ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8294 Maandag 5 November 1928. 68e Jaargang. Eerste Blad. Klooster&alsem ABONNEMENTSPRIJS: BINNENLAND, FSPILHiTOy. De innemende Landlooper BUITEHLAMD, Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overipe landen f 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetalinp. Dit blad verschijnt iederen Maar.dap-, Woensdag- en Vrijdagavond. theeikbanken en op de gestie van notaris- sen. JUSTITIEBEGROOTING VOOR 1929. Voorloopig verslag der Fweede Kamer. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de justitiebegrooting voor 1929 wordt het voigende ontileend: Verscheidene leden spraken hun dank- baarheid uit over det indiening in de af- geloopen zitting van de drie strafrechtont- werpen en over het feit, dat de Bychopa- thenwet Chans spoedig in werking zal tre- den. Zij drongen er op aan, dat de Re geering de vakopleiding van het daar- voor noodige personeel zelf zou ter hand nemen, Wat den verderen wetgevenden arbeid betreft, hadden verscheidene leden met in- stemming kennis genomen van de in de troonrede aangekondigde herziening van het hirwelij'ksgoederenrecht. Sommige leden merkten op, dat de pre- ventieve hechtenis veel te vaak wordt ge- bruikt als straf, in plaats van als maatre- gel van veiligheid. Verscheidene leden wezen er op. dat de verkoop op afbetaling in ons land on- rustbarende afmetingen aanneemt. Deze leden achtten het wenschelijk, dat de Mi nister zou overwegen, hoe dit stelsel bin nen redelijke grenzen beperkt kan worden gehouden en vooral, hoe verhinderld kan worden, dat den huurkooper alles weer ontnocmen wordt op het oogenblik, dat hi] bijna geheel heeft afbetaald en slechts voor een laatsten termijn in gebreke is. Enkele leden zouden het gewenscht ac'hten huurkoop geheel te verbieden. Sommige leden brachten in herinnering, dat de advocatuur in vroeger dagen alge- meen werid beschouwd als een ,,nobile of- ficum". Zij vreesden evenwed. dat de ge- beurtenissen van den laatsten tijd zij dachten b.v. aan hetgeen is voorgevallen bij de strafvervolging inzake de Veen- dammer Hypotheekbank deze opvat- ting in bedenkelijke mate hebben ge- sctiokt. De misslagen door adivocaten ge~ pleegd nemen overigens hand-overhand toe. In het arrondissement s-Gravenhage zijn in een jaar tijds niet minder dam 13 advocaten geschorst, waarvan sommigen voor den tijd van niet minder dan 6 maan den. Deze leden achtten de straf fen, die opgelegd kunnen worden, niet streng ge noeg en de pufolicatie daarvan noodzake- lijk. Verscheidene leden drongen aan op een beter systeem van rechtsbijstand aan on- vermogenden. In civiele zaken is de toe- stand thans geheel onvoldoende. Maatregelen werden verlangd ter ver- betering van de rechtspositie van han- delsreizigers. Sommige leden merkten op, dat in den laatsten tijld geklaagd,. wordt over partij- dige benoemingen van notarissen. Naar hun oordeel is een billijike verdeeling van de beschikbare plaatsen tusschen de ver- schillende politieke en godsdienstige rich- tingen gewenscht. Door en'kele leden werd wederom aan- gedrongen op wederinvoering van de dood straf. Entkele andere leden wezen op de noodzakelijkheid van controle op hypo- Verscheidene leden betoogden ander- maal, dat de salarissen van de rechterlij- ke macht en vooral van de ambtenaren van het O. M. veel te laag zijn. heeft de Raad het onoverkomenlijk be- zwaar, dat zulks geschiedt ten koste van hen die door hun bedrijf veel van de tele- foon gebruik moeten maken. Bovendien is dat geheel in strijd met het in den han- del algemeen erkemde principe dat bij Sommige leden vestigden wederom de grootere afname redi.ctje wordt ge-geven aandacht op het gebrekkige in de organ!