SPORT. GEMENGDE BESICHTEE Laatste Berichten. RECHTSZAFEN. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. GEMEENTERAAD VAN KOEWACHT. INGEZONDEN STUKKEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. A. C LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIITER NEUZEN. ZEEVAARTMAATSCHAPPI] „SCHELDESTROOM." zo.'g te dragen voor een uitstekende outillatie van deze haven, om daardoor ten minste nog eemgszms te kunnen concurreeren met het ac/' erlar.U dat de scheepvaart alle mogelijke voordeeien biedt en deze aan Zeeuwsch- V Laanderen onthoudt. Ter Neuzen is als haven gunstig gelegen, dat valt niet te ontkennen. Als er te Antwer- pera staking is wordt direct alle kolenvervoer daarheen verplaatsit, zonder dat dit moeilijk- heden oplevert. Slechts door kunstmatige be- voordeeling van anderen is de natuurlijke groei en bloei van een haven,bedrijf aldaar te- gen te houden. Niet alleen de haven van Tei Neuzen, maar ook de land- en tuinbouw en de indostrie van Zeeuwsch-Vlaanderen gaan ge- bukt onder het protectionisme van den nabu- rigen staat en daarom dient het welvaartpro- bleem daar opgelost los van de algemeene eco nomische en sociale politiek voor het land. Dit is een eisch van rechtvaardigheid tegenover deze geisoleerde bevolking. In Sas van Gent, met een betrekkelijk groo- te en goed geoutilleerde industrie, kan men on- mogelijk concurreeren met de fabrieken vlak over de grens, waar men goedkooper woont en waar de sociale en financieele lasten, door den Staat opgelegd, zeer gering zijn. In eigen land heeft men ook nog het nadeel, dat het vervoer van de fabrikaten over de Schelde zeer d'uur is. Minister Slotemaker de Bruine heeft by zijn beaoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen dat alles er- kend. maar het zou volgens hem omze eer te na komen, indien wij daar, omdat onze buur- man zoo handelt, onze sociale wetgeving slap zouden toepassen. Het is theoretisch een juist standpunt, maar als dan niet op andere wijze geholpen wordt, is het wel ongelukkig voor de bevolking, die tot werkloosheid gebracht, er de dupe van wordt. In de vlasserijen is overwerkvergunmng verleend, maar naar de meening van deskundi- gen is daarmede evenmin als met de advies- commissie voor de vlasbewerking dit bedrijl te redden. Overal en niet alleen in Zeeuwsch- Vlaanderen heeft het trouwens met moeilijk- heden te kampen. De toestand van den landbouw is evenmin scthitterendmede tengevolge van de hooge pachtprijzen, terwijl als gevolg van mechani- seering van tal van takken van het bedrijf, het aantal arbeiders dat daarbij werk vindt, sterk afneemt. Pogingen worden nu in het werk gesteld om deal landbouw voor een deel om te zetten in tuinbouw. Zonder behoorlijke voorlichting kan dat echter niet. Men kan van Zeeuwsch-Vlaan deren niet ineens een tuinbouwstreek maken als het Westland. Hier zal ook zeer geleidelijk moeten worden begonnen met cultuur op den kouden grond. Op de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw staat voor 1929 een veel hooger bedrag uitgetrokken aan subsidie voor nieuwe land- en tuinbouwscholen, maar of Zeeuwsch- Vlaanderen daarvan profiteeren zal, is helaas in de toelichting van begrooting en artikelen niet na te gaan. Voor Hulst en Oostburg is er reed's jarenlang om gevraagd. Tuinbouw geeft ontegenzeggelijk aan een grooter aan tal menschen werk, maar een goed bestaan is daarin ook weer alleen te vinden, als men een behoorlijk afzetgebied heeft. V6or den oorlog zou men dat in Belgie heb- ben kunnen vinden, maar thans zijn de mark- ten te Antwerpen en Gent voor den Zeeuw- schen tuinbouw practisch gesloten. Men zal dus het afzetgebied over de Schelde moeten zoeken. Wil de tuinbouw een bestaan opleve- ren en werk voor de vele werkloozen, dan is er noodig een goed georganiseerde veiling, zoowel in Oost als in W. Zeeuwsch-Vlaande ren met vrij vervoer over de Schelde van de geveilde producten. Zoo goed als alle veilingen