AIGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN, HEEREN BMI No 8311 Vrijdac; 14 December 1928 68e Jaargang Tweede Blad. rWinterh&ndeiv\ (Kloosterbalsem J IN U E N L AND, BUITENLAND. SPORT. alom gewilde pijptabakj ECHTE FRIE5CHE melange van rijpe tabakkerO PREDIKBEURTEN, TER NEUZEN, 14 DEC. 1928. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Ou INGEZONDEN MEDEDEELINGEf ,,Geen goud zoo goed" RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank, Middelburg vauw ■vmsmamtttsmim 11 tmttomn TER NEUZENSCHE CO U RANT lODUMCilCIIITCPOII C" Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten !er Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per pos' 6 60 pe; jaai AoU^NtJVltni I OrnlJO. Voor Belgie en Amerika f 2.25 overige landen f 2.60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbctaling Dit blad verschijnt iederer. Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Aan de orde is de defensie-begrooting. De heer van Rappard (lib.) aeht het niet •eod'g het standpunt der ontwapenaars thans be bespreken. Hij meant, dat met dk inkrimping van het beroepspersoneel tot de uiterste grens is gegaan. Met de regeling van de wachtgelden kan economischer te werk worden gegaan. De opleiding der beroepsofficieren moet weer ter hand worden genomen, de opleiding der onder- officieren moet worden verbeterd. Spr. be- tnemrt dat geen bedragen zijn uitgetrokken voor nieuwe reserveschepen. Deze zouden kunnen dienen voor vlagver- boon, waaraan te weinig wordt gedaan. Spr. ▼raagt toezegging, dat over de samenvoeging der vliegdiensten niet zal worden beslist zon- der de Staten-Generaal er in te kennen. De heer Deckers (r.k.) betoogt dat leger en vtoot zoolang zij bestaan goed moeten zijn uit- gerust. De uitgaven daarvoor zijn, gezien onze pos'tie niet bovenmatig. Spr. vraagt wat gedaan word't om het lagere beroepskader beter voor zijn taak berekend te doen zijn, dringt aan op betere regeling van het huwelijksverbod voor de marechaussees en van de rechtspositie der onder-officieren. Ten aanz:en van't laatste punt hoopt hij op een be- rredigende toezegging. Anders zal hij over- wegen een motie in te d'enen. Spr. bepleit het belang van het vooroefe- ningsinstituut en zegt, dat de examens te zwaar zijn, waardoor te weinigen slagen en het nastituut geschaad word't. De heer K. ter Laan (s.d.) zegt, dat de be- suiniging op de milita:re uitgaven alleen is verkregen door bezuiniging op tractementen en pensieenen. Bovend'en zijn de prijzen v?n de grondstoffen gedaald, waardoor eindelijk de begrooting daalde. GEEN WIELRITDFRS MEER OP DE RIJWEGEN? De Bond van Bedrijfsautohoud'ers in Neder- laad heeft een adres aan den nvnister van Wa- terstaat gericht, waarin verzocht wordt te be- vorderen, dat zooveel mogelijk bepaald wordt, dat wielrijders niet op de rijwegen mogen komen. NA DE VERKIEZING VAN BORMS. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- sel meldt d.d. Dinsdag: De rechterzijde der Kamer kwam heden- middag bijeen ter besprek.ng van den toestand geschapen door de verk.ezing van Borms tot Kameri.d voor Antwerpen. Dinsdag was door sommige Katholieke Vlaamsche voormannen aan ae kathoi.ek-consei-vatieve eu -Lberale nnnisters meegedeeld dat de katholieke Vlaam sche fractie de verkiezxng van Borms niet zcu bekrachtigen maar dat met de u.ting van den w.l van 83.000 kiezers in het arrondissement Antwerpen moest worc'.en rekenxng gehoudan. Ook zou zij in de bekrachtig.ng van d'en geens- zins Vlaamschgez.nden l.beralen candidaat Baelde met tocstemmen zoodat dan tot een nieuwe verkiezing zou moeten worden overge- gaan. Heden werd men het er echter in een bijeenkomst der rechtexzijde er over eens, de toelating