- Zaffenmenschen zulle oak niet onnoodig satie van het politiewezen hier te lande. 1 J" i~1~c Zij drongen op een spoedige reorganisa- tie aan. Ook de rechtspositie van het po- litiepersoneel behoort te worden geregeld. Sommige leden betoogden, dat niet alle leden van de politiemacht betrouwbare elementen zijn. zooals bij openibare te- reohtzittingen wel blijkt. De aandacht werd gevestigd op het geen geschied zou zijn met een vrouw in Sciheveningen, die na ide ontvluchting van vier gedetineerden uit de bijzondere strafgevangenis aldaar, die te haren hui- ze waren geweest, door de politiedienaren is aangehouden. Gevraagd werd of juist is wat in de nieuwsbladen en ook in het Weekblad voor het Recht hieromtrent is meegetdeeld en of de minister deze zaak heeft onderzocht. Ook had men gaarne uitvoerige inliclhtingen over het geval der ontvluchting zelf. BEGROOTING VOOR BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW. gebruik van de telefoon maken. Met de strekking van het voorstel, om 1 de interlocale telefoontarieven over kor- ten afstand te verlagen, heeft de Raad j zich geheel kunnen vereenigen, doch hij j heeft voongesteld in deze nog iets verder i te gaan, daar hij zulks niet alleen in het belang van het bedrijfsleven, doch ook in dat van den Rijikstelefoondienst zelf acht. REDDERS GEHULDIGD. Donderdag werd in het Tehuis voor j Militairen te Den Helder uitgereikt de aan de bemanning van de „Dorus Rij- 1 kers" door de Engelsche regeering toe- gekende zilveren reddingsmeldaille naar aanleiding van de redding van de opva- j renden van het s.s. Shonga op 17 Febr. jl. nabij IJmuiden. De naraen der gedecoreer- den zijn schipper Coenraad Bot, Jacob Eelman, Klaas Bijl, Cornelis Bijl, Johan A. Oostendorp en Willem de Boer. De uitreiking geschie)dde door den plaatselij- ken voorzitter der N.- en Z.-Hollandsche Reddingmaatschappij, den heer H. J. Bol Zeeuwsch-Belgisch Paarden 1 dingh. De heer Bot verzocht den heer stamboek. 1 Boldingh den dank aan de Engelsche re- Blijkens het Voorloopig verslag der geering over te brengen oor de ondei- Tweede Kamer op de begrooting van scheiding en sprak voorts zijn voldoening Binnenlandsche zaken en Landbouw werd j uit over het uitsteiceiide materiaal. aoor de vraag gesteld, welke motieven er den de maatschappij verschaft, waarooor ..et Minister "toe hebben geleid, zonder de j moge'lijk is ver van de basis nog leudin- oude organisatie op het gebied der koud- gen te kunnen doen. Ook de voorzitter bloedfokkerij te hocren en zonder advies i van ,,Moed, Volbarui ig, Zellopottering 4»or E. J. RATH. 50) Vervolg. Als haar kinderen een naderen uitleg verwachtten, werden ze teleurgesteld. M evrouw Kilbourne hield altijd meer van besluiten nemen, dan van redeneeren. Natumrlijk beredeneerde ze in zichzelf de zaak als volgt ,,Ze mocht Rawlins graag lijden. Dat was een reden waarom ze aarzelde. Bo vendien was ze min of meer bang voor hem ja, zelfs zij, Emily Kilbourne. Het was iets, dat niemand kon vermoeden, zelfs haar man niet. Ze was gewaar- schuwd, ze had zelfs een belofte gedaan en die niet gehouden. Ze wist, diat ze een schuldige vrouw was en Rawlins wist het ook. Henry Kilbourne had haar gewaar- schuwd, nadat ze twee keer gezondigd had, nooit weer te speculeeren in petro leum; maar