Feuilleton-vertellingen GEMENGDE BERICETEE. BRABANTSCHE BRIEVEN. LEVENSLANG VERMlNKT DOOR EEN RAT Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Robs. Phiiippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen, 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. A. Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5V4 u., leesdienst Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan. Ter Neuzen. u., Dhi. L. Dek van Sluiskil. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. Ulvenhout, 11 December 1928. Menier, De Moes is weer 's uit z'nen slof geschoten, amico en nie zoo flaauw. „Ge kim gin kraant op- slaan," heet ie gezeet, „of ge leest alleen van nuuwe duikboo- ten, nuuwe krui- sers en alder- haande bewape- ningen. En as da zoo deurgaat," zee-t-ie, „dan zal Italie ok mee nuuwe bewa- peningen veur d'n dag komen." En toen wier ie vuil. „Van alle kanten sauwelen ze over vrede," gong ie verder. ,,'t Verdrag van Kellog be- schouwen ze, as of 't uit d'n Hemel komt. Nouw, wa mijn betreft, ik wil gere onder alle vredespampierkes ok m'nen hand zetten, maar ik hoop zoolang te leven da'k het groote nuuwe Italie mag aanschouwen." Heddem in de lamp, amico? Ze kunnen mee zeoveul vredestrakskes by 'm komen as ze willen, hij zal ze alle- maal onderteekenen, maar d'n eersten keer dat ie z'nen kans schoon ziet om Italie te „vergrooten" en te „vernuuwen" en de vredes- ketrakskes te hangen aan 'n verroest spijkers- ke, gelooft dan, dat ie 't 'm lappen zal, amico. Die redevoering ee-t-ie afgestoken in de Italiaansohe Kamer en toen ie er mee klaar was emmen de lejen fassistische liederen ge- kweeld: (alle eendjes Onze Moes gaat nooit verloren, Falderalderiere, Falderalderiere Onze Does gaat nooit verloren, Falderal, falderaldera! En 't verdrag van Verzalje en 't pampierke van Lokarno en 't frutje van Kellog, da gaan ze allemaal op muziek zetten, louter uit respekt veur d'n wereldvrede. Ja, amico, ge knn wel zien, dat de Kerssemus veur de deur staat. Vrede op aarde aan alle menschen van goeden wil. De Moes ee z'n Kerstliedeke al gezongen Diee kaerel wordt 'n gevaar veur heel de wereld. Affijn, as diee grappenmaker nouw mee alle geweld 'n groot Italie wil zien, dan kan ik 'r ok niks aan doen. As ie maar begrept, dat ie van mijnen grond afblijft: da-d-is Ulvenhout en da blijft Ulvenhout en d'n eersten keer da ie 'r naar kbkt, maar dan ollee, dan is 't gedaan mee de genade, amico. Dan zal 't gezond verstaand, koeiemest en d'n hooivurk 'n hartelijk woordje meespreken en daar is weinig teugen te debatteerenWant me zijn teugeswoorig tot de taanden gewapend. Ge wit, keb oew d'r onderlest over ge- schreven: 't is hier allesballeve veilig meer. Er wordt ier ingebroken of me in de bescha- ving wonen in plak van op 't platteland. As ik oew toch vertel dat er in Heesch, 'n durpke hier in de pervinsie, mee naar schat- ting 'n paar honderd woningen, in d'n nacht van Sundereklaas, op tien plakken is inge broken. Me dunkt, dat da gaat, ee! Da's wellekes. Daar kunnen de Sjiekeegenaren 'n puntje aan zuigen. Keb 't altij gezeed: de beschaving is nie teugen te houwen. Die brikt baan, hoe dan ok; maar veur part brook ze d'n nek! Maar mee da-d-al: Trui en ik gaan naar bed 's aves, of me d'n tachtigjarigen oorlog, nog 's hunnekes over gaan doen. Ik mee 't geweer over m'n schouwer in m'nen hansjop en Trui mee 'n eindje ijzer waar ge'n koei mee bewusteloos kunt meppen. Veur de deur 'n paar emmers, da's zooveul as de alarm- innchting en op d'n erf 'nen waakhond die veur gin tien pliesieagenten uit den weg gaat. Ik beloof oew, amico, as ze bij mijn op visite komen, da ze dieen nacht dan nie licht zullen ver-geteu, as ze 'm tenminste nog overleven. Want den peuter van Trui en ze zien de wereld veur 'n mosterdpotje aan. En dan spreek ik nog nie van m'n dubbelloops 't Is zoo beestig, da ze 'r in ons tweede Kamer al 'n^protje over emmen g'ad. Menier Dekkers ee daar 't katje 't belleke aangebonden over de onveiligheid teuges woorig in Brabant en ,,wa de minister daar- aan docht te doen." 