ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Ho 8302. Vrijdag 23 November 1928, 68- JaargsBg Derde Blad. buTtej"lTndT HEEREN-BAAI A80N1E 4ENTSPRIJS DIEN STPLICHT. BINNBNLAND. ZEEMACHT TEGEN LUCHTMACHT. TER NEUZEN, 23 NOV. 1928. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN De alom gewilde pijptabak ECHTE FR1ESCHE Melange van cijpe tabakken M.V. DOUWt EGBERTS TABAKSFABRIEKEN Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belcjie en Amerika f 2,25, overige landen 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdaq- en Vrijdaqavond. DIEN STPLICHT. Later onderzoek. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter kennis van den verlofganger Aal- bregt Klink der lichting 1919, behoorende tot het 14e regiment Infanterie, dat hij op Dins- dag 11 December 1928, voormiddags 11,30 uur, aanwezig zal moeten zijn te Ter Neuzen, in de voormalige school A aan het School- plein, tot het ondergaan van het onderzoek, waarvoor hij bij de vroegere gelegenheden niet is opgekomen. Voor dit onderzoek gelden de volgende bepalingen 1. De verlofganger moet bij dit onderzoek versehijnen in uniform gekleed en voorzien van alle tot zijn uitrusting behoorende goe- deren, voor zoover deze hem zijn uitgereikt of door hem zelf zijn aangeschaft. 2. De verlofganger staat niet alleen gedu- iende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar ook voor zoolang hij ter gelegenheid van het onderzoek in uniform gekleed is, onder de bevelen van den Districtscomman- dant of den door dezen voor het houden van het onderzoek aangewezen officier, zoodat incHen hij ongeregeldheden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt. hetzjj bp het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of b\j het naar huis keeren, te dier zake kan worden gestraft volgens de daaromtrent gel- dende wettelijke bepalingen. 3. Een streng of een licht arrest van ten hoogste zes dagen het streng arrest te ondergaan in een daartoe bestemd vertrek of huis van bewaring, het licht arrest te on dergaan in een kazeme kan door den Districtscommandant of den door dezen voor het houden van het onderzoek aangewezen officier worden opgelegd aan den verlofgan ger, die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt of, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van al de hiervoren hedoelde goederen. Onverminderd de onder 3 genoemde straf kan de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der door genoemde feiten of wiens goederen bij het onderzoek blijken niet in den vereischten staat te verkeeren, worden ver- plicht om op een nader te bepalen tijd en plaats te verschijnen of opnieuw te verschrj- nen tot het ondergaan van het onderzoek voor den Districtscommandant of den door dezen aangewezen officier. De verlofganger, die, opgeroepen voor laatst- bedoeld onderzoek, daarbij zonder geldige re den niet verschijnt of, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van al de hierboven bedoelde goederen, of wiens goederen bij dit onderzoek blijken niet in den vereischten staat te verkeeren, kan in werkelijken dienst worden geroepen, voor den tijd van ten hoogste twee maanden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. De verlofganger, die zich niet onderwerpt aan een hem opgelegde straf als onder 3 be- doeld of niet voldoet aan een oproeping voor den werkelijken dienst, kan o.a. door de mare- chaussee, de militairen der politietroepen en alle verdere ambtenaren van rijks- en gemeen- tepolitie aangehouden en naar de plaats van bestemming overgebracht worden. Bovendien stelt de verlofganger, die niet voldoet aan een oproeping voor den werkelijken dienst, er