ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. "fk I VERKOUDEN ABDUSmmP No 8295 Vrijdag 9 November 1928. 68e Jaargang Tweede Blad. bxnnenlandT ABONNEMENTSPRtJS: BUITENLAND. SPORT. Eerst alleen jy AKXER't Voorde Borst NEUZENSCHE COURANT Binnen Tcr Neuzen f 3.40 per 3 maanden Buiten Ter Npuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per post 6,60 per jaar Voor Belqie en Amerika f 2,25, overiqe landen 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het biiitenland alleen bij vooruitbetalinq. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdaq- en Vrijdaqavond. DE VACCINATIEDWANG. Blijkens het voorloopiq verslaq der Tweede Kamer over h^t wetsontwerp tot verlenging van het qeldiq'heidsduur van tijdelijke bepalinqen betreffende de vac- cinatie, vervat in den wet van den lOen Februari 1928, is door eeniqe leden aan den Minister qevraagd Zal alqeheele opheffing van den vac- cinedwang door de Regeerinq alleen dan worden overwogen, indien de Encepha- litis-commissie a'ls eindresultaat van haar onderzoek tot besc'houwingen komt, die tot zulk een overweging dwingen? Of brengen de nu weder noodzakelijk ge- achte verlenqinq van den duur van het onderzoek en de daaruit blijkende onze- kerheid ook de Regeerinq tot de conclu- sie. dat de gedachte van handhaving van de verplichte vaccinatie steeds meer on- houdbaar wordt. Ook waren er leden, die meenden hun steun aan dit wetsontwerp te moeten ont- boirden. Zij waren van oordeel, dat, nu tegemoet gekomen is aan de gemoeds- bezwaren er aan de voorgestelde verlen ging van de zgn. tijdelijke bepalinqen geen behoefte bestaat. Wil de Regeerinq met het volledig herstel van de vaccina- tieverplichting wachten, totdat de Com missie haar eindrapport zal hebben uit- aebracht, dan zal dit zeer lang kunnen duren. Hierdoor zou niet alleen qevaar voor den gezondheidstoestand ontstaan, doch zou het volk aan de vaccinatiege- dachte worden ontwend. Gevraagd werd tenslotte of de Minis ter bereid is het voorloopiq rapport der commissie te publiceeren. WETSONTWERP TOT REGELING VAN DE WINKELSLUIT1NG. Het wetsontwerp tot regeling der Win- kelsluiting. dat Dinsdag in de afdeelin- gen der Tweede Kamer is onderzocht. is, naar ,,de Tel." verneemt, niet met qroote instemrning ontvangen. Van verschillende zijden Zijn ernstige bedenkingen teqen dit wetsontwerp geuit. Ook hebben reeds Kamerleden verklaard hun stem aan dit wetsontwerp met te kunnen qeven. On- dan'ks de critiek, op het onderhavige ont- werp uitgeoefend, zou echter de aanne- minq van het ontwerp toch verwacht kun nen worden. DE SCHELDEKWESTIE. Sc'hrijvende over de Hollandsch-Belgi- sche besprekingen, merkt de ..Indepen- dance Beige" op, dat, hoewel de Belgische regeerinq tot nu toe niet antwoordde op de Nederlandsche voorstellen inzake een doorvaart langs Kreekrak, Eendracht, Vofkerak en Hollandsch Diep, zij toch niet minder blij.fi bij haar denkbeeld van een direct kanaal Antwerpen-Hollandsch Diep over land of een ander daaraan ge- lijlkwaardig plan, dat de Nederlandsche regeerinq eventueel zou kunnen opperen. DE ZILVERBONS VAN f 1 HEBBEN NOG WAARDE. De agent van het ministerie van finan- cien te Amsterdam deelt mede: Teneinde misvattingen te voorkomen wordt er op gewezen, dat de zilverbons van f 1, welke zij,n gedateerd 'Februari 1920 niet zijn in- getrokken en dientengevolge nog gang- baar en wettig betaalmiddel zijn. De hier- bedoelde zilverbons zijn aan beide zijden bedrukt. DE TERUGTOCHT VAN HET POST VLIEGTUIG Bij de K. L. M. is bericht van het vijfde vliegtuig ingekomen meldende dat het Woensdagmorgen 5.55 uur plaatselijke tijd, nit Batavia is vertrokken ter voort- zetting van de reis naar Nederland. Nog een volgend telegram is ingeko men luidende: Vertrokken uit Batavia 5,50, aangekomen Palembang 8.29. Ver trokken van Palembang 9.14. aankomst Medan 14.50. Gaan morgen door naar Bangkok. DE AMNESTIE IN BELGIe. De Belgische Kamer heeft het ontwerp inzake de amnestie in behandeling geno- men, De minister van justitie verklaarde, dat de geheele regeerinq zich aansluit bij het