PUROL V gemengdTIberichte BT LANDBOU WBEEICHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Gesprongen Handen (VI. Crt.) PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. VERDRONKEN. schadevfergoedingskwestie) terug te kee- ren daar het voorstel der speciale com- missie, naar hun oordeel, veel te ver gaat. A ANSLAG OP AL SMITH. Naar vernomen wordt, is Zaterdag avond een schot gelost op den specialen trein, waarin d'e democr. candidaat voor het presidentschap der V. S., gouverneur A1 Smith van New York, zijn propagan- da-tournee maakt. De aanslag had plaats tusschen Pemberton en Quincy in den staat Ohio, terwijl de trein een ,,vlam- mend kruis van de Ku Klux Klan pas- seerde, dat op ongeveer 30 meter afstand van de rails stond opgesteld. Smith en zijn gezelschap, die juist di- neerden, waren naar de vensters gegaan om het kruis te zien. Op dat moment werd het schot gelost. Niemand werd gewond. Men heeft den dader tot dusver niet kun- nen opsporen. SPLITSING ONDER DE DUITSCH- NATIONALEN. Het congres van de Duitsch-nationale partij heeft Zaterdag Hugenberg, lid van den Rijksdag en aanvoerder van den rechtervleugel dier partij tot haren nieu- wen leider gekozen. Dit is schrijft de N. R. Crt. voorloopig het 'einde van een fellen strijd tusschen twee stroomingen, waarvan de eene opkwam voor de handhaving van het oude partijprogram en de andere voor een vernieuwing van dit program, die het mogelijk zou maken nieuwe leden aan te werven uit kringen der oeconomisch zwakkeren. De strijd is indertijd uitgebroken toen Lambach, een lid der partij dat in de vak- vereeniging der conservatief voelende ge- organiseerde handels- en kantoorbedien- den een machtige positie bekleedt, den eisch stelde dat men uit het partijprogram het monarchale ,,geloofsaritikel" zou schrappen. De republiek is er nu eenmaal, het jongere geslacht groeit op onder haar instellingen en het gaat niet aan dit van de partij te vervreemden door op te blij- ven komen voor het herstel van de mo narchic, redeneerde hij. Hugenberg en zijn aanhangers beschouwden deze ver- klaring als een ernstige ketterij, die met uitzetting uit de partij verdiende gestraft te worden, graaf Westarp, die totduisver de Duitsch-nationale partij aangevoerd had, bepleitte, hoewel zelf monarchist, zachtere methoden, uit vrees dat het an- ders tot een scheuring in de partij zou ko men. Het incident Lambach werd tenslotte geregeld met een berisping voor hem. Dit kon den indruk wekken dat de gematigde richting gezegevierd had, maar de verkie- zing van Hugenberg als eenig candidaat voor het leid'erschap heeft het tegendeel bewezen. De Vorwarts merkt schamper op dat in plaats van den dictator Westarp nu een opperdictator het heft in handen heeft ge- kregen. ..De leiding van Hugenberg be- teekent de radicaliseering (naar rechts) van de Duitsch-nationale partij, de onver- zoenlijke oppositie tegen den staat. Zij is een vuistslag in het gezicht van alien die van meening waren dat geemployeerden en arbeiders lid van de Duitsch-nationale partij met gelijke rechten als de anderen konden zijn. De vertegenwoordiger van het mededoogenlooze werkgeversstand- punt. die op gebiedenden toon het klein houden van de vakvereeniging eischte, is tot voorzitter van de partij gekozen de geemployeerden en arbeiders worden als figuranten geduld Aldus het sociaal-de- mocratische orgaan. De nieuwe leider heeft in het parlement en de vele bladen die van hem afhanke- lijk zijn, steeds een zoo fel mogelijken