ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. EDELWEISS ZEEPP0EDED na PER RAK No 8293. Vrijdag 2 November 1928. 68s Jaargang. Tweede Blad. ~^Tu1t¥nlTn1d^"" ABONHEMIKTSPRIJS: MET CADEAU BINNENLAND. PREDIKBEURTEH. SPORT. Zondag 4 November 1928. ta^m. TER NEUZENSCHE COURANT Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden - Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1.80 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. pet post 6,60 per jaar Voor Belqie en Amerika f 2.25. overiqe landen f 2 60 per 3 maanden fr. per post Abonnemer.ten voor het buitenland alleen bi) vooruitl, nq. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-. Woensdaq- en Vrijdaqavond. DUIZEND ARBEIDERSW ONINGEN Volgens de Volkskr. heeft de N.V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven in Tivoli onder Zes-Gehuchten (gemeente Geldropgronden aangekocht voor den bouw van duizend arbeiderswoninqen. LANDGOED ONTEIGEND. Het eerste qeval van onteiqeninq van grond door de fascistische autoriteiten wordt uit Rovigo in de provincie Venetie gemeld. Mussolini had een maand qeleden een circulate aan de prefecten gezonden, waanbij hij hen machtigde en aanspoorde om in de rechten op te treden tegen de landeigenaars, die hun grondbezit ver- waarloosden en niets deden om de vruchtbaarheid en den algemeenen toe- stand er van te verbeteren. In zijn circu laire vestigde Mussolini er de aandacht op, dat het in gebreke blijven om grond bezit behoorlijk productief te maken niet alleen nadeelig was voor den betrokkene maar ook voor den rijkdom des lands. Op grond dezer instructies heeft de pre fect van Rovigo thans een besluit uitge- vaardigd dat feitelijk neerkomt op de ont- eigening van het grondbezit van signor Peretti, groot 50.000 H.A. waarop voor- namelijik koren, mai's en hennep wordt verbouwd. In het besluit wordt gezegd, dat signor Peretti sedert Juni van dit jaar geen voldoende aandacht heeft besteecl aan zijn landgoed en bepaalde landbouw- werkzaamheden heeft verwaarloosd; dat dit bezit verleden jaar slechts 145.000 lire heeft opgeleverd terwijl het tenminste 174.000 lire zou kunnen opbrengen; dat, ondanks het vergevorderde seizoen nog niet is begonnen met ploegen en zaaien en dat de aankoop van nog 60 stuks vee noodzakelijk wordt geacht voor een be hoorlij'k in bedrijf ibrengen van het land goed. De prefect zegt dan verder dat de politieke autoriteiten het niet lijdzaam kunnen aanzien dat een landgoed ver- armt hetwelk, mits behoorlijk beheerd. groote winsten zou kunnen opleveren; dat net eigendomsrecht geen jus abutendi (recht tot verwaarloozing) is en dat het verwaarloozen van het landcjosd door signor Peretti, in flagranten strijd met het program van het fascistisch regiem. het welk toeneming der productie beoogt, niet lanqer kan worden geduld. Op dezen grond gelast de prefect den president van de federatie der fascistische syndicaten van de provincie Rovigo net beheer van het landgoed van signor Pe retti over te nemen en daarbij alle maat regelen te treffen en alle verbeteringen aan te brengen, noodig geacht om het productiever te maken. ECONOMISCHE STRIJD IN DUITSCHLAND. AVij leven in een tijd waarin het begin sel van scheidsrechterlijke regeling van qeschillen, staatkundige of economische schrijift de N. R* Crt., nog met moeite veld wint en waarin de oude instincten om het uit te vechten telkens weer bovenko- men, nadat een onpartijdig scheidsman zijn beslissing gegeven heeft. Deze in stincten handhaven zich, ofschoon de we- reld volop