ALGEMEEN NIEUWS- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. No. 8290. Vrydag 26 October 1928. 68e Jaargang Eerste Blad. HEEREN-BAAI ABOMttEMINTSPRUS: BIHNENLAND. fKTJIlLKTOH. De innemende Landlooper BUITENLAND. mmm Binnen Ter Neuzen f 1.40 per 3 maanden Buiren Ter Neuzen fr per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6.60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2.25. ovetiqe landen 2,60 per 3 maanden fr. per post Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Wocn«=daq- en Vrijdaqavond. Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling TWEED'S KAMER. Vergadering van Woensdag. Aan de agenda van Vrijdag worden eeniqe kleine wetsontwerpen toegevoegd. Aan de orde komt de wijzigmg van de Bevorderingswet voor de landmacht - beoogende de uitbreiding van het stelsel tot bevordering bij keuze en op wacht- qeld stelling van over complete officieren. De heer van Rappard ('lib.) betoogt. dat de voorgestelde regelrag. waarbq overcomplete officieren worden ontsia- qe«. de positie verzwakt van den orncier die door zijn eenzijdige opleiding weimg kans beeft op een burgerbetrekking Voorts is spreker bang, dat te veei za. worden gelet op theoretische kenms en te weiniq op practische bekwaamheid. Spr vraagt, dat de centrale commissie die bevordering bij keuze zal beoordeelen ©e heer Dekkers (r.k.) )uicbt het toe. dat bet stelsel van voorbevordering tnans wettelijk wordt geregeld. Hij aanvaardt dat stelsel, doch waarschuwt tegen eenzip diqe toepassing en wenscht niet dat de ee'rsAe Untenants reeds in aanmerking ko- jnen voor deze bevordering, aangezien deze te weinig gelegenheid hebben zich te onderscheiden. Met de mogelijkheid om officieren buiten de wet te omtslaan, gaat spr. niet mee. De heer j J. C. van Dijk (a.r acht de be paling en inzake het hooger plaatsen op de ranqlijst uitermate bedenkelijk. Zip die de hooge plaatsen in het leger innernen, moeten niet alleen uitmunten door theo retische kennis, maar vooxal door karak- ter en practisch handelen. Tegen het ont- slag van overcomplete officieren heeit spr ernstig bezwaar. Het is in het belang van de Weermacht, dat de rechtspositie der officieren door bijzondere waarborgen is omqeven. De'heer Tilanus (c.h.) acht het bevor dering svoorstel een stimulans voor de hooqere krijgsschool. die dit instituut niet noodig heeft, en vreest scheeve verhou- diingen. Ook tast het ontwerp de rechts positie der officieren aan, zoowel door de regelinq van de bevordering als door het on tela g'. Spr. zal tegen het voorstel stem- men. ©E SECRETARISKWESTIE TE HALSTEREN. Naar het D. v. N.-Br. verneemt, heeft de Commissaris der Koningin in Noord- Brabant aan hetgemeentebestuur van Haisteren, bij het onderhoud dat het met hem had over de secretariskwestie. me- degedeeld. dat daar in, hoogste instantie een beslissing is genomen ten gunste van den heer J. van Hoek, deze zaak als af- geidaan wordt beschouwd. HERZIENING AMBTENAARS- SALARISSEN. Naar Het Volk verneemt, zou de nieu- we salarisregeling, waarvoor de Centrale Commissie aan het einde dezer maand zal vengaderen, met 1 Nov. ingaan. De re geering is niet bereid aan het besluit te- rugwerkende kracht te geven. REDDINGBOOT SCHUTTEVAER. Men meldt dat de reddinqboot Schutte- door E. I. RATH. Vervolg. XXIV. De dageraad, die aarzelend zijn intrede deed, toen Rawlins naar zijn kamer terug- keerde, was een welkome gast. Rawlins bad geen zin om verder te slapen. Hij zal een tijdje voor het raam te