EAVIL JANNINGS Aa>t N.V. Stoomwasscherij TRIO is toch goedkooper. a Qbramauni Qictutt ZATERDAG en ZONDAG CONCERT- EN BI0SCQ0PGE60UW INGEZONDEN STUKKEN. PRO VINCI ALE STATEN VAN ZEELAND. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN, VLISSINGEN ■daaraan terstond gevolg zou gegeven worden. De VOORZITTER zegt naar aanleiding hiervan, dat het in dit geval niet vroeger zou hebben gekunnen, omdat de verlichting nog niet in orde was. 62. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz. van ambtenaren en beamb- ten. J975. 63. Kosten van verzekering tegen brand- schade en stormschade. f 20. 64. Rente van geldleeningen ten laste van hoofdstuk III komende. 290. 65. Aflossing van geldleeningen ten laste vao hoofdstuk III komende. f 400. 66. Gratification aan rijks- en gemeente- politie. 90. 67. Vergoeding voor woninghuur aan de veldwachters. f 200. 68. Geneeskundige behandeling der veld wachters. 50. 69. Kosten van de burgerwacht. f 200. De heer *t GILDE stelt voor dezen post te schrappen. Dit voorstel wordt verworpen met 9 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren 't Gilde en Kruijs- se; tegen stemmen de heeren Dieleman, P. de Ferjter, Oggel, Van de Bilt, Claessens, Wol- fert, J. de Feijter, Koster en Van Dixhoom. 70. Kosten onderhoud van de schietbaan. f. 100. 71. Subsidie aan de Politiehondendresseer- vereeniging ,,Zeeuwsch-Vlaanderen" te Axel. f 10 72. Toeslag op pensioen. 283,20. 73. Vergoeding voor dienstrijwiel aan de veldwachters. f 40. 73a. Plaatsing van northonputten ten be- hoeve der brandweer en verbetering brandput Stationsstraat. f 1000. De heer VAN DE BILT vraagt, of men door het slaan van die northonputten over ge- noeg water voor de brandweer zal kunnen beschikken. Hij heeft wel eens gehoord, dat die putten tegenvielen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de putten in het Nieuwediep, bij den heer Van Dixhoorn, geen voldoende water meer geven; die zitten misschien vol zand. De opperbrand- meester heeft op het bezwaar daarvan ge- wezen. voor het verkrijgen van water bij brand. Er is daarop besproken een proef te nemen met het maken van een put by de marechausseekazeme. Daar schijnt veel wa ter te zitten. Er is daarop besloten met het oog op de watervoorziening by brand voor- loopig f 1000 op de begrooting te zetten. De heer VAN DE BILT meent, dat er ook wel voor water zou gezorgd moeten worden in de buurt van het station. De VOORZITTER zegt, dat dit ook in de bedoeling ligt. Hij wijst overigens op den brandput in de Stationsstraat. De heer VAN DE BILT merkt op, dat daar niet veel water in staat. Hoofdstuk IV. Volksgezondheid. 78. Toelage aan de gezondheidscommissie. 116,52. 79. Kosten ter voorkoming en bestriding van epidemische ziekten. f 150. 80. Bijdrage aan de centrale gemeente in de kosten van den keuringsdienst ingevolge de warenwet. f 850. 81. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz. van ambtenaren en beamb- ten. 10. 82. Kosted van verzekering tegen brand- schade en stormschade. f 10. 83. Subsidie aan de vereenigingen „Het Groene Kruis" en het ,,Wit-Gele Kruis". 1250. De VOORZITTER vestigt de aandacht op het verzoekschrift van de heeren Van de Bilt en De Kort, om een subsidie voor de eventueel te stichten vereeniging het Wit-Gele Kruis ad 250. Hij kan meedeelen, dat Burgemeester en Wethouders het jammer hebben gevonden dat deze aanvraag is ingekomen. Ieder ingezetene is thans tevreden over de werking van het Groene Kruis en daarom vonden ze de ont- vangst van dit verzoek jammer, aangezien dit weer verbrokkeling van krachten betee- kent voor een thans goed werkende zaak. Het is daarom, dat zij de beslissing hierover hebben overgelaten aan den gemeenteraad. De heer VAN DE BILT betuigt