L AMDBOTJ WBERICHTEN. QEMENQDE BEBICHTEN. VERKEESRONGEVALLEN. AUTOBUS OP EEN DAK GEREDEN EEN GEMEENTE-ONTV ANGER MET VEEL GELD OP REIS. GEMEENTERAAD VAN AXEL. LOOP DER BEVOLKING VAN WESTDORPE. Jcomende advertentie van den tooneel- avond, te geven op VTijdag a.s., door de afdeeling 1 er Neuzen van 't Nut. Wij hebben Dij een vorig optreden den heer Bouwmeester reeds van gunstige zijde leeren kennen en, naar wij vernemen, heeft hij het tooneelspel in 3 bedrijven van Felix Hageman ,,De onbekende fac tor in de verschillende Nutsdepartemen- ten met veel succes opgevoerd. We ver- trouwen, dat de leden dezen avond niet zul'len missen, terwijl het voor niet-leden een welkome gelegenheid kan zijn om eens met de Nutsavonden kennis te maken. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde jl. Dinsdag voor acte M. O. Nederlandsche taal, onze vroegere stadgenoot de heer A. Dees Kz. 's RIJKS SCHATKIST. De minister van Financien maakt be- kend, dat ten behoeve van s Rijks Schat- kist is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen te Ter Neuzen 14. HERHALINGSCURSUS. Te Spui is een herhalingscursus, finan- cieel gesteund door de gemeente Axel, begonnen met 47 leerlingen. MACHINESCHRIJVEN Te Utrecht zijn geslaagd voor het di ploma machineschrijven (10 vingersys- teem) der Ver. van Leeraren in het ma chineschrijven en in stenografie Groote mej. A. A. Goetheer te Sluis met 70, en de heeren A. I. Brakman te Oostburg met 56, J. J. van de Sande te Oostburg met 58, J. P. du Bois te Sluis met 58, J. de Vuijst te Breskens met 62, I, Th. A. Overtveld te IJzendijike (met lof) met 68 en A. I. Nortier te Oostburg (met lof) met 72 lettergrepen per minuut. Allen leerlingen der R.H.B.S. te Oostburg. KLOMPENlBEURS TE CLINGE. In een vergadering van de klompen- makerspatroonsvereeniging St. Gummarus is een commissie van voorbereiding voor de a.s. klompenbeurs samengesteld, be- staande uit den burgemeester Vienings, voorzitter, den heer A. v. d. Keelen, se- •cretaris en de heeren Cam. Seghers. J oh. v. d. Keelen (St. Jansteen), Ed. de Nijs (Hulst) en P. Vercauteren (Koewac'ht), leden. Men hoopt in Augustus van het vol- gende jaar de beurs te kunnen openen. Door 37 leden werd een contract ge- teekend met de vereeniging „Het Neder- Jandsch Fabrikaat" tot het voeren van Rijksmerk. SAS VAN GENT. Eigen Volk. Zooals reeids vroeger in de Ter Neu- zensche Courant werd medegedeeld, werden door een groep van geleerden en liefhebbers ernstige pogingen in het werk gesteld om op het gebied van volkskunde folklore, zooals deze wetenschap met een vreemd woord wordt aangeduid, een dia lect of spreektaal samen te werken en te komen tot stichting van een orgaan, waarin een en ander zou kunnen tot uiting gebracht worden. Eindelijk is het dan zoover gekomen. Bij de uitgevers-compagnie ,,De Branding", De Bilt (Utr.is het eerste nummer ver- schenen ofider den titel van Eigen Volk Algemeen Tijdschrift voor Volks kunde (folklore) en Dialect voor Neder- land, Oost- en West-Indie, Vlaanderen, Zuid-Afrika en Noord-Amerika. Niet alleen uit alle streken van ons eigen land zijn medewerkers aan deze uitgave toegetreden, maar ook ver over de grenzen, over den Oceaan zelfs, waar menschen wonen, die door taal en af- stamming met ons verwant zijn, hebben zich de stamverwanten aaneengesloten. Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen lie- ten zich in dit opzicht niet onbetuigd. Want onder de vaste medewerkers voor folklore en dialect worden de namen ge- teld van verschillende zonen dezer ge- westen. De eerste aflevering van Eigen Volk" geeft reeds door zijn inhoud te zien, wat van dezen pas geboren Nederlandschen telg mag verwacht worden. Ahvie nader met den ,,boorling", zoo als men in Zuidelijike streken zegt, kennis wil maken, vrage het proefnummer aan bij de Uitgeefster van de „Ter Neuzen- sche Courant". Ik ben er zeker van, dat niemand zich dezen stap zal beklagen, en wat meer is, hij zal aanleiding geven tot den aandrang om ook mede te werken aan het verza- melen en vastleggen van oude zeden, ge- bruiken. gewoonten, liederen en taal, die anders in den loop van den tijd verloren ^ullen gaan. WESTDORPE. Bij beschikking van den minister van Financien van 5 Nov. is aan de gemeente Westdorpe een voorschot uit s Rijks kas verleend tot een maximum van f 2200, ter verstrekking aan de vereeniging, in deze gemeente uitsluitend werkzaam ter bevor- dering van de verkrijging van onroerend oed door landarbeiders, voor den aan- oop van onroerend goed, om dit, hetzij dadelijk, hetzij later, als los land in pacht uit te geven, welk voorschot in 30 jaren zal worden afgelost. BOSCHKAPELLE. Het was niet ruchtbaar, dat de gemeen- ie-secretaris-ontvanger zijn 25jarig ambts- mbileum vierde op 5 Nov. jl. Bescheiden- heid is een zeer te waardeeren deugd; loch lekte het een en ander uit, want we zagen Maandagmorgen de vlag op den zoelen herfstwind wapperen uit het ven- ster van het gemeentegebouw. Het was dus een feit, dat deze vlag ter zijner eere zich ontplooide. De gemeenteraad heeft den jubilaris dien zelfden dag onder voorzitterschap van den burgemeester, bij diens monde gehuldigd voor zijn ijver en nauwkeurige plichtsbetrachting. Als bewijs van erkentelijkheid werd den jubilaris een keurig geschenk door den burgemeester namens den raad aan- geboden. Zicht'baar getroffen door deze hulde dankte de jubilaris voor de hem be- wezen eer. Phiiippus Jacobus Markusse, naar Axel. Arthur Seraphinus Petrus Schelstraete, naar Winsen (G.) Julie Marie Baert, naar Ter Neuzen. ren, trok hij een revolver en loste drie schoten waarvan een den 25jarigen H. Doek in d'e borst trof. De dader nam de vlucht, achtevolgd door de drie kostgangers. Spoedig echter had- den zij hem uit het oog verloren. Doek had vrij snel door uitputting de achtervolging op- gegeven. De gewonde is in het Ziekenhuis te Eindhoven opgenomen. Zijn toestand is wel ernstig, dooh niet levensgevaarlijk. De politie zette den geheelen nacht de op- sporing voort. De vrouw was drie jaar ge- huwd en was volgens haar zeggen wegens mis- handeling van haar man gescheiden. De dader is later te Heerlerheide gearres- teerd. Hij heeft inmiddels bekend. KOSTBAAR RATTENVOER. Een sehipper te Noordpolderzijl te Gronin- gen heeft naar de Ned. Bank een aantal bank- biljettenoverblijfselen opgezonden, een restant van zijn bezit ad /400, dat geborgen in een geldkistje door ratten naar een oude kaohe!- pijp was gesleept, waar deze ongewenschte gasten hun middagmaaj cleden met het Neder landsche schatkistpapier. EEN ORIGINEEL IDEE. In d'e gemeenteraadsvergadering van Rijns- burg heeft de heer Van der Vijver het voor- stel gedaan de kosten, verbonden aan het blus- schen van branden, te verhalen op de meest- belanghebbenden, nlde verzekerings- maatschappijen. De voorzitter zegde overwe- ging van het denkbeeld toe. DOOR EEN SCHICHTIG PAARD GEBETEN Op den rijksweg te Sittard is mej. B., die een kinderwagen voor zich uitduwde, door een schichtig geworden paard aangereden. De vrouw viel en werd zoo ernstig door het paard in arm en been gebeten, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het kindje bleef ongedeerd. OVERVAL VAN GEMASKERDE BANDIETEN. Donderdagnaoht omstreeks 12 uur klopte iemand aan de deur van den landbouwer H. v. d. Braken te Oploo (N.