AL6EMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aspirin- No 8307 Woensdag 5 December 1928. 68e Jaargang, Eerste Blad. Aaniestsding Schaoibiiiosltsn, Kantooi- en Schiijibehoeften. ABONNENIENTSPRIJS: de leverirg van SCHOOLBEHOEFTEN Kantoor- en Schrijfbehoeften B1NNENLAND, BUITENLAND. Tabletien - Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag 18 Dec. 1928, des namiddags drie uur, op het Gemeente- huis trachten a a n te besteden: voor de openbare lagere scholen A, C en D en de openbare school voor u. I. o., voor het dienstjaar 1929. 11 De voorwaarden van aanbesteding, opgaven, monsters enz. liggen op de ge- ineente-secretarie ter inzage, waar tevens nadere inlichtingen zijn te bekomen. Ter Neuzen, den 4 December 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. or;- Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen uiterlijk Dinsdag 18 Dec. 1928, des namiddags drie uur op het Ge- meentehuis aldaar prijsopgaaf inwach'en van ten behoeve der Gemeente-Administratie te leveren voor het dienstjaar 1929. De voorwaarden, opgaven, monsters enz. Mggen voor belanghebbenden op de Ge- meente-Secretarie ter inzage, alwaar tevens nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. De prijsopgaven moeten op Zegel van 50 cent geschieden. Ter Neuzen, den 4 December 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. TER NEUZEN, 5 DEC. 1928. rNGEZONDEN MEDEDEELIN GEN INGF.ZONDEN MEDEDEELIN GE^ Binnen Ter Neuzen f 1 40 per 3 maanden Buiteri Per Neuzen fr- per post f 1.80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige landen 2.60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. R:r blad vcrschijnt icderen Maandag-. Woensdag- ea Vrijdagavond. mail plaats vmden, tenzij uit een aanteek-e- ning op het stuk blijkt, dat de afzender er van de voorkeur aan geeft, het stuk terug te ontvangen. Tegen overlegging van briefkaart of briefomslag zal in dit geval het luchtrecht en het port worden terugbetaald. Van stuk- ken, die eventueel met de boot zijn doorgezon- den, wordt tegen overlegging van de bewijs- stukken eveneens het luchtrecht terugbetaald. Er wordt aan herinnerd, da.t men zich voor- rang voor veraending door de lucht lean ver- zekereo door kwijting van een extra vastrecht van 35 cent per briefkaart en 40 cent per brief, in luchtpostzegels te voldoen, boven het gewone port en het luchtrecht van 40 cent per briefkaart en 75 cent per 20 gram voor de overige stukken. Ter onderscheiding van de correspondentie, welke wbl en welke ni6t per vliegtuig werd verzonden, zullen de even- tueele aeliter'Dlijvende stukken door het kan toor Amsterdam van een dagteekeningstempel worden voorzien. DE VRIJHEIDSBOND. De partijraad van de Liberate Staatspartij de Vrijheidsbond steld'e in zijn vergadering van Zaterdag jl. voor de Tweede Kamerverkie- zingen van 1929 de volgende combinaties van kieskringen vast: Groningen, Leeuwarden, Assen; Amsterdam, Haarlem, Helder, Zwolle, Maas- tricht; Den Haag, Leiden, Utrecht, Tilburg, Den Bosch; Dordrecht, Middelburg; Arnhem. Nijmegen; i Rotterdam. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Mevrouw De VriesBruins (s.d.) vraagt een interpellatie aan over de hygienische en medische verzorging aan boord' van schepen, in verband met de ziektegevallen op de Insu- linde. Over dit verzoek wordt morgen beslist. Aan de orde is de begrooting voor onder- wijs, kunsten en wetenschappen, De heer Albarda (s.d.) zegt, dat de minis- ter vrijwel niets gedaan heeft om de onder- wijsverslechteringen ongedaan te maken. Hij herinnert aan den toenemenden invloed der ar- beidersklasse en acht het onverantwoordelijk, haar de ontwikkeling te