ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8297. Maandag 12 November 1928. 68e Jaargang, Eerste Blad. binnenlandT AB0NNEMENTSPRI1S: Aankondiging. FETJILLETOH. De innemende Landlooper IlOESf'buien ABDU5/R00P Binnen Ter Neuzen f 1.40 per 3 maanden - Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1.80 per 3 maanden - Bij vooruitbetalingfr. per post .f 6 60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25. overige landen 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bn vooruitbetahnq Dit blad verschijnt iedercn Maandag Woensdag- en Vrijdagavond. |fJ3urgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG, brengen ter algemeene kennis, dat te beginnen op Maandag 19 November 1928, vanwege de gemeente eene Algemeene Opneming zal worden gehouden van de Voetpaden. Zaamslag, den 7 November 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER Pzn., Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. HULDIGING H. M. DE KONINGIN- MOEDER. Men meldt uit den Haag Zooals bekend zal het Donderdag 10 Januari 1929 50 jaar geleden zijn, dat H.M. de Koningin-Moeder in Nederland kwam. Bij het Haagsche Comite 1929 bestaat het voornemen op dien gedenkdag H.M. de Koningin-Moeder, die een zoo bijzon- dere plaats in aller harte inneemt, te hul- digen door des avonds een muziekuitvoe- ring te doen geven in de Groote Kerk al- daar. De uitvoering zal duren van 8.30 tot pl.m. 10 uur. Dr. Wagenaar heeft de leiding welwillend op zich genomen: een koor samengesteld uit allereerste krach- ten, zal a capella 4-, 5- en 8-stemmig, toe- passelijke liederen doen hooren; als so- liste zal optreden mevr. Noordewier Reddingius, terwijl ook eenige nummers zullen worden uitgevoerd met hobo, tram- pet, bazuinen en orgel. De uitvoering, die en door de tegen- woordigheid van H.M. de Koningin-Moe der en door het gekozen programma een zeer bijzonder karakter zal dragen, wordt uitgezonden door de Algemeene Vereeni- ging Radio-Omroep te Hilversum. Het is de bedoeling de muziek in Den Haag door middel van radio ook in an- dere kerkgebouwen te laten hooren. Dit zal ook in andere plaatsen kunnen ge~ schieden. „Hilversum" toch heeft mede gedeeld, dat bij deskundige voorbereiding en inrichting dit mogelijk zal zijn. In verband hiermee heeft het comite aan de colleges van B. en W. in alle ge- meenten des lands verzocht de aandacht van kerkbesturen, van een Oranjecomite, van een Oranjevereeniging, of van een andere vereeniging in hun gemeente op het vorenstaande te vestigen, opdat ook in hun gemeente een bijeenkomst in een of meer kerken of zalen zal kunnen plaats vinden, waardoor op den gedenkdag, den lOen Jan. 1929, op hetzelfde uur, de mu ziek, welke aan H.M. de Koningin-Moe der als huldiging wordt aangeboden, door duizenden in den lande zal kunnen wor den gehoord. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Besloten wordt Dinsdag in de avond- vergadering te behandelen de begrooting voor buitenlandsche zaken. Voortgezet worden de algemeene be- schouwingen over de rijksbegrooting. De heer Nolens (r.k.) constateert, dat de financieele politiek van het kabinet-de Geer niet onbevredigend is geweest, al keurt hij niet goed de schrielheid tegen- over het onderwijs. De verwijten tegen- over den minister van arbeid deelt spr. niet. Komende tot de partijgroepeering wijst spr. er op, dat niet tot een parlementair kabinet kan worden gekomen zonder de samenwerking