Ter Neuzentche Courarct Tweede Blad. BIN N E N L A N P. BUITENLAWD. LANDBOUWBERICHTEH, OEMENGDE BERICHTEN. Maandag 22 October. No. 8288, VAN TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij'ziging van de wet tot heffing van het recht op de mijnen, de opheffing van de schorsing van dit recht en toekenning van schadeloosst ell ing aan provincien en ge meenten. De heer Krijger (c.h.) meent, dat de toestand der mijnen nog even ongunstig is als in 1925, toen de schorsing van het mijnxecht werd vooxgesteld. Hij meent, dat de mijnen het recht niet kunnen be- talem en dat de provincie Limburg in groo- te moeilijkheden zal komen door het ver- vailen van de schadeloosstelling. De heer Vliegen (s.d.) zegt, dat de kwestie niet opgelost kan worden zonder hier of daar slag te leveren, en meent, dat tien cent per ton mijnrecht op de mij nen geen destructieve werking kan heb- ben. Spr. komt echter op tegen de bepa- ling dat de opbrengst van het mijnrecht moet worden afgetrokken van de op brengst der zakeilijke bedrijfsbelasting. Dit acht hij onbillijk en staatsrechtelijk oniuist. De heer Kortenhorst (r.k.) acht het standpunt der regeering zeer breed, door niet eenvoudig opheffing van de schorsing voor te stel'len, doch ook verlaging voor te stellen van 25 tot 10 cent per ton. Doch spr. had liever gezien, dat aan de heele mijnrechtheffing een eind was ge- maakt, aangezien deze alle rechtsgrond mist; een cijns op aan den bodem onttrok- ken delfstoffen komt juridisch, historisch en economisch alleen aan het rijk toe. De provincie en de gemeenten zijn daar- in niet dedgerechtigd. Spr. gee ft daarom in overweging, den bestaanden toestand te handhaven. De heer Van Gijn (V.b.) zegt, dat de Limburgsche gemeenten steeds royaler behandeld zijn dan de andere gemeenten. Zij hebben geen enkel recht op dezen cijns. PARTIJGEWEST ZEELAND DER S. D. A. P. Blijkens het jaarverslag van het ge- west Zeeland der S.D.A.P. groeide het gewest sinds September 1925 van 20 af- aeelingen met 667 leden tot 23 afdeelin- gen met 1045 leden, aldus meldt ,,Het VoJk". Door de vergadering van den partijraad is besloten dat Zeeland bij de a.s. Kamer- verkiezingen, weder met de kieskringen in Noord-Brabant en Limburg zal gecom- bineerd worden en met eenzelfde candi- datenlijst zal uitkomen. In de vergadering van de drie betrokken besturen met het partijibestuur is reeds een verkiezingsco- mite voor het Zuiden gevormd. bestaande uit de voorzitters en secretarissen der drie besturen, van welk comite de heer Lin- deijer secretaris-penningmeester zal zijn. „HET ZWIJGENDE LUCHTSCHIP In de berichten over den transatlanti- schen tocht van de Graf Zeppelin is her- haalde'lijk gewezen oo de zwijgzaamheid die men aan boord van het luchtschip in acht nam. Zelfs met opgaven over de positie bleef men zoo zuinig, dat zoowel in Duitschland als in de Ver. Staten aan- vankelijk de meening post vatte dat de draadJooze installatie op de Zeppelin of defect moest zijn, of het vele werk van het opvangen der talrijke weerberichten nau- welijks aan kon. Daarnaast dook de vraag op of dr. Eckener iiberhaupt wel mocht 9einen. Zoo erg blijkt het niet geweest te zijn, maar toch blijft het in Duitschland ont- stemming wekken dat de Zeppelin-werf den persdienst d.w.z. het uits'luitende recht om van boord van het luchtschip berichten uit te zenden had verkocht aan drie uitgevers van dagbladen: Hearst, Scherl en Ullstein. Eerstgenoemde, de Amerikaansche persmagnaat, moet voor dat recht 67000 dollar hebben betaald, de Duitsche