mm De Overstroomingen. De Storm. QEMBNQDE BERICHTEN. HET CONGRES DER ROOKERS. INGEZONDEN STUKKEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. A. C LENSEN'S STOOMVAART MAATSCHAPPIITER NEUZEN ZEEVAARTMAATSCHAPPI) ..SCHELDESTROOM. W1SSELKOERSEN. gek omgesprongen As g'n schilderij ziet waar geniks van snapt, of 'n stuk meziek hoort da-d-oew herinnert aan Trui as ze mee 'n kwaaie bui de borden wascht, - of 'n beeldhca-vwerk van Venus mee olifanten- pooten, of 'n stad die stinkt naar de tie- ve3, dan motte, as ge veur „vol" aange- zien wil worren, maar zeggen: ,,Wa d'n prachtige schilderij", „wa-d-'n hemelsche ineziek", „wa-d-n sierlijke Venus", wikkeling". En zet dan gerust n gezicht stroomde gebied ongeveer 700 H.A. zal be- dragen. Tai van boerderijen staan in het water; de schade is aanzienlijk. De toestand van den dijk der Bolksbeek is critiek. Op tal van plaatsen dringt het water door den dijk, men vreest het ergste. Naar vemomen wordt zal onder leiding van den watergraaf getracht worden het gat in de kade van de Bolsbeek te stoppen. De Ned. Heide Mjj. heeft arbeiders be- van-ik-weet-'t wel! want over honderd jaar zijn die weetikwellers toch al lank en lank vergeten! Da weet ik wel! Kek maar 's amico, naar de gedenks- dagen van de leste weken van dien muzikant Sjoebert. Keb in de kranten z'n geboorte- hiiske uitgepottegraveerd zien staan. Nouw, jong, 'n schamel gedoeike! En as ge zoo wit dat ie et in z'nen tijd maar mieserabel, maar dunnekes ee g'ad en da nouw heel de wereld z'n starfdag ee herdacht, wel amico, dan krijgde pas in de gaten, dat de wezenlijke kunst langzaam gedijt! En dat de rommel, zooas negermuziek en meziek-negers en ve- nussen mee platvoeten en ontoegankelijke stejen, dingen zijn, die ze over honderd jaar nie meer gebruiken kunnen! En de grap- penmakers die al da schoons mee 'n geleerd gezicht aan d'n man perbeeren te brengen, wel die zijn al eerder as over honderd jaar vergeten en daar zal de wereld ginnen spijt van hoeven te emmen. Zoo witte wel asdat de Nobelprijs 'nen prijs is van wa-d-em-ik-me-jouw-daar! De mannen die deus prijzen uitdeelen wou- wen de Nobelprijs veur letterkunst geven aan d'n Spanjaard Michiel de Unamuno, 'nen beroemden boekenschrijver. ,,Neee", zee Priema de Rivera in 't Spaansch. neeos", zee-t-ie, ,,aan Unamuno motte 'm nie geevia, Seenjores; gift 'm dan aan Coneka Espina, want die tikt op de schrijfpianola, in mijn zjoemallia, ontroerende hoof dartikelenS" De Nobelprijsuitdeelers emmen Priemo natuurlijk laten klessen, maar nouw krijgt Coneka voor elk opstel over den Priem 'n Spaanschen rijksdaalder meer! Jazeker, de Priem lot z'n eigen koejeneeren deur die Nobeluitdeelers. Hij zag ze nog nbt zo lief! Kunst 'n Khunsjt. Amico, ik schei d'r af. M'n vel is vol. Veul groeten van Trui, en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRA De dijkbreuk te Barendrecht. De toestand in den Zuidpolder onder Baren drecht is vrijwel onveranderd. Het water is niet noemenswaard gezakt. De bewoners van de huizen, die in het water staan, hebben bijna alien weer onderdak gevonden; sommigen heb ben zelfs een andere woning betrokken, enke- len huizen nog op zolder. De schade, aan het overstroomde gebied toegebracht, is zeer groot, vooral daar er niet spoedig aan droogmalen kan worden begonnen, daar van het nieuwe electrische gemaal, dat nog niet eens geheel gereed was, de motoren door het water geheel onbruikbaar geworden zijn. Heel veel meubelen van bewoners van het verdronken land zijn door het water onbruik baar geworden. Vele arbeiders hadden de winteraardappelen in kuilen naast hun wonin- gen, terwijl verscheidene boeren hun voorraad aardappelen in den polder hadden opgekuild. Men schat dezen aardappelenvoorraad op ruim 6000 mud. Een kleine H.A. was nog beplant met spruiten, die straks, als de polder