AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8303 Maandag 26 November 1928. 68e Jaargang. Tweeae Blad. A80NNF.*IENTSPRIJS: BRONCHITIS ABDU5/R00P BINNENLAND. B 01 TEN LA FdT" OEM ENODE BERICHTEN. OVERVAE OP FRANSCHE BANK- EMPLOYeS. GEMEENTERAAD VAN AXEL. ■NGEZONDEN MEDEDEELINGE1N Tegen AKKER'S VoordeBorst ENSCHE COURANT Bin;ien Ter Neuzen f 1.40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruiibetalinq^ fr. per post 6.60 per jaar Voor Belqie en Amerika f 2,25, overige landen 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetalmq. Dit blad vcrschijnt iederen Maandaq-, Woensdaq- en Vrijdaqavond. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. De voorzitter, dr. De Visser, deelt mee, dat de cent rale afdeeling besloten heeft, Woens- dag 28 November een aan.tal wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoaken, waaronder het ontwerp betreffende tandtechmci. Aan de agenda wordt toegevoegd de begroo- ting van justitie. Voortgezet wordt de behandeling van de ar- beidsbegrooting. De heer v. d. Tempel (s.d.) betreurt de een- zijdige sarnenstelling van de commissie inzake de werkloosheidsverzekering en meent, dat de minister ook aan het advies van den Hoogen Raad van Arbeid geen houvast heeft. Hij dringt aan op spoedige wetteiyke regeling. De minister zegt, dat als hij het advies na- der zal hebben bekeken, het voorontwerp ge- re6(i De heer Leenstra (a.r.) bestrijdt de fonds- vorming door Kamers van Koophandel, welke hjj overbodig acht. De heer v. d. Bilt (r.k.) betoogt, dat de lJk- vret niet meer op de hoogte van den tijd is, en dringt aan op wetteiyke controle op auto- matische weeg- en meetwenktuigen, bascules, benzinepompen, enz. De heer Kortenhorst (r.k.) dringt aan op een onderzoek naar de kalenderhervorming, in het belang van het economische leven. DE VEREN NAAR DE Z. HOLL. EN ZEEUWSCHE EILANDEN. Een Woensdagmiddag te Middelharnis van- wege den Bond van bedrijfsautohouders ge- houden vergadering, teneinde verbetering te krijgen van veren van en naar de Zuid-Hol- landsche en Zeeuwsche eilanden, alsmede de verbindingen onderling, heeft met algemeene stemmen de volgende conclusies aangenomen als noodzakeljjke eischen: le. Een veer met voldoende overvaarten van Flakkee naar West-Noord-Brabant, met ook voor alle autoverkeer geschikte booten en laad- en losinrichtingen. Het tarief moet ten hoogste zijn 0.50 voor een kleinen auto tot f 1.50 voor de grootste. of zwaarste auto, ver- der 0.10 per persoon en de rest naar evenre- digheid. 2e. Een veer met voldoende overvaarten van Numansdorp naar de Brabantsche wal, met ook voor alle autoverkeer geschikte boo ten en laad- en losinrichtingen en een geschikt tarief als onder 1. 3e. Ten minste een veer met voldoende over vaarten van Goeree en Overflakkee naar de •ilandengroep Voorne en Putten en de Hoek- sche waard, overigens als onder 1. 4e. Een veer met voldoende overvaarten van Goeree en Overflakkee naar Sch.-Duivel., met ook voor alle autoverkeer geschikte boo ten en laad- en losinrichtingen. Het tarief moet ten hoogste zijn 1 voor een kleinen auto tot f 8 voor den zwaarsten of grootsten auto en ten hoogste /0.20 per persoon en de rest naar evenredigheid. 