V A EI A. EEN SPREEKGESTOELTE IN DEN ZWITSERSCHEN NATIONALEN RAAD. PAPYRUSROLLEN TE HERCULANUM GEVONDEN. LEV EN VAN MILLIOENEN, DIE NIET BESTAAN. Van de millioenen van een man te leven, die nooit heeft geleefd, dus ook geen millioe nen kon bezitten of nalaten, is zeker niet ge- makkelijk. Toch hebben, naar uit Geneve aan het „Berl. Tag." wordt gemeld, twee oplichters het jarenlang klaargespeeld. Ongeveer 20 jaar geleden dook de geschie- denis op van een uit Vorarlberg afkomstigen, in 1789 geboren Russischen generaal, die 53 millioen in Moskou moest hebben nagelaten. Dit vette sommetje, moest door een man uit St. Gallen naar Zwitserland zijn overgebracht waar hij het bij een bank had ^edeponeerd. Met rente op rente zou het deposito reeds tot een half milliard Zwitsersche francs (250 millioen gulden) zijn aangegroeid. Een waarzegster onthulde aan een aantal brave lieden uit Vorarlberg het geheim praatte hun in dat zij rechthebbenden op de erfenis waren en een zekere Mittelholzer bood zich aan, om hen aan de erfenis te hel- pen. Daarop liet hij zich jarenlang door de „erfgenamen" onderhouden, tot de autoritei- ten aan dit spelletje een eind maakten. Later verscheen een zekere Ernst Nagel uit Luste- nau, en ook hem, gelukte het, van de gefabel- de millioenen van den gefabelden generaal te leven. Zoodat dertig fainililes deelen in de eer, den kampioen van het recht te onderhou den, wiens tactiek hieruit bestond, dat hij den officier van justitie te St. Gallen er van be- schuldigde, de akten te hebben laten verdwij- nen, waarop het aankwam. Toen hij deze bewering ook in pamfletvorm afdrukte, nam de rechtbank van St. Gallen de taak zijner verzorging over voor den duur van zes maanden, in de gevangenis doorgebracht. Of de families, die het zich tot een eer ge- rekend hebben, hem vanwege de millioenen van den generaal van de zorg voor zijn levensonderhoud te bevrijden, deze taak ook na zjjn invrijheidstelling verder zullen dra- gen, blijft af te wachten. HARDLOOPER WINT HET VAN STOOMTRAM. Er zijn nog altijd hoekjes in het hard- opkomend, graag-modem Italie, waar het tempo niet „bij" is. En niet juist in de klein- ste plaatsjes en op het land, neen, zelfs in een zoo modeme nijvere groote stad als Tu- rijn. Het leven gaat er nog herhaaldelijk ietwat slakachtig. Maar wie zich daarover ergert, werkt er niet met ingezonden stukken en dikke petities hij doet het eleganter sportiever en ook geestiger. Te Turijn rijdt met name de tram veel te langzaam. De verbindingen tusschen de stad en de voorsteden laten heel veel te wen- schen over. De burgers van Turijn bedachten er toen ter remedieering dit op: In een der voorsteden, Druente, woont de kampioen-hardlooper Antonio Robino. Nu hadden juist de Druenters zich bijzonder erg beklaagd. Robino nu organiseerde op een dag een wedloop tusschen zichzelf en de tram, over het traject DruenteTurijn. Hij startte tegelijk met de tram, begeleid door een aan tal supporters in auto's en op fietsen en deed doordien de kleine stoomtram ontelbare malen moest stoppen en werkelijk in slakken- teanpo opschoot, over de 13 K.M. juist 4% minuut korter dan de tram. Aan de finish ging h(j vol trots met zijn gevolg de tram staan afwachten. Toen deze eindelijk knar- send en puffend arriveerde, brak de talrijke menigte in een waar vreugdegehuil los. Het heet, dat het stadsbestuur zich deze prestatie eenigszins ter harte heeft genomen. In ieder geval hoopt men te Turijn, dat men weldra een klein beetje vlugger naar Druente zal kunnen komen dan tot dusver. Men is heel bescheiden te Turijn! EEN MERKWAARDIG GEVAL VAN BIGAMIE. In de Old Bailey had de rechter Woens- dag uitspraak te doen in een geval van bi- gamie, dat eenig was onder de honderden gevallen, die hij reeds behandeld had. De schuldige was een dertigjarig Ier, genaamd Michael Cullen, metselaar van beroep. Hij was in 1914 te Dublin op zestienjarigen leef- tijd getrouwd met een vrouw, die tien jaren ouder was dan hij zelf. Het jaar daarop ver- trok hij naar het oorlogsfront, waar hij tot 1918 diende; daama bleef hij te Londen. Tot v66r zes weken zond hij geregeld geld voor het onderhoud van zijn vrouw en twee kin- deren. In 1926 huwde hij een juffrouw