in het land, uit- genomen Utrecht, zijn te danken aan het par- ticulier initiatief, zonder eenigen steun van stad of provincie. Zeeuwsch-Vlaanderen is daarvoor de laatste jaren te zeer in de ver- drukking gekomen en daarom zal hier het Rijk dienen te steunen. Wil de tuinbouw redding brengen, dan moet ook worden zorg gedragen voor goede wegen en kanalen en die vindt men in Zeeuwsch-Vlaanderen niet. Over het zoozeer gewenschte kanaal van Hulst naar Axel, uitmondend in het kanaal Ter Neuzen.Sas van Gent is een heele ge- schiedenis te schrijven. Voor 100 jaren is men begonnen met graven, maar het werk werd' niet voltooid, en ook nu schijnt de regeering er nog niet toe te willen overgaan. Voortdurend heeft men van Zeeuwsch-Vlaan deren uit op het graven van dit kanaal aan- gedrongen. Er zijn tal van plannen gemaakt in 1849, 1867, 1881 enz. In antwoord op de inter- pellatie van 15 Juni j.l. verklaarde Minister de Geer, dat het zooveelste plan weer in on derzoek was en door den Minister van Water- staat werd overwogen. Wie nu verwacht had, dat op de begrooting voor 1929 de eerste gel- den er voor zouden worden uitgetrokken komt bedrogen uit. Men vecht nu over de bijdrage van de belanghebbenden die volgens Minister de Geer 750.000 zouden moeten bijdragen, dat is 100.000 meer dan het geheele kanaal in 1867 zou hebben gekost. Er is geen denken aan, dat de gemeenten, Hulst en Axel d'it be drag in dezen tijd kunnen opforengen en omdat belanghebbenden onmachtig zijn moeten ze het maar zonder dat kanaal doen. In het algemeen is de eisch van een bij drage billijk, maar op den regel kan toch zeker wel een uitzondering gemaakt worden voor in nood verkeerende streken, zooals nu het geval is met Zeeuwsch-Vlaanderen. Het geld, wat er in deze tijden aan besteed zou moeten worden, zou bovendien voor een groot gedeelte kunnen worden uitgespaard op werk- looaheidsuitkeeringen. De toestand van Zeeuwsch-Vlaanderen is door tal van omstandigheden verre van roos- kleurig. Het terugloopen van de bevolking van die streek in een jaar met 288 inwoners vormt daarvan, als 't noodig mocht zijn, wel het overtuigend bewijs. Uit de Katholieke sociale organisatie is thans een comite gevormd, waarin een ver- tegienwoordiger van de werknemers, werkge- vens, boeren en middenstand en wel de heeren Loerakker, Kortenhorst, Langenhorst en Loc- kefeer, dat voor de economische belangen van dit gewest zal dienen op te komen. Bjj de be- nandeling van de begrootingen in de Kamer zal er ongetwijfeld weder de aandacht op wor den gevestigd. Bij de interpellatie waren de sprekers van alle partijen het er over eens, dat hulp dringend geboden was. Wat de regeering voor 1929 voorstelt, is in de gegeven omstan digheden absoluut onvoldoende en beantwoordt zeker niet aan de verwachtingen, die op 15 Juni door het antwoord van den Minister ge- wekt zijn. Het is daarom te hopen, dat de Kamer in de komende maanden tot een krach- tiger uitspraak van haar wenschen zal over gaan. Het geisoleerde Zeeuwsch-Vlaanderen dat buiten zijn schuld in groote economische moeilijkheden gekomen is, heeft recht op steun. Evenmin als wij voor de verdediging van ons grondgebied kunnen volstaan met versterking van het „hart" van het land, maar aan de grenzen moeten aanvamgen, evenmin mogen we in den economischen strijd een grensdistrict aan eigen lot overlaten. NIEMAND ARBEIDER NIEMAND HOGFD. Men schrijft uit Rotterdam aan de Tel.: Wanneer een bedrijf geen hoofd, geen lei- der heeft, dan is niemand aansprakelijk voor de naleving der Arbeidswet en kan bij over- treding dier wet ook niemand strafrechtelijk vervolgd worden, aldus besliste de rechtbank al'hier in haar uitspraak in de zaak tegen een zevental leden der vrije arbeidersgroep Saha. Men kent de geschiedpns: de Saha bestaat uit een zestigtal leden, die in volkomen onaf- hankelijkheid samenwerken zonder leider en zonder bestuur, slechts onderworpen aan de beslissingen van de