ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN, BONNEN ABDIJSIROOP Vrijdag 23 November 1928. 68- Jaargang Denkt er a an: Eerste Blad. Mo 8302. ABQNNEiENTSPRIJS: BINM.ENLAND. FEUILL1T0H De innemende Landlooper Speel niet met Uw KEEL GEMENGDE 3ERICHTEH. HET LEVENSGEDRAG VAN EEN BURGEMEESTER. TNGEZONDEN MEDEDEFXTNGEN (ZWARE SHAG) HEBBEN DUBBELE WAARPE TOT 31 DECEMBER 1928 XXX. AKKER'S Voorde Borst tsupm URANT Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling tr. per post o.60 pet iaar Voor Belcjie en Amenka f 2.25. overiqe fanden f 2.63. per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen^bn vooruitbetaling. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdaq- en Vrij da qa von d. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Besloten wordt, na de anbeidsbegrooting te aenandeien net ontwerp tat verlengmg van de opsehortingswet betreffende de vaccinatie. Het artikel van de begrooting van binnen- iandsche zaken betreffende burgerwachten en vrijiwilligen landstorm wordt aangenomen met 44 tegen 2d stemmen. Voortgezet wordt de behandeling van de ar- beddsbegrooting. De heer Kortenhorst (r.k.) bespreekt het economisch beleid van den minister en meent, dat dit niet alleen moet bestaan uit onderhou- den van het contact met de organisaties, maar oak moet steunen de takken van het volksbe- staan. Voorts wenscht hij, dat de minister meer doet om te komen tot een dubbel tarief, tot betere publicatie ten behoeve van de In dustrie en tot minder lijdelijkheid ten opzich- te van economische kwesties, door den Volken- bond opgeworpgn. Spreker meent ook, dat de invloed van den minister van handel en nijverheid op finan- cieele en waterstaatskwesties te gering is. De heer Joeskes (v,d.) wenscht overleg tus- schen groepen van bedrijfsraden te verzeke- ren, waarbij de regeering regelend kon optre- den, en acht een jaarlijksche vacantia noodza- keiijk, maar betwijfelt echter, of wettelijke re galing daarvan mogelijk is. Hij dient daarom een motie in, waarin onderzoek wordt ge- vraagd naar de middelen, ten einde een jaar- lfjksche vacantie voor loonarbeiders met be- houd van ldon te bevorderen. Spreker betoogt verder, dat collectieve con tracted bindend verklaard moeten worden als een kleine groep de totstandkomrng daarvan verhindert, en dat de regeering meer aandacht moet besteden aan de adviezen van den Hoo- ge'n Raad van Arbeid. De motie-Joekes zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. De heer Boon (v,b.) acht toetreding tot de conventie van Washington zeer gevaarlijk, nu met ons concurreerende landen die ratificatie niet willen. Hij spreekt zich verder uit tegen een wettelijke regeling van vacantie voor loon arbeiders. De heer Hermans heeft tot den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgen- de vragen gerioht. lis de minister niet van meening, dat een burgemeester iemand moet zijn van volkomen onbesproken levensgedrag Heeft de minister kennis genomen van de zeer lakenswaardige handelingen van den heer Hoefnagel, burgemeester van Schaik, bij ge- legenheid dat een motorrijder door de auto, waarin genoemde burgemeester met zijn fa- milie gezeten was, werd aangereden? Heeft de minister ook kennis genomen van de pogingen door d'ezen burgemeester aange- wend, om het geheele geval in den doofpot te sboppen, gelij.k ter terechtzitting is gebleken? Meent de minister, dat de heer Hoefnagel, na het voorgevallene, in zijn