amendement Vandevijvere, nader aan- gevuld door de amendementen der regee rinq, Indien deze voorstellen worden aan- genomen, zullen alle activisten, die zich in 'het buitenland bevinden, naar Belgie kunnen tjerugkeeren. De regeerinq kan er zich niet mede vereenigen dat de maat- regelen ook worden toegepast op verra- ders, spionnen en personen, die aan den vijand goederen hebben geleverd. In de gevangenis bevinden zich nog 40 personen en met uitzondering van een, be- hoeft men zich om deze personen niet ver- der te bekomtneren. De regeerinq ver- zoekt daarom het amendement-Vandevij- vere te aanvaarden in het algemeen be- lang en niet als politieken maatrjfegel. De bij verstek veroordeelden zullen niet meer worden vervolgd. Borms zal in vrijheid worden gesteld. De regeerinq zal niet verder gaan. Zij kan de activisten nie^ weer geheel in het bezit stellen van hun burgerlijke rechtem men wenscht niet dat de 265 activisten, die in het land zullen terugkeeren, een van hen tot den karri- pioen hunner eischen maken bij de aan- staande verkiezingen. DE TOENEMENDE WERKLOOS- HEID IN ENGELAND. Het aantal werkloozen bedraagt thans 1.374.700, zijnde 30.513 meer dan een week geleden en 268.643 meer dan een jaar geleden. DE VERKIEZINGEN IN DE DE VER. STATEN. De pers van het geheele land houdt zich bezig met nabetrachtingen over de verkiezingen over de toekomst der Dem. partij. Er wordt van verschillende kan- ten op gewezen, dat Smith een stemmen- totaal van over de 14 millioen op zich heeft vereenigd. Dat is het grootste aan tal stemmen nog ooit op een Democrati- schen candidaat uitgebracht. Van een in- eenstorting van de Democratische partij kan dus vooreerst nog geen kwestie zijn. Wei is de tot dusver vrijwel gesloten de mocratische meerderheid van de Demo- craten in de Zuidelijke Staten verbroken. Dat is naar sommige bladen schrijven voor een deel het gevolg geweest van de persoonlijkheid van Hoover, die voor de groote massa der kiezers in menigerlei opzicht als nationale candidaat gold, ter- wijl Smith meer als candidaat van een bepaalde landstreek werd beschouwd. TER NEUZEN. 9 NOV. 1928. CHR. WINTERLEZINQ. Gisteravond werd in de Geref. Yerk al- hier het seizoen voor Chr. winterlezingen geopend. Na opening op de gebruikelijke wijze, constateerde de voorzitter, de heer J. C. Jansen, met voldoening, dat de vereeni- ging zich steeds meer en meer mag ver- heugen in de belangstelling van zoo ve- len, hetgeen ook weer ondubbelzinnig bleek uit de groote opkom^t op dezen avond. Hij deelde mede, dat de vereeni- ging voor dezen winter weder over vol- doende sprekers de beschikking heeft verkregen en dat op 11 Dec. a.s. in de Ned. Herv. kerk hoopt op te treden Ds. Remme van Amsterdam. Hierna verkreeg Dr. C. Bouma van Zwolle naar wiens heroptreden alhier velen reikhalzend hadden uitgezien het woord tot het houden eener lezing over Johannes de apostel der liefde". waarin deze zeer begaafde spreker zijn gahoor bepaalde bij het overbekende en toch nog ,,onbekende" evangelie van Jo hannes. De tijd, waarin dit evangelie is geschreven, heeft zegt spreker treffende overeenkomst met onzen tijd een tijd, waarin de wereld nroe is van zonde, een tijd vol van religieuze vraag- stukken. Treffend sc'hetste spreker de Schepping en de zondeval, de triomf Van Satan, waarin zeer sterk naar voren kwam de liefde Gods tegenover een in zonde ver- loren wereld, Selichaamd in ,,het is vol- bracht" op Golgotha. Den organist mag ook een woord van lof niet worden onthouden voor de wijze waarop hij met ,,harp en luit" het oor streelde. TEGELFABRIEK „DE HOOP Naar wij vernemen is door het gemeen- tebestuur van Amsterdam aan de Tegel- fabriek ,,De Hoop" alhier opdracht ver- leend tot het leveren van 440.000 stuks quenast trottoirtegels. Van wege het ge- meentebestuur van Tjlburg werd opdracht ontvangen voor de levering van 100.000. Bij verdere informatie bleek ons dat deze fabriek vanaf 1 Januari tot en met 1 October 1.1. aan verschillende gemeente- besturen verkocht 1.300.000 stuks tegels, die gedeeltelijk ook reeds zijn afgeleverd, nog afgezien van het groote kwantuim dat is verkocht en afgeleverd aan verschillen de handelaren in Nederland. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE STOOMWASSCHERIJ- EN STRIJK- INRICHTING. Zooals uit de advertentie in dit num- mer blijkt, zal a.s. Maandag aanvangen de exploitatie van de Zeeuwsch-Vlaam- sche Stoomwasscherij- en Strijkinrichting, die door de heeren C. Verlinde en F Kaan is gesticht op het terrein der vroe- gere Karperweide, aan den Axelschen weg, even voorbij de Moffenschans. Voor tot stichting werd overaegaan was de watervoorziening op te lossen, hetgeen na uitgebreid onderzoek bevredigend ge- schiedde. Het terrein waar de inrichting gesticht is, heeft altijd als een goede waterwinplaats (op bescheiden schaal) bekend gestaan. Voldoende aan de tot ons gerichte uit- noodiging namen wij hedenmorgen een kijkje in de inrichting, waar men reeds aan t proefdraaien was. doch waar te- vens nog ambachtsliedeu rondwaren om aan een en ander de. laa'ste hand te leg- gen. De inrichting van het gebouw is zeer eenvoudig gehouden, do.h alles is prac- tisch ingericht. Aan de* voorzijde is een mooie kantoorruimle ui gespaard. Links daarvan bevindt zich de ruimte waar de vuile wasch wordt ontvangen en op mer- ken enz. wordt nagezien. Deze bevindt zich aan de zijde van den vleugel waar de waschnlachines zijn op- gesteld, ten getale van twee, een groote en een kleinere. Daarbij viel ons op de inrichting dier machines met vakken, welke het mogelijk maken de wasschen der verschillende gezinnen afzonderlijk te behandelen. In deze machines stroomt nadat de wasch er in geleyd is eerst koud water, hetwelk met stoom wordt ver- warmd, terwijl het late- met stoom op kookhitte wordt gebrachl. Tijdens het wasschen wordt aan het water toege- voegd een niet bij tend of chloorhoudend preparaat, absoluut onschadelijk voor de wasch, waardoor het waschgoed wordt gebleekt in een met het bleeken in de bui- tenlucht overeenkomenden toestand. Van de waschmachine gaat het goed over naar de centrifuge, waar het water er uit wordt verwijderd, ook zonder dat het waschgoed daarvan ook maar eenigs- zins kan lijden. Aan het eind van dezen vleugel bevindt zich de machinekamer en het ketelhuis, waarin de stoom en de beweegkracht wordt geproduceerd. In den anderen vleugel zijn zeer prac- tisch aangebracht de droogkasten. Daar- in kan heel wat goed worden opgehan- gen, dat er na korten tijd drooq kan wor den uitgenomen. Voorts is daar opgesteld een grooten mangel, waarin het waschgoed dat daar- voor in aanmerking komt een behandeling ondergaat die het er prach ig, als gestre- ken doet uitkomen. Verder troffen we daar aan verschil lende strijkmachines, zoowel voor groo- tere stukken, als voor overhemden, fron- ten en kleinere apparaten verwarmd met stoom of met persgas voor het be- werken van boorden. Ook hierbij heeft de techniek voorzorgen genomen dat de behandelde goederen juist zooveel moge lijk voor beschadiging van den vezel of draad worden gevrijwaard. Bovenal draagt alles den stempel van groote reinheid en zindelijkheid bij de behandeling. Desnoods kan ook vlug ge- werkt worden. Men verzekerde ons, dat het mogelijk zou zijn op een paar uren een volledige wasch van een gezin te ont vangen en af te leveren. Aangezien de ondernemers hun zaak flink willen aanpakken, hebben zij ook een mooie auto ingericht, voor het af- halen en thuisbezorgen van al hetgeen aan hunne zorg zal worden toevertrouwd. In aanmerking de klachten over de moeilijkheden die het behandelen der wasch opleveren, welke men menigmaal hoort, is dit een inrichting, die in eene be hoefte voorziet, en velen zal kunnen ge- rieven. Wij wenschen de ondernemers succes. ONGEVAL OP EEN OVER WEG. Hedenmorgen dacht de knecht van den landbouwer Cyr. van Acker te Sas van Gent met een ledigen wagen waarvoor twee paarden gespannen, de spoorlijn aan den tweeden overweg vanaf het station Philippine in de ric'hting Sas van Gent, nog te kunnen passeeren voor den aan- komenden trein uit Ter Neuzen. De machinist trac'htte, toen hij