onder- nemingen bedragen die tusschen de 15000 en 30000 mark liggen. Nu bestrijden de Duitsche bladen en agentschappen, die buiten deze overeen- komst zijn gehouden, het recht van de Zeppelin-Mij. ten deze niet, maar niette- min noemt de Koln. Ztg. de gevolgde ge- dragslijn onverstandig en onvereenigbaar met het karakter van de Duitsche pers. Het blad merkt verder op dat het niet in t algemeen belang was, de berichtgeving over de reis te beperken en te monopoli- seeren. daar toch het geheele Duitsche volk voor den bouw van het luchtschip heeft bijgedragen. Deze beperking en mo- nopoliseering is voor Duitschland te be- denkelijker. daar ze berust op de overne- ming van een Amerikaansche methode, die met den geest en het wezen van de Duitsche pers volslagen onvereenigbaar is en de onderneminq die haar toepast licht veel meer schade zal berokkenen dan het geldelijke voordeel bedraagt. INTERNATIONALE VERSCHUIVIN GEN. In een bericht uit Boedapest is de aan- dacht gevestigd op de toenadering die tusschen Polen en Hongarije in den laat- sten fijd merkbaar is, geheel in overeen- stemming met de pogingen van Italic om in Centraal- en Oost-Europa een nieuwe groepeering van mogendheden tot stand te brengen, waarover, schrijft de N. R. Crt, hier herhaaldelijk gesproken is en waarin ook Polen en Hongarije hun plaats zouden innemen. Het officieuze Poolsche telegraafagent- schap heeft te Boedapest thans een ver- tegenwoordiger benoemd die zich een voorstander van de toenaderingspolitiek tusschen de twee landen getoond heeft en tot taak zal hebben in zijn geregelde berichtgeving in dien geest voort te wer- ken. Als nieuwe vriendschapsbanden worden aangeknoopt, ziet men ook in het maatschappelijke leven dikwijls dat an dere oude banden er losser door worden. Niet anders is het met internationale staatkundiae betrekkingen gesteld. De nieuwe Poolsch-Hongaarsche vriend- schap zou reeds haar terugslag gehad hebben op de betrekkingen tusschen Duitschland en Hongarije. Nog niet lang geleden werd een Hongaarsch aeneraal als gast bij de manoeuvres van de Duit sche rijksweerbaarheid met onderschei- ckng behandeld. Maar nu verluidt dat een bezoek dat graaf Bethlen, de Hon- gaarsche minister-president, aan Duitsch land had willen brengen, niet doorgaat, «ngevolge een wenk uit Warschau, .aan gezien vriendschap met Polen vriend- schap met Duitschland uitsluit' Een nieuw bewijs dat alle bondaenootschap- pen, ententes, en vrienaschappelijke groepeeringen, die zich met vredebevor- derende doeleinden aandienen, metter- daad slechts teekenen zijn dat het met de moreele ontwapening nog maar slecht ge steld is. In het bericht uit Boedapest wordt er ook op gezinspeeld. dat de toenadering tusschen Polen en Hongarije verkoelend gewerkt heeft op de houding van het of- cieele Roemenie bij het bezoek van Pil- sudski te Boekarest. Maar het doel van Mussolini is toch om Roemenie en Hon garije samen in de door hem beraamde combinatie te krijgen. De scheikunde leert dat men elementen tusschen welke een antagonisme bestaat, toch in het mo- lecuul kan groepeeren, als men maar een geschikte kern heeft. In verband daar- mee verdienen de nieuwe pogingen nu tusschen Roemenie en Hongarije een re- geling van het optantengeschil te bewer- lcen, de aandacht. Boekarest en Boedapest hebben, in overeenstemming met de wenschen van den Volkenbondsraad, zich gezind ge toond de rechtstreeksche onderhandelin- gen over hun aeschil te hervatten. Men meldt dat de Hongaarsche en Roemeen- sche delegaties, elke onder