-Br.) welke persoon vroeg om water voor zijn lantaarn. Van den B. opende de deur en werd plotseling aange- grepen door een gemaskerden bandiet, die hem onder bedreiging met een revolver som- meerde zijn geld af te geven. Tegelijkertijd sprong nog een drietal bandieten de woning binnen, van wie een gewapend was met een geweer. Een dezer greep de vrouw van v. d. B. vast en d'e beide anderen braken daarop met hun werktuigen alle kasten en laden open en haalden zelfs het bed overhoop. Meegeno- men werd ongeveer honderd gulden en de gou- den sieraden der vrouw. Toen de bejaarde Lieden wat van den schrik bekomen waren, zijn ze de buren gaan waar- schuwen eri dezen hebben direct de politie met het feit in kennis gesteld. Van d'e daders is tot nog toe geen spoor ontdekt. Evenwel heb ben Donderdag enkele personen ter plaatse I een ouden auto gezien, waaruit een drietal per- sonen kwam die juist geen prettigen indruk maakten. Het was een ouderwetsche wagen met gebroken ruit. Of deze personen evenwel j iets met het geval hebben uit te staan, is niet bekend. Te Amersfoort is Zondagmiddag op den Utrechtschen weg nabij den Spitsheuvel een ongeluk gebeurd, waarbij de 44-jarige mon- teur van de rijkstelegrafie de B., het leven ver- loor. Hij zou met zijn vrouw per fiets naar Utrecht gaan en is op de grens van het oude en het nieuwe wegsgedeelte bij het oversteken van den straatweg aangereden. Een vlak achter hem rijdend'e auto, afkomstig uit Rot terdam, kon niet tijdig meer stoppen, zoodat de B. weid overreden. Twee dokters, die haast onmiddellijk aanwezig waren, konden slechts den dood vaststellen. Per ziekenauto werd het lijk naar het politiebureau te Amersfoort ver- voerd. AUTOBUS DEERLIJK GEHAVEND. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een autobus, waarmee mijnwerkers worden vervoerd, in det gemeente Montfort L.) ver- ongelukt. De bestuurder reed door een mist- bank en raakte zoodoende op een draai den weg kwijt. Langszij reed hij tegen een stee- nen brugieuning, deze ging geheel stuk en de zware vrachtwagen ging met den neus naar onder en bleef met zijn achterste deel in een stuk muurtje steken. De chauffeur W. uit Roermond, die nog alleen er in zat, kon zich nog achteruit redden, tetrwijl zijn wagen met den motor het water raakte. Het was tegen den morgen een eigenaardig gezicht voor de kerkgangers, die zoo'n groote wagen voor hun bruggetje zagen hangen als „banbertje". Een flinke sohadepost voor de ondernemiing, want de bus was deerlijk ge- havend. Zaterdagavond 7 uur, had te Bolnes, ge meente Ridderkerk, een ernstig verkeersonge- val plaats. Een autobus van den Ridderkerk- schen Autodienst, waarin vele passagiers had- den plaats genomen, was op weg naar Rot terdam. Ter hoogte van Bolnes geraakte de wagen, vermoedelijk door een defect aan de stuur- inrichting, van den daar ter plaatse tien me ter hoogen dijk en kwam op het dak van een beneden aan den dijk staand huisje terecht. De bewoners, die juist het avondmaal nut- tigden, schrokken hevig. Dakpannen en stee- nen vielen onder groot geraas in d'e huiskamer. Ook de autobus werd vrij ernstig beschadigd. Wonder boven wonder werd niemand gewond, behalve dan dat eenige personen ontvellingen schrammen en builen opliepen. Enkele dames vielen flauw.. EEN HAAGSCHE WISSELLOOPER OVERVALLEN. Donderdagavond heeft, volgens aangifte bij de politie, in een pakhuis in de Remibrandt- straat in Den Haag een brutale overval op den wissellooper J. J. B. plaats gehad. Deze had een kennis, een bloemenkoopman, dien hij en- kel als Jan kende. Jan zou den wissellooper aan een goede betrekking helpen en daartoe zouden zij Don derdagavond in het pakhuis van Jan