SPORT, GEMENGDE .BERICHTEN. TER NEUZEN, 19 DEC. 1928. RECHTSZAKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN MALVERSATIES BIJ HET BURGERLMX ARMBESTUUR TE GRAVE. vervuld. Voor Belgie is het oogenblik geko- men vail te moeten erkennen niet zonder ons, niet zonder de Vlaamsche hoofdstad Antwer- pen te kunnen bestaan. Ons schenkt dat vreugde. De tegenstanders heeft het echter met schrik vervuld, zoodanig zelfs, dat er aan dr. Borms dreigbrieven zijn gezonden. Laat men, zeide de spreker voorzichtig wezen met zenden van dreigbrieven, daar dit ons dwingt gebruik te maken van de meest krachtigste middelen ter verdediging van het leven van Borms en zijn familieleden Wie hen kwaad wenscht te doen, zal eerst ons, de Vlamingen moeten treffen alvorens doel te kunnen be- redken. Geen sluipmoordenaar zal zijn werk kunnen ondememen, zonder tienduizenden geestdrif- tige Vlaamsche strijders op zijn weg te zien staan. Tot slot van de betooging werd door alle aanwezigen een indrukwekkende ovatie ge- bracht aan de echtgenoote en den oudsten zoon van dr. Borms, die beiden de bijeen- komist hadden bijgewoond. EEN ANTI-BORMS-BETOOGING TE BKUSSEL. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, dat de Luiksche studenten- organisaties aan burgemeester Max de noo- dige toelating hebben gevraagd om, in de hoofdstad, te betoogen tegen wat zij heeten de „crimineele verkiezing" van Borms. Deze betooging zou Donderdag worden gehouden. Het blijkt, dat de Luiksche studenten van plan ■ouden zijn, samen met de Waalsche en frans- kiljonsche studenten der Brusselsche univer- siteit, na afloop der betooging te Brussel ook te Antwerpen een demonstratie te houden. Te Leuven is de Vlaamsche student in de rechten, Bockaert, door de rectorale overheid van de universiteit weggezonden, omdat hij, bjj de Bormsmanifestatie van 10 dezer, ,,Weg met Belgie!" zou hebben geroepen. Tegen twee andere Vlaamsche studenten is eveneens een onderzoek ingesteld. DE ZIEKTE VAN DEN HONING VAN ENGELAND. De koning is wat beter dan 36 uur geleden. De ontsteltenis, die het bulletin van Maan- dagavond onder het publiek teweeg bracht was ongegrond, want er was slechts een stil- stand in de verbetering en geen teruggang. In de omgeving van den koning heerschte Dinsdagavond gematigd optimisme. Maandag was het met betrekking tot den koning een angstige dag, maar gisteren schijnt de toestand weer geruststellender ge- weest te zjjn. Eenige doktoren, erover onder- rraagd, deelden mee, dat de ziekte in dit sta dium een zeer wisselvallig verloop had, en dat het bulletin van Dinsdag bewijst, dat de koning nog weerstandsvermogen bezit. De toestand blijft echter nog zorgwekkend. Van de zijde van het publiek wordt aangedrongen op meer gedetailleerde bulletins. DE SCHULD AAN AMERIKA. Naar aanleiding van het feit dat Engeland Zaterdag het zesde jaar van zijn afbetalin- gen op de oorlogsschuld aan de Vereenigde Staten achter den rug had en nu nog 56 jaar met betalen door moet gaan, merkt de New- Yorksche World op dat het reeds de gewel- dige som van 964 millioen dollars aan Ame- rika heeft afgedragen. Daar v66r de onderteekening van de fun- deeringsovereenkomst reeds 100 millioen dollars betaald waren, overtreft de totale som aan betalingen reeds een milliard dol lars, d.i. ongeveer een vierde gedeelte van de oodapronkelijke vordering. Van deze betalin gen betroffen echter slechts ongeveer 15 aflossing van de hoofdsom en de rest interest. Bjjgevolg is de hoofdsom nog maar met 3.2 verminderd. De delging gaat dus langzaam in haar werk. Het is moeilijk zich goed voor te stellen, vervolgt de World, welk een last deze beta lingen voor het Britsche volk beteekenen. De totale betalingen gedurende het loopende jaar bedroegen 134 millioen dollars. Deze som kan een fonds vormen waarvan de rente voldoen- de zou zijn om de twee groote universiteiten