Met calfe, met wie hij een jaar lang in intieme verstandhouding had gestaan. Michael Cul len voerde te zijner verdediging aan, dat hij dacht dat zijn eerste huwelijk onwettig was, omdat hij minderjarig was toen hij trouwde. In Ierland was men n.l. van opvatting dat het huwelijk van een minderjarige zonder de toestemming der ouders voor de wet niet gel- dig was. (De Iersche huwelijkswetten be- palen, dat een dergolijk huwelijk ongeldig wordt verklaard indien binnen twaalf maan den stappen worden gedaan om het nietig te verklaren). Cullen had aan miss Metcalfe wel de feiten van het huwelijk medegedeeld, doch erbij gezegd, dat zij betrekking hadden ip een vriend van hem. Zij had de meening geuit, dat het huwelijk niet wettig was. Cul len vroeg haar daarop of het eenig verschil voor haar zou uitmaken indien de feiten op hemzelf betrekking hadden, waarop zij in ontkennenden zin antwoordde. De rechter gaf als zijn meening te kennen, dat Cullen inderdaad geloofde dat zijn eerste huwelijk niet geldig was, doch hij had de fout gemaakt dat hij niet direct aan miss Metcalfe de feiten had medegedeeld precies zooals zij waren. De rechter was van oordeel dat het geen zin had Cullen naar de gevan genis te sturen, daar beide vrouwen en de kinderen daardoor hun onderhoud zouden missen. Hij veroordeelde Cullen daarom slechts tot twee dagen opsluiting. Cullen, die preventief had gezeten, werd onmiddellijk op vrije voeten gesteld. HUMOR IN DE AETHER-POLITIEK. De Berljjnsche radioluisteraars zijn Zater- dagavond, naar de Tel. meldt, het slachtoffer van een communistischen propagandatruc ge- worden. Op het radioprogram voor Zaterdagavond stond namelijk, dat de redacteur van de so- ciaal-democratische „Vorwarts", Schwarz, zou spreken over het onderwerp: „Is vrede moge- lijk De rede werd' dan ook inderdaad Zater dagavond door de radio aangekondigd, doch hetgeen volgde, was een communistische pro paganda-speech, die zich bezig hield met het referendum tegen den bouw van pantserkrui- sers en waarin op de Duitsche regeering de scherpst mogelijke aanvallen werden gedaan. Aan het slot der rede volgde de mededeeling, dat Zondagochtend in het communistiseh or- gaan, de „Rote Fahne", te lezen zal zijn, hoe de communistische redenaar erin geslaagd is, voor het radiopubliek het woord te voeren. Bijzonder grappig deed het feit aan, dat na deze rede de gewone beambte het volgend nummer aankondigde, alsof er niets was ge- beurd. De man was blijkbaar bij het uitspre- ken der communistische rede niet tegeniwoor- dig geweest. De true der communisten heeft hierin be staan, dat zij den sociaal-democratischen spre- ker hadden doen weten, dat hij met een auto van huis zou worden gehaald. Inderdaad kwam spoedig daarop een keurige auto voorrijden, waarin de redacteur van de ,,Vorwarts" zich behagelijk nestelde. De auto ging er in voile vaart vandoor, doch in plaats van naar het ,.Voxhaus" snelde de chauffeur met zijn stom- verbaasden passagier naar buiten de stad. Eerst ver buiten Berlijn stopte de wagen en de chauffeur verzocht zijn passagier te willen uitstappen. Daar men zich in een volmaakt afgelegen streek bevond, was het den redac teur onmogelijk telefonisch mee te deelen, wat hem was overkomen. Terwijl hij zich buiten Berlijn in deze nete- lige positie oevond, begaf zich een communis tiseh collega naar het Voxhaus, van waar h de Berlijners op een Rote Fahne-artilcel trac- teerde. HET KASTEEL PEEL OP MAN. Dezer dagen is gemeld, dat het oude bouw- vallige kasteel Peel op het eiland Man door koning George aan de regeering van dat eiland ten geschenke was gegeven. Een van de eerste dingen die de nieuwe eigenares denkt te doen, zal zijn, een onder- zoek in te stellen naar de aanwezigheid van een schat waarover al eeuwen lang geruch- ten van vader op zoon zijn overgebracht. Het heet dat de Denen zeven eeuwen geleden groote rijkdommen in het kasteel verborgen hebben. Het vinden van gouden en zilveren munten in den omtrek van den bouwval in den loop der jaren heeft nieuwen steun aan de oude verhalen gegeven. Een DE 100.000 GETROKKEN. Chineesche geemployeerde aan het hoofdkantoor der N. I. Escompto Mij te Ba- tavia, de heer Peng, had een lot in de