onthouden, die zij noo- dig heeft. Spreker dringt voorts aan op be- vordering van het onderwijs in de Friesche taal in Friesland en op de installing van een commissie ter zake. Mej. Westerman (lib.) juicht de voorzichtig- heid van den minister toe ten aanzien van het nijverheidsonderwijs. Zij vestigt de aandacht op de aanstelling van te veel religieuze onder- wijskrachten, waardoor leekenondei-wijzers op wachtgeld komen, en klaagt over oprichting van te veel kleine schooltjes. De hoofden der scholen dienen meer invloed te hebben op de benoeming van de onderwijzers. De heer Duymaer van Twist (a.-r.) klaagt over de terzijdelegging van zijn nota betreffen- de de instelling van een leerstoel in de ho moeopathic. Hij noamt de houding van den minister onwellevend, ongepast en ontoelaat- baar. Spreker betreurt zeer het zijns inziens partijdige optreden van den minister, die zich verschuilt achter de adviezen en bepaalde stukken onthield aan de adviseerende colleges. De heer Oud (v.d.) sluit zich aan bij den heer Albarda wat aangaat het onderwijs in de Friesche taal en betoogt vender, dat de minis ter bedroevend weinig gedaan heeft om de tij- delijke maatregelen ongedaan te maken. Spr. critiseert de ongeregeld'e subsidieering van het nijverheidsonderwij s en betreurt de late indie- ning van het ontwerp, regelende het middel- baar onderwijs. De heer dr. Moller (r.k.) sluit zich ten deele aan bij de geuite klachten. DE VOORZITTER VAN DE TWEEDE KAMER. De toestand van jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck, minister van staat, is steeds vooruit- gaande. DE LEIDING VAN DE AFDEELING HANDEL EN NIJVERHEID. Naar gemeld wordt, zal de heer F. K. J. Heringa, administrateur aan het departement van arbeid, handel en nijverheid, hoofd der af- deeling handel en nijverheid sedert 16 Juli 1921, zijn functie neerleggen. DE NIEIJWE POSTVLUCHT NAAR INDIe. In aansluiting op vroegere berichten kan thans worden medegedeeld, dat het vertrek van het postvliegtuig naar Indie is bepaald op 11 December, te 7.30 uur van Sdhiphol. Met het vliegtxxig zullen luchtpostbrieven- malen worden verzonden naar Karachi, Cal cutta, Akyab, Bangkok, Medan, Palembang, Batavia en Bandoeng. De aankomst te Batavia is bepaald op 22 en te Bandoeng op 23 December. Het ligt in de bedoeling, dat het vliegtuig omstreeks 1 Januari weder uit Indie zal vertrekken. Imdien een gedeelte der correspondentie tengevolge van beperkt laadvermogen (250 K.G.) niet per vliegtuig zou kunnen worden verzonden, zal doorzending met de gewone I)E ZIEKTE VAN DEN KONING VAN ENGELAND. Uit overweging dat de ziekte van den Ko- ning van Engeland vertraging zou kunnen geiven in de afdoening van staatszaken, in ge val zijn ziekte hem zou beletten stukken te onderteekenen, is een Geheime Raad, ter be- hartiging van staatszaken ingesteld. Deze commissie vergaderd'e gistermorgen in een zaal die door een dubbele deur met de ziekenkamer venbonden is. Die zitting was in enkele minu- ten afgeloopen, waarna de Koning het besluit tot het instellen en bijeenroepen der commissie teekende. Gisteren had de Koning temperatuurverhoo- ging, waardoor hij zich minder aangenaam voelde. Volgens het avond-bulletin hield de verhooging aan. De meeste postkantoren in het koninkrijk plakken het bulletin omtrent 's konings toe- stand aan zoodra zij dat hebben ontvangen en de laatste berichten bereiken de meest afge- legen dorpen door middel van den radio-om- roep. De openbare meening is overtuigd, dat de koning zijn ziekte heeft opgedaan op den Wapenstilstandsdag, toen hij geruimen tjjd blootshoofd in den kouden, regenachtigen No vember ochtend voor den cenotaaf heeft