ALGEMEEN NIEUWS- EN APVERTENTIEBIAP VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 8292 Woensdag 31 October 1938 aarg Eerste Blad. binnenland. feuillktoh. Aspirin- ABONNLMEKTSPRIJS: BUITENLAND. verkoudheid. De innemende Landlooper f Dit blad verschijnt iederen Maaadag-, Woensdag- en Vrijdagavona. HINDERWET. NEDERLAND EN BELGIe. In het Octobernummer van Nord und Sud, tijdschrift voor Internationale sa- menwerking, beantwoordt prof. dr. H. 1. Colenbrander graaf Carton de Wiart, die in het nurnmer daarvoor het Nederl Belgische geschil omtrent de bchelde- kwestie behandeld had. Naar aanleiding daarvan, dat Carton de Wiart over cte Schelde spreekt als over „een Belgische rivier schrijft prof. Colenbrander dat ..BelgiC de in 1830 geboren staat, begrij- pen moet, dat het ieder recht tot het laten qelden van „bourgondische" aanspraken ontgaat". ,,Het ware den staat Belgie aan te bevelen, eventueele aanspraken slechts af te leiden uit de verdragen van 1839. Andere zal Europa, zooals het de eeuwen gevormd hebben, nimmer kunnen bevre- digen.'" De schrijver toont aan, dat de vergelijking van Carton de Wiart, dat Belgie zich' in den toestand bevindt, waar- in Engeland zou verkeeren, als het de monding van de Theems op genade en ongenade aan de Franschen had moeten uitleveren, hinkt, en betoogt, dat in de heele aangelegenheid van de verbetering van den "scheepvaartweg naar de haven van Antwerpen, waarin Nederland Bel gische wenschen nooit tegenstand gebo- den of de uitvoering daarvan gedwars- boomd heeft, eigenlijk alleen de kosten- verdeeling in aa'nmerking komt, overeen- stemiming' omtrent het initiatief, de uit voering en de financiering van de stroom- verbeteringen, welke op den grondslag van een wereldverkeersrecht, welken de Volkenbond te Barcelono heeft trachten te leggen, mogelijk is. Nederland heeft zich nimmer onttrok- ken aan zijn verplichting het verkeer van Antwerpen op de wateren. welke Rijn en Sc'helde verbinden, niet te beletten en de- ze wateren, als natuurverschijnselen of kunstwerken ze ondeugdelijk voor het verkeer maken, door andere even bruik- bare en veilige te vervangen, maar het is niet bereid het feit dat de Rijn te Rotter dam en niet te Antwerpen uitmondt in zijn tegendeel te laten verkeeren door een reusachtig waterwerk te scheppen dat den Rijn zou verleggen naar het nieuwe Ant- werpsche havenbassin. Indien Duitschland voorts in artikel 361 van het verdrag van Versailles de verplichting aanvaard heeft, indien Bel qie binnen 25 jaar tot den aanleg van een Ruhrortkanaal besluit. zijn territorium be- schikbaar te stellen, kan Belgie het initia- tief voor den aanleg van een kanaal waarvoor een aanzienlijk stuk Nederl. grondgebied noodig is, nimmer alleen ne- men. De in 1839 aangegane verplichting betrof Sittard en niet Venlo en aan de daaruit voor Belgie ontstane rechtsaan- spraak is, ook volgens Belgisch inzicht, voldaan toen Nederland in 1873 zqn grondgebied beschiikbaar stelde voor oe spoorlijn AntwerpenMunchenGlad- bach. Waar in 1839 voor het eerst sinds 1585 de betrekkingen tusschen de noordelijke en zuidelijike Nederlanden niet als tus schen overwinnaar en overwonnene ge- regeld werden en er in 1919 evenmin van een overwonnene tusschen beide spraken was. moet de geest van de verdragen van 1839 onaa'ngetast blijven, temeer waar de aanvankelijk in Belgische