zijn spyt, dat er geen voorstel van Burgemeester en Wethouders gekomen is. Indien een vereeni ging het Wit-Gele Kruis zou worden opge- richt, dan moeten daarvoor grondige reden zgn. Hij ziet niet in, dat onder oprichting het Groene Kruis ook maar eenigszins zou kun nen lijden. Welke contribntie wordt thans door Roomsch-Katholieken aan het Groene Kruis bijgedragen? De VOORZITTER merkt op, dat de oprich ting van het Wit-Gele Kruis aan Burgemees ter en Wethouders niet spijt, doch wel dat dit een nadeeligen invloed zal hebben op de wer king van het Groene Kruis, een vereeniging die thans iedereen voldoet. De heer VAN DE BILT wijst er op, dat het bewys is geleverd, dat het Groene Kruis door de Roomsch-Katholieke bevolking is gesteund, maar het staat vast, dat een katholiek liever verpleegd wordt door eene R. K. liefdezuster. Indien nu een vijfde deel der bevolking dat wenscht, behoort daarmede naar zijn meening toch rekening te worden gehouden. Het is nu altyd goed gegaan, maar dat is toch geen motief om tegen de Roomsch-Katholieken te zeggen: daar moet je het nu maar mee blijven doen, vooral als het zooals hy voorziet voor het Groene Kruis hoogstens een klein verschil zal kunnen uitmaken. Er moet buiten de aangevraagde 250 sub sidie toch nog veel meer voor opgebracht worden en dat komt dan toch ten voordeele aan de bevolking van Axel. Ook degenen on der sprekers geloofsgenooten, die het met de kerk niet zoo nauw nemen, worden ten slotte gaame verpleegd door een R. K. liefdezuster. Spreker heeft nooit op het Groene Kruis ge- reclameerd en hij meent, dat de werkzaam heid dier vereeniging nog niet zal worden verstoord, als zij door de oprichting van het Wit-Gele Kruis een beetje contributie minder zal ontvangen. De VOORZITTER verklaart, dat het col lege van Burgemeester en Wethouders niet tegen de oprichting van zoodanige vereeni ging is. De heer VAN DE BILT is dan al tevreden, als het college er niet tegen is. De heer OGGEL bevestigt, er niet afwij- zend tegenover te staan, maar het is een feit, dat de laatste verpleegster van het Groene Kruis hier weggegaan is, omdat te weinig werk voor haar was. Burgemeester en Wet houders vragen zich daarom wel af of er dan aanleiding is er nog een verpleegster nevens aan te stellen, hetgeen toch meerdere kosten veroorzaakt, terwijl de bestaande vereeniging tot aller tevredenheid werkt. De heer VAN DE BILT: Misschien zal een volgende verpleegster meenen, dat er voor haar werk genoeg is. De heer OGGEL: Dat kan ook van tijde- lijke omstandigheden afhangen. De heer VAN DE BILT: Indien we van meening zouden zgn, dat de werkzaamheden van het Groene Kruis er emstig door zouden worden belemmerd, dat het dan hare werk zaamheden niet zou kunnen voortzetten, dan waren we er niet aan begonnen. Maar hoe- veel bedraagt de contributie der katholieken aan die vereeniging? Hij weet niet of de ter vergadering aanwezige voorzitter der ver eeniging dit kan of wil zeggen. De heer KRUIJSSE kan daarop niet ant- woorden; dit staat volgens hem ook buiten deze zaak. Hg vermeent echter, dat dit pl.m. 200 bedraagt. Het bestuur van het Groene Kruis heeft dat zelf nog niet nagegaan. Er wordt eigenlijk aan het prae-advies van Bur gemeester en Wethouders een beteekenis toe- gekend, die het niet verdient. Als evenwel Burgemeester en Wethouders zouden voor- stellen de gevraagde subsidie toe te staan, dan behooren dat voorstel ook te kunnen ver- dedigen en dat konden ze niet. Bij deze aan vraag komt een zuiver godsdienstig stand- punt naar voren, doch Burgemeester pn Wet houders hebben tot taak de belangen der ge meente in het oog te houden en te zorgen, dat in de verschillende behoeften met de miftst mogelijke onkosten wordt voorzien. Het wordt wel eenigszins