Fa J. L. JURRIJ Huwelijks Vacantie Goedkoope Kinder en Familievoorstelling De Luie Lafaard Weg met ONZE BEKENDE LAGE PRIJZEN Ane4 De Aanhouder Wint Roomboter Verder ons bekend mooi Bijprogramma. zoowel v als morgen! NOORDSTRAAT 58 TER NEUZEN 1.08 per pond Fa Wed. A, H. DONZE, Fa P, J. VAN DE SANDE In de hoofdrol BUCK JONES. Pluimvee-rubriek. Huis en Hof. Loje 1,-, Parket SO tent Eerste Rang 60 tent, Tweede Rang 40 cent, Derde Rang 20 cent. TRUITJES MOLTON j BROEKJES WOLLEN WIEGENDEKENTJES FLANELLETJES SATINETTEN BORSTROKJES PAKJES JURKJES MANTELTJES MUTSJES KOUSJES SCHOENTJES WW VERHUISD OE SLOKKEN 7. ZONDAGMIDDAG 4 UUR. D. TECTOR pr PR1J8 fU- Het Huis der Verschrikkingen. Het Huis der Verschrikkingen. Het Huis der Verschrikkingen. ALS TWEEDE HOOFDNUWIWIER Sensationeel spel in 8 Acten. Toegankelijk voor personen boven 14 jaar. G f N b' I van Znndstraat 6, naar Tel. 116. Contr. Pl.z.k. Dienst, DE REGT. nagegaan en gezien dat er geen mogelijkheid bestaat om 66 leerlingen per lokaal te plaat- sen; het zevende leerjaar moet tooh in het be- iang van het onderwijs in een lokaal worden ondergebracht en daar geen enkele klas vol doende ruimte ibiedt om 20 tot 30 leerlingen meer op te nemen, is uitbreiding met een lo kaal noodzakelijk. B. en W. geven de verzeke- ring dat de bouw zoo zuinig mogelijk, voor zoover het belang van het onderwijs dit toe- laat, zal worden uitgevoerd, terwijl van de bevoegdheden, die het gemeentebestuur heeft, om zich met de uitvoering van het werk in te laten, een ruim gebruik zullen maken; spre- ker vertrouwt dat de Raad voldoende vertrou- wen in het college heeft om ten aanzien van de uitvoering gerust te zijn. De heer Hage- man vermoedt d'at het schoolbestuur zich ver- gist en er geen rekening mee houdt, dat het zevende leerjaar hier langs de grens met tot gevolg zal hebben, dat de schoolbevoik ng zoozeer zal toenemen; de vele hier woonachtige Belgische kinderen kunnen niet verplicht wor den hier de school te blijven bezoeken en van deze zull&n zeer vele zoowel wegens het hooge schoolgeld als wegens deze verlenging van den leerplicht de school hier verlatsn, zoodat in plaats van zeven lokalen, vijf wel voldoende zullen zijn; spreker verzekert uitdrukkalijk dat het leerlingental eer zal af- dan toenemen en is er tegen in elk geval reeds nu tot den bouw van een schoollokaal ta besluiten. De Voorzit- ter vermoedt dat de verwachting, dat vele kinderen de Belgische school zullen gaan be zoeken voortspruit uit de veranderstelling dat het schoolgeld zal worden verhoogd, doch hier- van is nog geen sprake en hiervoor is ook geen directe aanleiding; voorts moet spreker erop wijzen, dat vele Belgische kinderen Ne- derlandsche scholen komen bezoeken, over- tuigd als men aan gene zijde der grens is, dat het Nederlandsch onderwijs op een heel wat hooger peil staat dan het Belgische; de In- specteur van het Lager Onderwijs, aldus spre ker, verwachtte ovenmin als gevolg van het zevende leerjaar een vertrek van leerlingen naar de Belgische scholen. De heer Kindt heeft geen bezwaar tegen dat schoollokaal als dat noodig is, d'och vindt het verzoek van het schoolbestuur wat voorbarig; thans zijn er 274 leerlingen, op 1 Mei a.s. vermoedelijk 297, in- dien nauwelijks 19 leerlingen aan dit aantal ontbreken, bestaat er zelfs geen recht op rijks- vergoeding voor een zeven de leerkracht en waartoe zou dan het zevende lokaal dienen, voorts kan de Raad zich vasthouden aan de bestemming van elk lokaal voor 56 leerlingen, deze moeten dan toch geplaatst kunnen wor den. Wanneer in Mei a.s. blijkt dat dit niet mogelijk is, is er nog in een paar maanden een lokaal gebouwd, terwijl men, nu hot risico van een overbodig lokaal op zich neemt en in elk geval zes maanden rente meer dan strict noo dig is verspeelt. De heer Vercauteren wijst op de school te Nieuw-Namen waar duidelijk uit- komt dat de