ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8288 Maandag 22October 1928 68c Jaargang Eerste Blad. ^Tuit¥FlaFS ASaNtEMENTSPRliS: RAADSVERGADER1NG. ~BINNENLAND. FITTTLtlTOW 0e innemende Landlooper Spierpijn Klooster&alsem Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetahng fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige landen f 2.60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland aileen bi] vooruitbetaling. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-. Woensdaq- en Vrijdaqavond. 1 Verder heeft de V.A.R.A. aan de j A.V.R.O. meeqedeeld, dat zij bereid is, De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag 25 October 1928, des voormiddags tien uur. Ter Neuzen, den 19 October 1928. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. DE ONDERHANDELINGEN MET BELGIe. Vrijdag zijn de besprekinqen tusschen Nederlandsche en Belgische deskundigen betreffende de NederlandschBslqische kwestie in het departement van buiten- landsche zaken te s Gravenhaqe aanqe- vangen. Deze besprekinqen, die tot taak had- den om voor eenige belangrijke punten de qrondslaqen te zoeken. waarop die on- derliaindelingen hervat zouden kunnen wordem, zijn Zaterdag voortigezet en be- eindigd. De deskundigen zullen thans aan hun reaeeringen verslag uitbrengen; de Relgi- scne heeren reisden daartoe Zaterdag naatr Brtissel af. Er zal bij de besprekinqen niet alleen cyver technische kwesties onderhandeld worden. Deze besprekinqen zullen de Ne- derlandsch-iBelgische kwestie in haar ge heel omvatten. Behalve detechnici zijn dan ook poiitieke onderhandelaars aanaewe- zen; voor Nederland jhr. mr. E. M. F. J. Michiels van Verduinen, buitengewoon gezamt en gevolmachtigd minister, chef der afdeeling diplomatieke zaken. en mr. E. N. van Kleffens, referendaris aan die afdeeling; voor Belgie de Belgische qe- zajit in Den Haag en de gezantschaps- sceneta ris. Mr. Dr. C. C. GEERTSEMA. f ki het ziekenhuis te Wiesbaden is, 85 jaar oud. overleden mr. dr. C. C. Geert- sema, oud-commissaris der Koningin in Grcmingen en president-curator van de Gioningsche universiteit. Geertsema was den 9den (uni 1843 te Gromingen geboren. Aan de universiteit aldaar promoveerde hij tot doctor in de beide rechten. Hij vestigde in 1876 het bekende bankierskantoor Geertsema. Feith en Co. Van 1892 tot 1917 was hij commisisaris der Koningin. In 1914 werd hij voor zijn vele ver- diensten op waterstaatsgebied benoemd tot doctor honoris causa in de staatswe- tenschap. Hij was commandeur in de orde van den Nederlandsche Leeuw en draper van het grootkruis in de orde van Oranje Nassau. Voorts had hij enkele buiten- landsc h e ridderorden. DE RADIO-OMROEP. Naar Het Volk verneemt heeft het be- stuur van de V.A.R.A. aan den minister van Waterstaat het verzoek gericht, te mogen beschikken over de middagzend- uren op den Hilversumschen zender. die thans nog niet bezet zijn. met den A.V.R.O. en voor gezamer rekening, de schooluitzendingen voor de 1 openbare lagere scholen te verzorgen. Voox deze schooluitzendingen heeft de j V,A R.A. de medewerking van den Bond van Nederl. Onderwijzers verzocht en verkregen. Inmiddels heeft de V.A.R.A. aan den minister van Waterstaat den wensch ken- baar gemaakt, in de thans onbezette och- tenduren over eenigen tijd te mogen be schikken voor het doen van schooluitzen dingen. NIEUWE POSTZEGELS. Naar Het Volk" verneemt komen er nieuwe Nederlandsche postzegels van lYi cent rood, 10 cent violet. 