Harvard en Yale te onderhouden, en men zou er al de uitgaven over een jaar voor de eer- ste zeven Amerikaansche staten, in alfabe- tische volgorde, mee kunnen bestrijden. AIs de offers met deze maatstaven ge- meten worden, bljjkt duidelijk hoe onzinnig het is te verwachten, dat zulk een overeen- komst in de eerstvolgende halve eeuw onver- anderd zal blijven, te meer daar na 1932 de termijnen volgens de overeenkomst nog zul- len stijgen. ROOF VAN 22 MEISJES IN MKXIl'O. Vrijdagavond woonde een. groot aantal inwoners van het stadje Jilotepec (staat Jalisco) een bioscoopvoorstelling bij, een heele gebeurtenis voor de plaats, Terwijl de vertooning aan den gang was, verschenen •eventig roovers te paard op het voomaamste plein van het stadje en lieten met de mee- gebrachte dynamiet het gemeentehuis in de lucht vliegen. Daarop begaven zij zich naar het zaaltje, waar de films werden vertoond, dwongen alle mannen binnen te blijven en gelastten alle vrouwen naar buiten te komen. Hiema kozen zrj de twee en twintig knapste meisjes uit en ontvoerden haar, ondanks de hartver- acheurende smeekbeden der moeders, die knielden en weenden en al haar geld en ju- weelen aanboden, als de roovers de meisjes kerug wilden geven. Naar de „Grafico" meldt achtervolgen regeeringstroepen de roovers in de bergen. Een der ontvoerde meisjes ontvlucht. De zeventig bereden bandieten, die dezer dagen in het Mexicaansche stadje Jicotopec 22 meisjes uit een bioscoop haalden en ont voerden, zijn met e6n slachtoffer minder, maar terwijl hun eigen gelederen met drie man gedund waren, in de bergen aange- komen. Het twee-en-twintigste meisje toch, aldus meldt de New-York Herald" heeft onder- weg weten te onvluchten. Met gehavende kleeren, overdekt met bloedige schrammen en verwond door twaalf messteken is het arme meisje door een patrouille aan den weg langs den voet van den berg Colima gevon- den. Het is de 17-jarige Anita Garcia Ybar- ra. Ofschoon totaal uitgeput, heeft zij het verhaal van haar wedervaren kunnen doen, waarbij bleek, dat men haar heeft laten loo- pen, toen zij het hoofd der bende en twee zijner manschappen met een mes had gedood. Later vond zij een paard, waarop zij terug- keerde, totdat haar krachten haar begaven en zij neerviel. ENGELSCHE SCHATGRAVERS IN BOUVIE. Men herinnert zich wellicht de expiditie die te Londen was uitgerust om in Bolivie te zoeken naar een sohat van ongeveer 150 mil lioen gulden, die bij Pacambaya door Jezuxet- ten verborgen zou zijn, alvorens zij in de acht- tiende eeuw uit het land verdreven werden. Kortgeleden heeft men tengevolge van over- stroomingen het werk moeten staken. Dr. Sanders, de leider van de expeditie, beschrijft nu in een telegram uit Rio de Ja neiro aan de Star hoe hij bloot heeft gestaan aan vervolging en afdreiging door Boliviaan- sche politici, van wie er een de voorzitter van den Senaat is, en hoe alle eigendommen van de expeditie door de politie gestolen zijn. Om weer in vrijheid te komen, moest dr. Sanders ruim 9000 bolivians (ongeveer /8100) aan steekpenningen afgeven. Van belang is wat hij over de toestanden in Bolivie zegt, in verband met het conflict dat daar thans met Paraguay aan den gang is: „Vroeger be- stonden er wettelijke waarborgen in Bolivie, maar onder het bewind van president Siles zijn alle rechten afgeschaft, ten gevolge van de uitroeping van den staat van beleg, die daar permanent is verklaard. Omkooperij, verrijking, diefstal en chantage bloeien er onder de ambtenaren en politici, van de laag- ste tot de hoogste". STRENGE WINTER IN NOORD-OOST EUROPA. Een krachtige koudegolf is te Riga begon- nen. De thermometer is plaatselijk tot op 13 graden onder nul gezakt. De zich vormende ijsmassa's beginnen de scheepvaart ten zeerste te belemmeren. Ook op de Rigasche zeekust begint zich ijs te vormen. Naar uit Leningrad gemeld