ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8306. Maandag 3 December 1928 68e Jaargang. Eerste Blad. Br&ndwonden Kloosterbalsem ABONNEMENTSPRIJS: BUITENLAND. SPORT. LANDBOUWBERICHIEN. GKMENGDE BERICHTKH. HINDER WET. TER NEUZEN 3 DEC. 1928. EEN GAT IN DE STRAAT GEVALLEN. DE NESTOR DER STATEN VAN ZEELAND NEEMT ONTSLAG. ■S v.-t. 2. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ,,Ceen goud zoo goed' NEUZENSCHE COURANT mm Binnen Ter Neuzen f 1.40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per post 6,60 per jaar Voor Belqie en Amerika f 2,25, overiqe landen f 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetalinq. Dit blad verschijiit icdercn Maandaq-, Wcensdaq- en Vrijdaqavond. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter opentare kennis, dat ter Gemeente- Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van E. G. M. G. VAN BOCKSTAELE, te Ter Neuzen, om vergunning tot het oprichten en in werking brengen van een Breifabriek met een electro-motor van 4 P. K., in het perceel kadastraal bekend in seetie L, No. 949. I Op Maandag 17 Dec. a.s., des namiddags 3 uur, za) in het Gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek is te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het boven- gemelde tijdstip, ter Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn,zij,die niet overeen- komstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten- eindi hunne bezwaren mondeling toe te lichten_ Ter Neuzen, den 3 December 192B. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIHNG4, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. ZIEKTE VAN DEN ENGEl.SCHEN HONING. De laatste berichten waren weer iets gun- stiger, hoewel de Koning naar gemeld wordt onrustig is. De temperatuur is iets gedaald. ST. NICOLAASFEEST. Het was een vroolgke sohare leerlingen van school A die j.l. Zaterdagnamiddag met stra- lenden blik en een hart vol verwachting samenkwam in het Concert- en Bioscoopge- bouw, waar ze door de onderwijzeressen mevr. HasseEijke en mevr. De PauwMoes waren genoodigd, die een bezoek van St. Nicolaas en zijn knecht aan de kinderen hadden voorbereid. Het spreekt van zelf, dat ook vele belangstel- lende ouders en anderen tegenwoordig waren. Toen het scherm openging scheen de maan door de boomen en zongen de kinderen krach- tig het toepasselijk St. Nicolaaslied. Daarna werd door de meisjes uit de hoogste klassen een fraaie rei uitgevoerd, die hartelijk werd toegejuicht. Toen St. Nicolaas en Zwarte Piet verschenen, werden zij met een liedje door de kinderen verwelkomd. St. Nicolaas was zeer belangstellend naar het gedrag der kinderen en in het bijzonder zij, die in het afgeloopen jaar zoowel eens iets verpeuterd hadden wer den bij hem geroepen en vermaand voor het vervolg wat beter op te passen. Ze beloofden alien beterschap en dus kon Piet zijn zak al gauw opbergen. Lief was het, hoe verschillende kleinen hetzij alleen of met meerderen den goeden Sint com- plimenteerden. Voortdurend werden de kin deren op versnaperingen onthaald, terwijl zij voor het naar huis gaan ook een geschenk kregen, hun door St. Nicolaas toegedacht. JJ. Vrijdag werd ontdekt, dat in het midden der Oostkolkstraat een gat van respectabele afmetingen was ontstaan. Publieke werken werden gewaarschuwd en daarna werden aan- stonds maatregelen getroffen om den ont- stanen put af te sluiten, ter voorkoming van ongelukken. Het schijnt, dat de ter plaatse liggende hoofdrioleering lek is of s-tuk en daar- in van lieverlede zand is weggestroomd, het- geen