schoolbevolking niet toeneemt; daar zijn zes lokalen doch reeds eenigen tijd slechts vijf in gebruik, omdat er slechts voor vijf l?erkrachten recht op rijksvergoeding be staat. Met acht stemmen en twee onthoudin- gen (v. d. Heijden en v. d. Branden) wordt op het verzoek afwijzend' beschikt. De begrootingen voor het dienatjaaT 1929 der gemeente en van het G. E. B. worden met enkele wijzigingen vastgesteld op 63320,035 resp. 15153,74. Op voorstel van den heer Teulings wordt de jaarwedde van den gemeente-bouwkundige J. Bauwens verhoogd met f 150 en gebracht op 600 De heer Kindt verzoekt overweging van het idee een gemeenteweegbrug te plaatsen aan de Kon. Emmahaven alsmede of de gratifica- ties der Rijkspolitie moeten worden gehand- haafd' en de heffing voor staanplaatsen voor inrichtingen voor vermakelijkheid te herzien; de heer Teulings verzoekt gratis vervoer per autobus Hulst Nieuw Namen voor de raadsle- den van Nieuw Namen, hetgeen bedongen wordt als voorwaarde voor het gcmeentelijk subsidie. Aan L. Cleijman wordt wegens het slechte weer tijdens de kermisdagen te Nieuw Namen 5 staanplaatsgeld gerestitueerd. Bij de rondvraag doet de Voorzitter ver- schillende med'edeelingen, o.a. dat in Augus tus 1929 de eerste Zeeuwsche klompenbeurs in deze gemeente zal worden gehouden, welke ge- beurtenis spreker zich voorstalt feestelijk en officieel te doen vieren; te zijner tijd zal den Raad hiervoor een klein crediet worden ge- vraagd. Deze klompenbeurs, de Rijksvoorlich- tingsdienst in de klompenbewerking en het in- voerrecht op klompen vanaf 24 October a.si geldende, stemmen hoopvol voor de toekomst der klompenindustrie en d'aarmee voor de ge- heele gemeente. Ook voor de mosselvissohers ziet spreker het zonnetje door de wolken drin- gen, doordat de Zeeuwsche mosselrvisschers- bond voortaan zelf mosselaaad in de Zuiderzee zal mogen verpachten. Spreker verwacht voorts binnen niet te langen tijd eenige leden van Ged. Staten voor besprekingen inzake verbe- tering van den weg van Clinge naar Nieuw- namen en zal dan tegelijk de heeren uitnoodi- gen nog eens een kijkje te gaan nemen in d'e Gentsche straat te Kapellabrug. De heer Vercauteren verzoekt afsluiting van het Achterstraatje te Nieuw Namen voor rij- en voertuigen. De heer Hageman verzoekt wijziging van de Alg. Politieverordening met betrekking tot het sluitin.gsuur en het kaartspelen langs den openibaren weg. De heer Smet verzoekt nog- maals verbetering of althans behoud van het verharde voetpad in het Zeegat. De Voorzit ter zegt overweging toe. Hierna sluiting. Vragen. deze rubriek betreffende. kunnen door de abonnd's worden ge- zonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaar- desingel 96c te Rotterdam. Postzegei van 7!£ cent voor antwoord insluiten en uitdrukkelijk blad vermelden. Over bacterien in eieren. Van typhus en versche eitjes. In mijn vorig artikel verwees ik naar de witte diarrhe der kuikens als voorbeeld hoe gevaarlijke bacillen van kippen en kuikens in den dooier van eieren kunnen zitten. Een zeer frappant voorbeeld daarvan las ik juist heden in een Amerikaansch vee- artsenrjkundig trjdschrift. Op 1 Maart j.l. kreeg een groot konijnenfokker in Nebraska van een loonbroederij een party onbevruchte broedeieren die eenige dagen in de machine gelegen hadden en na schouwing verwijderd waren. Hij mengde deze eieren rauw met het meel voor de konijnen en voerde dit aan zijn dieren. Het gevolg was dat binnen 2 dagen er een paar stierven en dat op 12 Maart 125 konijnen, zegge een honderd vijf- en-twintig dieren dood waren en er slechts drie overbleven van de geheele fokkerij. Een reuzen-strop dus voor den man die gedacht had zijn beestjes goed to doen met lekkere eitjes. Daar scliiet me opeens heel iets an- ders in, als ik daar spreek van een reuzen- strop en een eigenaar die zijn beestjes goed wou doen. Eergisteren kreeg ik eenige