zakenvergadering, waar zij alien evenveel te zeggen hebben. Reeds meerdere malen waren in het bedrijf der Saha overtredingen der Arbeidswet geconstateerd, en deswege proces-verbaal opgemaakt, doch steeds zonder succes, omdat er geen aan sprakelijk hoofd was. Ten laatste werd een vervolging ingesteld tegen een zevental leden die elk persoonlijk aansprakelijk werden ge steld. De kantonrechter sprak hen vrij, doch in hooger beroep eischte de ambtenaar van het O. M. Mr. E. D. H. Schutter, tegen ieder der verdaehten tweemaal drie geldboeten van 5, subs, dertig dagen hechtenis, welke eisch gebaseerd was op de gedachte, dat door het ontbreken van bazen en knechten alle leden gelijk waren, feitelrjk dus allemaal hoofd zijn, en derhalve ook aansprakelijk voor de wet. De rechtbank was eveneens van meening, dat alle leden gelijk waren, doch voegde daar- aan toe, dat volgens de wet er dan alleen hoofden zijn, waar ook arbeiders zijn. Bij de Saha zijn geen arbeiders en geen hoofden, en geen voor de wet aansprakelijke personen. De rechtbank bevestigde derhalve het vrrj- sprekend vonnis van den kantonrechter. DE VOETBALWEDSTRIJD NEDEREANDBELGIe. Naar wij vememen zal, evenals bij de vorige wedstrijden geschied is, de A.V.R.O. Zondag a.s. den voetbalwedstrijd Nederland Belgie, die in het stadion te Amsterdam gespeeld wordt, uitzenden. AARDIGE VONDST. Bij het verwijderen van de wapens van de brievenbussen te Roosendaal, noodig voor het aanbrengen van mededeelingen aan het pu- bliek, heeft men een merkwaardige vondst gedaan. In een brievenbus aan de Kade, welke ruim 50 jaar geleden is geplaatst en oorspronkelrjk op de Groote Markt stond, is namelijk tus- schen de binnenzijde van den voorwand en een daartegen geplaatst houten schot, een briefkaart aangetroffen, welke op 31 Decem ber 1883 daarin is geworpen. Het stuk was geheel gaaf, terwijl het schrift nog zeer goed en duidelijk te lezen was. Aangezien de on der teekening met twee letters ge&chiedde en elke verdere aanwijzing omtrent de afzend- ster ontbreekt, is het stuk doorgezonden naar Steenbergen, de plaats van bestemming. Mo- gelijk gelukt het aldaar den geadresseerden op te sporen, als deze in de verloopen 45 jaar niet overleden is. DE HOUTEN HAM. Ditmaal geen jongedame, die een vioolkist voor aardappelentransport benut, doch een deftig gekleede oude dame, die in een volks- zaak te Den Haag, tegen bescheiden prijs biscuits koopt, om ze, liefst in tegenwoordig- heid van den winkelier direct over te hevelen in een zakje, waarop het adres van een eerste klas firma prijkt en daarbij de verkla- ring aflegt, dat het haar anders te zwaar wordt. ONGEEUKKEN. Dinsdagochtend is op den straatweg CappellenPutten een vrouw met haar zes- jarig kind door een autobus overreden. De vrouw was op slag dood; het kind is kort daarop overleden. De 75jarige boerenarbeider J. H: L. te Die- penheim kreeg, toen hij op den deel kwam te vallen, een hevigen trap van een paard tegen het hoofd. Hij is eenige uren later overleden ONTSNAPTE GEVANGENE GEARRESTEERD. De politie te Putte (grens) heeft gearres- teerd een 30-jarigen man, die in het bezit was van strikken zooals die door de stroo- pers worden gebruikt. Bij nader onderzoek bleek men hier te doen te hebben met zeke- ren Boy, die vo6r ongeveer vijf weken ont- snapte uit de Belgische strafgevangenis te Merxplas, waar hij vijf jaar straf voor de borst had wegens poging tot doodslag op zijn echtgenoote. De man, die in het Alge meen Politieblad gesignaleerd stond, was ge- durende den tijd tusschen zijn ontsnapping en zijn arrestatie herhaalde malen zoowel door de Belgische als de Nederlandsche politie op- gejaagd en hield zich meestal in de bosschen schuil. Daar hij verdacht wordt van diefstal van landbouwgereedschap, werd hij naar de de marechausseekazerne te Ossendrecht ge- voerd, vanwaar hij naar Breda zal worden getransporteerd om na ondergaan van zijn straf in Nederland, aan de