ten slotte tot den val in de straat heeft geleid. TRAMBAAN VERZAKT. Ziaterdagmorgen jl. zag een politie-agent, dat een deel der tramibaan aan de Axelschestraat, terwijl daarover een tram passeerde, was verzakt. De grond was daar door den regen- val weggespoeld. Om erger te voorkomen, werd de Tramtweg Mij. gewaarschuwd. SCHENNIS DER EERBAARHEID. Zaterdagmorgen vernam de politie, dat ze- kere C. K. alhier, zich had schuldig gemaakt aan openbare schennis der eerbaarheid, waar- om hij werd gearresteerd. Enkele kintleren we- zen hem als de dader aan, terwijl weer ande ren hem herkenden, als de man, die jl. zomer zioh aan ontuchtige handelingen met kinderen schuldig maakte. Het onderzoek wordt voort- gezet. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daar achter vermeld'e adressen: Muts, P. de Putter, Steenkamplaan 106. Damesportemonnaie met geld, C. Leunis, Burg. Geillstraat 44. Zweep, P. Loof, Nieuwediepstraat 5. Portemonnaie met inhoud, P. Moes, Blle- boog 6. Portemonnaie met inhoud, L. Allaart, Lange Kerkstraat 76. Huissleutel, bureau van politie. Kinderportemonnaie, I. v. Kerkvoort, Steen kamplaan 65. Rijwielsleutel, Galle, architect, Van Steen- bergenlaan. Boor, L. Kaijser, Driewegen 98. Portemonnaie met geld, A.-de Witte, Dijk- straat 72. Mantelband met onderdeel van kapsel, P. Herrebout, Elleboog 12. Paternoster met kruis, C. Dieleman, Baan- djjk 75. Soort motorklem, bureau van politie. POSTZEGELVEREENIGING „ZEEUWSCH-VLA ANDEREN". Het bestuur dezer vereeniging bericht ons, dat haar secretaris, d'e heer H. A. Lyppens, al hier, Zaterdag a.s. des avonds 8 uur over den microfoon te Huizen zal spreken over „De Kerstzegels van Zwitserland van 1912 tot 1917". Er wordt aan herinnerd, dat de heer F. C. Zonnevijlle uit Axel als eerste spreker uit dit gewest een rede heeft gehouden over de Paar- denfokkerij en de heer Jos. Moerdijk te Zuid- dorpe de eerste rmusicus uit ^eeuwsoh-Vlaan- deren was, die voor de microfoon optrad, en Ter Neuzen nu de derde spreker levert. De hoop wordt uitgesproken dat deze eerste stap zal leiden tot het geven van philatelisti- sche voordrachten door ouderen, resp. meer bevoegden en tot het optreden van zooveel in- gesluimerde degelijke Zeeuwsch-Vlaamscbe krachten. Het oudste lid der Provinciale Staten van Zee land, de heer P. F. Fruijtier te Hontenisse, heeft als zoodanig ontslag genomen. De heer Fruijtier, die sinds 1888 onafgeibroken lid der Prov. Staten is geweest, maakte deel uit van het college van Gedeputeerde Staten van 1903 tot 1913 en van 1916 tot dat hij tegen 1 Januari 1928 wegens gezondsheidsredenen ontslag nam uit het dagelijksch bestuur der Provincie. Ook na dien tijd heeft de heer Fruijtier de zittingen der Provinciale Staten niet meer kunnen bij- wqnen. De heer Fruijtier, die vroeger ook geruimen tijd lid der Tweede Kamer der Staten Gene- raal is geweest, heeft tot opvolger op de R. K. ljjst den heer J. W. Vienings, burgemeester van Clinge. De heer Vienings heeft ook reeds van de verkiezingen in 1919 tot die in 1927 deel van de Provinciale Staten uitgemaakt. RIJKSWATERSTAAT. Het onderhoud van de bodemdiepte in de haven van Breskens, de buitenhavens van het kanaal door Walcheren de stadshaven te Veere en de Wester- of Koopmanshaven te Vlissin- gen is gegund door den Rijkswaterstaat aan de N.V. v.h. F. Looijen te Gorinchem voor f 0,148 per M3 opgefoaggerde specie. Het onderhoud van het kanaal door Wal cheren werd gegund aan den heer J. de Bour- graaf te Wemeldinge voor f 30.800 per |aar. VOETBAL. IT A Lie—NEDERLAND. 