samen- komen om de zaak verder te bespreken. De wissellooper had dien dag f 2700 gebeurd en ging met diit geld naar de Rembrandtstraat. Toen hij binnentrad' in het pakhuis, werd hem, volgens zijn verklaring bij de politie. plotseling een touw om het lijf geworpen en i werd hij op den grond getrokken. Ook ging het licht uit, en B. voelde zich door twee man- nen aangrijpen. Na een heftige worsteling ge- lukte het hem, zich los te rukken en er van- door te gaan. Op zijn aanwijzing heeft de politie later zijn kennis Jan, den 24-jarigen J. C. K., aangehou- den en ook diens vriend, den 31-jarigen P. de Z. EEN VERBORGEN SCHAT. Een schildersknecht heeft in een onbe- woond huis aan de Laat te Alkmaar in een kast achter een plank een kistje gevonden, waarin zich niet minder dan f 7270 bevond en een papier, waarop geschreven stond: „voor Neel." Daar het huis vroeger bewoond werd door den thans overleden gemeentebode Corino, wordt vermoed, dat deze de gelden heeft wil- len besteden voor zijn vrouw, die echter thans ook overleden is. PANIEK IN EEN KERK TE SITTARD. In de R.K. Parochiekerk te Sittard viel Don- d'erdagmiddag toen het Lof zou beginnen en de klokken luidden, een klepel uit een der groote klokken en kwam op de zoldering te recht. Onder de talrijke kerkgangers, die plot seling een hevigen slag hoorden en pleister- werk naar beneden zagen vallen., ontstond een paniek, die eerst na geruimen tijd, toen men wist wat eigenlijk de oorzaak was, een einde nam. PRACHTIGE HAARKRULLEN IN BRAND GERAAKT. Het ongeveer 12jarig meisje van den heer P. te Hattem viel, aan tafel zittende, in slaap en kwam, zonder dat een der huisgenooten het bemerkte, met haar prachtige krullen in aan- raking met het brandende theelichtje, waar- door de haren in vlam geraakten. Toen de va- der het merkte, sloegen de vlammen reedis hoog op. Wanhopige pogingen deed hij om deze te blussohen, waarbij hij zelf aan een zij ner handen brandwonden opliep. Een oudere broer had de tegenwoordigheid' van geest zijn jas uit te trekken en over de vlammen te wer- pen, waardoor ze onmiddellijk gedoofd wer den. Het haar van het meisje is geheel ver- brand, zegt de Zw. Crt., terwijl het bovendien aan gezicht en hals ernstige brandwonden be komen heeft. Met de patiente is het op het oogenblik redelijk goed. OLYMPISCHE GEEST Zondagmiddag heeft zich na afloop van den voetbalwedstrijd SallandiaWrjhe voor de 4e ki. N. V. B. een ernstig incident voorgedaan. Enkele minuten voor het einde kreeg een speler van Sallandia en een van Wghe een woordenwisseling, waarbij de laatste zijn te- genstander een hevigen slag tegen het hoofd gaf. In heel korten tijd waren bijna alle aan- wezigen, ongeveer 50 personen, met elkaar slaags geraakt. Een der Deventer-spelers werd in den nek gebeten. Naar V. D. vemeemt zal de scheidsrechter een klacht indienen bij den N. V. B. WIE ZAL DAT BETALEN? Zondagmiddag werd een restaurant in de binnenstad te R'dam opgebeld door iemand die zei Pelgrim te heeten en die vroeg, of men ook diners uitzond. Toen hierop bevestigend werd geantwoord, werden acht diners k f 5 besteld. Zij moesten worden bezorgd aan de Pantserstraat 23. De bezorger vond het adres niet in overeen- stemming met de adressen, waar hij gewoon- lijk heen werd gestuurd, maar toen bleek, dat de familie P. pas den vorigen dag de woning had betrokken en men nog verstoken was van gas en electrisch licht, begreep hij, dat het bestellen van acht diners niet zoo verba- zingwekkend was, als hij eerst wel had ge- dacht. Den volgenden dag kwam hij terug, om de leege schalen te halen en om de nota te pre- senteeren. De bewoner schreef achterop het briefje; disponeeren