'k Weet nog nie wat de minister daarop zeggen zal, maar webben kans as dat ie nog meer masjesees op ons dak stuurt en daar zijn op slot van zaken, de hazen beter mee as ik... Affijn, afwachten maar. Ik weet 'r veur- loopig niks beters op, as 's aves 't geweer naast m'n bed te zetten en m'n slopmuts boven m'n ooren te houwen om 't alarm- toestel goed te kunnen hooren en op tijd. Wa- d-anders nie meevalt mee dieen kouw. Ge kun nouw oew pekmuts beter over oew ooren trekken, maar allee, 'n bietje mot ik er veur over emmen al is 't dan maar 'n paar kouwe puntjes aan m'n ooren. Want wa-d-is 't toch koud geworren, amico! Ik zou zeggen: d'r hangt sneeuw in de locht en 't zou me mikske verwonderen nie, as me mfergen wak- ker wieren en heel d'omgeving lag onder de sneeuw. G'et er wel vuile boel van, maar 't is toch schoon, ee. Man, da's zoo schoon as ge dan bij mijn over de akkers kekt. Ge kun mee dieen sneeuw dan veul verder zien. 't Is dan net of oew oogen weer jonger zijn geworren, zoo duidelijk teekent z'n eigen dan alles af. En as 'k dan aan 't end van m'n laanderijen de huskes van Ulvenhout zie staan mee 'n dikke witte muts op en 't torentje van de kerk mee hier en daar zo'nen kwak witsel, dan dan ja 't is schaande om 't te zeg gen. maar dan wor ik zoo uitbundig, da'k de eerste beste die in m'n nabhheid komt. es effekes ..nemen" mot en flink mee sneeuw invrijven. As er sneeuw leet krijg ik 'n sneeuwballenbui en die mot er uit. En 't zou net van pas komen ee, zoo kort veur de Kers semus, want niewaar amico, Kerssemus zonder sneeuw is 'n schoon frummes zonder taanden. Pap zonder zout. Soep zonder ballekes. Maar laat ik nie te veul veruit sjouwen, want dan loop 't weer verkeerd uit en kan ik mee kluiten modder gaan gooien in plak van mee sneeuwballen en daar staan m'n haanden nie naar. 'K Wil sneeuw zien, voelen en pruu- ven. Mee d'n Kerssemus wil ik mee d'n kleinen Drd uit Amsterdam in de sneeuw rollen, dat de druppels in m'nen nek loopen. Da's 'n genot veur zo'nen Amsterdamschen brak. Die ee nooit gin sneeuw om in te ravotten. Die ziet er alleen de vuile, smerige boel van. En dan de bosschen hier, amico. Da zijn dan gelijk tempels. Gin geluidje hoorde en gin zuchtje vuulde dan. Al de wind wor weggehouwen deur de boomen die dan allemaal 'n werme witte trui aan hebben en d'r takken omlaag laten hangen van de zwaarte van de sneeuw. O, dan is 't er zoo schoon. En stil, stil! Da ge de sneeuw van de boomen hoort vallen. En as ge 'r dan net onder staat, en daar valt dan zo'nen witten kwak op oew pet en oew schouwers, dan bende besuikerd as 'nen tulle- baand en dan heddet gevuul da' z'oew daar- boven uitlachen. Sneeuw? 'k Ben d'r stapel op. Ulvenhout is schoon. Heel Brabant is schoon! Maar as 't besneeuwd is, as de bosschen kattedralen zijn geworren. as de eindelooze en nie af-te-kijken heiden daar blank leggen te blinken mee duzenden diamantjes, as de wegen stil zijn geworren van 't dempende sneeuwkieed, as de huskes er dan langs staan in berusting, dan amico, dan is ons pervinsie, dan is Ulvenhout 'n paredijs. Dan is d'n oudsten, knoestigsten boom veur mijn veul schonder om te zien as 'n heel leger Josefientjes Beeker die te sprin- gen staan as kakkerlakken. Hoe 'k daar zoo ineens op koom? Wel, ik lees daar venavond in de kraant, as da ze in Berlijn 'n heel teejater op z'n horens ee gezet om da ze opslag moes emmen. Toen z'op moes trejen mee d'ren bos bananen om d'r lenden, toen zee ze: ,,66rst opslag." Wa zedde van zoo'n zwart v&rken, amico? Da komt daar uit de binnenlanden van Afrika, gin kleeren-om-of-aan, hier de peejen opscheppen, terwijl ze toch behandeld en be- taald wordt as 'n prinses! Wa zeg ik? As 'n prinses? D'r zijn teuges woorig heel wa prinseskes die d'r eigen etirpels motten schellen en meer koninklijk bloed emmen in d'ren kleinen teen as Fientje Liplap in heel d'r zwarte korrepus. Maar allee, da's zooveul as deemekrassie en daar magde nie op fitten. Maar wa'k wel in de gaten heb gekregen amico: of de wefkes nouw bedekt zijn mee 'n zwart velleke, of 'n blank, ge mot ze hllemaal in de gaten houwen. 