ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN, a No M305 Vrijdag 30 November *928 68r Jaargaog Tweede Blad. predikbeubtehT" Feuilleton-vertellingen. A80NNFMENTSPRIJS: BINNEffLAND. BUITENLAND. 3 P 0 E T. 52 /jjT „DRAGON" ..CLOCHE N92 TER NEUZEN, 30 NOV. 1928. SCHILDERIJ GESCHONKEN. IN GEZONDEN MEDEDEETTNGHN BRABANTSCHE BRIEVEN. IN GEZONDEN MEDEDEELINGEN. ■■'o. yrJxAeui Binnen Ter Neuzen f 1.40 per 3 maance Buiten Ter Neuzen fr. per post 1.80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25. overiqe landen 2.60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland aileen bij vooruitbetalinq. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdag- en Vrijdagavond. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Aan de orde is bet wetsontwerp tot uitkee- ring van voile bezoldiging aan op nonactiviteit gestelde officieren. De heer Til anus (c.h.) vraagt schadeloos- stelling of tewerkstelling van officieren; die vrijwillig den dienst verlaten zonder te weten dat zij op wachtgeld konden worde 1 gesteld. Minister Lambooij zal de tewerkstelling overwegen. De heer K. ter Laan (s.d.) vestigt de aan- dacht op de regeling van den rechtstoestand voor onder-officieren. De minister zegt, dat deze niet kan worden vergeleken met die der officieren, daar orader- officieren een verbintenis hebben. Het ont- werp wordt aangenomen z. h. s. Bij het onbwerp tot het brengen van het be- heer van het visschershavenbed'rijf te IJmui- den onder de Conjptabiliteitswet uiten de hee- ren Tilanus (c.h.) en van Gijn (lib.) bezwaren tegen het heffen van havengeld te IJmu.den. •De heer Brautigam (s.d.) heeft geen be- awaar tegen een matig havengeld uit hoofde ▼an de goede outillage van de haven. Op voorstel van den heer Schouten (a.r.) worden de beraadslagingen gesohorst. Eenige kleine ontwerpen worden zonder be- raadslaging of hoofdelijke stemming aange nomen. Voortgezet wordt de behandeling van de be- grooting voor justitie. De heer Kleerekoper (s.d.) wenscht meer eehheid in de opleiding voor het politiediploma en vestigt er de aandaoht op, dat aan sollici- tanten voor de rijksveldwacht vaak naar hun politieke overtuiging wordt gevraagd. De heer Boon (liib.) acht de opleiding van de politiedienaren in de groote steden uitste- kend, doch wenscht een commissie van toe- zieht op de examens. De minister zegt de opleidingskwestie met amibtenaren van binnenlandsche zaken te zul len bespreken. NEDERLAND EN BELGIe. Naar Reuter meldt, zegt de Independance Beige te hehben vernomen, dat de Belgische regeering een nota aan de Nederlandsche re- geering voorbereidt, waarin naeuwkeurig zal worden uiteengezet op welke wijze naar het oordeel der Belgische regeering tot een op- lossing van de kwestie tusschen beide landen is te geraken. ONZE AFVAARDIGING NAAR GENeVE. Het lid van de Tweede Earner, de heer Kor- tenhorst, heeft aan den minister van finan- cien, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld: Kan de regeering mededeelen, waarom in de afvaardiging van Nederland naar de op 26 November 1928 te Geneve gehouden conferen- tie inzake economische statistiek, noch als ge- delegeerde, noch als bevoegde leden, aeskundi- gen uit het practische zakenleven zijn be- noemd? Is het de regeering bekend, dat de Nijver- heid'sraad op ruime deelname van niet-amfote- lijke Nederlandsche gedelegeerden aan die conferentie heeft aangedrongen Is de regeering niet