een WOONHUIS en ERF Huis en Hot IlOVEBTENTIEN. Openbare Verkooping. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. INGEZONDEN STUKKEN. WISSELKOERSEN. A. C LENSEN'S STOOMVAART MAATSCHAPPIT—TER NEUZEN ZEEVAARTMAATSCHAPPU „SCHELDESTROOM." SCHEEPVAARTBEWEGING. HOOGWATER TE TER NEUZEN. ELIZABETH HARTE, Maandag 26 November 1928, ONTPLOFFING VAN NAFTA. Donderdag had in een schoenfabriek te Lynn een ontploffing van nafta plaats. Ge- loofd wordt dat verscheidene personen gedood werden. Het gebouw werd onmiddellijk in vlammen gehuld. Alle plaatselijke ambulan ces werden gerequireerd. Nadere berichten melden, dat er veertien personen gedood zijn. Er werden nog ver scheidene personen vermist. Er zijn negen zwaargewonden. Onder de ddoden zijn een vrouw met haar drie kinderen, die met haar ontbeet, toen de ontploffing gebeurde. DAAK MOET JE *N CHINEES VOOH ZIJN. Een te Piedang woonachtige Chinees ging met zijn vrouw per auto, die hij zelf chauf- feerde, naar Buitenzorg, waar zij bij den tan darts moest wezen Op den terugtocht reed hij een inlandschen jongen van 14 jaar aan. die gewond op den weg bleef liggen. Baba stopte, maar toen ontstond er tusschen hem en zjjn vrouw een langdurig dispuut overhetgeen zij doen zouden. Het gevolg was:, dat het echtpaar weer instapte en den gewonden knaap liet liggen waar hij lag. De Chinees bracht eerst zijn vrouw naar huis, reed toen terug, vond den jongen nog aan den kant van de weg liggen, en bracht hem toen pas naar het ziekenhuis. De toestand van den knaap was intusschen veel verergerd en met den Chinees zal over dit geval de politie, nog een hartig woordje te zeggen hebben. PETROLEUMBRAND BIJ SANTA Fe. De geweldige brand in het petroleumgebied van Santa F<5 in Califomie heeft tot heden een schade van vijf millioen dollar aange- richt. Daar de brand het geheele petroleum gebied bedreigt, moest de exploitatie van de overige veertien bronnen worden gestaakt. LEVEND VERBRAND. Ben ontzettend ongeluk heeft in Saint Ouen plaats gehad. Een huismoeder heeft per on geluk een flesch met benzine stuk laten val- len op de brandende kachel. De vlammen deelden zich natuurlijk oogenblikkelijk aan het vertrek mede en een klein kind, dat lag te slapen, werd levend verbrand, nog v66r de radelooze moeder de tegenwoordigheid van geest had, om de vlammen te verstikken on der een deken. Het heele'huis brandde uit en de ongelukkige weduwe, die met moeite den kost verdiende voor haar en drie kinderen was niet verzekerd. KUNSTMATIGE REGEN. Ben vliegtuig van de Zuid-Afrikaansche luchtmacht is naar de Zondagsrivier in de Kaapprovincie vertrokken, ten einde daar op instigatie der „Anti-Dreugt-Association" proe- ven te nemen met kunstmatige regenproduc- tie volgens het systeem-Hall. Dit bestaat uit het strooien van geelectrificeerd zand" op de wolken. Tegen het nemen dezer proeven worden van de zijde der Zuid-Afrikaansche kerk ernstige bezwaren gemaakt. HOOGE HOETEN. De rechtbank te Duisburg heeft drie koop- lieden Kellermeyer, Sommer en Cortjes en den spoorweg-ambtenaar Schunstein tot boeten van 334.000, 200.560, 88.650 en 115.650 mark veroordeeld en bovendien tot een gezamelijke schadevergoeding aan den staat van 396.000 mark. De vier veroordeelden hadden trjdens de Roerbezetting met medewerking van Fran- sche leden der bezetting duizenden kilogram- men Fransche zijde naar Duitschland inge- voerd. Wegens omkooperij en valschheid in ge- schrifte kreeg Kellermeyer 10 maanden, Som mer 6, Cortjes 4 en Schunstein een jaar en drie maanden tuchthuisstraf. DE UITBARSTING VAN