12J/2 cent blauw en 1 5 cent rose. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. Evenals andere jaren zullen dit jaar in December weldadigheidspostzegels wor- den uitgegeven ten behoeve van de be- scherming- en hulpbehoevende jeugd. De zegels zullen verkrijgbaar worden gesteld van 10 December tot 10 Januari. Zij zullen de afbeelding dragen van vier uitvinders: Minckelers, Boerhaave, Lo- rentz en Chr. Huygens. De zegels zullen worden uitgegeven in de waarden van 5, TYi en 12% cent. De ver.koopprijzen zullen resp. bedragen 2/4, 8, 10 en 16 cent. De Nederlandsche bond tot kinderbe- scherming zal in hetzelfde tijdvak twee series kinderbriefkaarten uitgeven naar schilderijen van Nederlandsche schilders, n.l. een serie van Frans Hals en een serie van Jan Veth. RADEN VAN BEROEP VOOR DE D1RECTE BELASTINGEN. De heer Van Gijn heeft op het wets- ontwerp tot herziening van de wet van 19 December 1914, houdende installing van Raden van beroep voor de directe belastmgen en vaststelling van algemeene bepalingen betreffende het beroep op die colleges en wijziginq van artikel 265b der Gemeentewet, verschillende amendemen- ten voorgestald. De bedoeling van de amendementen is blijkens de toelichting, de bestaande sa- menstelling van de Raden van beroep te behouden, met dien verstande echter. dat wordt voorzien in het gebrek aan vol- doende keuze voor de betrekki-ng van se- cretaris, door de mogelijkheid te openen, die ook uit de plaatsvervanigende leden te kiezen en tevens den weg te openen, voor 't ontslaan van secretarissen, die hun befcrekkinq op voor den dienst schadalijke lie door E. J. RATH. 44) Vervolg. Twee ramen op de eerste verdiepinq waren vroolijk verlicht, verder was het heele huis donker. Ze keek even op de klok en draaide toen de lichten uit. Kane had de chauffeurspet op de bank laten ligqen en ze trok die nu over haar blon- den pruikebol, zorgvuldiq alle weerbar- stige lokjes er onder stoppend, Toen ze de pet opnam, vond ze ook den bril. Ze legde hem in den schoot, voor het grijpen en bereidde zich voor om te wachten. Iederen anderen keer zou Annabelle moeite gehad hebben de oogen open te houden, maar dezen avond had ze zoo veel om over te denken, dat ze gemakke- lijk wakker bleef. Ze peinsde zoo aan- dachtig, dat zg niet dacht aan tijd. zoo- dat ze er geen denkbeeld van had, hoe lang ze gewacht had, toen ze voetstap- pen hoorde in de richting van de voor- d'eur. Ze zette den bril op, boog zich over het stuur, sloeg den motor aan en wachtte. De voordeur ging open en drie heeren traden te voorschijn. De middelste van de drie was Henry Kilbourne, die glunderde van plezier. ,,Daar heb je je auto, oude boef!" sprak de heer links van Kilbourne. ,,We zullen je er in loodsen." De heer Kilbourne richtte zich op in zijn voile lengte. Voorzichtig veegde hij de behulpzame handen weg, als waren ze vuile stofjes op zijn jas. bevredigende regeling met Belgie tot stand zal komen, opdat ook met dit land een arbitrage- en verzoeni.ncisverdraq zou kunnen worden gesloten. DE GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. De gemeentelijke radio-distributie te 's Gravenhaqe bestaat op 1 Nevember twee jaar. Het aantal aansiuiangen bedraagt thans 3400. waarvan 220 zander telefoon. Tal van aanvragen zijn nog in bewerking. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. wijze vervulien. STAATSBEGROOTING 1929. In de algemeene beschouwingen der af deeling over de staatsbegrooting 1929 werd van soc.