van meening, dat de on- derwerpen, die door de conferentie zullen wor den behandeld, van groot gewicht zijn voor het bedrijfsleven in Nederland? DOORVOER VAN ONTPLOFBARE STOFFEN. De minister van Justitie heeft met ingang van 1 December vrijgelaten den, doorvoer van ter zee binnenkomende in den vorm van een patroon of bom verpakte of gevormde ontplof- bare stoffen, ook indien die stoffen tijdelijk aan de kruithavens worden overgeladen, mits ove- rigens de voorwaarden van zijn besluit van 28 Juli 1926, (houdende vrijlating onder zekere voorwaarden, van den rechtstreekschen door voer van ter zee binnenkomende vuurwapenen en munitie, welke voorwerpen zonder lossing of overlading binnen normalen tijd met het schip, waarop zij zich bevinden, weder ter zee worden weggevoerd), worden nageleefd en de stoffen van de lossing aan de kruithavens af tot en met de weder-inlading in het zeeschip onder onafgebroken toezicht van het korps ge- leid'ers van ontplofbare stoffen blijven. Dit besluit kan te alien tijde worden in- getrokken. DE ZIEKTE VAN DEN KONING VAN ENGELAND. Sedert de zielkte van den koning begonnen is, zoo meldt de Engelsche draadlooze dienst, zijn de menschen uit zijn onmiddellijke omge- ving niet zoo optimistisch geweest als zij gis- teren waren nadat de dokters hun gewone ooh- tendonderzoek van den patient hadden ver- richt. Men hecht veel belang aan de mededeeling in het ochtendibulletin, dat .het „infectieuse proces in bedwang wordt gehouden". Aan het getnis van slaap in den nacht op gisteren hecht men niet zooveel gewicht, om- dat de koning de laatste dagen overdag vaak een verkwikkenden slaap had genoten. Het bulletin van gisteravond 9 uur luidde: De koning heeft een rustigen dag gehad met nu en dan een weinig slaap. Voor het overage is de toestand onveranderd gebleven. Door H. M. de Koningin-Moeder is aan de plaatselijke commissie, welke een inzameling heeft gehouden om haar een hulueblijk aan te bieden, een sc'hilderij geschonken, voorstellen- de een reproductie van haar portret, gesehil- derd door Toorop. De presidente van deze commissie, mevr. Huizinga-Stoel, heeft dit sohilderij overgedragen aan het Ziekenhuis, alhier. NAGEKOMEN BELASTINGGELDEN. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rjj'ks schatkist is ont- vangen bij den ontvanger d'er directe belas- tingen te Oostburg f 118,65; bij den inspecteur der directe belastingen te Middelburg 300 en bij den inspecteur te Ter Neuzen f 1000 en f 533,54bij den inspecteur der registratie en dorqeinen te Middelburg f 8117,82, f 55,01 en 4,67. P. Z. E. M. Ged. Staten van Zeeland steillen aan de Prov. Staten voor, overeenkomstig de plannen der P. Z. E. M., aan deze een crediet van f 5.280.000 te verleenen voor de electrificatie der midden- groep door overname der centrale van de Soc. Anonyme te Vlissingen en tot het aangaan van eene leening tot dat bedrag, rentende vijf pro- cent. EXTRA-TREIN. Ter geleger.heid der jaarmarkt te St. Nico laas zullen op den spoorweg MechelenTer Neuzen de volgende bijzondere reizigerstreinen rijden op Maandag 3 December 1928, tusschen Hulst en St. Nicolaas: Hulst vertrek 10.35 (Holl. tijd), De Klinge vertrek 10.30, St. Gil- les vertrek 10.39, St. Nicolaas aankomst 10.46 (Belg. tijd). Tusschen St. Nicolaas en St. Gilles: St. Ni colaas vertrek 19.15, St. Gilles aankomst 19.23. MONTECATINICOPPEE. Over de Montecatini-Coppee samenwerking in