DE ETNA EISCHT MENSCHENLEVENS. Meende men aanvankelrjk, dat de uit- barsting van den Etna geen enkel menschen- leven had geeischt, aangezien de bevolking van het geteisterde gebied alien tijd heeft ge had. om zich in veiligheid te brengen, thans blijki helaas, dat hier en daar toch nog enkele personen in den lavastroom zijn omge- komen. Bijzonder tragisch was de wijze, waarop een oud echtpaar in de nabijheid van Mascali om het leven kwam. De beide oudjes, die on- danks alle waarschuwingen het huis, waarin zi) een menschenleeftijd lang hadden ge- woond, niet hadden willen verlaten, daar zij niet wilden gelooven, dat het gevaar inder- daad z66 dichtbij was. Plotseling echter wer den zij door den lavastroom verrast, die in een oogwenk het nietige huisje in zijn vurigen greep had geklemd. In doodsangst klommen de twee oude menschen op het dak van hun woning, vanwaar zij luidkeels om hulp riepen, die niemand hun kon bieden. Een paar minu- ten later reeds stortte het huis ineen en de beide slachtoffers kwamen op ellendige wijze In de gloeiende taaie massa om het leven. Inmiddels is de eruptie nog in hevigheid toegenomen en de lavastroom bezit thans een snelheid van 8 a 10 K.M. per uur. Wat om- vang en kracht betreft, overtreft de uit- barsting vele vroegere erupties, zoodat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat zij wel- licht langer dan een maand zal duren. Reeds tal van malen heeft de geweldige vuurspuwende berg op Sicilie zijn macht doen gevoelen. Reeds van v66r het begin onzer jaartelling zijn er elf bekend, terwijl zich ook nadien de uitbarstingen telkens weer hebben herhaald. Een der ontzettendste erupties was wel die van 1669, die op 11 Maart begon en pas vier maanden daarna, in Juli, eindigde. De Zuid- Oostelijke zijde van den berg spleet over een lengte van 10 K.M. open en deze scheur vorm- de met zeven andere spleten een gigantische vuurkolk, van waaruit onophoudelijk de gloeiende lavamassa's zich stortten op het lager gelegen vruchtbare land. In veertien dorpen werden de woningen van 30.000 men schen verwoest. Daarna steeg de lavastroom tegen de 20 M. hooge muren van Catania op, om zich als een allesvemielende waterval op de welvarende stad te storten. Niet minder dan 17.000 personen verloren bij de ramp het leven. Ten slotte stuitte de stroom op de hechte muren van een Benedictijner klooster af, waama hij van loop veranderde en zich in zee stortte, die onder het geweld der einde- looze vuurmassa's als een geweldige geyser dag en nacht kolkte en siste. WILD-WEST TOONEEL TE TRIER. Vrijdagmorgen wilde in een kleine bankin- stelling te Trier een goedgekleed jongmensch francs inwisselen. Toen de casis&re zich een oogenblik ver- wijderd had, maakte hij van de gelegenheid gebruik uit de cassa een stapel bankbiljetten weg te nemen. Juist op dat oogenblik keerde de beambte terug en werd door den dief met een revolver bedreigd. De bankroover maak te zich vervolgens uit de voeten. Daarop volgde een opwindende jacht, waar- aan ook door de politie werd deelgenomen. De jongeman verschanste zich in een park en opende van daaruit het vuur op de politie, van wie hjj een beambte met een schot door het voorhoofd doodde. Een anderen beambte gelukte het den roover door een schot door de borst onschadelijk te maken. Onderwijl kon ook een handlanger van den bankroover onschadelijk gemaakt worden. BOOTRAMP OP DEN NIJL. Een te zwaar beladen riviervaartuig, waar in zich een groot aantal meisjes bevond, die bloemen gingen plukken aan den anderen oever van den Nijl, is midden op