N.V. Stoomwasscherij TRIO PUROL is toch goadkooper. BUITENLAND. OEMENQDE BEBICHTEN. fNGEZONDEN MEDEDEELINGE VLISSSNGfcN TER NEUZEN, 14 DEC. 1928. DE MOORD OP DEN HEER LANS. EEN SLACHTOFFER VAN DEN STORM. tNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. DOOR HOLLEND PAARD GEDOOD. ZIJN VROUW VOOR EEN INBREKER GEHO UDEN. Regelinatige en franco afhaling en bezorging. Nette bediening. m* i ->■ i in iwiw m —mr teerd. Beihalve dit bedrag is dezer dagen aan die stichting uitbetaald een bedrag van 34.828, zijnde bet legaat dat eenige jaren geleden wijlen de heer T. O., overleden te Breukelen, aan Neerboscb gelegateerd beeft, doch welk legaat door omstandigbeden niet eerder kon worden uitgekeerd. MAG EEN RECHTEK EEN GEMEENTE- VERORDENING BUITEN WERKING STELLEN Dat is een vraag, die in de Tweede Kamer by de bebandeling van de begrooting van justitie in bespreking kwam. De afgevaardig- de Zandt bracbt ze te berde door mee te dee- len, wat te Zoutelande is gescbied. Aldaar bestaat een vrij strenge Zondags- verordening. Dit jaar moest iemand voor den kantonrechter te Middelburg terecbtstaan wegens overtreding van deze verordening. De kantonreebter verklaarde den man wel scbul- dig, maar legde geen straf op. Formeel mocbt hij dat doen, zegt de boefijzer-correspondent van het „Hbld." in zijn overzicbt, want het Wetboek van Strafrecht bepaalt o.a.: „Indien de kantonrechter ook in verband met de geringe beteekenis van het feit en de omstandigbeden waaronder het is begaan, raadzaam acbt, kan hij in het vonnis bepalen, dat geen straf zal worden toegepast." De kantonrechter vond het overtreden van deze verordeningsbepaling in het algemeen van „zoo geringe beteekenis", dat hij daarom geen straf oplegde. Daarop verklaarde de ambtenaar van het O. M., dat hij, na zich er- van te hebben vergewist, dat alle verdere overtredingen van deze bepaling desgelijks ongestraft zouden worden gelaten door den kantonrechter, natuurlijk geen vervolgen uit dezen hoofde meer zou instellen. Met andere woorden: Een stuk gemeenteverordening was door een rechter eenvoudig buiten werking gesteld. Bovengenoemde ,,Hbld."-redacteur heeft nu met instemming van Minister Donner vemo- men, dat deze zich met de zienswijze van den kantonrechter niet kan vereenigen. Bedoelde bepaling is alleen bedoeld als een uitweg voor bijzondere gevallen en niet als een handvat tot het hanteeren van cassatie op verordenin- gen. De Minister verzekerde dan ook dat hij den toestand onbevredigend vond en er niet in zou berusten. De schrijver besluit: „Men mag zich daarover verheugen. Want dit kleine gevalletje tast een der grondpijlers van ons heele staatsbestel aan: de scheiding der machten. Evenmin als de wetgever een vonnis heeft te waardeeren, mag een rechter dat een wet (of verordening) doen. En daar om was deze schijnbare kleinigheid in wezen een der allerbelangrijkste zaken die in het parlement kunnen worden besproken: de hand- having der sferen van macht." Tot zoover de hoefijzer-correspondent van het „Hbld." Wij zijn het met zijn opvatting volmaakt eens. Als eenmaal een verordening is goed- gekeurd dient zij nageleefd te worden. Hier geldt het nu een verordening betreffende een veel te overdreven toepassing van de Zon- dagswet, morgen kan het een verordening op de winkelsluiting zijn, voor welker overtreding een kantonrechter geen straf meent te moeten opleggen en wie weet welke andere verorde- ningen voor een dergelijke opvatting in aan- merking komen. De persoonlijke opvatting van den kantonrechter mag hier niet den doorslag geven. Er zijn maar twee mogelijkheden: een ver ordening is rechtsgeldig en dan dient zij on- voorwaardelijk te worden nageleefd, of zij is niet rechtsgeldig en dan wordt zij niet bin- dend verklaard. Een tusschenweg bestaat niet en een dergelijke weg is door den kanton rechter te Middelburg bewandeld en hieraan zal Minister Donner, zeer terecht, een einde maken. DE ENGELSCHE