-democratische zijde ver- klaand, dat men bereid zou zijn op be- paalde voorwaarden een parlementair de- mocratisch kabinet te helpen vormen. Verscheidene leden achtten de raminq van de middetlen te laag. Van verschillende zijden werd aange- drongen op verbetering van de positie der rijksambtenaren. Bij hoofdstuk III (buitenlandsche za ken) werd de hoop uitgesproken, dat een ,,Zal het zelf wel doen", zei hij plech- tig. Kijk maar." j De beide andere heeren leunden teqen den deurpost en keken toe, terwijl hij sta- tig de stoep afliep. de oprijlaan overstak en op zi)n auto toetrad. Hij beqreep zich vast aan het portier, keerde zich om en boog tegen de toeschouwers. „Gaat het goed of soms niet?" vroeq hij zegevierend. j Een applaus was het antwoord. De heer Kilbourne boog nogmaals, stapte voorzichtig in, trok het portier ach- ter zich dicht en liet zich neervallen. .James, huis toe!" beval hij. Toen de wagen in beweging kwam boog hij zich plotseling voorover en stompte den chauffeur tusschen de schou- ders. Een gesmoorde kreet was het eeniqe antwoord. „Stop!" beval de heer Kilbourne. ,,Stop! Beter beginnen. Ik vergiste me een beet- je." 1 De wagen stopte. ,,'s Kijke," peinsde de eigenaar. ,,Geen haast. Even nadenken. James, huis toe. Neen... weer verkeerd. Moet het qoed krijgen. Pech, als ik er nu niet op kan komen. Moet het zelf bedenken. Even denken Hij steunde het hoofd op beide handen, terwijl zijn vrienden hem nog steeds van uit de deur gadesloegen. Plotseling scheen hij te ontwaken en riep uit, met een zege vierend gebaar: ,,Huis toe, James!" Onder vreugdekreten van de toeschou wers verdween de auto in de duisternis. De heer Kilbourne ging gemakkelijk achterover leunen, stak een sigaar in den mond en gebruikte twaalf lucifers om die aan te steken. Z'n geduld gedurende deze beproeving was werkelijk bewonderenr- waardig. WEGENVERBETERING. De minister van Waterstaat heeft een commissie ingesteld voor overleg inzake de wegenverbetering. Deze commissie zal met den minister hebben te overleggen over ontwerpen van wijzigitngen in het rijkswegenplan, verleggingen van trace's, dwarsprofielen van nieuwe en bestaande wegen, plaats en afmetingen van rivier- overgangen, begrootingen van het We- genfonds, werkplannen, wegenverbete ring. enz. De commissie zal bestaan uit tien per- sonen, uit vereenigingen en andere. zich met het wegenverkeer bezig houdende lichamen en die het toerisme bevorderen. Ook zal gelet worden op het in de com missie benoemen van personen, die de aesthitische zijde van 't vraagstuk in het licht kunnen stellen en die ook andere gezichtspunten dan uitsluitend die van de verkeerseischen kunnen beoordeelen. TUNNEL ONDER DE SCHELDE De provinciale raad van Oost-Vlaan- deren heeft het plan goedgekeurd voor het maken van n tunnel tusschen de bei de Scheldeoevers te Antwerpen, alsmede het plan betreffende het graven van een kanaal door het land van Waes, dat een rechtstreeksche verbinding moet vormen tusschen Antwerpen en Gent. BENZINETANK VAN DE LATHAM GEVONDEN. Het visschersvaartuig ,,Leif" is te Yal- dersund aan de Noorsche kust aange- komen met aan boord een benzinetank van de Latham", (het vliegt.uig van Amundsen en Guilbaud). Deze werd gevonden op 64 gr. 52 min. N. B. en 8 gr. 50 min. O. L. drijvende in zee. Op den tank, welke nog 30 liter ben zine bevat, is een koperen plaat aange- bracht met de inscriptie: ..Essence contenance 