ge- staan. Ontelbare blijken van belangstelling en sympathie niet slechts uit alle hoeken van het Britsche wereldrijk, maar uit welhaast alle andere landen ter wereld worden op het ko- ninklijk paleis ontvangen. CHAMBERLAIN OVER HET ONTRUIMINGS- EN HERSTEL- VRAAGSTUK. Sir Austen Chamberlain, de minister van buitenlandsche zaken, heeft in het Lagerhuis in antwoord op vragen, een verklaring afge- iegd die, schrijft de N. R. Crt., door haar voor- zichtige inkleeding de netelige positie verried waarin zijn regeering ten opzichte van de aan elkaar gekoppelde vraagstukken van de ont- ruiiming en het herstel verkeert. De zaak is, dat de openbare meening in Engeland de ver- dere bezetting van het Rijnland waaraan En- gelsche troepen nog deelnemen, als een noode- looze formaliteit beschouwt die in strjjd' is met een werkeljjke verzoenings- en bevredigings- politiek, omdat zij in Duitschland verbittering gaande houdt. Een soepele uitlegging van de artikelen van het tractaat van Versailles be- treffende de waaihorgen voor de uitvoering ervan zou het mogelijk maken aan de bezetting onverwijld een eind te maken. Chamberlain erkende zelf dat men de zaak zuiver politiek beschouwt, de Engelsche regeering (gelijk men al meer vernomen heeft) de voordeelen van een spoedige en vervroegde ontruiming moet inzien en daarom een groot voorstand- ster van zulk een procedure is. Maar zij knoopt er de voorwaarde aan vast dat Frankrijk en Belgie het met deze politiek eens zouden moe ten zijn en tegelijk tot ontruiming zouden moe ten overgaan. M.a.w. de goede verstandhouding met Frankrijk is voor Engeland van meer be- lang dan die met Duitschland. De Duitsche regeering stelt zich echter op het standpunt dat zij volgens het tractaat het recht heeft de vervroegde ontruiming thans te eischen. Immers art. 431 luidt: „Indien Duitsch land v6or het verstrijken van het tijdvak van vijftien jaar (van de bezetting) aan alle voor dat land uit het tegenwoordige tractaat voort- vloeiende verplichtingen voldoet, dan zullen de bezettingstroepen onverwijld teruggetrokken worden." Hiertegenover zegt Chamberlain: „Van ju- ridisch standpunt heeft Duitschland volgens de opvatting der jurid'ische raadslieden der Brit sche regeering, geen enkel formeel recht om de ontruiming te eischen, omdat Duitschland niet aan al zijn daartegenover staande ver plichtingen heeft voldaan, vooral niet op het punt der herstelbetalingen." Eerlijk gezegd, kunnen wij hem in dit juri- disch betoog niet volgen, want het zal Duitsch- lanr! nno't mogelijk zijn, al zijn herstel- verplichtingen sneller af te doen dan over een periode van verscheidene tientallen van jaren (de bezetting zelf eindigt ook volgens het trac taat van zelf na vijftien jaar) en als Cham berlain's betoog steek hield, zou er eigenlijk nooit van een vervroegde ontruiming sprake kxinnen zijn. Dit heeft de tekst van art. 431 trouwens voorzien door te zeggen: ..Indien Duitschland aan alle verplichtingen voldoet- Chamberlain zou het echter volgens de tele- grammen voorgesteld hebben, alsof Duitsch land aan alle verplichtingen voldaan moet hebben. Liever dan ons verder te verdiepen in de eigenlijke beteekenis van Chamberlain's woor- den nemen wij eenvoudig aan dat hij de Fran- sche en niet de Duitsche these aanvaardt, om dat er een nieuwe innige samenwerking tus- sehen de Engelsche en de Fransche politiek in de herleefde entente co'-vliale ontstaan is, wel ke ook bij de regeling van het herstel- en ont- ruiimingsvraagstuk aan den dag treedt. DE TTTSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING TE ANTWERPEN. In politieke kringen die der regeering niet uitgesloten legt