3—2. Gisteren heeft te Milaan d'e ontmoeting plaats gehad tusschen het Nederlandsche en het Italiaansche elftal. In de eerstft helft, in welke het Nederl. elftal herhaaldelijk op het Italiaansch gebied kwam, werd door de Nederlanders 2 maal (door W. Tap) gescoord, terwijl de Italianen 1 maal wisten te doelpunten. Na de rust domineerden de Italianen sterk en de Nederlanders waren nu sterk in de min- derheid. Tooh wisten de eersten uit hun over- wicht slechts 1 doelpunt te voorschijn te roe- pen (22), terwijl zij het 3e en winnende doel punt verkregen, doordat een der aohterspelers van Nederland een strafschop veroorzaakte. Dat d'e Italianen na de rust niet meer doel punten wisten te maken is hoofdzakelijk te danken aan onzen doelverdediger Halle, die een uitstekenden wedstrijd heeft gespeeld. Wedstrijduitslagen van 2 December. Afdeeling IV. le Klasse. M. V. V.—WiUem II LongaB. V. V. EindhovenRoermond WilhelminaN.O.A.D. 1—3 1—5 2—2 3—2 2e Klasse. 4—2 2—2 6—2 1—0 0—4 I BredaniaR. B. C. GudokDosko VlissingenMiddelburg j BredaZeelandia AllianceDongen 3e Klasse. TemeuzenZierikzee terrein afgekeurd. SinotoHulst 07 Zeelandia IIWalcheren 1—2 Middelburg IIGoes 05 Competitiestand 3e Klasse A. Hulst Terneuzen Goes Walcheren Zeelandia II Sinoto Vlissingen II Middelburg II Zierikzee 315 n a> ■o 9 7 9 9 8 10 8 8 6 IQ n 5 6 4 4 4 3 1 1 1 w doelp. 4 26-8 14 1 22-7 12 2 21-13 11 2 21-17 11 3 19-18 4 16-27 6 16-25 7 7-27 4 9-15 Zierikzee 2 punten in mindering wegens niet opkomen. S.I.N.O.T.O. idem. ZEEUWSCHE LANDBOUWMAATSCHAPP1J Zaterdag werd te Middelburg eene algemee- vergadering gehouden van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, onder voorzitterschap van den heer mr. P. Dieleman, die de aanweizigen welkom heette en in het bijzonder den Commissaris der Koningin, de leden van Ged. Staten, en de heeren dr. K. H. M. van der Zande, inspecteur van het Landbouwonderwijs en I. G. J. Kake- beeke, inspecteur van den Landbouw. Vender ook de heeren prof. dr. J. H. Aberson te Wa- geningen en W. Th. Zwart, Voorzitter van de Jongerein in Fruiesland; die beide een inleiding zouden houden. Bij de mededeelingen over fietgeen sedert de vorige vergadering is geschied, memoreerde de voorzitter o.a., dat in Walcheren 3 personen aan de Z.L.M. zijn ontvallen. De oude heer J. Polderdijk werd in dendood gevolgd door den heer J. Dommisse, die in voile kracht en vol ambitie was en thans ging ook het lid van het dagelijksoh bestuur, - de heer P. Melis Kzn. heen. Spr. herinnert er aan, dat twee leden van het Dag. Bestuur, de heeren J. W. van Oeve- ren en C. H. A. Stoutjcsdijk, werden benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Spr. herinnert aan het welslagen van de tentoonstelling enz. te Zierikzee, ook finan- cieel, verder aan de pogingen aangewend om het mond- en klauwzeer buiten de provincie te houden nu de veebeweging Noord-Zuid is begonnen, zijn reeds gevallen geconstateerd. Spr. juicht het toe, dat de regeering de op- richting van een. mond- en klauwzeerinstituut in haar bedoeling heeft en al het mogelijke wil doen om deze ziekte, die enorm veel schade veroorzaakt, te bestrijden. In verband met de sluiting van d'e Zeeuwsch- Belgische grens voor invoer van vee, heeft de minister na mondeling overleg maatregelen genomen, opdat de lasten voor de grenstoewo- ners zoo gering mogelijk zouden zijn. De Z.L.M. heeft eene eommiss'e ingesteld om de gevolgen van de nieuw in ontwerp zijn' de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente na te gaan. De