weer droog is, voor de consumptie ongeschikt zul- len blijken. De sc.hapen en varkens, die ver dronken, zijn voor de consumptie afgekeurd. De kassen en ramen van de in den polder gelegen tuinderijen zijn grootendeels verwoest. De toestand van den Ziedeweydijk baart nog zorg. Mocht onverhoopt weder een hooge vloed komen, dan zal deze dijk het hard te verantwoorden krijgen. Men heeft van den Noldijk tot aan den Middeldijk een bekisting aangebracht van 1% meter hoogte. Schandelijk is het, dat van den nood der reeds zoo zwaar beproefde bewoners, door menschelijke hyena's wordt geprofiteerd. Zij trachten zioh meester te maken van de aange- spoelde goederen. Wrakken van schuurtjes •en kippenhokken, waschtobben, inmaakpotten, alles is van hun gading. De politiemacht is met rijksveldwachters versterkt, om aan dat schandelijk bedrijf een einde te maken. Te Ridderkerk. Niettegenstaande de uitmaling van de on- dergeloopen polders Donkersloot en Woude all een de taak is van het bestuur der polders, is het gemeentebestuur van Ridderkerk, ter wille van het belang der bevolking, zoo actief geweest een groote pompboot van De Wit's Bergingsbedrijf te Rotterdam te ontbieden. Deze boot heeft een uitmalingscapaciteit van 1000 MA per uur. Voorts draait de autobrand- spuit dag en nacht, evenzoo het electrisch ge maal, waarvoor de stroom gratis beschikbaar wordt gesteld. Binnen enkele dagen zullen de polders watervrij zijn. De Vecht bij Muiden. De dijk op den Langenweg tusschen Muiden en Weesp zal naar men vreest doorbreken. In verband daarmede zijn door den burge- meester van Muiden reeds maatregelen ge- nomen, om het vee te kunnen redden. De Korte Weesperweg is over ongeveer 25 M. gescheurd en verzakt. Door de omwonende boeren wordit dag en nacht gewerkt, om het water nog te keeren. De toestand is echter uiterst kritiek. Door daling van het Zuiderzee water kon gespuid worden en verbeterde de toestand. Alphen a/d Rijn. In de gemeente Alphen a.d. Rijn onder- vindt men ook last van het hooge water. Op sommige plaatsen is de Rijn buiten haar oevers getreden en stroomt over het Jaag- pad tot zelfs aan den ingang van de langs den weg staande huizen. Voorts is men Woensdagavond nog begonnen met het op- hoogen van den dijk langs den Woubrug- scheweg, daar het water in de Heimans- wetering zoodanig is gestegen, dat het op sommige plaatsen over den weg stroomt. Bij een dijkdoorbraak zou gevaar bestaan voor overstrooming van den Kalkoven- schen Polder. Mede zijn de sluisdeuren aan Gouwsluis gesloten, waardoor de scheepvaart veel be- lemmering ondervindt, daar alle schepen moeten worden geschut. Bij Borculo. De dijk langs de Bolsbeek is op een tweede plaats doorgebroken. Met geweldige kracht stroomt het water het land in. Door de laatste doorbraak wordt een groot gedeelte van de buurtschap Geesteren overstroomd. Momenteel staat circa 500 H.A. bouw- en weiland onder water. Aangezien het water nog stijgt, wordt verwacht, dat het over- terieel. Getracht wordt met zandzakken en zinkstukken de doorbraken te dichten. De stand der rivieren. Zoowel van de Maas als de Rijn wordt daling van den waterstand gemeld en men meent, dat, tenzij er overvloedig regen mocht vallen, de critieke rivierstand voorbij is. De Noorsche schoener „Holdayl." Van Texel meldt men: De Noorsche schoener, welke Zondag bij paal 20 op Texel 'zonder bemanning aan den grond is geloopen, is genaamd „Holdayl" en afkomstig uit Bergen. Hij is thans zwaar ge- havend. Omtrent de opvarenden is niets met zekerheid bekend. Evenwel zijn van de red- dingboot van dit schip planken en verder zwemvesten aangespoeld, zoodat gevreesd wordt, dat de bemanning, vermoedelijk be staan hebbende uit zes personen, is omge- komen. Noch het Noorsche consulaat, noch de reederij kan inlichtingen verstrekken. De lading, bestaande uit prima