van groepen. Spr. betoogt, dat de r.k. partij voor al- les in het staatsfeven de Ghristelijke be- ginselen wil zien uitgewerkt. Hij meent voorts, dat de uitgaven voor sociale en cultureele doeleinden weder aan de beurt moeten komen, allereerst voor het onder wijs. Voorts wenscht spr. voor ons land een onderhandelingstarief en geen krampachtig vasthouden aan een absolu- ten vrijhandel. Voor Indie is diepere stu- die van het arbeidersvraagstuk noodig. Spr. behandelt verder de betrekkingen tusschen werkgevers en werknemers en wenscht, dat de wetgever de verschillende stroomingen, die zijn ontstaan, opvangt. De heer Marchant (v.d.) constateert, dat met het eenstemmig advies inzake de ambtenaarssalarissen dit vraagstuk niet is opgelost, en dat nog steeds niets is geko men van de vereenvoudiging van den staatsdienst. Spr. zet uiteen, dat geen enkel actueel vraagstuk tot oplossing wordt gebracht door het gemeenschappelij.k beginsel der rechtsche partijen. Het boek van Colijn is een levend bewijs dat een christelijke coalitie geen waarborg is voor christelijke politiek. Blank en bruin zoeken tever- geefs bescherming bij een rechtsche coa litie, omdat ze in haar politiek kapitalis- tisch is. DR. J. TH. DE VISSER NEEMT AFSCHEID VAN HET POLITIEKE LEVEN. Oud-minister de Visser heeft besloten, zich in 1929 niet meer verkiesbaar te stel- len voor de Tweede Kamer. Aan een me- dewerker van het Vad. heeft hij o.m. ver- klaard Mijn besluit is onherioepelijk. Ik neem afscheid van het politieke leven. Ik ga heen als Kamerlid en ik ga heen als hoofd- redacteur van De Nederlander. Ik heb er twee redenen voor. In de eerste plaats: mijn boeken. Ik ga weer lezen, Ik ga mijn lievelingsvakken studeeren, theologie en historie. Tegenwoordig moet ik vrijwel alles laten liggen ter wille van de parle- mentaire stukken. Daarom ga ik weg. Zoo juist heeft een uitgever mij gevraagd om een biografie in Da Costa te schrijven bij een nieuwe uitgaaf van zijn gedichten! En zoo is er meer. ,,k heb nog een reden. Mijn leeftijd. Het is niet goed, als de ouderen te lang blijven. Ik wil den jongeren elementen niet in den weg loopen. Strak worden ver- moedelijk de Geer en Slotemaker toch ook weer candidaat. Neen, ik maak plaats. Om mijn studie en om mijn leeftijd en an- ders nergens om, want moeilijkheden in mijn partij zijn er gelukkig niet. WERKELOOSHEIDS- VERZEKERING. Volgens ,,Het Volk" zal Minister Slo temaker de Bruijne een wetsontwerp op de werkloosheidsverzekering indienen. De Minister wil de kleine commissie voor de rechtsspraak een vertegen- woordiger van de gemeenten en een van de vakcentralen, onder voorzitterschap van mgr. Nolens laten voortbestaan, doch van haar beslissingen beroep open stellen bij den centralen raad van beroep te Utrecht. De commissie doet uitspraak in geschillen, die mochten ontstaan tus schen kasbesturen en gemeenten of den rijksdienst. In dit ontwerp is niet vervat een bij- drage van de werkgevers in de werkloos heidsverzekering. door E. J. RATH. 53) Vervolg. ,,Ik ben nu zoo eerlijk, als t maar kan, vervolgde ze bijna hardop. ,,Ik weet niet zeker, of ik verliefd op hem ben. Ik ge- loof het wel, maar ik ben er niet zeker van. Meestal ben ik woedend op hem; ik haat hem bijna. Dat staat als een paal bo- ven water; maar overigens eigenlijk aldoor, zelfs als ik hem haat houd ik eigenlijk zoo veel van hem, dat ik er zelf bang van wordt. Als het waar