de Soc. beige ammoniaque synthetique, wordt nog vernomen, dat de fabriek te Wille- broeck aanvankelijk duizend ton ammoniak zal voortbrengen, doch dat alles er op berekend is, deze productie spoedig te verdubbelen. De fabriek te Heerlen wordt berekend op een jaanlijksche productie van 45.000 ton am moniak. Ook de productie van de fabriek van Sluis- kil zal 45.000 ton ammoniak per jaar bedra- gen. Hier zullen meer speciaal verwerkt wor den de gassen van de coke-ovens van de groep Acieries de Longwy, Sevelle-Maubeuge, Pro vidence Raty Co. Een nieuwe vereeniging zal door Montecatini-Coppee in verband hier- mede worden opgerioht. De capaciteit van de in het kolenbekken van midden-Belgie op te richten ammoniakfabriek is momenteel nog niet bekend. In aansluiting aan bovenstaande berioht wordt gerneld, dat de vestiging te Sluiskil zoo goed als zeker is en dat de koop van de 60 H.A. grond spoedig definitief zal tot stand komen. Zeeuwsch-Vlaanderen mag zich met de ves tiging dezer grootsche onderneming geluk wensohen. (Zei.) DE MOORDAANSLAG TE SLUIS. Dinsidag heeft de Belgische politie te Oosten- de aangehouden den Belgischen koopman F. v. d. W., die ervan verdacht wordt, de dader te zijn van den drievoudigen moordaanslag in den nacht van 9 op 10 October te Sluis ge- pleegd. Betreffende de aanhouding van den dader van den moord te Sluis meldt de Tel. nog het volgende: Dinsdagmiddag heeft de Belgische recher che te Oostend'e aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld den Belgischen koopman F. v. d. W., verdacht den driedubbelen moordaan slag op 10 October jl. aldaar te hebben ge- pleegd. Wij vernamen omtrent deze arrestatie nog het volgende: Verdachte heeft reeds dade- lijk na zijn aanhouding een volledige bekente- nis afgelegd. Hij heeft terstond na den moord de woning van mej. Pijpers verlaten, en, na nog heel even in den stal op het Moleneind te zijn geweest, waar hij zijn geld verborgen had, de wijk naar Belgie genomten. Den tweeden naoht is hij naar de Woning van mej. Pijpers teruggekeerd en heeft hij kans gezien zijn rij- wiel te bemachtigen, dat zich in een bijbehoo- renden stal bevond. Ongeveer een maand heeft hij gezworven in de duinen aan de Belgische kust, terwijl hij zich 's naohts in de zgn. ,,on- derstanden" terugtrok. Steeds was de politie hem op het spoor, doch telkenmale wist hij nog bijtijds te vluchten. In den nacht van 12 op 13 November is hij wederom te Sluis terug- geweest. Door een ongelooflijk toeval begun- stigd, heeft hij in den stql een aan Pijpers toe- behoorend paard en wagen, negen konijnen van den heer G. en partijtje visch meegenomen. De visch heeft hij te Eekloo verkocht, het paard en den wagen te Ostende! Opnieuw is hij toen in de du'nstreek tusschen Knocke en De Panne gaan zwerven. Te Ostende is hijdank zij het volhardend en ijverig werk van de Hollandsche sn de Bel gische politie, eindelijk aangehouden. Bij zijn aanhouding bood hij in het geheel geen tegen- stand. De revolver, waarmede hij den moord gepleegd heeft was nog in zijn bezit. De ver dachte heeft geen medeplichtige gehad en in het geheel geen hulp van derden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal besmettelijke ziekten over de week van 18 tot en met 24 November in de provineie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Goes 1, Hontenisse 2, Kapelle 2, Krabbendijke 1, Mid delburg 1, Noordwelle 1, Dipbteritis: Ossenisse 1, Goes 1. Gevallen van encephalitis na inen- ting zijn in die week niet ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gekomen TELEFOONTARIEVEN. Nadat op initiatief van het Bureau der Ea rner van Koophandel en Faibrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Middelburg een con ferentie heeft plaats gehad van het Bureau dier Earner en die te Middelburg, benevens de verkeerscommissie dier Earner, met den referendaris bij het Hoofdbestuur der Poste- rijen en Telegrafie, den heer Claassen, chef der Telefonie, is thans door de Earner advies uit- gebracht omtrent de in overweging genomen wijzigingen van het telefoon-tarief. De Earner verklaart zich tegen een alge- meen lokaal gesprekkentarief a 3 cent, dat naar hare meening de aansluitingen aan de telefoon eer af-, dan zal doen toenemen, aan- gezien het den handel en industrie, welke de tegenwoordige gebruikcrs zijn, veel zwaarder zal drukken. Aangezien de bedoeling van de in overwe ging genomen wijziging o.m. is het verkrijgen van aansluitingen van hen die zeer weinig ge- sprekken zullen voeren en daaram het tegen- woordig abonnement te hoog achten, geeft de Earner in overweging het nemen van een vast abonnement of aansluiting tegen een grond- bedrag en voorts lokaalgesprekken-tarief ter keuze van de aangeslotenen te laten. De Earner wijst er op, dat zij die per werk- dag gemiddeld twee locale gesprekken houden reeds meer zouden moeten betalen dan bij de bestaande regeling, zoodat aileen voor eeer matige sprekers de nieuwe regeling een be- duid-end voordeel zou zijn en op grond daar- van weinig nieuwe aansluitingen kunnen ver- waoht worden. Eerder zal daartoe meewerken vermindering of afschaffing van de eerste aan- sluitkosten, thans gesteld op 25 tot f 50. Indien de in overweging gegeven regeling de inkomsten te sterk zou doen dalen, zou de Earner de voorkeur geven aan een klasse-ge- sprekkan-tarief, am in elk geval een regeling terug te houden, waarbii iedere handeling van directen invloed is op de betaling, aangezien zulks, naar vroegere ervaring leerd'e van de- primeerenden invloed is op een juist gebruik van de telefoon. Overigens is de Earner van oordeel, dat er geen aanleiding kan zijn om tegenwoordige ge- bruikers, die hebben medegewerkt om het tele- fonisoh verkeer z^n tegenwoordigen omivang te doen krijgen, bovenimate te belasten, ter wille der aansluiting van hen, wier aansluiting de gebruikswaarde van de telefoon weinig zal venhoogen. Ook wordt er door de Earner op gewezen, dat de voorgestelde verlaging van tarief, door in te stellen zone's van 7,5 K.M. waar binnen 10 cent voor een interlokaal gesprek moet wor den betaald, voor een gebied als Zeeuwsch- Vlaanderen weinig beteekent. De meeste kan- toren liggen verder dan 714 K.M. van elkaar verwijderd, terwijl bovendien de kantoren aan Scheldeplaatsen of grens gelegen, slechts een halven radius hebben; d'iezelfde omstamligheid is ook oorzaak, dat weinig geprofiteerd wordt van den afstand van 15 K.M. waarvoor 20 cent moet worden betaald. Verzocht wordt te willen overwegen die zone's uit te breiden tot resp. 12% en 25 K.M. en voor plaatsen zonder achterland aan eene zijde, de afstand in de tegenovergestelde zijde te verdubbelen, dit laatste in verband met de bijizonidere ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen. In verband daar- mede wordt verzocht alsnog te overwegen in- richting