600 litres hydro- avion Latham." De tank is geheel qaaf en vertoont al leen eenige deuken. Er zijn met potlood twee regels op geschreven. maar daar de verf voor een groot gedeelte van den tank is verdwenen, is het schrift bijna on- ieesbaar geworden. Men meent nog het volgende te kunnen ontcijferen: accie Annabelle wist eigenlijk niet precies. wat ze nu met hem doen moest, nu ze hem eenmaal te pakken had. Ze reed in de richting van Kilbourne Heights, niet al te snel, om tijd te hebben een plan te ver- zinnen. Ze had niet gerekend op deze ge- lukzalige stemming van den heer Kil bourne. Deze had blijkbaar qeen haast. Hij was in een peinzende stemming en zijn qe- dachten waren aangenaam. Hij sprak ze dus uit. „Wonderen zijn de wereld niet uit Eeist pech, alles mis! Opeens een draai. Slecht begin goed gewin! Dat is poezie. Zoo voel ik me nou... heelemaal vol poezie. Weet niet, hoe jij je voelt, chauffeur, maar wel, hoe ik me voel. Of de uchtenstar me in het harte schijnt. Zal je wat geven Hij frommelde in zijn zak, haalde een bankbiljet te voorschijn, wierp het op de bank naast Annabelle en gaf haar een vriendschappelijken stomp in den rug. Ze kromp ineen, pruilend en boos, maar keerde zich niet om. .,Ik ben een edelmoedig man", sprak de heer Kilbourne. „Wil iedereen gelukkig zien. Ook mijn gezin. Verdien hoop geld; zorg goed. Heb heeleboel net personeei. Mooi huis, mooie garage. Heb een goed hart ook. Hier heb je nog een cadeautje. Hij maakte een prop van een bankbiljet en mikte het zoo, dat het terecht kwam bij Annabelle's voet. Tegelijkertijd stomp te hij haar goedmoedig, maar enthousiast in den rug. Annabelle gaf een gil. De wagen shn- gerde en stopte daarna. De heer Kil- irourne zette zich schrap, opende den mond en gaapte haar aan. Met een nij- dige beweging trok de chauffeur zich de pet van het hoofd en daarna ook den bril. 20 x 1. De letters accie zouden kunnen zijn overgebleven van het woord accident en de cijfers zouden de positie kunnen aanduiden van de Latham wat over- eenkomt met een plaats ten oosten van het Bereneiland. Uit een nader onderzoek van het aan de Noorsche kust gevonden benzine-re servoir van de „Latham is gebleken, dat het 't reservoir is, dat dient voor den di- recten toevoer van benzine naar den mo tor. Daar de tank, die zeshonderd liter benzine kan bevatten, bijna geheel leeg was, en de Latham driehonderd liter per uur verbruikte, moet worden aangenomen dat het vliegtuig ongeveer na een vlucht van twee uur kort voor het bereiken van het Beren-eiland is verongelukt. De ver- onderstelling dat het benzine-reservoir nog voor het vergaan van het vliegtuig in zee is geworpen, is zeer onwaarschijnlijk. Verder is uit het onderzoek gebleken, dat het potloodschrift op het reservoir geen boodschap inhield. Het zijn waardelooze notifies van een monteur, die reeds voor het vertrek op de tank stonden. ALLE HOOP OPGEGEVEN. Vrijdag koesterde men nog eenige hoop dat MadDonald, die, zooals bekend, Woensdagmiddag opsteeg voor een po- ging om den Atlantischen Oceaan over te vliegen, op een of andere wijze zou blij- ken in leven te zijn, doch met ieder uur, dat verstreek zonder dat berichten wer- den ontvangen, werd die hoop minder. Nu tot Zaterdagmorgen nog niets was vernomen, heeft men echter alle hoop op- gegeven. DE GRIEP TE LONDEN. De regelmatig terugkeerende griep- epidemie, die pas in Januari verwacht werd vol gens de gewone periode van 40 weken, heerscht nu reeds