toon aangeslagen tegen de republikeinsche in stellingen en tegen de toenaderings- en vervullingspolitiek van Stresemann. De politiek van Locarno is voor hem uit den booze. De vraag is echter, of de Duitsch- nationale partij wanneer haar toon nog bitterder wordt, hare kansen bij het kie- zerscorps zal verbeteren. Bij de vorige al- gemeene verkiezinq heeft zij een gfevoelige nederlaag geleden. Van jaar tot jaar blij- ken de republikeinsche instellingen aan kracht te winnen en is het aantal voor- standers van een constr.uctieve Duitsche politiek in aantal toegenomen. De Duitsch nationalen loopen gevaar dat men hen, wanneer Hugenberg hun spreektrompet wordt, niet ernstig meer zal nemen, even- min als men volkschen en communisten ernstig neemt. Het einde zou kunnen zijn dat Hugenberp's vleugel rijp wordt voor aansluiting bij het geslonken vendeltje der volkschen en dat de tegenovergestelde vleugel zal opgaan in de volkspartij. Daar echter Hugenberg Zaterdag zonder tegen- candidaat bij acclamatie gekozen is, moet men aanneman, dat hij op het oogenblik een sterken aanhang heeft. NIEUWE WEGEN IN AUSTRALIE. Hill, de Australische minister van ver- keerswezen, heeft medegedeeld dat er een bedrag van 35 millioen voor den aan- leg van nieuwe wegen in het gemeenebest zal uitgetrokken worden. De regeering van het Gemeenebest zal er 20 millioen voor bijdragen. RHEUMATIEKBESTRIJDING ALS EEN INTERNATIONAAL PROBLEEM. Tijdens een bijeenkomst van de Inter national Society of Medical Hydrology in Engeland, is het Internationaal Comite tot Rheumatiek-bestrijding, dat tot nu toe een onderdeel vormde van deze vereeni ging, ontbonden. De snelle groei, de groote belangstelling en de belangrijke problemen die aan dit vraagstuk verbon- den zijn, maakten het noodzakelijk het Comite te ontbinden en een zelfstandige vereeniging op te richten. De zetel van deze internationale ver eeniging werd voor den tijd van 10 jaren aan Nederland toevertrouwd. Tot voorzitter werd benoemd dr. R. Fortescue Fox uit Londen, tot algemeen secretaris en directeur van het Advies Bureau dr. van Breemen uit Amsterdam. De vertegenwoordigers van 15 aanwezige naties traden toe. In eenige volgende bij- eenkomsten werden zeer belangrijke be- sluiten genomen. BETOOGINGEN TE BERLIJN. Het was dezer dagen een halve eeuw geleden dat de socialistenwet van Bis marck in werking was getreden. Dit feit werd Zondag herdacht door socialisten en communisten die beide hun aanhangers in den Lustgarten hadden geconcentreerd. De belangstelling voor de betooging der socialisten was grooter dan voor die der communisten. Beide betoogingen hadden echter te lijden onder het slechte weer. De leden van de rijksbanier zorgden voor de orde. In een historischen optocht werd de geschiedenis van de socialistenwet weergegeven. In den Lustgarten voerden verschillende sprekers het woord o.a. de 80-jarige afgevaardigde Bock, het oudste lid van den Rijksdag. Nadat de socialisten het terrein hadden verlaten hidden de communisten er hun intocht. Met transparanten uitten zij hun minachting voor de ,,pantserschip-socia- listen' Incidenten kwamen niet voor. TER NEUZEN, 24 OCT. 1928. TER OPWEKKING. Het 25jarig bestaan van het Ter Neu- zensche ziekenhuis zal, blijkens achter- staande advertentie, herdacht worden in eene bijeenkomst (receptie) in de raads- zaal, op Maandag 29 October, tusschen 4 en 6 ure. Daarin zal ook plaats hebben de over- dracht aan het bestuur van de pas inge- zamelde gelden voor aanschaffing