loterij „Onder de Bogen" het in aanbouw zijnde R. K. Ziekenhuis te Jogja dat netjes thuis opgeborgen lag. Het nummer had hij echter Ip het hoofd, gelijk deze memo-technische vraagbaak alles in zijn geheugen geprent houdt, wat hij noodig heeften nog een beetje meer! Op een morgen, enkele weken geleden, kwam het bericht binnen, dat de 100.000 gevallen was op no. 22236. Hb, dat is mijn nummer, als ik mij niet vergis," zeide de heer Peng laconiek en ging met zijn arbeid door. Dat kon, want het lot van dit cijfer was in de Benedenstad verkocht. En men weet op de bank, welk een geheugen de heer Peng heeft. „Ga het lot even halen," zeide een zijher chefs. ,,Waarom? Ik kan het geld toch nog niet krijgen", repliceerde de winnaar phleg- matiek. Het lot is later evenwel gehaald en het wits 22236. Maar de heer Peng, zoo vertelt het „,Nws. v. d. D. voor N.-L", liet zich door niets van zijn stuk brengen. Hij bleef kalmp- jes doorwerken en ruimde 's avonds zes uur met zijn gewone zorg z'n schrijftafel op. Het geld komt immers wel EEN NIEUWE „TONG-OORLOG". Na meer dan twee jaren van vrede is er tusschen de On Leong-tong en de Hip Sing- tong, de twee machtigste Chineesche Tongs (genootschappen) in de Vereenigde Staten, opnieuw een „tong-oorlog". uitgebroken. De directe aanleiding tot het uitbarsten van den oorlog was de moord op een zekeren Wong Toen, den rijken eigenaar van een dobbelhuis in de Chineezenwijk van New- York, die bij de leden der Hipp Sing-tong, hoog stond aangeschreven, Zondag door een lid van On Leong gepleegd. Nauwelijks had de telegraaf het bericht van Toens lot ver- spreid, of de leden van On Leong zochten in een tiental steden een goed heenlcomen om zich te beveiligen voor de wraak der Hipp Sings. Deze wraak bleef niet lang uit. Bin nen twaalf uur na het vallen van het nood- lottige schot waren te Vfrashington twee On Leongs gedood, te Washington een, te Chica go drie, en men verwacht, dat voordat de autoriteiten de kans hebben om in te grijpen er nog meer On Leongs het slachtoffer zul len worden van de wraak der Hipp Sings. Speciale politieposten patrouilleeren thans in de Chineezen wijken der groote steden, waar bekend is, dat leden der On Leongs en Hip Sings bestaan, uit vrees voor een herhaling van den oorlog van twee jaar geleden, toen vijftig Chineezen werden gedood en de Hip Sing te St. Louis werd gereduceerd tot e6n lid, dat nog in het hospitaal moest worden opgenomen GEVAARLIJKE PASSAGIERS. Het SOer. Hbl. interviewde den gezagvoer- der van de ,,Tjikembang" der Java-China- Japan-lijn, den heer T. P. Schattenburg. De heer Schattenburg verklaarde, dat de zee- roof op deb stoomer „Anking" veel ongerust- heid verwekt heeft in scheepskringen we- gens de verandering van de aanvaltactiek der zeeroovers. Deze bestormen nu plotse- ling in grooten getale en zonder waarschu- wing de brug, ieder lid der bemanning neer- schietend, terwijl vroeger de bemanning veelal gespaard werd. De schepen van de Java-China-Japan-lrin vervoerden tot dus- verre passagiers uit de betere Chineesche volksklasse en hadden nimmer last van on- gunstige elemenien, doch dit is in den laat- sten tijd verand^rd. Het vechten op groote schaal in China is afgeloopen, waardoor veel geboefte, dat vroeger als soldaat diende, thans zonder middelen van bestaan is. Onder de voor- Indische ondernemingen aangeworven koelies zijn daardoor veel ongunstige elementen. De stemming wordt er niet beter op, als zij aan boord merken, dat zij aangeworven zijn voor landbouw- en mijnbouwondememin- gen, terwijl de ronselaars in China hun een vet baantje als soldaat in het Indische leger hebben voorgespiegeld. De jongste reis van de ,,Tjikembang" is i eveneens zeer rumoerig verloopen door het ongebonden gedrag van 150 koelies voor Ban- i ka bestemd, die, volgens hun beweren voor i het meerendeel soldaat waren geweest in het i leger van den een of anderen generaal. Her- haaldelijk kwamen vechtpartijen met de be manning voor, terwijl him houding tegenover de officieren zeldzaam brutaal genoemd moet worden stations door amateurs een dergelijken om- vang aangenomen, dat, naar het ,,Berl. Tag." meldt, men te bevoegder plaatse besloten heeft krachtig in te grijpen. De