zich aan bloot om als deserteur te worden behan- deld. Ingeval van ziekte of gebreken de deelne- ming aan het onderzoek mochten verhin- deren, dient daarvan zoodra mogeljjk ter gemeentesecretarie te worden overgelegd een gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Districtscommandant te richten en met redenen omkleed verzoek worden ver- gund het onderzoek in een andere gemeente binnen het? district of in een gemeente in een ander district te ondergaan. Het verzoek- schrift moet tijdig en gefrankeerd worden toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien de vergunning is verleend het onder zoek in een ander district te ondergaan, daarvan geen gebruik op den tijd, door of vanwege den commandant van dit district bepaald, dan wordt de vergunning geacht niet te zijn verleend. Ter Neuzen, 23 November 1928. De Burgemeester, J. HUIZINGA. Inlevering van Rijksgoederen. In opdracht van den Minister van Oorlog roept de Burgemeester van TER NEUZEN de hieronder vermelde dienstplichtige van de lichting 1913 op, om de aan hem verstrekte rijksgoederen in te leveren, voor zoover de inlevering van deze goederen niet reeds heeft plaats gehad. DE KLERK JAN FRANCIES, Hontenisse, 14e Reg. Inf. Datum van inleve ring Dinsdag 11 Dec., v.m. 9,30 uur in de voormalige school A op het Schoolplein te Ter Neuzen. De goederen zullen in ontvangst worden ge- nomen door den indeelingsdistrictsconimandant of een ander daartoe aangewezen officier. De dienstplichtige moet bij de inlevering verschijnen in burgerkleeding. Onder verantwoordelijkheid van den dienst plichtige kan de inlevering namens hern door een ander geschieden. Van de inlevering wordt in het zakboekje een aanteekening gesteld. De dienstplichtige, die de hem verstrekte goederen reeds alle heeft ingeleverd, behoort hiervan voor of op den dag van inlevering te doen blijken door het zakboekje en het veld- zakboekje aan den districtscommandant of den officier, met het in ontvangst nemen van de goederen belast, te vertoonen of te doen ver- toonen of toe te zenden. Is van de inlevering geen aanteekening in het zakboekje gedaan, dan behoort de dienstplichtige er voor te zorgen, dat bij het zakboekje en het veld- zakboekje tevens wordt gevoegd het aan hem uitgereikte hcwijs, <lat de inlevering heeft plaats gehad. Inlevering op een andere plaats of een ander tijdstip. Indien de dienstplichtige de goederen op een andere plaats of op een anderen dag wenscht in te leveren, moet hij vergunning daartoe vragen aan den districtscommandant. Wordt zoodanige vergunning verleend, maar maakt de dienstplichtige er geen gebruik van op den tijd en de plaats, daarvoor bepaald, dan wordt de vergunning geacht niet te zijn verleend. Wettelijke verplichting. De dienstplichtige is verplicht om in de ge- j alien en naar de voorschriften, door den Mi nister van Oorlog vastgesteld, goederen in te leveren (art. 41, 2e lid, der Dienstplichtwet.) Gevolgen van nalatigheid. Aan hem, die aan de verplichting tot inleve ring niet voldoet, kan een streng of een licht arrest van ten hoogste zes dagen worden op gelegd door den officier, die met het in ont vangst nemen van de goederen belast is. Het streng arrest wordt ondergaan in een daartoe bestemd vertrek of een huis van bewaring, het licht arrest in een kazerne (art. 42, le lid, der Dienstplichtwet. Bovendien kan hij, die zijn verplichting tot inlevering niet naleeft of wiens goederen blij ken niet in den vereischten staat te verkeeren, nogmaals tot inlevering worden verplicht (art. 41, 4e lid, der Dienstplichtwet.) Voorts kan hij, die voor den tweeden keer tot inlevering is opgeroepen en aan deze op