STEENKOOL- NIJVERHEID. De sombere Kersttijd die tienduizenden mijnwerkers in Zuid-Wales wacht, heeft tot een groote beweging voor hulpverschaffing aanleiding gegeven. In dezen tijd zijn de ge- moederen gul gestemd en er zal veel gegeven worden, maar de nood kan daardoor niet duurzaam gelenigd worden. De delvers heb ben werk en geen ondersteuning noodig, als zij niet tot pauperisme willen vervallen. De toestand driegt nog ernstiger te worden, omdat de mijneigenaars in Zuid-Wales ver- leden week met algemeene stemmen een nieuw plan tot regeling van de productie heb ben aangenomen en in verband daarmee een nieuwe loonsverlaging willen doorzetten met inbegrip van een vermindering van het zooge- naamde subsistence wage, het loon dat ge- acht wordt niet meer dan noodzakelijk levens- onderhoud aan de laagst betaalde arbeiders te waarborgen. Aan den eenen kant stellen de eigenaars voor de productie te rantsoeneeren, met hand- having van een stelsel van minimum-prijzen met betrekking tot die gerantsoeneerde pro ductie; en aan den anderen kant wenschen zij een vermindering van de kosten van het loon per geproduceerde ton door besnoeiing van de loonen. De beperking van de productie moet het aantal werkloozen vermeerderen en de loonsverlaging den toestand der aan het werk geblevenen, die in vele gevallen geen voile week werken, slechter nlaken. Dit zijn treurige vooruitzichten en het is begrijpelijk dat de regeering, die, na het falen van de subsidie-politiek, slechts eenige lapmiddelen heeft toegepast, zooals het verplaatsen van werklooze delvers naar andere industrieen, en verder de crisis wilde laten uitzieken, onge- rust begint te worden over de ernstige ver- schijnselen waarmee dat uitziekingsproces gepaard gaat. Men is het er algemeen over eens dat de loonen in Zuid-Wales reeds het laagste punt hadden bereikt dat mogelijk was, als de werklieden behoorlijk gevoed wil- den blijven. Indien men dus de exploitatie- kosten nog meer naar beneden wil drukken, zou dit door een verbetering van de methoden van voortbrenging en afzet moeten gebeuren. In die richting schijnen zich nu, volgens de Sunday Express, nieuwe plannen van de re geering te bewegen, welke cooperatieven af zet van de productie beoogen en welke ver der strekken tot verleening van regeerings- garantie voor het kapitaal dat noodig is, om met verbeterde methoden bijproducten uit steenkool te verkrijgen. Reeds met het oog op de algemeene verkiezing van komende jaar kan de regeering moeilijk langer in haar politiek van lijdelijk toezien volharden. De verbetering, die van de aangekondigde maatregelen te verwachten is, zal echter, naar te voorzien is, niet zoo groot zijn, dat zij een noodlijdende industrie tot nieuwen bloei zal brengen. BOLIVIe EN PARAGUAY. Het tusschen de Zuid-Amerikaansche repu- blieken Bolivie en Paraguay over een grens- incident uitgebroken conflict heeft, schrijft de N. R. Crt., zijn oorsprong in een oud ge- schil, dat het bezit van een strook gebied in het district Gran Chaco betreft, waar de be- volking bijna geheel uit zwervende Indianen- stammen bestaat. Jaren lang zijn er door naburige staten vruchtelooze pogingen gedaan, om de grens tusschen hen af te bakenen, o.a. in 1879, 1887, 1894 en 1913. In dit laatste jaar had de Ar- genteinsche regeering beide partijen overreed hun goedkeuring te verleenen tot de instel- ling van een gemeenschappelijke commissie en zich te verbinden zich aan een scheids- rechterlijke beslissing te onderwerpen, indien die commissie niet tot overeenstemming kon komen. De onderhandelingen werden tot M den treure gerekt en het geschil bleef chro- nisch, tot verleden week Paraguayaansche en Boliviaansche troepen in het betwiste grens- gebied slaags raakten. Na een hevig gevecht trokken de Bolivianen zich met een verlies van ruim twintig dooden en gewonden terug en na dien tijd achten zij zich de beleedigde partij, en willen niet naar rede luisteren. Paraguay