van een, resp. twee streeknetten (een in het Oostelijk en een in het Westelijk deel). Ten slotte wordt verzocht te overwegen eene regeling waarbij, in den vorm zooals dat in Belgie geschiedt, gesprekken na een bepaald uur in den avond tegen goedkooper tarief kun nen worden gevoerd. Mogelijk zouden de spits- uren alsdan minder worden belast en er ver keer kcmen op een tijdstip dat de lijnen zoo goed als niet belast zijn. SAS VAN GENT. Rechts houden. Iedere Nederlander is gehouden de wet te kennen. J a, dat weten wij maar al te goed, al is het ook moeilijk aan dien zwaren eisch te voldoen. Maar politie en justitie stellen zich nu een- maal niet op het standpoint, dat onwetend niet gezondigd kan worden. Men is in overtreding of men is het niet, voila taut. En ook al is de deliquent buitenlander, de politie scheert vreemd en eigen over de zelfde kam. Dat ondervonden in den loop der week een aantal Belgische werklieden, die zich maar moeilijk aan het rechtshouden met de fiets op den operibaren weg konden verzoenen. Toen de politie zich eens in de nabijheid van het Staakje wilde overtuigen hoe het in die om- geving met de rechtshouderij gesteld was, lie- pen er velen leelijk tegen de lamp, want zij kwamen op den bon te staan, als te hebben ge- handeld tegen artikel zoo en zooveel van de Rijwielwet. HULST. Door het Alg'emeen Bestuur van het Kon. Nederlandsc'n Aardrijkskundig Genootschap, gevestigd te Amsterdam, is de heer L. F. M. van Waesberghe, alhier, benoemd tot lid van dat Genootschap. KOEWACHT. Woensdagavond werd ten huize van den heer. Oh. Swartelee een buitengewone alge- meenevergadering gehouden van de contri- bueerende en werkende leden der fanfaren- maatschappij „De Eendracht". Met algemeene stemlmen werd aan den heer E. van Waes te Moerbeke eervol ontslag verleend als directeur. In zijn plaats werd met ingang van 1 Decem ber benoemd de heer O. v. d. Walle, alhier. kans voor een goede recette, misschien bij den te spelen wedstrijd op een lateren (latum zeer gering zou zijn. Waar Zierikzee voor het niet op komen door den Bond is gestraft met 2 verliespunten, zal het er zich dezen keer wel voor waehten, om niet op te komen en vooral daar de kans zeer groot is dat zij ook dan weer genoodzaakt zou zijn de onkosten door Terneuzen gemaakt, te vergoeden. Wanneer het rangcijfer wordt nagegaan, zou men allicht tot de conclusie komen, dat Zierikzee een club is, die men gemakkelijk aan kan, doch het is al meermalen gebleken, dat juist die clubs, waar men in het geheel niets van verwachtte, een nederlaag toebreugen aan de bovenaan staand'e clubs, wat dikwijls zijn oorzaak vindt in eene te geringschatting. Terneuzen heeft alle kans de twee winst- punten binnen te halen, maar dan moet van mieetaf ook gespeeld worden met den vasten wil om te winnen, dan moet iedere gelegenheid am tot doelpunten te geraken worden aange- grepen, dan moet aan ieder die de kans heeft om met succes voor het doel van den tegen- stander te komen, het leder«-worden toegespeeld en niet uit persoonlijk vooroordeel worden be- dorven wat anders tot een bepaald succes zou leiden. Wanneer alle spelers daarvan doordrongen zijn, dan kan Terneuzen alle nog te spelen wedstrijden in deze competitie met vertrouwen tegemoet zien en zal het succes zeker niet uitblijven. ZONDAG 2 DECEMBER 1928. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Ds. A. Timmerman Sluiskil. 