6e. Een Wegverbinding om het nu zweven- de stuk Zierikzee-Zijpe van het rijkswegen- plan, iff verbinding te brengen met de wegen in Brabant van het Rijikswegenplan, liefst uit- gebreid met een weg Bergen op ZoomWil- lemstad. fie. c.q. opneming in het provinciaal we- genplan van Zuid-Holland van wegen, verbin ding gevende van de aanlegplaatsen van deze veerbooten met het overige venbeterde provin- ciale wegennet. HERZIENING GEMEENTEWET. In het wetsontwerp tot herziening van de Gemeentewet, dat bij de Tweede Kamer is ingediend, wordt in verband met het volgen van het ontwerp-Ruijs de Beerenbrouck in de beginselkwestie van benoembaarheid van vrouwen, voorgesteld, ook vrouwen benoem- baar te maken tot gemeente-secretaris. rika kan afdoen en nog een bedrag overhoudt dat de kosten van het herstel van zijn ver- woeste gebied dekt. Hieruit volgt van zelf dat Duitschland evenveel jaartermijnen aan her stelbetalingen zal moerten presteeren als het aantal termijnen bedraagt waarin de oorlogs- schulden der Europeesche geallieerden afge- lost zullen moeten worden. Daar nu bv. Enge- land in 1922 met Amerika zijn schuld zoo re- gelde dat het die in 62 jaar zou afbetalen, kan men, globaal gesproken, aannemen dat ook de Duitsche herstelbetalingen nog ongeveer 55 jaar zullen moeten loopen. Anders zou het voor Engeland geen zin hebben zich op de Balfour- verklaring te beroepen. Ook de andere geal- lieerde schulden zijn in het algemeen op geen korter tijd van afdoening berekend. Op deze tijdbasis zal de commissie het bedrag der te herziene Duitsche betalingstermijnen moeten berekenen, Het Duitsche standpunt is dat geen regeling denkbaar is die niet rekening houdt met de Duitsche betalingscapaciteit en hier wil de re- geering van het rijk dus een degelijk onderzoek naar ingesteld hebben. Frankrijk voert hierte- gen, naar het schijnt, aan dat die capaciteit eens en voor al door de commissie van Da wes is vastgesteld en niet nog eens onderzocht behoeft te worden. Het zfjn al deze standpunten en overwegin- gen die op het oogenblik nog het onderwerp van memories en diplomatieke gedachtenwisse- lingen uitmaken en dientengevolge de zaken geducht ophouden. Eenvoudiger ware het wel, als de mogendheden vooraf een kleine confe rence hielden om het werkprogram en de be- voegdheden van de financieele commissie en al wat er nog meer te regelen valt, vast te stel- len. Met het heen-en-weer gecorrespond'eer dreigt anders zooveel tijd verloren te gaan dat de commissie dit jaar haar taak niet meer zal kunnen beginnen. Alle nota's en memories heb ben de zaken inmiddels zoo troebel gemaakt, dat het is alsof een groote inktvisch in eerst helder water aan het werk is geweest. HELSCHE MACHINE IN EEN POSTPAKKET. Generaal Bertole uit Turijn ontving met de post een pakket zeep. Bij het openen van het pak bevond zich tusschen de stukken zeep een klein pakje in perkamentpapier. Toen de gene raal en zijn vrouw dit pakje losmaakten, volg- de een ontploffing. Het pakje bevatte een hel- sche machine. De generaal en zijn vrouw wer- den gewond en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een onderzoek wordt inge steld. DE COMMISSIE DER FINANCIEELE DESKUNDIGEN. Het heeft meer voeten in de aarde dan men aanvankelijk had kunnen denken, schrijft de N. R. Crt., om de commissie der financieele deskundigen die het herstelvraagstuk defini- tief zal moeten regelen, aan het werk te krij gen. Niets staat op dit oogenblik nog vast: noch haar samenstelLing noch haar plaats van byeenkomst noch de datum van haar bijeen- roeping noch de omschrijving van haar taak en van haar bevoegdheid. Zooals d'e zaken er thans voor st.aan, lijkt het laatste punt de groo te sta-in-den-weg voor voortgang te zijn. In beginsel was uitgemaakt, dat de deskundigen zich hun oordeel zelfstandig moesten kunnen vormen, zonder ruggespraak met hun regee- ringen en niet belemmerd door politieke over- wegingen, Dit is dan de reden waarom de re- geeringen. ieder voor zich zoo druk in d'e weer zijn om haar invloed nog te laten gelden, voor zij dit niet meer zullen kunnen doen. Engeland staat nadrukkelijk op de nota van Balfour (verzekering van