PUROL bij Brand- en Snijwonden EEN PROTEST TEGEN DE BEZETTING. IMGEZ09BDEN NIEBEQEELINGEN. TER NEUZEN, 12 DEC. 1928. RECHTSZAKEN. De Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" teTer Neuzen en hare economische beteekenis voor onze streek. Stormramp op 1 Juni 1927. vleugel in de partij begon af te teekenen en dat de oude partrjtucht niet meer bij machte bleek de eensgezindheid zelfs tegenover de buitenwereld te bewaren. Het sanienwerken met Duitsch-nationale ministers in de regeering had den linkervleu- gel verbitterd, omdat dit twijfel nioest wek- ken aan de oprecht republikeinsche gezind- heid en de trouw tevens het nieuwe regime van het centrum. Daarentegen had de rechter vleugel, die steeds meer macht in het partij- orgaan, de Germania, had weten te krijgen. emstige grieven tegen de radicale neigingen van de Katholieke vakbeweging. In het con flict in de Westduitsche metaalnijverheid ble- ken bgvoorbeeld de georganiseerde Katholieke werklieden van het centrum nog heftiger dan de sociaal-democraten. De vroegere rijks- kanselier Wirth, een der felste republikeinen in het centrum, had zichzelf reeds lang op een eenzamen post buiten de partij gesteld, omdat hi) zich niet met haar officieele politiek kon vereenigen. Hij was echter een enkeling zon- der sterken aanhang en zijn houding betee- kende nog geen scheuring. Intusschen is de verdeeldheid zoo groot geworden, dat de na- t ion ale raad van de partij het niet eens is kunnen worden over de verkiezing van een nieuwen partijleider, in plaats van den afge- treden dr. Marx. In de persoonlijke bijzonder- heden van dezen strijd behoeven wjj ons hier niet te verdiepen. Vrijdag heeft de partijraad te Keulen geen anderen uitweg meer kunnen vinden dan een voorstel, waarbij het congres van de partij, dat daar Zaterdag geopend is, wordt uitge- noodigd drie voorzitters met gelijke rechten te benoemen. In deze drie hoofden kunnen dan drie zinnen tot uiting komen! Het coalitie-beginsel zonder hetwelk in Duitschland geen regeering meer denkbaar is, moet dus ook al toepassing vinden bij het re- geeren van de Katholieke partij. DE ZIEKTE DES KONINGS. De toestand van den Engelschen Koning wordt, naar men van gezaghebbende zijde vemeemt, uiterst verontrustend geacht. Het opmerkelijke van den toestand is het krach- tige verzet van het gestel van den patient tegen de algemeene infectie, die door de aan- doening van de long wordt veroorzaakt. De prins van Wales is om achttien minuten over tienen te Londen aangekomen, waar de hertog van York hem in het station begroette. Een groote menigte, die den prins met sym- pathie begroette, was getuige van zijn ver- trek naar het paleis. De prins van Wales is na zijn aankomst ten paleize naar de Koningin gegaan, maar op verzoek van de doctoren heeft hij den Koning gisteravond niet meer bezocht. TE LUGANO. De indruk dien de berichten uit Lugano, de buitengewone vergaderplaats van den Volken- bondsraad, maken. is, schrijft de N. R. Crt., dat er een matheid in de stemming daar heerscht. Stresemann heeft nu zoowel met Briand als met Chamberlain lang en breed ge- sproken, maar het lijkt, of zij langs den kern van de brandende kwesties heen gepraat heb- ben. Chamberlain's uitlatingen tot de vertegen- woordigers van de Engelsche pers waren tee- kenend. Hij „bevestigae" de opyatting dat te Lugano geen opzienbarende beslissingen te ver- wachten waren, aangezien er noch in het her- stel-, noch in het ontruimingsvraagstuk daar veel te doen viel. Aan den kant van de En tente schijnt men eerst af te willen wachten wat de commissie van financieele deskundigen zal voorstellen en de zaken zoo lang hangende te willen houden. In deze omstandigheden kan Duitschland uit zichzelf niets ondernemen om in de ontruimingskwestie een beslissing af te dwingen en bepaalt men zich te Lugano blijk- baar tot het uiteenzetten van de standpunten die over en weer