ambt gehand- haafd kan blijven GRONDWETTELIJK INKOMEN DER KONINGIN. In de Dinsdag gehouden Tweede Kamerzit- ting heeft Minister De Geer verklaard, dat H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en H. K. H. Prinses Juliana hem hebben me- degedeeld, dat zij ook voor het dienstjaar 1929 10 van hun grondwettelijk inkomen zullen laten staan. NATIONALE BOERENBOND. In een te Utrecht gehouden vergadering van ieden van den Plattelandersbond van de rich- ting De Boer en van uitgetredenen uit dien Bond behoord hebbende tot de richting Braat, is in beginsel besloten tot de vorming van een nieuwe plattelandersorganisatie. Een voorloo- pig bestuur werd benoemd met den heer J. D. van Beek te Zuidland als voorzitter, aan het- welk werd opgedragen het ontwerpen van statuten en program voor de nieuwe organi- satie, aan welke men wil geven den naam: Nationale Boerenbond. DE KAMERVERKIEZINGEN. Het partijgawest Zeeland der S. D. A. P. heeft in zijn Zondag te M-iddelburg gehouden vergadering op de groslijst voor de Kamer- verkiezingen geplaatst: 1. W. H. Vliegen; 2. W. Drop; 3. C. Woudenberg; 4. A. M. Overhoff; 5. J. H. Paris; 6. P. G. Gruijs. De Centrale Kiesvereeniging Amhem van den Vrijheidsbond heeft met groote meerder- heid van stemmen besloten om alls vooiioopige candidaten aan te bevelen: 1. Riidder van Rap- pard; 2. jhr. De Muralt. Voorts werd met groote meerderheid beslo ten er op aan te dringen om Gelderland te ver- binden met Zeeland. De afdeeling' Dordrecht van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond heeft met alge- meene stemmen besloten, haar afgevaardigden naar de centrale commissie vrij mandaat te geven ten opzicht van de comibinatievorming van kieskringen. Met meerderheid van stem- men is besloten, zich te verklaren tegen bij- lijsten, en niet mee te doen aan de actie van het camite ter bevordering van een candida- tuur-Ter Hall, doch den afgevaardigden ten opzichte van een candidatuur-Ter Hall en -Staalman vrij mandaat te geven. Voor de groslijst zijn opgegeven mr. L. Trouw in Den Briel; Ridder van Rappard te Tiel; mr. G. A. Boon, in Den Haag; dr. Vos te AmsterdamG. C. Roos, burgemeester van Lekkererk; J. van Welie te Dordrecht en jhr. R. de Muralt te Borculo. De afgevaardigden naar de centrale commissie kregen opdracht, te stemmen voor mr. Boon als no. 1, Ridder nieuwe voorzitter van de Vrijz. Dem. Vereeni- ging te Amsterdam, DE TOESTAND VAN 's-LANDS FINANCIEN De rijksmiddelen hebben in de eerste tien maanden van dit jaar bijna 407 millioen op- gabracht, tegen bijna 417% millioen in het- j zelfde tijdvak van 1927 en 388 millioen voor 10/12 van de raming. Het nadeelig verschil met het .'orige jaar' bedraagt dus f 10% mil lioen. Men zal zeggan dat dit niet ongunstig j is, daar de belastingen naar verhouding ster- ker zijn verlaagd. Doch hiervan moet een groot deel nog doorwerken. Hiertegenover kan men weer opmerken, dat de verlaging der successie- rechten op 1 Januari 1927 ook pas in de laat- ste drie maanden var. 1927 heeft doorgewerkt. Vergelijkt men echter de opbrengsten van de middeien, in welke heffing geen wijziging is gekomen, dan blijkt, aldus het „Hbld." dat behalve bij de invoerrechten, slechts bij de re- gistratierechten en bij den geslachtaccijns een vermeerdering van eenig belang is op te mer- ken. Wij meenen dan ook, besluit het blad, te moeten waarschuwen tegen een optimisme, hetwelk men hier en daar kan