haar eigen minister van buitenlandsche zaken, op 1 November voor het eerst bijeen zullen komen, en er is sprake van dat Praag als plaats van samenkomst in aanmerking komt. Dit zou dan den ambiteusen staats- man Benesj gelegenheid verschaffen op een geschikt oogenblik een bemiddelaars- rol te spelen. Een verzoening tusschen twee zulke oude tegenstanders zou be- langrijke gevolgen moeten hebben voor het aanzien van den politieken toestand in het oosten, maar wij zullen rustig af- wachten wat ervan komt. ..WINSTON CHURCHILL METSELAAR". Een kenschetsend staaltje van Engelsch- democratisch vertoon is Woensdagavond in de Engelsche pers bekend geworden. Het blijkt, dat de minister van de schat- kist, Winston Churchill, die onlangs als amateur-metselaar was opgetreden bij den. bouw van een huisje op zijn land- goed, thans formeel lid is geworden van de vakvereeniging der bouwvakarbeiders. Eerst heeft de afdeelingssecretaris den metselaar gehoord onder wiens leiding Churchill specie had gemengd, steenen gekruid en met z'n eerste metselpogingen was begonnen. De leermeester verklaar- de, dat Churchill een goed bruikbaar ge- zel was geweest. Daarop wisselde de afdeelingssecretaris eenige schriftelijke formaliteiten met Churchill, en nadat deze precies had ingevuld hoe het stond met zijn vakbekwaamheid kreeg hij een vakbond-lidmaatschapskaart ingevuld: Winston Churchill, Westerham, Kent, beroep: metselaar". Churchill betaalt de. gewone contribu- tie van 9 stuivers per week; en daardoor heeft hij recht op alle voordeelen van den georganiseerden metselaarsstand. Mocht hij soms werkloos worden, dan krijgt hij 1 pond sterling voor zich en zijn gezin per week uitgekeerd DE RUSSISCHE LEIDERS GEESTESZIEK? De Echo de Paris heeft uit Riga be richt ontvangen, dat de Sowjet-autoritei- ten het nieuwe werk van prof. Vos Kre- senski over de geestesziekten bij de leden der communistische partij hebben verbo- den. Zich baseerend op waarnemingen, die hij gedurende vele jaren heeft ge- daan. komt de hoogleeraar tot de con- clusie, dat meer aan 70 der leiders van het huidige Rusland lijden aan her- senziekten. De geleerde aarzelt niet Ry- kof Trotsky en Valine onder deze zieken te rangschikken. Hij beweert zelfs, dat 40 van de leden der communistische partij min of meer het slachtoffer zijn van deze ziekte. Men vindt een groot aan- tal dezer zieken in de gelederen der Tsjeka. Velen van deze ambtenaren moesten worden ontslagen weaens hun abnormale geestvermogens. Het boek was reeds verschenen, doch de verdere verspreiding ervan is door de Sowjets verboden. ENGELAND DOOR VROUWEN GEREGEERD. ,,Bij de aanstaande verkiezing en. altijd voortaan, zal Engeland door vrouwen geregeerd worden. Wij behoeven daar niets van te vreezen. Engeland is vroe- ger ook al door vrouwen geregeerd. Aldus de markiezin Curzon of Kedle- ston in een tospraak, waarmee zij te Brighton de Britsche rijksjaarbeurs open- de. Zij voegde eraan toe: ,,De eenige doeltreffende tegenstand tegen Rome door Britanje werd door koningin Boadi- cea geleid. Onder koningin Elizabeth droomde Engeland het eerst zijn droo- men van een groot rijk en vertaalde het die in prachtige verzen en proza. Onder koningin Anna bracht het Europa aan zijn voeten. Onder koningin Victoria werd het oppermachtig in den handel en in de letteren. Het is dus niets nieuws voor Engeland om cloor vrouwen gere- geerd te worden. Maar waarom, zeide zij, hebben koninginnen meer succes dan koningen? Niet vanwege eenige superio- riteit van haar sekse, maar omdat