Tweede Blad. Rond Sinterklaas. FgUILLSTOW. BINNENLAND. BUITENLAND. Maandag 3 December. Tor MQII7CinCf«hpl r.niimnt dan> de machtigste en meest gevreesde onder I El liCUfcdiOUIIC UUUIUlll de tairijke goden. Die hem niet gastvrij ont- door B. M. BOWER. VAN i aldus vermomde niemand anders is als Wo- vangt, die zijn plichten der gastvrijheid ver- Nn Mflfi zaakt, die kan rekenen op een zeer strenge be- nu. oouo, straffing, doch die hem gastyrij alles ter be- schikking stelt, dien zal genieten van de rijk- ste zegeningen. Wodan vermomt zich op zijn tochten steeds zoodanig, dat hij onherkenbaar is en kan ook op zijn wolkenschimmel, op zijn ros Sleipnir, dat middels zijn acht voeten in duizelingwek- kenden vaart langs en over de wolken klieft, de aardbewoners bespieden. Als in den heili- gen tijd een geheimzinnig ruischen gaat door woud en boomgaard, dan is de aardbewoner verheugd, omdat dit voor hem het zekere be- wijs is, dat Wodam, middels zijn tooverroede velden en boomigaarden zegent, waardoor nieu- we wasdom ontstaat en tevens de hoop op een goed'en oogst. Ter zijner eere werden groote feesten gehouden, doch waar Wodan in hun oogen nog te verheven was om hem iets te of- feren, bepaalden deze offers zich enfcel tot kleine gaven voor zijn paard. Hier hebben we dus een verklaring voor het bosje hooi, de kool en moesbladen, die wij als kleuters in een klomp of schoen onder den schoorsteen zetten. Ook deze offers a an Wodans paard bestonden slechts uit een bosje hooi of stroo. De komst van Wodan, van den heiligen tijd, stemde d'e menschen gul en vroolijk, dies vierden ze fees- ten en gaven elkander in naam van Wodan allerlei geschenken. Deze feesten werden ge houden op heilige plekken in bosschen, waar de oude boomen aan de goden waren gewijd. „Sinter Klaas! goed heilig man! Trek jou beste tabbert an. Rijd er mee naar Amsterdam, Van Amsterdam Ja, waarheen niet? Als we de geschiedenis van dezen heilige trachten te achterhalen, dan komen we al heel spoedig tot de ontdeklung, dat hij op zijn rnooeien schirmmel, vergezeld van een zwarten knecht, de boeman der kinder- kamer, de geheele wereld heeft rondgereden. Menigeen zal zich afvragen: wie is toch die St. Nicolaas geweest? Wat heeft hij gedaan om, eeuwen na zijn dood, nog zulk een rol te spelen zoowel in de kinder- als in de men- schenwereld. Volgens het oude groote >voor- denboek van Hoogstraten en Nidek, dateeren- de uit de vorige eeuw, is St. Nicolaas in het begin der vierde eeuw bisschop geweest van Myra, in Lycie, en op een bovennatuurlijke wijze tot dit hooge amibt geroepen. Er moest n.l. een nieuwe bisschop gekozen worden en de andere bisschoppen wisten niet, wien zij als zoodanig zouden kiezen. Zij ontvingen een goddelijk bevel om diengene te ordenen, dien men daags daarna, bij het openen der kerk, het eerst aldaar zou vinden. Nicolaas werd door den geest Gods er heen geleid, en niettegenstaande dat hij zich met hand en tand tegen zijn ord'ening verzette, vond deze toch plaats onder de toejuichingen der geloovigen. Als bisschop werd hij wijd en zjjd bemind en vereerd om zijn zachtmoedig- heid en liefdadigheid, evenals om zijn ijver voor den christelijken godsd'ienst en zijn recht- zinnigheid in de leer. Door zijn toedoen wer den vele tempels der heidenen, mitsgaders al les wat aan dit heidensche geloof herinnerde, vernield, en zelfs na zijn dood bleef hij voort- gaan met weldaden, want uit zijn graf vloei- de vocht dat vele ongeneeslijke kranken ge- nas. Zijn stoffelijk overschot werd in de elfde eeuw overgebracht naar Bari in Italie en vol gens de overleveringen ging hij ook hier voort met het doen van weldaden en wonderen. Dit zou ons dus omtrent.de historische per- eoonlijkheid van den heilige een houvast ge- ven, ware het niet, dat de schrijvers van dat woordenboek ons hierna