ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Maandag 25 November 1928. 68e Jaargang. Eerste Blad. No 8303. Uitloting Geldleening. ABONNEMENTSPP US: RAADSVERGADER1NG. Obligatie Nr. 29 van 500,-. BINNENL AND." PR E DIKBEURTEN. De Storm. TER NEUZEN, 26 NOV. 1928. RECHTSZAKEN. INGEZONDEN MEDEDEELTNGRN. NEUZENSCHE COURANT Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per post 6,60 per jaar Voor Belqie en Amerika f 2,25. overiqe landen 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetalinq. Dit blad versch'jnt iederen Maandaq-, Woensdaq- en Vrijdaqavond. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, ds.t eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Donderdag 29 November 1928, des voormiddags tien uur. Ter Neuzen, den 26 November 1928. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. Van de geldleening 1923 ad 36.000, ten behoeve van het G. E. B, alhier, is uitgeloot en bij den Gemeente-Ontvanger betaalbaar gesteJd: Westdorpe, 26 November 1928. De Burgemeester, F. A. HENDRIKSE. DR, J. TH. DE VISSER. Na een ongesteldheid van eenige dagen, was Vrijdag dr. J. Th. de Visser weder in de ver gadering der Tweede Kamer aanwezig, zoodat hy het voorzitterschap weder kon waarnemen. DE KAMERVERKIEZINGEN. De verdeeling van de r.-k. kwaliteitszetels. De roomsch-katholieke bladen melden,, dat het centraal college der R.-K. Staatspartij de verdeeling van de achttien kwaliteitszetels over de lijsten als volgt heeft vastgesteld: Groep Den Bosch-Zeeland: 3 kwaliteitszetels: deskundige op het gebied van landbouwzaken en het landhouwvraagstuk, deskundige op het gebied der defensie, deskundige op het ge bied van middenstandszaken en het midden- standsvraagstuk. (Deze kwaliteitszetel is be- doeld als de zetel voor Zeeland.) Lijst-Tilburg: 2 kwaliteitszetels: deskundige op het gebied der vraagstukken d'e overzeesche gewesten betreffende, deskundige op het ge bied van arbeidszaken en het arbeidsvraag- stuk. Groep Arnhem-Nijmegen: 2 kwaliteitszetels: deskundige op het gebied van de algemeene onderwyswetgeving, deskundige op het gebied d'er technisch-juridische vraagstukken in de wetgeving. Groep Amsterdam-Den Haag-Rotterdam: 2 kwaliteitszetels: deskundige op het gebied van het binnenlandsch bestuur, deskundige op het gebied van arbeidszaken en het arbeidsvraag- stuk. Groep Haarlem-Den Helder: 2 kwaliteitsze tels: deskundige op het gebied van handel, nij- venheid en verkeer, een persoon, die geschikt is te beoordeelen d'e speciale positie der vrou- wen in het maatschappelijke en staatkundige leven. Groep Leiden-Dordrecht-Friesland-Groningen 2 kwaliteitszetels: deskundige op het gebied der Staats-financien, deskundige op het gebied van arbeidszaken en het arbeidsvraagstuk. Lijst Utrecht: 1 kwaliteitszetel: deskundige op het gebied van het lager onderwijs. Groep Zwolle-Assen: 1 kwaliteitszetel: des kundige op het gebied van de sociaal-econoimi- sche vraagstukken in het algemeen, bijzonder daarbij inbegrepen de volksgezondheid en ▼olkshuisvesting. Lijst Maastricht: 3 kwaliteitszetels: deskun dige op het gebied van de internationale vraag stukken, deskundige op het gebied van arbeids zaken en het arbeidsvraagstuk, deskundige op het gebied van landbouwzaken en het land houwvraagstuk. De centrale Dordrecht van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond heeft in haar vergadering te Rotterdam mr. G. A. Boon met groote meerderheid van stemmen gekozen als no. 1 van de candidatenlijst van genoemde cen trale. Als no. 2, 3 en 4 werden resp. gekozen de heer C. G. Roos te Lekkerkerk, mej. J. Wes- terman en de heer H. ter Hall. Ten opzichte van eventueele combinaties kre- gen de afgevaardigden naar den Party raad een mandaat met bepaalde voorwaarden mee. Aan het slot der vergadering sprak d'e cen- tfa'e zich met meerderheid van stemmen voor bijlijsten bij de a.s. Kamerverkiezingen uit. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag a.s., des voormiddags te 10 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun ten in behandelimg: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. a. Verzoek van den Distriots-Bouw- kundige bij den Rijksgebouwendienst te Middelburg om ontheffing van art. 19 dei Bouwverordening voor den nerbouw van een telegraafloods. Aangezien het advies van de Ge- zondheidscommissie nog niet is inge komen, stellen Burg, en Weth. voor dit verzoekschrift in hunne handen te stellen om bericht en raad. b. Adres van het gemeentebestuur van Axel, houdende verzoek adhaesie te betuigen aan het door den raad dier gemeente ingezonden verzoek aan Ged. Staten, om de salarissen der burgemeesters en secretarissen en ontvangers te verlagen. Burg, en Weth. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel van Burg, en Weth. om een ge- deelte van het voormalige politiebureau alhier te verhuren aan den heer M. L. Verbeek te Veendam voor eene op te richten melkinrichting. 4. Idem om gunstig te beschikken op het I adres van C. van Doeselaar te Sluiskil, houdende verzoek zijn salaris met 100 te verhoogen. 5. Idem om de jaarwedde van den tijdeljj- j lijken klerk der Arbeidsbeurs alhier, te j verhoogen met een bedrag van 100. 6. Idem tot benoeming van een lid van de Commissie van Toezieht op het Lager I Onderwijs te Sluiskil, wegens periodieke aftreding van den heer J. J. Kaan. Aanbevolen worden: 1°. J. J. Kaan; 2°. S. M. Bijleveld. 7. Stemmen over het voorstel-De Bruijne om een ry boomen in de Nieuwstraat te rooien. 8. Voorstel van Burg, en Weth. tot goed- keuring van de begrooting van het Bur- gerlijk Armbestuur dienst 1929. 9. Idem tot wijziging der gemeentebegroo- ting dienst 1928. 10. Ontheffing schoolgeld 1927 en 1928. 11. Ontheffing hondenbelasting 1927 en 1928. VERRASSENDE GIFTEN. Zondagmorgen is er in de collecte voor den eeredienst in de Ned. Herv. kerk alhier een extra gift groot 1000 voor schulddelging ontvangen. Kerkvoogden ontvingen voor het orgelfonds een gift groot j 380. PAKKETPOST IN ST. NICOLAAS. In verband met de a.s. drukte in den pak- ketpostdienst tijdens het St. Nicolaasfeest wordt ter algemeene kennis van het publiek gebracht: le. dat het aanbeveling verdient de pakket- ten steviger te verpakken dan anders; 2e. dat vooral niet worde vergeten het adres behalve op de label ook op het pakket zelf te vermelden (vermelding van den naam van den afzender verdient aanbeveling voor het geval het pakket orabestelbaar blijkt. Vei- ligheidshalve dient een tweede adres in het pakket te worden gesloten) 3e. dat het aanbeveling verdient met de verzending der pakketten niet te wachten tot 3 en 4 December, doch ze, zoo mogelijk, eerder eerder post te bezorgen, waardoor een tijdige overkomst beter is gewaarborgd. AUTOBUSVERGUNNINGEN. Ged. Staten van Zeeland hebben ingetrokken de vergunning voor den niet uitgeoefenden autodienst van M. de Keyzer te Axel op Ter Neuzen. DE MOTORVEERBOOT. Toen het drukke reisseizoen ten einde was, is de motorveerboot Koningin WilheLmina naar binnen gebracht om de gebruikelijke schoon- maak te ondergaan en de critici hadden al be- weerd, dat de boot nu van den winter wel bin nen zou blijven liggen. Niets is echter minder waar dan dat. Men meende nu te