men heel wat belang stelling aan den dag voor de tusschentijdsche verkiezing, welke Zondag 9 December in het arrondissement Antwerpen moet plaats heb ben, ten einde te voorzien in die vacature ont staan door het overlijden van den liberalen afgevaardiigde prof, dr Kreglinger. Zooals medegedeeld, waren eerst niet min der dan vijf verschillende candidatenlijsten in- gediend; twee communistische, een katholie- ke, een liberale en een Vlaamsch-nationale. De katholieke candidaat, door de partijleiding niet gesteund, trak zich echter reeds na 6en dag terug; een der communistische lrjsten, met den gewezen sociaal-revolutionairen acti vist Jef van Extergem als candidaat, werd Zondag, op haar beurt, ingetrokken, terwijl de overblrjvende communistische candidaat zoo weinig te beteekenen heeft, dat hij, zeer waarschijnlijk, zelfs niet eens 1000 stemmen zal halen. Waar de katholieken en de sociaal-demo- craten besloten niet te strijden, staan de libe rale en Vlaamsch-nationale lrjsten dus feitelijk alleen tegenover elkaar en zullen de kiezers hun stem hebben uit te brengen indien zrj ten minste niet bianco stemmen op den voorzitter der Vereenigde Liberalen, den ge wezen wethouder, Paul Baelde, die terecht of ten onreohte in geen geur van heiligheid staat bij de overwegend Vlaamschgezinde bevolking van het arrondissement Antwerpen, of op dr. August Borms, den nog steeds te Leuven ge- vangen gehouden Vlaamschen nationalist, die echter van zijn burgerrechten is beroofd en dus wel verkozen kan worden, maar wiens verkiezing door de meerderheid van de Kamer ongetwijfeld niet zou vorden bekrachtigd. Aldus wordt deze vu Uiezing een uitspraak van het kiesrechthebbende volk voor of tegen de algeimeene en onvoorwaardelijke amnestie. Wel hebben de katholieke en sociaal-democra- tische partij-organisaties besloten hun leden aan te sporen niets anders dan bianco te stemmen, maar in goedingelichte kringen ver- wacht men, dat heel wat Vlaamschgezinde kajtholieken en socialisten, liever dan door hun on thou ding de positie van den liberalen candi daat Baelde te versterken, hun stem zullen ultbrengen op de Borms-lijst. Anderzijds zul len ook wel vele conservatieve katholieken voor Baelde stemmen, zoodat het waarschijn- lii'k wordt geaoht, dat de beide tegenover elkaar staande candidaten ongeveer een gelrjk aantal stemmen zullen halen. Niet onmogelijk is het, dat de helft van het kiezerscorps in het arrondissement Antwer pen. dat ongeveer 160.000 stemmen uitbrengt, zich op 9 December zal onthouden. naar DE PHILIPSFABRIEKEN! Vanwege de Philipsfabrieken wordt alhier in de laatste dagen in het „Hotel du Commerce" een onderzoek gehouden naar de lichamelijke en physieke gesteldheid van een groot aantal voor plaatsing op de fabrieken solliciteerende jongelieden. Het mag zeker een voorrecht genoemd wor den, dat aan de sollicitanten op deze wijze een kans op werk en een bestaan wordt geboden. Doch het is daartegenover een triest denk- beeld. dat de streek zelf aan zijn flinke, dege- lijke jongelieden geen bestaan kan bieden en daardoor ontvolkt. We hoorden spreken van enkelen dezer jonge mannen die reeds sinds enkele weken zonder werk hadden moeten rondloopen met het vooruitzicht dat er voor hen vermoedelijk eerst met Mei van het volgend jaar iets te doen zou zijn. Er is dus wel aanleiding om we- gen te zoeken voor werkverruiming. DE MOORD TE SLUIS. In verband met den onlangs te Sluis plaats gehad hebbenden moord en poging daartoe door zekeren Van de W-. die dezer dagen in Belgie werd gearresteerd, verbleef -de justitie te Middelburg Maandag in die gemeente om, in vereeniging met de Belgische justitie, een persoonlijk onderzoek in te stellen. Bovendien werden verscheidene personen gehoord. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE BELANGEN IN DE TWEEDE KAMER. is maar al te gemakkelijk aan* leiding voor U, in het vertrek te heet te stoken. Des te gevoe« liger is U voor de koude, als U in de buitenlucht komt. De plotselinge temperatuurswisse* ling heeft dan dikwijls een verkoudheid tot gevolg. Hoesten, hevige verstoptheid zijn de eerste vers schijnselen en vermanen U teges lijkertijd eenige te nemen, om ernstiger verkouds heden te voorkomen. Men eische steeds de origis neele verpakking en lette er op, dat op elke tablet het woord „BAYER" ingestempeld is. Prijs 75 cts. Loodsgelden Ter Neuzen. Blijkens het voorloopig verslag van het afdetf.ingsonderzoek der Waterstaatsbegroo- ting betreurden verschillende leden, dat om trent de mogelijkheid van wijzigingen in de tarieven van de loodsgelden, geldende voor Ter Neuzen, niets is vernomen, hoewel deze zaak bij de interpellatie-Kortenhorst ter spra ke was. De Commissie van Rapporteurs vestigde de aandacht op het na het afdeelingsonderzoek ingezonden adres van de Kamer van Koophan- del en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. In zijn Memorie van Antwoord deelt de I Minister van Waterstaat daaromtrent mede, dat in deze kwestie, waarbij de Departemen- ten van Defensie en van Arbeid, Handel en Nijverheid zijn betrokken, naar hij hoopt eene beslissing spoedig mag worden verwacht. Veerdiensten op de Wester-Schelde. De veerdiensten op de Wester-Sohelde en de daarop geheven tarieven, hebben naar de Minister van Waterstaat te kennen geeft, 1 zijn voile aandacht; verhooging van het toch reeds zeer aanmerkelijk Rijkssubsidie zal 1 echter zooveel mogelijk moeten worden ver- meden. Mosselzaad. Door sommige leden is betreurd de afwij- zende houding, die de Minister blijft innemen tegenover het herhaalde verzoek van Zeeuwsche mosselkweekers, om het mossel- zaad, aanwezig op of aan Rijkswaterstaats- werken, te hunner beschikking te stellen. Fransche en Belgische autoriteiten hebben daar blijkbaar geen bezwaar tegen. De Minister heeft daarop geantwoord, dat tegen een algemeene vergunning bezwaar moet worden gemaakt, aangezien het mos- selzaad in vele gevallen niet van rijkswater- staatswerken kan worden verwijderd, zonder deze te besehadigen. Ipdien daartegen in een bepaald geval geen bezwaar bestaat, zal die vergunning niet worden geweigerd. Door het lid der Tweede Kamer, den heer Krijger, is daartegen in de vergadering van 30 Nov. aangevoerd, dat beschadiging veel min der behoeft te worden gevreesd, indien de Minister van Waterstaat wilde volgen het lof- waardige voorbeeld van zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, die de verdeeling van het mosselzaad van de Zuider zee kort geleden opdroeg aan den Bond van Mosselkweekers in Zeeland. In dien Bond heeft de Minister de juiste waarborgen tegen een te ruw te werk gaan. Vandaar dat hij Z.Exc. vroeg, het zaad onder bepaalde voor waarden te stellen. Kanaal HulstAxel. In de afdeelingen werd betreurd, dat nog niets blijkt van een kanalenplan voor Zeeuwsch-Vlaanderen, waarover bij de inter pellatie-Kortenhorst is gesproken. Voor de ontwikkeling van deze streek achten sommige leden vooral een kanaal AxelHulst noodig. De Minister antwoordde daarop, dat de overweging van de hier bedoelde aangele- genheid, daargelaten wat daarvan de eind- uitslag zou zijn, bezwaarlijk reeds zoover zou kunnen zijn gevorderd, dat zij tot een begroo- tingsartikel zou kunnen leiden. Wat het kanaal AxelHulst betreft, kan worden mee- gedeeld, dat voor de verkeersvoorziening in deee