Belgische politie te worden uitgeleverd. WRAAK? In het bosch van Compiegne is dezer dagen het lijk van een jacht-opziener gevonden, die blijkbaar met slagen van een houthakkersbijl was gedood. Van den dader is geen spoor ontdekt, maar daar de jachtopziener bekend stond als een don Juan, vermoedt men in dezen moord met een daad van wraak te doen te hebben. DE LIER AAN DE WILGEN. Men schrijft uit Barneveld: Drie der Djeguiten Kozakken, die onlangs ook in deze gemeente een voorstelling heb ben gegeven, hebben besloten kippenboer te worden. Reeds zijn zij bij een bekend pluim- veefokker in de leer gegaan, zich de noodige kennis eigen te maken. HOE EEN SCHILDER EEN AUTO „OPKNAPTE". De chauffeur J. C. S. te Rotterdam, bracht eenigen tijd geleden een auto bij den schilder J. V., met de bedoeling, den wagen eens netjes te laten opknappen. De schilder begon inderdaad aan het werk, maar na eenigen tijd kwam hij in geldverlegenheid en moest hij naar middelen omzien om daaraan een einde te maken. Hij meende, dat een tweetal reservebanden van den auto aan het uiter- lijk van den wagen geen goed deden, en dat wanneer hij ze verkocht, de opbrengst hem van meer nut kon zijn. Maar toch bleek ook dit niet voldoende om hem uit den put te helpen: de geldverlegenheid werd chronisch en na eenigen tijd werd de schilder wegens huurschuld uit zijn werkplaats gezet. Om den auto bekommerde hij zich toen niet meer, en liet dien maar voor zijn werkplaats op straat staan. Instede van opgeknapt te wor den, werd het uiterlijk van den wagen hoe langer hoe slechter: tal van onderdeelen, die niet al te vast zaten, werden gestolen, de ruiten ingegooid, terwijl de straatjeugd haar lust tot het krassen van fraaie uitdrukkingen in de lak naar hartelust kon botvieren. Kortom: de auto begon er zeer verloopen uit te zien. De schilder, die deze aftakeling op zijn geweten had, en bovendien nog eenige fietsen verduisterde, vluchtte naar Amster dam. De chauffeur had echter zijn wagen na eenig zoeken teruggevonden en deed aan- gifte bij de politie, met het gevolg, dat V. te Amsterdam werd aangehouden. Hij werd naar Rotterdam op transport gesteld en hier opgesloten. AMSTERDAM. Bij de heden gehou- den zitting van het gerechtshof, gewijd aan de strafzaaik der Veendammer Hypo- theekzaak, deelde de president van het gerechtshof mede, dat het verzoek van Mr. Goseling, tot invrijheidsstelling van den jongen Woltman, werd ingewilligd, zonder evemwel op de eindbeslissing vooruit te loopen. Het verzoek van den verdediger tot Ln- vrijheidsstelling van den ouden Woltman kon niet worden toegestaan. PROVINCIATE STATEN VAN ZEELAND. Dinsdagavond werd de tweede zitting der Provinciale Staten van Zeeland in dit jaar door den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford in naam der Ko ningin geopend. Aanwezig waren 41 leden, afwezig de heer Fruijtier. De voorzitter verzocht de leden op te staan en sprak daarna voor de eerste maal het gebedsformulier, aangenomen in de eerste zitting 1928, uit. Van de leden bleven zitten de vrijheids- bondsche leden Reilingh, Moelker, Van Dix- hoom en Erasmus en de 5 soc.-dem. Onder- drjk, Overhoff, Catshoek, De Pauw en De Baare. Ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken werden een verzoek van de N.V. Stoomtram Walcheren om subsidie tot dekking van het exploitatie- tekort 1927, bedragende voor het stoomtram- bedrijf f 13.034,50 en een verzoek om sub sidie voor de verharding van een weg van den Hellegatpolder naar den Groote-Huis- senspolder om bericht en raad gesteld in handen van Ged. Staten. Het verzoek van het comit<5 tot verkrijging van electriciteit in Goes en omgeving om spoedige voorziening in de behoefte van electriciteit, werd ge- voegd bij het voorstel inzake de electrificatie van de middengroep. De overige ingekomen stukken zijnde een dankbetuiging voor de subsidie in de kosten van oprichting van een proef een demonstra- tietuin op Schouwen, en