9^ u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u., Ds. Ruijsch van Dugteren en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leeskerk. Axel. 9 u. en 2 u., leesd'ienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan. Ter Neuzen. 5% u., Evangeliesatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank, Middelburq De rechtbrank heeft in hare zitting van 30 Nov., de volgende vonnissen uitgesproken P. M., oud 23 j., zonder beroep en zonder vaste woonplaats, gedetineerd, is wegens dief- stal veroordeeld tot 6 maanden gevang., met aftrek van het voorarrest. P. J., oud 33 j., zonder beroep en zonder vaste woonplaats, gedetineerd, is wegens d:ef- stal bij herhaling, en vernieling, veroordeeld tot 2 jaar gevang., met aftrek van bet voor arrest. VOETBAL. TerneuzenZierikzee. Wanneer de weersomstandigheden niet ver- beteren, is de kans zeer groot, dat de wed strijd TerneuzenZierikzee voor de tweede maal niet kan doorgaan. Op 16 September 1.1. kon deze niet doorgaan wegens het niet opko- men van Zierikzee, wat voor de voetlballiefheb- bers een groot; teleurstelling was, vooral toen het dien dag bleek het prachtigste voebbalweer te zijn, dat men zich voorstellen kon; voor de voetbalclub Terneuzen zelf was de tdourstel ling nog grootar; in de eerste plaats dat zij niet spelen kon en in de tweede plaats dat de Ulvenhout, 27 Nov. 1928. Menier, Wilde wel ge- leuven, da'k 'n kleur kreeg tot aan den boven- kaant van m'n hemdsboordje, toen 'k hierboven „Ulvenhout schreef. 'n Plotske, waar hoegenaamd nooit ziedatte veurvalt 'k Mog et on- derlest nog wel schrijven aan oew, amico, ,,da'k zoo blrj was, dat ik in zo'n vergeten oekske van- de wereld was neergeplakt. Maar nou, 't lijkt nouw Sjiekeego wel, waar ge nie veilig over de straat kunt loo- pen as ze maar denken da-ge nog eenen dol lar in oew vesjeszakske het zitten. Wa-d-is da nouw veur 'n soort van 'n werk om -diee erme Piet van den Burg vijf gaten in z'n hoofd te slaan en dan z'n huuske in den braand te steken, mee de bedoeling om 'm bruin te bakken, allemaal maar omda ze denken dat ie 'n paar centen bezit. Wa mot zo'nen mensch bezitten die heel z'n leven boerenarbeier is? Geddet toch zekers ge- lezen, van dieen moordaanslag? Twee schob- bejakken van kerels, mee 'n maske veur d'ren bandietenkop (wa zedde daarvan, amico, net Sjiekeego he? maskes veur man!) dron- gen bij Piette binnen, 'nen ouwen mensch die op z'n eentje woont en z'n eigen kostje sCharrelt, om 'm even af te tuigen en in braand te 'steken! Ge mot v. el begrrjpen, amico, wa-d-et leven van zo'nen mensch is. Die werkt z'n eigen krom op 't land en in d'n mest ben de men schen aan ebrpels en groenten te helpen. Daar krljgt ie veur, de kost en 'n paar rijks- Y detects Zware5hagtabah detects ZwareShagtabah Cenfqst fabn/hanle. nv. J.ORUMO-GROMINGEH daalders en dan woont ie olleen in 'n huiske da diep in de liei staat, en waar gin blind peerd schaai kan doen. 