worden ingenomen. Een lichtpunt in de eenigszins gedrukte stemming was slechts het gesprek dat Grandi, de vertegenwoordiger van Mussolini met Briand gehad heeft. Men verzekert dat beiden van dat onderhoud een bevredigenden indruk hebben gekregen. Zulk een Fransch-Italiaan- sche gedachbenwisseling was hoog noodig na de onaangename woorden die pas gevallen zijn, toen de moordenaar van Nardini, den Italiaan- schen vice-consul te Parijs, er met zulk een lichte straf af was gekomen. Het zou te be- treuren zijn, indien dit incident een nadeeligen invloed op de heel langzaam eenigszins ver- beterde betrekkingen oefende. Briand kreeg gelegenheid om Grandi te verzekeren dat zijn regeering en de openbare meening in Frank- rijk de lichte bestraffing evenzeer afkeurden en zijn spijt te betuigen dat de regeering aan beslissingen van gezworenen niets veranderen kon. In den laatsten tijd waren tusschen Mus solini en de Beaumarchais, den nieuwen Fran- schen gezant bij het Quirinail, gesprekken ge- voerd over het regelen van verschillende kwes ties. Een van die vraagstukken, de deelne- ming van Italie aan het internationale bestuur van Tandzjer, is reeds ten genoegen van beide regeeringen geregeld. Nu wachten nog op af- doening de kwesties van de nationaliteit van de groote Italiaansche bevolking van Tunis en van de grenzen van de naburige Italiaansche kolonie Tripoli. In het Tunesische probleem zijn Frankrijk en Italie elkaar een heel stuk genaderd. Men neemt aan dat de Fransche regeering af zou zien van de toepassing van de bepaling van de Fransche naturalisatie-wet, volgens welke de kleinzoon van een in het land gekomen buitenlander automatisch Fransch onderdaan wordt en als zoodanig onder de wet op den militairen dienstplicht valt. Dienten- gevolge zou de naturalisatie van een groot aantal Italianen in Tunis nog een menschen- leeftijd lang uitgesteld kunnen worden. In ruil voor deze tegemoetkoming verwacht men dat Italie afstand zal doen van zekere voorrech- ten met het karakter van capitulaties die het nog in Tunis bezit. Ook de onderhandelingen over de grenzen tusschen Frankrijk's en Italie's koloniale gebied in Afrika waren goed opge- schoten. Frankrijk zal zich daarin graag royaal willen betoonen, als het verzekerd blijft van een rechtstreeksche verbinding tusschen Fransch Noord-Afrika en zijn aequatoriale ge bied. Engeland heeft gestadig de behulpzame hand geboden om Frankrijk en Italie nader tot elkaar te brengen en Chamberlain's tegenwoor- digheid te Lugano heeft misschien meegewerkt om Briand en Grandi na het laatste incident zoo snel met elkaar in gesprek te brengen. De geruchten dat er zelfs kans zou zijn op de totstandkoming van een Fransch-Italiaansche verzoenings- en vriendschapspact kan men nog laten rusten. Men mag reeds tevreden zijn, indien Frankrijk en Italie in een nieuwen geest tegenover elkaar komen te staan. De stad Ludwigshafen heeft naar aanleiding van de tienjarige bezetting der stad door de Franschen een protestoproep uitgevaardigd. De Rijnlandcommissie heeft daarop na lang- durige onderhandelingen met burgemeester Kleefoot aan het bureau van den burgemees ter een schriftelijk bevel doen toekomen om op grond van een bepaalde ordonnantie de aanplakbiljetten, die door vertegenwoordigers der verschillende politieke parttjen zijn onder- teekend, te verwijderen. Onder protest Is het gemeentebestuur daartoe overgegaan. DE OPSTAND IN AFGHANISTAN ONDERDRUKT? Uit Teheran wordt gemeld, dat koning Amanoella er in is geslaagd door een vast- beraden aanval, waarbij ook vliegtuigen ge- bruikt werden, de opstandige bergstammen afdoend te verslaan en hen groote verliezen toe te brengen. De opstandelingen zouden meer dan 200 dooden hebben. De opstandige stammen hebben zich in de bergen terugge- trokken. Officieus wordt meegedeeld, dat de verdere operaties om de bergstammen vol- komen te onderwerpen, waarschijnlijk