waamerrien, omdat de opbrengsten oogenschijnlijk zoo mooi zijn, omdat men rekening houdt met de door- i geivoerde beiastingverlagingen. Men vergete niet, dat wij de ramingen thans nauw nade- ren, en dat een tegenvaller (zooals bijv. de dividend- en tantiemebelasting) onaangename gevolgen kan hebben. DR. J. TH. DE VISSER. De ongesteldheid van dr. J. Th. de Visser, lid en thans waarnemend presid. der Tweede Kamer, welke hem belette de vergadering der Kamer van Dinsdag en wellicht enkele volgen- de dagen bij te wonen, is van lichten aard. Bij het aanhouden van een- zachte weersgesteld- heid zou hem toegestaan zijn, tegen het einde van de week weder aan de werkzaamheden der Kamer deel te nemen. weggeslingerd, terwijl de ijzeren bouten, die een middellijn hadden van ongeveer 3 c.M., waren uitgerukt en de ankers van 1 M. lengte overal verspreid lagen. De muren welke ander- halven steen dik waren, werden ook nog ge- steund door vier pilaren, zoodat hieruit wel kan afgeleid worden welk een kracht de storm ontwikkelde. De schuur was nog tot 1 Jan. 1929 in on- derhoud bij den aannemer, doch den eigenaar nam alle schade voor zijne rekening, welke op niet minder dan 3000 gulden geschat wordt. VLISSINGEN. Alhier is thans definitief opgericht de Ver- eeniging Ziekenhuisverpleging te Vlissingen, waarbij men zich kan verzekeren tegen de kos- ten van ziekenhuisverpleging met vrije keuze j in het ziekenhuis te Vlissingen of elders. In verband met de progressieve tarieven in het I Gasthuis te Vlissingen zijn er drie categorien j van leden, de eerste, klasse A, betalen 5 cent per week voor personen boven 16 jaar en 3 cent voor jongeren en hebben recht op uitkee- ring op 3.75 per dag gedurende 30 dagen per jaar en per ziektegeval. Klasse B betaald 4 en 2 cent en krijgt 2.50 per dag, groep C be- taalt 3 en 1 cent en krijigt 1.25 per dag en 37.50 per jaar of per ziektegeval. INGEZONDEN MEDEDEELIN GEN. ZORGT, DAT GE UW NIKKELEN TABAKSDOOS EN HOUTEN PUP j ONTVANGT van Rappard als no. 2 en Roos als 3 op de uit de groslijst te vormen candidatenlijst. Het resultaat van het referendum onder de leden van de vrijzinnig democratische ver- eeniging te Amsterdam, waarbij bepaald werd, welke namen Amsterdam zal opgeven voor de groslijst, waaruit later de kop der lijst van de Tweede Kamerverkiezing zal worden geko- zen, is, dat aan den Vrijz. Dem. Bond de vol- gende vier namen zullen worden opgegeven: mr. H. P. Marchant, Th. M. Ketelaar, mevr. mr. B. BakkerNort en dr. A. van Raalte, de door E. I. RATH. 58) Vervolg. De gasten der familie Harlan zwegen vol verwachting. Ze zagen den landloo per een document te voorschijn halen, dat hij aan den dominee overhandigde. „Je hebt het al eerder gezien, vriend, zei hij, ,,en weet dus wat het is. Leen een pen van iemand en teeken het en zorg dan voor een paar getuigen. Er zijn er genoeg." Hilcla luisterde toe in stomme verba- zing. Ging men zoo ver bij een schijn- huwelijik? Rawlins sprak weer. ,,Onze vriend, de dominee, is de wel- eerwaarde heer Cromwell, die een kerk heeft een mijl of vijf van hier. De dominee boog. ,,Het papier, dat ik hem zooeven over- handigd heb," vervolgde Rawlins, ,,is een huweiijksvergunning, drie dagen geleden aan mij uitgereikt." ^Veer boog de dominee. „De pledhtigheid, die gij zooeven hebt bijigewoond was de ernstigste gebeurtenis die kon plaats hebben in het leven van de beide menschen, die ge hier voor u ziet." Hij