inkomsten uit de Duitsche herstelbetalingen en uit rente en af- lossing van zijn oorlogsleeningen aan zijn bondgenooten tot een gezamenlijk bedrag ge- lijk staande met wat het zelf uit de hoofde van zijn oorlogsschuld aan Amerika heeft af te dragen). Frankrijk eischt uit de herstelbe talingen zooveel dat het zijn schuld aan Ame- EEN KRNSTIGE VEC'HTPARTIJ. Onder de gemeente Baflo heeft een em- stige vechtpartij plaats gehad. Een zekere P. ter M. was beschonken thuis gekomen. Zijff vrouw maakte hem hiervan een ver- wijt, waarop Ter M. zoo kwaad werd, dat hij zijn vrouw te lijf ging en haar afranselde. De oude vader van Ter M., die bij hem in- woont, ging hulp roepen bij de buren, uit- roepende: „P.. wil zijn vrouw vermoorden!" Eenige jonge mannen kwamen ter hulp, doch nauwelijks waren zij aan de deur van Ter M. gekomen, of deze verscheen met een groot slagersmes, waarmee hrj als een be- zetene om zich heen sloeg. waardoor een zekere M. P. aan den pols emstig werd ge wond, evenals R. v. O. Deze laatste wond zich hierover zoo op, dat hij Ter M. met een tang ging afranselen, waardoor deze ver- schillende gapafnde wonden aan zijn hoofd kreeg. Onmiddellrjk werd de hulp der politie en van den dokter ingeroepen, die dadelijk verschenen. Na van half acht tot tien uur des avonds met de gewonden bezig te zijn ge weest, om deze te verbinden, was intusschen de kalmte onder de ingezetenen van het anders rustige dorpje weer ingetreden. MOORDENAAR VEROORDEELD. Max Kriiger, die een 70jarige vrouw ge- dood en beroofd heeft, is door de rechtbank te Stendal tot 15 jaar tuchthuis en tot verlies van burgerrechten gedurende 10 jaar veroor- deeld. Kriiger ontkende zijn schuld. Te Marseille zijn drie bankemplyes, die een bedrag van 385 duizend francs moesten over- brengen, nabij het postkantoor aangevallen door vijf gewapende mannen, die zich van de geldzakken meester maakten. Een der em ployes, die een gebaar maakte alsof hij zijn revolver wilde trekken, werd door een kogel in het hart getroffen. De bandieten namen de vlucht in een taxi, waarvan het nummer be- kend is. STRUIKROOVERS. Donderdagnacht hebben drie gemaskerden op den weg tusschen Konigssteele en Friesen- bruch bfj Essen een auto aangehouden; den chauffeur zijn jas uitgetrokken en hem een portefeuille met ongeveer 45 mark ontnomen. Daarna wilden de gemaskerden met den auto er van door gaan, doch de auto vloog in brand. De bandieten zijn gevlucht zonder herkend te worden. Vergadering van Dinsdag 6 November 1928, des namiddags 2 uur. (3. Slot.) Hoofdstuk V. Volkshuisvesting. 90. Overige rente van geldleeningen ten laste van hoofdstuk V komende. f 30,38. 91. Overige aflossing van geldleeningen ten laste van hoofdstuk V komende. 675. 92. Annuiteiten aan het rijx verschuldigd ter zake van ontvangen voorschotten in het belang van de verbetering der volkshuisves ting. 12.765. 93. Bijdragen ter tegemoetkoming in de betaling van rente en aflossing van een door de gemeente verleend voorschot in het belang van de verbetering der volkshuisvesting. 5600. 94. Verdere kosten van maatregelen in het belang van de verbetering der volkshuis vesting. f 2500. Hoofdstuk VI. Openbare werken. 