moeilijk. Op die wijze zou men van katholieke zijde ook wel den eisch kunnen gaan stellen van het aan- stellen eener Roomsch-Katholieke vroed- vrouw. In elk geval staat spreker niet vijan- dig tegenover deze zaak. Misschien is dit vergeten, maar het prea-advies van Burge meester en Wethouders is over deze zaak wel wat sober. Er had n.l. ook moeten in staan, dat Burgemeester en Wethouders, omdat zij de mogelijkheid hebben verondersteld, dat de raad de subsidie zou willen verleenen, zich om inlichtingen hebben gewend tot het Centraal hier een of andere ziekte uitbrak, een tweede verpleegster zeker op haar plaats zou zijn. De vorige meende wel. dat er hier voor haar geen werk genoeg was, maar we hebben er ook een gehad, die meende, dat er te veel werk voor haar was. Indien er ten slotte voor dit doel /1250 subsidie wordt verleend, ten bate van de lijdende menschheid, gelooft spreker, dat dit nog niet te veel is. Het werk der ver- pleegsters wordt op hoogen prijs gesteld, doch het is beter dat men er twee heeft die weinig werk hebben, als edn die het niet af kan. De heer P. DE FEIJTER noemt het een prachtig verschijnsel, dat iedereen zoo over het werk van het Groene Kruis tevreden is en als die vereeniging een tweede verpleegster noodig had, zou hij ook met plezier zijn stem geven aan verhooging der subsidie voor dat doel. Hij ziet echter geen aanleiding voor het aanstellen van een tweede, een Roomsch- Katholieke verpleegster, aangezien de vorige verpleegster al weggegaan is, omdat zij te weinig te doen had. Hij kan er dus zijn stem niet aan geven. De heer VAN DIXHOORN zit hier als lid van den gemeenteraad om te beschikken over de centen van de gemeentenaren. Hij herin- nert zich een uiting van den vroegeren Duitschen Keizer: ,,ik ken geen partijen, ik ken alleen Duitschers!" zoo kent spreker in deze ook alleen Axelaars. De heer VAN DE BILT: Maar dat meen de de Keizer niet! De heer 't GILDE: Daar was geen schijn van! De heer VAN DE BILT meent er toch nog HET PRACHTIGE FILMWERK IN HET Bureau voor de Statistiek, over de verhouding der Roomsch-Katholieken tot het Protestant- sche deel onzer gemeente. Daaruit blijkt, dat dit ongeveer een vijfde deel bedraagt. Op grond daarvan zijn Burgemeester en Wethou ders van meening, dat een eventueele subsidie billijkheidshalve 250 zou moeten bedragen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders is dus geen definitief voorstel, het col lege achtte van haar standpunt die subsidie moeilijk te verdedigen, aangezien het moeilijk te verdedigen is. Het betreft hier meer een gevoelskwestie. De heer VAN DE BILT dankt den heer Krugsse voor diens mededeeling. De heer KRUIJSSE kan ten bewijze dat hij, voorzitter van het Groene Kruis, niet vijandig tegenover de aanvraag staat er ook nog op wgzen, bij de besprekingen in het college van Burgemeester en Wethouders er aanvanke- lijk vijandig tegenover stond, doch zijn voel- hooms ook eens verder te hebben uitgestrekt, en dat hem daarbij gebleken is, dat in ver schillende gemeenten in het Westelijk deel van Z.-Vlaanderen, waar een Roomsch- Katholieke meerderheid en een afdeeling van het Wit-Gele Kruis is gevestigd, ter wille van de Protestantsche bewoners ook steun wordt verleend aan een vereeniging het j Groene Kruis. Dit heeft zgn meening ook wel gewijzigd en dit heeft hij in de vergade ring van Burgemeester en Wethouders ge- zegd. De heer VAN DIXHOORN verklaart dat alle Axelaren hem even lief zijn, het zijn al ien burgers uit dezelfde gemeente. Nu wordt wel gezegd, dat de katholieken liever door een katholieke verpleegster worden verpleegd, maar als men dien weg opgaat, ontstaat het gevaar, dat de bevolking weer in 5 of 6 stukken uit elkaar valt, hetgeen hij niet