van Borms te welgeren en die van Baelde te bekrachtigen, op voorwaarde dat eventueel Borms seiner onnnddelijk na de tce- lating van Baelde uit de gevangenis zou ont- slagen worden. In ditverband zal Donderdag zeer waar- schjjnlijk dcor Jaspar een verklanng in de Ka mer worden afgelegd, waarbij de invrjjheid- stelling van Borms offlcleel zal worden toege- zegd. Deze zou dus plaats hebben nog v66r de openbare behand'el.ng van de amnestiewet in de Senaat, door de aanvaardlng van welke wet Borms toch, zij het misschlen pas enkele dagen later, vrij zou zijn gekomen. De in- vrijheidsteiVng van Borms zal op een onver- wacht moment, vermoedelijk laat in den avond gebeuren, ten einde betoogingen te voorkomen. DE ZIEKTE VAN DEN ENGELSCHEN KONING. De toestand van den koning is niet onbevre- dlgend. De patient is uiterst zwak en het bloed verkeert tengevolge van de infectle nog steeds in een toestand van vergiftiging, doch de zwakte wordt niet erger. Het zal echter van de eerstvolgende paar dagen afhangen of de krachten in voldoende mate zullen terugkeeren om de gevaarlijke periode door te komen. Het gaat thans echter onmiskenbaar vooruit na de operatie, die vol- komen geslaagd is. BOLIVIe EN PARAGUAY. Nog voor het telegram van den Volken- bondsraad, waarin hij de Boliviaansche regee- ring aan haar verplichtingen volgens het Handvest van den Volkenbond herinnert, te La Paz was aangekomen, heeft, schrijft de N. R. Crt., de gezant van Bolivie te Parijs aan den secretaris-generaal van den Volkenbond een uitvoerige uiteenzetting van het Boli viaansche standpunt gezonden. Aangezien de •er en de souvereiniteit van Bolivie reeds ge- gchonden zijn, acht dit, zoo staat aan het slot van het stuk, zich genoodzaakt te verklaren dat „alle vreedzame middelen om het geschil bij te leggen, reed's uitgeput zijn. Dit klinkt zeer dreigend, maar behoeft de bemiddelaars, die druk in de weer blijven, niet te ontmoedigen. De Volkenbondsraad heeft meer dan eens voor heette vuren geStaan, en deze bijtijds gedoofd. Zoo toen Italie het Griek- •che Korfoe bezet had en de (Jrieksche troe- pen na een grensincident Bulgarije waren b:n- nengevallen. De wereld' moet steeds meer op- gevoed worden tot het besef dat niemand in Bulk een geschil als tusschen Bolivie en Para guay hing en nu tot een conflict geleid heeft, eigen rechter mag zijn, anders zou men voort- *an het beginnen van een oorlog steed's meer gaan goedpraten met het argument dat men •lechts een „verdedigingsoorlog" voert. Ind'en Bolivie trouwens alle vreedzame mid delen uitgeput achtte, zou het niet in een later telegram naar Lugano (dat dan blijkbaar het antwoord op den stap van den Volkenbonds raad was) verklaard hebben dat het, op grond van een vroeger gesloten overeenkomst, „geen andere bemiddeling dan die van Argentinie kan aanvaarden". De Volkenbondsraad zal er best tevreden mee zijn als, nadat hij zelf uiterlijk zijn prestige gehandhaafd heeft, een bemid- rfelaar aan het werk gaat, die niet alleen vlak bij de hand is, maar wien ook de Vereenigde Staten hun zegen zullen geven, op welken zegen de Volkenbond zelf niet had mogen reks- nen. Vermoedelijk mag men aannemen dat Boliv'e, na stoom te hebben afgeblazen, zich te Washington tot een kalmer opvatting van het gebeurde zal laten belezen en dat dan ook Paraguay geen onoverkomenlijke moeilijkheden zal bereiden. Menschen met een fijnen neus meenen een petroleumlucht aan het conflict te bespeuren. Te Genfeve wist men ten minste bij geruchte te vertellen dat het in het voordeel van Ame- rikaansche petroleum-magnaten zou zijn, in- dien Bolivie een stuk van het betwiste geb'ed dat rijk aan olie is, in bez:t kon krijgen. Van hieruit