konin ginnen altijd goede mannen als raadslie- den hebben." f GEWICHT EN GEHALTE DER SUIKERBIETEN OP 1 OCTOBER. Het onderstaand overzicht betreffende ge- wicht en gehalte van de suikerbieten op 1 Oct. j.l. is samengesteld op grond van de resultaten, verkregen bij de monsterneming, welke verricht wordt door de corresponden- ten der directie van den Landbouw in onder- scheiden deelen des lands, waar de teelt van suikerbieten van beteekenis is, en bij het onderzoek der monsters aan de fabrieken, die daartoe door de organisaties van beetwortel- suikerfabrikanten zijn aangewezen. Deze derde monsterneming, waarbij de monsters voor het overgroote deel afkomstig zijn van dezelfde perceelen, als die van 16 Aug. en 10 Sept. van dit jaar, werd verricht door 159 medewerkers. In tabelvorm volgt hieronder een overzicht van de verkregen uitkomsten, waarbij ter vergelijking zijn op- genomen de totaal uitkomsten van de beide vorige monsternemingen en van die in 1927. Aant. Gebied, waarop de opgaven Gew. Suiker- mon- betrekking hebben. per biet geh. sters. gr. pCt. 29 Groningen en Friesland x) 650 18,87 Noord-Holland 25 Zuidelijk Zuid-Holland 811 18,52 45 Zeeuwsche eilanden 799 18,18 29 Zeeuwsch-Vlaanderen 725 19,24 31 Noord-Brabant 2) 799 17,83 159 Nederland 756 18,50 1928 Nederland. 16 Aug. gewicht 476 gram, gehalte 14,77 pCt. 10 Sept. 671 17,48 1 Oct. 756 18,50 1927 Nederland. 15 Aug. gewicht 360 gram, gehalte 12,48 pCt. 7 Sept. 545 14,83 27 Sept. 637 16,49 (St. Crt.) 1) Enkele monsters uit Drenthe. 2) Idem idem uit Zuid. Gelderland. EEN MAN IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Vrijdagnacht is te Hooger Mierde (N.-Br.) een boerenwoning afgebrand. Een 76jarige man, Larmet genaamd, kwam in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. De marechaussee stelt een onderzoek in. BRANDEN. Op de Tieke onder Suameer (Fr.) is de veehoudershuizinge van Y. Tiekstra afge brand. Eenig vee kwam in de vlammen om. De autospuit uit Bergum kon niets uitrichten wegens gebrek aan water. NIEUWE NAAIMACHINE GEVONDEN. Een jachtopziener te Zelhem heeft onder strooisel een nieuwe naaimachine gevonden, geadresseerd aan S., vertegenwoordiger der Singer-maatschappij te Vorden. Naar aan- leiding van deze vondst heeft de politie een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de Singer-maatschappij door haar vertegen woordiger voor een belangrijk bedrag is op- gelicht. Verscheidene naaimachines zijn ver- duisterd; tientallen personen zijn bij deze affaire betrokken. S. is spoorloos verdwe- nen. ROODVONK TE ARNHEM. Te Arnhem heerscht in niet onbeduidende mate roodvonk Aan het Roermondsplein is een school als tijdelijk ziekenverblrjf inge- richt, teneinde alle lrjders daar te kunnen onderbrengen. Een patient is reeds overleden. Van de 42 patienten zijn vijf roodvonklijders boven de 18 jaar. DOOR EEN KAT AANGEVALLEN. De 92jarige juffrouw J. S. uit de Poel- geeststraat te Leiden is terwijl zij in haar woning bezig was met visch schoon te ma- ken, aangevallen door een kat. Groote stuk- ken vleesch werden o.m. uit haar armen ge- rukt. Zij is ter verpleging in het Academisch ziekenhuis opgenomen. IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Bij Venray, in het gehucht Veulen, is de boerderij van Scheur afgebrand, waarbrj de 25jarige dochter M. in de vlammen is omge- komen. SMOKKELAAR AANGESCHOTEN. Aan de Noord-Brabantsch-Belgische grens, nabij Stramproy, is een 24jarig man uit Tun- gelroy, die een partij suiker per vrachtauto naar Nederland trachtte te smokkelen, door