clandistiene zenders storen het geheele officieele radio- verkeer en kunnen zelfs het geheele trans- oceanische radioverkeer stilleggen. Vele ama teurs, meestal betrekkelijk jonge personen, onderhouden zendstations op de korte golf, waarvan de kosten betrekkelijk gering zijn, meestal slechts uit liefhebberij. Men heeft vastgesteld, dat er een groot aantal verboden zenders bestaat, welke on- geoorloofde berichten doorgeven. Sedert maanden hebben officieele personen clande- stiene zenders in het oog gehouden. Door een vernuftig systeem is het gelukt 150 clande- stiene zenders vast te stellen. Meestal heb ben deze, daar zij niet wisten, dat zij beluis- terd werden, zichzelf verraden, door hun naam en adres op te geven. Er zullen de noodige maatregelen tegen hen worden ge nomen. HET TEGENGAAN VAN GEVAARLIJKE VLIEGERIJ. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Lonneker is de politieverordening aangevuld met een reeks bepalingen aangaande het gebruik van vlieg- machines en het vliegen in die gemeente. Aanleiding hiertoe is het volgende: Vier jon- gelieden zijn eigenaar geworden van een vliegmachine van verouderd Fokkermodel, nog in gebruik tijdens den grooten oorlog. In Lonneker hebben zij een schuur gehuurd en een stuk grond, en daar zijn zij zich thans bezig te beoefenen in het monteeren van een vliegtoestel. Geld hebben zij niet, waarom zij de machine tegen een klein bedrag voor het publiek demonstreeren. De politie vreest nu, dat zij binnenkort allicht pogingen zullen doen met hun machine van den grond te ko men, waardoor gevaar zou kunnen ontstaan voor het publiek en voor de waaghalzen zelf. Met het oog hierop is een verordening ge maakt, waarbij het verboden is te vliegen in de gemeente Lonneker van terreinen af en met machines, die niet tevoren voor dit doel zijn goedgekeurd, en door personen, die daar- voor niet de vereischte bevoegdheid bezitten. Op overtreding staat een boete van 25 of vijf dagen hechtenis. Enkele raadsleaen maakten eenig bezwaar tegen deze inperking van de persoonlijke vrij- neid, doch het gemeentebestuur achtte zich tegenover het publiek en de jongelieden zelf niet verantwoord, als het de zaak maar op zijn beloop liet. De verordening werd ten slotte met drie stemmen tegen vastgesteld. DE TOEKOMSTIGE SHERLOCK HOLMES. Iemand, die het weten kan, n.l. de schepper van de Sherlock Holmes-figuur zelf, Sir Ar thur Conan Doly, heeft voorspeld, dat er in de toekomst Sherlocks zullen komen, die hel- derziend zijn (men weet, dat Sir Arthur spi ritist is). Aan elk politiebureau zou er dan een clairvoyant zijn, die iedere misdaad zou ontdekken, waardoor z.i. het plegen van mis- drijven zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk zou worden. Conan Doyle heeft nog eens weer verze- kerd, dat Sherlock Holmes niet meer zou op- dagen. Trouwens, tegen de clairvoyance zou hij het toch afleggen en bovendien, als er door die clairvoyance, stel hij ging er mee concurreeren, geen misdaden meer zijn, kan hij er wel mee uitscheiden. ONGEOORLOOFDE IN WERKING STELLING VAN ZEND-STATIONS. Sedert de invoering van de radio-telegrafie op korte golf, heeft het particuliere en vooral ongeoorloofde in werking stellen van zend- IN DE CACTUSSTEPPEN VAN CALIFORN1E. Wianneer we tegenwoordig van Californie spieken, dan denken we het eerst aan Hoiy- w-ood, aan badende meisjes en huizenmake- laars. Van de wildromantische schoonheid van ait land met zijn mijlenverre cactussteppen kunnen we ons, evenwel, nauwelijks een voor- stellmg maken. Het is geen cultuurland, zooals we het .opvatten, het is werkelijk nog een oor- spronkelijke wildernis. Dagenlang ziet men niets anders dan step- pen: hooge bergen staan daar, als door reu- zenhandan neergeworpen rotsen. Ze maken een gigantischen indruk in het vale maanlicht, dat ook de hooge cactusheesters als spoken doet schijnen. Wat wij bij ons als cactussen zien, zijn eigenlijlc niets anders dan dwergen van een reusachtige plantengroei, die in den gioed van de Californische zon is ontstaan. Wanneer wij de stekelachtige kogeltjes en de met stekels omrande 'oladeren, die wij hier te zien krijgen in de tuinen, waar men zich op de teelt van cactussen toelegt, ons tien, twaalf