't Is gevaarlijk spul veur 'nen man. Gif mijn maar 'n haandje sneeuw. Amico, ik schei d'r af. We motten de „yesting" gaan versterken; wel te rusten. Veul groeten van Trui en, as altij, gin horke minder van oewen, toe a voe, DRA MONSTERACHTIG WONDERDOKTER GE'eXECUTEERD. Te'Sjangihai is, naar United Press meldt, pas een man geexecuteerd, d.e wel het e^gs^e veigrijp htel't gepieegd, ciac men z ch mufc,t.von kan. Be Ghmeesche aits Tsjang Soe.-tsang ver- kondigde aiom, dat hem een geheimzmn.g re- cept was geopenbaard, waaxnue hij ane z.ek- ten, pijnen en georeken der menschen kon ge- nezen. Hy had echter om zijn recept naar be- hooren te kunnen toebexe.den, een pasgebo.en kind noodig, dat niet minder dan tien uren mocht zijn. Het spreekt, dat de „arts" geen medicus in Weslerschen zin was. Hij was een boer, die kwakzalfde en meer niet. Maar zijn grootsche beloften brachten hem toch ten siotie in het bezit van een pasgeboren kind. Toen het wichtje zes uur oud was, maakte Tsjang op d'e achtexplaats van zijn huis een vuur aan en begon het kind te roosteren. Korten tijd schreeuwde de ongelukkige kleine harfaver- scheurend, toen was het voorbij. Doch op de weinige kreten waren toch nog eenige duren j komen kijken. En weldra naderden ook voor- bijgangers van de straat. De toegestroomde lieden keken gei'nteres- seerd toe, maar toen men bemerkte, dat de „arts" een menschelijk wezen roosterde, werd de politie ge.waarschuwd, die het huis omsin- gelde. De huiszoeking bracht eenige vaten aan het licht, die tot den rand met bloed waren gevuld, voorts met bloed bevlekte handdoeken en eindelijk het geroosterde kinderl chaampje. Op het bureau verklaarde de monsterachtige „geneesheer", dat het niemand aanging, op welke wijze hij zijn artsenijen toebereidd'ehij lette alleen op het toekomstige welzijn zijner patienten, Hij voegde er aan toe, dat het kind geen bekenden vader had gehad, dat de mce- der zich er niet om had bekommerd en dat het wicht „dus" z.i. ook geen recht op politiebe- scherming had. Da man werd zoo modern is d'e rechtsple- ging daarginds gelukkig toch ook wel ter dood veroordeeld. Te Londen wordt op het oogenblik een pro- ces gevoerd door een mceder en vader van een baby tegen de directie van een ziekenhuis en wel tot betaling van schadevexgoed.ng en uit- keering wegens lichamelijk letsel in verband met het feit, dat hun kindje in de inrichting' tengevolge van schuld van het personeel door een rat is gebeten en zwaar in het gez.chtje verwond. De moeder, mrs. Ross, heeft voor haar be- vailing in de inrichting gelegen, waar op 25 November 1926 de kleine David Rose werd ge- boren. Acht dagen later werd hij in zijn wiegje door een rat aangevaflen en zoo leelijk gebeten, dat hij zyn leven lang mismaakt zal blijven. De verpleegster die het ontdekte, en aan wie door de moeder was opgedragen haar heur kind te 1-aten, zien, heeft blijkbaar begre- pen dat achteloosheid in het spel was en sprak iets over „de kat" die „op de wieg gesprongen was". Het bleek, dat de wieg tijdelijk in den kelder had gestaan, instede van in de gestichts- vertrekken. ERNSTIG MIJNONGELUK. In de eerste schacht van de mijn Diergardt te Reinhausen zijn Dinsdagmpigen vroeg zeven aibe.deis door vedstncKuig om het leven ge- komen. In een bergschacnt was brand uitge- broken. Bij het onaeizoek of gedeelten van de mijn, waann, vanwege den afstand de aan- wez^ghe.d van rook met vermoed kon worden, ook aangesioken waren, ge,aakten versehei- dene mijnwerkers buiten bewustzijn. Na de berging bieken er Vxer overieuen te zijn. Ook eemge met zuurstofapparaten gewapende red- ders raakten bewusteioos; drie van hen wa ren ook dood, toen zij geborgen waren. Drie anderen zijn met vergiftigingsversciiynselen naar het z.ekenhuis georacftt, maar zijn bui ten gevaar. De blussching van den mijnbrand werd onder deskun-dige leiding