van eenig materiaal, enz. De grootte van het bedrag (later te vermelden) bewijst genoeg, dat velen in stad en omgeving de nuttige instelling zeer genegen zijn. Het bestuur, maar niet het minst het verplegend personeel, zal het ook onge- twijfeld gaarne zien, dat van die genegen- heid blijk gegeven wordt door eene zeer drukke opkomst van leden en belang- stellenden op den te houden ontvangdag. Wie in de gelegenheid is, verzuime niet tusschen vier en zes uur in de raads- zaal te verschijnen, onverschillig of men al dan niet lid is van de Vereeniging tot Ziekenverzorging. ROODE KRUIS. Blijkens achterstaande advertentie wordt op Zaterdag a.s. alhier de jaarlijk- sche collecte gehouden ten bate van het werk van het Ned. Roode Kruis. Wij wekken gaarne onze lezers op tot het steunen van dit werk der barmhartig- heid. Tevens vestigen wij de aandacht op de advertentie betreffende den te houden cursus tot opleiding voor Eerste Hulp bij Ongelukken, eveneens uitgaande van het Ned. Roode Kruis. GEREF. KERiK. Bedankt voor het beroep naar Putters- hoek, door dsi A. Scheele te Kapelle- Biezelinge. Door Ds. S. J. Koster te Wons is het beroep naar St. Anna Parochie (Fr.) aan- genomen. AXEL. Aan de school voor Chr. Nat. Onder- wijs alhier, is benoemd tot onderwijzer, de heer M. M. Loof, alhier, ter vervulling van een vacature, ontstaan door ontslag- aanvrage van mej. S. Molenaar, wegens huwelijk. ZAAMSLAG. Maandagmiddag j.l. toen de heer Joh. Wisse met zijn autobus door de buurt- schap Reuzenhoek reed liep een der al- daar spelende kinderen, het ongeveer 9-jarig zoontje van den werkman J. Ha- melink wonende aldaar, tegen dit voer- tuig aan waardoor het kwam te vallen en een der wielen over den voet ging, waar- aan gelukkig een klomp zat. Met een be- zeerde voet en met verlies van een tand kwam het ventje vrij. De autobestuurder de heer Wisse, treft geen schuld. KOEWACHT. Zooals bekend is, werd onlangs een permanente vlascommissie benoemd, die de belangen van de vlassers uit Zeeuwsch Vlaanderen bij de regeering zouden be- hartigen. Op Woensdag 7 November a.s. zal deze commissie een bijeenkomst be- leggen van alle vlassers uit deze en andere gemeenten om ze in de gelegenheid te stellen met de leden van de commissie, als vertegenwoordigers der regeering, te spreken over de middelen om de vlasin- dustrie in deze streken tot grooter bloei te brengen. OVERSLAG. De tarieven voor electrischen stroom zullen op het Belgisch gedeelte van Over- slag worden verhoogd en wel van frs. 1.80 tot frs. 2.50 voor licht en van frs. 0.60 tot frs. 1.30 voor kracht. OOSTBURG. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Oostburg, mr. J. Erasmus. GROEDE. Onder het vee van den landbouwer Z. C. alhier, is mond- en klauwzeer ge- constateerd. HOOFDPLAAT. Benoemd tot hoofd der O. L. school No. 291 te Rotterdam de heer W. Tim- mermans, hoofd van de O. L. school No. 1 te Hoofdplaat. VLISSINGEN. Naar wij vernemen hebben onregelma- tigheden plaats gevonden in het Stedelijk Museum. Gouden en zilveren nrunten uit de collectieVan Woelderen, voor een tweetal jaren aan de gemeente geschon- ken, worden vermist. De politie heeft Zaterdagavond een arrestatie gedaan en is de aangehoudene naar Middelburg overgebracht en ter be- schikking van de justitie gesteld. LANDBOUWAKBEIDSWET. )De minister van Arbeid heeft aan de landbouw- en landarbeidersorganisaties toegezonden een voorontwerp-'landbouw- arbeidswet, met verzoek, haar meening aangaande dat voorontwerp te