meteen elke houvast w'66r meteen ontnemen, door hun eigen twij- fel aan de waarheid van bovenstaande. Het overbrengen van het lijk naar Bari is louter fantasie en de volledige lijst van de bisschop pen, die het concilie van Nicea bijwoonden, vermeldt geen Nicolaas daaronder. Een lijst van vrome bisschoppen, die in den tijd waar- in hij geleefd moet hebben, deel hadden aan het besttuur der kerk, vermeldt eveneens geen Nicolaas. Ondanks den twijfel, of er wel ooit zulk een heilige St. Nicolaas heeft bestaan, zijn er ook in ons land verscheid'ene berichten omtrent hem in omloop, ofschoon deze berichten meer geschikt zijn om onzen twijfel te rechtvaardi- gen, dan die te doen logenstraffen. St. Nicolaas is een der voornaamste schuts- heiligen van Friesland en de voornaamste koopsteden van ons land hielden hem voor haar patroon, o.a. Kampen, Stavoren en Amster dam. Ook de zeelieden beschouwden hem als hnn beschermheilige en schipbreukelingen in nood riepen zijn hulp en bescherming in. Door het lezen van zijn levensbeschrijving worden we trouwens niet veel wijzer en om meer held'erheid te brengen omtrent zijn be staan, dienen we verder terug te gaan tot in de tijden v6or het Christendom en moeten we den tijd beschouwen (December) waarin zijn feest valt. Van oudsher was December een heilige maaml en de eigenlijke heilige tijd liep van 6 December tot 6 Januari. Gedurende dezen tijd rwstte alle arbeid, zoowel veld- als akkerbouw. Het moedwillig verstoren der rust van de heiligen tijd veroorzaakte allerlei plagen en de dader hiervan kon zich hierdoor soms zeer strenge straffen op den hals haien. Geduren de dezen tijd moest alle arbeid rusten, het land mocht niet bemest worden, het linnen niet gewasschen, het koren niet gedorschen en aelfs geen brood worden gebakken. Qvertre- ding hiervan bracht volgens het toen heer- sohende geloof ongedierte over het vee. In dien tijd verlieten de onsterfelijke goden den heme! en by storm en donder hoorde men het getrappel van hun paarden en het ratelen der wielen van hun wagens. De bewoners de- den uit angst de deuren dicht, vreezende den toom van den machtigen god Wodan, de heer des hemels, van wind en lucht. Hij verscheen niet alleen in zijn door niets gebrijdelden toom, doch ook in vriendelijker, minder vrees- aanjagende gedaante en wel als een vermoei- de reiziger. Dan droeg hij een breed gerande hoed, de wolkenhoed, en een d'onkerblauwe ge- vlekte mantel (wolkenkleed) omhult zijn ar- wwedige gestalte en uit niets blijkt, dat de Deze oude gebruiken waren zoo diep ge- worteld, dat de kerk hiertegen vruchteloos heeft gestreden. De eerste predikers, die deze heidenen tot het Christendom bekeerden, heb ben dezen strijd dan ook langs andere wegen moeten voeren en ze hebben dit met beleid gedaan. Toen zij inzagen, dat het niet baatte, indien ze evenveel, zoo niet meer, kwaad ver- telden van de oude goden, als de volksmond goed van hen sprak, hebben ze hierin berust en waar mogelijk partij van getrokken. Op de oude, heilige plekken, waar de bevolking sinds eeuwen hun feesten hadden gehouden, verrezen Christenkerken, werden de oude, aan de goden gewijde boomen uitgeroeid. De plaat- sen blijven dus heilig als weleer, het water uit de heilige bronnen bleef zijn kracht behouden, doch ontleende deze kracht enkel en alleen, omdat ze gezegend werd uit naam van den God der Christenen. Zoo bleven zelfs met me- dewerking van de kerk de oude natuurfeesten bestaan, leefden ze voort door alle eeuwen heen, wijl ze werden gewijd aan de nieuwe hei ligen of aan voorvallen in de Schrift ver- meld. Sint-Nicolaas was te Amsterdam in de eer ste eeuwen van zijn bestaan de populaire hei lige van allerlei takken van het openibare le- ven. Men hield zoowel van de „claeskoes- segens", als van de „slickerdemick", en de kleine „claesmannetjes". Dit