doode eenden ter onderzoek, mooie Campbells met een brief er bij, dat er 's morgens vijftien dood rondom den drinkbak lagen. De goede man had wel eens gelezen van drinkwater ontsmetten met ijzervitriool of kopervitriool en had nu in plaats van een heele slappe op- lossing, er zoowat een 5 oplossing van ge- maaki. Waarschijnlijk onder het leeken- motief: als een klein beetje helpt dan helpt een hoop dubbel zoo gauw! had hij gedacht het water eens grondig te ontsmetten met het gevolg, cat hij ineens radikaal van zijn mooie eendjas af was. De binnenwand der maag zag finaal groen van al het koper vitriool. Nu verder over de konijnenstrop. By onderzoek bleek dat de broedeieren be- smet waren met de bacillen der witte diarrhe en dat deze binnen enkele dagen ook alle ko nijnen vermoord hadden onder echte ver- schijnseien van een algemeene bloedvergifti- ging. Typisch is ook weer, dat wat bij de kippen bij de z.g. Kleinsche ziekte een hoofd- verschijnsel is, n.l. de sterk gezwollen milt, dit ook bg de konijnen een opvallend ver- sehijnsel was. Zoo ongemerkt draai ik nu al heel aardig in mijn eigenlijk onderwerp, want we hebben nu daar juist een sterk voorbeeld gezien hoe besmette eieren ook voor andere dieren dan kippen gevaarlijk kunnen zijn. Blijven wij nu eens even bij deze bacillen der witte diarrhe dan hebben we daar te maken met bacillen uit een hoogst gevaar lijke groep, die men zou kunnen noemen de ,,typhus-coligroep", waarvan dus de beide uitersten di typhusbacil en de colibacil zijn. De typhusbacil veroorzaakt typhus bij den menscn en de colibacil komt vrijwel overal voor zouder veel schade te doen, terwijl hij soms groote sterfte onder jonge dieren ver oorzaakt (kalveren, kuikens, enz.). De typhusbacil verschilt nog al van de colibacil, doch er bestaan massa's soorten bacillen die als het ware een overgang vor- men en die men para-typhus bacillen of para-coli-bacillen noemt. De para-typhus- bacillen nu zijn weer heele kwade rakkers. Er zjjn verscheidene soorten van die o.a. bij den mensch typhus veroorzaken, die de oor- zaak zijn van sommige vleeschvergiftigingen, die tegenwoordig in ons land heel wat dui- ven doen sterven onder verschijnselen van darmontsteking of vleugellamheid, die heel wat kamer-siervogeltjes, zooals kanaries, parkietjes enz. die de oorzaak zijn van kal- versterfte, varkenspest, muizen- en ratten- 3terfte (daarvoor worden ze juist met opzet gekweekt) enz. enz. Al deze para-typhusbacillen verschillen on- derling weer meer of minder en alles is er nog lang niet over bekend. Zoo heb ik bij eendensterfte ook herhaaldemalen para- typhusbacillen gevonden en ook gevonden, dat deze bacillen met de dooiers overge- bracht werden en sterfte onder jonge eenden veroorzaakten. En daarmee kom ik nu weer vanzelf op een ander raar geval. Een tijdje geleden stierf in Engeland een meisje van 20 jaar, nadat zij een eendenei rauw gegeten had en by lyksehouwing werd uitgemaakt, dat zy besmet was met para- typhusbacillen uit het eendenei. Van derge- lyke gevallen zyn er meer bekend, al moet men erg voorzichtig zyn met het trekken van conclusies. Het is n.l. ook bekend, dat sommige menschen geweldig gevoelig zyn voor eieren net als voor aardbeien en andere stoffen. Er is een geval bekend van overge- voeligheid voor eieren in vier achtereen vol- gende geslachten. Nadat men een dezer per- sonen ongemerkt wat ei in de koffie gedaan had, kreeg hij hevige benauwdheid, gezwol len oogleden en andere verschijnselen. Ik voor my houd dan ook het verband tus- schen de para-typhusbacillen der eenden en van het gestorven meisje en anderen nog lang niet met zekerheid bewezen, maar het pertinent ontkennen zooals sommigen doen, acht ik hoogst on juist. Van die para-typhus bacillen weten we nog zoo akelig weinig af als het er op aankomt, maar zeker is wel, dat er bijv. tusschen vleeschvergiftigings- bacilien, bacillen