wordt is het Oostelijk gedeelte van den Finlandschen zee- boezem van Kroonstad tot Leningrad met rjs foedekt. Het stoombootverkeer kan nog slechts met behulp van ijsbrekers in stand worden gehouden. VIJFENTWINTIG MILLIOEN VOOR GRIEPBESTRIJDING. Bij het Huis van Afgevaardigden in de Vereenigde Staten is een wetsontwerp inge- diend, strekkende om 25 millioen dollar voor de bestrijding der griep-epidemie te bestem- men. BOLIVIE EN PARAGUAY. Het beste bericht was Dinsdag, dat de Boliviaansche regeering, welke zoo moeiljjk voor rede vatbaar was gebleken, aan den bevelhebber van haar grenstroepen last heeft gegeven, den opmarsch te staken en de Para- guayanen niet verder aan te vallen. Dit is schrijft de N. R. Crt., in het ant- woord, dat Bolivie Maandag aan den Volken- bond verzonden heeft, medegedeeld. Van haar kant heeft de regeering van Paraguay in een nota aan Kellog zich andermaal bereid verklaard, al het mogelijke in het belang van den vrede te doen, ook al maakt de houding van Bolivie haar dit niet gemakkelijk. Tege- lijk heeft Paraguay het aanbod van bemidde- ling van Argentinie aanvaard, wat bepaalde- lijk van belang is, omdat men op grond van geruchten aan moest nemen, dat Argentinie de partij van Bolivie zou kiezen. Het vooruitzicht van een gewapende bot- sing tusschen Bolivie en Paraguay mocht op zichzelf beschouwd weinig verontrustends voor de overige menschheid hebben, het ge- vaar bestond toch in dit geval, dat er verwik- kelingen tusschen him groote buren uit voort zftuden komen. Evenals men verwachtte, dat Argentinie in geval van oorlog zich aan den kant van Bolivie zou scharen, hield men er rekening mee, dat Brazilie en Chili de partij van Paraguay zouden kiezen. Het is dus een geruststellend verschijnsel, dat de machtige buren er op uit zijn, den brand bijtijds te blusschen. Vermoedelijk heeft de krasse nota die Chili naar La Paz had gezonden, er wel het meest toe bijgedragen, om de Berserker woede van president Siles van Bolivie tot be- daren te brengen. Wij hebben reeds mede gedeeld, dat Chili in zijn nota aan Bolivie eischte, dat de krijgsverrichtingen onverwijld zouden gestaakt en een bemiddelingsvoorstel zou aanvaard worden, opdat een oorlog voor- komen werd. De staten van Amerika, zoo heette het verder, hebben den plicht op zich genomen, niets te doen waardoor de Ameri kaansche vrede in gevaar gebracht zou kun nen worden, zoodat ook Bolivie den plicht heeft den vreedzamen weg te bewandelen. Deze Chileensche nota was het antwoord op een nota van Bolivie, waai'in aan Chili ge vraagd wordt, welke houding dit land in het conflict dacht aan te nemen. Behalve de tusschenkomst van de groote buren, blijven ook de verzoeningsmachinerie van de Panamerikaansche conferentie en den Volkenbond in de weer. Sir Eric Drummond, de secretaris-generaal van den Raad, is naar Parijs vertrokken am er met Briand, die voor zitter van den Volkenbondsraad is, overleg te houden over de wenschelijkheid van 't bijeen- roepen van dit lichaam in buitengewone zit- ting. Alle voorbereidingen voor een mobili- satie van Geneve in het conflict zijn dus reeds getroffen. De twist is wel ver van Europa's deur, maar verdient toch alle aandacht om de groote belangen die erbrj betrokken zijn. Want indien de Volkenbond, de Panameri kaansche conferentie, de Vereenigde Staten en de groote Zuid-Amerikaansche staten er met vereende krachten niet in slaagden de partijen te verzoenen, dan zou aan het begin- sel van scheidsreehtelijke regeling van Inter nationale geschillen, het instituut van Genfeve, het anti-oorlogspact en de geheele zaak van den wereldvrede een gevoelige slag toegebracht worden. CONCERT VAN HET MUZIEKGEZELSCHAP. Ter gelegenheid van het concert, gegeven door het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden", directeur de heer A. I. B. Schir- ris, was het Concert- en