alles stond in een keur van 1663 als „poppegoed" bekend en deden ieders oogen van begeerlijkheid schit- teren. Zoodra de dienst in de kerk was afgeloopen, verzamelden zich de kerkgangers op den Dam, omdat het daar Sinterklaasmarkt was, dat dan geheel bezet was met talrijke kraampjes, waar van alles en nog wat te koop was. Daar kwamen eveneens vrienden en vriendinnen en er werd uitbundig gefeest, tot ver na het mid- dernaohtelijk uur. Het middelpnut der vereering van Sinter klaas was aan de Oude Zijpe, in de hem ge wijde kerk, waar zijn van louter zilver gego- ten beeld stond, dat de kapitale som van 948 gulden had gekost. een bedrag, dat in dien tijd buitengewoon veel was. De hulde aan Sinterklaas heeft zich van lieverlede verplaatst van de kerk naar de ban- ketbakker, waar in- en uitheemsch fabrikaat in felle concurrentie treedt met het eenvou- dige, doch niet minder smakelijke sinterklaas- goed. Veel is er van al deze oude tradities reeds verloren gegaan, doch dit is geen reden om het resteerende te vergeten. Vier dit feest met opgewektheid, maak het tot een feest voor Uw naaste omgeving, ver geet vooral de armen niet, en werk mee om het nationaal bewustzijn op dit punt levendig te houden. de Nederlandsch-Belgische verdragskwestie vdor de verkiezingen in April 1929 op te los- sen, de besprekingen zonder overdreven haast en in alle kalmte kunnen voortgaan. HtlDDIGING PROF. TREUB. Ter gelegenheid van den 70en verjaardag van Prof. Treub is Vrrjdagmorgen aangevan- gen met een huldiging in intiemen kring voor de leden van den Ondernemingsraad, waarvan de heer Treub voorzitter is. In plaats van Dr. Van Aalst, die door een ongeval verhinderd was, sprak Mr. August Philips namens de huldigingscommissie, onder aanbieding van een wel geslaagd door Bernard van Vlijmen geschilderd portret van den jubi- laris. Voorts sprak de ondervoorzitter, Mr. J. H. van Hasselt en bracht de gelukwensehen over van het bestuur van den raad en van de zuster-organisatie van Batavia, den Indischen ondernemersbond. De onder-voorzitter van den ondernemers- raad voor Suriname, Mr. Schoch, sprak na mens de leden dezer vereeniging en bood aan een door de firma Begeer geslagen legpenning met de beeltepis van den jubilaris. Tenslotte vertolkte de secretaris, de heer Putman Cramer, de gevoelens van dankbaar- heid van het secretariaat en het overige per- soneel jegens den jarigen voorzitter, dezen aanbiedend een gedreven koperen doos met afbeeldingen van het gebouw van de Neder- landsche Handels-Maatschappij, waarin het bureau gevestigd is en van de wapens van Oost en West-Indie. De heer Treub sprak een dankwoord, voor al voor de vertolkte vriendschappelijke gevoe lens en drukte zijn leedwezen uit over het feit dat zijn vriend Van Aalst door een ongeval verhinderd was aanwezig te zijn. Daarna had een receptie plaats. In den namiddag had vanwege het Treub- eomite, dat zich daartoe gevormd had en waarin tal van autoriteiten van onderschei- dene richting zitting hebben, in Hotel De Twee Steden een receptie plaats, waarbij de voor zitter van het comitb. staatsraad Rambonnet, oud-minister van marine, een hartelijke rede uitsprak en bij welke gelegenheid den jubilaris als huldeblijk zijn borstbeeld werd aangeboden. EEN ENGELSCHE SYMPATHIE- BETUIGING. De Royal National Lifeboat Institution heeft, naar Reuter uit Londen seint, een telegram aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddings- maatschappij gezonden, luidende: Wij hebben met levendige sympathie en be- langstelling vemomen van het omslaan van de reddingboot uit IJmuiden, maar verheugen ons er over, dat de geheele bemanning op een na gered is. Wil de betuiging van onze op- jechte sympathie aanvaarden. Hetzelfde genootschap heeft aan de Zuid- Hollandsche Maatschappij geseind: Wij betreuren het diep het bericht te lezen over het omkomen van drie mannen van een van uw dappere bemanning bij de redding van de equipage van de Christian Michelsen. Nog zelven onder den indruk van den vreese- lijken slag van den ramp van Rye, zenden wij de betuiging van onze hartelijke sympathie met uw maatschappij en de getroffen gezin- nen. STAATSLEENING VAN 42 MILLIOEN. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot het aangaan van eer geldleening, groot f 42.000.000 ter aflossing van het restant van de 6 staatsleening 1923 c, groot 40.000.000 (de overige 58.000,000 wordt gevormd door 't bedrag dat voor extra-aflossing van staats- schuld beschikbaar is, n.l. ruim 20% millioen en door het bedrag van 14.868.000 aan gelei- delijk ingekochte schuldbekentenissen van de leening 1923 c). De regeering heeft de verwachting, dat het rente-type niet hooger zal zijn dan 4% terwijl verder verwacht wordt, dat de leening in haar geheel door de rijksfondsen zal wor den overgenomen. De looptijd der nieuw te sluiten leening is bepaald op 25 jaar overeen- komende met den looptijd der leening 1923 c, welke na 1 April 1929 den datum waarop tot aflossing zal kunnen worden overgegaan, nog een duur van 25 jaar zal hebben gehad. EEN VORSTELIJKE GIFT. De truste van Rockefellers Foundation te New-York hebben besloten cen bedrag van 400.000 beschikbaar te stellen voor de stich- ting van een nieuw physiologisch instituut aan de universiteit te Utrecht. Dit belangrijk besluit, van verstrekkende beteekenis voor de Utrechtsche geneeskundige faculteit, vindt voor een groot deel zijn reden in de vooraan- staande plaats, welke Prof. Dr. A. K. M. Noyons inneemt als psychioloog en in zijn belangstelling van meergevorderde jonge on- derzoekers. De Foundation is overtuigd, dat door de ter beschikkingstelling van een behoorlijk toe- gerust laboratorium het wetenschappelijk werk en de openbare taak van genoemden hoogleeraar ten zeerste gebaat worden. HOE AMEIilKA KONINGIN WILHELMINA ZIET. Het is wel eens interessant wat Amerika- nen over ons land en volk vertellen. Het praatje alsof alle Nederlanders op klompen zouden loopen is al voldoende weerlegd, voor al door het veelvuldig bezoek van Amerika- nen aan ons land. Thans wordt in „The San Francisco Exa miner" door den heer Louis P. Lochner een interessante beschouwing aan onze Koningin gewijd, waarvan hij o.m. het volgende zegt: Koningin Wilhelmina heeft de reputatie het hardst werkende gekroonde hoofd van Europa te zijn. Haar tijd is zoo in beslag genomen door regeeringszaken, dat zij slechts weinig gelegenheid heeft voor het uiterlijk vertoon, gewoonlijk aan het hofleven verbon- den. Meer en meer trekt zij zich uit het openbare leven terug. Zij werkt hard, is de eenstemmige meening van vooraanstaande Nederlanders. Het leven aan het Nederlandsche hof is stijf. De Koningin is een overtuigd aanhang- ster van de ,,Staatskerk" (sic!) en verdraagt geen lichtzinnigheid. Slechts na lang aarze- len stemde zij er in toe terwille van de goede internationale verstandhouding, de sluiting van de Olympische Spelen die toevallig op Zondag viel, bij te wonen. Zij wenscht geen korte rokken in haar omgeving te zien en op de weinige, onvermijdelijke hoffeesten moe ten de japonnen slechts weinig gedecollec- teerd zijn. Rouge en lippenstift zijn „taboe". Koningin Wilhelmina keurt ook de modeme dansen af. Slechts de oude historische volks- dansen, die van tijd tot tijd in de provincies voor haar opgevoerd worden, schijnen in haar smaak te vallen. Een groot deel van den trjd der Koningin is gewijd aan studie. Daar zij een sterken wil en een goed hoofd heeft, onderzoekt zij alle zaken tot in finesses. Haar ministers weten dat zij haar niets wijs kunnen maken. De meeste menschen, die zij tot verant- woording roept, zijn bang voor haar, vertelde een geieerde