de rivier om- geslagen. Acht en twintig opvarenden kwa men hierbij om het leven. Het ongeval had plaats nabij het Marconi- station van Abu Za'bal. Een beambte van dit station slaagde er in negen meisjes te red den. Ten gevolge van de groote inspanning is de moedige redder kort daarop overleden. ROOFDIEREN ALS HUISDIEREN. Onlangs vertelden we dat een zekere Mme Renet-Tener tot twee franc boete veroordeeld was wegens het houden in haar huis van een panter, die weliswaar ongevaarlijk bleek, doeh de bur en hinderde. Thans heeft de politi-e-reehtbank te l'lsle Adam zich opnieuw bezig gehouden met de vraag of men gerechtigd is roofdieren als huis- dieren er op na te houden. De heer en mevrouw Pigault hadden zich te verantwoorden wegens het houden van drie leeuwen op de binnen- plaats van hun huis. De rechter legde hun een boete op van drie francs 44n franc voor elken leeuw doch de veroordeelden nemen daar geen genoegen mee en zijn bij den Raad van State in hooger beroep gegaan. (Vervolg uit het Tweede Blad.) Hoofdstuk IX. Ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen. 1. Ondersteuning aan behoeftigen. Inkomsten 148. Brjdragen van particulieren in de kos- ten van verpleging van arme krankzinnigen. 140. 149. Verhaal van pensioensbijdragen. f 21,25. Uitgaven 150. Belooning van doctoren, heelmeesters, vroedmeesters, vroedvrouwen enz. 1200. Inkomsten 151. Ouderdomsrente van voor rekening der gemeente verpleegde krakzinnigen. 130. Uitgaven 152. Kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen. 1900. 153. Subsidien aan armbesturen. f 3500. De begrooting van het Burgerlijk Armbe- stuur wordt goedgekeurd. 154. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz. van ambtenaren en beamb- ten. f 96.52%. 2. Ondersteuning aan werkloozen. Inkomsten 155. Terugontvangst van de door de ge meente verleende voorschotten aan emigran- ten. Memorie. Uitgaven 156. Steun aan uitgetrokken werkloozen. f 500. 157. Werkverschaffing aan werkloozen. 1000. De heer JANSEN vraagt of Burgemeester en Wethouders al werk, dat zou kunnen wor den uitgevoerd, op het oog hebben. De VOORZITTER meent, dat als de pol ders gesommeerd worden om den peegrond van den weg te verwijderen, er nog wel werk zal zijn. Overigens moet men handelen naar omstandigheden. 158. Kosten van emigratie. Memorie. Hoofdstuk X. Landbouw. Uitgaven 159. Subsidien ten behoeve van de vee- teelt. f 50. Hoofdstuk XI. Handel en nijverheid. Inkomsten: 160. Bijdrage van het rijk in de belooning van den correspondent der arbeidsbemidde- ling. 24. 161. Verhaal van pensioensbijdragen. 3 Uitgaven 162. Kosten ter zake van den rjk en herijk der maten en gewichten. 15 163. Subsidien voor openbare middelen van vervoer. 625. 164. Subsidie aan werkloozenkassen. f 200. 165. Kosten van de districtsarbeidsbeurs en van de intercommunale arbeidsbemidde- ling. f 60. 166. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz. van ambtenaren en beamb- ten. f 9,30. 167. Subsidie aan de commissie voor werk- verruiming. f 5. Hoofdstuk XII. Belastingen. Inkomsten: 168. 80 opcenten op de hoofdsom der be- lasting op de gebouwde eigendommen. f 2391,11. 169. 20 opcenten op de hoofdsom der be- lasting op de ongebouwde eigendommen. f 2245,17. 170. 50 opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting. f 5184,79. 171. 30 opcenten op de hoofdsom der ver- mogensbelasting. 2300. 172. Belasting naar het inkomen. f 31.500. 173. Belasting op de honden. 650. 