roeping niet voldoet, en evenzoo degeen, wiens goederen niet in den vereischten staat verkee ren, voor den tijd van ten hoogste twee maan den in werkelijken diienst worden geroepen (art. 42, 2e lid, der Dienstplichtwet.) Vervoer. De dienstplichtige, die rijksgoederen buiten zijn woonplaats moet inleveren, geniet voor de reis naar en van de plaats, waar de in levering geschiedt, geen vervoer voor rijks- rekening. Echter worden hem, zoo noodig, voor het overgaan van veren op de heenreis en op de terugreis passagebiljetten verstrekt door den Burgemeester zijner woonplaats. VrjjstelUng van inlevering. Van de inlevering zijn vrijgestield de dienst- plichtigen, die als „bijzondere vrijwilliger" te boek staan en de dienstplichtige vrijwil- ligers van de Vrijwillige landstormkorpsen Motordienst en Vaartuigendienst. Komen de dienstplichtigen, die als „bij- zoiulere vrijwilliger" zijn geregistreerd, in zoodanige omstandigheden te verkeeren, dat een behoorlijke opberging of behoorlijk on- derhoud van de aan hen verstrekte rijksgoe deren hun niet of niet meer mogelijk is, dan kunnen zij, indien zij naar de aanvullings- reserve zijn overgegaan, een verzoek tot in levering van die goederen richten aan den commandant van het verband of korps. waarvoor zij worden geregistreerd. Deze beslist dan op dat verzoek en deelt zijn be- slissing mede aan den verzoeker en aan den indeelingsdistrictsconimandant. Wordt het verzoek toegestaan, dan neemt deze com mandant de goederen in ontvangst. Ter Neuzen, 21 Nov. 1928. De Burgemeester, J. HUIZINGA. BURGEMEESTER ALS SECRETARIS EN AMBTENAAR VAN DEN BURG. STAND ONTSLAGEN. In de Woensdag gehouden raadsvergadering te Nieuw Vossemeer werd aan den burgemees ter, den heer B. A. van der Wielen, ontslag verleend als secretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand, met ingang van 1 Decem ber a.s. In afwachting van het resultaat van het onderzoek naar de gemeenterekening zal later worden beslist of dit ontslag veranderd zal worden in eervol dan wel oneervol. Buiten- en binnenlandsche politieke geschil- len draaien, schrijft de N. R. Crt., op het oogenblik om vlootkwesties. Het Engelsch-Eransehe vlootaccoord heeft het, na de mislukte Geneefsche conferentie, sluimerende kruiser- en duikbootvraagstuk weer klaarwakker en het defeat over de wape- ning d'er zee die verschillenden mogendheden toekomt, opnieuw gaande gemaakt. De goede betrekkingen tusschen de groote zeemogend- heden zijn bij het al of niet tot standkomen, van een bevredigende regeling ten nauwste betrok- ken. Dit wat de buitenlandsche politiek be- treft. Op het gebied van de binnenlandsche poli tiek heeft deze vlootstrijd in, de eerste plaats zijn terugslag in de Ver. Staten, waar beslist moet worden over het toekomstig vlootpro- gram. Duidelijker worden de aanwijzingen dat er in Amerika een sterke strooming bestaat om, indien Engeland niet tot overleg, of liever gezegd niet tot rekening houden met Ameri- kaansche wenschen, gezind felijft, de Britsche adimiraliteit een lesje te geven door groote kruisers te bouwen in een aantal waartegen Engeland moeilijk op kan bouwen, omdat het dan niet zou yeten, hoe het zijn begrooting in evenwicht zou moeten houden. In de Duitsche binnenlandsche politiek is pas groot kabaal ge- weest over het bouwen van een pantserkruiser dien de minister voor rijksverdediging zoo on- misbaar achtte d'at hij van, plan was er zelf mee naar den kelder te gaan, indien de Rijks- dag het bouwprogram ervoor schrapte. Op dezen eersten pantserkruiser zullen er denke- lijk meer volgen, want de Vossische Ztg. meldt dat reeds besloten is, op de begrooting voor 1930 een