moeten wach ten tot ook te Vlissingen de aanlegplaats ge heel gereed was en de boot dus werkelijk ge- heel als ferryboot kon worden gebruikt. Bui ten de schuld van den bootdienst zelf was het te Vlissingen tot nu toe maar half werk. Thans is de aanlegplaats daar ook gereed en Maan dag 3 December zal de boot van daar vertrek- ken en weer in den geregelden dienst worden opgenomen. Vooral ook voor vervoer van vrachtauto's dat toch in alle tijden van het jaar plaats heeft en nog veel meer plaats moet hebben, zal het van groote beteekenis zijn. (M. Crt.) STEUN VOOR LMMIGRATIE NAAR CANADA. De minister van Arbeid, Handel en Nijver- heid heeft aan de gemeentebesturen een circu late gezonden, waarin, onder verwijzing naar het schrijven van den minister van 9 Decem ber 1927 inzake landverhuizing naar Canada, wordt medagedeeld, dat de d'aarby gegeven re- geling ook zal gelden voor het jaar 1929, met dien verstande, dat de geldelyke hulp aan de emigranten alleen zal worden verstrekt als renteloos voorschot. De Emigratie Centrale Holland te Den Haag blijft met de uitvoering belast en is bereid zich met de invordering van d'e voorschotten in Ca nada te belasten. De organen der arbeidsbemiddeling zullen ter zake door den directeur van den ryksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling worden ingelicht. De Minister verzoekt den gemeentebesturen aan hem voor 1 December e.k. te berichten of zy bereid zyn hun medewerking in voorkomen- de gevallen te verleenen. Is op dien datum aldus de circulate geen bericht ontvangen, dan neemt de minister aan, dat het gemeente bestuur instemt, in deze aangelegenheid mede werking niet te moeten verleenen. AXEL. Op de jaarlijksche veemarkt, welke dit jaar op Maandag 26 Nov. is gehouden, waren als volgt aangevoerd2 paarden, 65 stuks hoorn- vee en 26 varkens. De handel was kalm. De navolgende prijzen werden toegekend: Voor het schoonste paard van 37 jaren oud le pr., groote zilv, med. en 2e pr. kleine zilv. med., aan H. Suij te St. Jansteen. Voor de overige categorien waren geen paarden aangevoerd. Voor de schoonste baatgevende of kalfdra- gende koe: le pr. gr. zilv. med., aan A. Schel- lemanBoel te Axel; 2e pr., gr. br. med., aan P. Bossche te Sas van Gent. Voor de schoonste kalfdragende vaars: le pr., gr. zilv. med., en 2e pr, gr. br. med., aan A. SchellemanBoel te Axel. Voor het schoonste 2jarige rund: le pr, 5, aan Gebr. Verstraten te Axel, 2e pr. f 3 aan P. Audenaerd te Axel. Voor de schoonste hokkeling: f 3, aan L. v. Haveren te Koewacht. Voor d'en vetsten os of stier: f 10, aan Gebr. Verstraten te Axel. Voor het vetste rund: 10, aan A. de Feij- ter te Axel. Voor het vetste varken: f 5, aan Gebr. Ver straten te Axel. PHILIPPINE. Naar gemeld wordt, is in principe besloten om over te gaan tot het plaatsen van een elec- trisch poldergemaal nabij Isabellesluis op Bel- gisch grondgebied. HUL3 T. Met de Staatscrt, van 24 Nov. zijn verzon- den afdrukken van de statuten betreffende de Oudheidkundige Kring. De Vier Ambachten, gevestigd alhier. ZUIDDORPE. Herbenoemd tot burgemeester dezer ge meente, de heer A. C. van Waes. KLOOSTERZANDE. Door onbekende oorzaak is alhier de schuur van den landbouwer P. Verdurmen geheel af- gebrand. De koewachler, die in de schuur sliep, kon met moeite gered worden. Al het aanwezige vee kwam in de vlammen om, ter- wijl ook de landbouwwerktuigen en de ge- neele oogst verloren gingen. WEMELDINGE. Het visschersvaartuig Ierseke 35, schipper Jasperse, met nog aan boord 4 andere perso- nen, heeft tijdens den storm op de Ooster- Schelde zijn zeilen verloren. Het