belangstelling voor het landfoouwhuis- houdonderwijs is goed te noemen, ten opzichte van het landbouwonderwijs zeide d'e voorzitter, dat bij de jongens niet zoo'n belangstelling blijkt te bestaan als bij de meisjes. Er konden mieer cursussen in de provincie zijn en ook het bezoek aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes moest veel grooter zijn. Inzake den afzet van krielaardappelen zeide spr., dat de prijzen te laag waren om tot leve ring aan een aardappelmeelfabriek over te gaan. Ten opzichte van den afzet van goedgekeurd zaaizaad en pootgoed, deelde de voorzitter me- de, dat reeds eenige partijen poters naar Bel gie en Frankrijk zfjn gegaan, die reeds nieuwe offerte-aanvragec ten. %:evolge hadden en dat verbinding is gekregen met een paar zuster- organisaties in het oosten van het land. Verder deelde spr. o.a. mede, dat het Dag. Bestuur eene kleine commissie heeft be noemd, die een voorstel voor speciale ontwik- kelingsdagen zal uitwerken. Inzake het Rijksiwegenreglement staat de Z.L.M. op het standpunt, dat de overgang tot de breedere wegen geleidelijk moet gaan en de bepalingen hieromtrent in overeenstemming dienen te zijn met het Prov. Reglement, aan' gezien anders vele landbouiwers voor hoogere kosten zouden komen te staan. Verder is inzake't Rijksrijwielreglement aan het K. N. L. C. verzocht te bevoegder plaatse de bezwaren tegen het Rijksrijwielreglement met betrekking tot het drijven van vee langs de wegen kenibaar te maken, omdat het thans moeilijk is los vee te drijven zonder proces- verbaal op te doen. Het reglement voor de merriekeuringen is zoo gewijzigd, dat ook merries ingeschreven in het Zeeuwsch-Bel- gisch stamboek aan d'e keuringen kunnen deel- nemen. Inzake de pogingen van de Holl. Mij. van Landbouw om een wet te krijgen, waarbij de regeering de bevoegdheid krijgt om aan de voor uitvoer bestemde producten eischen te stellen, heeft de Z. L. M. er op aangedrongen, dit in samenwerking met belanghebbenden, i c. de veilingen te doen. De Voorzitter drong er bij de leden op aan alle mogelijke medewerking te verleenen bij de in Januari a.s. te houden inventarisatie van aardappelen. Ten slotte deelde Mr. Dieleman mede, dat de Z. L. M. bezig is om in samenwerking met zusterorganisaties een marktberichtgevings- dienst te organiseeren, die voorloopig tot klei- aardappelen zal blijven beperkt. Het voorstel om de contributieregeling voor 1929 geheel te doen zijn als voor 1928, wat is f 1 plus 15 cent per H.A. grondgebruik en 7% cent per H.A. grondibezit in Zeeland, werd zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hetzelfde geschiedde met de begrooting voor 1929 sluitende met een eindcijfer van f 27906.30 en een post onvoorzien van 247,80 en die voor het Bureau van landbouwboekhou- den, sluitende in ontvang en uitgaaf met f 2295 Het volgende punt, dat om eene wijziging te brengen in de samenstelling van het hoofd- bestuur der Z. L. M. werd teruggenomen, aan- gezien een amendement is ingekomen, dat eerst door de afdeelingen en kringen dient te worden behandeld en waarover het Dag. be stuur en het hoofd'bestuur daarover nog eerst advies willen uitbrengen. Hierna verkreeg de heer prof. dr. J. H. Aber son uit Wageningen het woord voor eene le- zing over „Nieuwere inzichtingen in de bemes- tingsleer." Spreker herinnerde er aan, dat reeds door alle eeuwen heen gevoeld is dat de groei der producten moet worden bevorderd, maar dat d'e vervanging van de humustheorien van Thaer door z.g. mineraaltheorie van Justus van Lie- big eene groote