indus- trieele kringen heerschende vrees, dat Belgie onder de voorwaarden van 1839 niet zou kunnen leven, omdat het de adem benomen was, geheel onjuist gebleken is. DE VRIJZ. DEM. BOND. Het, ook voor niet-leden belangrijkste deel van de te Utrecht gehouden jaarver- gadering van den Vrijz. Dem. Bond was de twee uur durende politieke rede die mr. Marchant Zondag heeft uitgesproken en waarin hij kritiek uitoefende op de Ghristelijke en de liberale politiek. nadat hij eerst in het licht had gesteld ,,de on vruchtbaarheid van het zwevende kabi net" dat thans aan het bewirad is. De Christelijke coalitie bevoordeelde in haar finantieel belaid de bezitters der groote inkomens ten koste van den klei nen man en de groote gezinnen en be steedde per jaar honderd millioen aan onnutte militaire uitgaven. Hieraan knoopte hij een pleidooi vast voor ont- wapening en een kritiek op de demon- stratie in Den Haag van den Bijz. Vrijw. Landstorm, waarvan een periodieke her- haling door hem met stemverheffing ,,een ongeluk" werd genoemd. Yegenover de Chr. coalitie. die volgens hem dood is, stelde spr. een democratisch bewind. Door den heer Oud werd een bespre- king gehouden over de Ouderdomsver- zorging. ter bestrijding van het stelsel- Sannes en ten gunste van de afschaffinq der bijdrage aan de fondsen ter invoe- ring van een staatspensioen op den basis van 3 gulden en 5 gulden per week, over- eenkomstig de bestaande overgangstoe- standen. Ten opzichte van het pachtvraagstuk sprak de vergadering zich uit, voor het van overheidswege vaststellen van maxi ma bij de pachtprijtzen. HET AFSCHEID VAN IHR. IR. R. R. L. DE MURALT ALS BURGEMEESTER VAN BORCULO. Maandagimiddag heeft de gemeenteraad plechtig afscheid genomen van den schei- denden burgemeester jhr. ir. R. R. L. de Muralt. Het eerst voerde het woond wet- houder Griemelink, die in gevoelige woor- den er op wees hoe aangenaam de samen- werking van de wethouders met den bur gemeester was geweest. Het oudste raads- lid den heer Elzas hield een uitvoerige rede. Hij prees den burgemeester als iemand van betrouwbaar en oprecht ka- rakter. Toegerust met groote scherpzin- nigheid en 'tact zai jhr. De Muralt de ourgemeester zijn die in de geschiedems van het stadje Borculo steeds met eere vermeld zal worden. De secretaris de heer Poulie dankte namens het secretarie-per- soneel den burgemeester voor de vriend- schappelijke wijze waarop hij steeds met de ambtenaren omging en het goede hart dat hij hun toedroeg. De heer Kunst sprak namens het politiekorps. Nog meer raads- leden spraken woorden van waardeering tot den scheidenden burgervader. De raad bood den heer De Muralt een kostbare zilveren doos aan voorzien van de wapens van Borculo en buurtschappen en het fa- miliewapen van den burgemeester. De po litic en oak de ambtenaren boden den burgemeester geschenken aan. Hierop hield jhr. De Muralt een uit voerige rede, waarin hij alien dankte voor de aangename samenwerking en de vriendelijke woorden tot hem gericht. Na skating van de raadsvergadering verscheen een groot comite uit de burgerij in de raadszaal Bij monde van ds. van der Most van Speyk uit Geesteren werd den scheidenden burgemeester een groote zilveren hors d'oeuvre schaal aangOboden, namens vrienden uit de burgerij. De heer De Muralt heeft uitvoerig de rede van den heer Aran der Most van Speyk beantwoord. Na de redevoeringen werden wrijn en versnaperingen rondgediend. Des avonds had op Mijn Rust, het bui ten van den burgemeester. een feestmaal tij.d plaats waaraan aanzaten de ambte naren, de voorzitter van het huldigings- comite de burgemeester van Ruurlo. de directeur van de Berkelstreek de heer H.igenholtz en andere genoodigden. DE VLIEGTOCHTEN NAAR INDIe. Volgens bij de Kon. Luchtvaartmaat schappij ingekomen bericht, is het vijfde Nederl. postvliegtuig. de H.