be- vorderlijk acht aan het algemeen welzijn. We zijn ten slotte allemaal van denzelfden gods- dienst, d. w. z. van de christelijke belijdenis, al zijn we over verschillende kerken verdeeld. Waarom moet men nu op het gebied van het verstrekken van verplegingsartikelen en ver- pleging ook weer gesepareerd worden? Hij meent, dat het 't meest in het belang is: e6n krachtige instelling voor de geheele gemeente. De heer 't GILDE verklaart, dat ook hem aanvankelijk deze zaak niet sympathiek was; ook hij betreurt het separisme, doch is ten slotte naar het meer reeele standpunt gaan overhellen, dat hieraan steun behoort te wor den verleend. Het is toch juist, dat de Roomsch-Katholieken ongeveer een vijfde deel van de bevolking der gemeente uitmaken en dat, behalve het bedrag dat voor de volks- huisvesting wordt uitgegeven, het bedrag dat op de begrooting voor de volksgezondheid wordt uitgetrokken nog niet zoo groot is. En hoezeer spreker ook is v66r bezuiniging, meent hij toch dat er aanleiding is om tege- moet te komen aan deze subsidie-aanvraag ten bate van het Wit-Gele Kruis. Over die subsidie van 250 zal toch ook pas beschikt worden, als er voor die vereeniging een pleeg- zuster is. Hij kan .er dus zijn stem wel aan geven. Men moet z.i. niet kijken naar hetgeen er in het Land van Cadsand gebeurt, als daar in een kleine negorij waar een vereeniging is van het Wit-Gele Kruis niets gegeven wordt voor het Groene Kruis, maar men moet zich stellen op het standpunt van verdraag- zaamheid, juist omdat we alien kinders zijn van denzelfden Vader. Men behoort subsidie te geven aan eene vereeniging die krachtens de getalsterkte van de met haar sympathi- seerende inwoners daarop recht heeft en, men moet er ook rekening mee houden, dat die vereeniging van het Wit-Gele Kruis er in ieder geval komt. De heer KRUIJSSE maakt den heer 't Gilde opmerkzaam, dat hij hem blijkbaar verkeerd verstaan heeft, want hij had het Land van Cadsand aangehaald als voorbeeld, dat daar overwegend katholieke gemeenten zijn waar ook steun aan het Groene Kruis wordt verleend. Hij kan zich best indenken, dat menschen van een bepaalde godsdienstige richting er de voorkeur aan geven door iemand van die richting verpleegd te worden. De heer 't GILDE verneemt dat met ge- noegen, hij had den heer Kruijsse dan ver keerd verstaan. Het versterkt ook zijn stel- ling. De heer DIELEMAN gelooft ook, dat de vereeniging het Wit-Gele Kruis reden van be- staan heeft en dat te meer omdat, wanneer op te mogen wgzen, dat de katholieken toch in elk geval ook belastingbetalende burgers der gemeente zijn. De VOORZITTER zal thans het verzoek in stemming brengen. Het wordt ingewilligd met 8 tegen 3 stem- men. Voor stemmen de heeren Dieleman, 't Gilde, Oggel, Kruijsse, Van de Bilt, Claessens, Wol- fert en J. de Feijter; tegen stemmen de hee ren P. de Feijter, Koster en Van Dixhoom. 84. Uitgaven in zake de voorziening van drinkwater. f 25. 85. Subsidie aan de Algemeene Ned. Ver eeniging „Het Groene Kruis". f 5. 86. Belooning van den ambtenaar, belast met het toezicht op de noodslachtingen. 28. 87. Jaarwedde van den afslager van visch. f 20. (Wordt vervolgd.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redaetie. SLIKZOEKERS EN POLDERBESTUURDERS. Mijnheer de Redacteur! Mag ik nog even den heer Petrus David, gezworene van den Pierssenspolder beant- woorden In de eerste plaats heb ik mij niet aange- diend als ,,belastingbetaler"; bovendien is er bij mij geen sprake van „jaloerschheid". Ik kan goed zien, dat de belastingopbrengst voor reeele zaken of belangen der gemeente wordt aangewend. Het wegen vraagstuk" is door mij niet besproken, dat staat buiten de kwestie zooals ik die behandelde. Ik wil toegeven, dat aan de regeling