de marechaussee aangeschoten. Hij beliep schotwonden aan hand en schouders op en moest naar het gasthuis worden vervoerd. Suiker en auto werden in beslag genomen. BRANDKAST MET INHOUD GESTOLEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het kantoor van den heer Koeken, gemeente- ontvanger en administreerend armmeester van het Burgerlijk Armbestuur te Megen. In het voorjaar is daar een dergelrjke in- braak gepleegd, waarbij de brandkast werd geplunderd. De dieven hebben zich thans op dezelfde wijze toegang tot de woning ver schaft, door het opschuiven van een raam. nadat door een boring de sluiting was ver- broken. Ze hebben toen de brandkast van het armbestuur meegenomen. Dinsdagmorgen vroeg is die gevonden bij den molen. Met een kruiwagen, die op eeni- gen afstand stond, hebben zij de kast daar- heen vervoerd. Ze was geheel opengebroken. De gelden, tot een bedrag van ongeveer 1100 gulden, zijn eruit ontvreemd. EEN HEVIGE VECHTPARTIJ. Vrijdagnacht omstreeks het middemachte- lijk uur, heeft in de Walpoort te 's Hertogen- bosch een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij 1 persoon het leven heeft gelaten en 1 man en 1 vrouw verwondingen opliepen. Omstreeks 12 uur ontmoette de 26jarige N. Damen in genoemde straat den 44jarigen E. Thijssen. Er schijnt een woordenwisseling te hebben plaats gehad. waama D. den ander met een mes aanviel en hem zulke ernstige verwondingen toebracht, dat hij eenige oogenblikken later is overleden. In de vecht partij mengden zich ook de 36jarige C. Reijn- ders, de 26jarige J. M. van der Oord en diens vrouw, de 26jarige F. Peijnenburg. Hoe de ware toedracht van de zaak is, is nog niet bekend. R. was gewapend met een open zeis en het duurde niet lang of Van den O. had ernstige sneden aan hoofd en schouder. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd en is op genomen. Zijn vrouw kreeg minder ernstige verwondingen. De daders N. Damen en C. Reijnders werden door de marechaussee en de gemeentepolitie gearresteerd. Een onder zoek naar de toedracht van de zaak wordt ingesteld. ONDEIIGRONDSCH KAPITAAL. Er zijn menschen die niets ophebben met banken. D.w.z. banken, waar geldzaken be handeld worden. Zij vinden een kluis een kruis en een sale een zeef. Zij bewaren lie ver hun geld zelf en zoeken soms de vreemd- soortigste plaatsen op. De 76jarige v. d. S., wonende aan den Moerweg te 's Hage bezat een klein kapitaaltje. Het waren 950 guldens en de oude man vond het 't veiligst om die maar te bewaren in zijn schuur, onder den grond. Hij sliep trouwens zelf ook in die schuur en waande zijn bezit onaantastbaar. Helaasz66 veilig was het niet. Ver- leden week kwam v. d. S. tot de onaange- name ontdekking, dat zijn zonderlinge geld- bergplaats ontdekt was en dat iemand met lange vingers zich de 950 gulden wederrech- telijk had toegeeigend. De oude man was er zoo beduusd van, dat hij er heelemaal niet aan dacht om de politie te waarschuwen. Maar de diefstal lekte uit en kwam toch de politioneele autoriteiten ter oore. Een onder zoek wordt nu ingesteld naar het verdwenen ondergrondsch kapitaal. EeN, DIE VAN GRATIS AUTORIJDEN HIELD. Bij een garagehouder te Eibergen vervoeg- de zich een heer met het verzoek, hem per auto naar Zwolle te brengen. Meneer was dokter en moest een bezoek brengen aan den arts-chirurg van het Sophia-ziekenhuis al- daar. Een auto werd gereed gemaakt en men vertrok. In Zwolle gekomen, liet hij stil houden bij een restaurant in de Lutteke- straat. Na een lunch voor zichzelf en den chauffeur