-N.A.E.N. (bemanning Smirnoff. Aler en Veenen daal) Zondagmiddag 5 uur pi. tijd in Ba tavia aangekomen en Maandagochtend 10.15 uur pi. tijd te Bandoeng geland. SIR AUSTEN CHAMBERLIN'S TERUGKEER. Na een lange vacantie in California zal i Sir Austen Chamberldn, de Britsche mi- i nister van buitenlandsche zaken, hersteld op zijn post aan het Fereign Office terug- keeren. In zijn afwezigheid is, schrijft de N. R. Crt., Engeland's buitenlandsche staatkunde veel over de tong gegaan en het valt niet te ontkennen dat de waarne- ming van zijn portefeuille door Lord Cus- hendum( den kabinetsminister voor Vol- kenbondsaangelegenheden, geenszins een succes geweest is. Chamberlain was na- tuurlijk, voor hij zijn lange reis ondernam verantwoordelijk geweest voor het vloot- accoord met Frankrijk. Kort voor zijn vertrek, toen zijn krachten hem al begon- nen te begeven, heeft hij er de eerste me- dedeeling in het Lagerhuis over gedaan. Ook is door zijn toedoen de verstandhou- ding met Frankrijk dezen zomer zooveel I inniger geworden. Van den kant der re- geering is kortgeleden het bestaan van een nieuwe entente cordiale toegegeven, maar in dezen vorm: dat zij niets nieuws was, aangezien de oude entente tusschen de twee landen nooit had opgehouden te bestaan. Maar in elk geval is zij dan toch dikwijls zeer koel geweest toen er ern- stige verschillen van meening tusschen Londen en Parijs over de politiek tegen- over Duitschland, over de kwestie van de Fransche oorlogsschuld aan Engeland enz. bestonden, toen men te Parijs klaag- de dat de opstand in het Fransche man- daatgebied Syrie uit het Britsche man- daatgebied Palestina werd aangemoedigd en toen de vertrouwelijkheid tusschen de Fngelsche en de Italiaansche politiek te Parijs scheele oogen gaf. Dit alles is nu vergeven en vergeten, Hoewel Chamberlain dus de voile ver- antwoordelijlkheid voor het vlootaccoord en het hernieuwde samengaan van de Engelsche en Fransche politiek draagt, moet men eraan twijfelen, of hij het be- leid van zijn collega Cushendun in de ge- beurtenissen die er zdch uit ontwikkeld hebbei:. bewondert. Bij zijn terugkeer vindt Chamberlain om te beginnen, de betrekkingen met Amerika door Cushundun s onhandigheid en geheimzinnigheid aanmerkelijkbekoeld. Daarom is het teekenend dat Chamber.air. de gelegenheid van zijn vertrek van Ame- rikaanschen bodem heeft aangegrepen om een hartelijike afscneidsboodschap tot het volk van de Vereenigde Staten te richten. Het is een gelukkiq gebaar dat alvast eenig goed kan doen voor het weg- nemen van het bestaande wantrouwen. wellicht zal men Chamberlain's hand spoe- dig ook in andere ric.hting werkzaam zier om het aangerichte kwaad te herste'len. Tot onder de conseivaaeee aanhangers is men van oordeel dat een uitstekende vcrhouding met Frankrijk coed en v. ci is, maar dat daar niet het qrvolg van mag zijn dat Londen aan den leiband van i a- rijs