maal vergroot voorstellen, dan hebben we, on geveer, de natuurlijke grcotte van de cactus heesters, zooals ze in de Californische woestijn voorkomen. Heerlijke kleurige bloemen, in verschillende variaties, omfladderd door veel- kleurige vlinders, maken het begnjpelijk, dat de cactus ook de koning der bloemen in de steppen wordt genoemd. De Indianen maken uit de bladeren van eenige caetussoorten ge- neesmiddelen. De vloeistof, die zich in meer- dere liters in de groote kogeicactussen be- vindt, heeft vaak reizigers, die waren ver- dwaald, tegen het versmachten van dorst be- schermd. Zoo weerzinwekkemd deze melkach- tige vloeistof ook srnaakt, zoo uitstekend is ze tegen dorst. Natuurlijk moet men de verschillende soor- ten kennen. Verteld wordt van een reiziger, die jaarlijks uit Engeland naar Californie gaat, om nieuwe soorten te zoeken, en hij vindt telkens nieuwe, ofschoon hij reeds tien iaar naar Californie gaat. Eigenaardige sprookjes- achtige groepen worden door de verschillende caetussoorten in de steppen getooverd. H er wordt men heriimerd aan de verhalen der oude Indianen. Wie heeft niet als kind met rood- gekleurde wangen en hartkloppingen van „Le- derkous" gelezen? De breede, geasphalteerde autoweg, die van het Oosten naar het Westen voert, is zen- doorgloeid. Het gebeurt vaak, dat de gummi- banden beginnen te smelten van de hitte, schitterende hagedissen van reusachtige grootte springenover den weg, men denkt, het zijn reuzenslangen, maar het zijn slechts onschuldige dieren, die de menschen niet aan vallen. Woestijnmuizen in groote menigte hup- pelen over den weg, Waar van een rotshoogte water te leiden is, daar vestigen zich dadelijk menschen, omdat aan liet land nog groote schatten kunnen worden ontnomsn. Zoo ont- stond reeds jaren geleden het plaatsje Carls bad bij Hollywood. Dat zijn gelukkige oasen van Oalifomie, maar wee dengene, die ver- dwaait en in de wildernis terechtkomt. Midden in de woestijn ligt de met sagen omzweefde Table Mouthain. Hij is van boven plat en met wouden bedekt en men vertelt de wonderli.ik- ste dingen van de bewoners van deze wouden Sinds eeuwenoude tijden zouden hier alleen slangen huizen. Voorhistorische monsters, die niemand op d'e berghoogben toelatan. Automo- bilisten, die er in den nacht voorbij zijn ge- reden, beweren geschreeuw te hebben gehoord en in den bleeken maneschijn mefkwaardige figuren te hebben gc^ien. De inboorlingen be richten, dat op den berg betooverde menschen leven, wier onmetelijke schatten door draken en monsters worden bewaakt. Aan de voeten van dezen akeligen berg staan als wegwijizers buitcngewoon groote cactus- struiken, duister en dreigiend", als willen ze de reizigers waarschuwen en beschermen tegen OTiiheil. In Londen, Parijs, Ween en, Berlijn, droomen de cactussen van hun zonnig vaderland, ze hebiben. een verlangen naa.r de roode aarde, waar hun wilde schoonheid de gloeibeete steppe verlevendigde. Zoo bracht men de schoonheid van d'e steppe over, maar alleen zij, die het vaderland van de cactus kennen, die eerst kan haar groote betoovering in zich opnemen. PRINSES, STUURMAN VOOR DE GROOTE VAART. Prinses Ileana, de jongste dochter van wij- len koning Ferdiand van Roemenie en van de koningin-weduwe Marie, heeft zich met goed gevolg aan de zeevaartschool te Con- stanja het examen voor stuurman van de groote vaart afgelegd. Zij heeft met de an- dere candidaten tezamen schriftelijk en mon- deling van hare kennis moeten getuigen en de praktische proeven van haar bekwaam- heid afgelegd aan boord van edn der kanon- neerbooten der koninklijke marine. Het bre vet voor stuurman voor de groote vaart is haar daarop in tegenwoordigheid van haar moeder door den admiraal, commandant van het marinestation der Zwarte Zee, met bij- zondere plechtigheid uitgereikt. Blakend van geestdrift voor alles wat de zee betreft, stoutmoedig en beslist van ka- rakter, heeft prinses Ileana sdert drie jaren zich voor het stuurmansschap geoefend. Zij bezit een eigen jacht ,de ,,Isprava", dat een model in zijn soort is, en waarmede zij van uit Monnia of Baltsjik, waar de koninklijke famiiie een villa heeft op de zoo wispelturige wateren van de Pontus Euxinos tochten