besteld te hebben, liet hij zich om half twaalf brengen naar het Sophiazieken- huis. De chauffeur kreeg order, naar het restaurant terug te rijden, en daar te wach- ten. Deze voldeed aan de opdracht, maar wie kwam, niet de dokter". Eindelijk be- gon het den chauffeur te vervelen. Bij infor- matie bleek, dat men aan het Sophiazieken- huis niets van dezen „dokter" afwist. De politie werd met een en ander in kennis ge steld. Tegen den avond kwam de garagehouder Stoffer uit Zwolle op het politiebureau me- dedeelen, dat 's morgens om twaalf uur zich een heer bij hem vervoegde, zich voorstellen- de als overste Van Rijckevorsel. Hij moest onmiddellijk naar de kazeme te Utrecht; of een auto beschikbaar was om hem er heen te brengen. Op de pont over den IJsel had de chauffeur gevraagd, of de overste het veer- geld wilde betalen. „Betaal jij maar", was het antwoord, „ik heb alleen een briefje van drie honderd gulden bij mij en dat kunnen ze toch niet wisselen." In Amersfoort liet de overste stil houden voor een sigarenwinkel stapte uit en ging naar binnen. Even later keerde hij terug en leende van den chauffeur een rijksdaalder voor sigaretten, omdat men ook daar niet van drie honderd gulden terug had. Men reed door naar de kazeme te Utrecht. De overste ging naar binnen, maar keerde niet weer. De chauffeur informeerde en kreeg te hooren, dat een overste van Rijckevorsel daar onbekend was. EEN GEVAARLIJK OPLICHTER GEVANGEN. Eenige dagen geleden werd te Weenen een man, Heinrich Keller genaamd, gearresteerd en wel op aanwijzing van zijn vroegere kost- juffrouw in Berlijn, die de Berlijnsche recher che had aangespoord hem wegens eheque- vervalschingen gevangen te laten nemen, zoodra zij hem ergens zou ontdekken en herkennen. Dit nu geschiedde te Weenen, waar zij woont. Thans is gebleken, dat men met deze ar- restatie een goede vangst heeft gedaan; Heinrich Keller toch blijkt een internatio nale allergevaarlijkste chequevervalscher en bankoplichter te zijn, die sinds lang door de recherches van verschillende landen gezocht wordt. De man heet in werkelijkheid Hans Friedlander. EEN GAUWDIEF. Op den Kurfiirstendam te Berlijn is een zeldzaam brutale diefstal gepleegd. Tegen tien uur hield een elegante auto stil voor een bontwinkel. De etalage van den winkel was helder verlicht en op het trottoir was een druk verkeer. Uit de auto stapte een man, die een pak onder den arm droeg, waarin zooals later bleek een zware steen zat. Hij wierp plosteling de 6talageruit in en sprong in de etalage, nam een kostbaren mantel weg en sprong weder in de auto die terstond weg- reed. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Te Eichwalde nabij Berlijn werd op een on- bewaakten spoorwegoverweg een met 3 per sonen bezette automobiel door een trein ge- grepen en meegesleurd; eerst na 200 meter slaagde de machinist erin den trein tot staan te brengen. Ondertusschen was de auto in brand gevlogen door het ontploffen van het benzine-reservoir. De 3 inzittenden werden eerst zwaar verminkt en zrjn daarna levend verbrand. EERBIEDIG DEN SLAAP VAN ANDEREN. In de Rue Montpamasse te Parijs is aan een lantarenpaal een opschrift aangebracht, dat elken avond en gedurende den geheelen nacht verlicht is. Er staat niets anders op dan: ,,Eerbiedig den slaap van anderen." Aanvankelijk dacht men dat dit vriendelijk verzoek afkomstig was van den prefect van politie en gericht tot late wandelaars, die in geanimeerde stemming huiswaarts keeren. Het blijkt echter van den directeur van een dancing te