is dit niet te beoordeelen. De Am°ri- kaansche regeering d'e over de beste inl:ch- tingen moet besch'kken, zal, ind:en hiervan iets waar mocht blijken, hebben toe te z:en dat de verlokke1iik° lens cuius regio eiu® -,"- troleum de vooruitz-'chten op een minnelijke regeling niet vertroebelt. CONCERT VAN HET MUZIEK- GEZELSCHAP. De aandacht wordt gevestigd op het in dit blad geannonceerde cerate wmterconcert, door het muz.ekgezelschap „De vereen.gde werk- lieden" op aanstaancien D.nsdag te geven in het Concert- en B.oscoqpgebouw. Nevens de muzleknummers, zoo voor harmon.e als syin- phonie-orkest, bevat het programma ook de uitvoering van een operette met medewe.king van een g.oep k.ndeien. Een bezoek aan het concert wordt aanbevolen. DE HOOREBEKERS. Naar wij vernemen zal de bekende zang- vereeniging „De Vlaamsche Olyfberg" van Maria-Hoorebeke op den 2en Kerstdag in de Ned. Herv. Kerk alhler, eene Uitvoering geven. Nadere bijzonderheden zullen spoed.g in dit blad worden bekend gemaakt. Men raadplege daarvoor de advertentlen. CHR. WINTERLEZING. Gisteravond werd in de Ned. Herv. Kerk alhier de 2e Winterlezing in dit seizoen ge- houden. Het ruime kerkgebouw was geheel gevuld. Nadat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze was geopend en de heer J. de Bruijne Mz. namens de vereeniging den spreker en de talrijke opigekomenen had verwelkomd, hield Ds. J. H. Remme, Herv. predikant te Amster dam, zijn lezing over „Jeremia", de profeet des Ouden Verbonds, of den tegen alien". De spreker wist zijn gehoor op talentvolle wijze te boeien door het te bepalen bij de ont- zettende taak, die op de schouders van den jeugdigen boetpredikant, Jeremia, d.w.z. ,,God verwerpt", werd gelegd. Als volgende spreker werd aangekondigd Ds. J. C. Rulman van Wageningen in de Geref. Kerk. „HULP IN NOOD". In de jl. Zaterdag gehouden vergadering van het uitkeeringsfonas oij z.ekte „Hulp in Nood" alh.er, bleek uit de ar.emaandelijksche reke- ning en verantwoording van den penningmees- ter, dat over September, October en Novem ber 1.1. was ontvangen: contributie f 608,85, bu.tengewone inkomsi,en f 54,80, samen 668,65; uitgegeven is wegens uitkeering aan z.eken f 407,40, bodeloon 78, buitengewone u.tgaven 44,12, samen 520,52. Het batig slot over dit tijdvak beloopt 134,13. Het vorig goed slot was f 6293,81, zoodat de bezittingen der vereeniging bedragen 6427,94. VOOR DE T. B. C.-BESTRIJDiNG. Door de handboogmaatschappij „De Herle- ving" te SluisKii is eene gioote wndsch.etxng u.igescineven op 6 Januan a.s., waarvan de ba^en zuiien koinen ten voordeele van de af- deein.g van het Wit Gele Kruis en ue tuber- cuioscoescrijdmg, welke nader zal worden ge- annonceeru. Hec deeinemen aan deze sch.etmg zal voor de lieihehbers zeer aantrekkeiyk zijn. De schieting zal worden gehouden in ver- warmde zaien, zoodat men, onafhankelijk van het weer, kan schieten en er zijn tal van be- geerlyke prijzen beschikbaar, die alle voor het goeue doei worden geschonken, en welke be staan u.t kalkoenen, ganzen, eenden, hanen, enz. BELASTING BETALEN OP POST- KANTOREN. De minister van Financien heeft 12 dezer bij de behandelmg van de begrooting in de Tweede Kamer de post „vergoeding voor de postoetalingen" teruggenomen. De terzake be- nood.gde gelden zuuen thans bij suppletoire begrooting worden aangevraagd. In verband hiermede kan de algemeene open- steil.ng der postkantoren voor belast.ngbe.a- ling op 1 Januari a.s. niet doorgaan en wordt deze voorloopig opgeschort. UITKEERING UIT DE WEGEN- BELASTING. Ged. Staten hebben besloten uit het aandeel, aan de provincie Zeeland toegewezen in de uitkeering uit de opbrengst der Wegenbelas- ting over 1927, de volgende bedragen toe te kennen 1. aan de provincie Zeeland, over een to- taaluitguve van f 117.439, 50 uit, het aan deel d r prov.ncie Zeeland in de uitkeering u't de opbrengst der wegenbelasting 58.734,50; 25 uit de uit de provinc'ale fondsen beschik baar gestelde gelden f 29.367,25. 