post voor een tweeden kruiser van dit type te brengen. Tegenover al de argumenten die bij vloot- discussies den laatsten tijd over de onmisfoaar- heid van zekere oorlogsscheepstypen gebruikt zijn, maakt een onthulling die voor rekening van de Londensche Daily Express kcant en on der een andere rubriek vermeld wordt, een eenigszins potsierlijken indruk. Zij is gelijk een luchtbom, barstend boven de hoofden der vloot-enthousiasten. Haar mededeeling komt in het kort hierop neer, dat de middelen voor aanjvallen uit de lucht op oorlogsschepen thans zoozeer volmaakt zijn dat een paar honderd kilo goed gemikte en uit de lucht vallende ont- ploffoare stof aan het bestaan van een staat als zeemogendheid een einde kunnen maken. Het blad stelt het voor, of er na de laatste proefnemingen die dit theoretisch hebben aan- getoond, consternatie op de Britsche admirali- teit heerscht, omdat men geen voldoende af- weermiddelen meer weet te bedenken. In dit licht beschouwd, wordt dan de heele stelling dat van een zeker minimum kleine kruisers tot bescherming van verbindings- en toevoer- wegen het leven van Engeland en het Britsche rijk afhangen, moeilijk meer te verdedigen. Dit leven hangt dan waarlijk aan zeer brozen draad die in korten tijd uit de lucht afgesneden zou kunnen worden,, afgescheiden nog van on- deizeescbe gevaren. Het sicken van geld in de groote linie-schepen wier aantal reeds te Was hington beperkt werd, zou eveneens een hoogst gewaagde belegging worden. Zoodat ten, slotte alle oogen zich van den zeespiegel af- en naar de lucht moeten gaan toewenden en aandacht schenken aan het vraagstuk van de beperking der luchtstrijdkrachten. De Engelsche lucht- maarschalk die eens opgemerkt heeft dat men moest wenschen dat het vliegen van den mensch, ondanks alle verbeteringen, die het voor vredestjjd gebracht heeft, nooit was uit- gevonden, had wellicht als Brit ook zekere sombere voorgevoelens aangaande de toekom- stige moeilijkheden voor zijn land om de gol- ven te blijven regeeren. DUITSCHLAND'S BUITENLANDSCHE POLITIEK. De Rijksdag heeft Dinsdag met groote meer- derheid zijn vertrouwen in Stresemann als be- proefd leider der buitenlandsche staatkunde hernieuwd toen hij met 219 tegen 98 stemmen de door de nationaal-socialisten voorgestelde motie van wantrouwen ketste. Met het handje- vol nationaal-socialisten (de Hitlerianen van anti-semietischen oorsprong) stemden de D.- nationalen en de communisten mede, dus de mannen van rechts en van uiterst links. Door deze stemming werd, schrijft de N. R. Crt., derhalve duidelijk uitgedrukt, dat Stresemanns politiek in het parlement thans op een zeer breede basis rust en dat, zoo lang er in de omstandigheden in Europa geen geheel nieu- we wending komt, eigenlijk geen regeering denkbaar is die Stresemann's richtsnoeren niet volgen zou. Het is een politiek die geduldig aanstreeft op het doel om Duitschland met in- stemming van de andere groote mogendheden zijn positie, rang en prestige van groote mo- gendheid te hergeven en als middel daarvoor overleg, met betrachting van verzoeningsge- zindheid en geduld te baat te nemen. Hoewel de Duitsch-nationalen hun toon bij het bevatten en hekelen van deze politiek thans gewijzigd hebben, houden zij nog den schijn op, hun eigen negatieve politiek als een veel betere oplossing tot hervorming van Duitschland positie te be- schouwen. Zij g-even nog altijd voor dat zij het met uittreding uit den Volkenbond, ver- scheuring van het tractaat van Locarno, bond- genootschappen met tegenstanders van de Westersche mogendheden zouden willen be- proerven. Dit is eehte frazen-politiek van een oppositiepartij, maar