nog 3 dagen in beslag zullen nemen. De koning zal waarschijnlijk te Kaboel terugkeeren om de leiding van de staatszaken weer op zich te nemen. De minister van oorlog, die zich reeds naar het front heeft begeven, zal dan verder de leiding der expeditie op zich nemen. Te Kaboel maakt men zich over den toestand niet ongerust. Naar de correspondent der United Press uit Kaboel seint, moeten bij de jongste gevech- ten tusschen Afghaansche regeeringstroepen en de opstandige stammen meer dan 1000 rebellen zijn gedood. Vliegtuigen wierpen bommen neer op de stellingen der opstande lingen, waardoor zij de afdeelingen van laatst- genoemden van tijd tot tijd uit elkaar joegen. De operaties, die ten doel hebben de rebellen in te sluiten, duren nog voort. De strijd met de rebellen van den stam der Sjinwari's bij Jalalabad duurde op 5 Decem ber voort. Afghaansche vliegtuigen bombar- deerden dorpen der Sjinwari's, waardoor te Kotdarra 15 menschen gedood werden. De rebellen poogden den stadsmuur te Jalalabad te ondermijnen, doch werden aangevallen door het Afghaansche hoofd Mirzaman Khan Koe- nar, waarbij diens zoon gevangen werd ge- nomen en vervolgens doodgeschoten. NED. HERV. GEMEENTE. De heer Ds. A. Timmerman, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Ter Neuzen, aan wien door het Prov. kerkbestuur van Zeeland, na 40-jarigen dienst, met ingang van 1 Maart 1929 op verzoek eervol emeritaat is verleend, hoopt Zondag 24 Februari des morgens zijn 40-jarige evangeliebediening te herdenken en in den middag van dienzelfden dag zijn af- scheid te prediken. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN AAN HET RIJKSTELEFOONNET NEUZEN. 244. N.V. Tern. Scheepsbouw Mij. (prive directie na 7 uur). 245. N.V. Albert Heijn, Noordstraat 63. 246. F. Lauret, Nieuwstraat 7. 247. I. Guequierre-Kuijk, Burg. Geillstraat. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand November werd op het postkantoor alhier op spaarbankboekjes inge- legd 16.528,64 en terugbetaald f 15.993,38; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 535,26. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 23. Op staatsschuldiboekjes werd ingeschreven nominaal f 1600. Er werd 1 nieuw staatsschuld- boekje uitgegeven. OVER DE GRENS GEBRACHT. Te Vlissingen is een 16jarige vrouw uit Duisburg aangehouden, die aldaar haar kind van drie maanden onverzorgd had achterge- laten. Zij is, na in het Gasthuis gereinigd te zijn, over de grens gebracht. KADERKLASSE. Voor het examen voor geoefendheid zijn van de kaderklasse geslaagd: L. E. Cornelis- sen, J. Deij, R. Guilliet, F. R. Kohler en H. de Meijer te Ter Neuzen; P. Dregmans, D. J. Oggel, P. de Putter en J. P. Visser te Axel; H. de Caluwe te Westdorpe; A. Louwerse te St. Jansteen; C. J. Vercauteren te Koewacht. EEN OPLICHTER. Dezer dagen kwam naar aan de VI. Crt. wordt gemeld in het cafe van de familie L. te Sas van Gent een persoon. die zich voor- stelde als gewezen soldaat-kommies, die ge durende de mobilisatie ook meermalen ten huize van de familie L. was geweest en dien men ook als zoodanig herkende. Hij gaf voor aan de stijfselfabriek te Sas van Gent dien dag examen te hebben gedaan voor bedrijfslei- der, en uit ongeveer 50 sollicitanten te zijn benoemd. Hij moest nu een kosthuis hebben en vroeg of hij bij de familie L. in den kost kon komen. De man had het vertrouwen weten te winnen en men besloot hem in d'en kost te nemen. Nadat het middagmaal was gebruikt, vroeg hij eenig geld ter leen, voorgevende, dat hij de heeren, die hem met de verkregen be- trekking feliciteerden, wilde tracteeren. Men gaf hem 10, waarop hij vertrok om niet terug te keeren. Twee dagen nadien trok hij onder geleide van een rijksveldwachter, die hem had aange houden, omdat hij ook elders er door zijn praatjes was in geslaagd goedgeloovige lieden voor geld op te lichten, weer door de ge meente Sas van Gent, hetgeen aan de