had voorgesteld de kwestie aan be- middeling te onderwerpen, maar Bolivie wilde hier niet van weten. De Paraguayaansche ge- zant kreeg zijn paspoort, Paraguay antwoord- de op dezelfde wijze en de diplomatieke be- trekkingen zijn verbroken De voorzitter van het Congres te La Paz, de hoofdstad van Bo livie, heeft in een plechtige rede verklaard dat de wetgevende macht achter president Siles zou staan „tot de overwinning verze- kerd was." Voorts zeide hij van het grens- geschil in Gran Chaco tusschen de twee ri- vieren Pilcomatp-en Paraguay: „Wij willen de souvereiniteit over onze eigen rivieren hebben, die altijd van ons zullen zijn". Uit alle be- richten valt op te maken, dat het opgewon- den volk der Bolivianen zich in oorlog met Paraguay beschouwt. Him warme en primitieve temperament wordt verklaarbaar als men weet, dat de helft der 2.850.000 Boliviaansche zielen ongeletterde indianen zijn, die weigeren om Spaansch, dat de officieele taal is, te leeren en slechts 13 als van zuiver blank ras beschouwd worden. In Paraguay is de bevolking eveneens ten deele van Spaansche, ten deele van Indiaan- sche afkomst, maar heeft zich een Euro- peesche en Ver-europeeschte aristocratie ge- vormd, die de bestuursposten bekleedt en de intellectueele vrije beroepen uitoefent. Maar dit terloops. Groote veldslagen zullen er voorloopig wel niet in de maagdelijke wou- den in het binnenland geleverd kunnen wor den, ook al wordt er te La Paz ,,gemobili- seerd". Het is veel waarschijnlijker dat het strijdvuur der Bolivianen snel gelijk een stroo- wisch zal uitgebrand zijn, want het geval wil dat Bolivie en Paraguay beiden vertegen- woordigd zijn onder de delegaties van 20 Amerikaansche staten die pas te Washington tot een Pan-Amerikaansche conferentie zijn bijeengekomen om een multilateraal tractaat van arbitrage en verzoening tot verzekering van den vrede op de Amerikaansche continen- ten op te stellen. President Coolidge heeft deze conferentie geopend met een rede, waar- in hij erop aandrong de machinerie voor het regelan van internationale geschillen zoo spoedig mogelijk gereed te maken. De conferentie heeft dadelijk het besluit ge- nomen om medewerking te verleenen tot een minnelijke regeling van het Boliviaansch- Paraguayaansche conflict. De Boliviaansche delegatie heeft zich van de conferentie teruggetrokken uit verontwaardiging dat Paraguay nog geen behoorlijke verontschul- diging „voor den inval in Boliviaansch ge bied" had aangeboden. Dat verzuim is ech ter begrijpelijk, want als Paraguay dit in dezen vorm deed, zou het zijn aanspraken op een bepaald stuk van het betwiste gebied prijs geven. Maar, volgens een telegram uit Luvia (Peru), is de verontwaardiging van Bolivie, alweer bedaard en zal de delegatie haar plaats op de conferentie weer innemen. Dan zal men er ook wel in slagen in deze Pan-Amerikaansche atmosfeer te Washing ton onder de aegide van de Vereenigde Staten den Vrede te herstellen. De volkenbondsraad heeft inmiddels in een telegram uit Lugano de twee partijen aange- spoord, zich hun verplichtingen volgens het Handvest te herinneren en hiermee een lof- waardig werk gedaan. Meer kan de machinerie van den Volkenbond in dit bijzondere geval niet doen, zonder Amerikaansche en l?an- Amerikaansche gevoelens te kwetsen. DE VERHOOGDE SUIKERRECHTEN IN DUITSCHLAND. De Frankfurter Zeitung vestigt nog even de aandacht op het „Kerstgeschenk", dat de Duitsche beetwortelsuikerindustrie heeft ont- vangen in den vorm van een verhoogd suiker- recht. Men weet, dat de Rijksraad dezer dagen reeds zijn goedkeuring aan het ont- werp heeft gehecht, zoodat de goedkeuring door den Rijksdag nog een kwestie van tijd is. De Rijksraad heeft weliswaar de verhooging van den maximum-prijs tot 22 M. wederom uit het ontwerp gelicht, doch.dat is maar een bijkomstigheid. Een feit is, naar de Frf. Ztg. opmerkt, dat de suikermarkt in Duitschland nu reeds aar- dig de vruchten