voortgezet. Er is een off .cieel onderzoek ingesteld. IN DEN HALS GETIiOFFEN. Z-ondag vierde een jongeman te Aken zijn naamfeest en een paar vrienden waren op het feestje uitgenoodigd. Piotseling haalde de jongeman een door hem gevonden revolver voor den dag. Schertsender- wijze rlchtte hij het vuurwapen op een zijner vnenden. Piotseling ging een schot af, dat den vriend die in den hals getroffen werd, deed neerstorten. Hij overleed aan de gevolgen. EEN VREESELIJK DRAMA. In een dorp bij Metz heeft zich een vreese- lijk drama afgespeeld. Een Poolsche arbeider geraakte met een koopman in twist en ver- wondde den koopman en diens vrouw met re- volverschoten. Na de terug;komst in zijn wo- ning schoot de Pool zijn beide kinderen en zijn vrouw dood en pleegde toen zelfmoord. EEN ONVEItKOOPBARE EDELSTEEN- MIJN. Den len December is de eenige Oostenrijk- sche edelsteenmijn, de smaragdmijn in Salz burg in moeilijkheden geraakt. Lawines schij- nen het bedrijf onrendabel gemaakt te hebben. OP ZIJN EIGEN ZOON GESCHOTEN. Te Oldtweiler bij Alsdorf heeft een vader, die zijn 's avonds laat thuiskomenden zoon voor een inbreker hield, den jongen aangescho- ten. De toegebrachte wond was levensgevaar- lijk. BEROEPSGEVAAR VAN EEN DUIKER. Een vreemdsoortig of.geval is een duiker te Soissone tijdens zijn arbeid overkomen. De man, Leon Sabatier geheeten, was om- laaggegaan om het bed van een rivier in ver band met den bouw van een brug te onderzoe- ken -en om een aantal touwen en kabels boven te brengen. Toen hij zeven kwartier onder wa ter Was geweest zonder een levensteeken te geven, werden zijn collega's ongerust en een hunner, een ingenieur zonder eigenlijke erva- ring van het duiken, daalde naar hem af. Hij vond Sabatier op zeven meter diepte verward liggen in zijn touwen, die zich rond- om een paal hadden geslingerd en hem neer- hielden. Onmiddellijk werden andere duikers neergelaten doch dezen slaagden er pas na 5 uur hard werken in, Sabatier te bevrijden. Hii was reeds langen tijd bewusteloos. Thans ligt hij in zeer ernstigen toestand in het zieken huis. BRANDSTICHTINGSRAGE IN BADENSCH DORP. Nadat in het aan de Badensph-Beiersche grens gelegen dorp Altheim resds tweemaal brand was gesticht, is de vorige week opnieuw op twee plaatsen brand'stichting gepleegd, ten gevolge waarvan zes schuren in de asch wer den gelegd en twee woonhuizen ernstige schade opliepen. In totaal zijn in het dorpje thans in den loop j der laatste dagen reeds dertien geheel ge- vulde schuren en opstallen een prooi der vlam- men geworden. Verscheidene vrouwen zijn door den voortdurenden angst, waarin zij verkeeren, ziek geworden. De Badische Versicherungsan- stalt" heeft voor het vatten der brandstichters een belooning van 3000 mark uitgeloofd. Door de bewoners der plaats en door gendarmes wordt dag en nacht de wacht gehouden, ten einde verdere brandstichtingen te verijdelen. EEN TIJGER IN HUIS. In den avond van 3 Nov. heeft de heer H. nend blad, vertelt, dat er op het bureau van wexKmuii en e^n nie.Sje vexscnoiien, Uie z.cn in lieu j^xOuvvwU^a'' Wxiaeil ictuw'il xii-odix xj- veil. nivii weeu zijn ae naweujAoiuxHiaxxve.tcii In iWtxdXw^U CC-i V T^en de jonggehuwden het bureau verlieten, oncSvOxiu tuoisCixcii oexUcii ten Kiexne WuOiuen- wisseixng, cLe, terwijl ze in de tram stapten, e.gor wcxu exi exiiaciijK zui^e aimetmgen aan- lictxii, Uat ZxJ uexncil Ucoiob6zl Oxil OxinlxUvxciiijK te sentxutn, ahj gxiigexi toxug iitxdi nc.G auxtaa van den bUigerujken stand en veikiaaiden aan den Uo£»Oei>XoAXcxxvxeii clul-jtCaUcli, <1cXl ZxJ wegens karakterverschd" het huwei^k met larger wenscnten bestendigd te z^en. De ambtenaar nam hev toek uci tcntscne.d.iigoii en re- g-streeiue daar de ontbmu.ng van net nawe- i.jk, aat een half uur tevoitn gesxoten was. HANDEL IN ONGELUKKEN. De Parijsche politie heeft een geneesheer, dr. Gaston vr-ieur, aanbenuaweii, u.