kijken naar het licht, dat wonderlijke schadu- wen wierp, naarmate de zon opkwam; maar zijn geest was niet bezig met be- schouwingen over het aanbreken van den dag. Hij dacht na over menschen en hun doen en laten en niet het minst belang •rijk van alien was hij zelf. Zelden hield Wade Rawlins zich bezig met het berispen van Wade Rawlins. Hij beschouwd het als een nuttelooze bezig- heid; maar niettegenstaande zijn stelregel kon hij zich niet aan critiek onttrekken. ,,Lk had zelf moeten chauffeeren", mopperde hij. ,,Ik had kun.nen voorzien. dat ik den idioot niet kon vertrouwen; maar Hilda stuurde alles in de war. Ze daaqde me uit en ik was zwak genoeg om te blijven. En wat heb ik er aan ge- had? Ik ben niets wijzer geworden. Ik weet niiet eens of ze iets te vertellen had. Ik geloof heusch, dat Marian gelijk heeft wees voorzichtig, als Hilda lief tegen vaer, die gerechtelijk in Engeland ver- kocht is, voor den heer Schuttevaer is be- houden. BELOONDE MOED. Eenigen tijd geleden sloeg in de druk- ke Spoorlaan t.e Tiiburg een paard van Van Gend en Loos op hoi. Het dier rende in de richting van het terras van Hotel Suisse, waar op dat oogenblik veel bezoe- kers zaten. Reeds had het paard met de oorpooten het terras bryeikt, toen plot- seling de heer Jan van Heugten, chauf feur te Tiiburg, op het beest toesprong, bet vastgreep en, met eigen levensgevaar tot staan bracht. Zeer ernstige ongeluk- ken werden hierdoor voorkomen. Na bekomen advies heeft het Carnegie Heldenfonds den heer Van Heugten de groote bronzen mediaille toegekend, wel- ke hem namens den burgemeester door den commissaris der politie te Tiiburg werd uitgereikt. HET ONTWERP-ZIJLSTRA GEEN WET. De regeering heeft een voorstel inge- diend tot herstel der leerlingenschaal der lagere scholen per 1 Januari. In de Memorie van Toelichting wordt eraan herinnerd dat op 1 Januari 1930 de in 1923 vastgesteldie leerlingenschaal automatisch zou herleven en ook de leer- verplichting voor het zevende leerjaar zou worden hersteld. Het initiatief-voorstel Zijlstra heeft ten doel de moeilijkheden, welke uit de in 1924 ingevoerde leerlingenschaal voort- vloeien, althans voor de kleine schooltjes zoo spoedig mogelijk op te heffen. Een ernstig bezwaar tegen dit voorstel ziet de regeering echter hierin, dat het een blijvende voorziening geeft en dat et ook niet voor alle scholen zal gelden. Daarom wordt voorgesteld de in de wet van 30 Juni 1924 vastgestelde bepalingen betreffende de beperking van het aantal leerkrachten niet langer te bestendigen, dan tot het eind van het op 31 December 1928 loopende schooljaar of den op dien dbg loopenden schoolcursus. Bij de Tweed'e Kamer is ingekomen een missive van den directeur van het kabi- net der Koningin. houden.de kennisgeving dat H.M. het door de Eerste Kamer in haar vergadering van 20 Juni jl. aange- nomen voorstel van wet van den heer Zijlstra tot wijziging van de wet van 30 Juni 1924 (Staatsbiad no. 319) en van art. 28 der Lager Onderwijswet 1920 niet heeft goedgekeurd. DE ONDERHANDELINGEN MET BELGIe. De Vingteme Siecle schrijft, dat de uit- eenzetting van den minister van Buiten- landsche Zaken het grootste gedeelte van de bespreking in den raad van ministers in beslag heeft genomen. Het blad kondigt aan, dat de prelimi- naire besprekingen in Den Haag zullen worden gevolgd door besprekingen te Brussel, waar twee Nederlandsche gede- legeerden worden verwacht. Het blad voegt er aan toe, dat nu de technische kant een onderwerp