gaat loopen. De Britsche politiek moet,' naar hun meening, sterk en cnaf- hankelijk blijven en van de goede ver- stamdhouding juist partij weten te trekkei' om de Franschen in haar koers mee te krijgen. Daarom zou Engeland bv. niet moeten berusten in het voorloopig nog bezet houden van de derde zone van het Duitsche gCbied, maar Parijs integendec moeten overreden de algeheele ontrui- ming zoo spoodig haar bcslag te laten krijgen. Wanneer Chamberlain over Canada te Londen teruggekeerd is. zal ook Strese- mann, de leider van de Duitsche politiek, weer hersteld op zijn post zijn. Met Bri- and als derde in het driemanschap. zul- len de hangende vraagstuikken dan weer in de beproefde handen van staatslieden berusten die in nauwe persoonlijke aanra- king ook vroeger dikwijls voor heete vu- ren hebben gestaan. Mogelijk komt er dan sneller schot in. INGEZONDEN MEDEDEELTNOFN Algeheele afgematheld tabletten in le nemen. Alleen de origineele DE LAATSTE RONDE IN DE VER. STATEN. Wat betreft de verkiezingscampagne is thans de laatste ronde ingetreden. De stemming is bepaald op 6 November en de groote menigte der kiezers zal thans wel met zich zellf zijn overeengekomen op wie zij haar stemmen zal uitbrengen- Het gaat er nu enkel nog maar om, door udtersts krachtsinspanningen de vveite- laars, de kleurlooze middenstof. naar zich toe te trekken. Het gaat bij de komende verkiezingen niet om geschilpunten van werkelijk diepgaanden, fundamentee.en aard. Het zijn veeleer geschillen over wat meer of minder, met als pikante kwesties het dranikvraagstuk, het godsdienstvraag- stuk (Smith is roomsch-katiholiek) en de wijze waarop steun aan den noodlijdenden of zich noodlijdend noemenden boeren- stand moet worden verleend. Wat dit laatste punt betreft, daarfn trachten Smith en Hoover elkaar te overbieden. Worden de verkiezingsbeloften aan die lieden ook werkelijk in daden omgezet. dan breekt er een gouden tijd aan voor de boeren in de Ver. Staten. In dat op-i^nt was Coolidge voorzichtiger en misschien ook oprechter. Coolidge draagt natm.ruv^ de boerenbevolking van zijn land een goed hart toe; maar hij heeft steeds belet INGEZONDEN MEDEDEBLINC-FA door E. J. RATH. 48) (Vervolg.) Het groote zelfvertrouwen maakte blijkbaar geen indruk op den heer Kil- bourne. Hij zag alleen de onbegrijpelijke brutaliteit van zijn zoon. ,,Je geeft het dus toe!" bulderde hij. ..Waar ben je geweest? En wat heb je gedaan? En wat heeft dit alles te betee- kenen?" (Kane gaapte en keek Hilda aan. Ze sloeg vader en zoon gade, beniduwd, hoe het zou af loopen. „Nu?" vroeg de heer Kilbourne. ,,Xk heb niets te zeggen' antwoordde Kane ,,Behalve, dat ik niet met voile muziek ben thuis gebracht midden in den nacht, als het u soms interesseert.' De heer Kilbourne keek hem woedend aan. De voile beteekenis van de opmer- king van zijn zoon drong nog niet geheel tot hem door. „Ik ben niet thuis gebracht door een schreeuwende koriste.' vervolgde Kane brutaal. ,,Als u nu nog iets te zeggen hebt. kom dan maar op. Het hoofd der familie deed een stap achteruit. Hij gaapte zijn zoon nog steeds aan, maar nu niet meer zoo boos. Hij maakte den indruk van iemand, die een stevigen stomp in de maag had gekregen, waardoor hij min of meer wee was. Zijn onderlip hing slap neer en hij bevochtigde die met de tong, zich niet bewust, dat hij min of meer den indruk maakte