te Londen. Zij vertoont ook een omgewoon ernstig ka- rakter. Een specialist, wiens spreekkamex vol patienten zat, vertelde dit aan een man van de Evening Standard. Een eigenaar- digheid van de ziekte is ditmaal, dat zij zich buitengewoon snel ontwikkelt, dat de patient bloot staat aan een plotselingen herhaling, wanneer hij denkt dat hij de griepaanval te boven is en dat zij dikwijls een influenza-hart" tot gevolg heeft, den bekenden vergiftigingstoestand waardoor de patienten zich na de ziekte slap en vermoeid blijven voelen. De eerste verschijnselen zijn vrijwel gewoon: keelpijn, pijn in de ledematen, koortsachtige warmte afgewisseld met koude rillingen en een gevoel van gesla- genheid. De oude regelen, zeide de specia list, zijn het best. Ga dadelijk naar bed en kom er niet uit voor de dokter het toe- toestaat. Wie te vroeg opstaat, vermeer- dert de kans op een influenza-hart. De dokter weet den vroegen terugkeer van de griep in dit jaar aan den drogen zomer. ECKENER WIL NOG VIER LUCHT- SCHEPEN BOUWEN. Dr. Eckener verklaarde in een onder- houd te New York, dat een regelmatig Oceaanverkeer met luchtschepen binnen 3 of 4 jaar mogelijk zal zijn. Eerst was daartoe noodig het bijeenbrengen van een kapitaal van 14 millioen dollars voor den bouw van 4 luchtscheoen in Duitschland Een blond hcofdje keek om en een af- glijdende mantel liet even een stuk bloo- ten schouder zien in het felle zoeklicht. „Zeg, oude gek, die je bent!" riep ze uit. „Als je me nog eens een stomp in de ribben geeft, dan zal je ervoor boeten!" ,,'t Is een vrouw!" stamelde de heer Kilboui-ne. stom verbaasd. Annabelle's schouder deed heusch pijn. Terwijl ze hem woedend aankeek. begon ze zich te wrijven. ,,Natuurlijk ben ik een vrouw," zei ze vinnig. ,,Zelfs een dame. En als je mijn schouder kapot gemaakt hebt, zal je een damesachtige schadevergoeding moeten betalen. Wat denk je wel. Dat je een bok- ser voor je hebt? Kom tot bezinninq je vrouw is thuis." De heer Kilbourne was nog niet zoo beneveld of hij herinnerde zich, dat hij den hoed moest afnemen, wat hij deed. ,,Een jonge dame," mompelde hij bij zichzelf. ,,Waar ,,En ik heb een bont en blauwe plek midden op mijn rug." zei Annabelle. ,.Kijk maar Ze liet den avondmantel zakken en de heer Kilbourne merkte, dat hij naar een glad, blank oppervlak zat te kijken. ,,Bied mijn nederige verontschuldigin- gen aan," zei hij. ..Eersten keer, dat ik een vrouw pijn heb gedaan. Spijt me ge- tveldig duizend maal pardon!" Hij' wilde den rug onderzoeken met zijn wijsvinger. maar Annabelle duwde hem achteruit met alle kracht eener veront- waardigde vrouw. Handen thuis Ik zal mijn rug laten fotografeeren voor een jury. Ik zal je aan- klagen wegens mishandeling. Met hoeveel denk je, dat je er afkomt?" De heer Kilbourne dacht eenige secon- den na en kwam langzamerhand tot de en 2 luchtschiploodsen in de nabijheid van Bazel, ornciat Friedrichshafen op een hoogtegraad ligt, die bij het opstijgen van een luchtschip een verlies ven minstens 4 ton hefkracht beteekent, terwijl Lakehurst door zijn krachtige winden ais landings- plaats ongesehikt was. DE INSTORIING TE VINCENNES. Na een arbeid van 27 uren heeft men den ItaJiaanschen arbeider Nicolli uit de puinhoopen opgedolven en naar t zieken huis vervoerd. De man is daar na korten tijd overleaen. Van de overige bij deze distorting gewonde arbeiders, die uit de puinhoopen zijn bevrijd, is de toestand nog steeds ernstig. Omtrent