van on- derzoek heeft uitgemaakt. de nieuwe be sprekingen misschien zullen gaan over het politieke deel van de kwestie. ,,Er De zon begon de toppen der boomen te kleuren. toen hij opstond en zijn pyja- ma verwisselde tegen een badpak. Hij school een paar schoenen aan, hul.de zich in een badmantel en liep naar beneden. Een minuut of vijf liep hij den looppas over het bedauwde gras, totdat het bloed hem door de aderen joeg, daama ging hij naar den vijver. Toen hij in de buurt kwam, kon hij uit de geluiden aan den anderen kant van de groene heg opmaken, dat hij niet de eerste was. Waarschijnlijk Marian, dacht hij; zij was bijna altijd het eerst op. Maar het was Hilda. Ze was juist uit het glinsterende water gekropen en stond op den marmeren rand, als een druipen- de Diana in badcostuum. Ze zagen el- kaar op hetzelfde oogenblik. Rawlins was geheel onvoorbereid op een ontmoeting, maar hij aarzelde geen oogenblik, toen hij op haar toetrad. ..Water koud?' vroeg hij. De onderzoekende blik, waarmee ze hem aankeek, was een stille vraag, die ze blijkbaar niet durfde uitspreken. ,,Neen, het water is heelemaal niet koud", antwoordde ze. Toen begreep hij, dat de koelheid er- gens anders was, maar hij glimlachte, terwijl hij zijn schoenen uitschopte en den badmantel op een bank gooide. Hilda liep al naar den springtoren. Ze maakte op hem den indruk van een mooie, slan- ke Amezone een volwassen Marian. Dit was de eerste keer, dat ze elkaar bij den vijver ontmoetten. Als Hilda al merkte, dat hij naar haar keek, verried ze dit toch niet. Het bracht haar in het minst niet van de wijs, toen ze zich balanceerde boven op den spring toren, de armen omhoog strekte en lang- zaara nademde. Met een grooten boog blijft evenwel hoop, dat ons aannemelij- ker voorstellen zullen worden gedaan met betrekking tot het kanaal, dat ons met den Rijn moet verbinden. daar het door onze noorddijke buren voorgestelde ont werp technisch onverdedigbaar is." De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: 4 De vaak van olficieele zijdie gei'nspi- reerde Independance Beige schrijft naar aanleiding van den terugkeer van de Bel- gische experts uit 's Gravenhage. dat het vast staat. dat de Nederlandsche voor stellen geen basis tot accoord mogelijk maken, daar de voorgestelde verbinding van Antwerpen met den Rijn al te boch- tig en onbruikbaar zou zijn. INGEZONDEN IIEDEDEELINGEN van. Wat den groni: 'er besprekingen be- treft, zoo zegt het blad verder, weet men niets te stellen tegenover het programma der Belgische eischen, dat niets aanval- lends ten opzichte van Nederland bevat en geenszins overdreven is ten aanzien van de Nederlandsche oeconomische be- langen. Dit programma overschrijdt ner- gens de grens van bet recht, dat Belgie bezit ingevolge de verdragen en is een minimum beneden hetwelk het der Belgi sche regeering onmogelijk is te gaan, zon- der noodwendigheden te schaden, in wel ke wij hebben te voorzien. Op technisch gebied, aldus de Indepen dance verder, hebben de Nederlandsche regeering en -experts evenmin iets kun- nen afdoen van de Belgische vragen. Men kan toch niet het feit, dat een deel van de Nederlandsche opinie, ten on- rechte opqezweept door een vijandig te genover de ontwikkeling en de welvaart van de haven van Antwerpen staande groep, zich tegen de Belgische thesis ver- zet. als een afdoend argument gaan be- schouwen. Deze vijandigheid is van zul- ken aard zelfs, dat zij niet alleen de ver- plichting, den geest