daarvan wel iets hapert. Daar- over is tegenwoordig zdoveel te doen, dat er misschien voor den „weg" door den Pierssens polder ook nog wel iets goeds voorkomt. Ik zal de eerste zijn om toe te juichen, dat iemand spaarzaam is en tracht een eigen huisje al of niet met hypotheek bezwaard in eigendom te krijgen, maar ik keur het af dat hij dit „op een koopje" doet aan een niet behoorlijk gerioleerde en verharden weg of straat en dan, wanneer hij de gevolgen van dat koopje aan den lijve voelt, het door hem behaalde ,,voordeel" door de gemeen- schap wil laten betalen. Onze bouwverordening stelt in dat opzicht geen overdreven eisch. Zeker, er zijn in de kom misschien ook elders bestaande straten verbeterd en gemodemiseerd. Die straten zijn nu eenmaal voor rekening der gemeente. Indien een straat eenmaal is in orde gebracht kan de onderhoudsplichtige die aan de gemeente overgeven, welke dan ver- plicht is die te aanvaarden en te onderhou- den. Maarzij moet door den betrok- kene voor de eerste maal in overeenstemming met de eischen worden aangelegd. Dit is ook noodig omdat anders particulieren van de voordeelen van den bouwgrond profiteeren, doch de lasten op den hals der gemeenschap zouden schuiven. Ter Neuzen's raad en de hoogere autori- teiten hebben aan de woningen voor de Volks- huisvesting te Sluiskil heelemaal geen hooge eischen gesteld. Die zijn zelfs goedgekeurd met een plan dat minder gaf dan de bouwver ordening voorschrijft. Alleen't zijn daar geen slikstraten! Toen die woningen daar gesticht zijn, was er behoefte, waarin nie- mand voorzag. Nu men zichzelf weer kan redden zoekt men 't wat goedkooper, maar... in de slik, waar men nu ook weer wel uit wil, doch voor eens anders rekening! En wat dat complex pleegkindjes betreft, och geachte inzender, dat is nu ongelukkiger wijze eenmaal uit den tijd, men zoekt het tegenwoordig eerder in samenvoeging van ge meenten, dan in versnippering, doch er zijn misschien ook buiten Sluiskil velen die zoo'n samenvoeging als door u bedoeld zich gaame zouden zien ontwikkelen. Inzender schrijft, dat de polder niets ter verbetering kan doen. Kan zij den weg niet geheel of gedeeltelijk afdoend in orde laten maken en dan aan de gemeente overdragen? Dan is zij toch van het jaarlijksch onderhoud ontslagen INGEZETENE. Ter Neuzen, 22 Nov. 1928. Vergadering van Dinsdagmorgen. Thans waren 41 ieden aanwezig, afwezig alleen de heer Fruijtier. Schoolartsen. Voortgezet werd de behandeling van het voorstel inzake de schoolartsen. De heer STAVERMAN diende, nadat hij en de heer DE BAARE nader het instituut hadden verdedigd en op het verleenen van steun hadden aangedromgen namens hun beide en ook de heeren Sonke, Kakebeeke en Wallien de volgende motie in: „De Staten der Provincie Zeeland noodigen Ged. Sta ten uit hun voorstel tot afwijzing van het verzoek van het hoofdbestuur der Prov. Zeeuwsche Vereeniging ,,het Groene Kruis" om eene bijdrage uit de Provinciale kas in de kosten van het aanstellen van school artsen aan te houden ter nadere overweging en onderzoek. Verschillende heeren lieten op nieuw stem- men voor en tegen hooren en ook de heer Dieleman verdedigde nader uitvoerig het standpunt van Ged. Staten. Na ruim 7 kwartier werd de motie van den heer Staverman c. s. verworpen met 26 tegen 15 stemmen, die der Vrijz.-Dem., S. D. A. P. en de heeren v. d. Wart, Wal lien, De Ridder, van de C.-H., Sonke (A.