96. Jaarwedden van het personeel ten dienste van het beheer der openbare werken, voor zoover niet onder de volgende artikelen begrepen. f 5560. De heer 't GILDE zou andermaal willen wijzen op de onbillijke verhouding, dat de ge meente werkman De Groote 200 lager staat dan zijn collega's. Hij noemt dat een schrij- nende onbillijkheid. Ook het vorig jaar heeft spreker er op gewezen, toen Burgemeester en Wethouders met het voorstel gekomen zijn om die jaarwedde aldus vast te stellen. Bij dezelfde prestatie behoort ook gelijke be taling te volgen. Deze regeling is in strijd met de leputatie die de gemeente als werk- geefster geniet. Spreker stelt voor, hem ge- lijk te stellen met zijn andere collega's. De VOORZITTER kan niets anders zeggen, dan dat deze man pas begonnen is. De be- doeling zal ook wel niet zijn om hem met zijn collega's gelijk te stellen, doch wel zijn aan- vangsjaarwedde daarmede in overeenstem- ming te brengen; die i3 2 per week lager dan van de oudere werklieden. Dit is vol- gens een raadsbesluit van 5 October 1926 en het is ook het vorig jaar aldus behouden, ter- wijl er sinds geen wijziging in de constallatie van den gemeenteraad is gekomen. De heer 't GILDE stemt dat toe, maar wijst er op, dat zijn voorstel het vorig jaar met de kleinst mogelijke meerderheid is ver- worpen, terwijl de heer Claessens toen een bijzonder motief had om er tegen te stemmen, die beriep zich toen op de index-cijfers, een wereldschokkende gebeurtenis voor Axel. De heer OGGEL zou hetzelfde kunnen zeg gen, dat hij het vorig jaar tegen het voor stel heeft aangevoerd, nl. dat De Groote, ge- zien de loonen in het particulier bedrijf, een nooi weekgela krijgt, en het voor nog heel wat minder ook zou gedaan hebben. Het is juist dat Yzebaart en Sorber meer hebben, doch die zijn benoemd in den tijd van de hoogconjunctuur, terwijl de raad tijdens de benoeming van De Groote wegens de goed- koopere levensomstandigheden streefde naar verlaging. Het spreekt van zelf, dat verla- ging van bestaande loonen niet gemakkelijk gaat, maar men heeft dat, met het oog op het gedaalde index-cyfer gemeend voor den nieuw te benoemen werkman te moeten doen. De belooning is niet schriel en de betrokkene klaagt er zelf ook niet over. De heer DIELEMAN herinnert, zelf de persoon te zijn geweest, die op het onbillijke der ingevoerde regeling gewezen heeft. Hij kan zich niet herinneren over welke periode dit loopt. De VOORZITTER deelt hem mede, dat het salaris is vastgesteld van f 20 per week, met periodieke verhooging tot 22; vroeger was het 22 tot 24. De heer DIELEMAN: Maar tot d&t bedrag kan hij niet komen! We moeten niet kijken naar particulieren, maar de gemeente moet particulieren ten voorbeeld zijn. Hij vindt, dat men voor den- zelfde arbeidsprestatie ook hetzelfde loon moet geven. De heer OGGEL meent, dat de gemeente wel ten voorbeeld kan gesteld worden aan de particulieren. Er is niemand die bij gelijke prestatie in het particulier bedrijf zooveel verdient. De heer P. DE FE1JTER herinnert zich nog goed, dat indertijd gezegd is, dat de sala- rissen zoo hoog waren. Het was pijnlijk om die van de oude werklieden te verlagen, maar er is een nieuwe regeling getroffen voor salarieering van de werklieden wanneer er een door afvloeilng moest worden benoemd. Dit is de eenige gelegenheid om tot vermin- dering te geraken, zonder dat het iemand zeer doet. Het zou aan spreker spijten, in die n men nu weer een ander besluit ging nemen. Als de main er nu zelf mee tevreden is, waar om moet men dan zijn salaris verhoogen? De heer 't GILDE stelt voor de jaarwedde- regeling van De Groote in overeenstemming te brengen met die zijner oudere collega's (geiykstelling der aanvangsjaarwedde). Dit voorstel wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Dieleman, 't Gilde, Kruijsse, Claessens en Wolfert; tegen stem- men de heeren P. de Feijter, Oggel, Van de Bilt, J. de Feijter, Koster en Van Dixhoom. 97. Schrijf- en bureaubehoeften enz. f 50. 98. Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke gebouwen voor den openbaren dienst bestemd, niet in andere hoofdstukken begrepen. 580. 99. Onderhoud van straten en pleinen. 1750. 