petroleum had altijd een bij zondere aantrekkingskracht voor haar be- zeten. Misschien waren het de afbeeldin- geni van kranen en bronnen, die haar ver- beeldingskracht prikkelden. Maar weer had ze gekocht. van haar eigen geld wel- iswaar, maar toch in een oogenblik van heimelijke verdorvenheid Ze had Raw lins de stukken laten zien en Rawlins had ini stilte ge'informeerd en hetzelfde gezegd. wat Henry Kilbourne haar steeds had in te winnen bij de Centrale organisaties, aan het nieuwe Zeeuwsch-Belgische stamboek het recht toe te kennen van goed- en afkeuren van hengsten in Zee- land. Bestrijding van mond- en klauwzeer. Vele leden gaven als hun meening te kennen, dat meer activiteit gewenscht is in zake de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Zij achten vooral een streng toezicht op de markten noodzakelijk. Mosselvisscherij. De Minister wend dank gebracht voor zijn beslissing in zake de verdeeling van mosselzaad uit de Zuiderzee onder kwee- kers in Zeeland. Men sprak vertrouwen uit, dat de Minister op dezen weg zal wil- len blijven voortgaan en den Bond van Mosselkweekers in Zeeland in dezen zoo- veel mogelijik zal willen blijven steunen. Opgemerkt werd, dat nog steeids voor de consumptie bestemde mosselen uit de Zuiderzee naar Zeeland gaan. Gevraagd werd, of dit niet zou kunnen worden tegengegaan. i HERZIENING DER TELEFOON TARIEVEN. De Nijverheidsraad heeft zijn oordeel uitgesproken over de onlangs door den directeur-generaal der Posterijen aan ver- schillende colleges ter beoordeeling voor- gelegde denkbeelden inzake herziening der telefoontarieven. Tegen invoering van een gesprekken- tarief ook voor den localen telefoondienst voorgehoudlen. Ze was bedrogen, net als met haar landloopers en als Henry het ooit te weten kwam ,,Kom moeder doe het nu her- haalde Maran kwaadaardig, zonder te weten hoe ze haar moeder kwelde. .Juillie stelt me allemaal te leur", zei mevrouw Kilbourne. Een lange pauze volgde, geduren.de welke de vier oudste Kilbournes het ver- meden elkaar aan te zien. Marian verbrak de stilte, zooals gewoonlijk. „Zal ik het doen?" vroeg ze. Ze keken haar aan en Hilda was blijk- 1 baar achterdochtig. i „Ik dacht dat jij er tegen was", zei mevr. Kilbourne verbaasd. „lDat ben ik ook, maar daarom durf ik nog wel", zei Marian minzaam. ,,Ik ben niet bang hem te vertellen, wat jullie wilt." Mevrouw Kilbourne keek naar haar man, maar deze wendde den blik niet af van zijn boomen. „Ja, als je heusch met hem wilt spreken, Marian", zei haar moeder, doe dan je best vrienid'elijk tegen hem te zijn." Marian grijnsde. ,,En misschien hoef je niet te zeggen, dat het een officieele opdraoht is van je familie", vervolgde mevrouw Kilbourne. ,,Je zoudt hem zelfs kunnen laten denken, diat je den indruk hebt gekregen ,,Allemenschen, wat een helden zijn jullie!" riep Marian uit. „Ik zal het hem vertellen, maar ik zal het doen op mijn de heer Van Dok, sprak een woord van dank. BETER DAN HET VOORSTEL- ZIJLSVRA. ,,Volksonderwijs" schrijft, dat een zuoht van verlichting door de onderwijs- wereld gaat, door niet-goedkeuring van het wetsvoorstel-Zijlstra door de Kroon, maar dat de regeering daarvoor wat be- ters in de plaats stelt, iets, dat den toe- stand op dit punt voor alle scholen aan- merkelijk gunstiger maakt, d. i. de taak van de onderwijzers verlicht, en onze kin deren onder veel gunstiger voorwaarden dan de laatste vier jaar hun schoolopvoe- ding zullen kunnen genieten, ,,We krijgen nu niet weer tot 48, maar