der Klein'sche ziekte en die der witte diarrhe een nauwe verwantschap bestaat, die zich door bepaalde laboratorium- proeven met bloedserum gemakkelijk laat bewijzen. Toch blijkt uit de ervaring wel, dat het gevaar in deze richting niet zoo groot is en dat we gerust door kunnen gaan onze eitjes te consumeeren en er desnoods nog veel meer te eten dan we tot nu toe deden. Dat zal meteen onze Nederlandsche pluimveeteelt bevorderen. Liefst dan natuur- lijk versche eitjes en om dat nog eens duide lijk te maken eindig ik na dit nare bacterien- praatje met een mop die niet onaardig is. De volgende keer gaan we dan tenslotte de vraag der tuberculose eens bekyken. In sommige landen worden de eieren soms netjes in papiertjes gepakt voor ze verzon- den worden bijv. in Australie. Ze gaan dan keurig verpakt naar Engeland. Nu had een lief jong meisje ergens in Australie op zoo'n papiertje geschreven: ,,Dit ei is ingepakt door een jong meisje duizenden mijlen ver van Engeland. Zy wordt voor het knapste en aardigste meisje uit haar streek gehou den en is bereld den man te trouwen die dit eitje ppeet". Verder gaf zij haar adres op. Op zekeren dag dan pakt een Engelschman dit eitje uit, dat hij in den winkel als een versch eitje gekocht had. Direct telegrafeert hij naar Australie: „Ik zal je gaame trou wen." Een poos later krijgt hy een telegram terug: ,,Ergt vereert met je huwelijksaan- zoek, doch ik ben inmiddels al getrouwd en heb al drie kinderen." Van versche eitjes gesproken. Dr. TE HENNEPE. HERFST IN DEN TTJIN. Het is herfst in den tuin, in het park, in de geheele natuur. De herfsttinten zijn, indien de tuinaanleg oordeelkundig is, de prachtig- ste versiering van de bloementuin en het eenigste bezwaar dat er tegen deze schitte- rende kleurenpracht Is aan te voeren, is wel dat het iets weemoedigs over zich heeft en dat het slechts zoo kort duurt. Zonder op- houden laten boomen en heesters hun zomer- kleed vallen en neerdwarrelde bladeren vonmen een warm en beschuttend winter- kleed voor de wortels. Het zijn hun laatste trouwe plichten die ze vervullen. En deze resten van verdwenen schoon kunnen we niet laten liggen. Het is weer de tyd van bladharken. Kleinere tuinen kun nen zeer gemakkelijk geregeld van bladeren jvorden gezuiverd, doch by grootere tuinen is het beter hiermede te wachten, totdat na- genoeg alle boomen en heesters kaal zyn. Daar valt de groote schoonmaak dus eenig- zins later. De afgevallen bladeren worden na het op- ruimen niet zoo rnaar weggegooid, doch netjes op een hoop bij een gebracht, omdat we deze voor meerdere doeleinden uitstekend kunnen gebruiken. Bij voorkeur zoeken we hiervoor een eenigszins beschutte plaats uit, waardoor het hinderlijke en vervelende weg- waaien wordt voorkomen. Het volgende na- jaar zijn deze bladeren reeds tot grove blad- aarde verteerd en als we deze bladeren slechts bijeen weten te houden en af en toe eens omzetten, dan krijgen we de uitstekende bladaarde, die voor een juiste en doeltreffen- de cultuur der planten onontbeerlijk is Zoo noodig kan de voedingswaarde hiervan door toevoeging van andere meststoffen nog wor den verhoogd. Nu alles in de natuur afsterft en steeds meer alles tot schijnbare rust komt, zijn er nog volop werkzaambeden voor den tuinman. De rust in de natuur is voor hem geen rust, want behalve de gewone najaars-zorgen, ont- werpt hy zijn plannen voor de toekomst, voor het volgende jaar. Nu en niet het vol gende jaar moet reeds een plan zyn ontwor- pen over nieuwe aanleg, veranderingen, enz. Zoolang de grond niet hardgevroren is kan het planten of verplanten van boomen en heesters nog plaats hebben Ruimen we oude boomen of heesters op omdat ze te oud wor den of omdat zij kwijnen of om welke redenen ook, dan is het noodzakeiyk alvorens er an dere in de oude plantgaten worden gezet, dat de grond eerst flink diep