zweeg even en niets venbrak de ademlooze stilte. ,,Het meisje naast me", besloot hij, ,,is mijn vrouw." Hij keerde zich om en kuste de konin gin van Scheba op den mond. De familie Kilbourne slenterde niet zoo vreedzaam naar huis door den maneschijn als ze gekomen waren. Ze leenden de auto van de Harlans en keerden haastig huiswaarts. Dat wil zeggen, toen ze een- maal weg waren, haastten ze zich, maar het duurde meer dan een half uur, voor ze weg konden komen. Er was meteen een receptie geweest, een onzinnig, luid- ruchtig gedoe, waarbij de bruid veel ge- kust werd en de heer Harlan heerlijkheden uit den kelder haalde, die heelemaal niet voor het feest bestemd waren. De bruids- marsch was weer gespeeld, er was ge- gooid met confetti en serpentines, oude schoenen en rijst. Alles was zoo druk, dat de koningin van Scheba geen tijd had om tegen Wade Rawlins te zeggen, wat ze te zeggen had. Hij stond er op zelf de auto te besturen en onder luid gejuich pakte hij Hilda op en zette haar naast zich neer. Ze glim- lachte en wuifde iedereen goeden dag; ze zag er gelukkig uit. Captain Kidd, Martha Washington, Pierette en d'Ar- tagnan zaten achterin. Hilda -\yierp de menigte kushandjes toe, De laat§te die ze zag, was Minnie Harlan, die ze extra nog TER NEUZEN, 23 NOV. 1928. PHILIPPINE. Tijdens den hevigen storm van Vrijdag jl., welke in den Stellepolder, onder de gemeente Hoek, gepaard ging met een zeer zwaar on- weder, is de nieuwe landbouwschuur van den heer P. Kindt, aldaar, totaal vemield. Het dak werd geheel afgerukt, terwijl ook de gevel tot op eene hoogte van 1 meter totaal werd weg- geslagen. De balken van ter dikte van 20 X 25 werden tot op een afstand van 20 meter eens groette; maar toen ze alle drukte achter zich hadden, liet de koningin de handen in den schoot vallen, hief trotsch het hoofd op en zat ongenaakbaar recht op. „Ik moet je mijn compliment maken. )e hadt je niet beter kunnen gedragen!" zei Rawlins. ,,Schitterend." Hilda bewoog zelfs het hoofd niet. ,,Het leek wel of je er op voorbereid was", voegde hij er aan toe. Ze balde de vuisten. ,,Het maakt een man natuurlijk trotsch als zijn vrouw zich ingeval van nood flink houdt en doet alsof alles doodge- woon is", vervolgde Rawlins peinzend. ,,Je bent niet alleen flink, maar ook zoo evenwichtig". ,,Waag het niet tegen me te spreken' riep ze uit. Zooals u wenscht, mevrouw. Gedurende den korten rit naar Kil bourne Heights spraken ze verder geen woord. Hij hielp haar uitstappen met een onderdanigheid, die alleen aangetroffen wordt bij de beste chauffeurs en stond toen in de houding, terwijl de vier andere Kilbournes zenuwachtig snel uitstapten. Allemaal achter elkaar, Hilda aan het hoofd. liepen ze het huis in. Rawlins kwam achteraan. Plechtstatig betraden ze de bibliotheek, als was alles van te voren afgesproken. De heer Kilbournp sloot alle deuren. Daarna wierp hij Captain Kidd's hoed en pruik op de tafel en stak een sigaar op. ,,Is 'dat allemaal meenens of niet? vroeg hij en keek Rawlins aan. ..Meenens! U hebt toch het huwelijks- DE FINANCIEELE POLITIEK DER PROVINCIE ZEELAND. Thans zijn wij in de gelegenheid mede te deelen welke financieele beschouwingen in de afdeeling.svergadering van de Provinciale Sta- ten van Zeeland zijn te beste gegeven door het lid dier Staten, den heer van Waerberghe uit Hulst. Naar de meening van dit lid bestaat er een anomalie in het feit, dat aan den eenen kant de