on- derneemt, welke van haar kunnen en durf sprekende bewijzen afleggen. Met haar broeder, den prins-regent Niko- laas, die eveneens is gebreveteerd door de zeevaartschool, en luitenant ter zee in de marine is, beijvert de ondernemende prinses zich orn de jeugd smaak en lust voor het zee- mansvak 'bij te brengen, Roemenie, dat de monden van den Donau de grootste rivier van j-Airopa bezit, en een kust van ruim 600 K.M. moet ook ter zee een veel werkzamer en belangrijker rol gaan innemen dan tot dusverre het geval is. Daartoe behoeft het echter niet alleen schepen, maar vooral en in de voomaamste plaats goede zeelieden. Om het die te bezorgen, werken de koninklijke broeder en zuster door hun voorbeeld naar vermogen mede. Prinses Ieana, die negentien jaar is ge weest, is de eenige nog ongetrouwde dochter van koningin Marie. Haar oudste zuster Elizabeth is koningin der Helleenen geweest, de tweede, Marie, is de koningin van Zuid- Slavie; en reeds meermalen is het gerucht verhreidt, dat de koningin-weduwe ook voor haar jongste dochter een Balkantroon zou wenschen. JACKIE COOGAN TE PARIJS. Sommigen hebben er over geklaagd, dat er zooveel ophef wordt gemaakt, wanneer buitenlandsche filmsterren naar Nederland komen en het oude praatje van kleinsteedsch gedoe kwam weer op de proppen. Maar, ze kunnen gerustgesteld zijn, want, te oordee- len naar hetgeen de Parijsche correspondent van de H. Crt., meldt, is het in de mil- lioenenstad niet beter. Jackie Coogan, vroeger „the Kid",, maar thans een opgeschoten jongen, vertoeft momenteel in Parijs en dag en nacht letter- lijk wordt zijn hotel belegerd door jouma- listen, die Jackie te spreken vragen, hopend enkele „souvenirs" te kunnen opteekenen. Maar ,,the ex-Kid" verleent geen audienties voor het oogenblik en volstaat er mede door den hotelportier portretten te laten afgeven, waarop Z.Ed, zijn handteekenlng heeft gezet. En nauwelijks is dat bekend of men moet in allerhaast naar de politie telephoneercn om versterking, want het hotel begint te lijken op de oude Bastille op een zekeren 14en Juli. De portier alleen kan het niet meer af; de Parijsche jongedames vermoorden hem bijna in zijn portiersloge. En dan een nieuwe sen- satie: Jackie Coogan is ongesteld, heeft een verkoudheid opgeloopen en moet te bed blij- ven. De geheele geleerde wereld moet er bij worden geroepen. Een extra-wagen, gehuurd voor Jackie, die naar Cannes of Nice zou vertrekken, moet worden afbesteld. De hoteldirecteur is in zijn nopjes. Bulletins worden uitgegeven, Radio-Paris verspreidt het ongeluksnieuws over de heele wereld: Jackie, the ex-Kid is verkouden. Het Zwitsersche parlement, de Nationals Raad, bezit geen spreekgestoelte. Ieder rede naar spreelct vanaf zijn plaats. De parlementsleden, die zich voor de rede interesseeren, kunnen zich, evenals de leden der Bondsregeering, er omheen scharen, terwijl de andere afgevaardigden in groepjes gemoe- delijk staan te praten. Hierdoor vertoont een zitting van den Zwit- serschen Nationalen Raad uit den aard der zaak een onordelijk beeld en kunnen de pers- vertegenwoordigers en het publiek de debatten slechts met moeite volgen. Teneinde deze misstanden uit den weg te ruimen, diende de regeering een voorstel in en een spreekgestoelte op te richten. Na lange debatten, waarin de oprichtiug door de oppositie als „ondemocratisch" werd gekwalificeerd, werd het voorstel echter met 70 tegen 67 stemen verworpen, zoodat alle3 bij het oude blijft. HOE DROOG ZIJN DE -V. S.? Hoe droog zijn eigenlijk de Ver. Staten? Die vraag, door alle vreemdelingen en steeds meer Amerikanen opgeworpen, wordt schrijft de United Press, al naar de gezindheid van den ondervraagde verschillend beantweord. Edn ding is echter zoo deelt een der United Press-correspondenten te Washington mee wel zeker, n.l. dat het alcoholverbod't alcohol- verbruik niet belet. Deze correspondent, die in tal van deelen der Unie heeft gewoond, zou veeleer constateeren, dat men in bijna iedere plaats van 3000 of meer inwoners alcohol kan krijgen, mits men de bron kent. In de groote steden is het heelemaal geen kunst, bedwel- mende dranken te verkrijgen. Men kan bij de eerste de beste taxi-standplaats een of meer