enkele koninklijke besluiten tot goedkeuring van statenbesluiten, werden voor kennisgeving aangenomen. Mededeelingen. Bij de mededeeling over uitgaven door Ged. Staten gedaan uit de posten onvoor- zien 1927 en 1928 zeide de voorzitter o.a. dat een gratificatie is uitgereikt aan den heer P. Adriaanse, bij diens 40jarige dienstvervul- ling op de griffie. Daar de heer Adriaanse in de vergadering aanwezig was, was spreker overtuigd namens alle leden te spreken, als hij hem gelukwenschte en de hoop uitsprak de heer Adriaanse nog meermalen aanwezig zal mogen zijn. De leden gaven blijken van instemming met deze woorden. De mededeeling van de resultaten van het onderzoek naar de werkloosheid in Zeeland werd op voorstel van den voorzitter naar de afdeelingen verwezen. Bij de mededeeling over de uitbreiding van het personeel bij Prov. Waterstaat, stelde de voorzitter voor dit voor kennisgeving aan te nemen. De heer Onderdijk acht dit geen mededee ling, doch een voorstel, omdat het aantal in- genieurs van 2 op 3 wordt gebracht en wil het punt naar de afdeelingen verwijzen. De Voorzitter zegt, dat volgens het regle- ment een derde ingenieur kan worden be- noemd. Het stuk wordt naar de afdeelingen ver wezen. Dit geschiedt op voorstel van den Voor zitter ook met de mededeeling betreffende het passagiersvervoer op Zondagen op de lijn HansweertWalzoorden. Aan te houden verzoeken. Aangehouden werden de verzoeken van de „Commissie voor de hygiene van het kind in Zeeland" om subsidie voor 1929 en om subsi die voor den autobusdienst tusschen Kamper- landsche veer en Kortgene (steiger). De electrificatie van de middengroep. Aan de orde kwam nu het voorstel van Ged. Staten om het vraagstuk van de elec trificatie van de middengroep voorshands aan te houden. De heer Overhoff wilde dit stuk naar de afdeelingen verwijzen. De voorzitter zeide, dat nog in dit jaar nadere mededeelingen, eventueel voorstellen van Ged. Staten te dezer zake zijn te ver- wachten. Hierop werd z. h. s. tot aanhouding be sloten. Overige voorstellen. Al de overige, reeds vroeger vermelde voorstellen werden naar de afdeelingen ver wezen. Vervolgens werd de vergadering in afdee lingen gesplitst. In de eerste afdeeling hebben zitting de heeren: Koster, Adriaanse, Joziasse, Mes, De Jonge, Laernoes, Hendrikse, Catshoek, Over hoff, Boender, Erasmus, v. d. Wart, en de leden van Ged. Staten Van Rompu en Diele- man. In de tweede afdeeling de heeren: De Rid- der, Kakebeeke, Kodde, De Pauw, Sonke, Moelker, v. Waesberghe, Welleman, Reilingh, De Baare, Van Dixhoorn, Wallien, en de leden van Ged. Staten v. d. Weijde en v. d. Putte. In de derde afdeeling mevr. Bergsma en de heeren Timmerman, Dumoleyn, Brandsma, Van 't Hoff, Fruijtier, v. Oeveren, Onderdijk, Vogelaar, Boonman, y, d. Beke Callenfels, Staverman en de ledefi van Ged. Staten Van Dusseldorp en Stieger. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten de eerstvolgende vergadering te hou den op Maandag 19 November a.s. des na- middags te half twee. Hierop werd deze vergadering gesloten. Dinsdag om 5 uur was de gemeenteraad bij elkander geroepen. Alle leden, met uitzonde ring van den wethouder Marquinie, waren aanwezig. De volgende besluiten werden genomen en de mededeeling gedaan, dat aan het station GentTer Neuzen een brievenbus zal ge- plaatste worden. Blijkens mededeeling van Ged. Staten is het bedrag, dat door het bestuur der R.K. Jon- gensschool zal moeten terugbetaald worden, wegens het niet in gebruik nemen van het 4e klaslokaal, bepaald op 10 percent van de bouw- kostsom, welxe 89t>00 uedroeg. Het terug te betalen bedrag beloopt dus 8950, welke som in de gemeentekas zal moeten terugvloeien. Aan een cursus in Dactyloscopie, waaronder verstaan moet worden een leergang in het ma ken van vingerafdrukken als middel ter op- sporing van misdadigers, werd f 20 subsidie verleend voor eventueele deelneming d'er beide veldwachters. Aangenomen werd