Hoogstraat 79, M. H. B. De bezorger ging naar het opgegeven adres enstond voor het gebouw van den dienst voor maatschappelijk hulpbetoon. Op dit brueau bleek men in het geheel niet van plan te zijn, de rekening te betalen. Wel vertelde men daar, dat P. uitgesloten was van steun, omdat hij, toen hij werk kon krijgen, gewei- gerd had, dit te aanvaarden, omdat steun- trekken minder vermoeiend is. Tegen P. is proces-verbaal opgemaakt. Maandagavond laat vervoegde zich aan de autogarage van Twist te Dordrecht een heer, die verzocht, hem per auto naar de Belgische grens te brengen, waar de auto zou moeten wachten, om hem na een paar dagen weer terug te brengen. Te Willemsdorp bleek ech ter de overtocht wegens den mist niet moge- lijk, en het hotel Waterloo fwas gesloten, zoo dat de reiziger niet wist, waarheen hij gaan zou. Hij gedroeg zich vreemd, vond de chauf feur, hij speelde ook met een revolver, zoodat de chauffeur het geraden achtte, er met den auto van door te gaan. Te Dordrecht aan- gekomen, vond hij in den auto een porte- feuille met veel geld en waardepapieren. Hij deed hiervan aangifte bij de politie en deelde tevens mee, wat hem te Willemsdorp was overkomen, De politie ging daarop naar Wil lemsdorp, waar zij den reiziger nog aantrof, dien zij overbracht naar Dordrecht, Het bleek te zijn de 35jarige C .M. V., gemeente-ont- vanger te Alblasserdam. De burgemeester van Alblasserdam werd met het geval in kennis gesteld, en de ont- vanger is voor nader onderzoek voorloopig in bewaring genomen. EINDHOVEN ZONG MEE. Terwijl in het Amsterdamsche Stadion de wedstrijd HollandBelgie plaats vond, werd op hetzelfde tijdstip te Eindhoven de belang- rijke competitiewedstrijd P. S. V.M. V. V. gespeeld voor de Zuidelijke eerste klasse, waarbij eenige duizenden toeschouwers aan wezig waren. Het was een goede gedachte van de directie van Philips geweest, rondom het P. S. V.- terrein een aantal luidsprekers op te stellen, waardoor het publiek door de radio-uitzen- ding den massazang en het verloop van den interland-wedstrijd te Amsterdam goed kon beluisteren. Vooral toen de wedstrijd in Eindhoven nog niet begonnen was, luisterde men aldaar met groote aandacht naar de grootsche zang- demonstratie, welke van uit het Stadion prachtig doorkwam, en het werkte zoo aan- stekelijk, dat het publiek te Eindhoven dap per begon mee te zingen. Het koor groeide steeds aan, zoodat het ten slotte ook hier tot een welgeslaagden massazang werd. EEN WRAAKNEMING. De oud-rechercheur van politie de heer J. Stemfeld, thans leider van een controle- en detective-bureau te Amsterdam, is Vrijdag- avond het slachtoffer geworden van een met groote brutaliteit voorbereide mishandeling, die als een wraakneming tegen hem bedoeid schijnt te zijn. In den loop van den morgen was de heer Sternfeld door een onbekende opgebeld, die hem prijsopgave voor een onderzoek vroeg. De oud-politieman merkte op, dat hij derge- lijke zaken niet per telefoon behandelen kon en verzocht den client 6f bij hem thuis te komen, of goed te vinden, dat hij ten huize van den client kwam. Het laatste werd over- eengekomen en de afspraak gemaakt, dat de heer St. 