2. aan de gemeente Vlissingen, over een totaaluitgave van f 91.635, 50 als voren 45.817,50; 25 als voren 22.908,75. 3. aan den polder Walcheren, over een. to taaluitgave van 17.840, 50 als voren /8920, 25 als voren 4460. 4 aan de ge neente 's Heer Arandskerke over een totaaluitgave'van 11.635, 50 als voren 5817,50; 25 als voren f 2908,75. 5. aan de gemeente Cadzand, over een to- taalu'tgave van 11.085, 50 als voren 5542,50; 25 als voren 2771,25. 6. aan de gemeente Middelburg, over een totaaluitgave van f 1520, 50 als voren f 760; 25 als voren 380. 7. aan de gemeente Zaamslag, over een to taaluitgave van 13.750, 50 als voren 6875 25 als voren 3437.50. 8. aan de commissie van den Steenweg van Westdorpe, over een totaaluitgave van 8200, 50 als voren /4100; 25 als voren f2050. BESMETTEL1JKE ZIEKTEN. In de week van 2 tot en met 8 December zijn in onze provincie aangegeven 9 gevallen van roodvonk en wel 2 te Oost- en West Souburg en 1 in ied'er der volgende gameenten: Hein- kenszand, Hontenisse, Krabbendijke, Ter Neu zen, Sas van Gent, Scboondijke en Wemeldin- ge en verder 1 geval van diphtheritis te Bres- kens. SAS VAN GENT. Raadsvergadering. Tegen hedenavond om 7 uur zyn de leden van den gemeenteraad ter veigadering opge- roepen, tene.nde, behahte over een.ge ondexge- schxkte zaken, over twee kard.naie aangeie- genheaen een beshssing te nemen. Er is n.l. van een viertal gegadxgden een verzoek inge- komen om eifpachuerremen iii gebruik te mo gen nemen voor hat bouweri van woningen, w.o. twee langs de Stationstraat en twee in een zijstraat, de ivlolenstiaat. De aanvragers zijn de heeren C. A. Aarsen, A. van Loij, C. J. Wittebroodt en Cam. de Zut- ter, deze laatste van Selzaete. Een voorstel van verstrekkenden aard, waar- mee de gemeentelijke financ.en zullen gemoeid zijn, is eene op handen zijnde civiel-rechter- lijke actie tegen een ingezetene, die, ond'anks herhaalde aanmaningen in gebrcke gebleven is, rente en aflossing te netalen van een hypothe- cair voorschot voor woningbouw. Niets meer of minder dus dan een procedu re, waarmee nog al wat geld gemoeid zal, zijn. HONTENISSE. De burgemeester onzer gemeente, de heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury vier morgen, 15 December, zijn 70sten verjaardag. Het is te verwachten dat het hem in verband met zijne talrijke vrienden en bekenden, gedurende vele jaren in tal van functies verworven, op dezen dag niet aan belangstelling zal ontbreken. WATERSTAATSBEGROOTING. De Zeeuwsche Veren. De heer KRIJGER: Mijnheer de Voorzitter! Met groote belangstelling is door mij uitge- zien naar het antwoord van den Minister op de in het Voorloopig Verslag gestelde vraag, of Zijn Excellence, desnoods door verhooging van het Rijkssubsidie, zou willen bevorderen een verlaging van de tarieven van de veer- diensten op de Wester-Schelde. Ik moge in dit verband herhalen, dat het economisch vraagstuk voor Zeeuwsch-Vlaan- deren voor een groot deel is een verkeers- vraagstuk, terwijl het bovendien ook een na- tionaal belang is, dat, dat door goede en niet kostbare verkeersgelegenheden, zooveel moge lijk wordt voorkomen, dat Zeeuwsch-Vlaande- ren met zijn bedrijven, handel en verkeer nog meer dan thans reeds het geval is zich orien- teert in de richting van Belgie. Daarvoor, het is voldoende bekend, dreigt veel gevaar, en wel voor een groot deel als gevolg ook van de hooge vrachttarieven van den