Bioscoopgebouw gisteravond druk bezet. En 't scheen wel of de geheele schare ,,Grootpapa's jaardag" kwam vieren, want er heerschte terstond een aangename, opgewekte stemming. En deze werd voortdurend onderhouden, door hetgeen de uitvoering van het program- ma bood. Van de muzieknummers, uitgevoerd door de harmonie voldeed bijzonder het eerste nummer, de potpourri uit de opera ,,Le Trou- vere", en noemen we voorts ook de mooie, goed uitgevoerde piston-solo „Morgenstand- chen" van Sabathil. Te nauwemood was het applaus voor de harmonie beeindigd, of de aandacht der be- zoekers werd gevraagd voor de geannonceerde „klucht-film". Nu, de film „Geen Slipper- tjes", een aaneenschakeling van grappige situaties, bracht de lachspieren geducht in beweging. Na de pauze werd het programma vervolgd met een tweetal muzieknummers voor symphonie-orkest, bestaande uit liefhebbers die zich voor deze gelegenheid om den heer Schirris hadden verzameld en eveneens groot succes hadden. De ,,Valse Appassionata" van Ketelby viel z66 in den smaak, dat het orkest door het aanhoudend applaus genoodzaakt was een bisnummer te geven. Daama vertolkte de heer Van der Peijl in eene causerie de gevoelens van het bestuur, dat zich gelukkig gevoelt bij den steun die de vereeniging ondervindt, doch waarbij hij er op wees, dat, in verband met de vele behoef- ten van een harmoniegezelschap, toetreding van nog meerderen gewenscht is, terwijl hij voorts nog een en ander memoreerde uit de geschiedenis der vereeniging, die dit jaar 35 jaar bestond. Tot slot volgde de opvoering van de operet- te „Grootpapa's jaardag". Het orkest werkte ook hieraan mede, voor het uitvoeren van de mooie melodieuze muziek der ouverture en het intermezzo en het begeleiden van de cou- pletten. Het verloop der handeling Werd met zeer groote aandacht gevolgd. De verschillen- de solo-zangnummers genoten algemeenen bijval, en in het bijzonder stal de kleine ,,Hen- riette" het hart der opgekomenen, door de lieve en toch vrijmoedige wijze waarop zij zich van de haar toebedachte taak kweet. Maar ook de ongeveer 40 kinderen die de koren uitvoerden gaven blijk goede leerlin- gen te zijn en werkten flink mede voor het verkrijgen van een goed geheel. 't Was voor de concertgevende vereeniging en hare leiders een mooie avond. Het bal dat volgde hield een groot deel der bezoekers nog eenigen tijd gezellig bijeen. AGENT VAN POLITIE. Met ingang van 1 Januari a.s. is alhier be- noemd tot agent van politie de heer F. A. Vaders, van St. Philipsland. HULST. Met de Staatscrt. van 15 Dec. zijn verzon den afdrukken van de statuten betreffende de R. K. Vereeniging van Pluimveehouders en Konijnenfokkers, gevestigd te Hulst. KLOOSTERZANDE. Onder zeer veel belangstelling heeft Zater- dag de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury alhier, zijn 70sten verjaardag gevierd, wat geen wonder is, bij een persoon zoo als deze nog zoo krasse zeventigjarige. Alleen het aantal bloemstukken dat de heer Collot d'Escury ontving was meldt de M. Crt. reeds van beteekenis. Zoo wa ren er bloemen van de Coop. Suikerfabriek te Sas van Gent, van het Waterschap Walzoor- den, van de gemeenteraadsleden van Honte- nisse, van den gem.-secretaris, van den ge- meente-ontvanger, van den administrateur van het Kroondomein, en van het personeel van dien tak van dienst, werkzaam onder den jarige, van den heer Dr. F. E. Posthuma na- mens de Zuivelbond en nog vele anderen. Schriftelijke gelukwensehen kwamen er legio en het aantal ontvangen telegrammen bedroeg niet minder dan 123. Het is ook wel merkwaardig dat deze ju- bilaris in weerwil van die 70 jaar, niet slechts tal van openbare functies vervuld heeft, maar er thans nog talrijke vervult. Sedert 1893, dus 35 jaar, is hij nog steeds burgemeester van Hontenisse en rentmeester van het Kroondomein Hulst, en sedert 1899 is hij