der tactaten te eer- biedigen, in den wind slaat. maar het zelfde doet met principes van internatio- nale oeconomische solidariteit. De Belgische regeering, aldus besluit het commentaar, zou liever afzien van voortzetting van de onderhandielingen en liet ze zich naar beneden vallen en bijna geruischloos gleed ze in het water. Rawlins besteeg den toren en volgde haar voorbeeld. Een minuut of wat brachten ze het water in den vijver in heftige beroering, zonder een woord te zeg gen of elkaar zelfs aan te zien. Rawlins ontdekte alleen. dat Hil da een mooier slag had dan Marian en zoo snel kon zwemmen, dat hij moeite zou hebben haar bij te houden. Na-eenigen tijd klom ze prcest-end op het droge, nam een wollen mantel, die op den rand van den vijver lag en sloeg dien om. Hij dacht dat ze naar huis ging zonder verder notitie van hem te nemen, maar tot zijn verwondering wenkte ze hem. Toen hij haar bereikte, zat ze op een bank te spelen met haar gummi zwem- muts. ,,Ga zitten", zei ze. Rawlins gehoorzaamde. ..Vertel me nu alles, Wade. Hij was langzamerhand voorbereid. Hoewel hij niet alles vertelde, verzweeg hij toch niet veel. Hij begreep, dat het veiliger was het een en ander dat ze ge- zien en gehoord had, uit te leggen. Hilda knikte van tijd tot tijd, terwijl hij sprak. Ze keek ernstig en gaf geen' teeken van verontwaardiging. ..Natuurlijk wist ik, dat vader poker speelt" zei ze. ..Het kan me niets sche- len en hij heeft geld genoeg, maar moe- der is er tegen. Ik ben blij voor haar, dat ze zoo vast slaapt. Ze is heelemaal met wakker geweest. Ik heb in haar kamer gekeken om er zeker van te zijn. ..Dat helpt natuurlijk. roerkte hij op. Het bespaart haar een hoop verdriet en teleurstelling", zei Hilda knikkend. het idee van een verdrag laten varen, in- dien dit niet volledige voldoening mocht geven op het stuk der Belgische vragen. Het zou er alsdan op aankomen, terug te keeren tot de overweging van een for- mule, welke men totdusver gemeend heeft te kunnen terzijde laten, maar welke de omstandighedfen weer op het voorplan blijken te zullen brengen, deze namelijk der internationalisatie van de Schelde- monden. Er blijft ons enkel over den wensch uit te spreken, dat de Neder landsche regeering zich daarvan reken- schap zal geven en de te Brussel ver- wachte ambtenaren in het bezit zullen zijn van meer verzoenende onderrichtingen dan deze der experts. Belga seint uit Brussel In Belgische officieele kringen verklaart men, dat ten opzichte van de besprekin gen tusschen Nederland en Belgie nog geen enkele beslissing is genomen en dat de Belgische regeering zich op het oogen blik slechts bezig houdt met het rapport dat haar door de deskundigen is voorge- legd. MET KRACHT ZEI AMANOELLAH ZIJN HERVORMINGEN DOOR. Een Reutertelegram uit Pesjawar be- vestigt than.s, dat de vorige week te Ka- boel 4 Mohammedaansche priesters, 011- der wie de zeer invloedrijke Abdoer Ra- haman, ter dood zijn gebracht, omdat zij zich tegen de liervormingen van koning Amanoellah hadden verzet. Abdoer Ra- haman was de leider van de uiterst reohtsche Mohammedanen, die hun leden hebben gewijd aan de handhaving van de oude zeden. Hun woede was vooral op- gewekt door Amanoellah s actie tegen den sluier der vrouwen, welke actie in het openbaar was ingezet door de ont- sluiering van koningin Soeraya. Men mompelt aan de Indisch Afghaan- sche grens, dat de koning nog meer execu tes heeft gelast en dat hij de arrestatie heeft bevolen van Inayat Oellah, zijn