van een oud, schichtig paard. „Wa wat bedoel je?" vroeg hij. Kane begon te lachen en voelde zich moedig worden. „Ik bedoel, dat ik den halven nacht niet heb zitten pokeren en drinken om daarna te gaan rijden met een blonde dame, die de halve buurt bij elkaar geschreeuwd heeft, U bent een mooie, om mij nog wat te verwijten!" Dit was stout gesproken door Kane Kil bourne, maar hij begreep, dat hij zoo han- dig eenige verwijten afleidde, die Hilda hem toegediend had. Zweetdroppels ver- schenen op het voorhoofd van den heer i Kilbourne, hoewel het lekker frisch was in de garage. Angstig dwaalde zijn blik af naar zijn dochter. ,,,Ik weet niet, wat je bedoelt, zei hij mat. ,Jawel, vader, u weet het best,' merkte Hilda koel op. Ik maar Hilda!" Hilda kan u nog wel het een en ander vertellen, dat u misschien vergeten bent." zei Kane met een kwaadaardigen lach. De heer Kilbourne greep naar zijn zak- doek, zuchtte en ging teneergeslagen zit ten op de treeplank van den blauwen two- seater. Hij kon niets meer ontkennen. ,.Het is net, zooals Kane zegt." ver- kondigde Hilda langzaam en met nadruk. Het. was een schande. Ik heb het gezien, het personeel heeft het gezien, Marian heeft het gezien iedereen.' ..Emily toch niet? hijgde de heer Kil bourne. jMoeder sliep gelukkig. Er is haar veel besj>aard. De heer Kilbourne trachtte uiting te geven aan ziju dankbaarheid, maar hij was slechts in staat een dof gekreun te laten hooren. Als ik beden.k, dat mijn eigen vader zoo weinig egards heeft voor zijn gezin, dan huiver ik vervolgde Hilda. ,,We hadden van den baas van t spul nooit zoo iets verwacht," voegde Kane er aan toe. Hilda keek haar broer verwijtend aan. ,,]ij bent nog veel erger dan vader, zei ze. „Het is per slot van rekening alle- maal jouw schuld. Ik wil eerlijk zijn tegen over jullie en dan moet ik zeggen, dat Kane het ergst is, maar veel scheelt het niet. Jullie verdient beiden de minach- ting van ons alien, het personeel incluis. Verder heb ik niets te zeggen." Hilda!" kreunde de heer Kilbourne. Maar ze keerde zich om en liet hen al leen. Kane, wiens zelfvertrouwen aan het wankelen was, keek zijn vader moe aan. De heer Kilbourne zat op de treeplank van de two-seater het voorhoofd af te wisschen. XXV. In den namiddag werd er familieraad gehouden. Het feit, dat men bijeengeroe- pen werd door mevrouw Kilbourne, deed haar man en zoon niets goeds vermoeden De spanning verminder.de echter,-toen ze ontdekten, zoodra ze alien bij elkaar zaten op een hoek van het terras, dat het doeJ van de bijeenkomst was te beraadslagen over Wade Rawlins. Mevrouw Kilbourne had een paar toto s in de hand, die ze toevallig in Manan s kamer gevonden had. Ze gaven Raw lins weer in uniform, staande naast ecu van hun auto's, achter het stuur en ini an dere houdingen. die geheel kenmerkend waren voor een chauffeur. Marian kwam er eerlijk voor uit, waardoor mevrouw Kilbourne nog meer onthutst was. dan wanneer ze uitvluchten had trachten te vinden. Natuuirlijk had Marian die foto s geno-- men. Waarom niet? Ze had een heeleboel foto's genomen van alle mogelijke men- schen. Ja, ze had er een paar van cadeau gegeven aan een stuk of wat meisjes uit de buurt. Hinderde het soms iets? Was Wade geen interessante persoon? Was hij soms niet gepromoveerd tot huis- vriend? Marian weigerde zelfs het erg te vin den. Dat was misschien