nog steeds voorzitter van de Coop. Suikerfabriek te Sas van Gent. En al is hij in '21, na een 20-jarig bestuurslidmaatschap van den Alg. Ned. Zuivelbond, afgetreden als voorzitter, hij is op dat gebied nog steeds werkzaam als lid van het permanent en uitvoerend comitd van den Intern. Zuivelbond, en voorzitter van de afd. Nederland van den Bond. DUIVEN SPORT. Tentoonstelling. Door de Duivenmaatschappij „De Vrede" te Sas van Gent werd Zondag 1.1. een natio- nale tentoonstelling gehouden in het lokaal van M. v. d. Wynckel, waaraan 130 duiven deelnamen. Als keurmeesters traden op de Gentsche specialiteiten de heeren J. Dusesoi en De Laere. De uitslag in de verschillende klassen be- haald was als volgt: Klasse Oude Doffers. le prijs A. Marquinie, 2. A. Remerij, bei den Sas van Gent; 3. F. Faas, Ter Neuzen; 4. A. Marquinie; 5 en 6. M. Meueleman, 7. H. Scheffer, alien Sas van Gent; 8. G. Bracke, Sluiskil; 9. C. Cortvriendt, Sluiskil; zeer eerv. verm. A. Avermate; eerv. verm. Pr. Meuleman, C. Nevejan, alien Sas van Gent. Klasse Oude Duivinnen. le en 2e A. Marquinie; 3. A. Remerij, bei den Sas van Gent; 4. M. Schippers, Ter Neu zen; 5. A. Marquinie; 6, 7 en zeer eerv. verm. A. Koole, Ter Neuzen; eerv. verm. M. Meu leman, Sas van Gent; F. Faas, Ter Neuzen. Klasse Jonge Doffers. 1. A. Marquinie; 2. P. Meeuwsen, 3. A. Deurwaerder; 4. M. Meuleman, alien Sas van Gent; 5 en 6. A. Koole, Ter Neuzen; 7. H. Scheffer, Sas van Gent; 8. A. Koole, Ter Neu zen; 9 en 10. A. Marquinie; 11. A. Deurwaar- der, beiden Sas van Gent; zeer eerv. verm. A. Koole, Ter Neuzen; eeiv. verm. P. Meeuwsen; Th. Warrens, beiden Sas van Gent. Klasse Jonge Duivinnen. 1. A. Marquinie; 2. A. Remerij; 3. A. Man- quinie; 4en 5. A. Koole, Ter Neuzen; 6. ,A. Marquinie; 7. S. Sijs, Axelsche Sassing; 8. M. Schippers; 9. Ch. de Maree, beiden Ter Neuzen; 10. H. Scheffer, Sas van Gent; zeer eerv. verm. R. Verhelst, Zandstraat; eerv. verm. M. Meuleman, Sas van Gent; P. Snaeijs, Sluiskil. Klasse Bordeaux-Doffer§. 1 en 2. A. Marquinie, 3. A. Lippens; 4. Pr. Meuleman; 5. A. Remerij; zeer eerv. verm. M. de Vriendt; eerv. verm. A. Lippens, alien Sas van Gent. Klasse Bordeaux-Duivinnen. 1. A. Marquinie; 2. R. Verhelst; 3. A. Marquinie; zeer eerv. verm. A. Claeijssens; eerv. verm. M. Meuleman, alien Sas van Gent. Schoonste uitslag. 1. A. Marquinie, Sas van Gent; 2. A. Koole, Ter Neuzen. Schoonste Duif der tentoonstelling. A. Marquinie met jonge geschelpte duivin. De heer A. Marquinie behaalde op deze tentoonstelling 5 medailles en 4 diploma's en won tevens met 14 duiven 14 prijzen. Politierechter te Middelburg. De volgende zaken werden behandeld: In alle zaken werd dadelijk uitspraak ge- daan. I J. K., oud 33 j., arbeider te Oostburg, werd beklaagd, dat hij op 10 Nov. j.l. P. J. Bril te Oostburg heeft geslagen. Uitspraak 20 of 20 dagen hechtenis. Th. T., oud 26 j., en A. T., oud 24 j„ leur- ders te Meerdonk (B.), werden ten laste ge- legd, dat zij op 4 October j.l. te Clinge 500 K.G. hooi, toebehoorende aan Eduar- dus Poppe, hebben weggenomen. Uitspraak ieder 20 boete of 20 d. hecht. R. d. B., wed. L. N. H., oud 47 j., zonder beroep te IJzendijke, werd verdacht, dat zij op 15 November j.l. een klomp, toebehooren de aan A. A. Aersens, heeft weggenomen, ge- pleegd te IJzendijke. Uitspraak 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. G. B., oud 28 j., leurder te Clinge, werd verdacht dat hij op 4 Juni j.l. te St. Jansteen een hoeveelheid melissuiker heeft vervoerd, zonder geleibiljet. Uitspraak 50 boete of 10 dagen hechtenis. J. G. B., voomoemd, werd verdacht dat hq op 9 Mei j.l. te St. Jansteen een hoeveelheid tablettensuiker, zonder document heeft ver- voerd. Uitspraak f 50 boete of 10 dagen hechtenis. J. G. B., voornoemd, wegens vervoer van melissuiker zonder geleibiljet te St. Jansteen op 15 Mei j.l. Uitspraak f 50 