is, dat ik verliefd op hem ben, is het vreeselijk. Als het niet zoo is, wat mankeert me dan?" Ze stond plotseling op en liep naar den spiegel, waar ze schrok van haar gloeien- de wangen. „Ja, ik geloof heusoh, dat ik verliefd ben", zei ze doodongelukkig en begon weer heen en weer te loopen. Anders zou ik niet jaloersch zijn op Minnie Har lan. Herb Wheeler heeft me nooit ja loersch gemaakt. Als ik nog niet verliefd ben, dan ben ik toch op weg het te wor den, wat precies even erg is. Het is een schande voor mezelf en voor mijn familie en ik kan het niet helpen. Ik ben een DE BEGROOTING VAN ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over zijn begrooting voor 1929 deelt de minister van arbeid, han- del en nijverheid o.m. iiet volgende mede Jiet advies van den'Hoogen Raad over een algemeenen maatregel van bestuur betreffende den wekelijkschen rustdag van transportarbeiders te land kan bin- nenkort tegemoet worden gezien. Mochten de wettelijke regeling van de winkelslulting en wijziging van artikel 44 der Arbeidswet niet binnen betrekkelijk korten tijd tot stand komen, dan zal de regeering hebben te overwegen of er geen aanleiding bestaat de werktijdregeling van winkels op de basis der bestaande wet- geving in te voeren. De'minister zal voorts bevorderen dat het wetsontwerp betreffende de minimum- loonen in de huisindustrie, dat thans in voorbereiding is. zoo spoedig mogelijk aan den Hoogen Raad van Arbeid om ad vies wordt gezonden. Voor wettelijke regeling der jaarlijk- sche vacantie voor arbeiders acht de mi nister den tijd nog niet gekomen. Een wetsontwerp op de arbeidsbemid- deling zal vermoedelijk nog in dit kalen- derjaar kunnen worden ingediend. In voorbereiding is een herziening der wet op de uitoefening van de artsenijbe- reidkunst. Daarbij wordt onderricht of een regelng betreffende de specialites daarin kan worden opgenomen. AMBTENAARSSALARISSEN. De afdeeting Amsterdam van den Ne- derlandschen Federatieven Bond van Personeel in Openbaren Dienst heeft een j adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zij er op aandringt, zoodanige be- sluiten te nemen, dat kan worden overge- gaan tot a. een algeheele salarisherzientng op de basis van 1920; b. gelijkstelling van de loonen der ar- beidscontractanten met de overeenkomsti- ge loongroepen; c. algeheele doorvoering van het stel- selgelijk loon voor gelijken arbeid; d. een uitkeering ineens, overeenkom- stig het bedrag, dat het rijkspersoneel heeft moeten derven door het niet-uitvoe- ren van de motie-Bulten. ONZE VERHOUDING TOT BELGIe. De memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van buitenlandsche zaken bevat omtrent de verhouding tot Belgie het volgende Gelijk bekend, zijn met de Belgische re geering besprekingen aangeknoopt die tot dusver een voorloopig karakter hadden en welk'er doel was, na te gaan of een grondslag kon worden gevonden voor nieuwe onderhandelingen. De Belgische regeering heeft haar standpunt nog niet kenbaar gemaakt ten aanzien van de be- vindingen der deskundigen, die zij, gelijk aan de bladen is medegedeeld, naar Den Haag heeft gezonden en van hetgeen haar vanwege de Nederlandsche regee ring is medegedeeld als door deze eener- zijds gewenschte en anderzijds mogelijk geacht. Het zal gereedelijk worden be- grepen, dat een en ander het niet moge lijk maakt in dit stadium der zaak in na- dere uiteenzettingen te treden. Wat, mede gelet