een voorstel van het col lege van B. en W. om de heffing van school- gelden voor het vervolgonderwijs ongewijzigd te laten. Het suppletoir kohier op de honden- belasting voor dit jaar werd gebracht op f 26. Een verzoekschrift van Ch. Dhert, autobus- ondernemer te Westdorpe, houdende aanvrage voor subsidie ter instand'houding van een autobusdienst tusschen Sas van Gent en Hulst werd van de hand gewezen. Over een verzoek schrift van L. v. d. Hemel en anderen om ver- gunning tot gebruik van het straatje tusschen Vredestraat en Kloosterlaan met paard en kar, staakten de stemmen. In de volgende verga dering zal deze aangelegenheid weer aan de orde komen. Een verzoekschrift van E. J. Michielsen om gemeentegrond in erfpacht tot het bouwen van een woonhuis en om vergunning tot af- wijking van art. 7 der bouwverordening, werd aangenomen. In verband daarmede werden verschillende landpachten ingetrokken. De begrooting van het Burg. Armbestuur werd vastgesteld op 4813,43. Verder werden de begrootingen van het ElectriciteitsiBedrijf voor 1929, den Vleesch- keuringsdienst Sas van Gent voor 1929 en de gemeente voor 1929 conform de voorstellen van de commissie van onderzoek ongewijzigd aangenomen. Bij deze laatste bepleitte de heer de Leux het brengen van een post groot 1500 voor uit getrokken werkeloozen en het plakken van rentezegels en vergoeding van de tot dusverre niet geplakte rentezegels over 1928, zijnde pl.m. 40. Na lange discussie werd de begrooting even- wel ongewijzigd met algemeene stemmen aan genomen. Eenige wijzigingen in de gemeentebegroo- ting over 1928, waarop o.a. een post groot 100 voor grenswijziging gebracht werd', von- den geen tegenspraak. Bij de rondvraag oefende de heer IJsebaert critiek uit op de wijze waarop door de bouw- politie, met name de gemeente-architect Hen- ning, tegenover particuliere bouwers werd op- getreden. Deze opmerkingen vonden bestrijders in de personen van den Voorzitter en den heer Nee- teson, wethouder. Hierna ging op verzoek van den Voorzitter de vergadering over in een zitting met geslo ten deuren. Maandagavond werd hier een openbare ver gadering van den gemeenteraad gehouden, waarop alle leden tegenwoordig waren. Na lezing en goedkeuring der notulen, gaf de Secretaris op verzoek van den Voorzitter lezing van de volgende ingekomen stukken: 1. Schrijven van Ged. Staten, vermeldende Kon. goedkeuring van het raadsbesluit van 8 Juni 1928 betreffende de heffing van opcen- ten op de personeele belasting. 2. Schrijven van idem bevattende goedkeu ring van raadsbesluit van 2 Aug. wegens het aangaan eener geldleening van /2000 voor kasgeld. 3. Brief van gemeentebestuur van Hulst, met mededeeling, dat deze gemeente verschul- digd is volgens de Nijverheidsonderwijswet de som f 31.48 voor bijdrage schoolgeld van 3 leerlingen, die gedurende 18 maanden de avondvakteekenschool bezochten, id'em van 72,48 voor 2 leerlingen, die gedurende 15 maanden de ambachtsschool bezochten. Alle voor kennisgeving aangenomen. De bedragen zijn verzonden. 4. Circulaire van de Ned. R.K. Volkszang- vereeniging te Utrecht, waarin medegedeeld wordt, dat op 31 Januari 1929 de vereeniging 20 jaar bestaat, dat in die jaren 350.000 lie- dereniboekjes zijn verspreid en dat honderddui- zenden dezer liederen worden aangeleerd en gezongen. Vraagt een jaarlijksche subsidie van ten minste 10. Met algemeene stemmen afwijzend beschikt. 5. Brief van Burg, en Weth. van Axel naar aanleiding van de opmerking van den Raad dezer gemeente, omtrent uitkeeringen saldi vleeschkeuringsdien.st. Burg, en Weth. van Axel deelen mede, dat deze verdeeling de meest juiste berekening is en geschied is overeen- komstig het destijds in gecombineerde verga dering van de gemeentebesturen, behoorende tot dezen Kring, besloten. Er zijn dus geen termen om een andere verdeeling toe te pas- sen bij eventueele verdeeling van voor- en na- deelige saldi van de Vleeschkeuringsd'ienst. 