zoo zij zelven weer re- geeringsverantwoordelijkheid te dragen kre- gen, zouden zij natuurlijk daar niet naar han- delen. De meerderheid voor Stresemann zou nog grooter geweest zijn, indien niet een groot aan tal afgevaardigden uit de provincie afwezig geweest waren. Stresemann kan nu rustig voortwerken aan de oplossing van de groote hangende vraagstukken van de ontruiming en de herstelbetalingen. DE OMGESLAGEN REDDINGSBOOT. Na een eenvoudigen dienst in het kleine dorpskerkje, waarbij de geheele bevolking te- genwoordig was, zijn 15 van de 17 slachtoffers van het ongeluk met de reddingboot op het kenkhof te Rije begraven. De burgemeester hield een korte toespraak. Er waren kransen van de admiraliteit, van alle naburige kust- plaatsjes, van. de Vereeniging tot redding van drenkelingen, en tal van corporaties en parti- culieren. De beide nog vermiste lijken zijn nog niet aangespoeld. TWAALF MILLIOEN CH1NEEZEN DOOR HONGERDOOD BEDREIGD. Volgens de jongste mededeelingen van net internationaal hulpcomite in verband met den hongerdood in China, worden twaalf millioen imwoners van Centraal en Noordelijk China door den hongerdood bedreigd. Men vreest, dat dit aantal tot 20 millioen zal stijgen, als de ramp haar hoogtepunt zal hebben bereikt. Om hulp te verleenen heeft het internationaal hulp comite een minimumfeedrag noodig van 40 millioen Mexicaansche dollars. ROOKVERBOD IN CHINA'® LEGER. Ten einde de discipline in het Chineesche na tional leger te verbeteren, heeft Tsjang Kai- sjek, naar officieel uit Nanking wordt ge- meld, een order gericht tot de verscMllende leger-afdeelingen, waarin het aan alle solda- ten, onder-officieren en officieren onder den rang van divisie-corrumandant, venboden wordt te rooken; zij die dit bevel in den wind slaan, zullen streng worden gestraft. CHURCHILL OVER DE OORLOGS- SCHULDEN. In het Engelsche Lagerhuis heeft Churchill, d'e kanselier van de Schatkist, in antwoord op een vraag verklaard, dat de jaarlijksche beta- lingen van Groot-Brittannie aan de Ver. Sta- ten ter aflossing der oorlogsschuld, 33 mil- j lioen pond sterling bedragen. De Britsche ont- vangsten met betrekking tot de gealiieerde 1 schulden bedragen 12.800.000 pond sterling, waarin zijn begrepen 8 millioen van Frankrijk en 4 millioen van Italie. De schadevergoeding bedraaigt 19 millioen pond sterling, hetgeen tezamen 32 millioen maakt aan ontvangsten j tegen de 33 millioen der te betalen schuld. De jaarlijksche afbetaling aan de Ver. Staten zal na 1933 tot op 38 millioen, stijgen, terwijl de ontvangsten uit de gealiieerde oorlogsscbulden naar verhouding zullen stijgen, overeenkom- stig de getroffen regeling. Churchill zeide verder nog: Met uitzondering van een klein bedrag, aan Rusland geleend, staat geen enkel deel der Britsche oorlogs schuld aan Amerika in verband tot de kosten welke rechtstreeks ten behoeve der andere ge aliieerde regeeringen zijn gemaakt. Indien wij nochtans niet ongeveer 2 milliard pond ster ling hadden geleend, hadden wij niet bijna een milliard van Amerika behoeven te leenen. De Labour-afgevaardigde Will Thorne vroeg of er geen poging wordt aangewend om alle oorlogsschulden kwijt te schelden, door welker afbetaling de handel in alle landen wordt verlamd. Churchill antwoordde hierop: „Ik zag gaar- ne alle schulden over en weer kwijtgescholden, maar dat ligt niet in mijn macht. VEEL ANIMO! Voor de betrekking van agent van politie te Ter Neuzen hebben zich 140 sollicitanten aangemeld, waarvan 100 met diploma. EEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau C. A. H. Stoutjes- dijk, voorzitter van den Kring Tholen en St. Philipsland