van internationale reputatie aan de Associated Press. Als men het onderwerp niet volkomen meester is, kan men beter niet met haar van meening verschillen. Het eenige, dat indruk op haar maakt, is weten- schap. Koningin Wilhelmina brengt een groot deel van het jaar door op haar zomerverblijf „Het Loo", op vele mijlen afstands van Den Haag gelegen. Tuinieren is haar liefhebberij en meer dan eens hebben voorbijgangers haar 's morgens om zeven uur gezien te midden van haar bloemen. Zij liep dan op klompen rond en wiedde en snoeide als iedere Hollandsche landsman. een uitbarsting van de lichte straf die aan Serge di Modugno, den moord'enaar van graaf Nardini, den Italiaanschen vice-consul te Pa- rijs is opgelegd. Hij is tot twee jaar gevange- nisstraf en 500 frs. boete veroordeeld en ge zien de tijd dien hij reeds in voorloopige hech- tenis heeft gezeten, zal Madigno niet al te lang van zijn vrijheid beroofd worden. In de Italiaansche Kamer heeft llaineiro Donderdag een motie van sympathie met d» familie van Nardini ingediend en hem ee* slachtoffer van anti-fascistische en anti-Ita- liaansche verwoedheid genoemd. De Kamerle- den verhieven zich, ten teeken van instemmmg van hun zetels en de voorzitter Casertano, deelde mede dat er een telegram van sympa thie aan de nagelaten betrekkingen van Nar dini gezonden zou worden. De Italiaansche pers heeft haar verontwaardiging over het vonnis op de gebruikelijke wijze gelucht door het te verklaren uit maconnieke en joodsche invloe- den, die den anti-fascistischen veldtocht van politieke ballingen uit Italie aanmoedigen. Dat de jury die door haar beslissingen in- vloed had op de bepaling van de strafmaat door de rechters een model van onpartijdigheid was, zal wel niemand willen beweren. In Frankrijk zelf stelt men de straf die Modug no kreeg tegenover de vijf jaren gevangen's- straf, aan een vroeger ontvanger der belastin- gen opgelegd die bijna een half millioen francs had verduisterd. Modugno had niet alleen zijn misdrijf bekend, maar ook dat hij den moord met voorbedachten rade gepleegd had. Toch beantwoordde de jury de vragen aangaande den voorbedachten raad en het voornemen tot manslag ontkennend en bovendien deed zij dit op de vraag, of de door den moordenaar ge- loste schoten de oorzaak van d'en dood waren geweest. Zulk een houding is er stellig op be- rekend de openbare meening in Italie te prik- kelen, en is voor het overige een nieuw sterk argument tegen jury-rechtspraak, Tegelijk wordt in herinnering gebracht dat er in het geheel reeds 82 anti-fascistische misdrijven in Frankrijk en Belgie zijn gepleegd sedert de invoering van het nieuwe regime in Italie. De moord op Nardini heeft door dit vonnis nog meer internationale beteekenis gekregen dan hij al had, en de Popolo d'ltalia vat deze bondig samen in de opmerking, dat, zoo lang de lev ens van Italiaansche diplomaten en con suls in Frankrijk niet veilig zijn, alle gepraat over onderling begrijpen en vrede tusschen de twee landen niets dan holle woorden zijn. Aan de hardnekkigheid waarmee de Fran- sche regeering pas in d'e Kamer de tegenwoor- dige legerorganisatie tegen de linkerzijde heeft verdedigd, is, hoewel dit niet is uitgesproken, de vrees voor de vijandigheid van Italie na- tuurlijk niet vreemd. Het veiligheidsvraag- stuk voor Frankrijk geldt niet alleen de Oos- telijke, maar ook de Zuidoostelijke grens. DE BELGISCH-NEDERLANDSCHE ONDEBHANDEIJNGEN. A.s. Dinsdag wordt een ministerraad gehou den onder voorzitterschap van minister-presi dent Jaspar, ter behandeling van verschillende punten waaronder het antwoord der Belgische regeering op de Nederlandsche voorstellen inzake den waterweg Antwerpen-Rijn. Het concept-antwoord is niet in afwrjzenden vorm geredigeerd, maar bevat een groot aantal Bel gische bezwaren tegen het voorgestelde