zijner ken- nis te brengen. Het voorontwerp is ver- der ook bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. Het beoogt alleen bepalingen in het leven te roepen ten aanzien van den arbeid van kinderen, jeugdige personen en vrouwen in den landbouw werkzaam. PAARDENFOKKERIJ IN BELGIe. Het niet erkennen van het Nederl. Trekpaardenstamboek en de Duitsche stamboeken door het Belgische Stamboek heeft bij een groot deel der Belgische fok- kers en handelaars groote onrust ver- wekt, aldus bericht de Nederl. rijksland- bouwconsulent in Belgie. Men vreest re- presaillemaatregelen, waardoor de toch al geringe Belgische uitvoer van paarden nog zou veminderen. De uitvoer bedroeg in de eerste helft van 1928 9736 paarden, ter waarde van 59.603.000 frcs. RECHTSZAKEN. EEN VRIENDSCHAPSDAAD? Het gerechtshof te Arnhem heeft een, eenigs- zins eigenaardige zaak te behandelen g'ekre- gen. Terecht stond een arbeider uit Hattum, die door de rechtbank te Zwolle was veroor- deeld tot een jaar en zes maanden gevangenis- straf, wegens poging tot moord. De man werd ervan beschuldigd dat hij zijn bij hem inwo- nenden vriend door middel van het toedienen van loodwit zou hebben willen vergiftigen, door hem eenmaal in de koffie, eenmaal in de thee en eenmaal op de boterham loodwit te strooien. Ter zijner verdediging had de man voor de rechtbank te Zwolle verklaard dat hij uit vriendschap aldus gehandeld had, daar het vele uitgaan zijn kameraad noodlottig dreigde te worden en hij hem nu op deze wijze hoopte te verzwakken, waardoor hij gedwongen zou worden dit uitgaan op te geven. Ook in hooger beroep voerde de man thans hetzelfde ter zijner verdediging aan. Hij ver- telde verder nog, dat hij hetgeen hij heeft ge daan, steeds deed met de beste bedoelingen, zeker niet om zijn vriend te dooden. Altijd had hjj veel van den jongen gehouden en toen hij meermalen hem aanried naar den dokter te gaan, vloekte zijn kameraad hem uit. De beklaagde maakte zich daarom zoo ongerust, omdat de dokter hem uitdrukkelijk gezegd had: „als Hendrik zoo d'oorgaat en geen rust neemt, gaat hij onherroepelijk naar den kel- der." Hij had steeds alles voor zijn vriend over gehad en veel ook voor zijn familie en hij zou hem zeker niet willen dooden. De procureur-generaal wees er in zijn re- quisitoir op, dat hij nog nimmer zulk een eigenaardige zaak had behandeld. De vraag is echter met welke bedoelingen dit geschiedde. De procureur-generaal kan zich niet vereeni- gen met de conclusie van den psychiater. Zij meenen dat het vergift is toegediend in een hoefte aan een subsidie van f 1500 zou blij- ken te bestaan, is het Ged. Staten niet mo gelijk thans een concreet voorstel aan Prov. Staten voor te leggen. Ged. Staten geven daarom in overweging, de beslissing op het verzoek aan te houden. Provinciale Stoombootdiensten. Aan de verschillende Staten Overgelegd bij de Provinciale begrooting voor 1929 ontlee- nen wij betreffende de stoombootdiensten de volgende gegevens. Biensten op de Wester-Schelde. De begrooting voor 1929 wijst aan uitga- ven aan f 635.300 en aan ontvangsten f 397.300, alzoo een tekort van f 238.000. Een bedrag' van f 204.411,70 komt in aanmerking voor berekening der rijksbijdrage. Deze be- draagt 80 en is dus 163.529,36 of rond f 163.000. Voor de provincie blijft dus een ge- raamd tekort van f 75.000. In 1927 werden op de lijn Vlissingen Breskens en terug 2385 reizen gemaakt, met een vervoer van 117.546 eerste en 88.032 tweede klasse passagiers, met resp. 