& ten niaaate van arbe.usungevanen. De wet Van Info op de aroe.usongev aiien gcext aan den get roll ^ne vnje artScnkeuze. De gewonde u.e zijn haive loon krijge, heeft recht op de doa- ttiskosten en op geneesirnddcien. me oenan- denng moet meer nan en dagen duren Wd de dokter aanspraak kunnen niaken op honora rium voor ue gewonden cLe hij behandeit, het- weik be^aaid wordt aoor ae verzekermgsmaat- scbappijen. Dr. Prieur nu maaicte de verwon- d.ngen ernstiger om op die man.er een langere i benanaemig nooa.g te maken. nijn pat.enten I kiegen een prem.e van hem. Twee ziexenver- piegers, dig nem h.e.pen, zyn eveneens aange- houden, benevens een werkman. Deze handei in ongeluxken bracht den dok ter heel wat op. Seaert 1926 gaf hy aan de in- komstenbeiastmg byna een mill.oen op. Hij was e.genaar van een renstal en eeft nacht- cabaret. Men verwacht nog meer janhoudingen. GEVANGENE ONTVLUCHT. Onlangs moest door den rechter-commissa- ris van strafzaken te Soerabaja worden ver- hoord het beruchte heerschap verhagen, een persoon, d.e reeds ettenjke nialen met de Jus- t.tie in aanraking is geweest en zoowel in als buiten de gevangenis een treunge vermaard- heid geniet vanwege zijn buitengemeen srecht gedrag. Daar de rechter-commissaris den deliquent niet direct kon ondervragen, moest Verhagen met zijn geleider, een Europeesch hoofdagent, eemgen tijd wachten. Vernagen, d.e zich tijdens het transport voorbeeldig had gedragen, wekte door niets de achterdocht van zyn geleider op en zoo Kwaim deze er ais van zeif toe, niet de noodige voorzichtigheid in acht te nemen. Op een zeker oogenblik keerde hij z.ch zelfs met den rug naar den aan zijn zor- gen toevertrouwden gevangene. Van die korte oogenblikken heeft Verhagen gebruik weten te maken, ijlings de vlucht te nemen. Toen de agent zich weer omdraaide, was zijn gevange ne spoorloos verdwenen, een onderzoek leverde geen resultaat op, zoodat de hoofdagent ten slotte niets anders kon doen dan den off icier van Justitie de ontvluchting van den gevange ne te melden. Men neemt aan, dat deze in een passeerende taxi is gestapt en verder met een bus buiten de stad is gekomen. In allerijl werden orders gegeven hem weder te vatten, terwijl strenge maatregelen werden genomen om hem de ver dere vlucht te beletten. Voor den Europeeschen hoofdagent, een jongeman, die nog aan het be gin van zijn carriere staat, is het voorgevalle- ne, meent het Soer. Hbld., een hoogst onaan- gename geschiedenis, waardoor hij zeker nog groote moeilijkheden zal krijgen. De schuldeischers hadden er be-slag op laten A. Spoor van de Deli Maatschappij een erva- leggen en het zou in het openbaai verkocht worden. Er heeft zich echter geen enkele ge- gadigde gemeld, waarop de schuldeischers om verdere kosten te sparen, het beslag weer heb ben opgeheven. DOOR EEN TIJGER GEDOOD. De tijger van de Sri Wedari in Soerakarta heeft een slachtoffer geeischt, vertelt de Loco- motief. Er zijn twee kooien naast elkaar, en het is de gewoonte, dat de oppasser eerst de leege kooi schoonmaakt, waarna de verbin- dingsdeur wordt opengemaakt en de tijger naar zijn schoon vertrek kan wandelen. Dan komt de tweede kooi aan de beurt. Op den be- wusten middag was de oppasser, die al 20 jaar zijn werk doet, bezig met de eerste kooi. De verbindingsd'eur is met een pin gesloten en bovend'en met een ijzeren ketting verzekerd. De ketting was er door den oppasser al afge- haald, zoodat alleen de ijzeren p!n de sluitmg vormde. Vermoedelijk heeft de tijger met zijn klauwen de pin omhooggeslagen, waardoor de deur open ging. Terwijl de oppasser met zijn rug naar de tweede kooi toe stond', is het d er door de ijzeren deur binnengekomen en heeft den man van achteren besprongen. De man had wonden aan hals en armen en de halswond was zoodanig, dat de slagfder werd opengelegd. Hoewel er dadelijk hulp kwam, was het al te laat om den man te hel- pen. B'.nnen eenige minuten trad' de dood in door bloedverl'es. Het d'er zelf deed geen pogingen om door de open buitendeur te ontsnappen maar wan- delde terug naar zijn eerste verblijf. Van bui-« fen af heeft men met planken de verb'nd'ngs- deur