plukt van den maatregel, die nog niet eens is aangenomen. Niet zoodra toch de eerste geruchten over de verhooging van het tarief de ronde deden, en nog meer, toen deze geruchten vasteren vorm aannamen, werd de stemming op de suikermarkt belang- rijk beter en dat in een tijd, waarin de bui- tenlandsche suikermarkten betrekkelijk zwak gestemd waren. Zoo steeg in den tijd van 16 November tot 7 December, onder invloed van de komende tariefverhooging, de noteering te Maagdenburg van M. 14.45 h M. 14,70 tot M. 15,70 h 15,80. In denzelfden tijd bleven de termijnnoteeringen te New-York ongeveer op hetzelfde peil. Alleen voor prompte levering bleef bij een overigens gedrukte stemming, een kleine verhooging bestaan. ENGELAND DRIJFT NAAR EEN NIEUWEN OORLOG. De bez'tter van het groote pers-concern Hearst heeft nu ook zijn stem doen hooren in de Engelsch-Amerikaansche ulteenzettlngen. Volgens hem drijft Engeland naar een nieu wen grooten oorlog, daar de Engalsche ge- heime d'plomat'e en de geheime verdragen met andere oorlogzuchtige Europeesche mach ten een nieuwe botsing onvermijdelijk maken. De volgende groote oorlog, waarin Enge land zal worden gewikkeld, zal de vnlled'ge uitroeiing tengevolge hebben van de klasse, waartoe Lord Birkenhead behoort en de °oc'a- listische omwenteling in het geheele Britsche wereldrijk meesleepen. Hearst houdt zelfs rekening met de mo"e- lijkhe'd. dat een dergelijke oorlog het e'rde zal beteekenen van het Britsch° we"o,driik daar de Engelsche kolonien en dominions, in tegenstelling met het moederland, zeer vreed- zaam gestemd zijn en iederen oorlog zullen afwijzen. Deze verklaring van den Amerikaanschen kranten-magnaat geeft een sche n o' op een redevoering van Lord Birkenhead, waarin deze eveneens op vrij scherp? wijze heeft verzekerd, dat Groot-Brittannie de Ver. Staten nog nooit om iets heeft gevraagd. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Woensd'agmorgen werd op den rijksweg te Oostburg onder de gemeente Aardenburg de 75jarige D. E. de W., die eenigsz:ns doof is, door een Belgischen auto uit Brugge, be- stuurd door zekeren T., overreden. De or.ge- lukkige leefde nog slechts enkele oogenblikken en gaf toen den geest. Den chauffeur treft, naar men zegt, geen schuld. SLUISKIL. Naar we vernemen, zal met ingang van 1 Januari a.s. aan mej. J. v. d. Lubben, onder- wijzeres aan de R.K. bijzondere school alhier, eervol ontslag worden verleend', wegens op- heffing der betrekking, zulks in verband met de daling van het leerlingenaantal. Indien echter het wetsontwerp, dat dezer dagen door de regeering is ingediend, wordt aangenomen, waarmee dan de leerlinggetallen van 1923 weer zouden worden ingevoerd, be staat gegrond'e hoop, dat weer een leerkracht voor rijksrekening ben»emd zal kunnen worden HET DRAMA VAN „DE NIEUWE ZORG". Ernstige beschuldiging tegen sleepers. Men schrijft aan de N. R. Crt.: In den nacht van 23 November, tijdens zeer hevigen storm, is, gelijk men weet, in het Volkerak, voor de monding van den Roosen- daalschen en Steenbergsohen Vliet, vergaan het schip „de Nieuwe Zorg", beladen met suikerbieten voor de cooperatieve suikerfa- briek Roosendaal, met aan boord schipper J. Meyer, zijn vrouw en drie kinderen, die alien een graf in de golven vonden. Een andere schipper, Mijer heetende, die in denzelfden nacht op eenige honderden meters van ,,de Nieuwe Zorg" lag, verklaart dat de sleepers in de haven hebben geweigerd hem en z^jn collega binnen te halen, in de hoop dat zij later de noodvlag wel zouden hijschen, hetwelk den kapiteins der sleepbooten de mo- gelijkheid opent, een hoog, zelfs vijfdubbel sleepgeld, dikwerf f 150 te vorderen. Aange- zien de schippers dit sleepgeld niet konden betalen, zijn zij in het Volkerak voor anker gegaan, in de hoop, den nacht wel door te tobben. Bijna den geheelen nacht bleef schipper Mijer aan dek, beschut door een pak zeildoek. Van elf tot half twee bleef hij in de