schip verkeer- de daardoor in nood. De bemanning van het motorvisschersvaartuig Philippine 37 verleen- de terstond hulp, doch kon wegens den zwaren storm het schip niet meer bereiken. Het vis schersvaartuig Ierseke 30, dat inmiddels pas- seerde, weigerde, naar V. D. meld't, hulp te verleenen. Het is tenslotte aan de bemanning van de Philippine 37 mogen gelukken het schip te Wemldinge binnen te brengen. BRESKENS. De hotter Br. 13 alhier, is te Zoutelande op het strand vastgeloopen. GROEDE. Toen Donderdagmiddag de landbouwer C. al hier op jacht was in gezelschap van een zeke- ren F. uit Breskens, had hij het ongeluk te val- len, tengevolge waarvan zijn geweer afging, zoodat F. de voile lading op een zeer korten afstand in het bovenbeen kreeg. F. is ter be- handeling onmiddellijk in het ziekenhuis te Oostburg opgenomen. Zijn toestand' was ern- stig. 1 I»E VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. Naar de Maasb. uit goede bron vemeemt is het zeer waarschijnlijk, dat Salomon Lieber- mann, wiens uitlevering was verzocht, wegens verschillende malversaties, welke door hem In Nederland zrjn gepleegd binnenkbrt aan de Nederlandsche justitie zal worden uitgeleverd. Hij zal dan, naar het blad ter oore kwam voor de Amsterdamsche recbtbank terecht staan. WOENSDAG 28 NOV. 1928. (Dankdag.) Ned. Herv. Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9% u.-, Ds. J. B. Vanhaelen 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen, Gedachtenisrede 25jarig bestaan der kerk. Zaamslag. 9 u. en 1% u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. Vloos wij kstraat Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. B. van Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. Vlooswijkstraat. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. Weststraat. Axel. 9 u. en 1% u., Ds. R. Kok, van Gouda. Sinds Vrijdag waait weer een hevige Noord- Wester en beuken de golven onze stranden en dijken. Op de Schelde liggen verscheidene schepen met bestemming naar zee, die milder weer afwachten. Vooral in den afgeloopen nacht was de storm hevig. Het water, door den Noord-Wester de Sohelde opgestuwd, steeg tot buitengewone hoogte en onze plaat- selijke autoriteiten waren, in verband met mogelijk gevaar te middemacht gerequireerd en bevonden zich aan den waterkant, om zoo noodig maatregelen te kunnen nemen. Geluk- kig bleek de waterkeering stevig genoeg om den drang van het water te weerstaan, al is het dat de muur aan de kade een barst ver- toont, waar water doorsijpelde. Van bijzondere ongevallen alhier of in de omgeving hoorden we niet. De daken hadden het natuurlijk te ontgelden aangezien enkele pannen deserteerden. Door het omwaaien van een boom, die op de geleiding terecht kwam, was de telefoni- sche gemeenschap van Sas van Gent ver- stoord. Te vreezen was het, dat het by dit weer niet zonder ongelukken zou afloopen. In de hieronder volgende berichten blykt dit maar al te zeer. Er zijn weer menschenlevens te betreuren, doch ook getuigen die berichten van de onversaagdheid waarmede de beman- ningen der reddingbooten aan onze kust dag en nacht paraat zijn, om met gevaar voor eigen leven ziet eens naar dien helaas als slachtoffer gevallen 70-jarige te IJmuiden te beproeven schipbreukelingen van een an ders wissen dood te redden. Kranig werk van de „Pres. Van Heel". Weer heeft Hoek van Holland, sehrijft „De Courant" een scheepsramp medegemaakt, die slachtoffers heeft geeischt. De 2292 ton me- tende Noorsche stoomboot ..Christian Michel- sen" is Zondag tegen 7 uur in den avond op den derden strekdam bezuiden