provincialen stoombootdienst. Met het oog op den tijd moet ik mij onthou- den van het geven van vergelijkingen van kosten van vervoer van en naar Zeeuwsch- Vlaanderen en van en naar andere deelen des lands, en van de transportkosten van en naar Zeeuwsch-Vlaanderen en Belgie en omgekeerd. Teekenend en juist is hetgeen wordt opge- merkt in het Voorloopig Verslag, nl., dat van sommige producten het vervoer over de Schel- de meer kost dan het vervoer van Zuid-Beve- land naar Rotterdam. Inderdaad zijn de transportkosten van land- en tuinbouwproduc- ten van Walsoorden naar het station Vlake hooger dan van Vlake naar Amsterdam. Bij dit eene voorbeeld uit vele zal ik het laten. Een verlaging van de tarieven voor goede- renvervoer met ten minste 30 zal, pm Zeeuwsch-Vlaanderen althans iets te gemoet te komen, niet langer kunnen uitblijven. Ik ben echter er van overtuigd, dat de pro vincie zonder Rijkshulp niet tot deze tariefs- verl aging zal kunnen overgaan. De provin ciate geldmiddelen laten dat niet toe. De onderlinge verbinding van de Zeeuwsche eilanden kost deze provincie veel geldbedragen, die steeds hooger worden naarmate het ver keer hooger eischen stelt en aan die eischen wordt voldaan. Nu geef ik gaame toe, dat een Rijkssub sidie, ten bedrage van 157.000, inderdaad niet gering is. Maar ik ben toch ook van meening, dat de schijn ook hier de aanleiding geeft om mis te tasten. Ik moge zeggen op grond waarvan ik dit meen. Het komt mij nl. voor, dat enkele van de door den provincialen stoombootdienst on- derhouden verbindingen, als gevolg van de ontwikkeling der dingen, niet langer meer mogen worden aangemerkt als verbindingen tusschen deelen der provincie onderling, maar moeten worden beschouwd als verbindingen voor het doorgaand verkeer en dientengevolge als obiecten van Rijkszorg. Dit is m.i. zeer zeker het geval met de ver bindingen Bre3kensVlisSingen, ZijpsAnna Jieobi'Poldtfr. wvrvoor de provincie subsidie verleent, terwijl ik meen, dat er genoeg aanlei ding is om, met uitsluiting van den dienst VlissingenTer Neuzen, ook de overige diens- ten op de Wester-Schelde bij deze categorie te voegen. De wijziging in de wegenpolitiek, de heffing van wegenbelasting en meer andere factoren stellen het Rijk m.i. ook met betrek- king tot de zooeven door mij genoemde ver bindingen voor nieuwe verplichtingen en voor grooter financieele offers. Vandaar, dat ik, van uit dezen gezichtshoek den verleenden Rijkssteun bekijkende, met voile vrijmoedigheid den Minister durf te vragen om alvast te beginnen met tariefs- verlaging voor het goederenvervoer met 30 mogelijk te maken, door verhooging van het subsidie met een bedrag, hetwelk de provin cie voor die verlaging schadeloos zou stellen. De heer VAN DER VEGTE, Minister van Waterstaat: Mijnheer de Voorzitter! Ieder, die den heer Krijger heeft gehoord, kan niet dadelijk begrijpen wat hij bedoelt. Op het oogenblik draagt het Rijk 80 bij in het tekort van den veerdienst van den provin cialen stoombootdienst op de Wester-Schelde. Nu is er op het oogenblik bij mij in behan- deling een verzoek, om die tarieven te ver- lagen en nu stelt de heer Krijger voor, dat alles, wat nu uit die verlaging voortvloeit, voor 100 door het Rijk zal worden betaald. Ik weet wel, dat, toen ik 2% jaar geleden bij mijn Departement kwam, ik nog nooit door welke zaak ook zoo gesohrokken ben als toen ik hoorde, dat wij bij den provincialen stoombootdienst 80 in het tekort bijdroegen. Ik heb daarvan de geschiedenis vemomen en toen werd het mij iets klaarder, maar een zeer behoorlijken toestand vond ik het toch niet. En wanneer ik mij bereid verklaarde te bevor deren, dat bij verlaging ik na de 80 ook nog zal