-R.), Kakebeeke en Reilingh, beide V. B. Het voor stel van Ged. Staten werd hierop zonder stemming aangenomen. R.K. Landbouwwinterschool te Hulst. Tegen het voorstel om af te wgzen het ver zoek om subsidie voor de R.K. Landbouwwin terschool te Hulst gingen in alle afdeelingen stemmen op. Het geldt hier de eenige M. L. W. S. in Zeeland, die door particulier initiatief is opgericht en die niettegenstaande subsidie van Rijk, Landbouworganisaties en gemeenten. met jaarlijksche, niet onbelangrijke tekorten kampt zoodat noodgedwongen een beroep op de Prov. kas is gedaan. Sommige leden meenen, dat de toestand der financien voor de school beter zal worden en daarom nu deze subsidie moet worden verleend. Van andere zijde wordt de opzet der school te groot genoemd', meent men dat de streek zelf feitelijk te weinig doet en de school te sectarisch is. Van de zijde van Ged. Staten wordt opgemerkt, dat bij scholen als deze alleen bij de oprichting steun wordt verleend. De heer MOELKER meeint, dat men steeds weer aanvragen om steun voor scho len uit Hulst krijgt, en vraagt of men de kosten niet had kunnen berekenen alvorens te beginnen. De heer BOENDER meent, dat men het beste deze middelbare school in een lagere kan omzetten. Dit maakt het onderwijs goedkooper. Het kan z.i. met veel minder geld. Spreker geeft wel liever geen geld aan R. K. scholen, maar wel aan sectarische scholen in het algemeen. De heer DE PAUW is juist tegen het sectarische onderwijs en ziet niet in hoe landbouwonderwijs Chr. of R. K. kan zijn. Als men nu steunt dan zal ook de Chr. school te Axel komen vragen. Spreker zal alleen steunen als men het onderwijs een- voudiger maakt en naar centralisatie streeft. De heer VAN WAESBERGHE meent, dat de heer Boender achteruit wilt gaan in plaats van vooruit, door van M. O. naar L. O. te komen. Spreker verdedigt het nut der school, waar kinderen van alle gezindten toegang hebben. De school te Goes is met meer gesteund dan deze school. De school is van groote beteekenis voor de geheele streek, wat telkenmale blijkt, bij bijeen- komsten van oud-leerlingen. Spreker wil niet voorstellen het tekort te dekken, maar wel om alsnog de bijdrage in de stichtingskosten te verhoogen van 25 op 50 zooals ook Goes destijds kreeg. De heer WELLEMAN geeft toe, dat de school een centrum is van den streek een bezwaar is echter het niet algemeen karakter der school. Het bewijs is geleverd, dat de heeren daar makkelijk een school opzetten. Spreker zal voor het voorstel van Ged. Sta ten stemmen. De heer DIELEMAN zegt, dat de 50 om de school te Goes te behouden een bij- zondere omstandigheid was. In de exploi- tatie van een school heeft de provincie nog nimmer bijgedragen. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Subsidie voor dialectonderzoek. Alle leden vereenigden zich in de afd'. met het voorstel tot afwijzing van het verzoek om subsidie voor de „Ver. voor Dialect-onderzoek". Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Verbetering traverse Groede. Het voorstel om het besluit van 20 Juli 1926 tot verbetering van de traverse door Groede zoo te wijzigen, dat de uitgetrokken som stijgt van 25.500 tot 28.000, gaf aanleiding tot opmerkingen in de afdeelingen, waarop van de zgde van Ged. Staten werd geantwoord, dat het veronderstelde langzaam werken van den waterstaat niet de oorzaak is, dat het werk langzaam vordert, doch het verschil over den koop, daar J. Castelegn te veel vraagt en ont- eigening is aangevraagd. Het geldt maar een klein stukje grond. Het bedrag van 28.000 zal nog wel moeten worden verhoogd. Over- eenkomstig een naar voren gebracht idee heb ben Ged. Staten het plan den weg in het voor- jaar te verbeteren. In hun officieel antwoord deelen Ged. Staten mede, dat de onteigenings- bescheiden op 7 Nov. door den Minister aan het gemeentebestuur zijn toegezonden. De heer ERASMUS dringt op spoedige uitvoering van dit werk aan. De heer JOZIASSE verwacht, dat de f 28.000 wel bijna 40.000 zal worden. De heer DIELEMAN zegt spoed toe. Aan Casteleijn is f 3000 per H.A. geboden of in totaal