's avonds acht uur aan een adres in de Jan Lievenstraat (Zuid) zou komen. De particuliere detectieve voldeed aan de opdracht, maar toen hij zich aan het opge geven adres vervoegde, bleek daar niet te wo nen, degene, wiens naam hij opgekregen had. Die woonde twee huizen verder. Zondagmiddag had ten huize van den kassier een feestelijke bijeenkomst plaats van de leden van Boerenbond en Boerenleenbank, vermoedelijk naar aan leiding van het feit dat deze bonden een kwarteeuw geleden werden gestidht. In de gister gehouden raadszitting werd herbenoemd tot lid der Commissie van Toe- zicht op het lager onderwijs de heer D. A. van Houte. Tot keurmeesters voor de a.s. jaarmarkt werden benoemd de heeren A. de Feijter Cz. en J. de Regt en tot arbiter de heer E. B. van Acker. Naar aanleiding van een voorstel van den heer 't Gilde werd besloten ter gelegen heid der jaarmarkt ook de gelegenheid te openen om met vette stieren een premie te behalen zulks in verband met de vraag van een slager door te omschrijven „voor den vetsten os of stier". Naar aanleiding van een vraag van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, die bezwaar heeft den keuringskring Axel te verbrokkelen door afscheiding der gemeente Zaamslag, of de kwestie niet zou kunnen wor den opgelost, door den heer D. Dees, veearts te Zaamslag te benoemen tot hulpkeurmees- ter, besloot de raad met algemeene stemmen te adviseeren, dat er de voorkeur aan gegeven werd den heer Dees te benoemen tot 2en keuringsveearts, opdat deze ook zijn praktijk kan blijven uitoefenen, hetgeen in het belang van den landbouw in het Noordelijk deel van den keuringskring moet worden geacht. Aan de vereeniging van Konijnen- en Pluim- veehouders werd er voor deze en volgende jaren 2 verguld zilveren medailles beschik- baar gesteld ter gelegenheid der in de Kerst- week te houden tentoonstelling. Vervolgens werd behandeld en vastgesteld de gemeentebegrooting voor 1929. Daarbij werd op voorstel van den heer Claessens besloten een verzoek te richten tot Ged. Staten van Zeeland, tot herziening der jaarwedden van den burgemeester, den secre- taris en den ontvanger, welke de raad te hoog acht, te meer waar Axel nog in een uitzonde- ringspositie is geplaatst, terwijl dit een ge- wone landbouwende gemeente is. Aan alle gemeentebesturen in Zeeland zal adhaesie worden verzocht. De heer 't Gilde stelae voor de secretarie ook weer des namiddags open te stellen voor het publiek. Daarover zal later worden be- slist. Geklaagd werd over de automatische ont- steking der gaslantaarns. De voorzitter deel de mede, dat den directeur der gasfabriek is opgedragen voor de buitenwijken althans een andere regeling te treffen. Nu komt het veelvuldig voor, dat lampen over dag bran den en des avonds juist niet. Automatische ontsteking schijnt over het algemeen niet te voldoen. Met 8 tegen 3 stemmen werd gunstig be- schikt op een verzoek om voor een op te rich- ten afdeeling van het Wit-Gele Kruis een subsidie te verleenen van 250. Gehandhaafd werden de boventallige onder- wijzers. In de afdeelingsvergadering was den wensch uitgesproken deze te laten vervallen. Op de begrooting werd een post gebracht ad 250 voor het inrichten van een school- feest ter gelegenheid van den 20sten jaardag van Prinses Juliana. Een voorstel van den heer Dieleman om met betrekking tot de subsidie van het mu- ziekgezelschap Concordia" een besluit te nemen, dat de subsidie ad f 300 in de eerst- volgende jaren telkens met f 100 zal worden verminderd om met 1932 geheel te worden afgevoerd en het gezelschap op die wijze tijd te geven zich zonder subsidie te bedrui- pen werd verworpen met 8 tegen 3 stem- men. Besloten werd het salaris van den directeur der gasfabrieken met ingang van 1 Jan. 1.1. inclusief vrije woning, vuur en licht te ver- hoogen tot f 3650. Een voorstel om die ver- hooging reeds te doen ingaan op 1 Jan. 1927 een wensch der Gascommissie werd verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Uitvoerige besprekingen ontsponnen zich over het door een abuis ter secretarie uitgeven van het hooge aanslagbiljetten we gens schoolgeld. Uit de besprekingen bleek, dat