paarden en voertuig op de lijn zag komen. nog te remmen, maar dit baatte niet en de wa gen werd door de locomotief aangereden en vernield. De paarden waren reeds ge- passeerd en de voerman werd van den wagen geworpen nevens de spoorlijn, doch kwam er met den schrik af. VEREEN. ,,HET HOOGELAND". Woensdaq vergaderde te Goes voor het eerst het provinciaal bestuur, geko- zen uit de Drie-Cents-Fonds-afdeelingen in Zeeland, tot steun van den arbeid dier vereeniging in haar kolonies te Beekber- gen, Vries en Opende. Tot presidente werd gekozen mej. M. Gillissen te Vlissingen, tot secretaresse, mej. W. van den Ende te Middelburg en tot penningmeesteresse mej. J. de Groen te Ter Neuzen. Nadat vele belangrijke zaken bespro- ken en geregeld waren, dankte de voor zitter, de heer A. Hofstede, hoofdverte- genwoordiger der vereeniging te Leeu- wardqn, onder wiens leiding deze verga- dering werd gehouden, alle dames harte- lij.k voor hunne ijver en belangelooze me- dewerking voor het werk der vereeniging en sprak de hoop uit, dat het provinciaa' bestuur zeer nuttig en practisch werk zal kunnen verrichten tot bloei van de Drie- Cents-Fonds-afdeelingen en mitsdien zal medewerken tot kracihtigen steun aan den arbeid der vereeniging „Het Hoogeland en tot zegen van/ vele onzer medemen- schen en sloot hierbij deze welgeslaagde vergadering. BESMETTELIJ'KE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 28 Oct. tot en met 3 Nov. in de prov. Zeeland bedroeg: Roodvonk, Hontenisse 1, Hulst 1, Kloe- tinge 1, St. Maartensdij.k 1, Sas van Gent 2, Tholen 1. Meningitis, Wissekerke 1. In genoemde week kwam een geval van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. HOEK. Door de mist misleid geraakte de auto van den heer D. uit Philippine aan de Knol van den weg af en kwam terecht in een diepen daarlangs loopenden sloot. Ernstig beschadigd moest de eigenaar zijn auto laten staan. Persoonlijke onge- lukken kwamen niet voor. SAS VAN GENT. Nog goed afgeloopen. Woensdagmiddag kwam bij het post<- kantoor een fietser in botsing met een den hoek omdraaienden auto. Het rijwiel werd ontredderd, terwijl de fietser verwondingen aan handen en bee- nen opliep, die evenwel niet van ernstiqen aard waren. Ook de kleeren van den man vertoon- den ernstige beschadiging. Alles bij el- kander genomen, liep het ongeval nog be- trekkelijk goed af voor den fietser. Voor de verzekeringsmaatschappij zal het on geval ook niet meer sohade veroorzaakt hebben dan het vergoeden van de ont- redderde fiets, een nieuwe broek en de doktersrekening, als gevolg van de ge- neeskundge hulp. die voor de behandelng der ontvellngen moest worden ingeroe- pen. Steeds de grenswijziging. Tegen heden is de Raad bijeengeroe- pen voor het houden van een spoed- eischende vergadering, waarin de grens wijziging het eenige punt van bespreking zal uitmaken. Uit den aard der zafak zal deze verga dering, alhoewel niet uitdrukkelijk ver- meld, in geheime zitting plaats hebben. KOEWACHT. Woensdagnamiddag had op de boven- zaal van den heer Th. Misseghers een vergadering plaats van de permanente commissie, ingesteld door de regeering met de leden van den vlassersbond alhier. j Bijna alle leden waren opgekomen. Mede waren tegenwoordig burgemeester en wethouder en de heer Roelofs secretaris van den vlassersbond te St. Jansteen. Voorzitter was de heer Straatman, die de aanwezigen welkom heette en uiteen zette, wat de commissie reeds heeft tot stand gebracht o.a. reductie op den elec- triciteitsprijs. Verder werd besproken de mechanisatie der bedrijven, de warmwa- terrootering en de gezamenlijke aankoop van ruw vlas. De heer Alph. de Waele. voorzitter van den Vlassersbond alhier. betoogde in het breede onder instemming der vergadering dat gezamenlijke aankoop van ruw vlas onuitvoerbaar was, wijil we- gens de talrijke soorten van vlas, een goede distribute onmoqelijk zou zijn. De heer de Waele voelde meer voor het verleenen door de regeering van een renteloos voorschot van bijvoorbeeld een paar ton. De commissie was tegen het ver leenen van voorschot