het slag van Vluchtenburg geslagen en bij de redding van de bemanning zijn drie man te weten de Vlis- singsche loods, een matroos en een stoker verdronken. Tegen halfzes werd te Hoek van Holland een draadloos sein ontvangen van de „Chris- tian Michelsen", waarin sleepboothulp en een reddingsboot werden gevraagd. Bovendien werd waargenomen, dat vuurpijlen werden af- geschoten. Het sohip bevond zich toen op 4 myl ten Noordwesten van den seinpost te Hoek van Holland. De sleepbooten konden wegens het woelige weer niet uitvaren, doch terstond werd de reddingsboot President van Heel" onder bevel van kapitein Slis gereed ge- maakt. Geen oogenblik aarzelde de dappere bemanning om zich naar buiten te wagen in de kokende zee. Om 6.15 verliet de reddingsboot de berg- haven. De mare, dat de reddingsboot zee had gekozen werd weldra door heel Hoek van Holland verspreid en het meerendeel der in- woners spoedde zich naar den seinpost, om te trachten de boot te volgen. Worstelend met de golven naderde de „Pre- sident van Heel" het doel. Voortdurend wer den van boord van de .Christian Michelsen" nog vuurpijlen afgeschoten. Herhaaldelijk zag men hoe de reddingsboot door geweldige gol ven werd teruggeslagen en zeer lang duurde de strijd met de branding, voor men erin slaagde buiten de pieren te komen. Maar de schier onoverkomelijke moeilijkheden werden door Slis en de zijnen ten slotte toch glans- rijk overwonnen. Hij naderde al meer en meer het vaartuig, dat, met alle lichten aan, nog steeds niet vastgeloopen bleek, maar herhaal delijk meegesleurd werd door de woedende golven om een eind verder weer op den dam te worden gesmakt. Duidelijk was te zien, dat de ..Christian Michelsen" ongeladen was, want hoog stak het vaartuig soms uit boven het strand; het was daardoor een gemakke- lyke prooi der golven. In spanning tuurde men naar den dansen- den notedop, waarin Slis en de zynen redding gingen brengen. Langzaam naderde men ten slotte toch het schip in nood. Een moment was de reddingsboot er vlak bij, maar toen sloeg een venijnige golf haar weer terug en moest opnieuw door handig manoeuvreeren gepoogd worden den Noor te naderen. Een half uur duurde dat spel. Toen zag men hoe de reddingsboot zich van het schip verwijderde en weer koers zette naar de haven. Zou zij de schipbreukelingen met zich mee brengen? Men was in het onzekere over hetgeen geschied kon zijn, want verbinding kon men niet krijgen. Eindelijk hing de loods- commissaris een zwart sein op. ,,Heb schip breukelingen aan boord; drie man vermist; kapitein en tweede machinist aan boord ge- bleven". De tijding was spoedig bekend bij de bevol- king en alien spoedden zich naar de berg- haven, waar een dichte menigte bijeen gepakt stond, zoowel bij den steiger als voor het ge- bouw van het loodswezen. De gierende storm en de regenvlagen deerden de menigte niet. Zy leefde mee met die helden, die daar weer zoo onverschrokken hun duren zeemansplicht hadden vervuld. Om halfnegen kwam de President van Heel" voor den aanlegsteiger, met zich bren- gend 24 leden der bemanning van den ge- stranden Noor. Door en door verkleumd, nat en koud, nog geheel ontdaan van de doorstane ellende moesten de meesten ondersteund wor den, om het lokaal van het loodswezen te be reiken. Daar was alles voor hen in gereed- heid gebracht. Groote dampende koppen kof- fie werden hun door dames-leden van de red- dingsbrigade naar de lippen gebracht. Men hielp den geredden het doorweekte goed uit- trekken en voorzag alien van droge onder- en bovenkleeren. De geneesheer van Hoek van Holland, Dr. Knip, was met