trace en de capaciteit van het kanaal dat Antwerpen via Nederland met den Rijn moet verbinden. In officieele kringen heerscht de opvatting, dat, waar het toch niet meer mogelijk zal zijn EEN PRACHTIG AANBOD. In de door het bestuur bijeengeroepen bui- tengewone vergadering van leden van de Ver. voor den Effectenhandel te Amsterdam is met bijna algemeene stemmen besloten om het bestuur te machtigen uit de kas der vereeni ging het bedrag (tot een maximum van 60.000) beschikbaar te stellen, dat noodig is om aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij een volledig uitgeruste motor-reddingboot, zoo mogelijk in IJmuiden te stationneeren, ten geschenke aan te bieden. Het bestuur meende, dat zoodanige schen- king in de eerste plaats een bewijs van wel- verdiende hulde zal zijn aan de moedige man nen, die sedert jaar en dag en meer in't bijzon- der de laatste stormweek zoovele daden van heldenmoed erf zelfopoffering hebben verricht en in de tweede plaats een aansporing aan vele anderen om de Redding-Maatschappij door giften in staat te stellen hare organisatie zoo perfect mogelijk te maken. HET' SCHELDE-Tl NNELPLAN KRIJGT VASTER VORM. Het schijnt thans wel zeker, dat het plan voor den aanleg van een tunnel onder de Schelde te Antwerpen spoedig zal worden ver- wezenlijkt. De provincie Oost-Vlaanderen heeft reeds het plan goedgekeurd tot vorming van een intercommunale en interprovinciale vereeniging, die zal worden belast met het tot stand brengen van den tunnel. De provincie Antwerpen heeft eveneens haar goedkeuring aan het plan gehecht en nu zal de gemeente- raad van Antwerpen het nog moeten ratifi- ceeren. De stad Antwerpen zal voor een som van 1.600.000 francs bij deze vereeniging betrok- ken zijn. Men aarzelt nog tusschen twee syste- men, een tunnel met hellingen en een tunnel i met liften, doch verzekerd wordt, dat eerstge- noemd systeem de meeste kans op aanvaar- ding heeft. RENDIEREN BIJ DE POS'l. Het N. T. A. meldt, dat het bestuur der posterijen een poging zal doen om bij het postverkeer in de Fransche Alpen van rendie- ren gebruik te maken. Reeds zijn zes rendie- ren naar de Alpen overgebracht, Teneinde te voorkomen dat ze door jagers worden neenge- schoten, heeft men ze bellen omigehangen. DE VERKIEZINGEN IN DE VER. STATEN. Bij de afwikkeling der financieele admini strate der verkiezingen, is gebleken, dat er een tekort is van 1.317.000. D.w.z. er is aan geld een overschot van 183.000 (inkomsten 5.029.000, uitgaven 4.864.000)). Maar bo vendien is er een schuld van 1.500.000 aan County Trust Cy. De financieele leider van de Democratische campagne, J. J. Raskob, moet dus nog 1.317.000 zien te vinden. Onder degenen die reeds reusachtige be- dragen in de Democratische verkiezingskas hadden gestort waren Raskob zelf met 110.000. William F. Kenny 100.000, Her bert Lehman 100.000, de fam. Ryan 60.000, P. S. du Pont 8 50.000, Harry Payne Whit ney 50.000, C. W. Clarke 50.000, W. H. Todd 8 35.000 en B. M. Baruch 8 33.000. HET SAARGEBIED EN HET MOEDER- LAND. Vervolg.) 2) Nu wilde moeder weer niet, dat hij de wilde koe zou zien trekken en spnnqen »an het eind van het touw, totdat zij toch endeiijk gedwongen zou zijn zich te onder- werpen aan het juk en zou moeten helpen dem wagen te trekken. Buddy keek er zoo fraag naar, maar hij geloofde, dat moeder tetng was, dat de wilde koe op hem zou Irappen. Waarom zij wou, dat hij ging slapen als hij geen slaap had, daar was kij nog niet achtergekomen en daarom be- sloot hij dit ook maar niet als ernst op te •emen. ,,Ik niet slaap heb zeide Buddy nog eens met nadruk, als een soort van zelf- sprekend protest tegen het bevel en voor sichtig langs zijn zusje heenkruipend, Sdhtte hij een slip op van de zeiidoeken kap. Een knoop t was de laatste knoop sprong van zijn rose schortje en de joouwen