6. Brief van den directeur van het post- kantoor te Ter Neuzen, met verzoek om te willen bevorderen, dat aan de te bouwen per- oeelen brievenbussen worden aangebracht ter vergemakkeling van de bestellingen. Zal bij eventueele wijziging_ der bouwverordening in overweging worden genomen. 7. Circulaire van de Kon. Ned. Vereeniging voor luchtvaart te 's Gravenhage, met verzoek om lid te worden van de vereeniging. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 8. Brief van de Kath. Middelb. Schoolver. te Hulst, om voor 1929 eep subsidie van f 150 per jaar en per leerling te geven en in het jaar waarin toevallig geen leerlingen die school be- zoeken, toch 150 te geven. Daar thans 3 leer lingen ingeschreven zijn, zou dit voor 1929 be dragen f 450. Alle leden vonden dit bedrag voor deze gemeente te hoog, vooral in even- redigheid wat andere gemeenten hebben vast gesteld. Graag willen zij steunen om deze nuttige inrichting in stand te houden, maar dan moet ieder naar zijn krachten helpen, zoodat een gemeente, die toch al voor zware lasten zit, niet het meest moet gaan geven. Na eeni ge discussie stelt de heer Geerards voor om voor 1929 te geven 50 per leerling, met een maximum van f 150. Mochten het volgende jaar de andere gemeenten beter uit den hoek komen, dan kunnen wij altijd volgen. De heer Baert stelt voor 25 per leerling tot een ma ximum van f 100. Daar het voorstel van den heer Geerards de verste strekking heeft, wordt dit eerst in stemming gebracht en aangeno men met 4 tegen 3 stemmen. Voor de heeren A. Dierick, Aug. de Blieck, A. de Waele en A. Geerards; tegen de heeren C. van Dorsselaer, H. Baert en C. Hamerlinck. Burg, en Weth. overleggen proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 26 Sept. 1928. De inkomsten bedroegen 51.852,32, de uitgaven f 50.222,17; zoodat in kas moest zijn f 1630,15, welk bedrag aanwezig was. Besloten werd het restant der leeningen van het electrisch bedrijf af te lossen en een nieuwe leening te sluiten van f 11.725, ren- tende ten hoogste 5 percent, af te lossen ieder jaar minstens f 300. Aan H. M. de Koningin zal een adres ge- zonden worden met verzoek rijkssteun te willen verleenen in de kosten van art. 205 wet Lager Onderwijs R. K. Meisjesschool. Alsnu kwam aan de orde vaststelling der begrooting over 1929. De secretaris geeft voorlezing der verschillende posten. Bij den post opcenten belastingen stelt de heer Gee rards voor op de vermogensbelasting 40 per cent opcenten te heffen. Op de personeele belasting heeft de gemeente 100 percent, op de Rijksinkomstenbelasting 100, op de grondbelasting 80 en 20 en op de vermogensbelasting niets. Dat vindt voor- steller niet billijk. Van de opbrengst dier op centen kon dan het heffingspercentage op- in deze gemeente tamelijk hoog is, wellicht verminderd worden. Na uitvoerige toelich ting door den voorsteller wordt het in stem ming gebracht en verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren H. Baert, C. van Doosselaer en A. Geerards. Bij de uitgave werd de jaarlijksche subsidie van f 300 voor de fanfarenmaatschappij met algemeene stemmen geschrapt. De gemeente had reeds f 600 verleend en nog was er niets gepresteerd. Mocht later met grond ver wacht worden, dat de fanfaren een betere toekomst tegemoet kon gaan, dan was de raad niet ongenegen te helpen. De subsidie van f 100 voor het Meisjes- patronaat en van f 400 voor de bewaarschool bleef behouden. Aan het Wit-Gele Kruis werd voor 1929 op voorstel van den heer Geerards f 200 toegestaande heeren Baert, Hamerlinck en Van Doosselaer stemden voor f 150. Besloten werd in de school Oude Molen dezen winter een ontwikkelingscursus te geven en daarvoor f 200 uit te trekken. Op voorstel van den heer De Waele is die toe- gankelijk voor alle jongens, die de gewone lagere school hebben verlaten en het 5e, 6e of 7e leer jaar hebben doorloopen. De heer Geerards was daar tegen en zou alleen willen toelaten jongens, die