zonder gezamenlij- ken inkoop, wijl anders de leden met dit geld elkander weer beginnen te beconcu- reeren. Ten slotte werd nog gesproken over den aanleg van een kanaal of bietentram- men. De commissie betreurde het, dat men in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet tot overeenstemming was gekomen. Alleen met vaste, goed omschreven plan- nen kon men bij de regeering komen om steun. Deze week is in de R.K. Jongens- school op den Ouden Molen een Ontwik- kelingscursus geopend. Deze cursus. die door de gemeente gesubsidieerd wordt. telt 25 leerlingen. HENGSTDIJK. Te Hengstdij'k wordt getracht gelden bijeen te krijgen voor een eenvoudig mo nument op het graf van Betje Asselman- de Witte, die door haar hoogen leeftijd aan het dorp een nationale vermaardheid bezorgde. KLOOSTERZANDE. Dezer dagen kwam het zoontje van den heer C. te bdoosterzande te valien op een griffel, die het in de hand had. Daarbij drong de griffel even boven het oog in het voorhoofd van het ventje. De afge- broken punt kon gelukkig spoediq door den dokter worden verwijderd. VLISSINGEN Een nieuwe kraan van 35 ton, die op een zolderschuit werd aangevoerd voor de fabriek De Schelde, is Donderdagnacht bij de scihipbrug te Vlissingen, doordat de zolderschuit lek geworden wr s, gaan overhellen en van het dek geglVden en gezonken. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Met kranen zal getracht worden het gezonken hefwerktuiq op den wal te brengen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Theodorus Niemeiier Groningen VOKTBAL. Naar wij vernemen gaat het eerste elftai van Temeuzen, Zondag a.s. naar Gent een vriendschappelijken match spelen tegen een eltfal van het Gentsch Korporatief Sportver- bond. Blijkens de ontvangen mededeelingen heeft men in Gent van dezen wedstrijd, welke gespeeld wordt op het Racing-terrein, in de nabrjheid van de Dampoort, groote verwach- tingen. Waimeer het weer gunstig is worden duizenden toeschouwers verwacht, zoodat het voor Temeuzen zaak zal zijn met een zoo sterk mogelijk elftal op te komen. Het is zeer jammer dat het backstel van Temeuzen, zoo als dat zou kunnen zijn, niet aan dezen wed strijd kan deelnemen, doch de plaatsvervan- gers van deze zullen naar te hopen is, hen op een waardige wijze vervangen. Velen der supporters zullen van de gelegenheid, om dezen wedstrijd te bezoeken, wel gebruik maken Wij wmschen Terheuzen veel succes. Het tweede elftal van Temeuzen moet Zondag a.s., in Axel, tegen Axel I, een com- petitie-wedstrijd voor den Z. V. B. spelen en wanneer dat op dezelfde wijze speelt als haar laatsten wedstrijd tegen Vlissingen HI is de kans van winnen voor haar zeer groot. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zf ten ontsteking der slijmvliezen is en* dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem- banden, de bronches of naar het slijm- vlies van de tongen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheid zijn de terecht gevreesde gevo'gen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende. onschadelijke, maar krachtig slijmoplossende Per koker: f 1.50, f 2.75, f 4.50 GYMNASTIEK- EN TURN VEREENIGING. Wij vestigen de aandacht op de in dit num- mer voorkomende advertentie betreffende de vergadering voor de oprichting van een gymnastiek- en tumvereeniging, alhier. Naar wij vernemen hebben bereids een aantal jon- gelieden, zoowel dames als heeren, zich voor- loopig als lid opgegeven, terwijl men ook reeds verzekerd is van een leider en van het gebruik der noodige toestellen en werktuigen met het gymnastieklokaal van de R. H. B. S. Het is onnoodig om het nut van gymnas- t.ische oefeningen te bepleiten, daar men thans hiervan in alle klassen en lagen der maat- schappij doordrongen is, zoodat mag ver wacht worden, dat een groot aantal personen zich genoodzaakt zal gevoelen, zoowel dames als heeren, die vergadering bij te wonen niet alleen. maar zich ook op te geven als lid. want hoe grooter het aantal deelneiners, hoe lager de contributie gesteld kan worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1