boete of 10 dagen hechtenis. J. G. B., voornoemd, wegens vervoer van 14 K.G. bastardsuiker te St. Jansteen op 14 April j.l. Uitspraak 50 boete of 10 dagen hechtenis. A. R. d. D., oud 23 j., fabrieksarbeider te Selzaete en R. G. D. V. G., oud 27 j., schrijn- werker te Ledeberg, werden verdacht dat zij op 13 November 1927 te Ter Neuzen, sigaret- tenpapier hadden ingevoerd. Uitspraak ieder 50 boete of 10 dagen hechtenis; V. G. bovendien 50 boete of 10 dagen hechtenis. C. R., oud 49 j., landbouwer te Eede, werd beklaagd, dat hij op 21 Febr. j.l. te Eede een hoeveelheid gedistilleerd in verboden neder- lage aanwezig had. Uitspraak f 314,90 boete of 3 maanden hechtenis. Th. L. d. L., oud 26 j., veldarbeider te St. Jansteen, werd ten laste gelegd, dat hij op 14 April j.l. te St. Jansteen een hoeveelheid basterdsuiker zonder geleibiljet heeft ver voerd. Uitspraak 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. R., oud 27 j., arbeider te Clinge (B. werd verdacht, dat hij op 17 Maart j.l. te Graauw 14 K.G. suiker zonder geleibiljet heeft vervoerd. Uitspraak niet ontvankelijk verklaard. J. A. B., oud 27 j., arbeider te Hulst, werd verdacht, dat hij op 6 Febr. j.l. te Clinge 25 K.G. melissuiker zonder geleibiljet heeft ver voerd. Uitspraak 50 boete of 50 dagen hechtenis. A. L. G., oud 49 j., vlasbewerker te Eede, werd verdacht dat hij op 8 Juli 1926 te Eede heeft ingevoerd een hoeveelheid gedistilleerd. Tevens werd hem ook weigering van visitatie ten laste gelegd. Uitspraak 25 boete of 5 dagen hechtenis 25 boete of 5 dagen hechtenis. A. T., oud 29 j., landbouwersknecht, zonder vaste woonplaats werd ten laste gelegd, dat hjj op 19 Juli 1928 te Retranchement 80 K.G. melissuiker clandestien heeft ingevoerd. Uitspraak f 50 boete of 50 dagen hechtenis. C. T., oud 23 j., werkman te Hoek, werd verboden invoer ten laste gelegd van een ge- weer en patronen te Sas van Gent op 30 Ja nuari 1928. Uitspraak f 25 boete of 25 dagen hechtenis. M. C. L., oud 37 j., huishoudster te Wach- tebeke, werd verdacht dat zij zich op 29 Febr. 1927 te Zuiddorpe heeft schuldig gemaakt aan weigering van visitatie. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Ch. L. P., oud 51 j., koopman te Wachte- beke (B.), werd eveneens weigering van vi sitatie ten laste gelegd, gepleegd te Zuid dorpe op 15 Mei j.l. Uitspraak 10 boete of 10 dagen hechtenis. AUTOBUS TE WATER. Zaterdagmiddag om 5 uur is een autobus, komende van Delfzijl in de richting Gronin- gen ter hoogte van Ten Post door tot nu toe onbekend gebleven oorzaak van den weg ge- raakt en in het Damsterdiep gereden. De 16 inzittenden en de chauffeur konden zich won der boven wonder redden en kwamen met een nat pak en den schrik vrij. DE MOORD OP DEN OOSTZEEDIJK TE ROTTERDAM. Op den avond van den moord, Donderdag 29 November, liep een telefoniste, wonende op den Oostzeedijk te Rotterdam, komende van de Admiraliteitskade door de Infirmeriestraat, waar de persleiding voor opspuiting voor het bosch en park bij den Kralingschen Plas ligt, schrijft het „Dbl. van R'dam". Uit de richtkig van de Oost-Admiraliteitskade kwam 'n heer hoog in den kraag van de jas en den hoed diep in de oogen. Hij zou het meisje moeten passeeren, maar, dit bemerkend, vertraagde hij zijn pas en bleef achter haar. Het meisje werd daar eenigszins door getroffen, zoodat ze, meer dan zij anders zou gedaan hebben, notitie van den heer nam. Het gebeurde oin- streeks half zeven. De telefoniste heeft niet veel aandacht aan die gebeurtenis geschonken, doch na al de verhalen over den moord, waar van de stad vol is. en die het dagelijksch ge- sprek vormen nu sinds 14 dagen, besprak ze de ontmoeting met een paar vriendinnen, ook telefonisten. Die hebben haar geraden zij hadden immers al zoo dikwijls gelezen, dat elke aanwijzing, hoe gering ook, voor de politie waardevol kon zijn zich tot de