op de inzich- ten der Belgische regeering kon worden medegedeeld, is in onderling overleg door de pers bekend gemaakt, Dat dit betrek kelijk weinig was, is het gevolg van de omstandigheden waarvan hierboven sprake was. De regeering zal blijven doen wat mogelijk is om onware of tendentieu- ze inlichtingen van het publiek tegen te j gaan. Een afdoend middel daarentegen staat echter niet te harer beschikking. Het is welbekend, dat de regeering era- i stig wenscht met Belgie tot een goede op- lossing te komen. Voor zoodanige oplos- sing is noodig, dat de te treffen regeling zooveel mogelijk op den voet van weder- keerigheid geschoeid zij, zoodat beide lan den daardoor worden gediend. Tegenover de regeering te Brussel heeft de Neder landsche regeering laten blijken, dat haar zorg voor de Nederlandsche belangen niet in den weg behoeft te staan aan een regeling, welke' aan vele Belgische deside rata in ruime mate tegemoet komt. Ook de minister zal het toejuichen wan- neer ook met den nabuurstaat te zijner tijd een regeling van den aard als in het voorloopig verslag bedoeld, nopens vreedzame oplossing van geschillen zal kunnen worden getroffen. Daarbij zal dan overwogen kunnen worden welke regeling tusschen de beide landen naast de reeds tusschen hen geldende competence van het Permanente Hof van Internationale Justitie het best past. DE ONWILLIGE WACHTGELDERS Te Deventer kwam de vorige week niet een der dertien opgeroepen wacht- gelders-onderwijzers proefles geven, waardoor, omdat de Regeering eischt, dat zoo mogelijk bij onderwijsbenoemingen een keuze wordt gedaan uit de op wacht- gelderslijst geplaatsten, wederom ernstige stagnatie ontstaat in de vervulling van vacatures. Thans is, naar men aan het Hbl. uit Deventer schrijft, uit Den Haag bericht ontvangen, dat de Rijksbezuini- gingsinspectie zich met het geval heelt bemoeid en dat maatregelen worden over- wogen, om aan het euvel een eind te ma~ i ken. Inmiddels riep Deventer alweer een aantal nieuwe wachtgelders-gegadigden 1 op, omdat men er van oordeel is, dat het niet aangaat, zonder kennismaking deze wachtgelders te benoemen, van wie er geen in de buurt van Deventer woonaoh- Uit Den Haag verneemt het blad ver der, dat men beginnen zal, met te onder- zoeken, op welken grond de tot het afleg- gen van een proefles uitgenoodigde wachtgelders geen gehoor gaven aan de uitnoo'diging, om daarna maatregelen te overwegen. had verdiend, want het was weer een mooie uitvoering. In den aanvang scheen het ons en we bemerkten, dat we daarin niet alleen stonden slap en zonder pit. De ,,onbe- kende factor" was er toen blijkbaar nog niet in. Het spel kwam echter spoedig op dreef, niet het minst door mevr. Sophie Stein, die als tante bijzonder te genieten qaf door de vertolking der rol van Kate Harborow, met haar tegenspeler, den heer FNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. O, die AKKER'S VoordeBorst verrader! Ik ben een huichelaarster en een zwakkeling. Ze moesten me maar dood schieten!" Toen Hilda zoo ver gekomen was met haar zelfvennedering, kalmeerde ze een beetje. Ze was ten minste eerlijk geweest tegenover zichzelf al was het een bittere vernedering geweest. Wat nu? ,,Een ding staat vast," peinsde ze. ,,Als ik verliefd ben of wordt, is het hoog tijd, dat ik lets over hem te weten kom. Als hij weg gaat wat hij natuurlijk niet doet zal ik nooit wijzer worden, tenzij ik hem naloop, wat