familie L. niet ontging en waaruit zij begrepen, dat ook zij de dupe waren geworden van 's mans praktijken. DE VERDEELING VAN HET MOSSELZAAD. Als regeeringscommissaris voor het verdee- len van het mosselzaad van de Zuiderzee, on der de mosselkweekers, zal in het Hoofdbe- stuur van den Bond van Mosselkweekers in Zeeland zitting nemen de heer A. B. Brouwer chef van de afdeeling Visscherijen aan het Dep. van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, te 's Gravenhage. HOEK. Na het eten van hoofdkaas hebben zich bij de leden van het gezin van Van T. alhier, emstige vergiftigingsverschijnselen voorge- daan, zoodat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar men ons mededeelt zijn de patienten, die er in den beginne zeer emstig aan toe waren, thans aan de beterhand. Soortgelijke gevallen hebben zich in den laatsten tijd in onze gemeente meer voor ge daan, zoodat het aan te bevelen is voorzich- tig te zijn met het te lang bewaren dezer spijzen. SAS VAN GENT. De Catharina. Wie herinnert zich niet het geheimzinnige geval met „de Catharina", de spookachtig uit- ziende motorboot, die al reeds een paar jaar aan den ketting voor het douanekantoor ge- legen heeft. Geen buitenstaander, die er eigenlijk „het fijne" van wist te vertellen. Men bracht haar in verband met een op groote schaal gevoerde smokkeiarij, die in Sluis zelfs het leven aan een politieman gekost heeft. Er werd gefluisterd, dat deze geheimzinnige boot, evenais het spookschip „De Vliegende Hollander" op de wateren van de Braakman rondvaarde, om op een afgesproken teeken, als de baan klaar was, de oxhoofden spiritus aan boord te nemen, die stoutmoedige Fransche simokkelaars per auto over de Nederlandsche grens voerden. Men verondersteldeja, wat veronder- stelt de geprikkelde volksphantasie al zoo niet, wanneer er om zoo'n ding een waas van ge- heimzinnigheid hangt. Op een gegeven oogenblik was deze Catha rina het voorwerp van de bijzondere nieuws- gierigheid van de zijde der belastingambte- naren. Zij werd aan een nauwgezet onderzoek on- derworpen. Haar verdachte kleur, haar ster ken motor, die op voile kracht werkende haar met een reuzemvaart buiten het bereik kon voeren van alle nieuwsgierige blikken, had argwaan gewekt. Daar moest meer achter steken, dan een gewoon pleziervaartuig. En ja! er stak ook meer achter. Want na lang speuren en zoe- ken kwamen uit verborgen hoeken eenige honderden kilogrammen sacharine te voorschijn De Catharina werd in boeien geklonken en in den beginne streng, zeer streng bewaakt. Maar och, toen zij daar maar steeds kalm en rustig voortschommelde op de zachte deining van de kabbelende golfjes, en geen pogingen in het werk stelde, om zich uit d'e voeten of liever uit het vaarwater te maken, liet men haar ongemoeid heen en weer wiebelen, zon der zich nog veel om haar te verontrusten. Intusschen was zij het voorwerp van een langdradig proces geworden, in dubbelen zin zelfs. Want onder den invloed van weer en wind zette zoowel van buiten als van binnen het verweeringsproces zich voort, terwijl daar ginder in Rotterdam de advocaten hun ver- nuft spitsten om de gevangene weer de vrij heid terug te bezorgen. Het is niet mogen gelukken. Dinsdag kwam zij onder den hamer, niet den sloopershamer wel te verstaan, maar onder dien van den fis cus. Zij werd toegewezen aan een Gentenaar, die haar voor de som van 810 aankocht voor de Gentsche Racing-Club. Vaarwel Catharina, het zal in den beginne wat vreemd aandoen, wanneer we bij het zien naar de plaats, waar gij zoo lang in gevangen- schap hebt moeten doorbrengen, een leemte, een ledige ruimte zullen zien, maar verzoenen ons met het denkbeeld, dat gij nu weer eer lang, evenais de vogel Phenix, herboren en in smuk gewaad de gulden vrijheid weer zult mo gen genieten. Het einde der campagne. Wanneer u deze regelen onder de oogen ko men, waarde lezer, zsri allicht de laatste