kajuit. Tot elf uur had hij nog steeds de lichten van ,,de Nieuwe Zorg" gezien, daama niet meer. Hij vermoedde, dat het schip een andere lig- plaats had gezocht. Bij het aanbreken van den dag zag hij evenwel tot zijn ontzetting het topje van de mast boven het water uit- steken. Schipper Mijer verklaart, dat, wanneer de sleepbooten gedaan hadden, wat van hen ge vraagd was, deze dooden niet zouden zijn. te betreuren. Dagen zijn intusschen verloopen en nog steeds lag het schip op de plaats, waar het verging, met vijf lijken aan boord. De assu- rantie maatschappij weigerde het te bergen. Daarop heeft Waterstaat zich het geval aan- getrokken en is met de firma Hpogenboezem en^y. d. Tak te Rotterdam overeengekomen, het schip te lichten. Eerst zou dit werk Zaterdag geschieden, daarna weer Maandag. Door verschillende omstandigheden werd het telkens uitgesteld. Zaterdag bezocht de rijkspolitie, die dit drama met aandacht volgt, de plaats waar het sohip is vergaan. Dinsdag had de lichting plaats. Om 8 uur verzamelden zich de kapi- tein der marechaussees, Jhr. Laman Trip, de loco-burgemeester van Steenbergen, de heer Swagemakers, de ambtenaar Pellinckhof van rijkswaterstaat, de marechaussees en ge- meente-politie van Steenbergen en eenige persvertegenwoordigers aan het Beneden-sas van den Roosendaalschen en Steenbergschen Vliet en zij vertrokken vandaar met de motor- boot Adriana van Dordt (met kapitein Bosch) naar de plaats waar de mast van de Nieuwe Zorg, boven het water uitstak. De bok Kolus- sus II van W. v. d. Tak's Bergingsmij. ging er eveneens naar toe. Duikers hadden reeds kettingen onder de boot gelegd, die nu aan- stonds werd opgetakeld. Daarop ging men aan boord. In de roef vond men de lijken van de echtgenoote van den schipper en de drie kinderen van 5, 3 en 1% jaar. De kindertjes waren in nacht- hempje. De vrouw lag op den bodem met het kleinste kind onder zich. Zij zelf was geheel gekleed. Het lijk van den schipper werd niet gevonden. Dit wettigt het vermoeden, dat schipper Meijer nog gepoogd heeft per roei- boot hulp te halen, want ook de roeiboot ont- breekt. Aan boord zijn de lijken op kosten van de gemeente Steenbergen gekist en daama zijn zij naar Steenbergen gebracht, waar zjj Woensdag ter aarde zijn besteld. De boot De Nieuwe Zorg, 124 ton, van schipper Meyer, Kamperland, is naar het Benedensas gesleept en ligt daar nu onder bewaking van de marechaussee, die een on- derzoek instelt naar de hierboven genoemde beschuldigingen. Het schip zal door de gemeente Steenber gen voor rekening van waterstaat worden ver- kocht. VERGIFTIGING. Bij een pensionhoudster aan de Baan te R'dam en twee bij haar inwonende personen hebben zich na het gebruik van worst ernstige vergiftigingsverschijnselen voorgedaan. In een winkel aan den Schiedamschen dijk is een par tij worst ter onderzoek in beslag genomen. ANGSTIGE OOGENBLIKKEN. Dinsdagmorgen was de 34jarige betonwer- ker P. de R. bezig in den liftkoker van pand 17 aan de Boompjes te Rotterdam. Plotseling zag hij, dat de lift naar beneden kwam. Hoewel hij luidkeels schreeuwde, merkten zij, die van den lift gebruik maakten, niet op, dat iemand op den bodem van den liftkoker stond en die dus verpletterd dreigde te worden. De B. trachtte nog uit den koker te klimmen, maar het was te laat. Hij is met zijn hoofd tusschen den lift en den vloer van de parterre- verdieping bekneld geraakt. Emstig gewond is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Als de lift in den ondersten stand staat, is er nog een speling van 40 c.M. tusschen den bodem en den vloer van den liftkoker. Als De R. plat was gaan liggen, zou er niets ge- beurd zijn. VERDRONKEN. Te Sittard is Maandagmorgen in de Geleen- beek nabij het Stadbroek de 71jarige Frans Saive te water geraakt. Voorbijgangers wis- ten den drenkeling op het droge te brengen, Tijdens de overbrenging naar zijn woning op het Stadbroek is hij echter bezweken. NOODLOTTIGE