grenen schroten, wordt gelost. Het hout is gemerkt HGH, met tusschen de letters een kroontje. s.s. „Jolly Norman". met graan van Hamburg naar Dover ide Engelsche s.s. Jolly Norman' is j.l. Het bestemde Engelsche Zaterdag door den IJmuider treiler Alcmaria IJM. 23 met gedoofde vuren en aanzienlijke schade over dek opgepikt en vastgemaakt. De Alcmaria heeft het schip te Umuiden bin- nengesleept. De kapitein en drie leden der bemanning van de Jolly Norman" zijn min of meer ernstig gewond. De verblijfplaats der bemanning, de machinekamer en de bunkers staan vol water. Gestrand. Uit IJmuiden meldt men: Het stoomschip „Tartare" is bij Ameland gestrand. Het is gebroken en verloren. De onigekomen loods. Dinsdagmiddag is het stoffelijk overschot van den bij de stranding van het stoomschip ..Christian Michelsen" omgekomen Nederland- schen loods C. Spuij, van's Gravenzande naar Hoek van Holland gebracht. Door de daar aanwezige zeeloodsen werd de kist, welke ge- dekrt was met de Nederlandsche vlag, aan boord van een motorboot van het loodswezen gedragen, waama deze boot naar Vlissingen is vertrokken. Van het loodsgebouw en de loodsbooten woei de vlag halfstok. Hulp van vliegtuigen aan gestrande schepen. Toen Maandag alle pogingen, om van den wal verbinding te krijgen met het bij Zand- voort gestrande Italiaansche stoomschip ,,Sa- lento", mislukt waren, hebben militaire vlieg tuigen uit Soesterberg nog getracht, dit werk tot stand te brengen. Hoewel ook deze pogin gen geen gunstig resultaat opleverden, is het feit, dat daarmee opnieuw de aandacht is ge- vestigd op de hulp, welke vliegtuigen aan op de kust geslagen schepen kunnen brengen ook wanneer andere middelen falen, belangrijk ge- noeg om er op terug te komen. Twee vliegtuigen hebben Maandag den strijd met de elementen aangebonden toen bleek, dat de reddingbooten onmogelijk zee konden kiezen en houden. Het waren beide zware tweepersoons Fokkerverkenners van het type C IV, dat o.a. voor dit doel speciaal is aange- wezen. Het idee, waarvan men met deze reddings- pogingen uitgaat, is ontleend aan de praktijk, welke bij schietoefeningen in de lucht is op- gedaan. Wanneer n.l. hetzij door waamemers of vliegers van vliegtuigen uit, hetzij door luchtdoelgeschut of luchtdoelmitrailleurs van den grond af moet worden geschoten op in de lucht bewegende doelen, wordt gewoonlijk als doel genomen een soort windzak, welke achter een vliegtuig aan een staalkabel op 300 of meer meter wordt voortgetrokken. Wordt er- van den grond af geschoten, dan wordt een zeer lange kabel gebruikt in verband met de moeilijkheden aan het zuiver richten verbon- den en terwille van de veiligheid van de inzit tenden in het sleepende vliegtuig. Doordat de praktijk uitwees, dat het afwerpen van de kabel zoo noodig zeer nauwkeurig kon ge- schieden en bovendieai tegenwoordig het zwaarste stormweer geen overwegende bezwa- ren meer biedt om met de zware verkenners lucht te kiezen, is sinds enkele jaren te Soes terberg een der bovengftnoemde vliegtuigen in gereedheid om desgewenscht hulp te verleenen aan kort bij de kust gestrande schepen. De kabel wordt, wanneer het vliegtuig een- maal voldoende hoogte heeft, op de normale wijze uitgevierd met den windzak, de z.g. manche, aan het eind. Wanneer de kabel even wel bijna is afgewikkeld van den haspel, wor den daaraan eenige drijvers vastgemaakt, welke bestemd zijn, liefst over, of bij het schip te worden geworpen. Het vliegtuig vliegt dan van de kust naar het schip en vliegt daar enkele meters overheen. Wanneer het schip gepasseerd is, wordt het eind van den kabel, dat nog aan den haspel in het vliegtuig ver bonden is, losgegooid waardoor de lijn over het schip komt te liggen. Als de kabel lang genoeg is, is op dat moment de manche nog niet boven zee en valt deze op het strand. Is zoo de verbinding