biet tot „schnitzel" gekorven zijn. De campagne is afgeloopen. Veel vroeger dan wel gewenscht wordt, maar niet onvoorzien Zoo lang als andere jaren had men haar zeker niet verwacht, met dien grooten uitvoer naar Frankrijk. Maar toch ook niet zoo erg vroeg als dit nu het geval is. Twee maanden campagne is een bedenkelijk korte tijd, vooral als bedacht wordt, dat d'e vooruitzichten op werkgelegenheid niet erg gunstig zijn. Want het zal niet lang duren of alle han- den, die gemist kunnen worden, zullen heenge- zonden worden. De netelige positie, waarin al- lengs de suikerindustrie is komen te verkee ren, draagt daar het hare toe bij. Hoe geheel anders in den goeden, gouden tijd, toen het niet aankwam op een turf, als- wanneer men in het veen was. Maar nu! Poo- vere vooruitzichten, met den winter vlak voor den boeg. AXEL. Zaterdagavond vergaderde de vereeniging voor konijnen- en pluimveeteelt „Ter Verbete- ring". Aanwezig waren een 37-tal leden. De voor- zitter, de heer De Toom, deelde in zijn ope- ningswoord mede, dat het met de veiling van konijnen nog niet vlot marcheerde. Het bestuur blijft echter in deze actief en zal trachten deze aangelegenheid tot een goed eind te brengen. Ter sprake kwam het vertoonen van een film op pluimveeteeltgebied. De heer P. Loof deelde mee, dat een reiziger der firma Sluis hem had meegedeeld, dat de firma een film en een spreker gratis beschikbaar stelde. Alleen verblijf voor 6en persoon moet worden vergoed. Als het de bedoeling niet is een reclame- film te vertoonen wil de vereeniging graag van de aanbieding gebruik maken. Ter sprake kwam het verdeelen der eere- prijzen voor de komende club-tentoonstelling met de Kerstdagen. Het vraagprogramma werd nog eens onderhanden genomen. Het goed verdeelen der eere-prijzen is een lastig en ondankbaar werk. Tot nachtwaker tijdens de tentoonstellings- dagen werd na inschrijving aangewezen: L. de Kraker. Hij zal voor 7 nachtwaken 17,50 ontvangen ('n tweede inschrijver had 18, gevraagd). Om den penningmeester in zijn administra- tie bij te staan werd een commissie van 3 leden benoemd, die ieder kwartaal met de penning meester zullen vergaderen. Gekozen worden de heeren J. A. Breepoel, A. Vermaas en C. van Tatephove. Tot leden van de kascommissie voor de jaarcontrole werden gekozen de heeren A. van Nielande en Abr. Loof. De voorzitter noodigde voorts de leden uit, het bestuur een handje te helpen bij de op- stelling der kooien. Medegedeeld werd, dat voor voldoende voer zal worden gezorgd. De kooien zullen worden verzegeld. De heer Ph. Knieriem deelde nog mede, dat na de laatst gehouden tentoonstelling, door Belgen, tegen hooge prijzen, konijnen zijn aangekocht. Ten slotte bracht de voorzitter hulde aan het gemeentebestuur dat doorloopende mach- tiging heeft gegeven tot aanschaffing van medallles bij gelegenheid der tentoonstelling De tentoonstelling wordt gehouden 22, 24, •25 en 26 December a.s. kens, werd ten laste gelegd, dat zij op 8 Nov. 1928 te Breskens ongeveer 7 V2 Liter melk, toebehoorende aan C. J. Manneke, heeft weg- genomen. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Mr. Adriaanse vroeg vrijspraak. A. J. v. d. B., oud 24 j., arbeider te West dorpe, werd ten laste gelegd, dat hij op 13 Oct. j.l. Charel van Wiemeersch te Sluiskil heeft gestagen en geschopt. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak 15 boete of 15 dagen hechtenis. P. J. B., oud 25 j., werkman te Graauw, werd verdacht, dat hij op 29 Oct. j.l. te Graauw, Alphons Asselman met een riek heeft geslagen. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hechtenis. M. H., qud 57 j., huisvrouw van H. d. L., zonder beroep te Zuidzande, werd beklaagd, dat zij op 30 Oct. j.l. te Zuidzande Cornelia de Neve heeft beleedigd. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. B., oud 33 j., koopman te Gent, werd verdacht, dat hvj in het jaar 1928 te Goes ver schillende manufacturen heeft verduisterd, ten bedrage van 72.91, toebehoorende aan J. J. M. Bitter. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak vrijspraak. B. E. K., oud 20 j., landbouwer te Bosch- kapelle, werd ten laste gelegd, dat op 28 Oct. j.l., toen hij zich wederrechtelijk bevond in de woning van C. G. van Campen te Stop- peldijk, niet aanstonds heeft verwijderd toen hem dat door den rechthebbende en den veld- wachter Van Kruijssen werd bevolen. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Politierechter te Middelburg. Zitting van 11 December 1928. De volgende zaken werden behandeld: M. H. d. P., oud 26 j., melkleurster te Bres- Nu de stichting van een veilingslichaam te Ter Neuzen definitief is verzekerd, wil ik thans voldoen aan de uitnoodiging van ver schillende zijden, om eenige publiciteit te geven aangaande de wijze waarop dit zal worden geexploiteerd en het stadium waarin thans de zaak in haar geheel gekomen is. Voordat definitief de oprichting vaststond meende ik niet in het belang der zaak zelve te handelen door de verschillende plannen en besprekingen in het openbaar bekend te maken. De eerste vraag die men zich dient te stel- len alvorens over te gaan tot het stichten van eene inrichting als deze is, of men een kwan- tum vruchten ter veiling kan aanbieden, groot genoeg, om het bestaan van een veilings- gebouw te wettigen. Het veilingsgebouw zelve is ten slotte niets meer dan de plaats waar de vruchten zullen worden verkocht, doch de hoofdzaken zijn of het kwantum vruchten groot genoeg is, dat daarvoor de koopers hierheen komen kunnen, de kwaliteit van hetgeen ter veiling wordt aangeboden en de wijze waarop de afzet zal plaats vinden. Indien echter de beteelde oppervlakte met tuinbouwproducten van dien omvang is, dat bij een normale opbrengst een kwantum kan worden geleverd, groot genoeg om daarmee op de markt te kunnen komen, dan is het de plicht van ieder teler, en in zijn eigen belang en in dat van zijn collega's mede te werken aan den opbouw en de instandhouding van een veilingslichaam. Het is zeer aan te bevelen, dat men iemand tracht te overtuigen van de financieele voor- deelen van den tuinbouw, maar dan dient men, wil men zoo iemand bewegen om zich mede daarop toe te leggen een weg te kunnen aangeven waarlangs hij van zijn eventueel geteelde vruchten kan afkomen. Het was voomamelijk dit laatste punt, dat de te Hoek gevestigde tuinbouwvereeniging deed overwegen of het mogelijk zijn zou een veiling in Zeeuwsch-Vlaanderen te stichten. Opgericht op 12 Juni 1926 bestonden de werkzaamheden van onze kleine vereeniging alleen dharin, dat wij zooveel mogeljjk propa- geerden voor de uitbreiding van den tuin bouw, dat wij voor de verbouwers de verschil lende sproeimiddelen in massa aankochten, terwijl wij door middel van onze vereeniging een tuinbouwcursus organiseerden, welke cur- sus thans is vervangen door een volledigen tweejarigen cursus. Verschillende malen werd in onze vergade- ringen besproken de wenschelijkheid van een gezond afzetgebied, doch de beteelde opper vlakte was toen te klein om daaraan te kun nen beginnen. Naar gelang het aantal telers in onze gemeente toenam, groeiden ook de plannen meer en meer tot dat ons bestuur trachtte in samenwerking met te Ter Neuzen gevestigde telers iets in die richting te doen. De conferentie die wij tenslotte met de heeren uit Ter Neuzen hadden, leidden tot geen resultaat tot door ondergeteekende in de algemeene vergadering van onze vereeniging het voorstel werd gedaan te Ter Neuzen eene vergadering van telers op te roepen, ten- einde te geraken tot het oprichten van een veilingsvereeniging, welk voorstel met alge meene stemmen werd aangenomen. Op 11 April 1928 had deze vergadering plaats en werd met een betrekkelijk klein aantal leden de vereenig. gesticht, op 25 Mei d.a.v. werden de statuten vastgesteld, terwijl den zesden