'n Wiebelende tafel, 'n stuk petrolielamp, waar meestal gin olie in zit, 'n ding om op te zitten,, ('t woord ,,stoel" kan m'n pen niet uit!) en 'n bedstee mee 'nen zak strooi en 'n peerdedeken Ge begrept da zo'nen mensch zoomaar 'n een- zaam, triestig en eremoeiig leven heet. Zoo- eenen zit mee d'n Sundereklaasavond in z'n eentje te knierzen bij 'n walmende petrolie lamp en 't schijnsel van de brandende bloks- kes onder de schouw. En op Kerstavond zit ie daar net eender. En mee de Kerstdagen zit ie daar alleenig en mee d'n nuuwejaar en op alle dagen da-d-et veur bijna elleken mensch feest is! Zo'nen mensch is te zuinig asdat ie 'n pepke rokt en 'n sigaar komt er nooit tusschen z'n bleeke lippen. En de paar centjes die zo'nen brmen ploetereer dan nag brjmekaar ee gekrabt, daar slaan z'm dan bijna z'n hoofd aan splinterkes. ,,'t Hemd is nader as d'n rok", zee-g-et sprikwoord en omda-d-Ulvenhout mijn al heel na aan m'n haart leet en Piet ok, daarom da'k over dit hakkenvietje zoo breedvoerig uitwei! Want, amico, 't is hoe erg 't ok is, nog maar 'n hakkenvietje hee? Me zijn op 't punt van moorden en roofmoorden, ok al gebeuren ze dan nie dierek in Ulvenhout allemaal, al aarig verwent! 'n Kraant zonder 'n paar moorden is 'nen akker zonder onkruid! Maar ik zal m'nen slinger emmen as de masjesee die twee sloebers bij d'ren kraag heet, want ik leg nouw mee de pook in bed en vannacht wier ik wakker mee 'n rooie streep over m'n achterwerk, zoo ha'k er op gelegen! Onze veldwachter trekt aan z'nen pijp sis 'nen Sjerlok Hollemes en as de masjesees ze nie gaauw pakken dan lopt ie nog 'n nieketiene- vergifteging op-,,in-funksie!" Wa-d-'n weer ee. d'n lesten tijd. En overal zoo! De koning van Engelaand hee-t-er zelfs 'n kouwke mee gepakt, he'k gelezen. Toch is da ginnen zuiveren koffie mee da koninklijke kouwke. De dokters geven elk oogenblik 'n buuletijn uit en as ik ze goed lees, dan zijn die dokters als maar erg tevreejen over d'ren pasjent, maar mee elk buuletijntje wordt ie al broerder en broer- der. Eerst 'n kouwke. Toen sliep ie goed en was z'n long aangetast. Toen sliep ie nog beter en gong z'n long veruit, toen sliep ie as 'n roos; begon ie veul beter te hoesten en nouw slept ie as 'nen os en heet-ie er ok pleuris bij. Hij slopt nog net zoolank en ga nog nbt zoolank goed veruit tot ie niemeer wakker wordt. Waarom nie ineens gszeet: onze koning is ziek. Dan zijn de menschen nie zoo onge- rust as nouw mee al die diepelmatieke buu- letijntjes! 't Is toch giii schande om ziek te zijii. Hij hee-g-et z'n eigen toch nie aangedaan zooas die Parrjsche jufrouw mee d'r dikke kuiten! Ozookoos Da mamselieke zou gaan trouwen. Groot gelijk: gin horke beter as ikke. Maar toen was ze ineens benauwd, asdat d'ren man zou zien, na d'ren trouw, da ze zukke dikke beenen had. Of ie da-d-al nie lank gezien had, amico Ik kan toch zeker, mee de teugeswoordige mode op n horke af oew de maat geven van alle Ulvenhoutsche mes- kesbeenen. En of da zoo lillek is, 'n paar stevige beenen! Ik veur mijn, ik zie liever een paar flinke beenen, dan tien paar ooie- vaarssteltenMaar ollee, da gekke ding gong naar 'nen perfester om d'r kuiten n bietje te laten ,,innemen". Ge mot nouw in aanmerking nemen, dat ze naaister is van d'r ambacht en dus gewend is „in-te-nemen". Maar om kort te gaan: de perfester knipte, knipte nog es, en nog es, en toen was 't heele beentje d'r finaal af! Maar ja, ge mot veur de schoonheid wa overemmen... Daar zou 'k nog veul van kunnen vertellen, maar d'n on- zin van d'n teugeswoorigen smaak hang me z66 uit m'nen keel, da 'k er 't zwijgen verders maar toe doei. As stinkslooten in plak van straten, teugeswoorig de schoonheid van de wereld uit motten maken, dan zeg ik maar niks meer en Jerk maar: 't verstand kom mee de jaren! Want amico, mee de kunst wor zoo maar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5