zijn uitgegaan, die zijn bezoekers aldus vraagt bij hun vertrek hun tevreden- heid over den genoeglijken avond in zijn etablissement doorgebracht, niet te luidruch- tig te demonstreeren. zoodat de buren wak- ker worden! DE KWADRATEN VAN DEN CIRKEL. Lang geleden heeft de Fransch-Ameri kaansche wiskunstenaar Lerond 50.000 dol lar vastgezet voor hem of haar, die het vraagstuk van de kwadratuur van een cirkel zou oplossen. Een vriend van Lerond, William Cook, heeft reeds ettelijke duizenden ,,oplossingen" doorgekeken, maar zij alle zijn fout, juist op het teere punt der beredeneering. Dit jaar loopt de termijn af; wat er dan met de 50.000 dollar plus renten moet gebeuren, weet niemand, want Lerond heeft daarom- trent niets bepaald in zijn testament. BEROEMDE IIAARLOKKEN. Volgens een Weenschen veilingcatalogus komen binnenkort allerlei beroemde haarlok- ken onder den hamer. Lokken, die Goethe den 7den Augustus 1819, 3 weken voor zijn 70sten verjaardag, aan gravin Hopffgarten schonk; lokken van Beethoven, die altijd eigendom zijn geweest van de familie Schott; lokken van Schubert, Kant en Lenin, enz. MET STRYCHNINE VERGIFTIGD. Te Kunnern bij Winzig (district Wohlau) I in Silezie was op 12 Sept. een 75-jarige vrouw, Auguste Glasner onder verdachte omstandigheden overleden. Thans zijn haar zoon Jozef en diens tweede vrouw gevangen genomen. Zij hebben reeds bekend de oude vrouw met strychnine te hebben vergiftigd. WESP MET GEREEDSCHAP. John Burroughs, de beroemde Amerikaan sche natuurfilosoof, vertelt dat, hoe wel men algemeen van meening is, dat de mensch het best „geoutilleerd" is er toch een soort wesp, de amrnophila, bestaat, die in dit op- zicht met hem kan wedijveren Zij neemt met evenveel gemak een kiezelsteen in haar onderkaak, als de mensch een steen in zijn hand, en gebruikt hem als een hamer om er mee in den gronden te stampen, waarop zij dan haar eitjes legt in het ontstane kuiltje. ZEGENINGEN VAN DEN ZOMERTIJD VOOR LONDEN. In Engeland verklaart men dat de Lon- densche bevolking dit jaar bijzondere reden heeft gehad, om voor de instelling van den zomertijd dankbaar te zijn, omdat er, dank zij het mooie weer, in 1928 85 uren van zon- neschijn mee gewonnen zijn. Gedurende de 24 weken dat in Engeland de zomertijd in werking is geweest, is de zon 2500 uur boven den horizon geweest en hiervan heeft zij 1150 uur (46 helder geschenen. Te Kew wordt de zonneschijn pas geregis- treerd, wanneer hij sterk genoeg is, om een duidelijke schaduw te werpen en bovendien doen de zonnestralen zelden hun uitwerking gelden v66r 20 of 30 minuten na zonsopgang, omdat zij eerst door een dikke laag van de atmosfeer heen moeten dringen. De 85 zonnige uren die men dit jaar won, dank zij omstandigheden die, sedert de in- voering van die uur-rekening nog nooit zoo gunstig zijn geweest, staan in gewone jaren gelijk met veertien dagen midden in den zomer of drie weken in een voorjaars- of na- jaarsmaand of twee maanden midden in den winter. De winst aan de Zuidkust van Engeland waar er gewoonlijk ongeveer 20 meer zonneschijn is dan te Londen, was natuurlijk nog grooter. PROEVEN MET EEN NIEUWE RAKET- WAGEN. Op den spoorweg HalberstadtBranden burg zijn Woensdagochtend om elf uur twee proefritten gedaan met een nieuwe raket- wagen (de Rak n), ten einde de bedrijfs- zekerheid van het vuurpeilsysteem te toet- sen. Volgens het oordeel der deskundigen hebben beide ritten volkomen succes gehad. Op den eersten tocht werden 25 vuurpijlen ontstoken en bereikte de wagen een snelheid van 100 