verandering in de opzetting der besmetting heeft gebracht. Toch wijst spreker er op, dat de opvatting van Liebig en ook van Wagner, dat de oogst vermeerdering evenredig zou zijn met de toe- voeging van meststof, die in het minimum voorkomt, onjuist bleek, wat hij door een voor beeld aantoonde. Ook is het onjuist dat een bemesting met een bepaalde stof zooveel aard appelen, suikerbieten, gras enz. oplevert, wat Mitscherlich wiskundig heeft behandeld, wat spreker met een grafische voorstelling en en kele voorbedden duidelijker maakt. Naast de methode van Mitscherlich bestaat nog een andere n.l. die van Neubauer, die de z.g. kiemplantenmetbode toepast, wat spreker ook nader uiteenzet. De zeer uitvoerige reden van den bekwamen spreker werd met groote aandacht gevolgd en hem werd door den Voorzitter hartelijk dank gezegd, die tevens de hoop uitsprak, dat prof. Aberson nog lang in het belang van den land bouw werkzaam zal mogen zijn. Aan het eind van de morgenvergadering verkreeg dr. v. d. Zande het woord om mede namens den heer Kakebeeke dank te brengen voor de woorden van welkom. Spreker be- treurde het dat het er in Zeeland niet zoo gun- stig voor staat met het landbouwonderwijs als wel gewenscht moet worden geacht. Er moet veel drang van de landbouwers en hunne orga- nisaties uitgaan. Spr. hoopt, dat het land bouwonderwijs zijn plaats zal kunnen blijven behouden en de Z. L. M. spoedig kan wijzen op meer onderwijs in Zeeland. In de middagvergadering hield de heer W. Th. Zwart te Tietjir.k, voorzitter van de Jon gerein in Friesland eene lezing over „Doel en streven van de jongerenbeweging in den land bouw". Spreker vond gelegenheid zijn blijdschap er over uit te spreken, dat de vergadering de be langstelling had van den Commissaris der Ko ningin en Ged. Staten, en meende dat men in andere provincies daaraan een voorbeeld kan nemen, omdat die personen ook weer op zulke vergaderingen wat kunnen leeren. Spreker hield daarna een warm pleidooi voor de jongerenbeweging, waarover men oogen- schijnlijk nergens geschikter materiaal zou kunnen vinden dan bij den landbouwmenschen, dboh dit is wel anders, want bij vele jongeren heerscht een afkeer van organisatie, dat mis- schien te verklaren doch niet te verdedigen is, en dan heeft men nog de tegenstander en tegenstrever, die het werk van ambtenaren en voormannen omlaag trachten te halen. Men is deze mentaliteit gelukkig voor een groot deel ontgroeid. Van groote beteekenis is het om den jongeren kennis bij te brengen, wat hem sterk maakt in den strijd voor het be staan. Dit is de taak van de Landbouwjon- geren-vereeniging. Daarnaast moet staan in de eerste plaats grooter practische kennis. Het contact tusschen landbouwpraktijk en landbouwwetenschap moet worden versterkt. Men kweekt tevens frissche krachten voor den landbouworgani saties Bij de discussie, die volgde zette spreker o.a. nog eens met klem uiteen, dat z.i. de jon gerenbeweging de landbouwmaatschappijen met mogen en ook niet zullen hinderen, inte- gendeel moeten zij leden leveren aan die maat- schappijen. De Voorzitter bracht ook dezen inleider har telijk dank voor zijn komst en zijn belangwek- kend betoog en aan de aanwezige gasten voor hun aanwezigheid. Hierna werd nog een gedeelte van een fdm over Friesland vertoond, wat door het verge- vorderde uur niet tot het einde toe kon wor den gedaan. zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akker sKloosteibalsemerop verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens. KLIPPERSCHIP GEZONKEN. Te