eenmaal tot stand gekomen dan kan aan den manchekabel van het schip af een dikkere kabel van het strand worden getrokken, waarlangs de schipbreukelingen in een ,,broek" aan den wal kunnen worden ge trokken, wanneer de afstand ten minste niet te groot is (ongeveer 200 Meter) Maandag is van Soesterberg uit eerst ka- pitein-vlieger Van Weerden Poelman er op uit getrokken; door gebrek aan nauwkeurige gegevens omtrent den afstand op welken de ..Salento" uit de kust lag, bleek de meege- nomen manchekabel echter te kort. Direct is toen een tweede vliegtuig gestart met niet minder dan 1500 M. aan boord; vlieger was wachtmeester-vlieger Bosch, waamemer ser- geant-majoor Hoek. Het afwerpen van den kabel door den waamemer een allerminst eenvoudig werk in den laagvliegenden, in den storm slingerenden verkenner vlak boven het schip is voor zoover uit het vliegtuig kon worden waargenomen, goed gelukt; op dat oogenblik merkte evenwel noch de vlieger, noch de waamemer bemanning meer aan boord. De President van Heel. De stoomreddingboot President van Heel is aan de werf van de firma De Jong te Vlaar- dingen op de helling gehaald om de bij de jongste redding opgeloopen schade, welke op ongeveer 10.000 wordt begroot, te herstellen. Een ongelukkige schipper. De stoomtrawler Irene" is Maandagavond te IJmuiden binnengekomen onder bevel van den stuurman, omdat de schipper D. Dekker juist even voor het inloopen der pieren over- boord geslagen en verdronken was. Bij 't na- deren van de haven liep de roerketting vast, welke de schipper even zou klaren. Voordat hij daartoe gelegenheid had, nam een golf hem op en spoelde hem overboord. Reddingspogin- gen faalden. Het treffende van dit geval is, dat de schipper jarenlang voor andere reede- rijen gevaren heeft en zich nu uit overge- spaarde penningen zelf een schip had gekocht, waarmede hij nu zijn eerste reis had gemaakt. De ramp van het bietenschip „De Nieuwe Zorg". Over het zinken van de tjalk „De Nieuwe Zorg", bij het Sas van de Roosendaalsche en Steenbergsche Vliet in het Volkerak, waarbij vermoedelijk vijf menschen het leven lieten, schrijft men aan de Tel.; Tijdens den storm van Vrijdagavond bevon- den zich op het Volkerak verschillende met bieten geladen schepen, die zich tijdig door eenige passeerende sleepbooten binnen de slui- zen lieten sleepen. Deze sleepbooten voerden echter den prijs, die in normale gevallen f 2,50 k f 5 bedraagt, op tot 15f 25. Dat bedrag kwam schipper Meyer en een zijner collega's te hoog voor, zoodat werd besloten in het bui- tenwater voor anker te gaan. Door den ge- weldigen storm is de tjalk van Meyer losge- slagen en plotseling gezonken. De schipper, die met hem voor anker ging, verklaarde n.l. dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om half een het schip van Meyer nog verlicht was, terwijl een half uur na dien nog slechts de mast ongeveer twee meter boven het water uitstak. Schipper Meyer bevond zich met zijn vrouw en drie kinderen in de roef. Daar het schip ten gevolge van de zware lading zeer diep lag, moet het zinken zeer plotseling hebben plaats gehad. Hierdoor moet het on mogelijk geweest zijn de roef te verlaten. Daar hun lijken nog niet zijn aangespoeld, mag wel als vaststaand worden aangenomen, dat deze zich nog in de roef bevinden. De berging van het vaartuig zou vermoedelijk gisteren plaats vinden. Opleidingsscliip gezonken. Het Duitsche opleidingsschip „Pommem" berichtte Zondagmiddag, dat het 25 mijl ten Westen van Guernsey, in zinkenden toestand verkeerde. Verscheidene schepen begaven zich naar de plaats waar de „Pommern" zich be vond, om hulp te verleenen. Een mijnenleg- ger, die van Portland naar Devonport onder- weg was, ontving van de admiraliteit last om eveneens hulp te gaan verleenen. Tegen mid- demacht werd bericht ontvangen, dat alle op varenden van