tot 32 een leerkracht. Zoodra dit aantal 33 is, wordt de school een tweemans- school. Is het 73, dan betaalt het Rijk voortaan drie leerkrachten. Nu was dit pas bij 97 leerlingen het geval. Tusschen 73 en 116 leerlingen drie, maar al bij 117 vier leerkrachten. Dit is nu pas bij 145 zoo. „Tot 160 b'lijft dit, maar bij 161 geeft het Rijk er vijf. Nu komt de verzwaring: pas bij elke 50 meer komt dan de voigen de, in scholen met 7 leerjaren en voigen de dan met 55. Een school met 7 leer krachten voor 7 leerjaren (de juiste toe- stand!) is er een met 261 tot 314 leerlin gen, d.i. gemiddeld per onderwijtzer 41 kinderen. Te veel, ongetwijfeld, maar goed, voorloopig zijn we dankbaar, zij het dan niet voldaan. ,,'t Is een stap in de goede richting. eigen manier. XXVI. Het kostte Marian eenige moeite Raw lins te vinden. Hij was bij de Harlans, waar hij aan Minnie's airedale terrier de eerste lessen in wellevendlheid gaf. Minnie liet hem met tegenzin vertrekken. maar Marian, die altijd vindingrijk was, herin- nerde hem er aan, dat hij een afspraak had om te tennissen waar niets v; waar was en Rawlins was diplomatiek genoeg om het zich te herinneren. Met een veelbeteekenden blik wekte Marian zijn nieuwsgierigheid op, zoodat ze zonder veel moeite beslag op hem legde. Toen ze samen naar huis wandelden deelde ze hem het nieuws mede. ,,Besloten jullie het met algemeene stemmen?" vroeg hij. Marian keek beleedigd. ,,Ik zei toch, dat ik er tegen was her innerde ze hem. ,,Ik bedoel de anderen", zei Rawlins. „Ja en neen, Wade. Toen ze er samen over spraken, waren ze het er allemaa over eens, dat het tijd werd. dat je ver trok; maar als je ze eens een voor een te pakken kon krijgen, wed ik. dat ze geen van alien echt willen, dat je gaat." ,,Maar de officieele uitspraak is meest- al beslissend", zei hij. ,,Ga je?" riep ze angstig uit. ,,Dat heb ik nog niet gezegd. Marian stak vertrouwelijk haar arm door den zijne. ,,Blijf dan!" ..W^at vindt jij, dat ik moet doen? ,,Dat weet je best; en ik weet heel goed, wat je zult doen ook. Je blijft! ,,Maar ik zou wel eens willen weten. hoe lang," zei hij peinzend. „Nu, totdat totdat Marian keek hem onderzoekend aan. ,,Ben je verliefd op mijn zuster?" vroeg ze plotseling. De vraag verbaasde hem geenszins. Hij vertrok zelfs geen spier op zijn gezicht. We hadden graag een sprong gedaan, terug tot de cijfers van 1920, maar dit komt nu later. „Wanneer treedt de nieuwe toestand in? Na a.s. 1 Januari, telkens als er aan- neming is van nieuwe leerlingen. Dat is door heel het land verschillend, op het platteland veelal met 1 April of 1 Mei, in de steden meest op 1 Sept. t Wordt voor vele scholen nog een hard gelag zoo lang te moeten doorworstelen, maar t ver- schiet is gunstig en dat geeft troost.' DE PRESIDENTIEELE VERK1EZING IN DE VEREENIGDE STATEN. Deze week zal uitgemaakt worden of de Republikein Herbert Hoover of de De- mocraat Al Smith de nieuwe president van de Vereenigde Staten wordt. De wedden- schappen, schrijft de N. R. Crt., geven Hoover een heel goede kans. De leiiders van de Repuiblikeinschen veldtocht druk- ken hun optimistische verwachtingen al- dus uit: „De eenige vraag is nog slechts of het een aardverschuiving of enkel een overwinning voor onze zaak zal worden. De Democraten gaan zich niet aan voor- spellingen te buiten. Hun vertrouwen is gesteld op de magnetische figuur van hun candidaat, maar hij heeft de zeer machti- ge machinerie van de Republikeinsche partij tegen zich. Smith heeft in