oud- sten broeder, die indertijd medeplichtig i heette te zijn aan den moord op d-en vori- gen emir, Habiboellah, en wiens troons- bestijging door Amanoellah was verhin- derd. Koningin Soeraya staat haar gemaal in zijn moeilijkheden kranig ter zijde. Zij is een koene amazone en aan persoonlijken moed schijnt het haar allerminst te ont- breken. Krachtigen steun vindt zij bij haar vader, den gewezen minister van buitenlandsche zaken. Beg Chan Tarzi. en bij haar broeder Abdoel Tarzi, die leider is van de cavalarieschool te Kaboel. Dezer dagen heeft koning Amanoellah een nieuwe reeks hervormingen afgekon- digd', waarvan de belangrijkste zijn Geen Afghaan mag een vrouw huwen zonder haar toestemming. In de provincie moeten meisjessoholen worden geopend. Er worden ziekenhuizen voor vrouwen gebouwd. De Club te Kaboel moet open- staan voor buitenlanders.. De burgerlijke luchtvaart wordt aangemoedigd door de vorming van een vereeniging. Er worden cursussen voor bouwkunst, schilderkunst en landbouw geopend. die voor mannen en vrouwen toegankelijk zijn. EEN TRANENVERWEKKENDE BOM. Bij een herdenking van de invoering der Socialistenwet te Hochst am Main, waar afg. Scheidemann een rede hield, wierp een der aanwezige rechtsradfcalen naar de Voss. Ztg. meldt, een tranen- verwekkende gasbom in de zaal, welke door de toehoorders in allerijl werd ont- ruimd, zoodat de vergadering moest wor den geschorst. Eerst na geruimen tijd te zijn gelucht, kon de zaal weer in gebruik worden genomen. De dader wist te ont- komen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN IIITLATINGEN VAN STAATSLIEDEN. Het zou niet te verwonderen zijn, schrijft de N. R. Crt. als de, door de publicatie van de stukken, hoog opge- vlamde polemieik over de Engelsch-Fran- sche vlootovereenkomst nu snel uitdoof- de gelijk een stroovuur, want belangstel- ling is moeilijk gaande te houden over een overeenkomst die reeds dood verklaard is. De droge opmerking van president Coolidge, uit Washington geseind, dat hij „het moeilijk achtte te constateeren dat het accoord tot het slagen van het stri ven naar ontwapening heeft bijgedragen kan men zich te Londen en te Parijs thans in het oor knoopen en zij klopt precies met wat men aan deze zijde van den Oceaan had opgemerkt. Een overeen komst waaraan een onbeperkte aanbouw van zekere categorien van oorlogssche- pen vastzit, kan moeilijk den weg naar ontwapening effenen. Er blijft niets an ders over dan te constateeren, dat het in het ontwapeningsvraagstuik op de oude moeilijkheden hokt en dat de geheele ge- schiedenis van het vlootaccoord slechts nog eens scherp daar het licht op heeft laten vallen. Men weet nu alleen dat En geland en Frankrijk elkaar op zee niet meer als hypothetische vijanden beschou- wen en dit geeft steun aan het vermoeden dat de Engelsche admiraliteit haar aan- dacht tegenwoordig richt op de verdedi- gingsimiddelen naar den kant van de Oostzee en den Atlantischen Oceaan. en Franikrijk op die voor de kusten van de Middellandsche Zee, waar het nog altijd een onvriendelijken buurman heeft. Van de 164 oorlogsschepen die volgens het in 1920 aangenomen Fransche vlootprogram gebouwd zijn of worden (in 1932 moet het uitgevoerd zijn) zijn er 91 duikbooten. De Fransche marine beschouwt dus het onderzeesche oorlogsvaartuig als een be- langrijk bestanddeel van de vloot en zal deze opvatting niet opgeven, ook al zou- den andere zeemogendheden dit type wil- len beperken of afschaffen. Zoo ook zal