109. Onderhoud van wegen en voetpaden. 750. De heer P. DE FEIJTER bespreekt het on derhoud van den Zaamslagschen weg; hij wijst er op, dat men daar thans op het zijpad niet op de fiets kan blijven. Hij zou gaame zien dat er van af den Platten Dijk tot de Ronde Putten in een behoorlrjk fietspad werd voor- zien. Zooals de toestand nu is, kan men er verongelukken. Er zou een pad behooren te worden gemaakt, bestrooid met macadam tot bij de losplaats aan de Ronde Putten, en dan voorbij de Ronde Putten tot zoover als de ge meente den weg in onderhoud heeft. De VOORZITTER: We zullen er eens een kykje nemen en er als dit mogelijk is maca dam strooien. 110. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen. f 40. 111. Onderhoud van pompen en riolen. f 1350. De heer VAN DIXHOORN vraagt, wie de slooten zuiver houdt; geschiedt dit niet door de gemeentewerklieden De VOORZITTER antwoordt ontkennend; daarvoor heeft de gemeente te weinig werk- krachten. Dit werk wordt in den regel op- gedragen aan werkloozen. De heer KOSTER vraagt, of het noodig is de sloot tusschen begraafplaats en Nieuwe- diep te rioleeren; voor dat werk is 600 ge- raamd. De VOORZITTER deelt mede, dat de sloot niet zonder meer kan dichtgegooid worden, deze moet worden gerioleerd, daardoor krijgt de gemeente dan weer ruimte voor vuilber- ging. Als de rioleering in het najaar of het voorjaar kan worden uitgevoerd is er weer gelegenheid voor vuilberging, terwijl daarvoor anders terrein zou moeten worden aange- kocht. In de verdere toekomst zal dan ook gelegenheid zijn, de begraafplaats naar die zijde te vergrooten, want aan die uitbreiding mag ook wel eens worden gedacht. De heer P. DE FEIJTER heeft een klacht vernomen omtrent een zinkput die echter naar het schijnt niet bij de gemeente in onder houd is, doch by particulieren. Het is de zinkput bij den stal van de Firma Van Waes- berghe, deze wordt slecht onderhouden voor wat betreff het schoonmaken en volgens de politieverordening zijn de particulieren daar- toe toch verplicht. De VOORZITTER geeft te kennen een on derzoek te zulien instellen. De heer VAN DIXHOORN bespreekt den Zaamslagschen weg op den dijk; hp vraagt of de gemeente de zijkanten van den weg van af de Ronde Putten naar den Zaamslagschen weg niet zou kunnen verbeteren. Vroeger waren de zijkanten beplant. Zou het niet mogelijk zijn weer beplantingen aan te bren gen Heeft de gemeente geen plantrecht De VOORZITTER: De gemeente heeft al leen het genoegen den weg te mogen onder houden. De heer VAN DIXHOORN wpst er op, dat deze smalle weg bij avond en mistig weer voor het verkeer niet zonder gevaar is. De heer DIELEMAN vraagt, of Burge meester en Wethouders niet eens zouden wil len onderzoeken of die weg niet mag afge- graven worden; als dat kon zou zulks de werkverruiming ten goede komen. De heer KRUIJSSE deelt mede, dat daar- naar al eens een onderzoek is ingesteld en dat toen gebleken is, dat dit niet werd toe- gestaan, omdat dit de tweede zeedijk is. De VOORZITTER zal dit in elk geval nader bij Burgemeester en Wethouders be- spreken. 112. Onderhoud en bediening van klokken, uurwerken, speelwerken en dergelijke. 100. 113. Kosten van de algemeene begraaf plaats en kosten van begraving. 675. 114. Kosten van de gemeentereiniging, voor zoover niet vallende onder hoofdstuk XIII. f 1320. De heer DIELEMAN merkt op, dat voor dezen dienst ook 350 is uitgetrokken voor een los werkman. Gaat dat ook op toer- beurt De VOORZITTER deelt mede, dat hiervoor nogal eens dezelfde man genomen wordt; hij zou daarover meer kunnen zeggen, doch doet dit liever niet in het openbaar. De heer DIELEMAN merkt op, dat het dan eigenlijk een vaste werkman wordt. De VOORZITTER antwoordt, dat daarvoor geen gevaar bestaat. Er is den man op ge wezen, dat hij daarop niet moet rekenen, er is niet altijd werk voor hem. Nogal toevallig is de man meest werkloos en hij kan goed met het paard omgaan. De heer VAN DIXHOORN: De man is voor dat werk zeer geschikt. 