der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw te Tholen. SOHEEPSONGEVAL. Aan boord van de motoraak „Machiensteen 20", alhier thuisbehoorende, is Dinsdagmiddag nabij Den Helder de dekknecht C. H. de Mul, afkomstig van Philippine, door de koppeling van de schroefas gegrepen en rondgedraaid. Hij is emstig vervvond naar het marine-hos- pitaal in Den Helder vervoerd. (506PERATIEVE BAKKERIJ EN VERBRUIKSVEREENTGING. In de jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging, die gehouden werd in de boven- zaal van het Hotel du Commerce" waren tegenwoordig 43 leden. De aftredende be- stuursleden H. de Vriendt, J. Comelissen en A. Leenhouts, werden bij acclamatie herko- zen. In de commissie van toezicht werd in plaats van den heer C. Lok benoemd de heer J, Witte. Het jaarverslag van den penningmeester getuigt van grooten bloei en vooruitgang. Het ledental is met 40 toegenomen. Een bij- zonider grooten vooruitgang boekte het win- kelbedrijf, vergeleken met den omzet in het jaar te voren. De omzet steeg van 32.000 tot ruim f 46.000. Ook in het bakkerijhedrijf was vooruitgang; er werden enkele duizenden brooden meer gebakken dan het jaar te voren. De bloemprijzen waren iets lager, waarom niet werd ingegaan op het voorstel der bak- kerspatroons om den broodprijs met 2 centen te verhoogen. Na behoorlijke <afschrijvingen op beide be- drijven gaf de bakkerij een overschot van f 1355,02% en de winkel een voordeelig saldo van 1736,46%, samen 3291,49. Van dat bedrag werd 5 uitgekeerd aan het perso- neel, en voorts 5 aan de leden van hun brood en winkelomzet. De balans geeft aan een vermeerdering in bezittingen van ruim f 10.000, gevolg van de inrichting van het nieuwe winkelgebouw en de vermeerdering der voorraden. Het eigen vermogen der coo- peratie bedraagt 4307,67, verdeeld over de inleggelden, het reservefonds en het uitbrei- dingsfonds. DISTRIBUEERING VAN MOSSELZAAD. Men meldt uit Philippine aan het D. v. N. Br., dat de heer Krijger, lid der Tweede Ea rner j.l. Zaterdag in de vergaderzaal van het Raadhiuis aldaar op verzoek van de heeren F. Dhooge en P. A. Rammeloo, een uiteenzetting heeft gegeven over de distributiequaestie van het Zuiderzeesch mosselzaad. Bijna alle mosselkweekers uit die gemeente waren hierbij tegenwoordig. Volgens de uiteenzetting, die de heer Krijger aan de aanwezigen gaf, komt de distribueerina' van Zuiderzeesch mosselzaad in het kort hier op neer, dat bij een eventueele inwerking tre- ding hiervan voortaan ieder mosselkweeker jaarlijks door een commissie, bestaande uit le den van het hoofdbestuur van den bond van Zeeuwsche mosselkweekers, zijn deel Zuider zeesch mosselzaad zal worden toegewezen, wat zal worden berekend naar de grootte en cul- tuurwaarde van de door hem gebruikte per- ceelen. Deze distribu tie regeling stuit bij het mee- rendeel der kweekers op heftigen tegenstand en dit vindt hierin zijn oorzaak, dat zij n.l. op de eerste plaats absoluut niet gesteld zijn op regeeringsbemoeiingen in hun bedrijf, ten tweede, omdat zij in de samenstelling of rege ling hiervan niet eens gekend zijn en tenslotte omdat hierbij geen rekening gehouden werd met de te betalen pachtsom voor de in gebruik zijnde perceelen en het te gebruiken materiaal en de motorschepen dat vooral voor het ha- len van mosselzaad naar de Zuiderzee is aan geschaft en gebezigd wordt. Het zal den heer Krijger bij het vernemen van deze, hem kenbaar gemaakte bezwaren, wel duidelijk geworden zijn, dat hij de kwee kers met deze, vermoedelijk door hem opge- zette en fel verdedigde mosselzaad-distributie- quaestie alle behalve naar wensch is! BESS- OTTELIJKE ZIEKTEN. Het