STAP. Toen verleden week Donderdagavond de tram van De Maatschappij De Meijerij zich te 's-Hertogenbosch op de trambrug over de haven bevond en daar stopte, stapte de 80jarige J. de Werd, in de meening verkeeren- de, dat zich hier een perron bevond, uit met j het gevolg, dat hij te water geraakte. De brugwachter Ekels mocht er met hulp van zijn zoon in slagen den ouden man op het droge te brengen. Gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij thans aan de gevolgen is overleden. VEELBELOVEND. Gevankelijk is naar Maastricht overge- bracht de 15jarigen R., die te Ubach-over- Worms ten nadeele van den landbouwer S., bij wien hij als koeknecht in betrekking was, een rijwiel had gestolen. De Duitsche justitie heeft R. reeds veroordeeld tot 6 jaar tucht- school. Hij wordt nog verdacht den laatsten tijd tal van diefstallen in de Duitsch-Neder- landsche grensgemeenten te hebben gepleegd. Op 3 dezer heeft hij te Alsdorf 20 flesschen cognac gestolen, die hij over de grens gesmok- keld heeft. De politie vond in het bed van R. nog een revolver, dat met scherpe patronen geladen was. EEN INTERNATIONALE HOTELRAT GEARRESTEERD. Men zal zich herinneren, dat tijdens de Olympische Spelen lady Rochdale, een Engel sche dame, die in het Amstelhotel logeerde, daar bestolen is van haar juweelen en andere sieraden, ter waarde van ongeveer f 30.000. Deze kostbare sieraden zijn uit een kast weg- genomen. Later is een zeer klein gedeelte bij een opkooper te Amsterdam opgespoord. Maar de dader zelf was met het grootste ge deelte van den buit verdwenen. Naar alle landen had de politie van dezen hoteldiefstal bericht gezonden, Thans is, naar Vaz Dias meldt, te Weenen den hoteldief aangehouden. Het is een zekere Joseph Dustura, een Oostenrijker van geboorte. Hij heeft hier te lande vertoefd onder den naam van Max Price. Hij heeft bekend de juwee len en andere gouden sieraden te hebben ge stolen. Een kleinigheid verkocht hij, om zich uit de voeten te kunnen maken. Deze Dustura is een bekende ,,hotelrat". Niet minder dan 16 andere hoteldiefstallen heeft hij gepleegd. Als Oostenrijker, die in eigen land is aange houden, wordt hij niet uitgeleverd, maar zal hij in eigen land zijn straf, ook voor dezen diefstal, ondergaan. VLEESCHVERGIFTIGING. In de gemeente Alphen aan den Rijn en om- geving zijn dezer dagen eenige ziektegevallen, voorgekomen, welke aan vleeschvergiftiging deden denken. Thans is gebleken, dat al deze ziektegevallen moeten worden toegeschreven aan gebruik van vleesch van een varken, dat in de gemeente Alphen aan den Rijn clan- destien is geslacht. De proouratiehouder v. O. is overgebracht naar het huis van bewaring. Hij is daar, naar de commissaris in de derde afdeeling, de heer S. Dijkstra, die het onderzoek in deze zaak leid, heeft meegedeeld, opgesloten, niet alleen wegens de aan den dag gekomen mal- versaties, maar ook, omdat hij ervan wordt verdacht, te zijn betrokken geweest bij den moord. De aanwijzingen tegen v. O., welke dit vermoeden wettigen, zijn weer sterker geworden. Over den aard van deze aanwijzin gen mag, in het belang van het onderzoek, niets worden gepubliceerd. Het verdere on- uerzoek betreffende de malversaties is nu in handen gekomen van den rechter-commissaris, mr. A. Huygen; het onderzoek in de gerucht- makende moordzaak wordt in hoofdzaak door commissaris S. Dijkstra en den inspecteur van den justitieelen dienst in de derde afdee ling den heer L. Hermans, voortgezet. De grootte van het totale bedrag, dat v. O. zich op wederrechtelijke wijze heeft toege- eigend is nog niet bekend. Wel staat vast, dat het meer heeft bedragen dan het aandeel, dat hij in de zaak had. Dit aandeel bedroeg aanvankelijk 7000; later heeft v. O. dit op 10.000 gebracht. FLESCH MET BRIEF-JE AANGESPOELD. Uit Zandvoort wordt aan Het Volk gemeld: Op het strand alhier is een olijfolieflesch aangespoeld, waarin een in haast geschreven en vettig geworden briefje