de „Pommern", in het geheel 84 man, door het Duitsche vrachtschip „Heros" waren gered. DE STORM IN DE FILIPPIJNEN. Uit Manilla wordt gemeld, dat blijkens de thans ingekomen berichten omtrent den gewel- digen storm op de Filippijnen, meer dan 200 menschen zijn omgekomen. Voorts zijn alleen al op het eiland Leyte 10.000 lieden dakloos. De schade, toegebracht aan den oogst wordt op millioenen dollars ge- raamd; maar de suikeroogst is nogal vrijge- loopen. De gouvemeur-generaal van de Filippijnen heeft gemeld, dat vooral de oogst van kokos- nooten, liennep en rijst deerlijk is gehavend. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft machtiging ontvangen om 20.000 te besteden aan hulpbetoon. Oostzeedijk belde zijn dochter ongerust geworden over het uitblijven van haar vader, zijn kantoor op. Zij kreeg evenwel geen ge- hoor. Daarom is zij naar het kantoor ge- gaan. Dit kantoor ligt op de eerste verdie- ping van een pand, dat staat aan een dwars- steeg van den Oostzeedijk. De steeg is met een ijzeren hek afgesloten. Aan de andere zijde komt de steeg uit op de Oost-Admira- liteitskade. Ook aan die zijde wordt zij met een hek, dat van onderen van hout is en van boven uit ijzeren staven bestaat, afgesloten. Het kantoorpand ligt, als men van de zijde van den Oostzeedijk de steeg in komt geheel achteraan rechts. Mejuffrouw Dans vond het hek gesloten en belde daarom aan bij den matrassen- maker S. S. te Korte Sr., die links van die steeg woont. Hij heeft voor haar het hek geopend. Juffrouw Lans liep de steeg door, maar nauwelijks was zij bij het kantoorpand gekomen, of zij kwam haastig terug en vroeg zeer beangst, of Te Korte Sr. met haar mee wilde gaan. De heer Te K. voldeed aan dit verzoek. Toen hij bij het pand kwam, vond hij de buitendeur open staan. In het portaal achter de, deur, voor de trap lag, in een groote bloedplas, de actentasch van den heer Lans. Doodelijk ontsteld is de heer Te K. toen met juffxouw Lans weer teruggegaan, om de politie van het bureau Hoflaan op te bellen. Daama is hij naar het kantoor terug geloopen. Met mejuffrouw Lans is hij ver- volgens de trap opgeloopen; boven de trap vonden zij, vlak voor de deur van een toilet- kamertje het lijk van den heer Lans liggen met afgesneden hals. Even later kwam de politie en de centrale recherche en personeel van de afdeeling politiehonden met een van de honden. Uit het voorloopige onderzoek is gebleken, dat de dader (of de daders) zeer waarschijn- lijk in het portaal achter de buitendeur den heer Lans heeft opgewacht en hem toen on- verwachts met een zwaren hamer een slag op het hoofd heeft gegeven. Aan den sche- del van het lijk is n.l. een zeer emstige hoofdwond geconstateerd; er is een zwaar bebloede hamer gevonden en in het kantoor is bovendien dicht bij de trap een met bloed doordrenkte hoed van het slachtoffer ont- dekt. Naast de trap, welke naar boven voert, is een deur, welke toegang geeft tot een ma- gazijn met werkplaats. Op deze deur zaten ongeveer op manshoogte 2 groote bloed- vlekken. Vermoedelijk heeft de dader maar uit wat volgt zou men kunnen afleiden, dat het er ten minste 2 moeten zijn geweest na den slag met den hamer te hebben toegebracht, het slachtoffer de trap opgedra- gen. Daama zou hij dan met een mes den hals hebben doorgesneden. Er is reeds een paar keer ingebroken in het kantoor van de firma De Haas en wel tweemaal in 1 jaar tijds. De daders van een dezer inbraken zitten thans nog hun straf uit. Veertien dagen geleden is ontdekt, dat men vermoedelijk een poging tot inbraak in het kantoor heeft gedaan. Toen werd er niets vermist. Het gebeurde heeft in de buurt groote consternatie veroorzaak.t Tot laat is een groote menigte nieuwsgierigen voor het hek aan den Oostzeedijk blijven staan praten. KLIPPERSCHIB GEZONKEN. Woensdagavond is in het nieuwe vaarwater