gelegenheid heeft gehad, om te leeren dat noch in een oorlog om poli tieke doeleinden noch in een economi schen strijd de overwinning de kosten die ook de zegenvierende partij te dragen krijgt, waard is. Het ontbreekt niet aan voorbeeiden dat nu eens werkgevers, dan weer werknemers aldus tegen de voor- schriften van het gezonde verstand zon diqen. Thans is er in de metaalindustrie in Rijnland en Westfalen een groot conflict uitgebroken, dat een gevolg is van de we'igering der vereenigde werkgevers om den arbeiders een loonsverhooging van 6 pfennig in het uur toe te staan. Bij scheids rechterlijke uitspraak is deze verhooging als billijk erkend en toen de patroons haar bleven weigeren, heeft Wissell, de rijksminister van arbeid, haar verbindend verklaard. De patroons antwoorden hier- op met de uitsluiting van hun werklieden waardoor voorloopig ongeveer een kwart millioen hunner voor gesloten fabrieks- poorten zijn komen te staan. Een conflict als dit kan zich echter gemakkelijk uit- breiden. Een berucht voorbeeld hiervan is de laatste groote staking van de En- gelsche mijnwerkers geweest, die ook tot een kortstondige algemeene staking leid- de en het heele land onberekenbare scha- de berokkende. Ook nu nog doen de na- weeen ervan zich gevoelen, omdat tijdens den stilstand van de Engelsche mijnen oude markten in het buitenland verloren zijn gegaan. In Duitschland zullen de klappen die de partijen elkaar toebrengen natuurlijk ook ten deele op den rug der burgerij die erbuiten staat, neerkomen. De krijgskas- sen zijn aan weerskanten goed gevuld en dus kan het conflict lang duren. In het oog van de openbare meening staat de zaak van de werkgevers, die de beslissing van scheidsrechters hebben af- gewezen, zwak. Het argument waarmee zij hun zaak tegenover het publiek verde- digen is, dat hun bedrijven geen verhoo ging der exploitatiekosten kunnen lijden. Dit kan van het standpunt van patroons natuurlijk een afdoend argument zijn. In Engeland konden de mijnen, waarvan een deel reeds met verlies en Vele met kleine winsten werkten, evenmin de geeischte loonsverhooging dragen. Maar t scheids- gerecht heeft in Rijnland en Westfalen tegen de patroons uitspraak gedaan en zij zelven geven reeds te verstaan dat bij dit conflict van hun kant ook politieke beweegredenen in het spel zijn. Een me- dewerker van het Berliner Tageblatt heeft uit de kringen der werkgevers vernomen dat dezen de uitsluiting noodig achten om „klaarheid te brengen in de sociaal-poli- tieke toestanden in het Rijnland en deze op hechten grondslag te plaatsen Voorts heeft de secretaris van de werk- geversorganisatie in de textielnijverheid waarin een dergelijk conflict als in de me taalindustrie dreigt, aan een medewerker van den Politisch-Gewerkschaftlichen Zeitungsdienist verklaard: ,,De werkge vers wenschen aan het thans bestaanae stelsel van overheidsbemoeiing een einde te maken. Daarom moet het thans tot conflicten komen, waarbij tegelijk beoogd wordt, den vakvereenigingen ook in fi- nancieel opzicht een slag toe te brengen. Er zal voor gezorgd worden dat er voort- aan geen plaatselijke arbeidsconflicten meer zullen zijn, want men zal ernaar streven, zulke arbeidsconflicten tot een conflict over het geheele rifk uit te brei- den." Men zal spoedig merken wat er van deze groote woorden waar is. In Enge land zal men voor dit conflict dezelfde soort van belangstelling koesteren, welke men indertijd in Duitschland voor den stil stand van de Britsche mijnen had, name lijk hoop hebben dat eigen