Juni daama de akte van oprich ting werd gepasseerd, waama dezelve in de Staatscourant van 25 Juli werden opgenomen. De vruchten der leden werden toen door ons geveild aan de veiling te Goes, waardoor wjj ons tevens konden overtuigen van de nood- zakelijkheid van een eigen veilingsgebouw, vooral ook met het oog op de vele transport- kosten en den invloed van het overladen onzer vruchten. Niettegenstaande werd voor onze producten een prjjs betaald, die ons ten voile kon bevredigen en die de rentabiliteit van het tuinbouwvak ten voile bewees. Naar mate het aantal tuinbouwers toenam en de aanleg van tuinbouw vermeerderde, groeiden onze plannen tot den bouw van een veilingsinrichting. Op een onzer vergaderin- gen betreffende dit onderwerp, was als be- langstellende aanwezig de heer Steijaert te Hulst, secretaris van de te Hulst gevestigde cooperatieve vruchtenveiling, die aldaar enkele woorden sprak ter bereiking van onderlinge samenwerking tusschen onze beide vereeni- gingen. Aangezien het bestuur dier vereeniging ons te kennen gaf, dat de meerderheid hunner leden in beginsel op het standpunt stond, dat een eventueel veilingsgebouw te Walsoorden of te Hulst zou moeten worden gebouwd, en het bestuur zelve overigens van meening was, dat de te Hulst gevestigde vereeniging allien met ons kon samengaan wanneer ieder onzer leden persoonlijk lid van hunne vereeniging zou worden, liepen 4e eerste besprekingen dienaangaande op niets uit. Ons bestuur wenschte n.l. haar pas opge- richte vereeniging niet in een andere vereeni ging op te lossen, kon zich er ook niet mee vereenigen, dat Walsoorden of Hulst zou war den aangewezen als plaats van veiling, en had verder emstige bezwaren tegen enkele statu- taire bepalingen dier vereeniging, daar deze ten opzichte van de onze nogal verschillend waren. Vanaf het begin was ons bestuur en imet haar de geheele vereeniging van oordeel, dat alleen Ter Neuzen de geschikte plaats was om te veilen, om redenen die ik hier verder zal mededeelen. Intusschen werkte onze ver eeniging gestadig voort, totdat er wederom van uit Hulst het verlangen werd te kenneu gegeven om nogmaals met onze vereeniging te confereeren ten opzichte der samenwerking. In eene daaropvolgende conferentie rer- klaarde de vereeniging Hulst zich bereid om met ons samen te werken zonder het bestaan der vereenigingen in het geding te brengen, terwijl ook werd toegegeven aan onzen eisch, dat te Ter Neuzen zou worden geveild. Waar beide besturen unaniem van oordeel waren, dat door samenwerking het belang van beide vereenigingen en dat van de geheele tuinbouwbeweging zou worden gediend, ja dat samenwerking ter bereiking van een krach- tige organisatie een gebiedende eisch was, werd, nadat te dezen gunste nog een leziag door den heer Van der Plassche te Goes in Hulst was gehouden in beginsel besloten tot gezamentlijke veiling van de vruchten onzer wederzijdsche leden In de daarop gevolgde algemeene ledenver- gadering werd met zoo goed als algemeene stemmen besloten, dat door beide vereenigin gen te samen zal worden geexploiteerd een vruchtenveiling, waarvan de resultaten door beide vereenigingen gezamentlijk ztlllen wor den gedragen. Door deze beslissing stond dus de exploi- tatie vast. Het beheer van het geheel zal worden uit- geoefend door een commissie van exploitatie als zoodanig waarvoor de besturen zullen optreden. Het gebouw zelve zal worden geplaatst op het terrein gelegen naast de machinefabriek ,,De Schroef" van dhr. Hoomaert, waarheea een zijlijntje door de Z. V. T. M. zal worden gelegd ter verbinding met de tramljjn. De verbinding met de lrjn MechelenTer Neuzen zal zoodanig worden geregeld, dat de spoorwaggons tot aan het Schuttershof zul len worden opgeduwd, terwijl voor verbinding te water ligplaats zal worden gekozen nabjj de trambrug over den Oostelijken kanaalarm. Waar we dus ten opzichte van de verbin ding met