zijn mannen present. Hy on- derzocht alien en verbond hier en daar won- den, die sommigen hadden opgeloopen. Mede was aanwezig cammissaris Jas. De mannen kwamen wat bij en vertelden him wedervaren. Toen deed het treurige be richt de ronde, dat drie man werden vermist, waaronder de loods, die te Vlissingen aan boord was gekomen. Wie waren de vermis- ten Men hield app&l, telde de koppen, deed navraag onder kameraden en toen werd vast gesteld, dat met den Vlissingschen loods ver mist werden twee leden der bemanning na- melijk een matroos en een stoker. Er waren 29 man aan boord geweest, twee waren er achtergebleven en 24 waren gered. Men telde helaas drie slachtoffers. ,,Het is mij een raadsel, dat er niet meer slachtoffers te betreuren zijn" zoo zeide kapi tein Slis mij, toen ik hem even mocht spreken over deze buitengewoon gevaarvolle reis. ,,Nog nooit heb ik zulk vuil weer meegemaakt als vanavonuzoo vervolgde hij, „en nog nooit heb ik onder zoo moeilijke omstandigheden menschen van een schip moeten halen". En Slis vervolgde: ,,Alvorens te vertrekken heb ik eerst die geweldige bui van 6 uur afgewacht, maar omdat ze vuurpijl op vuurpijl afschoten, zijn wij er maar uitgegaan. Het was bar slecht weer, maar je zat er nu eenmaal in en moest er door. Wij hebben alles op alles ge- zet, maar het kon niet slechter zijn dan het was. We zijn wel drie maal teruggeslagen, voor wij de pieren uit waren en toen wij een maal buiten de pieren zaten, dacht ik, dat wij niet terug zouden komen. De boot stamp- te en slingerde zoo geweldig, dat onze tweede machinist. Van der Ster, op een gegeven oogenblik tegen den ketel sloeg en bewuste- loos bleef liggen. De man is nu wel beter, maar hij is er naar aan toe geweest en heeft een groot gat in zijn hoofd. Het ergste was, dat wij dien Noor maar niet te pakken konden krijgen. Als hij vast had gelegen, was het zoo moeilijk niet geweest. maar nu eens waren wy er vlak bij, dan weer werden wy wel honderd meter weggeslagen. Je kon eenvoudig niet opdraaien. Ik kroop toen maar weer zoo dicht mogelijk bij de boot, maar dat is mij slecht bekomen, want wij dreiigden zelf stuk te slaan tegen den Noor. Het berghout sloeg eenmaal tegen de ver- sohansing. Onze President van Heel" moet dan ook op de helling. Nu en dan stond ons schip recht overeind en telkens weer kregen wij ontzettend veel water over. De redding-van de menschen ging onder die omstandigheden erg bezwaarlijk. Ze hadden touwen van het schip laten vieren en daar hingen ze aan. Als wij dichtbij kwamen, was het: ,,Daat je maar vallen op goed geluk". Als we eenigszins konden, haalden we zelf de mannen van de touwen. Zeven zyn er langs de stormleer naar beneden gekomen. Er hebben er echter verscheidene in het water gelegen, die de mannen en ik er uit gehaald hebben. Een van hen heeft zich in het net laten vallen en kwam goed terecht. Op een gegeven oogenblik zag ik er vier in het water liggen. Ik greep er een van en trok hem aan boord. Een van onze matrozen,, De Groot, een kranige kerel zooals er maar weinig zijn, greep den tweede, dien hij ook aan boord trok, maar toen hij den derde te pakken had, moest hij hem weer loslaten, om dat hij anders zelf bekneld zou zijn geraakt tusschen onze boot en het schip. Het is hard, maar wij moesten hem laten gaan". En de robuste zeeman, die zooeven nog met man- nenmoed de kokende golven had bestreden, kreeg bij deze woorden tranen in de oogen. ,,De vierde", zoo vervolgde hij, „raakte achter onze boot onder de reeling." Er was geen bij- komen aan en ik mocht mijn mannen en de schipbreukelingen, die ik