bij Bruinisse gezonken het klipperschip Neer- ladnia, schipper A. Visser, met zand op reis van Rossum naar Belgie. De opvarenden man, vrouw en vier kinderen, zijn in een roei- boot te Bruinisse aangekomen. VLEESCHV ERGIFTIGIN G. Te Nieuw-Lekkerland hebben zich bij ver scheidene personen verschijnselen van vleeschvergiftiging voorgedaan. De vermoe delijk ondeugdelijke waar, die van een slager aldaar afkomstig is, is in beslag genomen en naar Utrecht opgezonden, om onderzocht te worden. Er bestaat geen levensgevaar voor de patienten. TORPEDO AANGESPOELD. Nabij het wrak van de Shonga te Wijk aan Zee is een groote torpedo aangespoeld. De kustwacht heeft dit onmiddellijk ter kennis gebracht van de marine-autoriteiten in Den Helder. Het projectiel, dat van de Engelsche marine afkomstig moet zijn, werd door een sergeant-majoor onschadelijk gemaakt. IN KOKEND WATER. Te Harlingen viel een driejarig jongetje in een waschketel met kokend water. Het kind is aan de bekomen wonden in het zie- kenhuis overleden. DE OVERVAL TE ULVENHOUT. Het onderzoek inzake den overval te Ulvenhout duurt voort. Een speurhond heeft in een boschje een masker gevonden. De beide gearresteerden zijn de 29jarige F. M. uit Geersbroek, gemeente Ginneken, en een 27jarige maat van hem, die werkt bij een boer op Strijbeek. F. M. staat ongunstig bekend. Men deelt aan de N. R. Crt. nog mee, dat Maandagavond ten huize van F. M. een stuk biljartlaken in beslag genomen is, waaruit een stuk gesneden was, en dat dit stuk laken van precies dezelfde kwaliteit is als het laken, waarvan het gevonden masker ver- vaardigd is. Beide mannen blijven intusschen ontkennen. HEVIG ONWEDER. Tijdens een kort doch hevig onweder, dat zich Zondagavond boven Deventer en om- geving ontlastte en dat vrij wat schade ver- oorzaakte, werd boven Steenen Kamer en Hoven plotseling een vuurbol waargenomen welke met een geweldigen knal uiteenspatte. Op hetzelfde moment waren alle lichten in genoemde buurt gedoofd. Bij enkele bewoners sprongen de radiotoestellen uit elkaar. Ten huize van de familie C. sloeg de bliksem in de keuken, waar zich iuist een dochtertje en het dienstmeisje bevonden, die met den schrik vrij kwamen, een electrische schakelbord en de telefoon werden hier vernield. Van een woning werd het dak gedeeltelijk afgerukt. INBRAAK MET MOORD. Donderdagavond is te Rotterdam een af- schuwelijk misdrijf gepleegd, dat op tra- gische wijze is ontdekt. Toen omstreeks 7 uur, de directeur van de Adr. de Haas Jr. handelsmaatschappij im- portrice van sponzen en zeemen aan den Oostzeedijk 154, de ruim 50jarige heer P. C. Lans nog steeds niet thuis was gekomen om te eten zijn woning ligt iets verder op den Nader wordt gemeld, dat de inbrekers ook nog enkele andere kasten hebben geopend met behulp van de op het lijk gevonden sleutels. In totaal hebben zij een bedrag van ongeveer 80, grootendeels bestaande uit papierengeld, buit gemaakt. Waarschijnlijk hebben zij het slachtoffer eerst aangevallen onder aan de trap, waar de actentasch is gevonden, hebben zij hem voor de tweede maal op het hoofd geslagen, in den hoek van het portaal voor de deur van het pakhuis en hebben zij hem daama naar boven gedragen, waar zij in een waschhokje, dadelijk links van de trap de doodelijke wond aan den hals hebben toegebracht. De hoed van het slachtoffer, een garri- baldihoed is zwaar gehavend en toont ver schillende gaten, wat aan zou toonen, dat er meer dan eens is geslagen. INBRAAK TE SCHOONHOVEN. Terwijl de wijnhandelaar P. Houtveen te Schoonhoven uit was, is te zij nen huize inge broken. Hij kwam om halftwaalf weer thuis en bemerkte toen onraad. Dobr het overklim- men van een muur en het uitsnijden van een ruit zijn de inbrekers binnengekomen. Uit een brandkast, die niet gesloten was, hebben de dieven een geldkistje met ongeveer drie