K.M., bij de tweede, met 36 vuur pijlen, een snelheid van 240 K.M. De rustige ontbranding van de vuurpijlen trok zeer de aandacht. Bij den tweeden rit zijn alle vier raderen van den wagen afgesprongen, zoodat deze alleen op zijn assen verder liep, maar nlette- min in het spoor bleef. De spaken van de raderen bleken te zwak te zijn geweest. FABRIEK IN DE ASCII GELEGD. Naar eerst thans uit Grauderz gemeld wordt, is aldaar door een merkwaardig on- geval een geheele fabriek van dakbedekkin- gen verwoest. Een op 1500 meter hoogte vliegende machine verloor een benzinereser- voir, dat op de binnenplaats van de fabriek terecht kwam en daar explodeerde. De ont- ploffing was zoo hevig, dat op hetzelfde oogenblik de muur van het hoofdgebouw der fabriek scheurde en ineenstortte, waarop het aangrenzende gebouw vlam vatte. Het vuur greep zeer snel om zich heen en spoedig stond het geheele complex in lichtelaaie. Na veel moeite gelukte het den brandweer ein delijk den brand te blusschen. EEN ZONDERLINGE MOEDER. Een goedgekleede dame te Londen, ver- gezeld van een driejarig knaapje, riep een taxi aan om haar naar Hanover Square te rijden. Daar stapte ze uit en verzocht den chauffeur het knaapje even naar een adres in Brook-street, eveneens in het West-End, te rijden. Toen de chauffeur daar aankwam vernam hij, dat de bewoners niets van het kind af- wisten. De chauffeur reed naar het politie bureau, waar men zich over het knaapje ont- fermde. Later werd het naar St. Marylebone House, een gesticht voor vondelingen, over- gebracht. Het gedroeg zich voortreffelrjk, alleen begon het te huilen toen het niet door zijn moeder naar bed werd gebracht. De moeder las dit laatste in de bladen. was zeer ontsteld, dat haar kind in het ge sticht was terecht gekomen in plaats van in een deftig milieu in het West-End en ging het ijlings halen! Ze kreeg het kind mee, na eerst een ge- weldige uitbrander te hebben ontvangen, met de mededeeling, dat ze er nog meer van zal hooren. EEN MAYOR IN DE CEL. De mayor van Newburyport in Massachu setts, Gills, zit thans in de gevangenis voor het ondergaan van twee maanden gevange- nisstraf wegens overtreding eener gemeente- verordening. Bovendien is hij nog tot een boete Van ongeveer 1200 gulden in Neder- landsch geld veroordeeld. Hij heeft een tele- foon te zijner beschikking en zal zijn burge- meesterlijke werkzaamheden in de eel voort- zetten. Gills was voor het eerst drie jaren geleden met de wet in aanraking gekomen toen hij in een deftige buurt een benzinedepot sticht- te en de autoriteiten tartte hem dit te belet- ten. Hij kreeg destijds een zware boete. Toen stelde hij zich candidaat voor het mayor- schap en verklaarde dat hij, als hij gekozen werd, opnieuw zijn benzinedepot zou exploi- teeren. Hij werd gekozen en opende in den afgeloopen zomer zijn dep6t opnieuw. Met het vermelde gevolg. VERKEERDE FINANCIEELE GEWOONTEN. Dezer dagen heeft een Engelsch rechter in een geval van faillissement en fraude de op- merking gemaakt, dat van elke tien men schen in Engeland, die een auto hielden, er zeker negen waren, die niet betalen konden, en dus financieel bergaf gingen. Maandag waren te Philadelphia 7000 ban- kiers voor hun jaarlijksch congres bijeen. Zij waren het er over eens dat hoewel de finan- cieele omstandigheden in de Amerikaansche zakenwereld bevredigend waren, er desniet- temin veel te veel geld aan de banken wordt onttrokken voor speculatieve doeleinden. Er wordt te veel gespeculeerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5