nijverheid ge baat zal zijn bij de moeilijkheden waarin een geducht concurrent verkeert. van de plechtigheid had de politie plak- katen moeten verwijderen, waarin met een beroep op den bisschop van La Ro- chelle tegen de onthulling van het ge- denkteeken werd geprotesteerd. Toen na de onthulling de menigte langs het gedenkteeken defileerde, dat door twee republikeinsche garden en zes gendarmes werd bewaakt, naderde een troep jongelui, vermoedelijk „camelots du roi (aanhangers van de Action frangaise) wier woordvoerder verzocht een krans aan den voet van het gedenkteeken te mo- gen neerleggen. Toen zij daarop nader mochten komen, haalde een hunner eens- klaps een hamer te voorschijn, waarmede hij op het gezicht van Combes insloeg en den neus en een oor afsloeg. Een der republikeinsche garden, die door de aanvallers tegen het gedenktee ken werd gedrukt, trok zijn revolver en loste eenige schoten, eerst in de lucht en toen op de betoogers. met het gevolg, dat twee hunner getroffen werden. Beiden werden naar de naastbijzijnde apotheek gedragen, waar een hunner spoedig daar op overfeed. De andere was slechts licht gewond. Ongeveer 30 personen zijn gearres- teerd. EX-KEIZER WILHELM VERBOLGEN. Thans blijkt, dat de ex-keizer indertijd stappen heeft gedaan bij sir Frederick Ponsonby om hem af te brengen van zijn voornemen de brieven van Wilhelms moeder te publiceeren Volgens de Eve ning News" heeft de ex-keizer zelfs la- ten' doorschemeren, dat sir Frederick de brieven heeft gestolen, waarop laatstge- noemde heeft geantwoord, de brieven persoonlijk van' de keizerin te hebben ontvangen. Het heet dat Wilbelm sir Frederick heeft gedreigd met een proces, ten einde het boek te verbieden. TER NEUZEN, 2 NOV. 1928. UITSLUITING IN DE DUITSCHE METAALINDUSTRIE. In het loonconflict der ijzer- en staal- industrie in Rijn- en Rurhgebied was een scheidsrechterlijke uitspraak gedaan, die door den Minister van Arbeid Wissel bin- dend is verklaard. Het bestuur der werkgeversvereeniging van de Noord-Westelijke groep der ijzer- en staalindustrie heeft besloten de zaken haar loop te laten, waardoor de uitslui ting in het Rijn- en Ruhrdistrict van kracht wordt. Bij de firma's Krupp in Rheinhausen, Thyssen in Hambern en Reinstahl in Duisburg is Donderdagnacht de uitslui ting begonnen. Van werkgeverszijde wordt erop gewe- zen, dat de industrie zich in den loop der onderhandelingen, van Dinsdag buiten maehte heeftverklaard een t algemeene loonsverhooging in te voeren. De industrie heeft het moeilijke besluit inzake stillegging van het bedrijf geno- men, om te breken met het aloude stelsel, dat bij het verstrijken van een loonover- eenkomst steeds weer nieuwe eischen qe- steld worden, die dan langs arbitralen weq ten deele in vervulling plegen te qaan, Ze ziet in dit stelsel een recht uit den inflatietijd, dat, indien er niet tijdig een eind aan gemaakt wordt, ongetwijfeld tot nieuwe inflatieverschijnselen moet voeren. Een mededeeling van den werkgevers- bond verklaart, dat de bindend qemaakt scheidsrechterlijke uitspraak om formeele en om materieele redenen nietig is. Loonsverhooging is bij den huidigen toestand der industrie, als de tegenwoor- dige prijzen geihandhaafd blijven. niet rno- gelijik. In verband met dien toestand in de ijizerindustrie kunnen de werkgevers de reeds in werking gestelde maatregelen tot uitsluiting niet intrekken. Een snel einde van het conflict is slechts .dan mogelijk, als het lukt, door een vrije overeen'komst de scheidsrechterlijke uit spraak ongedaan te