bijdragen 20 in de eventueele extra tekorten, dan geloof ik niet, dat ik daarmede een zeer behoorlijk standpunt zou innemen en ik ben op het oogenblik, gehoord de motieven van den heer Krijger, nog niet overtuigd, dat ik van die verdere verlaging tot 100 zou moeten bijdragen. Ik zal echter, evenals ik aan de andere leden heb voorgesteld, de zaak nog eens overwegen en daama met den Mi nister van Financien er over spreken. De loodsgelden. De heer BRAUTIGAM zei omtrent de loods gelden o.a. het volgende; Nog een opmerking van anderen aard om trent de quaestfe van de loodsgelden van Ter Neuzen. De Minister deelt daaromtrent mede: „Omtrent de quaestie van de loodsgelden voor Ter Neuzen, waarbij de Departementen van Defensie en van Arbeid, Handel en Nijverheid zijn betrokken, kan ondergetee- kende slechts mededeelen, dat, naar hij hoopt, eene beslissing spoedig mag worden verwacht." Met grooten aandrang zou ik willen zeggen laat er dan ook spoedig een beslissing komen en laat het een voor Ter Neuzen gunstige be slissing zijn. Ter Neuzen gaat gebukt onder het feit, dat het verdrag met Belgie niet is tot stand gekomen (zelf heb ik daar mede eenige schuld aan), omdat Ter Neuzen in een uitzonderingspositie verkeert ten opzichte van de Belgische spoorwegen, maar ook tdoor de concurrence in de loodsgelden, haar door de Belgische havens, voomamelijk Gent, aange- daan. Ik zou dus op spoed willen aandringen, maar vooral daarop, dat de beslissing voor Ter Neuzen een gunstige zij. De heer KRIJGER zei hieromtrent: Een enkel woord, mijnheer de Voorzitter, over de loodsgelden voor Ter Neuzen. Ik sluit mij aan bij wat de heer Brautigam reeds daarover heeft gezegd. De belangen, die voor Ter Neuzen hierbij op het spel staan, behoef ik niet meer in het licht te stellen. Het is genoeg bekend, hoe- zeer de opbloei van het havenverkeer en wat hiermede samenhangt, van verlaging van de loodsgelden afhankelijk is. De Minister deelde mede, dat een spoedige beslissing, naar hij hoopt, mag worden ver wacht. Het is iets, maar het is niet veel, het is zelfs bitter weinig. Ter Neuzen wordt er niet door geholpen. En hulp kan toch heusch niet langer uitblijven. En daarom zou ik den Mi nister toch wel zeer dringend willen ver- zoeken, om toch niets onbeproefd te laten, alles te doen wat mogelijk is, om deze zaak spoedig tot een voor Ter Neuzen bevredigende oplossing te brengen. De heer VAN DER VEGTE, Minister van Waterstaat, antwoordde hierop: De heer Krijger heeft, in aansluiting met wat ook de heer Brautigam gezegd heeft, een woord gesproken ten gunste van een betere regeling van de loodsgelden te Ter Neuzen. Ik ben daar alweer niet de eerstgeroepene, maar wanneer die zaak ter sprake komt (ik vermoed zeer spoedig), dan zal ik mijn ambt- genooten, wien dit in de eerste plaats aan- gaat, verzoeken, na te lezen, wat brj deze gelegenheid over dit onderwerp is gezegd. Reeds vartaf 50ct.per'A pond 20d perons -lOcLper'Aons N.V. DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEKEN JOURE-UTRECHT-AMSTERDAM-DEN HAAG OPGERICHT1753 7 Werd de wedstrijd HulstTerneuzen op 14 October 1.1., reeds de Derby genoemd, er is o.i. thans meer reden om dien van Zondag a.s. zoo te betitelen daar nu beter dan toen een zeker- der berekening van de kansen kan worden ge maakt, ofschoon er nu ook n:ets met zekerheid valt te zeggen, want er is niets aan zulk een schommeimg blootgesteld a's wel het voetbal- spel en het komt heel vaak voor dat de club welke de eerste op de ranglijst prijkt, een vol- genden wedstrijd van haar voetstuk wordt ge- stooten om er nooit meer op terug te komen. De kansen te bespreken welke beide clubs aanstaande Zondag hebben om de overwinning te