Engeland voortgaan met te zorgen dat geen tekort aan kleine kruisers krijgt. Een ruim maximum voor de scheepstvpen die Engeland en Frankrijk elk voor zich het noodigst meenen te hebben, lijkt het eenige waarvoor zij ten aanzien van be- ,,Het was dezelfde vrouw, die hier dien middag was, nietwaar?" „Ja. We zullen haar Anna belle noe- men, als je het goed vindt." ,,Ken je haar al lang? ..Nogal", antwoordde Rawlins. ,,Heb je haar aan mijn vader voorge steld?" ,,Neen." Heeft vader dan Ze eindigde haar zin met een veelbe- teekenenden blik. „0 neen, dat niet", zei hij snel. Tot dusver was het hem gelukt, Kane er buiten te houden. Hij wist niet, hoe lang hij dit zou kunlien volhouden, maar zijn bescheidenheid verbood hem onthul- lingen te doen, voordat het strikt nood- zakelijk was. Hij begreep, dat Hen ry Kilbourne's schande al meer dan ge noeg was voor Hilda. Dat hij zichzelf te schande had gemaakt, was zoo duide- lijk, dat er niet eens over gesproken be- hoefde te worden. ..Dan geloof ik niet, dat ik begrijp, hoe mijn vad'er haar kent zei Hilda lang- zaam, zich de hersens pijnigend om een mogelijke oplossing te vinden. Ik weet het zelf niet precies." ,,Ze is zeker van plan het schandaal ruchtbaar te maken? ,,Dat hoeft nog niet, lijkt me." ,.Het is haar natuurlijk om geld te doen", peinsde Hilda. ..Ze heeft al wat gekregen," antwoord de Rawlins. ,,Ik weet niet hoeveel. Het leek nogal wat. Misschien blijkt het ge noeg te zijn." ,,En hoe staat het met onze auto?" ..Dat is ets, waarnaar we alleen kun nen raden. Ik begreep, dat het noodzake- lijk was haar weg te krijgen." Hilda knikte. Ze moest toegeven, dat hij het handig gedaan had. Ze had liever Annabelle alle auto's uit de garage ge- geven dan dat haar moeder gewekt was; maar Annabelle zelf bleef een raadsel. Een onaangename gedachte kwam tel- kens weer bij haar op. Misschien kon Rawlins verklaard worden door Anna belle. Menschen met een duister verle- den en een onbekend doel hadden soms handlangers. Haar gevoel kwam tegen deze theorie in opstand, maar ze kon haar toch niet geheel verwerpen. De mogelijkheid, dat ze Franklin Fiel ding te logeeren hadden. meende ze nu wel te kunnen uitschakelen. Ze begreep, dat ze den sleutel van Rawlins g-eheim elders moest zoeken. ,.Ja, het was noodig haar weg te krij gen", zei ze. ,,Het komt er niets op aan. als moeder maar gespaard wordt. Ze heeft niet alleen een afkeer van spelen, maar dit zou Ze besloot haar woor- den met een veelzeggend gebaar. ..Jij wilt zeker wel als bemiddelaar optreden?" voegde ze er aan toe. ..Hoezoo?" ..Met die vrouw en het geld. Va der zal de zaak natuurlijk in handen van zijn advocaten geven." Rawlins dacht na. Hij begon langza merhand haar gedachtengang te begrij- pen en deze stond hem niet aan; maar hij wist niet, wat te doen. Hilda's wijsgeeri- ge houding begreep hij ook niet. Als ze tot een uitbarsting gekomen was. zou hij het makkelijiker gevonden hebben. ..Misschien is het niet noodig, dat er onderhandeld wordt." zei hij. ,,Ik hoop het. We kunnen natuurlijk betalen. We zullen niet gaan afdingen. (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE COURANT 46! je is verschaft U Uw pijp indien gij haar vult met de zachte, geurige, goedbranJ dende D. E. HeerenbaaL Ontzeg U dit genot niet langer. maar koop nog van- daag een pakje. ECHTE FRIESCHE Melange van rijpe tabakken. 7■feeds vanaf 50 cl. per pond 20 cl. per ons - 10 cl. per ons

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1