115. Kosten ter zake van verzekering, pensionneering enz. van ambtenaren en be- ambten. 1050. 116. Kosten van verzekering tegen brand- schade en stormschade. 50. 117. Rente van geldleeningen ten laste van hoofdstuk VI komende. 3886,63. 118. Aflossing van geldleeningen ten laste van hoofdstuk VI komende. 4850. 120. Verstrating ten behoeve van de be- drijven en van derden. f 1000. 121. Kosten van de leggers en van de schouw van wegen, voetpaden en waterlei- dingen. f 100. 122. Vergoeding voor onderhoudskosten van een hond. f 100. 123. Kosten van de beerruiming. 750. 124. Toeslag op pensioen. f 39,20. Hoofdstuk VII. Eigendommen, niet" voor den openbaren v dienst bestemd. 131. Grondlasten. f 40. 132. Dijk- en polderlasten. f 15. 133. Kosten van verzekering. 25. 134. Onderhoud en administratis van be- zittingen, niet voor den publieken dienst ge- bruikt of van werken en inrichtingen geheel of voor een groot gedeelte buiten de gemeente gelegen. 200. 135. Innen van renten enz. 5. 136. Kosten van verzekering tegen brand- schade en stormschade. 15. 140. Kosten van het instandhouden van sohoolgebouwen, alsmede van terreinen voor het onderwijs in lichamelijke oefening. f 400. 142. Aanscha.ffen en onderhouden van sehoolboeken, leermiddelen en schoolbehoef- ten. 600. 143. Verlichting, verwarming en schoon- houden van schooigebouwen. f 1500. Los het In de broaches vastzittende slijm op, ver- gemakkelijk het opgeven, verzacht de snijdende pijn van het veelvuldig hoesten en versterk Uw ademhalingsorganen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke Hoofdstuk VIII. Onderwijs, kunsten en wetenschappen. 2. Openbaar gewoon lager onderwijs. 138. Jaarwedden en wedden van onder- wijzers. f 14.829,40. De VOORZITTER wijst er op, dat in de afdeelingsvergadering op dezen post aan- merking is gemaakt, met betrekking tot de boventallige onderwijzers. Burgemeester en Wethouders hebben daarover het advies inge- wonnen van den inspecteur van het lager on derwijs, dat bij de stukken is gevoegd. Er blijkt daaruit, dat het lager onderwijs thans op hoog peil staat, en het ontslaan van de boventallige leerkracht nadeelig voor het onderwijs zou zijn. De inspecteur heeft bo- vendien meegedeeld, dat van af 1 Januari 1920 de boventallige leerkrachten voor reke ning van het rijk zullen komen, terwijl het in de bedoeling ligt de leerlingenschaal van 48 per klasse te laten ingaan met 1 Januari 1929. Burgemeester en Wethouders hebben op grond van een en ander gemeend geen voorstel te moeten indienen om de bovental lige onderwijzer aan de openbare school te laten vervallen en handhaven het door hen voorgestelde bedrag. De heer DIELEMAN verklaart nu niet meer van plan te zijn nog wijziging aan te brengen, aangezien het misschien toch maar een maand of 3 meer duurt. Hij wil echter wel in herinnering brengen, dat deze zaak nimmer zijn sympathie heeft gehad. Het kost aan de gemeente een enorme som, bijna 8000. Hij heeft dat voorspeld en het is wel degeiyk uitgekomen, daar men nu dien weg tot aan het eind moest gaan. We hadden er nooit aan moeten beginnen. 139. Huur en kosten van het instandhou den van onderwijzerswoningen. f 350. 144. Kosten van de oudercommissies. 5. 145. Kosten ter zake van verzekering, pen sionneering enz. van ambtenaren en beamb- ten. f 1400,88. 146. Kosten van verzekering tegen brand- schade en stormschade. f 65. 