aanta' gevallen van besmettelijke ziek- ten over de week van 11 tot en met 17 Nov. in de prov. Zeeland bedroeg: Tweeds uanaf 50 ct. per pond 20 ct. per ons 10 ct. per om iOURE - UTRECHT - AMSTERDA* - DER HAA8 Opgericht 1753 Roodvonk: Burgh 1, 's Gravenpolder 3, Hontenisse 1, Hulst 1, Kloetinge 1, Krumtn- gen 1, Philippine 2, Schoondijke 1, Vlissingen 1, Wemeldinge 1. Diphteritis: Goes 1, Stoppeldijk 1. In genoemde week zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge- komen. HOEK. Woensdagmiddag geraakte een auto bij het uitwijken voor een ander voertuig nabij den Wulpenbek van den weg af en kantelde in den aangrenzenden sloot. Het ongeval verliep met eenige materieele schade. KORT VERSLAG van de vergadering van het Hoofdbestuur der Z. L. M. Op 21 November hield het Hoofdbestuur der Z. L. M. te Tholen een buitengewone vergadering. Op een enkele uitzondering waren alle Hoofdbestuursleden aanwezig, benevens de Commissaris der Koninqin in Zeeland, jhr. J. van Vredenburch, eerelid de adviseerende leden lr. C. Stevens en C Zwagerman, Mr. H. C. J. Zaaijer, benevens familieleden van den heer Stoutjesdijk. De Voorzitter, de heer Mr. P. Dieleman deelde bij den aanvang mede, dat deze ver gadering om bijzondere redenen werd ge houden. Aanvankelijk gold als zoodania het feit om de Thoolsche brug eens te bezien doch de reden was eigenlijk, dat de nestor. van het Hoofdbestuur, de heer C. H. A. Stoutjesdijk den vorigen dag zijn 75sten ver- jaardag vierde. Het Hoofdbestuur heeft ge- meend dien dag niet ongemerkt te moeten. laten voorbij gaan. Spreker schetste het karakter van den ju- bilaris en de wijze waarop hij den landbouw had gediend en tal van functies op verschil- lend gebied n.l. op dat der cooperaties, het veilingswezen, het polderwezen, het crediet- wezen etc. heeft vervuld en dat nog steeds doet met opgewekten zin en grooten ijver die voor zeer velen een voorbeeld kan zijn. De Z. L. M. is dankbaar voor dergelijke leden en de Zeeuwsche Landbouw mag trotsch zijn op zulke vertegenwoordigers. De Commissaris der Koningin deelt mede. dat hij om twee redenen aanwezig was in deze vergadering van het Hoofdbestuur. het- welk anders nimmer het geval is, en wel om de hartelijke gelukwenschen aan den heer Stoutjesdijk, die zooveel voor den Landbouw heeft gedaan, persoonlijk over te brengen. Spreker onderstreepte, dat Zeeland trotsch mag zijn op dergelijke mannen, die den stoot tot vooruitgang geven. Wanneer deze men- taliteit meer algemeen aanwezig was, zou Zeeland op nog hooger peil komen dan het reeds was. Hoewel spreker schriftelijk de gelukwen schen had kunnen doen toekomen, heeft hij dit niet gedaan omdat hiervoor een tweede reden was. Spreker had ook een opdracht te vervullen. De verdiensten van den heer Stoutjesdijk zijn ook door de Regeering er- kend en deelde spreker daarop mede, dat het._ H. M. de Koningin had behaagd den heer Stoutjesdijk te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Van harte wenschte spreker den heer Stoutjesdijk ge~ luk en hoopte, dat deze onderscheiding eeir spoorslag zou mogen zijn voor velen om de voetstappen van den heer Stoutjesdijk te drukken. Met daverend applaus werd deze mede deeling begroet. De heer Stoutjesdijk dankte voor de hulde en verzocht den heer Commissaris der Ko ningin zijn diepgevoelden dank aan H. M. de Koningin ^e willen overbrengen voor de onderscheiding, die spreker met trotsch hoopte te dragen. Daarop werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de agenda nadat den heer Ir. Dorst in de eerste vergadering, die hij bijwoonde, werd welkom geheeten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 9