ook, omdat me vrouw Kilbourne niet had durven vertel len, waarvoor ze eigenlijk bang was. Ook in den familieraad durfde ze er niet over spreken. Zelfs daarvoor was het te erg. Ze vermoedde met angst en beven, dat haar jongste dochter verliefd was. Omdat ze het hierover nooit zou dur ven hebben met haar gezin, bedacht ze een andere reden voor den familieraad. Niemand was natuurlijk meer gesteld op Rawlins dan .,j zalf. Ze gaf dit nadruk- kelijk te kennen, maar er dreigden moei- lijkheden, rampen zelfs. Foto s van Raw lins als heer zouden er nog mee door kunnen en beschouwd kunnen worden als een aril van een opgetogen kmd; maar foto's van Rawlins, als chauffeur wie zou die kunnen verantwoorden? De familie Kilbourne beraadslaagde met de noodige gewichtigheid alien, behalve Marian, Ze zat op de leunmg van het terras te bengelen met de beenen en weigerde koppig toe te geven, dat er eenige reden voor verlegenheid of gevaar lag in een zoo onbenullig voorval. ',,Ze dcnken natuurlijk, dat we hem voor de grap verkleed hebben, zei ze. - Maar mevrouw Kilbourne schudde het „Ik ben al eerder bang geweest, zeds voordat ik deze vond, zei ze. ,,Ik ver- trouw het personeel niet.' ,,Zeg hun den dienst op. stelde Ma rian voor. Mevrouw Kilbourne werd door ait voorstel nog slechts versterkt in haar ver- moedens omtrent haar dochter. We kunnen het heele huishouden met in "de war sturen", zei ze vastberaden. Het zou eindeloos geklets veroorzaken. Bovendien zouden de Harlans dade ljk beslag leggen op Grosvenoi Ze willen hem per se hebben en als hij bij hen in dienst kwam, zou de heele buurt alles te weten komen. ,,Nu dan", zei de heer Kilbourne: ,.wat is de oplossing?" Zijn vrouw zuchtte. ..Ik vraag me af.V zei ze, „of het oogen- blik niet gekomen is, dat we Rawlms moeten verliezen. Marian schudde boos het hoot a en ver- loor bijna haar evenwicht. ..Dat is niet eerlijk tegenover hem wierp ze tegen. „Ik begrijp niet, waar jul lie allemaal zoo bang voor bent. Ik heb niet meer dan drie of vier foto s wegge- geveni." De heer Kilbourne keek zijn vrouw aan en streek zich over de kin. ,,Je moet niet denken. dat ik iets tegen hem heb", zei mevrouw Kilbourne, die even gewetenswroeging voelde. ..Het spijt me werkelijk. Ik had in Rawlins meer vertrouwen, dan ik ooit gehad had. Haar man gromde iets. „Maar ik denk aan mijn gezm' ver volgde ze. ,,We moeten in de-eerste plaats aan onszelf denken, aan onze po- sitie en alles." (Wordt vervolgd.) jaar Hurgemeester en Wethouders van 'fEK NEUZEN maken bekend dat het verzoek vaii CORN bib ANDKIES VERL1NUE en FRANS I AN KAAN, benlrii te Tei Neuzen. oin op het perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, Sect.e M, No. 4 47, een stoom-. wasch- en strijkinrichting te inogen opnchten en in werking brengen door hen is ingewilligd. Ter Neuzen, den 30 Oct. 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I. HUIZINGA, Burgemeester. U. I. ZONNEVIiLLE, Secretans. zich onwel gevoelen on hoofdpijn botoekenen meestai hei begin eener Dan dienl onmiddollijk ingegropon en erpere ziekien voorkomen fe worden door eenige verpekking"4aoyet",kenbaaraanden oranje band,be«chermtU tegen na- maak. Menweigeredus andere ver- pakkingen en lette erop, dat op elke tablet het X woord "BAYER" ^^/baYPRI Prijs 75 cts [y ■- I -rPii ..Wat?" hoofd. .c

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1