streek oak aan den aanleg van tram- Thans versehijnt de commissie-Patijn op dit terrein. Die commissie hebben wrj nog niet in Zeeuwsch-Vlaanderen gekend. Daaromtrent zegt de Memorie van Antwoord: „Wat het Kanaal AxelHulst betreft, kan worden medegedeeld, dat voor de verkeersvoorziening in deze streek ook aan den aanleg van tramwegen aandacht moet worden geschonken en dat over een en ander het advies van de Commissi# voor het Vervoervraagstuk (Commissie- Patijn) behoorde te worden gevraagd." Ja, Mijnheer de Voorzitter, dan begint het er op te lijken, alsof het vervoerwezen er niet is voor het publiak en voor de streek, maar omgekeerd het publiek en de streek worden dienstbaar gemaakt aan de belangen van bet verkeer. Ik begrijp, dat men graag ziet, dat aan d# tramwegmaatschappij uitbreiding wordt ge- geven, als het verkeer dat eischt, maar in het verleden is daarvan nooit in die mate sprake geweest. Ik zou dus zeer gaame van den Minister willen we ten wat hij kan toezeggen; niet of principieel het kanaal er komt, want bij mijn interpellatie ging het niet over de vraag, of het kanaal er al dan niet zou komen maar over de vraag of de bijdrage van de streek groot genoeg zou zijn om ook van den kant van het Rijks iets te doen. Ik heb toen gezegd, dat de normale bijdrage van 25 pCt_ in de kosten voor die streek te hoog zou zijn en toen heeft de Minister-President toegezegd dat hij met zijn ambtgenoot zou overwegen (dus met dezen Minister) in hoeverre die bij drage in dit bijzondere geval zou kunnen worden verlaagd. Ik kan nu den Minister mededeelen, dat belanghebbenden binnen 14 dagen bij elkaar komen, en dat op de dagorde staat de quaee- tie van de bijdrage van de streek in de kosten van dat kanaal. Het bedrag van 10 pCt. dat ik brj mijn interpellatie heb genoemd sohijnt hooger te kunnen worden ges-teld. Ik "zou nu gaarne van den Minister willen weten, hoe hoog dat percentage moet wor den opgevoerd, zoodat belanghebbenden er op kimnen rekenen, dat aan 1 Regeering is voldaan. de eischen vein de OOoPERATIEVE VRUCHTENVEILING. Omtrent de jJ. Maandag te Hulst gehouden vergadering van de „Cooperatieve vruohten- veilingsvereeniging" om te komen tot oprich ting van een veilingsgebouw en wat daarmede in verband staat, meldt het D. v. N.B. en Z.; De voorzitter, de heer Vogelvanger uit Hulst opende de bijeenkomst en hette de pl.m. 150 leden welkom. Spreker bracht naar vox-en, dat het bestuur na verschillende malen met haar zustervereeni- gingen te Ter Neuzen en Hoek te hebben ge- confereerd, het voorstel meende te kunnen doen om het veilingsgebouw te Ter Neuzen tot stand te brengen. Spreker legt dan den nadruk op het feit, dat het bestuur Ter Neuzen als veilingsplaats had aangewezen. om-dat het mede op advies van den Rijkslandbouwconsu- lent te Goes de geschiktste en gemakkelijkste plaats is. Voor de diverse afzetgebieden voor de vruchten moet jaarlijks worden opgebracht aan rente en aflossing van het te leenen kapi- taal voor het eventueel op te richten veilings gebouw pljm. f 4800, wat bij een pi-oductie van 300.000 K.G. vruchten nog geen 2 cent per K.G. wegen aandacht moet worden geschonken en beteekenen. -dat over een en ander het advies van de Com missie voor het Vervoervraagstxxk (Commis sie-Patijn) behoorde te worden gevraagd. De heer KRIJGER gaf in de openbare zit ting te kennen, met teleurstelling van deze mededeelingen kennis te hebben genomen. De interpellatie-Kortenhorst ligt nog te versch in het gehexigen, om uit te weiden over den toestand en de behoeften van Zeeuwsch- Vlaanderen. Het vraagstuk van Zeeuwsch- Vlaanderen is volgens spreker v66r alles een verkeersvraagstuk. En