een van zijn laatste re- devoeringen de Republikeinsche leiders ervan beschuldigd dat zij on-waardige mid- delen gebruiken om hem zwart te maken, voornamelijik wegens zijn Roomsch Kath. geloof. De beruchte organisatie van de Ku-klux-klan en de Antikroeg-liga zijn voor deze onfrissche manier van bestrij ding echter meer verantwoordelijk dan de Republikeinsche partij. Nu zulke midde- len gebruikt zijn, is het alleen de vraag of de fanatieke veldtocht van de ,,drogen en de Protestanten Smith ten slotte niet meer goed dan kwaad heeft gedaan, want tot in het Republikeinsche kamp toe heeft men den lasterveldtocht afgekeurd. De Chicago Tribune, het voornaamste Repu blikeinsche orgaan in het Midden-Wes- ten, schreef dat de fanatiekste bestrijders van Smith door de laagste beweegredenen gedreven zijn die ooit in de Amerikaan- sche politiek een plaats hebben gehad. Juist omdat de kwesties van geloof en drankverbod in het geding zijn gebracht, houdt men er rekening mee, dat een groot aantal kiezers zich meer door diep ge- wortelde overtuigingen ten aanzien hier- van zullen laten leiden dan door het pa- rooi van hun partij. De Republikeinsche partij zal, zoo meent men, gewaar worden dat millioenen ,,natten" en Katholieken vooral in de groote steden van haar af- gevallen zijn. De Democratische partij kan tegelijk millioenen stemmen van ,,dro- gen" en militante Protestanten verbeu- ren. De spanning over den afloop van den grooten wedren naar het president- schap en de definitieve samenstelling van het corps van kiesmannen, dat beslist over de keus van een Republikein of een De- mocraat, is in deze omstandigheden tot het uiterste gestegen. Ten slotte zij nog opgemerkt dat men van een eventueele verkiezing van den „natten" Smith geen dadelijke afschaffing „Wat doet dat er toe?" vroeg hij. „Zij was het toch ook met de anderen eens? „Dat moest ze wel. Ze durfden geen van alien eerlijk voor hun meening uit- komen. Dat was duidelijk. Ben je ver liefd op haar, Wade?" Vindt je, dat ik het behoorde te zijn?" ,,Ik vind je een idioot, als je het niet bent", zei Marian kalm. ,,Ze is de beste partij uit de heele buurt." Rawlins keek haar verbaasd aan. ,,Je bent wel practisch' gaf hij toe. „Heb je ooit last van je geweten? Wordt nu niet hoogdravend, Wade. Iedereen weet, dat ze een goede partij is. Waarom ook niet? Vader heeft een hoop geld verdiend en dat kan zij toch niet helpen. Dat vind ik heelemaal geen be- zwaar. Ik zal zelf ook eene goede partij zij'n, als ik wat ouder ben." Rawlins beet zich op de lippen. maar kon toch een glimlach niet onderdrukken. „Het is toch zoo", zei Marian min zaam. ,,Tenzij vader failliet gaat natuur- lijk. Dan kan ik er ook niets aan doen. Jij bent best goed genoeg voor Hilda. Zoodra we te weten komen, wie je bent, zullen jullie een keurig paar zijn. ,,Je hebt een groot vertrouwen, Ma rian." ,,Het is maar een voorgevoelverze- kerde ze hem, „maar je moest mij er zoo lang buiten houden. Ik heb jouw partij gekozen, toen ze je allemaal in den steek lieten. Kom nu eens voor den, dag met je groote geheim. Rawlins trok diepe rimpels in zijn voor- hoofd en keerde terug tot het eerste on- derwerp van gesprek. ..Het is best mogelijk, dat je zuster heusoh wil, dat ik weg ga", zei hij. ,.In dit geval heeft een loge niet veel keus. INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN. De venijnige steken van spit in den rug ,,Geen goud zoo goed" van het drankverbod in Amerika zou kunnen verwachten. Hij zelf heeft