verschillende adviezen zijn ingewonnen over de wijze waarop deze kwestie kon wor den opgelost. Aan Burg, en Weth. kwam het voor de betrokkenen 't minst hinderlijk voor het eerste kohier en de uitgegeven biljetten in te trekken, en een nieuw kohier vast te stellen en nieuwe biljetten uit te geven. De gemeente-ontvanger stond echter een andere oplossing voor, die volgens Burg, en Weth. voor de gemeentenaren hinderlijker was. Zij stellen zich ook op het standpunt, dat de gemeente-ontvanger niet te beoordeelen heeft of hun besluit al of niet wettig zou zijn, doch dat hij dit heeft uit te voeren. Die ambte- naar blijft echter met hen van meening ver- sehillen. De heer't Gilde viel Burg, en Weth. hierover aan en beschouwde het als een zeer ernstige kwestie, waarin de autoriteit van den gemeenteraad is tekort gedaan. De heer Van de Bilt noemde het heel eenvoudig en gaf als zijn oordeel, dat de menschen met de nieuwe biljetten, op een lager bedrag, al lang con tent waren. In den loop der besprekingen werd ook aan- gekondigd de indiening van 'n nieuwe school- geldverordening, waarbij rekening zal gehou den worden met een lager bedrag voor meer- dere kinderen uit een gezin, en voorts ook van een nieuwe algemeene politieverordening. Door den heer 't Gilde werd aangedrongen op verderen aanleg van straten, daar er z.i. behoefte is aan bouwgrond voor arbeiders- woningen. De heer Van de Bilt gaf in overweging het denkbeeld om aan hen die in den aanstaan- den winter zouden wenschen te zwingelen ook van gemeentewege 5 cent toeslag te geven op den stroomprijs voor kracht. De heer Dieleman bepleitte yerbetering van de bestrating der Julianastraat en de heer P. de Feijter aanleg van een fietspad langs den nieuwen weg, van het station langs de huizen. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Adriana Maria van Hecke, van Assenede. Raijmond August van Lent en gezin, van Sas van Gent. Johannes Franciscus van Kerkhoven, van Oosterhout. Prudent Florimundus Rijckaert, van Ter Neuzen. Vertrokken: Martha Elisa Kersbulck, naar Gent. Gerad De Zutter, naar Selzaete. Anna Maria van Troost, naar Wynkel, St. Kruis. BESTRIJDING DER RUNDER-T.B.C. De inspecteur van den Veeartsenijkun- digen Dienst voor Zeeland en Westelijk Noord-Bra'bant, dr. A. A. Overbeek, schrijft in het ,,Land'bouwblad voor Zee- land en Noord-Brabant" een artikel over de Ver. tot bestrijding van de tubercu- lose onder het rundvee in Zuid-Neder- land, gevestigd te Roermond. De redactie van het blad (orgaan der Z. L. Mij. en der N.-Br. Mij. v. L.) tee- kent daarbij o.a. aan: Dat systeem moet gekozen worden, dat de minste kosten voor iden bestrijder me- debrengt, niet datgene wat men graag zou wenschen, moet gepropageerd worden, doch het bereikbare, want voorop moet staan dat inderdaad tot algemeene bestrij ding wordt overgegaan. Het einddoel van de t.b.c. bestrijding is alzoo de verkrijging van t.b.c. vrije stallen. Om dit te kunnen bereiken moet de veehouder le. zich zoo spoedig mogelijk ontdoen van alle reactiedieren; 2e. bij aankoop alleen t.b.c. vrije dieren koopen; 3e. het jongvee t.b.c. vrij opfokken. De veehouder-t.b.c.