politie te wenden. Dat is toen ook geschied. De tefoniste werd gehoord, waarbij haar o.m. een reeks van portretten zijn voorgelegd. Het blad meent te weten, dat ze op een er van den man her- kende, dien ze op den avond van den moord in de Infirmeriestraat had gezien. Het bleek het portret van van O. te zijn. „Men mag veilig deze „getuigeverklaring" als een feit van beteekenis voor de volledige onthulling van het geheim, dat deze moord verbergt, achten", vervolgt het genoemde blad. Waar vertoefde van O. tusschen kwart na zes en zeven uur, den tijd, dien hij opgaf, noodig te hebben voor de wandeling van den Oostzeedijk naar het station Hofplein Men mag veronderstellen, dat in normale omstan- digheden de weg van het kantoor via den Oostzeedijk wordt genomen. Indien echter kan worden vastgesteld, dat van 0. via Oost-Ad- miraliteitskade en Infirmeriestraat den Oost zeedijk heeft bereikt, is dat een bezwarende omstandigheid," afgezien nog van 't gewicht van de rol, welke het tijdstip in zoo'n verkla- ring speelt. Ofschoon natuurlijk tal van oplossingen denkbaar zijn, uitgaande van de redeneering, dat van O. bij de daad betrokken moet zijn en daarvan gaat het onderzoek immers uit, oplossingen waarvan de richting, waar- in de medeplichtigheid gezocht moet worden, de grootste factor uitmaakt, zijn de aanwij- zingen, in de laatste dagen verzameld, van dien aard, dat ook, wat de medeplichtigheid aangaat, eenige klaarheid gekomen is. OP DE SCHAATS. Terwijl wij hier nog van de echt-vader- landsche sport verstoken zijn, is er in ver schillende deelen van ons land reeds schaat- sen gereden, zooals te Amersfoort, Bussum, Deventer en Zwolle. Uit den aard der zaak kon deze sport nog slechts op ondergeloopen land worden uitgeoefend. Het laat zich in- tusschen niet aanzien, dat de vorst zal aan- houden. De binnenwateren van West-Friesland zijn door het rjs, dat zich gezet heeft, gestremd. EEN BRAND. Dinsdagnacht omstreeks half 1 is brand uit- gebroken in de fabriek voor houtbewerking van. den heer Verbree te Waddinxveen. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat von- ken uit een in de zagerij staande kachel ge- vallen zijn. Het duurde drie kwartier voor de vrijwillige brandweer het vuur meester was. Het grootste gedeelte van de fabriek is ver- woest. Verzekering dekt de schade. EEN MEISJE VERBRAND. Maandagmiddag is een 8jarig meisje, wo nende aan den Badhuisweg aan de overzijde van het IJ, te Amsterdam, met haar kleeren in brand geraakt, Terwijl haar moeder even de deur uit was, had' het meisje, de 8jarige Elisa beth Smits, de kachel opgestookt. Daarbij kwamen haar kleeren in aanraking met de gloeie'nde kachel en dientengevolge werd het arme kind met brandwonden overdekt. Dims- dagmorgen is het meisje in het Binnengasthuis waar het was opgenomen, aan de bekomen verwondingen overleden. LIJK GEVONDEN. Donderdag is in een sloot te Berkel het Jijk gevonden van een ongeveer 45-jarlgen man. Door de wijze, waarop het ljjk in de sloot lag, achtte men de mogelijkheid va« misdrijf niet uitgesloten, maar in verband met verklaringen van den tolgaarder, die den man zwaaiende langs den weg had zien loo- pen, acht men het waarschijnlijk, dat de man dronken is geweest. Uit een in den hoed van den man genaaid strookje bleek deze te zijn een zekere A. v. d. S., wonende aan het Zwaanhals te Rotterdam. Het lijk is ter na- der onderzoek naar Rotterdam overgebracht. MISHANDELING. Donderdag heeft zich aan het hoofdbureau van politie in Den Haag gemeld de 28-jarige bokser J. d'O., die door de politie gezocht werd als verdacht van zware mishandeling. Zooals men zich zal herinneren, heeft d'O. eenigen tijd geleden op de Groenmarkt in Den Haag een voorbijganger zoodanig mis- handeld, dat deze in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. De bokser was toen gevlucht Hij i« nu opgesloten. De