71768,47 en f 46099,61 opbrengst. Deze dienst bracht met andere vrachten totaal op 159.714,61. Op de lijn VlissingenTer Neuzen werden 1329 reizen heen en weer gemaakt met 17247 eerste en 35545 tweede klasse passa giers met resp. f 22.448,93 en f 30.617,98 op brengst. De totale ontvangsten waren f 73.289,21. Op de lijn Ter NeuzenHansweert werden 648 reizen heen en weer gemaakt en nog 1058 reizen NeuzenHoedekenskerke met 13043 eerste en 30114 tweede klasse passa giers met resp. 13.728,45 en 21.369,79. De totale ontvangsten waren f 46.734,44. Op de lijn HansweertWalzoorden bedroeg het aantal reizen heen en weer 1734, met een vervoer van 15801 eerste en 46354 twee de klasse passagiers met resp. 13.101,41 en f 29.139,19 opbrengst. De totale ontvangsten waren 66.808,45. De tram VlakeHansweert maakte 1982 ritten met 55449 passagiers, een opbrengst aan personenvervoer f 8317,35 en totaal f 8625,50. De totale ontvangsten van booten en tram bedroegen 411.813,18, de uitgaven f 618.515,04, alzoo een tekort van 206.701,86, waarvan komt voor de lijn Vlissingen Breskens 21.013,80; VlissingenTer Neu zen 56.118,06; Ter NeuzenHansweert 71.105.08; HansweertWalz. 43.791,38 en den tramdienst f 14.674,26. Voor de bijdrage van het rijk komt f 169.695,09 in aanmerking, waarvan 80 is 135,756,07 en blijft dus voor de provincie te dekken f 206.701,86 verminderd met f 135.756,07 is 70.945,79. Dienst Ooster-Schelde en veeren. De begrooting 1929 voor de lijn Zierikzee Wolphaartsdijk geeft aan in uitgaven 83.400 en in ontvangsten 73.400, alzoo een tekort van f 10.000. Het aantal in 1927 ge- maakte reizen bedroeg 2134 heen en weer. Het aantal vervoerde reizigers bedroeg 21695 eerste en 25408 tweede klasse met een opbrengst van f 31.188,12 en f 28.214,20. De totale vrachtopbrengst was 69.554,52. De uitgaven voor deze lijn waren f 78.844,77, de ontvangsten f 76.754,85, alzoo een tekort van 2089,92, waarbij nog f 3892,82 komt voor uitbaggeren van het havenkanaal en de zwaaiplaats te Zierikzee, is totaal f 5982,74, dat geheel voor rekening der provincie komt. Op het veer KortgeneWolphaartsdijk werden van 1 Januari tot 18 Mei 14 en gedu- rende het overige deel van het jaar 15 reizen per dag gemaakt. De ontvangst bedroeg (f 36.424,91, de uitgaaf f 21.568,99, dus een goed slot van f 14.855,92, waarvan voor de pachters f 1884,83 en voor de provincie f 12.971,09. De eindrekening voor de provin- geeft aan inkomsten bovendien 900 lilVvllvXi C1U.I V C1 IX C J.O Covfi cmCliCl All ecu GIG 1 toestand j?man:d d!e pacht' is totaal f 13.871,09. De huur van het KortgeneWolphaartsdijk kost 450, aan een dergelijke spanning ten prooi is, is toch zoodanig gevaarlijk, dat hij moet worden opgesloten. Volgens de conclusie van den psy chiaters is dit niet zoo en zou een dergelijk persoon vrij kunnen blijven loopen. Hij requireerde ten slotte veroordeeling tot d'ezelfde straf, 1 jaar en zes maanden, wegens mishandeling met het doel lichamelijk letsel te veroorzaken. De verdediger pleitte vrijspraak. Behalve de reeds eerder gepubliceerde voor- stellen, zullen nog de volgende stukken in de a.s. zitting van de Provinciale Staten aan de orde komen: Werkloosheid. In verband met eene door den heer Over- hoff gestelde vraag zijn door Ged. Staten aan de besturen der gemeenten in dit gewest inlichtingen gevraagd omtrent de werkloos heid in het tijdvak 1 Mei 1927—1 Mei 1928, in het bijzonder omtrent duur en oorzaak der werkloosheid, waarbij buiten beschouwing werden gelaten de