adressen vernemen, waar men bier en brande- wijn kan vinden. Te New-York, Chicago, De troit en vermoedelijk ook elders bestaan ,,bars" als in de tijden vo6r de prohibitie, met den traditioneelen messing stang tot steun voor den voet, met eetwaren die gratis worden ver- strekt om den dorst te prikkelen, met de groo te spiegels achter de toonbank. En vele dezer inrichtingen hebben haar stamgasten voorna- melijk onder de rustige burgers uit de buurt. Een zekere uitzondering maakt Washington, dat, voor zoover gezegden correspondent, be kend is, geen bar meer binnen zijn muren her- bergt. Daarmee wil overigens niet gezegd zijn, dat er geen drank meer is te krijgen. Integendeel, er zijn ontelbare bootleggers" (dranksmokkelaars), en een telefoontje naar 't juiste nummer is voldoende, om een bestel- ling op te geven, die prompt wordt uitge- voerd. Reeds na eenige minuten verschijnt iemand met een pakket, waarvan de inhoud zeker bedwelmend werkt, ten deele waar- schijnlijk zelfs vergiftig is, maar toch wel nooit doodelijke uitwerking zal hebben. Anders is de situatie in meer op landbouw aangewezen gewesten, zooals b.v. Oklahoma. Deze staat is sinds 1907 droog. En nu doet zich daar een verschijnsel voor, dat in menig opzicht interessant is. Terwijl n.l. in andere dingen een taenemende mate van standaardi- seering is waar te nemen men eet uit con- servenblikjes, kleedt zich louter met confectie, de fabriek heeft alom gezegevierd is men op e6n punt tot de vormen der oude huis- industrie teruggekeerd. Steeds vaker brouwt in Oklahoma de particulier zijn bier, lagert zijn wijn. De brandewijn wordt in ruwen staat van geheime branders betrokken en men laat hem dan in gebeitste vaten „rijpen". Meer- bedoelde correspondent kent elders in Oklaho ma, aan wier wanden rekken met biervaten staan, waarvan de inhoud met de toenemende ervaring der huisbrouwers steeds beter wordt. Daarentegen was de whisky, die men eenige jaren geleden in kleine plaatsen van Missouri kreeg, niet veel zaaks. Deze drank werd door rondreizende smokkelaars gesleten lieden die alle acht of veertien dagen in groote auto's de treek bezochten, bestellingen in ontvangst namen en hun waar deponeerden bij hun plaat- selijken vertegenwoordiger. Overigens is deze zeifverzorging geen pecialiteit van het platteland. Ook in New- York wordt gebrouwen, maar vooral veel wijn geperst. De commissaris van straten en wegen heeft in September meer straatreinigers noo dig dan anders, omdat, naar hij zelf verklaard heeft, er dien tijd zulk een massa druiven- schillen is op te ruimen, dat hrj het met den gewonen staf niet meer af kan. Er zijn dan ook dozijnen winkels in New-York, die in hun etalages al wat voor het brouwen en lageren noodig is ten toon stellen, dus ook flesschen, kurken, capsules, enz. De verkoop van deze dingen is evenmin strafbaar als de verkoop van hop en druiven. De wijnbouw in Califor nie is sinds de prohibitie buitengewoon sterk toogenomen, en het is zeer kenteekenend, dat de wijnbouwers, die eens tot de tegenstanders der prohibitie behoorden, thans voor de hand- having er van op de bres staan. Dat in Amerika gedronken wordt, staat dus vast. Maar wie drinkt? De United Press- correspondent sprak onlangs met een dagblad- directeur, die juist van een conferentie der directeurenvereeniging van het Midden-Westen terugkeerde een vergadering, waarvan alle leden publiekelijk voor de prohibitie optreden. Op hun bijenkomst echter dronken de heeren alcoholica. Nog duidelijker trad het contrast tusschen woord en daad bij de democratische partijeon- ventic te Houston aan het licht. De prohibitie- autoriteiten verklaarden, dat Houston droog zou zijn. Maar minstens twee bierhuizen wa- len dag en nacht geopend, en deze bevonden zich niet in een donkeren uithoek der stad, maar in de beste hotels, waar afgevaardigden en senatoren woonden. Wellicht zal de komende regeering zorgen, dat het drankverbod streng wordt doorge- voerd. Wellicht zal zij voor zekere wijziging der geldende bepalingen zorgdragen. Dan zal men mogelijk ook de vraag kunnen beantwoor- den: „Hoe droog zijn eigenlijk de Ver. Staten?" HONDEN-DRESSUUR. Honden bezitters ergeren zich voortdurend aan de hebbelijkheid