174. Restitutie in verband met de eind- afrekening van de kwade posten der door het rijk geinde gemeentelijke inkomstenbelasting. Memorie. Uitgaven: 175. Kosten van toezicht op en invorde- ring van plaatselijke belastingen. f 270. 176. Teruggave van belasting. f 50. 177. Uitkeering aan het rijk van het aan- deel in de kwade posten, wegens de directe belastingen. f 2200. 178. Belooning der schatters en herschat- ters van de huurwaarden der localiteiten, waarvoor vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein is verleend. f 10. 179. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz. van ambetenaren en beamb- ten. f 2,06. Inkomsten 180. Opbrengst van het vergunningsrecht wegens verkoop van sterken drank in het klein. 185. 181. Verhaal van pensioensbijdragen. 0,50. Hoofdstuk XIII. Diensten als afzonderlijk bedrijf ingericht. 1. Electriciteitsbedrijf. 182. Uitkeering van het bedrijf. 8629,45. Uitgaven 183. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz, van ambtenaren en beamb- ten. 290.25. 184. Rente van geldleeningen ten laste van Hoofdstuk XIII 1 komende. 4520,20. 185. Aflossing van geldleeningen ten laste van Hoofdstuk XUI 1 komende. f 3900. Hoofdstuk XIV. Kasvoorzieningen. Inkomsten 186. Teruggave van het rijk. Memorie. 187. Teruggave van voorschotten aan amb tenaren verstrekt voor het doen van uitgaven ten behoeve van de gemeente. f 100. Uitgaven 188. Voorschotten ten behoeve van het rijk. Memorie. 189. Voorschotten aan ambtenaren der gemeente, ten einde daaruit voorloopig kleine betalingen ten behoeve der gemeente te doen. /100. Hoofdstuk XVI. Onvoorziene uitgaven. Uitgaven 190. Onvoorziene uitgaven. f 1089,53. KAPITAALDIENST. Hoofdstuk VIII. 7. Bijzonder gewoon lager onderwijs. Inkomsten 191. Bijdrage van Hoofdstuk VIII 7 van den gewonen dienst. 136,04%. Uitgaven 192. Belegging van waarborgsommen, ge- stort door besturen van bijzondere lagere scholen. 136,04%. De begrooting der inkomsten en uitgaven voor den dienst 1929 wordt hiema met alge- meene stemmen vastgesteld. 16. Voorziening kasgelde.n. De VOORZITTER stelt namens Burge meester en Wethouders voor om in de be- hoefte aan kasgeld te voorzien door bij de Boerenleenbank een crediet van f 5000 aan te vragen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. 17. Rondvraag. a. De heer JANSEN vraagt of er al iets naders van Gedeputeerde Staten bekend is over de school in den Grooten Huijssens- polder. De VOORZITTER antwoordt ontkennend. Spreker heeft Zaterdag op reis den school- opziener hierover nog gesproken en deze dacht, dat er toch niets meer van zal komen, maar officieel was er nog niets bekend. b. De heer HAAK vraagt of er iets aan de verlichting op het Spui heeft gehaperd. Toen hij er onlangs des avonds om 8 uur voorbij kwam, was het nog niet verlicht. De SECRETARIS antwoordt, dat de gas- olinebranders defect zijn "en hoewel er naar verschillende adressen is ge'informeerd, kan men deze niet te pakken krijgen. De VOORZITTER zegt, dat wanneer men hiervan geen leverancier kan vinden, het na tuurlijk een moeilijke toestand wordt. Thans is er nog een adres in Breda opgegeven en zal daar nog ge'informeerd worden. De heer VAN HOEVE wil hier nog aan toe voegen, dat men nog in overleg is getrS- den met de gemeente Axel of zij daar geen gasverlichting wilde aanbrengen, maar de be- rekening hiervoor kwam veel te duur uit. De VOORZITTER zou, indien mocht blij- ken, dat de gasolinebranders niet meer te leveren zouden zijn, dan nog als eenige weg in onderhandeling willen treden met de P. Z. E. M. of deze daar voor electrische verlich ting kon zorgdragen. Maar Burgemeester en Wethouders zullen in ieder geval deze kwes- tie onder de oogen zien. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de VOORZITTER door het uitspreken van het dankgebed, de vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik onderstaande als ingezon- den stuk te willen plaatsen. AAN DE GEPLAAGDE RADIO- LUISTERAARS. Geruimen tijd geleden, nog ingezetene van Ter Neuzen zijnde, stelde ik, de vreeselijke radiostoringen moede, een onderzoek in naar den aard en herkomst ervan. Op theoretisehe grond'en stelde ik een appa- raat samen, dat, op de juiste wijze aan de sto- ringshaard geschakeld, deze tot zwijigen zou brengen. De veiligheidsvoorschriften kennende, scha- kelde ik bij wijze van proef een dergelijk appa- raat volgens die voorsohriften aan een sto- ringsbron, waarbij de resultaten uitstekend waren en de storingen afdoende verdwenen. Gejuich bij de belanghebbendenmaar, o wee: Het instrument werd vanwege d'e Cen- trale, zonder verklaringen te vragen of te ge- ven, botweg losgerukt. Na het oprichten der radiovereeniging, pre- senteerde ik, tegen kostprijs, een hoop sto- ringsbronnen op te ruimen, doch de vereeniging koos een andere „adviseur". Is het nu niet de edgen schuld van de radio- luisteraars, dat zij nog steeds met deze sto ringen kampen? Thans wonende in een radioparadijs, verre van alle stordngverwekkende gelijkstroommo- toren, weet ik, wat een radiotoestel, vooral in den winter, kan zjjn. Daar 90 der storingen veroorzaakt wor den door vonkende motoren, kunnen ook de ingezetenen van Ter Neuzen bevredigende ra- dio-ontvangst krijgen. De constructie van de storingopheffende apparaten hangt slechts af van de soort en grootte der storende motor. Ondergeteekende woont nog steeds in Ne- derland en is nog steeds in Zeeuwsch-Vlaan- d'eren en zelfs in Ter Neuzen te ontbieden tot bet aangeven van middelen, waarmede ophef- fing der zoo gewraakte storingen is te krijgen. Indien men deze middelen door een goed electro-monteur, met inachtneming der veilig heidsvoorschriften, laat aanwenden, kan nie mand roet in het eten gooien, en zal ieder van zijn duurgekochte ontvanger ook gebruik kun nen maken. Met dank voor de plaatsing. J. P. MEERTENS, chef-radioteohnicus. Zwolle, Ossenmarkt 28a. SLIKZOEKERS. Mijnheer de Redacteur Toen ik in een der voorgaande nummers van uw blad het ingezonden stuk aantrof van „De Slikbewoners" te Sluiskil, werd ik ge- troffen door de goedkoope populariteit, die in dat sohrijven wordt nagejaagd'. Het is nu een- maal, als men in een ingezonden stuk kan hakken op de overheid, schermen met „belas- tingbetalers" (alsof burgers die door welke omstandigheid dan ook geen belasting betalen geen recht op verzorging door de overheid zouden hebben) en zich dan bovendien als „buitenbewoners" als de misdeelde tegenover de komibewoners kan presenteeren, dan vin den vele lezers dat ongetwijfeld „eens flink gezegd." Maar m.i. is dat een wel wat te goedkoope populariteit en ik zou de medaille wel eens van een andere zijde willen belichten. Onrechtmatig is het ib.v., wanneer in het al- gemeen geklaagd wordt over misdeeldheid van Sluiskil, daar in die buurtschap de zorg van wege het gemeentebestuur op verschillende punten die van meerdere zelfstandige gemeen- ten wel zal overtreffen, en de voorstelling als of de te Sluiskil wonende magistraten in het geen zij in het bijzonder in het belang dier buurtschap naar voren brengen, is zooals ieder die de geschiedenis der laatste jaren heeft nagegaan dan ook onjuist. Dat niet alles kan worden verkregen is dui- delijk; dat is niet alleen met Sluiskilsche