losgemaakt wordt. Bovendien brengen we in deze oude plant gaten nieuwe aarde en verteerden mest By het planten dient er goed op te worden gelet dat de aarde tusschen de wortels goed aan- gedrukt wordt, opdat er geen holten ont- staan, waardoor eventueel de wortels zouden verdrogen. In het algemeen moeten wortel- en takgestel ongeveer denzelfden omvang hebben. Wortels welke beschadigd zijn wor den glad afgesneden en overtollige of ver- keerd gegroeide takken verwijderd. Zijn we na aankomst der bestelde heesters of boomen niet direct in de gelegenheid om te planten, dan direct inkuilen. Overvalt ons dan de vorst, dan zal het in den regel noodzakelijk zijn, om de wortels nog wat meer te bedek- ken. Bij het planten op kleigrond vermengen we de grond voor het planten met turf- strooisel, bladaarde of veen, waardoor meer waronte ontstaat en de bodem eveneeM meer poreus wordt. Vooral bij Rhododendrons is dit noodzakeiyk, wil de cultuur voldoende kans van slagen hebben. Verder gaan we over tot dekking der vaste planten, voordat de vorst zich in al zyn ge- strengheid doet gelden. Om de struikrozen brengen we een laag turfstrooisel of droog blad aan en wel zoodanig, dat de occulatie- plaats ongeveer 20 tot 30 c.M. is bedekt. De kroontakken der stamrozen binden we voorzichtig bijeen en omwoelen ze met een laag stroo. Om het inwateren te voorkomen, wordt de top spits toegebonden. Ook de stammen worden met een flinke laag turf strooisel of bladeren bedekt, evenals de struikrozen. De tulpen en hyacinten worden eveneens on der een laag droge bladeren gezet. De dahlia's moeten. voor zoover dit nog niet is geschied naar binnen. De bovengrondsche deelen worden afgesneden en de knollen voorzichtig gerooid, opdat de vleezige wortels nieit be- schadigen We spoelen de knollen met water schoon, laten ze drogen en bergen ze daama op een vorstvrlje plaats tot het volgende voorjaar. Losse knollen opbergen is nutte- loos, ze hebben geen waarde. ensceneering als inhoud Detreft. Een Super dramatische film door beroemde acteurs gespeeld. In de ho fdrol B1LL1E DOVE, onze bezoekers welbekend uit onze schiiterer.de film De Gestolen biuid 2de Hoofdfilm. De amusante UFA film Een verrukkelijke klucht met in de hoofdrollen een beroemd dried l LILIAN HARVEY. HARRY HALM. ALBERT PAULIG. Een film zooals alleen UFA in dal genre kan brengen. 3de Hoofdfilm. Een buitengewone lach sensatie waarin de hoofdrol vervult wordt door GLENN TRYON. PrijzenBalcon 1.00 lste 0.75 2de 0.50 3de 0.25. Toegang boven 18 jaar. Plaatsbespreking van 6—7 uur. Hoofdfilm. DE AANHOUDER WINT. De deftige visite, klucht 2 acten. Stuivertjes wisselen, klucht 2 acten Het winnende vijftal, Held van den dag, Felix de Kat. Journaal. Pathe Revue. PrijzenBeneden alle rangen 20 centen, Balcon 0 35. HEDEN NOORDSTRAAT 46 DOOR Practische Handleiding bij het opsporen van fouten in de ontvangst enz. enz. Voorhanden bij Boekhandel TerNeuzen TV v ien, de telefoon is defect, en Doctor Coriolis het laatst toe de bezoekers in hooge mate in nood'igt Webster en diens dochter uit, om den spanning houdt voor dit spannend drama. Een reporter die besluit een geheimzinnige misdaad aan het licht te brengen Een mysterieus drama vol angst en vreezen. Een boeiend verhaal van mooi spel, humor, sensatie en geheimzinnige verdwijningen Deze film speelt in een schilderachtige natuur en BUCK geeft op de bekende wijze sensationeel en doorslaand spel te zien Plaatsbespreking van 6 7 uur. AR,ii i i e De kruidenier zegt haar vriendelijk goedendag: hij heeft haar graag tot klant Ze koopt uit ruime beurs en ze betaalt contant, is altijd vroolijk gehumeurd en elegant gekleed: ze kent geen zorgen ..Waarom zoo vraagt ze zich af. -..gebruikt toch niet iedereen, evenals ik, de smakelijke, voedzame Jurgens Bona margarine (met Melk bereid) in plaats van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 10