zoogenaamde habitueel werkloozen, d.w.z. zij, bij wie het gemis aan den arbeid niet een voorbijgaand kenmerk vormt. De resultaten van dit onderzoek komen in het algemeen overeen met hetgeen in het Provinciaal Verslag werd medegedeeld; het dossier ligt voor de leden van Prov. Staten ter inzage. Hier zij slechts in het kort ge- meld, dat blijkens de ingekomen berichten de werkloosheid hoofdzakelijk is te zoeken onder de landbouwende bevolking, de land- arbeiders daaronder begrepen; daamaast ook onder de bouwvakarbeiders en onder bepaal- de groepen van werfclieden in industrie- centra en havenplaatsen. Afgezien van bij- zondere omstandigheden, wordt als oorzaak der werkloosheid over het algemeen genoemd seizoenslapte in het landbouwbedrijfongun- stige weersgesteldheid in landbouw- en bouw- vakbedrijf en het toenemend gebruik van machines zoowel in den landbouw als in de industrie. Als tijdvak, waarin de werkloos heid het grootst is, wordt, in het algemeen genoemd de periode DecemberMaart; en- kele gemeentebesturen nemen daar nog bij de maanden November en April. Ged. Staten nemen aangaande het vraag stuk der werkloosheid het standpunt in, dat het op zijn weg ligt, om zooveel mogelijk de uitvoering van productief werk te bevorde- ren, doch dat voor eenige verdere bemoeiing voor de Provincie hier geen plaats is. Hygiene van het kind. Op het verzoek van de „Commissie voor de hygiene van het kind in Zeeland", geves- tigd te Middelburg, om haar ook voor het jaar 1929 een subsidie van 1500 te verlee- nen, melden Ged. Staten Provinciale Staten, dat bij Statenbesluit van 17 Jan. 1928 aan bedoelde Commissie voor het jaar 1928 een subsidie uit de Provinciale kas tot een maxi mum van f 1500 werd toegekend. Aangezien uit den aard der zaak nog geen rekening en verantwoording over het jaar 1928 lean worden overgelegd, aan de hand waarvan eene begrooting voor het jaar 1929 zou kunnen worden samengesteld en zou kunnen worden nagegaan in hoever de be- veer zoodat er een goed slot blijft van 13.421,09. Op het veer VeereKamperland werden van 14 Maart tot en met 14 Mei 7, van 15 Mei tot en met 1 October 9 en gedurende het overige deel van het jaar 6 reizen per dag heen en terug gemaakt. De ontvangsten bedroegen 10.730,70 en de uitgaven 7008,50, alzoo een goed slot van f 3722,20. Hiervan komt aan de pachters 116,66 en aan de provincie f 2605,44. De eindrekening voor de provincie geeft bovendien voor pacht 475, dus totaal aan ontvangsten f 3080,54, de uitgaven waren f 4749,68, alzoo door de provincie een kwaad slot van f 1669,14. Het reservefonds bedroeg op 31 December 1927 f 850.350. Vervoer op Zondag op de lijn HansweertWalsoorden. Overeenkomstig de bereidverklaring in hun antwoord op de indertijd door den heer v. d. Wart gestelde vragen doen Ged. Staten een opgaaf van het passagiersvervoer op Zonda- gen op de lijn HansweertWalsoorden gedu rende het tijdvak van 5 Februari tot en met 14 October 1928. Uit dien opgaaf blijkt, dat op de Zondagen in Februari totaal werden vervoerd op de 3 reizen resp. 8, 11 en 37 passagiers van Hans weert naar Walsoorden en 26, 30 en 81 van Walsoorden naar Hansweert, te samen dus 56 en 137. In de maand Maart 15, 15 en 43, to taal 73 van Hansweert naar Walsoorden en 20, 35 en 47, totaal 102, omgekeerd. In de maand April heen 22, 31, 45, totaal 98 en te rug 37, 40, 34, totaal 111. In de maand Mei heen 43, 48, 36, totaal 127, terug 72, 29, 41, totaal 142. In de maand Juni heen 32, 56, 52, totaal 140, terug 