zakten tot over zijn handjes. Het was nu los en hinderde hem, daarom hield Buddy even op om het schortje uit te trek ken en het naast zijn zusje te gooien, voor- dat hij onder het zeil uitkroop, en zich iangs de spaken van een der achterwie- )en naar beneden liet glijden. Het was zijn ptlan niet om naar de wilde koe toe te gaan, maar hij voelde behoefte zijn ong'edurige beenen eens wat beweging te geven. Hij dacht, dat als hij een eindje van den wagen en van de kudde wegging en wat ging spelen, terwijl zij bezig wa ren de wilde koe te vangen, dit hetzelfde zou zijn alsof hij een dutje deed. Moeder had daar zeker niet aan gedacht, anders j zou zij dat plannetje zeker ook wel geop- perd hebben. Zoo verwijderde Buddy zich dus van den wagen en liep naar een plek waar een waterplas was geweest die nu uitge- droogd was en waar de wilde koe zeker niet zou komen, en begon te spelen. Het eerste wat hij zag was een schorpioen stout, leelijlk beest, dat zoo gemeen bijt en hij wierp steenen naar hem totdat hij onder een steenblok wegkroop en Buddy hem niet meer zag. Het volgende ding, dat hem veel belang inboezemde, was een pad met horens, een ,,'hoor-ipad" noemde hij het, Ezra napratend. Ezra had een paar dagen geleden zoo'n pad voor hem gevangen, maar deze was op een geheim- zinnige manier uit den wagen verdwenen. Buddy zag geen verband tusschen de wei nige belangstelling van zijn moeder in het dier en diens verdwijning. Haar deelne- ming in zijn verlies had hem oprecht toe- geschenen en hij wilde er weer een heb ben, vast ervan overtuigd, dat het zijn moeder ook veel plezier zou doen. Hij ging daarom op de vangst van de pad, die zich telkens tradhtte te verschuilen; maar hij bleef haar hardnekkig achtervol- gen en haar telkens weer uit haar schuil- hoekjes verjagen. door steentjes naar haar FRANSCH-ITALIAANSCHE ONVRIENDE- LIJKHEDEN. Het wil, ondanks teekenen van bevredigen- den vooruitgang met de regeling van politieke verschillen van meening tusschen Frankrijk en Italie, in den grond nog niet boteren tusschen de twee landen en, schiijfc de N. R. Crt., vow- al de openbare meening in Italie toont zich bij de minste aanleiding opvliegend en bitter te gen Frankrijk. De jongste aanleiding tot zulk Naar aanleiding van het feit, dat Saar- brucken thans 10 jaar door Fransche troepen is bezet, hebben alle partjjen in den gemeente- raad, behalve de communisten, een resolutie aanvaard om te protesteeren tegen de afschei- 1 ding van het Saargebied van het rijk en van Pruisen. Betoogd werd, dat de ervarmgen gedurende die tien jaren hebben aangetoond, hoe onrao- gelijk het is, dezen toestand nog tot 1935 te laten voortduren. De eventueele handhaving van een pohtiek en economisch autonoom Saargebied zou in i strijd zijn met het zelfbeschikkingsrecht del volken. De bevolking van de stad heeft slechts een wensch, n.l. zoo spoedig als maar eenigs- zins mogelijk is onvoorwaardelijk en zonder eenige beperking vereenigd te worden met het Duitsche rijk. De stad verwacht van het Fransche volk dat het medewerkt om te komen tot een vreed- zame regeling met het Duitsche rijk over de Saarkwestie. te werpen, of haar met een puntig stokje te porren. Het droge meertje bleef ondiep en na een poosje kwam Buddy, nog steeds in het vuur van zijn vervolging van de pad, weer op den beganen grond, waar de kudde voorbij was gekomen. Er was geen spoor van den wagen te bekennen, maar dit verontrustte Buddy in t geheel niet. Hij was den weg niet kwijt. Hij wist heel goed, dat de bruine wolk, daar in t ver- schiet, het stof was, dat boven de kudde hing en dat de wagen daar achter aan moest komen, omdat de wind vandaag uit het zuiidwesten kwam en ook omdat de trekossen niet zoo hard liepen als de kudde. In zijn verbeelding zag hij den wagen langzaam zich voortbewegen ach ter de