behalen is wel een beetje gewaagd, maar er is voor Terneuzen toch ook wel een factor aanwezig die veel kan bijdragen tot een succes. Deze fac.or, welke in Hulst niet zoozeer naar voren komt is, dat er 'n samenspel kan gege- ven worden, waar zelfs de sterkste verded'iging voor zwichten moet. Bij Hulst is het een an dere factor welke den doorslag kan geven, n.l- het doortastend en forsch spel, vooral in het eerste half uur van den wedstrijd. Als nu Terneuzen, zich niet laat meesleepen maar zijn eigen, op een goede combinatie berekend spel, speelt en iedere speler den vasten wil heeft revanche te nemen voor de nederlaag op 14 October 1.1., dan kan zij met vertrouwen den uitslag afwachten. Dat de komende wedstrijd van Zondag ge heel in de publieke belangstelling staat, kan men afleiden uit de allerdwaaste geruchten welke daaromtrent de ronde doen, waarvan een gerucht ten stelligste moet worden tegen- gesproken, daar dit meer nadeel aan de club U behoeft niet bang te zijn, ook's win ters Uw handen te laten zien, want winterhanden zijn te voorkomen. Akker's Kloosterbalsem verzacht, herstelt en voorkoint erger. Neem, zoodra zich de eerste verschijnselen voordoen, Akker's VOETBAL. TerneuzenHulst. Zondag 16 December a.s., zal, wanneer het weder geen spaak in het wiel komt steken, voor de voetballende wereld in Zeeland en vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen en al wat daar mede in venband staat, een dag zijn welke met spanning wordt tegemoet gez:en, want men kan gevoeglijk zeggen dat op dien dag feitelijk beslist zal worden welke club van de derde klasse A der N. V. B. met den kampioenstitel zal gaan strijken. Immers op dien dag komen de twee ernstigste candidaten voor dien titel tegen elkaar in het krijt en beider stand is zoodanig d'at zij voor meerdere zekerheid een overwinning zouden moeten behalen. Toch is er nog wel eenigszins verschil in daar de eene ciub hetzelfde aantal punten heeft behaald met een wedstrijd meer, dus staat zij feitelijk ach- ter, waartegenover staat dat de andere club nog niet zeker is van de overw:nm'ng van haar tienden wedstrijd, welke door hare tegenstand- ster wel reeds is gewonnen. zou kunnen toebrengen dan de verspreiders daarvan vermoeden, en wel dit: d'at bij een overwinning van Terneuzen door een ibelang- stellende in het voetbal een zeker bedrag zou beschikbaar gesteld zijn om dit onder de spe- lers te verdeelen. Dit nu kunnen wij uit naam van het bestuur der club tegdnspreken en er bijvoegen dat door haar nimmer een zoodanige gift zou worden aanvaard, daar zij van mee- j ning is, dat de belangstelling voor hare club dan wel op een andere wijze kan worden ge- toond, bv. voor herstclling de? schutting of voor het verder in orde brengen van haar ter- 1 rein, maar dat deze belangstelling nooit mag uitgaan tot een belooning der spelers. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 December de volgende vonnissen uitgesproken. 1 J. J., oud 24 j., bankwerker te Axel, gedeti- neerd, is wegens diefstal veroordeeld tot 6 maanden gevang., met aftrek van het voor- arrest. J. v. W., oud 51 j., werkman te Hoek, gedeti- neerd, is wegens verduistering veroordeeld tot 2 maanden gevang., met aftrek van het voor- arrest. J. S., oud 36 j., landbouwer te Philippine, is j wegens diefstal veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen hecht. ZONDAG 16 DECEMBER 1928. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9Vz u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, bediening van den H. Doop. Sluiskil. 9% u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. Ds. G. van bis en 2 u. Ds. G. 1 van Dis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5