zat, dat met de mikrooscoop werd onderzocht, aangezien het potloodschrift met het bloot oog vrijwel on- leesbaar was. Het briefje luidt: S.s. Edith, Ship swanped Sunday. Sent distress signals not answered take in to boats Jack Damy. Uit dit briefje valt op te maken, dat het stoomschip Edith Zondag in nood heeft ver- keerd, dat door het schip noodsignalen zijn gegeven, waarop het geen antwoord kreeg, en dat de bemanning in de booten is gegaan. De moeilijkheid is nu, dat niet valt op te maken, welke Zondag bedoeld wordt, en waar het in nood zijnde schip zich bevond. Een onderzoek bracht aan het licht, dat er zeven maatschappijen bestaan, die een stoom schip Edith in de vaart hebben. Deze maat schappijen zijn in Engeland, Schotland, Zwe- den en in de Vereenigde Staten gevestigd. Aan de vertegenwoordigers van de betrok ken maatschappijen in Nederland is afschrift gezonden van het briefje. EEN SCHEIDSRECHTER LASTIG GEVALLEN. Bij een voetbalwedstrijd tusschen B. E. C. uit Delft en Hollandia uit Vlaardingen, moest de politie den scheidsrechter B. uit Den Haag in bescherming nemen en hem naar een auto bus leiden, daar enkele spelers, die het niet met hem eens waren, hem te lijf wilden. Zondagavond spoelde te Hollum aan het verminkte en in staat van ontbinding verkee- rende lijkje van een ongeveer 7jarig meisje. Zeer waarschijnlijk is dit kind een dochtertje van schipper J. Versteegen van de „Noord- ster", welk vaartuig in den eersten Novem- berstorm bij Terschelling met alle 12 opvaren- den verging. Uit de kleeding van het kind, een hemd en een wollen truitje, blijkt dat het in den slaap verrast is. ZANGVOGELS. Er schijnt zich, zoo wordt aan Het Volk geschreven, de laatste jaren een internatio nale handel in Nederlandsche zangvogels te ontwikkelen. Alleen in de maand October wer den via de douanekantoren Beek, Kranenburg en Venlo meer dan 12.000 in ons land gevan- gen zangvogels naar Duitschland uitgevoerd waaronder bijna 6000 vinken, 1760 kneutjes, 1663 groenlingen en 560 putters. Voorts leeu werikken, sijsjes, goudvinken, geelgorzen en merels. Doo* KW0 ta 90 ct. Tube 80 ct- hi) Apotb. cs Drogiitcs Afzenders waren enkele handelaren te Apel- doorn, Heerenveen, Helmond en Tilburg. De vogeltjes worden in massa op de vinken- baan onder netten gevangen, waarbij de wtff- jes, die geen handelswaarde hebben, gemeen- lijk dood geknepen worden. De politie te Aken waarschuwt de bevolking tegen het koopen van zangvogels, die door de Duitsche wet beschermd worden en bij hon derden worden ingevoerd, voomamelijk uit Vaals en Kerkrade. Het is in Duitschland zelfs verboden in een courant den verkoop van door de wet beschermde zangvogels aan te kondigen EEN SNOEK AAN ZIJN NEUS. Een zoontje van den heer S. te Aarlander- veen ving dezer dagen aan den hengel een snoek van ongeveer vijf pond. Vol blijdschap moest hij dien aan een kameraadje laten zien Met den snoek in zijn handen ging hij naai hem toe, doch terwijl het beest bewonderd werd, maakte dit zoo'n sparteling, dat ge- noemd knaapje het niet meer meester was en wat wel toevallig was: zijn medemakker kreeg het kolossale dier aan zijn neus. Gillend en krimpend van pijn en angst, liep hij nu met den snoek aan zijn neus. Gelukkig wist de ander een noodmiddeltje toe te passen, zoo dat de snoek losliet. Hevig bloedend trok d* jongen naar huis. De 16-jarige H. Marra te St. Anna Parochie zou met de kar, waarvoor twee paarden waren gespannen, naar het land van zijn vader ry- den. Bij het afrijden van een brug sioegen de paarden op hoi, waardoor d'e jongen van den wagen werd geslingerd. Aan inwendige kneuzingen en hersenschudding is hij over leden. LIEFDESTRAGEDrE IN CANADA. Een verschrikkelijke tragedie heeft zich af- gespeeld te Aneroid in Saskatchewan. Een jonge arbeider is aldaar het huis binnenge- drongen, van een meisje, dat geweigerd had met hem te trouwen. Hij greep haar beet en wist met zijn sigaret de lont van een bom