afge- vaardigden het geval. Wat nu evenwel de bewoners van de Piers- senspold'erstraat betreft, mag er missohien wel eens op worden gewezen, dat zij, die daar- aan een woning hebben gebouwd, of daar een woning hebben gehuurd, te voren wisten, dat zij dit deden aan een niet behoorlijk gerioleer- de en verharden weg. Zij genieten daarvan in klinkende munt de voordeelen, want als men bouwgrond koopt aan een gerioleerde en met straatsteenen verharde straat, is de bouwgrond veel duurder, kost de woning daardoor meer en wordt van, zelf ook de weekhuur indien de woning verhuurd is hooger. Te Sluiskil zijn voor risico van de gemeente en in den loop van dit jaar is wel gebleken dat het een zware risico is geworden) wonin gen gebouwd aan een overeenkomstig de eischen gerioleerde en geplaveide straat. Van die woningen staat een hoog percentage leeg. Er zijn van die woningen verlaten, om een goedkoopere woning aan de Pierssenspol- derstraat te gaan betrekken. Mog-e zulks niet met alien die daar wonen het geval zijn, er zijn dus onder die „slikbewoners" dus „slikzoe- kers". Zou het nu billij'k zijn, om van de in gezetenen die hun straten en riolen in een of anderen vorm zelf hebben betaald, nog belas- tingpenmingen te gaan afnemen, om daarme- de aan hen, die het goed'kooper zochten nog straten en riolen te gaan bezorgen? Er is indertijd een bouwverordening inge- voerd, om te voorkomen, dat na het bouwen aan straten die niet voldoende waren verhard' of gerioleerd de gemeente voor die kosten zou komen te staan. Men was toen overtuigd, dat er nog wel eens oude toestanden zouden moe- ten worden opgeknapt. Het schijnt mij echter toe, d'at na dien tijd 't was voor't jaar 1900 hetzij door onvoldoende optreden van Burg, en Weth., hetzij door leemten in de Bouwver ordening, nog van die „nieuwe" „oude toestan den" zijn of worden geschapen. Zou het dan geen tijd worden dat de ge- meenteraad daaraan eens zijn aandacht schenkt? De gemeente krijgt anders het eene cad'eautje na het andere, hetgeen onbillijkheden schept. Ook dient een deel der ingezetenen eens on der het oog te worden gebracht, dat het onre- delijk moet geacht worden te eischen dat hun medeburgers de kosten zouden moeten dragen voor het opruimen van minder goede toestan den, die derden zelf hebben in het leven ge- roepen. „Slikbewoners" wil er blijkbaar d'e gemeen te aan wagen om daar nog bouwterrein aan te koopen en te gaan exploiteeren. Ik maak me sterk, dat, als de gemeente zulks deed, en de voorliggende straat behoorlijk rioleerde en bestraatte, waarvan de kosten natuurlijk in de koopsom van den bouwgrond zouden moeten worden verconverteerd, de eventueele liefheb- bers van bouwen niet bij d'e gemeente zouden komen, maar ergens in de omgeving wel een ander, goedkooper bouwterrein zouden vinden en een nieuwe slikstraat scheppen, waarover ze dan later weer zouden kunnen kankeren. Maar bovendien, wie zal het in 't hoofd krij gen om grond aan te koopen om te exploitee ren voor bouwterrein, zoolang hij nog een aan tal woningen ter plaatse leeg heeft staan? Zoekt men in Sluiskil de uitbreiding ook niet te Stroodorpe, in de gemeente Westdorpe? 't Is wel gemakkelijk om maar alles op den hals van de gemeente te willen schuiven, maar de particulieren, die aan zulke slijkwegen gaan wonen dienen eerst zelf uit d'e oogen te zien. 