dui- zend gulden en geldswaardige papieren ter wharde van 6000 a 7000 gulden gestolen. Iemand heeft aan de politie meegedeeld, twee mannen over den muur te hebben zien klim- men. De politie heeft onmiddellijk ook met een politiehond, een onderzoek ingesteld. Een autotocht op de wegen in de omgeving, onmid dellijk na het bekend worden van d'e inbraak, heeft geen succes opgeleverd. TWEEMASTER OVERVAREN EN GEZONKEN. Vrijdagmdddag is in de vaargeul even voor bij het havenhoofd de tweemaster-klipper De Dageraad, van H. Schot, van Bergen op Zoom, midden in de flank aangevaren door den twee master-klipper Scheldestroom, van H. Maas, eveneens van Bergen op Zoom. De boot zonk onmiddellijk, zoodat de opvarenden, schipper Schot met vrouw en twee zoons, slechts zich- zelf konden redden door op de boot van Maas over te springen. Binnen enkele minu- ten was De Dageraad gezonken en slechts de toppen van de masten bleven zichtbaar. Ook de Scheldestroom had eenige averij opgeloo pen. De schade zal door assurantie worden gedekt. WEER EE1S SCHIP IN NOOD. Te Vancouver (Britsch-Columbie) is een draadloos noodsein van het stoomschip Chief Maquila van de Canadeesch-Amerikaansche scheepvaartmaatschappij, opgevangen, mel- dende dat het dringend hulp noodig had. De Chief Maquila, die een lading van 9500 ton en een bemanning van 40 koppen, heeft, bevindt zich ongeveer 1500 mijl uit de kust. Zij was uit Kildonau, in Britsch-Columibie, met een lading graan en timmerhout naar Shang hai vertrokken. Een later draadloos bericht van de paket- boot Arabia Marae meldt dat dit schip de Chief Maquila ijlings ter hulp is gesneld. Op het te Parijs gehouden rookcongres, waar men natuurlijk den rook wel kon snijden ja zelfs, om een stouter beeldspraak te bezi- gen, tegen den rook kon leunen, is o.a. een pleidooi gehouden voor een eigen pijptabak, zooals andere land'en die hebben. Ook zijn er wedstrijden gehouden in langzaam- en snel rooken. De wedstrijd in snelrooken van siga- retten werd gewonnen door... och de naam doet er eigenlijk niet toe--- een mijn heer die in 1 minuut en 20 seconden een „elegante" in rook deed opgaan. Een ander, een langzaam- rooker, deed 53% minuut over het rooken van een pijp en een derd'e 2 uur en 8 minuten over £en enkele sigaar. Ook is er een koningin van de tabak geko- zen. Zonder koninginnen van alles en nog wat schijnt het republikeinsche Frankrijk het nu eenmaal niet te kunnen stellen! TWEEMAAL TER DOOD VEROORDEELD. De Berlijnsche rechtbank heeft d'en uit O.- Pruisen afkomstigen 23jarigen August Krause tweemaal ter dood veroordeeld wegens dubbele moord en wegens poging tot moord tot 5 jaar tuchthuisstraf en eeuwig eerverlies. Krause werd ten laste gelegd, einde November Vorig jaar te Berlijn den 63jarigen herbergier Ro- gowski en twee dagen later den bijna 70jari- gen Rakow met een bijl vermoord en de vrouw van Rakow levensgevaarlijk gewond te heb ben. De verdachte hoorde het vonnis volkomen onbewogen aan. EEN GIFTMIJNGSTER Te Union in den staat Missouri (V. St.) is het strafgeding begonnen tegen een boere- vrouw, reeds eenigszins op jaren, vrouw Gif- ford. Het heet, dat zij bekend heeft, drie men schen met vergif om het leven te hebben ge bracht, w.o. was een man die in beschonken toestand in haar huis was gebracht en wien zij het vergif zou hebben toegediend, n.l. om zijn lijden te verzachten, De politie beweert, dat er ten haren huize 18 menschen, onder ver dachte omstandigheden waren gestorven. Be- paalde motieven heeft men niet kunnen vin den; miisschien, brengt het proces die nog aan het licht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactle.) DE STRATEN-POLITIEK. Mijnheer de Redacteur! Nog een enkel woord, in antwoord op de schrijvers uit Sluiskil in Uw vorig nummer. Wat doet mijn naam er toe, geaehte heer David? Ik heb mijn schrijven