maken. Door deze uitspraak komen ruim 200.000 arbeiders zonder werk, voornamelijk te Dortmund, Essen, Duisburg, Ruhrort, Gelsenkirdhen en Dusseldorf. NOBILE ONTSLAGEN? Volgens een telegram uit Rome aan Stockholms Tidningen zou generaal No- bile uit den actieven dienst zijn ontslagen. Hij zou thans geheel teruggetrokken leven, hij zou Rome niet zonder speciale toestemming mogen verlaten, geen jour- nalisten mogen ontvangen, geen artikelen schrijven en zelfs zou het hem niet ver- oorloofd zijn, zich in het publiek te ver- toonen. BLOEDIG INCIDENT BIJ EEN ONTHULLING. Bij een onthulling van een gedenktee ken voor Eemile Combes te Pons door minister Herriot, heeft zich een incident voorgedaan, Reeds voor den aanvang CHR. WINTERLEZING. De eerste Chr. Winterlezing in dit sei zoen staat wederom gehouden te worden. Het is zeker een genoegen Dr. C. Bouma van Zwolle te kunnen beluisteren. Velen herinneren zich nog zijn aangrijpende le- zing over de gezichten van Daniel. Dit was de allereerste winterlezing, die hier gehouden werd. Thans is het gelukt de zen redenaar nog eens te kunnen hooren, en na hem zullen nog een viertal sprekers in dit seizoen eene lezing voor deze ver- eeniging en alle belangstellenden houden. BEN JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer Ch. van Laere, commies-titulair bij de posterijen en tel'egrafie alhier den dag waarop hij voor 25 jaar bij de posterijen in dienst was getreden. De jubilaris wensc'hte dien dag liefst onopgemerkt voorbij te laten gaan, doch directeur en personeel van het kantoor alhier hadden qemeend, hem toch een blijk van belangstelling en waar- deering te moeten schenken. Deze her- innering werd hem in zijn woning over- handigd, terwijl men hem ook daar kwam gelukwenschen. Ook van elders vielen hem vele blijken van belangstelling ten deel. AANGEREDEN. Hedenmorgen omstreeks 11 uur is bij den spoorwegovergang te Axel een wa- gen met suikerbieten, bespannen met vier paarden, aangereden door een vracht- trein van de Z.V.T.ML Een der paarden werd ernstig verwond. De tender van de locomotief werd lek gestooten. Het ver- keer ondervond geen noemenswaardige vertraging. GOED AFGBLOOPEN. Donderdagmorgen vroeg reed, naar we vernamen door het breken van den stuurstang, een eind buiten Sas van Gent een van' Gent naar Ter Neuzen terug- keerende auto in het kanaal en kwam in de diepte terecht, met de 2 inzittende personen. De chauffeur E. wist er zich uit te werken en, na driemaal gedoken te hebben, ook de zich nog in de auto be- vindende jongeheer V. er uit te halen. Deze was bewusteloos, doch kwam aan den kanaalkant weer bij, op het tijdstip dat E. de krachten begaven. Zij wisten ten slotte beiden op den walkant te klim- men. De auto is door een der Sassche beurtschippers aan den laadboom van zijn motorschip opgeheschen en op het droge gezet. MEDEDEELING VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Nederlandsc'he firma s die zaken met Ierland (Dublin) wenschen te doen. spe- ciaal exporteurs van tuinbouwproducten. kunnen bij de Kamer van Koophandel en Faibrieken te Ter Neuzen terzake nadere inlichtingen bekomen. DE P.Z.E.M. Tot leden van den raad van beheer van de P.Z.E.M. zijn benoemd en hebben de ze benoeming aangenomen de heeren G. A. Hajenius te Goes, G. F. Lindeijer te Vlissingen, C. H. M. Plasschaert te Sint Jansteen, P. Scheele-de Putter te Kapelle- Biezelinge, J. W. van t Hoff te St. Lau rens en J. A. Dominicus te Wemeldinge. WIJZIGING POSTTARIEVEN Met ingang van 1 November is het Kon. besluit van 