't Schijnt wel noodig, dit ook eens in 't licht te stellen. EEN BEiLASTINGBETALER, die zijn bestrating en rioleering zelf betaalt. Ter Neuzen, 12 November 1928. inspecteeren, om de rotte exemplaren te ver wijderen, voor ze de anderen aansteken. Waar we onzen groententudn zeer hooge eischen stellen door de intensieve culturen, hebben we zorg te dragen, dat er van uitput- ting, roofbouw, geen sprake kan. zijn. Die hierbij te zuinig is bedriegt zich zelf en plukt hiervan de wrange vruchten. Bemesten en dan goed bemesten is een dringende eisch, waaraan niet is te ontkomen. Waar velen hierbij zijn aangewezen op kunstmeststoffen, moeten de- zen er tevens van op de hoogte zijn, wat de ibeste tijd is voor het zaaien hiervan. Chili- salpeter, dat snel kan helpen en gemakkelijk oplosbaar is, wordt vlak voor het zaaien der zaden aangewend of daarna. Indien dit te vroeg zou worden aangewend, dus reeds in het najaar zou worden gezaaid, dan zou er groote kans bestaan, dat een grooter of klei- ner gedeelte naar den ondergrond zou uitspoe- len en buiten het beredk der wortels zou ko men. Dat zou dus verlies geven. Patentkali, dat eveneens gemakkelijk op- lost, doch dat door bepaalde bodembestand- deelen wordt vastgehouden daarom eerder worden aangewend. Thomasslakkenmeel, beendermeel, kalkmer- gel komen langzaam tot oplossing en worden daarom reeds in den herfst aangewend. Ruwe kalizouten worden eveneens in den herfst ge zaaid. Dit heeft met de oplosbaarheid niets te maken, doch dient om de schadelijke chloor- verbindingen door uitspoelen van den neerslag weg te werken, terwijl de hierin aanwezige kali door d'en grond wordt geabsorbeerd. Dit zijn heel in het kort de hoofdzaken, waar we rekening mee dienen te houden. Amsterdam, 14 Nov. 1928. Bieden. Laten. Londen 12,07% 12,08% Berlijn 59,30 59,35 Parrjs 9.73 9.75 Brussel 34,61 34,63 Weenen (100 sh.) 35.— 35.10 Vreemd Bankpapier. Duitsch 59,34 Fransch 9.73 Belgisch 34,61 Oostenrijksch (100 sh.) 35 59,35 9.75 34,63 35.10 NOVEMBER IN DEN TUIN. Uit den aard der zaak tracht iedere tuinlief- hebber zoo lang mogelijk te profiteeren van frissche groenten uit den tuin, ook al is het inmaken der groenten dank zij de Week's gla- zen en d'ergelijke belangrijk verbeterd en kun nen we middels hiervan den geheelen winter over allerlei groenten beschikken. Ook onze wakkere beroepstuinders zijn in staat den ge heelen winter frissche groenten te leveren, doch velen zijn aangewezen op de eigen ver- bouwde groenten en voor dezen zijn de speciale wintergroenten van zeer groot belang. Van deze wintergroenten nemen de diverse koolsoorten een belangrijke plaats in. De eene soort hiervan mag wat meer weerstandsver- mogen tegen vorst bezitten, evenwel volko- men winterhard zijn ze geen van alien. Een strenge nachtvorst kan heel veel schade aan- richten en daarom is het raadzaam, voor zoo- ver dit nog niet heeft plaats gehad, om een d'eel onzer koolsoorten in veiligheid te brengen. Voor de roode en witte kool zoeken we bij voorkeur een vorstvrije ruimte, waar de tem- peratuur hoogstens een paar graden boven het vriespunt kan stijgen. Verder dient de be- waarplaats volkomen droog te zijn, daar an ders heel gemakkelijk schimmel optreedt, wat het inrotten zou bevorderen. De kool wordt on der de krop afgesneden en in de bewaarplaats gestapeld en wel zoodanig, dat we alles ge makkelijk kunnen inspecteeren en d'e rotte bla- deren zoo gemakkelijk mogelijk kunnen ver wijderen. De kool moet reeds binnen zijn voor eenige vorst van beteekenis is te verwachten, doch bij het opslaan, moet alle eventueele vorst er afgetrokken zijn. Kan om verschillende re- denen de kool niet op den grond worden ge legd, dan kunnen ze eenvoudig aan de stron- ken worden opgehangen. Een der euvels van kool is, dat er tegen het bersten zoo weinig is te doen. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen treedt bersten toch op en het eenigste wat hiertegen helpt, is de kool te snijden voor ze overrijp is. Overrijpe koolen bersten bij het bewaren. De groene en gele savoijekool kunnen^ meer vorst verdragen en met het opslaan hiervan kunnen we daar dus rekening mee houden. De boere en spru-itkool zjjn winterhard en blijven buiten. Alleen bij zeer strenge winters en in dien de planten geheel en al onbeschermd staan, zou hier nadeel kunnen ontstaan. Vol gens de broodetende weerprofeten komen der- gelijke strenge winters niet meer voor en als we hieraan geloof slaan, behoeven we hier voor dus ook geen vrees te koesteren. De uien en sjalotten, die reeds lang geoogst zijn en op een droge plaats geborgen, worden voor het ingaan van den winter nog even na- gezien, waarbij alle besohadigde exemplaren of die waaraan nu reeds groei is waar te ne men, voor direct gebruik worden bestemd. De rest spreiden we uit tot een dunne laag, op- dat we ze gemakkelijk af en toe eens kunnen s.s. HELENA in lossing te Villa Constitucion. s.s. MAGDALENA van Pensecola naar Bue nos Ayres passeerde 11 Nov. St. Lucia, s.s. TERNEUZEN in het droogdok te Rot terdam. Directie T. L. L. NOLSON. s.s. SCHELDEJOL, 260 ton, te Cardigan ver- wacht. s.s. SCHELDEDAM, 650 ton, vertrekt heden van Ter Neuzen naar Londen. s.s. SCHELDESOP, 750 ton, in lading te Ham burg voor Amsterdam, s.s. SCHELDESTROOM, 1500 ton, vertrekt heden van Gent naar Boness. s.s. SCHELDEDIJK, 7500 ton, van Antwer- pen naar Madagascar, passeerde 11 dezer Kaap Finisterre. s.s. SCHELDESTAD, 8000 ton, in lading te Antwerpen voor Shanghai, s.s. SCHELDEPAS, 8500 ton, in lossing te Madras. s.s. SCHELDELIJN, 11000 ton, 8 dezer ver trokken van Colombo naar Tandjong Priok. Voor Ter Neuzen: 12 Nov. Belg. s.s. REN4, 1544, kolen, New-Castle. Van Selzaete: 13 Nov. Eng. s.s. CHERRY- LEAF, 2901, creosoot, Galveston. Voor Gent: 12 Nov. Eng. s.s. SHEAF- BROOK, 1344, kolen, New-Castle; Eng. s.s. RIVER RIBBLE, 487, stukg., Goole; Eng. s.s. LANCASTER CASTLE, 3443, stukg., Havre; Letl. s.s. KULDIGA, 1186, hout en vlas, Riga; Eng. s.s. MERANNIO, 563, stukg., Antwerpen. 13 Nov. Eng. s.s. TADORNA, 984, stukg., Manchester; Eng. s.s. TEMPO, 687, kolen, New-Castle. Van Gent: 12 Nov. Duitsch s.s. ROSE, 879, ijzer, Stettin. 13 Nov. Zweedsch s.s. ERNA, 614, ledig, R'dam; Eng. s.s. RIVER RIBBLE, 487, stukg., Goole; Finsch s.s. KOTKA, 812, ledig, Ham burg; Eng. s.s. EVELYN MANOR, 226, fos- faat, Dundee. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dindag Woensdag voorm. nam. 15 November 3.02 3.18 16 3.33 3.49 17 4.05 4.22 18 4.42 5.03 19 5.26 5.54 20 6.25 7.02 21 7.44 8.27 Zaterdag 10 Nov. overleed in het Civiele Hospitaal te Gent, I onze geliefde Dochter en Zuster, geb. Dooms, in den ouderdom van 25 jaar. Allen, die haar van nabij gekend I hebben, zullen beseffen hoe zwaar ons dit verlies valt. Uit aller naam, F. DOOMS. M. DOOMS—Molhoek, I Broeders en Zusters. Ter Neuzen, 14 Nov. 1928. Notaris VAN DER VEEN te Ter Neuzen, is voornemens op des namiddags te 2 uur, in het cafd bij den heer C. P. de Reot te Zaamslag, ten verzoeke van de Wed. en Erven MOENSSchieman, publiek te ver- koopen in de gemeente Zaamslag aan de Veerstraat, groot 90 c.A. Aanvaarding bij de betalinglasten volgende dienstjaren. Bataling der koopsom binnen een maand en der onkosten binnen 6dagen na de toewijzing. Inlichtingen ten kantore van genoem- den notaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3