-bestrijder zal het vlugst zich ontdoen van de reactiedieren, wanneer hij dit kan doen met de minste directe schade. Wat voor steun vindt hij daarbij bij de Regeering? Wanneer het dier moet worden afge- slacht ontvangt hij 25. In den regel zal een reactiedier niet behoeven te worden afgeslacht en zal dit financieel nadeelig zijn voor den bestrijder. De regeering helpt niet, maar deze legt een verplichting op, n.l. dat dit dier ge- merkt moet wonden met een gat in het oor, opdat niet-bestrijders die zich van de t.b.c. niets aantrekken gevrijwaard worden. De doorsnee-iboer, die practisch is, gaat rekenen, wat hem de t.b.c. bestrijding kost. Neem aan dat hij 20 koeien heeft, dan kost hem dit 20 X 1waarvan hij 0,50 restitutie krijqt. Wer.kelijke directe kosten f 10, doch daarbij komen nog in- directe kosten n.l. wanneer x reageerders zijn zullen die bij verkoop een zeker be drag, stel ij, minder opbrengen. Hij zal dus moeten rekenen op een verlies uit- gedrukt door het bedrag x X ij gulden. Het bedrag x X ij zal m.i. over de vraag beslissen of de boer met het systeem mee zal gaan ja of neen. Is het bedrag te hoog, dan zal hij niet met de bestrijding doorgaan of de reactie dieren in het bedrijf houden, waardoor het einddoel niet bereikt wordt of hij zal zon der Rijkssteun op zich zelf gaan bestrij- den of het Friesche systeem aanvaarden. Wij verwachten- dan ook, dat het Noord-Brabantsche systeem slechts daar succes zal hebben waar het bedrag x X ij zoo laag mogelijk is, m.a.w. in die bedrij ven waar het reactiepercentage zeer laag is. Voor de directe kosten wordt toege- stemd dat ze gering zijn, doch de boer zal m.i. ook rekening houden met de in- directe financieele gevolgen van het be- strijdingssysteem. En wij vreezen met cpoote vreeze, dat juist deze het groote struikelblok zullen zijn voor de algemeene doorvoering van het systeem, vooral in die streken waar de t.b.c.-bestrijding het meest noodig is." RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg. Zitting van 6 November 1928. De volgende zaken werden behadeld: H. B., oud 35 j., koopman, zonder vaste woonplaats, werd ten laste gelegd, dat hij op 25 September j.l. te Ter Neuzen, toen h\j in den avond met een rijwiel zonder licht reed, niet heeft voldaan aan de vordering van den agent van politie Sol, om af te stappen, maar harder is doorgereden. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. S., oud 36 j., landbouwer te Philippine, werd beklaagd, dat hij op 22 September 1928 te Philippine Emma Vermeulen heeft be- leedigd. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. P. M. F., oud 21 j., landbouwer te Honte- nisse, werd verdacht, dat hij op 24 September 1928 te Hontenisse opzettelijk Cyrillus Strob- be heeft beleedigd. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. M. W., oud 41 j., huisvrouw van C. D., zon der beroep te Ter Neuzen, werd beklaagd, dat zij op 25 September 1928 te Ter Neuzen Co- ralie van Hecke heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. A. P. F., oud 44 j., werkman te Ter Neu zen, werd ten laste gelegd, dat hij op 11 Oc tober 1928 te Ter Neuzen, Marinus Harms heeft beleedigd. Eisch 5 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak f 2,50 boete of 2 dagen hechtenis. P. d. B., oud 24 j., arbeider te Hontenisse, werd verdacht, dat hij op 23 September j.l. te Hontenisse P. van Geersdaele met een stuk fietsketting heeft geslagen. Eisch f 30 boete of 30 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Naar het Huis van Bewaring te Middel burg is overgebracht J. J., oud 24 j., bank- werker te Axel, verdacht van verduistering. EEN DRAMA. Een 19jarige fabrieksarbeidster leefde sinds eenigen tijd gescheiden van haar man in een kosthuis in de Havenstraat te Eindhoven. Vrijdag was haar echtgenoot, een 25jarige mijnwerker uit Heerlerheide, gekomen om haar op te wachten, toen zij van de fabriek huis- waarts keerde. Wegens het lange uitblijven van de vrouw waren drie kostgangers, die in dezelfde woning in pension waren, haar gaan zoeken. Zij troffen haar aan. in gezelschap van den man. Toen de echtgenoot hen zag nade-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2