Bruinisse zjjn per roeiboot aangekomen sohipper A. Visser met vrouw en 4 kinderen, wiens klipperschip ,,Neerlandia", geladen met zand van Rossum naar Belgie, Woensdag- avond in het nauw van Bruinisse is gezonken. TRAGISCH. Dezer dagen gaf een vrouw te ^Zierikzee haar jongetje van ongeveer 20 dagen oud, bij vergissing een t.heelepeltje azijnessence, in plaats van venkelwater, aan de gevolgen waarvan het wicht is overleden. KIND,IE VERBRAND. Door een ongeval met het inhalatietoestel raakte ten huize van den heer Bruggeman te Almelo de wieg in brand, waarin een kindje van drie maanden lag. Deerlijk gebrand aan hoofd en handjes werd het kind uit de brandende wieg gered. In hoogst zorgelijken toestand is het kind in het Algem. Ziekenhuis opgenomen. EEN MOEILIJKE ARRESTATIE. Vrijdagmorgen ondervond te Deventer de rechercheur Steenbergen op de kippenmarkt verzet bij de arrestatie van iemand uit Apel- doom, verdacht van kippendiefstal. De dief vluchtte en wierp den politieman een fiets voor de voeten. De rechercheur schoot daar- op zijn revolver een paar malen af. De vluch- teling werd daai door niet staande gehouden en rende een logement binnen, waar hij zich op de W. C. verschool. Daar heeft de politie den man met veel moeite gearresteerd. LAND WEGGESPOELD. Men meldt uit Barendrecht, dat op grond van peilingen vermoed wordt, dat een stuk land van ongeveer een hectare in den over- stroomden Zuidpolder is weggespoeld en ver- anderd in een wiel. Bovendien is, naar men meent, een deel van den Camisseweg ter lengte van ongeveer 60 meter weggeslagen. ZIGEUNERS. De Zigeunerbenden, die sinds verscheidene dagen probeerden onder Baarle-Nassau en Zundert Nederland binnen te dringen, doch door de nauwkeurige grensbewaking aan de Nederlandsche zijde daarin niet slaagden, zijn thans weer aan het trekken gegaan. Zij pro beerden bij Nieuw-Moer en Putte ovei de grens te komen, doch overal is de grens afge- Volgens de laatste berichten beginnen de in Noord-Belgie rondtrekkende Zigeuners zich weer tot een grooten troep te verzamelen bij Hoogstraten in Turnhout. Door detaoheering van merechaussee en rijksveldwacht van eldei-s, is onze grensbewa king belangrijk versterkt. DE BRANDKAST WEGGESLEEPT. Onbekend gebleven personen hebben zich door verbreking van een raampje toegang ver- schaft tot de woning van den heer Pijnappels, kassier aan de Boerenleenbank te Heesch. De brandkast heeft men naar buiten gesjouwd ver- I volgens op een handwagen geladen en naar buiten in het veld gebracht. Met gereedschap, dat men tevoren bij een boer ontvreemd had, i heeft men den onderkant der kast opengebro- ken. Vermist wordt een bedrag aan geld van pl.m. 700, alsmede drie Belgische effecten van 100 franc en nog twee Hollandsche stukken van f 100. CHILI ERNSTIG GETEISTERD. Chili is Vrijdagavond geteisterd door de emstigste aardbeving, welke daar sinds April 1927 is geconstateerd. Het centrum van den schok, die het hevigst gevoeld werd aan de kust, lag waarsohijnlijk te Concepcion. Het staat thans reeds vast, dat omstreeks 30 per sonen het leven hebben verloren, doch het aan- tal dooden zal vermoedelijk grooter blijken te zijn, wanneer nadere berichten binnenkomen. Volgens een telegram uit El Teniente zijn te Barahona 17 personen gedood, terwijl te La Quinta reeds vijf slachtoffers zijn geteld. In laatstgenoemde stad werd het station ge heel verwoest. Het plaatsje Santa Cruz is zwaar gehavend; naar verluidt kwamen hier zes personen om het leven. Groote schade werd aangericht in de sted.en Curico en