ik waarschijnlijk zou doen, gezien het feit, dat ik alle schaamte- gevoel verloren heb. Hij is geen land- looper geen gewone ten minste; maar wat is hij wel? Wie is hij? Waarom is hij I hier qekomen? Ik ben blij, dat hij niet Franklin Fielding is. Ik zou het niet kun- i nen uiitstaan, voortdurend ontleed te wor den; toch heb ik het oevoel alsof hij me aldoor bestudeert. Hij kent ons door en door! En ik wil en zal weten, wie hij is. Als hij een verleden heeft, wil ik er alles van te weten komen. De vraag is, hoe? Over dit vraagstuk dacht Hilda gerui- men tijd na. Het was nutteloos naar Wade Rawlins zelf te gaan; ze spraken nauwe- lijks meer tegen elkaar. Bovendien zou hij toch niets zeggen: hij zou er alleen be- hagen in scheppen haar nog meer van de wijs te brengen. Toen dacht ze aan Marian. Het jong- ste lid van het gezin had een wonderlijk talent om achter alle mogelijke dingen te komen. Als ze Marian kon vertrouwen, zou ze een goede kans hebben iets te we ten te komen over den man, wiens komst op Kilbourne Heights haar zoo in het nauw gebracht had. ,,Ma'ar hij zal er voor boeten -- hij zal er voor boeten!" mompelde Hilda, toen ze haar zuster ging zoeken. Marian luisterde aandachtig naar al wat haar zuster te vertellen had en keek Hilda aandachtig aan. ,,Ik ben er niet zeker van, 'dat hij me iets zal vertellen", zei ze eerlijk. ,,Hij heeft het nog nooit gedaan.' ,,We moeten het weten om ons zelf te beschermen", zei Hilda nadrukkelijk. „Als hij niet weg wil gaan, moeten we weten wat hij op zijn kerfstok heeft wat hij voor ons verbergt." ,,Je praat, alsof je bang bent, dat hij een oplichter is", vond Marian. ,,Dat is hij waarschijnlijk. Waarom ,,Wht zou dat fijn zijn. Het zou ook gevaarlijk kunnen zgn Dit lokte Marian evenzeer aan, hoe- wel ze er niet veel vertrouwen in had. Ik zal zien, wat ik kan doen", zei ze. ,,Zeg. Hilda, heb je soms een paar dollar over?" Hilda haalde haar geld te voorschnn. ,,Het is beter, dat we het weten, dan TER NEUZEN, 12 NOV. 1928. DE HAVEN VAN TER NEUZEN. Uit het voorloopig verslag van het af- deelingsonderzoek der W aterstaatsbe- grooting blijkt, dat verschillende leden betreurden, dat omtrent de mogelijkheid tot wijziging in de tarieven van de loods- gelden, geldende voor Ter Neuzen, niets is vernomen, hoewel deze zaak bij de in- terpellatie-Kortenhorst ter sprake is ge komen. De commissie van rapporteurs vestigt bij deze passage de aandacht op het na het afdeelingsonderzoek ingezonden adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, betreffende deze aangelegenheid. NUTSAVOND. Vrijdag jl. trad in het „Luxor-Theater" voor het'Nutsdepartement alhier op het Frits Bouwmeester-ensemble, met het too- neelspel in 3 bedrijven van Herbert Swears ,,De onbekende factor Al was er tamelijke belangstelling, zoo meenen wij toch, dat het streven van het bestuur der afdeeling, om dergelijke avonden te organiseeren, een meer algemeenen steun kunnen we zoowel Minnie Harlan als onszelf beschermen' zei Marian, terwijl ze het geld wegborg. ..Natuurlijk", zei Hilda. ,,Dat had ik ook al gedacht." Toen Marian verdween, zuchtte haar oudere zuster en maakte een gebaar van diepe wanhoop. Marian glimlachte ondoorgrondelijk. toen ze verdween met Hlda s twee do! lars. Ze had nu zekerheid gekregen om trent iets, waarover ze al een heel tijaje had nagedacht. Nu moest ze zien, hoe- veel munt ze er uit kon slaan. i.e. Het duurde