aan te steken. Een hevige ontploffmg volgde, waar door het meisje, haar moeder en de werkman in stukken werden gereten. Te Nantes heeft de restaurateur Mechinaud, die naar bed was gegaan, terwyl zijn vrouw nog de eetzaal wat opknapte, toen hij eenige uren later een hand over zjjn gezicht voeide glijden, een revolver gegrepen en zijn vrouw een levensgevaarlijke scnotwond toegebracht. De ongeluKkige had den bedschakeiaar van het licftt in de siaapkamer in werking willen stellen, en de ontwaakte restaurateur meend# met een inbreker te doen te hebben. jongeman DOODGESCHOTEN BIJ AKEN. In het Akensche bosch is het lijk gevonden van een 21-jarigen jongeman uit Aken. De jongeman was kort tevoren in gezelschap van een ander, beiden op de Lets, den S.ebeniweg voorbijgereden, waar hij door douane-beamoten werd aangeroepen. Hij droeg namelijk op den rug een zak, waarvan men vermoedde, dat hij uit Nederland gesmokkakle koffie bevatte. De jongeman gaf aan het bevel der kommiezen geen gehoor en reed door, waarna een hunner een scnot loste, dat den smokkelaar trof. Hjj sleepte zich nog een eind voort, maar zakte ten slotte ineen. De zak met koffie werd niet bij het lijk gevonden, zoodat aangenomen wordt, dat de andere wielrijder deze meege- nomen heeft. POSTBEAMBTE VERMOORD. Te Ancona (Italie) is een postbeambte, die vele waardevolle stukken vervoerde door ban- dieten overvallen en van zijn postzak beroofd. De aanvallers sioegen hun siachtoffer met een met ijzer beslagen koffer op het hoofd. Met verbrijzelden scnedel werd ue man door voor bijgangers gevonden. De politie heeft onmid- dellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch tot dusver is nog geen enkel spoor van de daders gevonden. \vel werd in de omgeving brand gesticht in een landhuis. Men vermoedt dat dezelfde bandieten hier de hand in heb ben gehad. OVERSTROOMING IN PERUAANSCHB MIJNfiN. Ten gevolge van het onder water loopen van vier mynen nabij Morococha in Peru werden, naar thans van bevoegde zijde wordt gemeld, in de mijnen „Central" en ,,Alejandria" 40 mijnwerkers van de buitenwereld afgesloten. Tot dusver heeft men nog slechts 13 hunner kunnen redden. Men vreest, dat de 27 anderen om het leven zijn gekomen. INBRAAK BIJ BLINDEN. In de bescheiden woning van een blind echt- paar te Lichtenberg bij Berljjn is de vorige week een schurk binnengedrongen, terwijl het echtpaar op weg was naar een blindenschool. De dief heeft alles meegenomen, wat onopval- lend' kon worden vervoerd. De man had zich tevoren by de blindenschool vervoegd en ge- zegd voor een blad een artikel over de school te willen schrijven. By die gelegenheid wa* hy de namen en adressen van eenige leerlin- gen der school te weten gekomen. Daarna heeft hij de woning van bedoeld echtpaar in het oog gehouden en gewacht, tot de beide menschen zich naar de school begaven. DE TYFOON BOVEN DE PHILIPPIJNEN. Door den jongsten tyfoon zijn 392 personen gedood. Honderdduizend personen lijden hon- ger, terwyl de schade op 25 millioen dollar geschat wordt. De paus heeft een half millioen lire gezon den aan mgr. Piani, apostolistisch gedelegeer- de op de Philippijnen. Dit bedrag is bestemd voor de slachtoffers van den jongsten storm. De paus heeft eveneens den nuntius voor Chili opgedragen zijn deelneming te betuigen met de slachtoffers van de aardbeving, waarbij hij tevens opdracht gaf aan de katholieke autori- teiten om alle mogelijke hulp te verleenen. HERTOGSDOCHTER ALS WINKEL- BEDIENDE. Een Engelsche dame, die met vacantie te New York vertoeft, heeft daar in een winkel als bediende de dochter van den hertog van Newcastle, lady Doria Lois Hope, gevonden. De hoogadellijke Engelsche jongedame, die 20 jaar oud is en 25 dollar per week verd'ende, net genoeg om heed krap rond te komen is echter dadelijk nadat haar identiteit was ontdekt, gevlucht en heeft de wijk genomen naar Washington.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2