van hun dieren om, als ze ,,uit" zijn met den baas allerlei lekker- nijen van de straat op te peuzelen. De hond blijkt dan een heel anderen smaak te hebben dan zijn baas, want die bromt over dien „vie- zen rommel", waarvan zijn Caro maar niet af wil blijven. Die snoeperijen zijn mede oor- zaak, dat de hond dikwijls z66 onaangenaam uit den bek riekt, dat hij niet in de kamer te dulden is. Een middel om het af te leeren kennen we niet tenzij men het absoluut be- nemen van elke bewegingsvrijheid een mid- del" zou willen noemen. De ondeugd is een- voudig een later niet of moeilijk te herstellen gebrek in de opvoeding van het dier. Als men tegen zulke alles-vreterij is, dan moet men den jongen hond bij zijn eerste wandelingen reeds leeren niets van de straat op te nemen. Voor die oefeningen kieze men bijv. een stillen landweg. Men ga er eerst alle<5n been en legge hier en daar op plekjes langs en op den weg die men onthoudt, iets „lekkers" neer, een stukje lever, een brokje baring of andere visch, een rauw stukje vleesch, of iets dergelijks. Nu haalt men den jongen hond, laat hem op den bewusten weg aan een lang touw z.g.n. „vrij" loopen, doch zorge bij de plaatsen, waar de hond in de verzoeking geleid kan worden het touw eenigszins gespannen te hebben. Men draait er zoo wat rond, tot de hond het ..lekkers" gevonden heeft en zoo gauw hij wil toehap- pen, laat men een nadrukkelijk „foei!" hoo- ren en geeft meteen een ruk aan het touw. Als men zoo twee of drie keer geoefend heeft, kent de hond het verbod. IN EEN 2000 JAAR OUD ETRUSKISCH GRAF. In 1828 werden de uitgestrekte kerkhoven van de eens machtige en bloeiende stad Vulci ontdekt en daar zijn meer kunstwerken gevonden dan in eenig ander deel van Etrurie. Het was prinses Bonaparte, de vrouw van Napoleon's broeder Lucien, die de ontdekking deed. Toen ze stond te kijken hoe boeren haar velden in de Pian di Voce beploegden, i zag de prinses een span ossen onder den grond verdwijnen. Het bleek, dat ze in een Etruskisch graf waren gevallen, en er war den daarna opgravingen op groote schaal gedaan. In den loop van 25 jaar werden 6000 gra ven geopend, hun inhoud die naar verschil lende musea in Europa werd gebracht lever- de prinses Bonaparte een aardige winst op. De toen ter tijde gevolgde methode was eenvoudig. Graven werden ggopend en ge- ledigd, daarna werden ze met aarde gevuld; de grond werd gelijk gemaakt en bebouwd. De tegenwoordige opgravingen, gefinan- cierd door een Italiaansch zakenman, Signor Ferraguti, zijn langs wetenschappelijken weg ondernomen. Er is een aantal nog ongerepte graven ge vonden, waarvan 66n een geraamte bevatte, dat bedekt was met de blauwe en witte sluiters, die men toen gebruikte in plaats van een laken. In de graven werden leeren voorwerpen gevonden met lgnteekeningen versierd, beur- zen met gekleurde glazen kralen, stukken geweven stof en een lauwerkrans, die nog even groen was als toen hij voor 2000 jaar in het graf van een Etruskischen held werd gelegd Het feit, dat er geen vazen zijn ge vonden, die men anders bijna altijd in Etrus- kjsche graven aantrof, wordt beschouwd als 5 als een aanwijzing, dat nieuw licht zal op- j! gaan over de begrafenisplechtigheden van 5 Etrurie. A Herulammr heeft de wetenschap reeds veel raadsels voorgelegd. Tot de moeilijkste be- hoort wel de ontcijfering van een aantal paryrusrollen, die bij de uitbarsting van den Vesuvius in het jaar 79 gedeeltelijk verkoold zijn en die eerst onlangs zijn ontdekt. De rol- i len zien er uit als verschrompelde bladen; toch kan men er de letters nog op onder- j scheiden. De groote breekbaarheid der rol- 1 len, die reeds bij de geringste aanraking uit- een dreigen te vallen, maakt het onderzoek buitengewoon lastig. Men hoopt door ioto- grafische opnamen op orthochromatische platen en met behulp van eiectrisch belichte reflexspiegels de onduidelijke schriftteekens leesbaar te maken. Het werk der ontcijfe ring wordt echter nog verzwaard door het feit, dat bij de verkoling van de rollen don- i kere vlekken ontstaan zijn, waardoor het schrift volkomen is uitgewischt, zoodat naar een deel van den zin geraden moet worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 6