verzekerd, waarna de oppasser kon wor den weggehaald. De ontbod'en dokt°r v°rv''>a-de, Hat °che hulp n'et zou gebaat hebben, al was ze direct verleend. ring gehad, die hem zeker nog lang in het ge- heugen zal blijven. Toen de heer Spoor thuis- kwam en zijn nieuwe assistentenwoning op Soengei Sikam'bing, ongeveer 4 K.M. buiten Medan wilde binnentreden, viel het hem op, dat het hek van de voorgalerij naar beneden was gehaald, terwijl zijn hond, die in de slaapka- mer lag vastgebonden, zich in vreeselyken angst bijna gesmoord had. Het bleek, dat en kele minuten voor de komst van den heer Spoor zich een groote tijger op de voorgalerij had bevonden. De tijger sprong piotseling met een bons op de voorgalerij van de nieuwe wo- ning en keek loerend rond. Het was een groot beest en het scheen niet voor een klein ge- ruchtje vervaard. De boy, die zich achter be- vond, hoorde het gedruisch en begaf zich er heen. Tot zijn schrik en verbijstering zag bij er den tijger, die zelf echter ook in de xvar geraakte, tegen het hek sprong, dit gedeelte- lijk meesleepte en in het struikgewas ver- dween. Het mag zeker wel iets bijzonders genoemd wdrden, dat zoo in de nabijheid' van Medan, op vier kilometer afstand, nog een tijger zich ak huisbezceker aanmeldt, schrijft de Deli Crt vooral daar het assistentenhuis dicht bij den weg staat en er den ganschen dag en den ge heelen avond d'kwijls auto's langs brommen Het bloeddorstige dier schijnt zich de aanwe zigheid van het moderne verkeer echter nie aan te trekken. Nadat het beest verdwener was, heeft de heer Spoor de voetindrukk-en va den tijger nauwkeurig onderzocht. Het ware de typ'sche sporen van een groot exemp'aar. De hond toonde zich ontzettend beangst e' zeauwacht'g, nog geruimen tijd nadat d tijger verdwenen was. EEN HALF UUR G^TROTTWD EN WEER GESCIIEIDEN, De Roode Courant, een te Moskou verschij- EEN BERUCHTE OPLICHTER GEPAKT! Te Parijs werd Dinsdag een intemationale oplichter gearresteerd, die door middel van een vervalschten credietbrief verschillende Nederlandsche bankinstellingen voor rain flOO.OOO heeft opgelicht. De gearresteerde toch is niemand anders dan Charles Louis Dupont de la Tour, alias De Roode, alias Paul Maxime, alias de acht- en-twintigjarige Roemeen Maxime Louis Froi- mesco, die op 5 Februari 1900 te Boekarest het levenslicht zag. De beruchte oplichter, de vrees der banken, waarvan hij behalve in Nederland, o.a. ook in Zwitserland verschil lende voor duisenden guldens dupeerde, viel door de mand, toen hij dezer dagen door den Parrjschen prefect verhoord werd. Hij is aan de Fransche justitie overgeleverd. 7 Maart j.l. begon hij zijn manipulaties in onze hoofdstad. Bij een Amsterdamsche bank- instelling verscheen hij met een credietbrief, goed voor 50.000 dollars, van de New-York- sche Nat. Citybank, bijkantoor te Genfrve, en vroeg om uitbetaling van 10.000 dollars. Men vertrouwde het geval niet goed, had wantrou- wen, enweigerde! Men had een goeden neus gehad, want bij infonnatie bleek, dat de credietbrief was vervalscht, waar 50.000 dol lars te lezen stond, werd slechts 3000 ge- schreven. Qnverdroten had mijnheer of noemde hij zich graaf? Charles Louis Dupont de la Tour, zich intusschen naar een andere bank- instelling hier ter stede gewend, en ditmaal met succes, maar hij was nu iets bescheidener in zijn eisohen, hij vroeg en kreeg slechts 8000 dollars. Nog denzelfden dag vertrok hy echter naar Het Haagje, welk reisje hem nog eens ongeveer 11.000 dollars opleverde. Denk echter niet dat monsieur hiermee tevreden was zooals verder zal blijken, ,,hij kon heel wat geld aan!", dus verhuisde hij des anderen daags naar Utrecht, bezocht hier banken en incasseerde met een onschul- dig gezicht in den loop van den dag een kleine 10.000 dollars. Edoch het land van „canrads' canaux, canailles" heeft nog meer groote steden, en nog meer banken; hij wilde ook graag Rotterdam zien en dit snoepreisje bracht nog weer het peulschilletje van 17.000 dollars in het