47, 36, 108, totaal 191. In de maand Juli heen 41, 83, 88, totaal 212, terug 93, 61, 95, totaal 249. In de maand Augustus heen 30, 60, 53, totaal 143, terug 35, 53, 99, totaal 187. In de maand September heen 54, 93, 69, totaal 216, terug 23, 72, 109, totaal 204. In de eerste helft van October heen 11, 16, 13, totaal 40, terug 5, 23, 18, totaal 46. Subsidie autobusdienst Kamper- landsche VeerKortgene. Van den directeur der N.V. Auto-omnibus- dienst te Wissekerke is een verzoek om sub sidie ingekomen voor den autobusdienst tus schen Kamperlandsche Veer en Kortgene (steiger). Aangezien het onderzoek hierom- trent nog niet is afgeloopen, stellen Ged. Sta ten voor, het stuk in hunne handen te stellen, teneinde in de volgende zitting een voorstel te doen. Subsidie-verzoek voor de U.K. Landbouw winterschool te Hulst. Het bestuur der R.K. Landbouwwinterschool te Hulst verzoekt eene subsidie van de Pro vincie ten bedrage van het op de begrooting voor 1929 geraamde tekort ad 2153,90. Ged. Staten herinneren er aan, dat bij besluit van 20 Juli 1921, in de kosten van oprichting de zer school een subsidie werd verleend van 25 pet., tot een maximum van f 17.500, doch af- wijzend werd beschikt op het verzoek om eene jaarlijksche toelage van 25 pet. der som, die het rijk voor de salarieering van het perso neel jaarlijks toekent. Dit besluit werd genomen overeenkomstig het voorstel, waarbij Ged. Staten, na er op te hebben gewezen, dat ook voor de Rijksland- bouwwinterschool te Goes in 1912 alleen een bijdrage in de oprichtingskosten was verleend, als hunne meening te kennen gaven, dat er, mede in verband met den toestand der Prov. financien, geene aanleiding bestond om van den toen ingeslagen weg af te wijken door, behalve eene bijdrage in de oprichtingskosten, ook nog eene jaarlijksche bijdrage in de ex- ploitatiekosten toe te kennen. Ged. Staten meenden dat daartoe te minder aanleiding be stond, omdat inwilliging van het gedane ver zoek onvennijdelijk zoodanige aanvragen van geJijksoortige instellingen tengevolge zoude hebben, waarop alsdan, uit een oogpunt van billijkheid, bezwaarlijk afwijzend beschikt zou de kunnen worden, doch waardoor tevens een met te berekenen last op de Provinciale fi nancien zou worden gelegd. Deze overwegin- gen gelden, naar de meening van Ged. Staten, ook thans nog en stellen zij voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Subsidie-aanvrage Zeeuwsche vereeniging voor Dialect- onderzoek. Het komt Ged. Staten voor, dat er geene aanleiding bestaat om aan het verzoek om subsidie van de „Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect-onderzoek" te voldoen en stellen zij daarom voor afwijzend op het verzoek te be schikken. Wijziging begrootingen 1927 en 1928. Zoowel voor de begrooting 1927 als 1928 wordt een wijzigingsvoorstel ingediend. Uit dat voor die van 1928 blijkt o.a., dat volgens mededeeling van den Minister van Waterstaat kan worden gerekend op f 222.700 als uitkee- ring uit het wegenfonds. Begrooting 1929. Daar na het afdrukken der begrooting 1929 Ged. Staten een definitieve beslissing konden nemen inzake het uitvoeren van enkele buiten- gewone werken, dienen zij een nota van aanvulling voor de betrokken begrootingspos- tenin. Opcenten Rijksbelastingen. Voorgesteld wordt ten slotte over 1929 we- der de volgende opcenten te heffen: 50 op de hoofdsom der grondbelasting voor ongebouw- de en gebouwde eigendommen en der perso- neele belasting en 20 op de hoofdsom der ver- mogens- en