zuiver zakelqk gehouden. Het gaat bij mij over handhaving van een bepaald beginsel, in zake de straten- politiek, afgedacht van personen. Die politiek moet voor elk ingezetene gelijk zijn. Als ik goed lees is zoowel uw schrijven als dat van den anderen inzender niet vrij van insinuatles, die niets ter zake doen, in elk geval langs mtj heen gaan. De heer David schrijft, dat de gemeente wel eens onverharde straten van het rijk heeft overgenomen. Ja, daarvan is mij een geval bekend, nl. den weg naar de begraafplaats te Sluiskil, dus ook ten behoeve van het stief- kind zooals men dat daar zoo graag schijnt te zeggen. Verschillende dingen haalt de heer David er weer bij, die aanleiding zouden kunnen geven tot breede bespreking, doch niet ter zake doen Zeker, van wege de gemeente zrjn vesting- wallen overgenomen en straten en rioleerin- gen aangelegd. Voor een deel is (Pit werk ten goede gekomen aan werkverschaffing. Jam mer genoeg, dat die noodig was. Indien u nu echter niet weten mocht wie dat in orde bren gen van den bouwgrond betaald, vraag het dan eens aan hen die daar den bouwgrond koopen tegen een prijs van 10 en 8 per M2., hetgeen wel een beetje meer is dan de circa f l,per M-\ die men naar ik vemam voor bouwgrond langs de Pierssenspolderstraat be taald heeft. Mrjn doel was de aandacht te vestigen op een onjuisten toestand of een verkeerde propa ganda. 'k Geloof, dat dit streven wel eenigs zins doel getroffen heeft. INGEZETENB. Ter Neuzen, 30 November 1928. Voor Ter Neuzen: 29 Nov. Letl. s.s. JO- HANNE, 1687, hout, Riga. Van Ter Neuzen: 28 Nov. Belg. s.s. SCHHL- DEDAM, 34o, gem., Londen; Eng. s.s. BROOMFLEET, 408, ledig, Goole. Van GentTer Neuzen: 28 Nov. Eng. s.s MERANNIO, 563, stukg., Londen. Voor Sas van Gent: 29 Nov. Eng. s.s. BEAULLY FIRTH, 202, ledi, Rochester. Voor Gent: 28 Nov. Eng. s.s. DASHWOOD, 1263, kolen, New-Castle; Duitsch s.s. MAIN, 539, ledig, Rotterdam; Noorsch s.s. BOR, 552, steen, Lysekill. 29 Nov. Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen; Eng. s.s. NYROCA, 634, stukg., Glas gow; Deensch s.s. HARRIET, 674, ledig, Lon den; Nederl. s.s. JOHANNA, 1243, ledig. Grangemouth; Duitsch s.s. HEINRICH SCHULDS, 612, hout, Kotka; Eng. s.s. HEB- BLE, 425, stukg., Goole; Eng. s.s. CHAS- MOOR, 325, ledig, Bremen; Zweedsch sjb. ERNA, 614, steen, Lysekill; Zweedsch s.s. BRAVIK, 597, hout, Jacobstad; Noorsch s.b. ASKILD, 1120, hout, Jacobstad; Eng. s.e. HORDEN, .1607, kolen, New-Castle. Van Gent: 28 Nov. Eng. s.s. DAFILA, 969, stukg., Belfast; Eng. s.s. STANISLAS, 572, ijzer, Grangemouth. 29 Nov. Eng. s.s. MOURNE, 84, ledig, Lo westoft; Eng. s.s. GARTH CLYDE, 99, ijzer, Londen; Eng. s.s. CONTINENTAL FREIGH TER, 214, ledig, Antwerpen; Belg. as. NIEUWCAPPELLE, 782, ijzer, Londen. s.s. HELENA in lossing te Villa Constitucio*. s.s. MAGDALENA van Port-Arthur (Texan* naar Buenos Ayres passe erde 29 dezer Kaap Frio. s.s. TERNEUZEN in lossing te Kopenhage* s.s. SCHELDEJOL, 260 ton, in lossing te Cardigan. s.s. SCHELDEDAM, 650 ton, in lossing te Londen. s.s. SCHELDESOP, 750 ton, heden te Hour- del verwacht, moet daar laden voor Reque- jada. s.s. SCHELDESTROOM, 1500 ton, 28 deeer vertrokken van Methil naar Havre. s.s. SCHELDEDIJK, 7500 ton, van Antwer pen naar Madagascar, 29 dezer te Alexan dria aangekomen. s.s. SCHELDESTAD, 8000 ton, heden vertrok ken van Antwerpen naar Shanghai. s.s. SCHELDEPAS, 8500 ton, in lading te Vizagapatam voor Duinkerken. s.s. SCHELDELIJN, 11000 ton, in lading te Probolingo voor Rotterdam/Amsterdam. Amsterdam, 30 Nov. 1928. Bieden. Laten. Londen 12,07% 12,08 Berlijn 59,30 59,35 Parijs 9.^0 9,74 Brussel 34,61 34,63 Weenen (100 sh.) 34,95 35,05 Vreemd Bankpapier. Duitsch 59,30 Fransch 9.70 Belgisch 6.90 Oostenrijksch (100 sh.) 34,95 59,35 9,74 6,95 35,05

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 6