toestand van den mishandelde is goed, maar hij mag voorloopig het ziekenhuis nog niet verlaten. DREIGBRIEVEN. Een 15-jarige bewoner van de Eerste Dier- gaardestraat te R'dam ontvangt den laatsten tijd herhaaldelijk dreigbrieven. Deze brieven spreken van moord en doodslag en zjjn ver- lucht met griezelige teekeningen. De brieve* maken een vrij kinderlijken indruk en men vermoedt, met een flauwe grap of een pla- gerij te doen te hebben. De politie stelt even- wel een onderzoek in. EEN GEWELDIG VARKEN. Door den landbouwer H. Kremer te Zed- dam is een varken afgeleverd met het zeld- zaam gewicht van 952 pond. Het dier wen 1.20 M. hoog en 1.85 M. lang. ARM GEDEELTELIJK VERBRIJZELD. De 18-jarige drukkersleerling B. B. is in een cartonnagefabriek aan den Persoonsdam te Rotterdam met den rechterarm in een in beweging zijnde drukpers geraakt. De arm is gedeeltelijk verbrijzeld. Hij is in het *ie- kenhuis ter verpleging opgenomen. ZUURSTOFCYLINDER GESPItONGEN. Te Dordrecht is bij het afladen van zuur- stofflesschen aan de Boomkade een cylinder, waarop 150 atmosfeer druk stond, gespron- gen. C. de Boer, de 19-jarige chauffeur der auto, waarop de flesschen lagen, werd in de lucht geslingerd. Hij was dadelijk dood. In de omgeving barstten door den luchtdmk vele glasruiten. Bij nader onderzoek in zake de malversa tion van den door het college van regenten van het Burgerlijk Armbestuur te Grave ge- schorsten rentmeester L. van dat bestuur, is komen vast te stian, dat de verduisterlng meer dan zeventig duizend gulden bedraagt en d*t er valschheid in geschrifte heeft plaats gebad. Aanvankelijk werd de rentmeester voor een verduistering van pl.m. f 1100 op 6 December te 's Hertogenbosch in bewaring gesteld en reeds daags daama, terwrjl het onderzoek nog gaande was (door politie em accountant), op last van de rechtbank te 's Hertogenbosch op vrije voeten gesteld. SCHIETPARTIJ OP SMOKKELAARS. Grenskommiezen uit Goch hebben bij de Nederlandsche grens een bende smokkelaars gepakt, die met een auto sedert lang hun be- drijvigheid uitoefenden en naar wie men ge- ruimen tijd gezocht had. Op den weg naar de gevangenis van Kleef, is een van de smokkelaars ontvlucht. Een ander werd, toen hij vluchtte, door de kotaa- miezen zwaar gewond. TWEE NEIVEKLANDSi HE SCHEPEN AANGEVAREN. Blijkens een Lloyd's-bericht uit Londen, is het aan de vrachtmaatschappij ..Atlantic" ta Groningen behoorende motorschip ..Atlantic" nabij Dungeness gezonken als gevolg van een aanvaring met een Engelsch stoomschip. Da bemanning van de Atlantic" kon gered wor den. De „Vechtdijk" zwaar beschadigd. Het Nederlandsche stoomschip „Vechtdijk", dat op weg was naar Midden-Amerika, is tjj- dens mist op de Schelde bij Antwerpen in aanvaring gekomen met het Engelsche a.a. „Glenluce". De „Vechtdijk" bekwam zulk een zware averij, dat men, om zinken te voor- komen, het schip aan den grond heeft moe ten zetten. Het schip is inmiddels weer afgesleept en naar Antwerpen teruggesleept. DOODELIJK ONGELUK. Bij den Benoordenhoutschenweg te 's Hage, heeft Vrijdagmiddag tusschen drie en vier uur een doodelijk ongeval plaats gehad. De 24-jarige onderwijzeres, mej. B. F., wonende aan den Z. O. Buitensingel, die de van Hoyte- mastraat wilde oversteken, werd aangereden door een vrachtauto, welke tengevolge van slippen plotseling een zwenking maakte. De aangeredene bekwam een emstige schedel- breuk en bezweek tijdens haar overbrenging naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. De oorzaak van het droevig ongeluk wordt verondersteld te wijten zijn aan te snel rijden door den autobestuurder, den 41-jarigen M. T., van de Tesselschestraat en aan de glad- heid van den weg. Het lijk is door de politie in beslag ge nomen, evenals de auto, in verband met het onderzoek naar de schuldvraag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2