Provincie diverse inschrijvingen, in het „Grootboek" en obligaties N.W.S. bezit en aan den anderen kant verschillende obligatie-lee- ningen te haren laste loopende heeft. Van het reservefonds d'er Provinciale Stoom- bootdiensten is sedert 1909 bedegd in 3 In schrijvingen Grootiboek nominaal f 82-5.000 te gen aankoop koersen varieerende tusschen 93 en 51 (in- 1920), verschil hoogste en laagste koers 42 Belegd in: a. 5 N.W.S. '18 no minaal f 29.400; 4V2 N.W.S. '16 nominaal 700; idem '17 nominaal f 11.000. De aankoop-koersen hiervan zijn spr. niet al le bekend. Sedert 1918, het jaar van aankoop, hebben de koersen dezer fondsen gevarieerd, resp. tusschen ongeveer 103 en 80, 101 en 83 en 101 en 78. Voor rekening van het Weduwen- en Wee- zenfonds van den Provincialen Waterstaat is sedert 1895 tot 1919 aangekocht nominaal: 130.400 2% Inschrijvingen Groot voor f 25.504.78. Hiervan is sedert 1925 tot begin 1928 venkocht nominaal f78.100 voor /47.816.81, zoodat overblijft: 52.300 nominaal kostprijs f 37.687.97, waarvan de beur-swaarde was be gin October 1928 a 66 34.518, zijnd-e dus een verlies van 3169,97, of ongeveer 6 De beurskoers der 2% Inschrijvingen Grootboek heeft van 1895 tot heden gevarieerd tusschen ongeveer 65.5 en 41 (in 1920), verschil 55 Begin September van dit jaar was het totaal bedrag der leeningen loopen de ten laste der Provincie f 4.579.500. In ver band hiermede stelde spr. zich voor in de openbare zitting eene motie voor te stellen om Ged. Staten uit te noodigen voorstellen in te dienen am te komen tot kapitaalverstrek- king ben-oodigd voor uitbreiding der produc- tieve bedrijven als stoombootdiensten en P.Z.E.M. zooveel mogelijk uit de bestaande re- servefondis-en. Dat de belegging der reserve-fon-dsen in eigen zaak de voorkeur verdient boven beleg- gingen in Inschrijvingen Grootboek en Obliga ties N.W.S. wordt aangetoond door de enorme koersschammelingen, welke in de Ned. Staats- fondsen voorkomen. Spr. noemde reeds koers- verschillen van resp. 42,23, 18, 23 en 55 Deze verschillen zijn z.i. te groot, om van een rustige en veilige belegging be xunnen spre ken. Bij belegging in eigen zaak is er geen koersverschil en zal wellicht meer rente ge- kweekt worden, wijl de provincie als regel hoo- De meeste aandoeningen van de keel doen zich in sterke mate in het alge- meen gestel voelen en verminderen daardoor het weerstandsvermogen van den lijder. Wie een aandoening der keel niet reeds bij het begin met de juiste middelen bestrijdt, stelt zich aan ge- vaarlijke gevolgen bloot. Neemt men echter tijdig de uit zuivere plan- tensappen bereide Akker's Abdijsiroop, dan brengt men daarmee n et alleen een ziektekiem-doodende. maar tevens een algemeen versterkende en dus het weerstandsvermogen verhoogende mid- del in het lichaam. In enkele dagen kan een beginnende keelaandoening, heesch- heid, keelpijn, prikkelhoest verdwijnen door het gebruik van de krachtige Per koker: f 1.50, f 2.75, f 4.50 ger rente moet betalen dan het Rijk. Ten slotte voegt dit lid er nog aan toe, dat indien door de Provincie groote sommen worden ge- leend, dit het best kan geschieden uit het reservefonds der bootdiensten. Dit fonds be draagt f 735.000, zoodat naar de meening van den heer van- Waesberghe 700.000 hieruit kan worden genomen. Komen er later ongelukken voor, waarvoor dit fonds moet dienen, aan kan een leening gesloten worden. Ged. Staten hebben van deze financieele