stofwolk aan, met de negers op bloote voeten er naast, die de sloome die- ren voortcireven, terwijl zij al voortgaande eentonig zongen. Dus feitelijk was Buddy niet verdwaald. Hij wilde nu juist eenmaai die pad heb ben en hij bleef haar achtervolgen, totdat hij haar veilig in zijn handjes had. Nu gebeurde het, juist toen hij de pad beet had, dat hij door zijn tegenwoordig- heid een kolonie van roode mieren ver- stooride, die aan het ver'huizen was. De gesloten gelederen, waarin zij in een rechte lijn kwamen en gingen, trokken Buddy's aandacht en hielden hem zoo be zig, dat hij alles er voor vergat behalve zijn pad, die hem zoo'n moeite gekost had bij het vanqen. Hij stopte de pad onder zijn blouse en lette er niet op, dat het dier tegen zijn bloote lijfje kriebelde. terwijl hij in de brandende zon neerhurkte en de mieren gadesloeg; in zijn geest was er een groot vraagteeken. Waar gingen zij heen en wat droegen zij en waarom had den zij zoo'n haast? Buddy wou dit toch wel eens weten. Bij zichzelf noemde hij het een trekkende kudde maar vaders beesten droegen geen witte dingen op hun hoofd en boven- I dien liepen deze allemaa! in dezelfde rich- ting, terwijl de mierenikudde naar beide kanten liep. Buddy vergewiste zich hier van en volgde toen het spoor, dat volgens hem het juiste was. Ieder ander kind zou er in gepord hebben met een stok; Buddy liet ze hun gang gaan, zoodat hij ze in hun doen en laten kon gadeslaan. De mieren brachten hem naar een klein holletje met een rand van fijn poeder er om heen, juist aan den voet van een wijd- vertakten cactus. Dezen laatsten vermeed Buddy zorgvuldig, want ofschoon hij pas vier jaren was, had hij toch reeds lang geleden kennis gemaakt met den steek van de cactusdoornen. Een ratelslang siste waarschuwend toen hij achteruitliep en de schok, dien di't gaf aan Buddy s zenuwen. deed den strijdlust bij hem ont- waken. Hij wist ook wel dat ratelslan- gen de algemeene vijanden waren van mensch en dier. Eens was een jonge os in zijn neus gebeten en toen was zijn kop zoo opqezwollen, dat hij niet meer kon eten. Buddy had liever niet, dat zooiets bij hem gebeurde. Hij verzekerde zidh nog eens, dat de pad in veiligheid was, nam een steen, zoo groot als hij maar oplichten en gooien kon en wiero hem naar de sissende, grijze slang. Hij wachtte niet om te zien wat er gebeurde, maar nam weer een steen op, terwijl het dier een verschrikkelijk scherp gesis deed hooren. Hij wierp er nog een en nog een met al de kracht van zijn ge- zonde jeugdige spieren. Voor een kind van vier jaar mikte hij goed; verscheidene van de steenen kwamen op het dier terecht. De slang kronkelde zich zwakjes onder de rotsen uit en probeerde weg te krui- pen en zich te verbergen, terwijls zij haar ratels flauwtjes deed werken. Buddy had weer een steen in de hand en in zijn oogen het heilige vuur van een eerlijken strijd. Hij kwam dichter bij dichtbij genoeg om een waarschuwenden kreet te hebben ontlokt aan een volwassene, ware die in de nabijheid geweest hief den steen hoog op en liet hem met kracht neervallen op den reeds half verpletterenden kop van de slang. Het lichaam van het dier kromp en kronkelde nog flauwtjes. maar werd na een paar minuten geheel stijf. terwijl de staart nog doelloos zich be- woog Buddy stond met zijn beenen wijd uit elkander en zijn handen in de zij, zooals 1 hij den cow-boy had zien doen, dien hij onwiHekeurig had nagedaan bij het aoo- den. ,,Slangen net als Indianen. Doode doen niks", merkte hij wijsgeerig op, nog steeds 1 in de rol van den cow-boy. Toen hij er zeker van was, dat de slang echt dood 1 was, nam hij haar bij den staart, voelde nog even naar de pad tusschen zijn blouse en ging toen terug om te zien wat de mie- ren verder deden. (Wordt vervolgd)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5