f 8000. Hij wilde daarop niet ingaan. Het voorstel werd aangenomen z. h. s. Buitengewone werken. Het voorstel tot het in 1929 uitvoeren van buitengewone werken aan enkele Prov. wegen en werken, gaf aanleiding tot verschillende op merkingen in de afdeelingen. Een lid acht 100.000 voor den steiger te Stavenisse zeer hoog, waarop van de zgde van Ged'. Staten wordt geantwoord, dat deze steiger naar de eischen des tgds moet worden veranderd, en dat ook de stevige constructie van andere prov. steigers zooveel heeft gekost. Andere leden meenen dat veel te lang met deze verbetering is gewacht, wat Ged. Staten ten deele toege ven, zij hebben zoolang mogelijk gewacht met het oog op de geldmdddelen. Op een andere vraag wordt geantwoord, dat het wel mogelijk is, dat de steiger ook voor autoverkeer zal worden ingericht, maar dat Ged. Staten een veerdienst op Schouwen niet direct noodig achten. Ten opzichte van den hteiger te Kortgene, merkt een lid op, dat verbreeding van den weg over den veerdam z.i. niet noodig is, doch een ander lid merkt op, dat rekening moet worden gehouden met de verkeerstoeneming ter plaat- se. In een andere afdeeling acht een lid ook verbetering zeer gewenscht, doch 'n ander lid maakt de opmerking, dat d'e Noord-Bevelan- ders, zoolang er geen goedkoopere tarieven zijn en de diensten van het veer niet uitge- breid worden, het doen van nieuwe uitgaven noodeloos achten. Regelmatige en franco afhaling en bezorging. Nette bediening. Van de zijde van Ged. Staten wordt de nood- zakelijkheid der verbetering betoogd en een lid is het niet eens met de Noord-Bevelanders, de tarieven zgn bij vergelijking met die op het veer Zijpe niet te hoog. Betreffende den straatweg Schoondijke Rijiksgrens wordt van de zijde van Ged. Sta ten geantwoord, dat de verbetering waar- schijnlijk met klinkers zal geschieden. Op andere vragen deelen zg in hun schrif- telijk antwoord mede, dat van de aan de Prov. verstrekte uitkeering uit de wegenibelasting uitsluitend ten behoeve van wegen voorkomen- de op het Provinciaal of het Rijkswegenplan bgdragen kunnen worden verleend. Die uitkee ring vermeerderd met het vanwege de Prov. beschikbaar gestelde bedrag van ten muiste f 70.000 vormen samen het prov. wegenfonds. Daaruit is dan voor wegsverbeteringen, wel ke overeenkomstig de genoemde plannen ver- rioht zijn, onverschillig wie dat deed, dus ook voor conforme verbetering van Prov. wegen, 75 der kosten beschikbaar. Men mag alzoo verwachten, van de f 38.000 mettertgd in de Prov. kas terugvloeit drievierde van f 38.000 of f 28.500. Telken jare zou op grond van de Prov. wegembelastingverordening een bedrag van ten minste 70.000 in de begrooting moe ten voorkomen; daarnaast moet de begrooting evenals vroeger dezelfde wegenverbeterings- posten bevatten, die voorheen daarin voorkwa- men en steeds zal de Provincie dan voor ver betering van wegen, voorkomende op het Pro vinciaal- of het Rijkswegenplan 75 terug krijgen. De regelen naar welke een in te stel len prov. wegenfonds zal werken zgn nog bij Ged. Staten in studie. Eerst werd behandeld de steiger te Sta venisse. De heer SONKE meent, dat deze steiger ook van groot belang is voor een goede ver- binding met Schouwen en hij ziet in de route over Tholen een toekomst. Een onder zoek door den hoofdingenieur van den wa terstaat is zeker gewenscht. De heer ONDERDIJK meent, dat men f 100.000 kan voteeren als men denkt aan een route over Tholen, doch als men daaraan niet denkt acht hg het bedrag te hoog. Daarom stelt spreker voor de zaak aan te houden en nader onder de oogen te zien. De heer BOENDER ontkent, dat er geen behoefte zou zijn aan een betere verbinding voor Schouwen en ziet deze noodzakelijkheid in een veer op Stavenisse met