laadje. Hiermee had hij genoeg van ons kikker- landje. Charles Louis Dupont de la Tour verdween, voor goed. Voortaan was er alleen nog sprake van een zekeren De Roode, die ergens ovemacht had, en wiens uiterlijk en manieren! eenige overeenkomst vertoon- den met den zoo piotseling overleden Charles Louis, naar wien ondanks alle mogelijke opsporingsverzoeken te vergeefs werd gezocht. Deze „dubbelganger" dan reisde naar Zwit serland, bezocht er vele plaatsen, beklom de stoepen van vele bankinstellingen daar zonder iuizelig te worden van de hooge bedragen, lie men hem op vertoon van een credietbrief /an de „Cr6dit Lyonnais" te Parijs welwil- end ter hand stelde; Bern 12000 frs., Lau sanne 8000 frs., Geneve 24000 frs., Montreux 15000 frs., had mijnheer De Roode in zijn ontroleboekje kunnen noteeren, doch daarmee s het Zwitsersche lijstje niet compleet, men "al reeds gemerkt hebben, dat Lausanne er net haar 8000 frs. „oneerlijk" goed afkwam, nisschien was dat dan ook de reden, dat de verleden Ch. L. Dupont de la Tour in Lau- anne herrees en weer verdween doch thans let medeneming van 44000 frs. Met ach- ^rlnting aan zijnen opvolger van ruim 30.000 Fransche francs meer. dsn hij zelf s.n Charles Louis Dupont de la Tour erfde, •miipt sTv>°d'-PT hioroT) de heer Roode od zijn beurt het aardsche tooneel. Zijn Engelsch paspoort vermeldde, dat hij in Groningen geboren werd in den jare 1898. De Roode requiescat in pace. Hoe zijn opvolger heette Zijn namen wa ren legio! gelijk het aantal passen, waarmede deze door Europa reisde. De politiecorpsen der halve wereld, niet min der particuliere detective-bureaux, tot wie de verschikte banken zich wendden, zochten hemvergeefs. Tot eenigen tijd geleden op het door Amsterdam verstrekte signalement uit Constantinopel het portret van den gezoch- ten interna tionalen oplichter binnenkwam. Dankt men het aan de aanwijzingen van de American-Express-Company te Amsterdam of aan die van een Duitsche instelling? dat staat nog niet vast, maar zeker is, dat dank zij inlichtingen van particuliere detectiven der Parijschej politie nu op 4 Dec. jl. een inval deed in een klein hotelletje in de Rue Saint- Didier, en daar de hand legde op twee Roe- menen een zekeren Froimesco (Maxime, Louis) en een zekeren Lupesco (Mercea), die daar logeerden onder de namen Paul Ma xime en Leon Michael. Tijdens hej verhoor door den prefect bekende Froimesco boven- vermelde oplichterijen bedreven te hebben. Zooals gezegd is niet alleen Froimesco ge arresteerd, maar ook zijn vriend en mede- dader, de Roemeen Lupesco, die 29 jaar oud is, te Parijs onder den naam Michael lo- geerde. Beide mannen, die de credietbrieven vermoe delijk bij een Berlijnschen chemigraaf hebben laten vei valschen, zullen ter beschikking van de Parijsche justitie worden gesteld. Inspecteur Kallenbom van het Bureau der Ned. Centrale inzake falsificaten heeft zich naar Parijs begeven voor het verkrijgen van officieele gegevens, waarna, zoodra deze zijn binnengekomen, de uitlevering der beide aan- gehoudenen zal worden gevraagd. DE OUDE VROUW DIE MEEREED. Uit Geneve wordt dit aan het Berl. Tag. ge- schreven: Tooneel: een straatweg in de Jura, niet ver van Bazel. Tijd: 's nachts. Personen: een automobilist, dan de geheim- zinnige tweede. Door den pikdonkeren nacht snelt de auto. Piotseling, imdden op den weg, een donkere gestalte. Het blijkt een oude vxouw te zijn, die met een mandje een teeken tot stoppen geeft. De chauffeur stopt, de vrouw vraagt met zachte stem, of hy zoo goed wil zijn haar een eind mee te nemen. De weg door het donker is nog zoo lang! Het verzoek wordt vriendelijk ingewilligd. Maar op het moment dat de vrouw instapt, ziet de automobilist, dat onder de vrouwenrok- ken een paar onmiskenbare mannenbeenen uit- komen. Een verkleede bandiet! Hij zal ham onderweg overvallen. Wat te doen? De be- stuurder ziet zich reeds als verminkt ljjk aan den kant van den weg liggen. Dan komt de reddende gedachte op. Hij doet of hy den wa- gen-niet op gang