be schouwingen, meer bepaaldelijk van die be treffende de beleggingen der Provincie en de tot dusverre gevolgde leeningspolitiek, met be- langstelling kennis genomen. Zij zijn gaarne bereid, indien het verlang-en daartoe door de Staten wordt te kennen gegeven, de door een der leden ontwikkelde denkbeeklen nader in studie te nemen en hunne zienswijze daarom- trent later bekend te maken. In de openbare vergadering heeft toen, zoo als reeds gemeld, de heer van Waes-berahe zijn motie ingediend, maar haar overeenkom- stig den wensch van Ged. Staten in hun ban- den gesteld om bericht en raad. DE AANGEVER AANGEGEVEN. Op klacht van een koopman te Parijs, aan wien juweelen en zilver waren ontstolen, bad TNGEZONDEN MEDEDEELTNGEN contract gezien? U hebt zelfs geteekend als getuige." ..Noodgedwongen", zei de heer Kil bourne. ,,Hoe zit dat met die vergunning? Wist jij er van, Hilda?" Hilda's verwijtende blik zei genoeg. ,,Ik heb een volmacht gebruiktzei Rawlins. ,,Dat schijnt volkomen wettig te zijn. als een der partijen verhinderd is te verschijnen. Ik heb alles uitgelegd aa-n het bureau juffrouw Kilbourne was ongesteld. Alles is volkomen in den haak. Tenzij, natuurlijk Hij wierp een blik op Hilda. .Tenzij mijn vrouw zich ver- zet." Vijf paar oogen vestigden zich op Hilda. ..Verzet je je?" vroeg de heer Kil bourne. ,,Tot schande van de familie?" ant- woordde ze koel. ,,Hm! Daar had iik nog niet aan ge- dacht. De goede naam van de familie is natuurlijk ook van groot belang. Hilda keek hem onheilspellend aan. Ze dacht aan Annabelle. Hij scheen haar blik te begrij-pen, want hij schraapte zich de keel, keek zijdelings naar zijn vrouw en zag toen hulpeloos Rawlins aan. ..Het is in ieder geval een huwelijk' merkte hij op. „Zoo een kleinigheid als een volmacht komt er niet op aan. Raw lins is misschien wel wat raar opgetre- den. maar hij is getrouwd. Hetzelfde geldt voor Hilda. Goed, wat zeggen jullie?" Toen niemand iets scheen te durven zeggen, ncm Marian het voor hem op. ,,Ik vind het schitterend", zei ze, ,,en hij krijgt nog een zoen van me." Zoo kuste ze hem dus ten tweede male. Hilda, die hem pas een zoen gegeven had, fronste de wenkbrauwen. ..Met zoenen komen we niet verder." zei de heer Kilbourne ruw. ,,De kwestie is, hoe staat het er mee? Wat doen we? Houden we hem hier of trappen we hem er uit?" Mevrouw Kilbourne, die kalm had zit- i ten nadenKen. wierp haar man een ver- wijtenden blik toe. Het laatste half uur, sinds ze bekomen was van den schrik, voelde ze zich wonderlij-k tevreden. Meer dan dat zelfs. Ze had Hilda gadegeslagen en ze was er heelemaal niet van over- tuigd, dat de familie schan-de was aan- gedaan. „Ik vind. Henry", zei ze. ,,dat het niet aan ons is om te beslissen, of hij blijft of niet. Degene, die in deze te zeggen heeft, is onze dochter." Rawlins voelde neiging zijn schoonmoe- der te omhelzen. ,,Nog zoo een gek idee niet," vond de heer Kilbourne. ..Maar wij hebben toch ook nop wel wat in de melk te brokken. In de eerste plaats, moeten we te weten komen, wie hij is." Natuurlijk". zei Rawlins knikkend. ,,Juist, vooruit dan!" spoorde de heer Kilbourne aan. Rawlins liep op de tafel toe, nam een sigaret, stak die aan, sloeg een paar rijs- tekorrels weg uit een plooi van zijn mouw en keek glimlac'hend rond. „Om u de waarheid te zeggen b-egon hij, ..als ik eerlijk ben „Zwijg!" (Slot volgt.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1