Belgie en Duitschland zijn verzekerd en we meerdere malen per week waterver- binding met Engeland hebben kan voor den afzet der producten niet worden getwijfeld aan de gunstige ligging van het veilingsge bouw, hetgeen voor eventueele relatie met de koopers van zeer groot belang is. Het ligt in de bedoeling om met April 1929 alles bedrijfklaar opgeleverd te hebben, aan gezien er in het aanstaaride seizoen zal worden begonnen met de veiling. Waar hiermede dus den afzet van de even tueel gekweekte vruchten zal geschieden z66- danig, dat de belangen van kooper en teler beide worden behartigd, zal hierdoor de uit breiding van den tuinbouw ten zeerste worden bevorderd. Ieder teler, die er prijs op stelt zijn goede- ren te verhandelen over eene inrichting, in het beheer waarvan hij uit den aard van zijn lidmaatschap medezeggenschap heeft, en die hem den prijs voor zijn artikel waarborgt. zal niet aarzelen, zich bij een der beide ver eenigingen aan te sluiten, al naar gelang de ligging zijner woonplaats. Het behoeft wel geen betoog, dat all66n een veiling de juiste manier is om zjjne pro ducten aan den handel te verkoopen en daar voor de hoogst mogelijke prijzen te maken. De kracht van eene veiling is gelegen in hare soliditeit, omdat men zeker is, dat men daar vindt de bonafide koopers, die door middel van bankgarantie e. d. hunne verplichtingen tegenover de verkoopers waarborgen. Niet genoeg kan worden gewaarschuwd j tegen het vormen van meerdere plaatselijke vereenigingen in een streek, daar die te klein zijn om iets te bereiken. Doordat dergelijke vereenigingen geen kwantum van beteekenis kunnen aanbieden zijn zij niet in staat flinke koopers tot zich te trekken, zoodat de aldaar aangeboden vruch ten tegen betrekkelijk lage prijzen moeten worden gelaten, hetgeen niet in het belang van den teler is. Geen plaatselijke vereeni gingen, noch het- in en verkoopsysteem, noch de consigneering van zjjn vruchten is in het belang van den teler. Alleen door onderlinge samenwerking, de kwantums bij elkaar te brengen, waardoor groote partijen kunnen worden aangeboden, daardoor all66n kan een prijs worden verkre gen zooals we dat op elke flinke veiling zien. Door de kosten van vervoer en dergelijke op het geheel te doen drukken het verpak- kingsmaterieel als zoodanig te verschaffen en de kwaliteit te onderwerpen aan de onpartij- dige beoordeeling van een erkend controleur, worden vele onkosten en teleurstellingen ver- meden. Wil men op het gebied van den tuinbouw bereiken wat elders reeds bereikt werd, dat men dan zorge voor een keurig product maar bovenal voor een doelmatigen afzet daarvan, en dit laatste ligt onder ieders bereik door zich te doen inschrijven als lid bij onze ver eeniging. W. C. VAN PETEGEM, Secr.-Penningm. der Cooperatie Vruchten- veling Zeeuwsch-Vlaanderen, G. A." gevestigd te Ter Neuzen. Aan het verslag van het Provinciaal Steun- comit6 in de provincie Zeeland van zijn ver- richtingen in verband met de stormramp op 1 Juni 1927, is het volgende ontleend: In den avond van 1 Juni 1927 werd de Commissaris der Koningin in Zeeland, tevens voorzitter van het Provinciaal Watersnood- Comit6, door den burgemeester van Axel telefonisch in kennis gesteld met het feit, dat de gewassen op de landerijen onder diens gemeente, alsmede onder andere gemeenten van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen emstig door hagelschade hadden geleden. Tegen 3 Juni d.a.v. werd een bestuursver- gadering van het Prov. Comity belegd, waar in mededeeling van een en ander werd ge daan en besloten werd, een communique In de Zeeuwsche bladen te doen verschijnen, bevattende een beroep op de milddadigheid der ingezetenen, terwijl de Commissaris der Koningin zich met een circulaire richtte tot de burgemeesters, waarbij deze werden uit- genoodigd, gelden in te zamelen ten bate van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2