een paar uur. voordat het haar gelukte Rawlins alleen te spreken te krijqen. Hij leerde Bridge aan mevrouw Kilbourne. alsof deze laatste nooit pogin- qen in het werk had gesteld hem te laten verdwijnen. Na het eten, toen de scheme- ring al gevallen was, kreeg Marian hem 1 te 'pakken. Rawlins deed geen pogingen te ontvluchten, want hij zag, dat ze in een geheimzinnige bui was en waarschijnlijk wel interessant zou zijn. Ik heb nieuws, Wade", fluisterde ze. ..Dat heb je altijd." ..Nu is het groot nieuws, Wade ..Voor den dag ermee." ,,Het is geen grap, W^ade. Het is be- langrijk voor jou. Het is iets, dat jij moet weten." Jan van Dommelen, den vrederechter met een vroolijke natuur. Te loven valt ook het spel van mevr. Corry Heerings, als het jonge vrouwtje van de politieke be- roemdheid, correct gespeeld door den heer Frits Bouwmeester, terwijl de heer Fol- kert Kramer als de ,,huisvriend zeer goed voldeed. Het algemeen applaus aan het eind der bedrijven gaf voldoende blijk van de in- genomenheid der bezoekers. RI J'KSPOST SPA ARB AN K Gedurende de maand October werd aan het postkantoor alhier op spaarbank- boekjes ingelegd f 24.833,72 en terug'be- taald f 14.310,31derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 10.523,41. j Het aantal nieuw uitgegeven boekjes i bedroeg 21. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt bekend, dat omtrent de navolgende ge vonden voorwerpen inlichtingen te beko- men zijn aan de daarachter vermelde adressen Pet, J. de Back, Schoolweg 35. Knipmes, J. Koster, Koedijk 7. Kindermuts, C. v. d. Bulck, Roeiers- ganq 8. Verzegeltang, bakker Eckhardt, Don- ze-Visserstraat. Huissleutel, S. Laurens, Lange Kerk- straat 94. Tabakszak, A. J. J. Riemens, JGaassen- straat 25. Dameshandschoen, L. G. Molegraaf, Tholensstraat 99. Muts, J. Tholens, Lange Kerkstraar 56. Kip, J, de Fouw, Steenkamplaan 66. Beenkap, bureau van politie. Autosleutel, wed. Bruggeman. Noord- straat 103. INGEZONDEN MEDEDEBLINGBN „Word ik weer weggestuurd? „Ik zei, dat het belangrijk was.' ,,Ik luister." ,,Neen nog niet". zei Marian. ,,Je kunt niet maar zoo den hoorn opnemen en luisteren. Eerst je dubbeltje in de gleuf, Wade. ,,Dat had ik kunnen weten mopper- de hij. ,,Hoeveel is het je waard?" vroeg ze. ..Hoe weet ik dat? W^at is het? .Eerst betalen, anders krijg je niets te hooren. Zie ik er zoo gemakkelijk uit? „Neen!" i( „Is het twintig dollar waard? vroeg Marian na een korte berekening. ,,A1 het nieuws in de heele wereld is nog geen twintig dollar waard". ant- woordde hij snel. ,,Ik wed, dat sommige menschen er wel vijftiq voor over zouden hebben, Wade Rawlins." ..Best mogelijk, maar ik niet ,.Tien dollar dan?" ,,Geen kwestie van, kleine afperser.' ,,Luister eens het is iets over jou en Hilda," zei ze. „Zeg je nu nog niets?" Hij begon nieuwsgierig te worden. ,,Ik heb op het oogenblik geen tien dollar," zei hij voorzichtig. ..Hoeveel heb je dan?" ,,Niet meer dan vijf. Marian keek hem verwijtend aan. (Wordt vervolgd.) NEUZENSCHE COURANT tifl is- I Grijp in Uw vertwijfeling niet naar een van die „kalmeerendemiddelen, die in werkelijkheid Uw longen verlamien. Toch behoeven Uw hoestbuiea u niet uit den slaap te houden. Neem slechts de geheel onschadelijke, meat snel verzachtende en slijmoplossende niet?" „Het is vreeselijk moeilijk om eer.ijk te blijven tegenover jezelf zuchtte ze.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1