ver- klaard dat hij het drankverbod zou hel pen handhaven, zoo lang het bestaat. Het is in de grondwet opgenomen en om het daaruit te verwijderen moet er eerst een meerderheid van tweederden in beide hui- zen van het Congres voor gewonnen zijn. Smith brengt misschien als grootste aan- beveling mee, dat hij een opgewekt man is. Vele kiezers wenschen weer eens, zegt men, ,,een glimlach op het Witte Huis te zien." Zulke psychologische faetoren ver- hoogen de onzekerheid over den uitslag. Het Amerikaansche wed-instinct, dat voor het overige niet onfeilbaar is, houdt het echter meerendeels op Hoover. DE STRIJD OVER DE AMNESTIE IN BELGIe. De corr. van het Vad. te Brussel meldt. Dinsdag a.s. zal de Kamer, volgens de voor het reces gedane belofte, onmiddel- lij.k de amnestiekwestie in behandeling nemen. Van Waalsche socialistische zijde blijkt men het inzicht te hebben, mdien de ver- oordeelden wegens verklikking ot leve- j ring aan den vijand van de voordeelen der amnestiewet mochten worden uitgesloten alle verdere belangstelling voor dit vraag- stuk te laten varen. Verder is het zeker dat van Vlaamsche socialistiscbe zijde getracht zal worden bij de stemming over de regeeringsamen- dementen strekkende tot uitschakeling van alle amnestie ook voor kleine straffen een appel nominaal uit te lok- ken tegen de Vlaamsche katholieken, die tot de regeeringsmeerderheid behooren, te verplichten kleur te bekennen. Het valt te voorzien dat zoo de katho- lieke Vlaamsche afgevaardigden zelfs het mintenutn voor amnestie (voor straffen van maximum 10 jaar) mochten helpen kelderen, tezamen met de katholieke con- servatieven en liberalen, de sociaal-dem. en de Vlaamsch-nat. propagandisten daarvan een dankbaar gebruik zullen ma ken voor hunne aanstaande verkiezings- TNGEZONDEN MEDEDEELIN GEN Het viel Marian op, dat hij haar vader en moeder niet noSmde. Zou hij werke- lijk dwaas genoeg zijn Hilda s zin te doen, zelfs al wilde ze, dat hij zou vertrekken? Het zou ellendig saai zijn als hij weg- ging. Ze zouden misschien d'en heelen zomer geen landlooper meer krijgen en als ze er een kregen, zou hij waarschijn- lijk weer een alledaagsche zijn. Boven dien was ze gesteld op Wade Rawlins. ,,Ik houd niet van menschen, die zich bij iederen aanval terug trekken, zei ze. ,,ik beschouw dit niet als een aanval' zei Rawlins. ..Loges kunnen niet altijd blijven. Met chauffeurs is het iets an- ders." i Bij deze woorden kreeg ze een :dee. j Als hij openlijik aangevaJJen werd, zou 1 Rawlins koppig zijn. Bovendien was ze i er in haar hart van overtuigd. dat hij ver liefd was en de kans, dat er romantische gebeurtenissen plaats zouden vinden op Kilbourne Heights liet haar hart sneller kloppen, zelfs al ging het alleen haar zus ter aan. Maar hiervan zei ze niets tegen Rawlins. Toen ze thuis aangekomen waren. ver- ontschuldigde Marian zich en ging op zoek naar Hilda, die ze in de bibliotheek vond, ijverig bezig met pogingen, zich te verdiepen in een boek. ,,Lk heb hem gevonden, Hilda." Hilda zag op, na eerst gekeken te heb ben op welke bladzijde ze was. ,,En hij wil niet weg", voegde Marian er aan toe. Heeft hij ronduit geweigerd? vroeg haar zuster langzaam. ..Ronduit." (Wordt vervolgd.) -»» mTiii TER NEUZENSCHE COURANT overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker's Kloostcrhai- sem, welke tot diep in de weersels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij- nen, snel en grondig verlicht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1