al aan boord had, niet wagen voor dien eene, want wij dreigden stuk te slaan tegen den Noor. De kapitein van den Noor, een kranige kerel, was nog tot onder aan de touwladder geklommen om zijn hond te redden. Wij zagen hem weer naar boven klauteren, toen wij af- voeren. De thuisreis was ook lang geen pretje. Het was weer vechten om vooruit te komen Toen wij eenmaal binnen waren, hebben we elkaar de hand gegeven, want er zijn ditmaal oogen- blikken geweest, dat wij gedacht hadden, er niet uit te zullen komen. En nou ga ik me verschoonen". Zeilschip vergaan. Een zeilschip, vermoedelijk de „Nieuwe Zorg", schipper Meyer, is naar uit Wemel- dinge gemeld wordt onder de Steenbergsche Vliet gezonken. De ,,Dorus Rijkers" van Smits' Bergimgsbedrijf heeft tevergeefs ge- tracht de opvarenden op te sporen. Omtrent hun lot is niets bekend. Vermoedelijk zijn zij in de roeiboot gegaan. Het sleepsohip Louisa Geerdina", schipper Vilters, geladen met stukgoed, is in de We- meldingsche Vallei vaar haar sleep losgebro- ken. Het schip is door een sleepboot van Smits' Bergingsbedrijf behouden binnenge- braoht. Aan boord bevonden zich negeir menschen. Schip gezonken. Vrijdagmiddag omstreeks 1 uur is de boot Friesland, eigenaar Schipper Schot, te Ber gen op Zoom, even buiten de Steenbergsche- vliet, door hoogen golfslag, ontstaan door den storm op de Ooster-Schelde, gezonken. De op varenden, schipper Schot, zyn vrouw en de kneoht, konden zich per roeiboot redden en begaven zich aan boord van de sleepboot Dageraad. Het schip was geladen met sui- kerbieten en was afkomstig uit Stampersgat De klipper die dezer dagen bij Bergen op Zoom in de Ooster-Schelde is gezonken, is ge- licht en te Bergen op Zoom binnengebracht. Zeilschip „Twee Gebroeders". Op het Hollandsch Diep is gezonken het zeilschip ,,Twee Gebroeders", schipper Verhey. Het schip kwam van de Buiten Sluis, met een lading bieten en was op weg naar Putters- hoek. De schipper heeft zich in een roeiboot kunnen redden. Het schip zal door De Wit's bergings- en transportbedrijf worden ge- licht. Een tjalk, die eveneens die haven uitvoer, is gedeeltelijk vol water geslagen. Het schip bleef voor zijn ankers liggen en is later de haven van Buiten Sluis binnengebracht. In- tusschen had de schipper kans gezien, zijn familie per roeiboot aan den wal te brengen. Op het Oude Maasje bij Capelle (N.-B.is gezonken het zeilschip Johanna, schipper Van Strien. Het schip zal door de De Wit's ber gings- en transportbedrijf alhier worden ge- borgen. Schip gezonken op het Tjeukenieer. De stoomboot ,,Harmonie", kapitein Bak- ker, uit Echten, die geladen met vee en stuk- goederen op reis was van Leeuwarden naar Echten, is Vrijdagavond om 7 uur door storm overvallen en op het Tjeukemeer gezonken. De vijf opvarenden hebben een hachelijken nacht doorgebracht. Zaterdagmorgen om 10 uur zijn zij gered. Grieksch stoomschip Eugenia. Het Grieksohe stoomschip Eugenia is door den hevigen Noordwestenwind Vrijdag op de Noord-Hollandsche kust geworpen. Het ge- raakte eerst vast op de zandbanken v6<5r de kust en met de reddingsboot was men reeds uitgevaren, toen het schip loskwam en als het ware in vliegende vaart op de kust aandreef. Het werd bij Den Helder hoog op den zeedijk gezet. De bemanning kon toen gemakkelijk landen. Sleepboot „Fair Play". Te Den Helder is binnengekomen de Duit- sche sleepboot ,,Fair Play" met 5 gewonden aan boord, behoorende tot de bemanning van een door die sleepboot gesleepten lichter. Deze had men by Callantsoog moeten achterlaten..

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1