het aantal arbeiders, dat nog onder het puin bedolven ligt, loopen de mededeelingen van de biaden uiteen. Er schijnt echter geen hoop meer te kunnen bestaan, dat er van deze onqelukkigen iemand nog levend zal worden uitgegra- ven. Vrijdag zijn de aannemer en de op- zichter van het ingestorte bouwwerk in hechtenis genomen. Hun wordt ten laste gelegd door hun oinvoorzichtigheid den dood van die arbeiders te hebben veroor- zaakt. Uit een voorloopig onderzoek, ingesteld door den bouwarSeidersbond moet geble ken zijn, dat het cement en het beton dat er voor den bouw van het ingestorte pand werd gebruikt, van zeer slechte kwaliteit was en dat ook de wijze, waarop hier met z.g. gewapend beton werd gewerkt, naar niets leek. Reeds heeft een lid van den Parijschen gemeenteraad aangekondigd, dat hij naar aanleiding van de ramp een vraag zou stellen aan den prefect van het Seinede- partement. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. stijve spieren dadelijk wrijven met het eenige mlddel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maaktAkker's ,,Geen goud zoo goed" DE TE RIJKE POLITIE VAN PHILADELPHIA. De politic te Philadelphia, die wegens de bij haar ontdekte corruptie reeds zoo- danig ,,gemassregelt' is (elk employe is op een anderen post gezet) beleeft thans nog een ander, diepgaand disciplinair in- grijpen. Een onderzoek van een speciale grand jury" had zooveel misstanden en ver- dachte ..rijkdommen' aan het licht ge- bracht, dat de politiechef gedast heeft, dat elk der manschappen en officieren van de Philadelphiasche politie opgave moet doen van zijn persoonlijk vermogen, hetzij uit erfenis verkregen of uit eenigerlei ande ren hoofde. Elke politieman moet onver- wijld een lijst inleveren van al zijn geld- bezit, obligaties, aandeelen, auto's zomer- verblijven en ander bezit, met uitvoerige toelichting hoe dit alles verkregen is. ontdekking, dat er iets vreemds en onge- rijmds was in zijn naar huis gaan. ,,Wist niet, dat Rawlins me een dame als chauffeur had geqeven," zei hij. ..Moet ik toch eens over spreken met hem. Geen manier een dame zoo lanq buiten te laten.' Weer staarde hij naar Annabelle's blanke schouders. ,,Een dame in uitgaans- toilet. Spijt me vreeselijk, juffrouw. Hoe heet u?" ,,Je zult mijn naam gauw genoeg te we- ten komen", zei Annabelle. ,,Zoodra mijn advocaat klaar is. Blijf daar nou kalm achterin zitten en als je me weer stompt, zal ik naar je toe klimmen om je er van- langs te geven." Annabelle's schouder deed haar nog steeds pijn, maar ze vond het pleizieriq. want het had haar op een geheel nieuw denkbeeld gebracht. Het plan, dat ze be- raamd had, toen ze Merill Beach verliet, liet ze nu geheel varen. Ze herinnerde zich nauwelijks het bestaan van Kane Kilbourne. Henry Kilbourne was een veel en veel gewichtiger personage niet om- dat hij een zoon had, maar geheel terwille van zichzelf. Het kwam Annabelle voor, dat alles zeer vereenvoudigd was. De critische, cynische wereld is nog wel eens zachtzin- nig gestemd tegenover erfgenamen van groote mannen, maar nooit tegenover groote mannen zelf. Henry Kilbourne in een auto, s mor- gens om drie uur, met een dame achter het stuur het was waarlijk een situatie, die onbetaalbaar was. Ze sloeg den motor weer aan. ,,He! Waar gaan we heen?" vroeg de heer Kilbourne. ,,H-jis toe, James!" riep Annabelle terug over haar schouder. (Wordt vervolgd.) EES

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1