147. Rente van geldleeningen ten laste van hoofdstuk VIII 2 komende. 420. 148. Aflossing van geldleeningen ten laste van hoofdstuk VIII 2 komende. 750. 149. Advertentiekosten. 25. 150. Teruggaaf van schoolgelden. 25. 151. Teruggaaf van portokosten aan sehooi- hoofden. 15. 3. Openbaar vervolgonderwgs. 152. Kosten ter zake van verzekering, pensionneering enz. van ambtenaren en be- ambten. 4,28. 4. Openbaar uitgebreid lager onderwijs. 153. Bijdragen aan andere gemeenten in zake het openbaar uitgebreid lager onder- wgs. Memorie. 7. Bijzonder gewoon lager onderwijs. 158a. Kosten ter zake van verzekering, pensionneering enz. van ambtenaren en be- ambten. 775. 159. Uitkeering aan gemeenten ingevolge art. 86 der lager-onderwijswet 1920. 100. 160. Vergoeding ingevolge art. 100 der lager-onderwijswet 1920, aan besturen van bijzondere scholen, welke voor rijksvergoeding in aanmerking komen, voor aan die scholen verbonden boventallige onderwijzers. 5000. 161. Vergoeding van de kosten van in- standhouding van bijzondere scholen. bedoeld in' art. 101 der lager-onderwijswet 1920. f 8900. 162. Uitkeering aan gemeenten ingevolge art. 104 eerste lid, der lager-onderwijswet 1920. Memorie. 163. Vergoeding voor terreinen en gebou wen van bijzondere scholen aan besturen dier scholen, bedoeld in art. 205 der lager-onder- wpswet 1920. 3570. 164. Uitkeering aan andere gemeenten in de aan schoolbesturen te betalen vergoeding, bedoeld in art. 205 der lager-onderwijswet 1920. f 500. 165. Rente van waarborgsommen, gestort door besturen van bijzondere scholen. 185,62. 166. Rente van geldleeningen ten laste van hoofdstuk VIII 7 komende. 555. 167. Aflossing van geldleeningen ten laste van hoofdstuk VIII 7 komende. 500. 168. Teruggaaf van schoolgelden. 50. 9. Bijzonder uitgebreid lager onderwijs. 169. Uitkeering aan gemeenten ingevolge art. 86 der lager-onderwijswet 1920. 200. 170. Uitkeering aan gemeenten ingevolge art. 104, eerste lid, der lager-onderwyswet 1920. Memorie. 171. Vergoeding voor terreinen en gebou wen van bijzondere scholen aan besturen dier scholen, bedoeld in art. 205 der lager-onder wijswet 1920. Memorie. 11. Bijzonder voorbereidend lager onderwys. 173. Subsidie aan of ten behoeve van bij zondere bewaarscholen. 400 12. Lager onderwijs. (niet vallende onder de 1 t/m 11). 174. Kosten van het plaatselijk schooltoe- zicht. 100. 175. Kosten der commissie tot wering van schoolverzuim. 160. 175a. Kosten van schoolfeestjes en -reisjes. 250. De VOORZITTER merkt op, dat hierbij in aanmerking komt het adres van de Vereeni- ging tot bevordering van vreemdelingenveT- keer. Burgemeester en Wethouders stellen voor geen subsidie te verleenen aan die ver- eeniging, doch zij wenschten op den jaardag van de Prinses zelf wat te organiseeren. Zij hebben daaromtrent zelf nog geen vast plan, doch stellen voor er 250 voor op de begroo- ting te zetten. Nader zal dan blijken of het meer dan wel minder moet zijn. De heer 't GILDE verklaart zich feiteiyk goed met dit voorstel te kunnen vereenigen. Hij vindt het ook 't best, dat een feestbetoon voor de kinders van de diverse scholen van wege het gemeentebestuur uitgaat, al staat hij ook zeer sympathiek tegenover de vereeni- ging, welke uit het particulier initiatief is voortgekomen en de belangen van den mid- denstand behartigd, waarvoor overigens zoo weinig wordt gedaan. Hij kan er zich dus goed mede vereenigen, dat Burgemeester en Wethouders in dit byzonder geval zelf de zaak ter hand nemen, maar zou in andere geval- len, als de vereeniging om steun aanklopt, haar deze ook willen verleenen. De heer DIELEMAN kan er zich ook mede

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5