Talca. In eerstgenoemde plaats werden de gebouwen van de staatsbank en van de Union club vemield. Te Talca zijn eveneens vrij zeker dooden en gewonden te betreuren; hun aantal staat echter nog niet vast. De hulp der genie is ingeroepen. Te Santiago en te Valparaiso zijn drie schokken gevoeld, de eerste om even over twaalven 's nachts. De bevolking van San tiago werd door een paniek aangegrepen en vluchtte de straat op. Er schijnt hier echter geen schade te zijn aangericht. Ook te Val paraiso is de schade niet van beteekenis. De minister van Oorlog heeft zich per vliegtuig naar Talca begeven, ten einde de door de aardbeving aangerichte verwoestin- gen in oogenschouw te nemen en het reddings- werk der troepen te leiden. De gemeente- besturen van verschillende geteisterde plaat- sen hebben om afkondiging van den staat van beleg verzocht. Het zal wellicht nog eenige tijd duren, aleer volledige gegevens omtrent de ramp beschik- baar zijn, daar als gevolg van de aardschok- ken de telefonische en telegrafische verbin- dingen met tal van plaatsen verbroken zijn. DE OVERSTROOMINGEN BIJ DENDERMONDE. In de overstroomde streek rondom Dender- monde bedraagt het aantal personen die de autoriteiten van voedsel en huis vesting moe ten voorzien, ongeveer 9500. Naar het oordeel van ingenieurs van het departement van openbare werken zal het ruim twee maanden duren alvorens de dorpen Grembergen. Hamme en Moerzeke weer van het water zullen zijn bevrijd. EEN HARDVOCHTIG STIEFMOEDER. Te Hull is een zekere mrs. Mary Slater ge arresteerd, besohuldigd van poging tot moord op haar zevenjarig stiefkind Jean Slater, dat onlangs bewusteloos in zwaar-gewonden toe- stand in het bosch werd gevonden. Het kind moest in een ziekenhuis worden opgenomen, waar het elf dagen bewusteloos bleef. Vol gens mrs. Slaters eigen verklaring had zij Jean 's avonds naar de markt gezonden en was het kind niet teruggekeerd, waarop zij de politie waarschuwde. Deze stelde een onder zoek in en vond het kind met stukgeslagen gezicht en een om haar hals gebonden schoen- veter in het bod®. De politie vatte later ver- denking op tegen de stiefmoeder. HET LAATSTE SIGNAAL. Toen eenige dagen geleden op de groote sneltrein LondenManchester het station Duffield wilde binnenrijden, zag de machinist opeens alle seinen op onveilig staan. Hij stopte en wachtte, maar er gebeurde niets, en evenmin was er iets verdachts op het spoor te ontdekken. Ten slotte ging de stoker naar het een paar minuten verwijderde seinhuis, a 1 waar hij den wisselwachter dood op den grond vond liggen. Deze was bij de uitoefe- ning van zijn beroep door den dood verrast. Voordat hij den laatsten adem uitblies, had de brave kerel Henry John Rose heette hij echter nog de seinen op onveilig gezet. In het aangezicht van den dood had hij zijn aanspra- kelijkheid niet verzaakt. EEN GERUCHTMAKEND BANKROET. De Mezzogiomo meldt, dat de Napolitaan- sohe bank Credito Meridionale haar loketten heeft gesloten. Het blad klaagt er over, dat deze bankinstelling, welke over een kapitaal van slechts 12 millioen lire en nog geen half millioen lire reservekapitaal beschikte, door vaderlandslievend getinte reclame er in slaag- de 350 millioen lire aan inleggelden bijeen te krijgen. De bank maakte ook reclame door zeven centraal-bureaux op te richten in zeven provinciale hoofdsteden en voorts drie filialen, 125 agentschappen en 171 correspondent- schappen Het bankroet moet een gevolg zijn van ge- waagde speculaties.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1