minstens het 6e leerjaar doorloopen hebben. Daaruit ontstond een langdurige discussie, ten slotte werd het voorstel-De Waele aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (tegen de Voorzitter en de heer A. Geerards.) Aan de Landbouwwinterschool te Hulst wordt toegestaan f 25 per leerling tot een maximum van f 150. Ten slotte wordt de geheele begrooting vastgesteld en gaat de raad in geheime zit ting. (Buiten verantvvoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Voor eenigen tijd werd door de bewoners van de Nieuwstraat een adres aan den Raad gezonden waarin zij opruiming van de in die straat staande boomen verzochten. De Raad stemde dat verzoek na een goed gedocumenteerde toelichting van onzen wethouder van schoone kunsten, immers hoe mooi was niet de vergelijking van de boomen aan den Axelsche weg, en de Markt af. En nu is men er in den Raad waarachtig weer over begonnen, en willen ze die anti- natuurmenschen van de Nieuwstraat, toch hun zin nog geven. En wat erger is ze trek ken de goede argumentatie van den wethou der daarmede in twijfel! Ik wil nu maar hopen, dat het 13e raads- lid, dat hem voor de stemming gesmeerd was, een volgende keer present zal zijn, en zijn collega trouw zal steunen in zijn pogin gen om het natuurschoon te behouden, en zijne ideeen door te drijven. Vooral nu met dat mooie nieuwe trottoir, met aangrenzend rijwielpad, waar die boo men middenin komen te staan, geeft dat een bekoorlijk aspect! Het is dan ook maar te hopen, dat onze schoone-kunsten-wethouder door zal gaan met die boomenplanting in onze straten. De Grenulaan heeft inmiddels Z.E.D.'s aandacht. Maar, indien ik ongevraagd van raad mag dienen, wat denkt men b.v. van een boomenrrj aan de Westzijde van de Heerengracht Eenerzijdsch water, anderzijdsch boomen. Alles natuur, en nog eens natuur. En b.v. een dubbele rij in de Kersstraat? Wat te denken van de mooie lommerrijke om geving waarin dan ons kapitool kwam te liggen! En dan b.v. bij avondzittingen een verlichting ,,a la giorno", waardopr de sil- houetten van onze raadsmenschen op zijn voordeeligst zouden uitkomen. Lijkt het niet feeeriek? Dat het alzoo geschiedde. Ter Neuzen, (Rooi)maand '28. QUIBUS. Voor Ter Neuzen: 29 Oct. Eng. s.s. HELM- WOOD, 1277, kolen, New-Castle. Van Ter Neuzen: 30 Oct. Belg. s.s. REN6, 1544, ledig, New-Castle. Van Slmskil: 29 Oct. Nederl. s.s. SINT- JANSLAND, 1194, ledig, Tyne. Voor Gent: 29 Oct. Eng. s.s. SEATON, 898, ledig, 'Londen; Eng. s.s. OTTERHOUND, 409, ledig, Preston. 30 Oct. Eng. s.s. TADORNA, 984, stukg., Manchester; Eng. s.s. OUSEL, 647, stukg., Duinkerken; Eng. s.s. YORKGLEN, 115, ijzer, Londen; Deensch s.s. OLGA S, 1035, hout, Libau. Van Gent: 29 Oct. Eng. s.s. CONTINEN TAL FREIGHTER, 214, fosfaat, Southamp ton; Deensch s.s. DAN, 1267, ledig, Firth of Forth; Russ. s.s. LEONID KRASSIN, 1152, stukg., Hamburg; Duitsch s.s. SUND, 221, creosoot, Brunsbuttel; Belg. s.s. RAMSCAP- PELLE, 709, gem., Londen. 30 Oct. Eng. s.s. HORNBY CASTLE, 2615, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. OTTERHOUND, 409, benzine, Amsterdam; Letl. s.s. JOHAN- NE, 1687, ledig, Rotterdam; Zweedsch s.s. BENGT, 305, ledig, Hull. s.s. HELENA van Barry naar Villa Consti- tucion pass. 30 dezer Fernando Noronha. s.s. MAGDALENA vertrok 30 dezer van Pensacola naar Buenos Ayres. s.s. TERNEUZEN in het droogdok te Rot terdam. Directie T. L. L. NOLSON. s.s. SCHELDEJOL, 260 ton, vertrekt heden van Fowey naar Ter Neuzen. s.s. SCHELDEDAM, 650 ton. heden te Ter Neuzen verwacht. s.s. SCHELDESOP, 750 ton, voor orders te Hoursel. s.s. SCHELDESTROOM, 1500 ton, heden vertrokken van Boness naar King Lynn, s.s. SCHELDEDIJK, 7500 ton, vertrekt heden van Antwerpen naar Duinkerken. s.s. SCHELDESTAD, 8000 ton, te Narvik verwacht. s.s. SCHELDEPAS, 8500 ton, in lading te Calcutta voor Madras, s.s. SCHELDELIJN, 11000 ton, in lossing te Colombo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3