der inkomstenbelasting. Te Son (N.Br.j is Zondagavond de 73-jarige ongehuwde heer A. v. d. Hurk, door de duis- temis misleid in het kanaal geloopen. Toen een voorbijkomend schipper hem uit het water haalde, waren de levensgeesten reeds geweken. Het 13-jarige dochterje van den veehouder Korver aan den Uitweg te Wilnis is Maan- dagmorgen, terwijl zij in het boenhok naaat de woning aan het werk was, voorover in de sloot gevallen en verdronken. AUTO-ONGELUK. Zaterdagavond is op den weg tusschen Aal- ten en Varsseveld een ernstig auto-ongefuk gebeurd. De heer B. uit Doetinchem, die een auto bestuurde, zag iemand aan den kant van den weg loopen die plotseling voor zijn wagen kwam. De heer B. gooide nog het stuur om, maar het was te laat. De man werd overreden en was onmiddellijk dood. De auto kwam op den kop in een sloot terecht en werd totaal vemield. De heer B. kwam wonder boven wonder met den schrik vrij. ERNSTIG ONGELUK. Op den strandboulevard te Scheveningen is een ernstig ongeluk gebeurd. Een jongen kwam op zijn fiets met groote snelheid de hoogte af- rijden in de nabijheid der Vuurbaakstraat. Op den boulevard gekomen, wilde hij met zijn rijwiel nog juist voor een auto omdraaien, maar dit gelukte hem niet meer. Hij viel en werd door de auto overreden. De geneeskun- dige dienst bracht den jongen naar het zieken huis, waar hij na korten tijd aan zijn ver- wondingen is overleden. Het is de 12jarige G. H. uit de Bokking- straat te Scheveningen. De auto waarmee het ongeluk is gebeurd, werd bestuurd door den heer W. S. uit de Tobias Asserlaan. De heer S. werd bij de aanrijding emstig aan de linkerhand gewond, zoodat hij zich in het ziekenhuis moest laten verbinden. BRAND. Donderdagnacht is brand uitgebroken in de broodbakkerij van den heer S. in de Klooster- straat te Beverwijk. Het vuur werd door den fellen wind sterk aangewakkerd. Met groote inspanning gelukte het de brandweer den aan- gebouwden bakkerswinkel te behouden. De daar aangerichte waterschade was evenwel zeer groot. De bakkerij is tot den grond toe afgebrand. Als vermoedelijke oorzaak wordt aangenomen, dat voor den brandenden oven liggend hout heeft vlam gevat. Verzekering dekt de schade. IN EEN OLIEBUNKER GESTORT. De 17jarige A. K., is Maandag aan boord van het s.s. „Barneveld", kort nadit dit te water was gelaten, bij Krimpen a. d. IJssel, in een oliebunker gestort, toen hij op het on- derste dek een luik openlegde. Hij bekwam een ernstige schedelbreuk en was spoedig overleden. OUDE BALKEN. In het gehucht Drievogels, gemeente Kerkrade, werden, bij het verrichten van af- gravingswerken bij den aanleg van den spoorweg SchaersbergKerkradeSimpel- veld op 3 h 4 M .diepte onder den straatweg zware zwarte eikenhouten balken van 1 h 2 M. lengte gevonden. Vermoedelijk behooren deze balken tot den onderbouw van de Ro- meinsche heirbaan van Aken naar Heerlen. DRAMA TE '8 HERTOGENBOSCH. Over het drama, dat zich Zaterdagnacht te 's Hertogenbosch in de Walpoort heeft afge- speeld, wordt nader gemeld: De 25-jarige N. D. en de 26-jarige J. M. v. d. O. waren uit geweest en kwamen na het sluitingsuur aangeschoten thuis. Zij waren zeer rumoerig. Met hun vrouwen gingen zij naar de boven gelegen woning van D. Be- neden woonde de 36-jarige C. R. Diens vrouw hoorde de herrie boven er was wel meer ruzie en ging haar zwager, den 44-jarigen E. Th., roepen. Toen deze buiten kwam, stond daar reeds D. en v. d. O. Eerstgenoem-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2