kan brengen en vraagt den onguren gast, even uit te stappen. Deze doet het en bliksemsnel vliegt de wagen er van door. In het mandje, dat de zoogenaamd'e oude vrouw heeft achtergelaten, vindt de auto mobilist naderhand, onder aardappelen en wor- telen bedolven, een geladen revolver. En by herademt bijna hoorbaar! EEN MISGREEP DER POLITIE? De Berlijnsche juwelier Rakowski is door twee rechercheurs uit Stuttgart te Berlijn ge arresteerd' en naar Stuttgart overgebracht. Aanleiding hiertoe was het feit, dat een be- rucht inbreker, Metz genaam-d, die in handen van de politie is gevallen, bij zijn verhoor ver klaarde, dat hij door dezen juwelier tot ver schillende inbraken was aangezet. De politie l et daarop Metz een brief schrij- ven, waarin deze meldde, dat hij uit de gevan genis te Munchen uitgebroken was en zich thans zonder midd'elen te Stuttgart bevond, zoodat hij den juwelier verzocht, hem een be- drag naar Stuttgart postrestant te zenden. Dit is dan ook werkelijk geschied. De politie zond daarop twee rechercheurs naar Berlijn, die ge- assisteerd door een Berlijnsch politie-ambte- naar, Rakowski arresteerden en naar Stutt gart overbrachten. Bij de confrontaties kwam Metz echter gedeeltelijk op zijn verklaringen terug. Rakowski is hierop weer in vrijhe'd ge steld, doch moet zich ter beschikking van d'e politie houden, daar de zaak nog niet geheel te zynen gunste opgelost is. Rakowski heeft zich over het optreden der politie tegenover hem beklaagd en haar van overschrijdingen van machtsbevoegdheid be- schuldigd. De politie wijst er echter op, dat de rechercheurs in het bezit van een bevel tot aanhouden zijn geweest, terwijl Rakowski oak gelegenheid is gegeven zich by zijn verhoor op het hoofdbureau van politie rechtskund'igen bijstand te verschaffen. HOE MOETEN WE LEVEN? Adem, eet, beweeg, slaap, draag een prac- tische kleeding en wees gelukkig. Drink niets, werk niet te veel, spreek niet te veel, geef niet te veel geld uit en probeer niet, al te gelukkig te zijn. Vermijd elke opwinding en zenuwaandoening. Zorg ervoor, dat de geest op tijd uitrust en pas er vooral op, niet te veel na te denken. De gewoonte van te den- ken is bepaald verderfelijk. Zij brengt haar slachtoffer in verwikkelingen, die het een- voudiger en hatuurlijke van zijn bestaan ver- storen. Er is vroeger wel eens een tijd ge weest, waarin leven en denken vereenigbaar waren, waarin nu, met de uitvinding van wolkenkrabbers, automobielen en andere technische verbeteringen, is het onvermijde- lijk geworden, zich een nieuwe levensstyl eigen te maken. Tegenwoordig luidt het pa- roolsnel leven en langzaam denken. Wan- neer u werkelijk een natuurlijk en eenvoudig leven wilt leiden, dan moet ge slechts voor u zelf leven en vooral niet te veel denken. Dit alles maakt volgens een Amerikaansch blad deel uit van de levensphilosofie van een honderd-procent Yankee. GEEN HELSCHE MACHINE. Zaterdagavond werd in de woning van Heller, den Berlijnschen correspondent van het Poolsche blad „Kurjer Illistrowany Cod- zienny", door een jongeman een pakket af- gegeven, waarin zich, naar men vermoedde, een bom bevond, daar men duidelijk het tik- ken van een klok kon hooren. Heller waar- schuwde de politie, die tezamen met eenige brandweerlieden ten tooneele verscheen. Het bleek, dat zich een stevig gesoldeerd blik in het pakket bevond. Mannen van de technische afdeeling der politie openden met de noodige voorzorgsmaatregelen het blik, doch vonden geen helsche machine, maar een wekker, al- dus wordt aan „de Courant" gemeldt. Uit het nadere onderzoek is gebleken, dat een ander Poolsch journalist, dr. Bernard, het leege blik met den wekker aan zijn collega heeft gezonden, hetgeen als een grapje was bedoeld. Hij was op het idee gekomen door den echten bom die als St. Nicolaasgeschenk" aan den uitgever van het blad te Krakau was gezonden. De verzender van den „bom" zal vervolgd worden wegens verregaande onbetamelyk- heid.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 6