daarom zou hij den Minister wel met grooten aandrang willen verzoeken den aanleg dezer kanalen zoo krach- tig mogelijk te willen bevorderen. Voorts sprak de heer KORTENHORST in die vergadering als volgt: Mijnheer de Voorzitter! Ik hoop, dat de bewilliging van het verzoek van den geachten vorigen spreker den Minister geen aanleiding zal geven om te zeggen, dat zijn concessies xiitgeput zijn, want ik zou nog een verzoek willen doen voor het meest verwaarloosde en meest verwijderde district van ons land voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de interpel latie, die ik dezen zomer gehouden heb, be- sprak ik een eeuwenouden wensch van Zeeuwsch-Vlaanderen, om n.l. een kanaal te krijgen van Hulst naar Axel. De beloften, die in den loop der eeuwen aan dat district zijn gedaan, zijn ontelbaar. Naar aanleiding van de toezeggingen van den Minister-President kon men verwaciiten, dat het nu wel zoo ver zou zijn, dat, al zou er dan nog geen post op de begrooting worden uitgetrokken, wat wel het meest gewenschte zou geweest zijn, toch de mededeeling zou komen, dat binnen afzienbaren tijd dat kanaal er komen zou. Het ligt er al, maar het moet worden uitge- graven, zoodat het bruikbaar wordt. Daar door worden gebieden ontsloten, die daarop waehten om zich meer intensief aan land- en tuinbouw te v/rjden. Wanneer men nagaat, welke motieven in den loop der jaren zijn aangevoerd om dat kanaal niet te graven, dan mogen wrj Water staat den lof niet onthouden, dat nu weer een nieuw argument gevonden is. Ik weet niet of er een s cciale afdeeling aan het Depar tement bestaat, die ingeniexxze argumenten moet vinden om Kamerleden zoet te houden. Misschien doet de Minister het persoonlijk. Als aflossingstermijn van het kapitaal is hierbij gerekend op 20 jaren, terwijl een en ander op een rentevoet van 5 is gebaseei'd. Van de rondvraag werd door diverse leder gebrxiik gemaakt. Ge'informeerd wordt naar de aansprakelijk- heid der leden, indien het gebouw niet zal kun nen worden in stand gehouden. Speciale aandacht wordt gevestigd op het feit, dat de begrooting zoo ruim mogelijk is op-gezet. Door den voorzitter wordt gezegd, dat de stemming omtrent het voorstel tevens inhoudt een machtiging aan het bestuur, om het noo- dige te doen, ter verkrijging in erfpacht van een terrein, in eigend'om toebehoorende aan het Rijk. Ten slotte wordt het voorstel tot oprichting der veiling aangenomen met 2 stemmen tegen en 1 onthouding. Na bespreking van diverse zaken van meer ondergeschikt belang wex-d de bijeenkomst ge- sloten. ZAAMSLAG. Tot verpleegster te Hilligersberg bij Rotter dam, is benoemd mej. A. C. Meijer, thans al hier in gelijke betrekking. BOSCHKAPELLE. I Bij 't poststation is hier en misschien ook elders eene verandering gebracht in 't af- halen van poststukken op Zon- en erkende feestdagen. Die gelegenheid was voorheen opengestel-d van 11,15 tot kwart voor trwaalf thans van 8 tot half 9 v.m. Belanghebbenden kunnen hiermede rekening houden. i De wenkzaamheden op den a.kker zijn zoo goed als geeindigd, tengevolge waarvan ver scheidene landarbeiders weer gedwongen rust moeten nemen. Toch zal 't met de werkloos- beid in deze gemeente zoo'n vaart niet loopen als in vorige jaren, aangezien een 25tal arbei- ders in de omgeving van Den Haag werk ge- vonden hebben. PHILIPPINE. i Alhier is een Tuinbouwcursus geopend in een der lokalen van de R. K. school. Bij de ope- ningsles op 30 Nov. 1.1. lieten zich 27 cursisten inschrijven, waaronder de Z. Eerw. heer Pastoor, d'e burgemeester en meer andere vooraanstaande personen in de gemeente. De

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1