18 October 1928 (Stbl. no. 398) in werking getreden. De aandacht wordt gevestigd op de navolgende wijzigingen, welke uit het be sluit voortvloeien: 1. Ingevoerd is een locaal port voor brieven van een gewicht voor meer dan 20 gram en niet meer dan 100 gram. Dit port bedraagt 10 cent. 2. Het tarief der brieven in het alge meen verkeer met Belgie is verlaagd tot 10 cent voor de eerste 20 gram en tot 7Yi cent voor elk volgend gewicht van 20 gram. (Voor het grensverkeer is het tarief 7J/2 cent voor de eerste 20 gram en 5 cent voor elk volgend gewicht van 20 gram.) 3. Het tarief der brieven in het verkeer met het overige buitenland is verlaagd tot \2x/2 cent voor de eerste 20 gram en tot iy2 cent voor elk volgend gewicht van 20 gram. 4. Het port der briefkaarten in het alge meen verkeer met het buitenland is ver laagd tot iy2 cent per kaart. 5. Het port der gedrukte stukken, acten en monsters in het verkeer met het bui tenland en met Ned.-Indie, Suriname en Curasao, per landmail, is verlaagd tot 2y2 cent per 50 gram; minimum port voor acten 1 iy2 cent; minimum port voor mon sters 5 cent. 6. Het port der braille-drukwerken in het verkeer met het buitenland en met Ned.-Indie, Suriname en Curasao is ver laagd tot iy2 cent per 1000 gram. 7. Het bij vooruitbetalang verschuldig de recht wegens expresse-bestelling van briefpostzendingen in het verkeer met het buitenland en met Ned.-Indie is ver laagd tot 25 cent. 8. In verband met de onder 3 bedoelde verlaging van het port der brieven in het internationale verkeer zijn de antwoord- coupons van 1 November a.s. af hier te lande inwsselbaar tegen een frankeerze- gel van 12y2 cent, of tegen 2 of meer frankeerzegels tot een gezamenlijke waar de van 12J^ cent. 9. De briefkaarten met zegelafdruk van 10 cent (c.q. 12y2 cent) zullen na 31 Oc tober a.s., zonder dat de zegels daartoe van opdruk worden voorzien, worden op- gebruikt als waren het briefkaarten met een zegelafdruk van iy2 cent. Mitsdien worden van 1 November a.s. af de voor- handen briefkaarten ter waarde van 10 cent tegen den prijs van iy2 cent aan het publiek verkocht. 10. Van dien datum af worden de brief kaarten van 10 cent, welke voor het ge- bruik ongeschikt zijn geworden, ingeval van inwisseling gelijk gesteld met brief kaarten met zegelafdruk van iy2 cent. 11. De bij het publiek voorhanden fran keerzegels van 15, 10 en 3 cent kunnen, mits gaaf en ongeschonden, gedurende de maand November a.s. worden ingewis- seld tegen frankeerzegels van resp. 12J/L 7J/2 en iy2 cent tot een gelijke totaal- waarde, eventueel met bijvoeging van een overschietend bedrag in geld of zegels. 12. Inwisseling van frankeerzegels van 15, 10 of 3 cent tegen een gelijk aantal van resp. 12)/£, iy2 of 2J/£ cent met bij voeging van het prijsverschil in geld, kan, indien belanghebbenden zulks verzoeken, mede worden toegestaan. 13. Nieuwe tariefboekjes van 10 en ta- rieftabellen van 5 cent zullen zoodra mo gelijk verschijnen. VICE-CONSUL VAN GUATEMALA INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 14cent N-V ZEEPFABRIEKEN -v/h DE MAA5 VAN BRERO APEUDOORN Het hot achtte het ten laste gelegde niet bewezen, met name niet, dat verdachte we- derrechtelijk in de vergadering zou hebben vertoefd. Het hof overwoog, dat verdachte toch in 't bezit was van een door den regle- mentair daartoe bevoegden burgemeester afgegeven verklaring, vermeldende zijn be noeming tot regent. Het hof sprak verdachte vrrj. De proc.-generaal had bevestiging van het vonnis van de rechtbank gevraagd. Raadsman van verdachte was Mr. De Rij van Beest Holte te 's Gravenhage. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9i/2 m, Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Be- diening van den H. Doop. Sluiskil 91/2 u., en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 uDs. E. Raams. Zaamslag. 9 u., en 2 u. Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 91/2 m, Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot. van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Van- haelen. Zaamslag, 9 u., en 2 u., Ds. A. B, W. M. Kok. Chr. Gerefo. meerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Vlooswvjkstraat. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51/2 m, leesdienst. Bij Kon. besluit is de heer A. P. Wein- thal erkend en toegelaten als vice-consul van Guatemala te Rotterdam voor de pro- vincien Zuid-Holland, Utrecht, Gelder- land, Noord-Holland en Zeeland. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. De Staatscourant no. 213 bevat een op- gave van het aantal gevallen van besmet- telijke ziekten in onze provincie over de week van 21 tot en met 27 October. Er werd aangegeven 1 geval van buik- I typhus te Vlissingen; 10 gevallen van roodvonk, en wel 1 te Goes, 2 te s Gra- venpolder, te Hoek, Hontenisse, Oost- en i West Souburg en Sas van Gent ieder 1 geval en te Ossenisse 3 gevallen. Verder 1 geval van diptheritis te Goes, KOEWACHT. Deze week heeft zich in deze gemeente onder den veestapel van den heer Den Hamer een geval van mond- en klauw- zeer voorgedaan. RECHTSZAKEN. de aardenbitrgsche huisvrede- BREUKZAAK. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft Woensdag arrest gewezen in de zaak tegen den rustend landbouwer W. J. v. V. uit Aar- denburg, i - door de rechtbank te Middelburg wegens b isvredebreuk, 't wederrechtelijk vertoeven a eene vergadering van regenten van het gasthuis was veroordeeld tot 25 subs. 25 dagen. Oud-Gereformeerde Gemeente Vlooswijkstraac. Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51/2 leesdienst. Axel. Gereformeerde Gemeente. Weststraat. 9 u., Ds. A. Verhage van Middel burg, H. Avondmaal, 2 u. en 6 u., Ds. A. Verhage van Middelburg. Lokaal „Eben-Ha8zer" Kerkhoflaan Ter Neuzen. 51/2 u. Evangeiisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag z(jn de H. H. Diensten om 7, 8V2 en 10 uur. 'sNamiddags om half drie Lof. INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN VOETBAI.. Alle goede dingen bestaan uit drieen, wordt er steeds beweerd en als wij aannemen, da. dit ook werkelijk zoo is, dan is de voetbal- vereeniging ..Temeuzen" op den goeden weg want voor de derde maal in deze com- petitie, staat zij op de bovenste plaats van het ranglijstje, dus zullen wij maar vertrou- wen, dat zij die plaats ook zal blijven behou- den. en dat kan zij ook wanneer zich verder geen ongevallen bij de spelers voordoen, want nu is ook de rechterback, buiten de schuld van het voetbal, niet in de gelegenheid Zon dag a.s. aan den wedstrijd tegen Middelburg II deel te nemen, zoodat de verdediging een leelrjken knauw heeft gekregen, maar niet- tegenstaande deze tegenheden, is ..Temeu- zen" toch nog wel in staat om den wedstrijd te winnen niet alleen, maar kan zij ook, wanneer hetzelfde enthousiasme, waarmede zij tot hiertoe heeft gespeeld, behouden blijft, ook de verdere wedstrijden gerust tegemoet zien. Echter het succes tot heden behaald, mag voor „Temeuzen" geen reden zijn om te denken: die of die club kunnen wij gemakke-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1