goed verkeer naar Tholen. Dit kunstwerk, in casu de steiger, is thans nog zoo slecht niet als men wil doen voor komen en doorstond o.a. den storm van Vrij- dag j.l. Spreker wil ook gaame de zaak aan- houden, en ziet de noodzakolijkhedd van f 100.000 uit te geven niet in. De heer MOELKER wil ook een nader onderzoek afwachten, waarbij de heer BRANDSMA zich ook aansluit. De heer VAN ROMPU zegt, dat reeds enkele jaren geleden gewezen is op den slechten toestand van dezen steiger en de noodzakelijkheid van verbetering. Aanhou- ding zal niet tot een ander voorstel van Ged. Staten leiden. Wil men het voorstel ver- werpen, dan zijn Ged. Staten af van de verantwoordelijkheid. Spreker meent, dat een dienst Ziarik^ee<Stavenisse zekejr f 60.000 aan de provincie per jaar zou kosten. De heer MOELKER meent, dat de groote vemieuwing wel een of 2 jaar kan wachten, hij wil in ieder geval alles hebben nagegaan, en daarom is hij voor aanhouding. De heer SONKE vraagt ook den hoofd ingenieur eerst nog eens te vragen. De heer ONDERDIJK acht het niet on- mogelijk, dat het veer ZierikzeeKatsche Veer zou kunnen vervallen voor een boot ZierikzeeStavenisse. De heeren BOENDER en OVERHOFF pleiten voor aanhouding, waama de heer v. d. WEIJDE betoogt, dat een boot Zierik zeeStavenisse wel voor een zeeboot moet zijn. Reeds meer dan 10 jaar geleden heeft ingenieur Kloppert gewezen op den toestand van den steiger. De verbetering is nood- zakelijk, want er is ter plaatse een goede steiger noodig. Het is mogelijk, dat men de steiger naar nieuw systeem zal bouwen, maar weer een half jaar wachten, is niet gewenscht. Het voorstel tot aanhouding wordt aan genomen met 30 tegen 8 stemmen. Bij de post voor den steiger te Kortgene meende de heer SONKE, dat de Noord- Bevelanders bescheiden menschen zijn, doch groote behoefte hebben aan deze verbetering, die dan ook z. h. s. wordt aangenomen. Hiema werd te e6n uur gepauzeerd tot kwart over twee. DE MIDDAGZITTING. Thans kwam aan de orde de straatweg SchoondijkeRijksgrens. De, heer ERASMUS dringt er op aan dit werk spoedig uit te voeren, en in ieder ge val voor het nieuwe vreemdelingenseizoen in orde te maken. Spreker wijst op de weinige aanvragen, die binnen gekomen zijn van on- derhoudsplichtigem van wegen, die voor de 75 in aanmerking komen, en vraagt of voor velen de 25 soms nog te hoog zgn. Vele wegen hebben toch dringend verbetering noodig. De heer VAN DIXHOORN wil, vooral op wegen als deze, keien in plaats van klinkers gebruikt zien. De heer VAN ROMPU zegt, dat keien duurder zijn, maar beter. Als het eenigs zins kan zal aan het verzoek worden vol- daan. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Verbetering van wegen buiten die van Rgks- en Prov. wegen- plan. Het voorstel om rentelooze voorschotten te verleenen voor het verbeteren van zgn. ter- tiaire wegen, gaf in de afdeelingen aanleiding tot vragen en opmerkingen. Een lid meent, dat eerst de wegen van het Prov. wegenplan in orde moeten worden gebracht en daama de „locale wegen", een ander, dat d'e waterstaat reeds voldoende met werk is belast, een derde juicht het voorstel toe en wil overlegging van een lgst van voor steun in aanmerking komen de wegen, wat door andere leden wordt onder- steund. Enkele leden vragen spoed ook met het het oog op de werkloosheid. Een lid wil voor deze uitgaven leenen. Een lid van Ged. Staten geeft toe dat dit voorstel in verband staat met dat inzake den weg HulstSt. Jansteen, een ander lid van Ged. Staten zegt dit zelfde stel- sel ook jaren geleden met veel succes is toe- gepast. Het maken van deze wegen door de Prov. zelf is niet raadzaam, omdat de water staat reeds veel werk heeft. Veel aanvragen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 6