ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. voor cents En met bo Aspirin- No. 8286. Woensdag 17 October 1928. 68e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: BINNENLAND. FXTTILLETON, De innemende Landlooper tegen Uw winkelier en gij ontvangt een pakje WOORT van de fijnste kwaiiteit die U ooit geproefd Tabletten ^smemsmA.inwm h Binnen Ter Neuzen f .40 per 3 maanden Buiten Ter ^euzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinq fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belcjie en Amerika f 2.25. overiqe landen /2.60 per 3 fnaanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetalinq. Dit blad verschijnt irderen TV' aandao- Woensdag- en Vrijdagavond. HINDERWET. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Na de installatie van Ir. Feber wordt aan den heer Drop een interpellate toe- gestaan over de toestanden in de mijn- industrie. Op verzoek van den Minister van On- derwijs wordt het ontwerp betreffende de schoolgeldregeling voorloopig van de agenda afgevoerd, waarna het ontwerp in zake de financieele betrekking tus- schen rijk en gemeenten na de commissie van voorbereiding wordt gezonden. De heer L. de Visser (comm.) vraagt een interpellate aan over de toestanden in het gebied van den Boven-Digoel, waarover heden beslist zal worden. De heer De Visser protesteert tegen de mededeeling van den voorzitter, dat de interpellate over het verblijf van Kurt Vogel niet meer op de agenda zal wor den geplaatst. Spreker keert zich tegen het beleid van den voorzitter en betoogt, dat deze partijdig is. Hij dreigt met ob- structie als de voorzitter zijn interpellate niet aan de orde stelt. Hij is bereid op deze wijze met den voorzitter te gaan ,,knokken". De Voorzitter meent, dat vlak voor de begrootina deze interpellate niet kan worden behandeld, doch is bereid, die nader aan de orde te stellen in de eerste vergadering na Kerstmis. Aan de orde komt het ontwerp tot wij- ziging van enkele artikelen van de In- dische staatsregeling. De heer Cramer (s. d.) betoogt, dat deze quaestie in Indie groote beroering wekte en juichte het toe, dat de regee- r»g de vergissing van de Kamer weder oagedaan wil maken. Hij Hat zich kri- tisch uit over de oppositie hier te lande tegen het ontwerp. De regeering moet niet denken, zegt spreker, dat zij er is met dit ontwerp, dat siechts de eerste stap is naar medezeg- genschap voor de inlandsche bevolking. DE VLIEGTOCHTEN NAAR INDIe. Het vierde Nederlandsche postvlieg- tuig is gisterochtend, toen het van hier zou vertrekken, ernstig beschadigd. Het linkerwiel zakte in den zachten grond, ten gevolge waarvan het toestel geheel omdraaide. Het linkerwiel werd afge- rukt, de linker vleugeltop brak, de linker motor werd beschadigd en de schroef- bladen van den centralen motor werden verbogen. De bemanning bleef onge- door E. J. RATH. 42) Vervolg. Hij had ceen gelegenheid met Hilda te spreken en na eenigen tijd volgde hij den heer Kilbourne, die hem veelbeteekenend toegewenkt had. Toen de heer en meester van Kilbourne Heights hem op ve'ligen afstand meegenomen had, verspilde hij geen tijd met overbodige inleidingen. ,,Ellendig een chauffeur te verliezen", zei hij. ,,Een van die particuliere inter mezzo's in het leven van een groot man is weer op komst. Hoe kom ik er?" Rawlins dacht even na. „Ik zou niet weten, hoe ik vanavond weg kan komen", zei hij. ,,Ik heb me- vrouw beloofd haar bridge-les te geven." ,,Tijd verknoeien voor vrouwen". mop- perde de heer Kilbourne. ,,Maakt ze ver- zot op spelen. Maar hoe kom ik er." ,,Ik zou misschien een chauffeur kun- nen vinden." ,,Betrouwbaai?" ,,Ja, dat geloof ik wel." ,,Dat moet hij zijn", zei de heer Kil bourne met nadruk. ,,Betrouwbaarheid is giootendeels af- hankelijk van geld." De heer Kilbourne stak een hand in den zak en nam een bankbiljet van een sta- peltje. 1NGBZONDEN MEDEDEELIN CIS N. ZEGT HET voor waardevolle geschenken deerd. Het vertrek is voor onbepaalden tijd uitgesteld. HET DOK VOOR SINGAPORE. Uit Singapore wordt geseind, dat het tweede gedeelte van het drijvende dok, dat voor de Britsche vlootbasis te Singa pore bestemd is, daar, gesleept door de booten van Smit 6 Co.'s Internationalen Sleepdienst te Rotterdam, behouden is aangekomen. HET ONTWERP-DRANKWET. Ons Belang. het orgaan van den Ne- derlandschen Bond van koffjehuis-, re- stauranthouders en slijters, waarvan de „Geef hem dit en zeg, dat hij er nog een kan krijgen, als hij zijn mond houdt". zei hij. Hij hoeft alleen te weten, waar ik naar toe ga en niet waarom." ,,Ik zal zien, wat ik voor u doen kan." ,,Ik wou, dat je het zelf deedt", mop- perde de heer Kilbourne. ,,Het spijt me! Ik zal het u zoo gauw mogelijk laten weten." ,,Goed! Ik ben te vinden op het terras." Een half uur later vond Rawlins hem en begonnen ze fluis'.erend te spreken. „Je zegt, dat je iemand gevonden hebt hoe heet hij?" vroeg de heer Kil bourne. ,Dat mag ik n et zeggen. Hij wi-1 on- bekend blijven, bang dat hij last k ijgt met zijn baas; maar u hoeft niet bezorgd te zijr. Het is een gcede chauffeur." Klinkt raar, Rawlins, maar ik ver- trouw op je." ,,Dank u! Ik heb hem gezegd, waar u heen wilt en dat hij daar op u moet wach- ten. Zoodra u wilt vertrekken, staat hij klaar." Waar?" ,,De wagen staat hij de garage, zonder lichten. Ik zal hem u wijzen." ,,Waar is Emily?" vroeg de heer Kil bourne, met een onderzoekenden blik over het terras. ,,Ze is in de bibliotheek met uw doch- ters." ,,Waar is Kane?" ,.Uit." ,,Ze blijven ook nooit thuis, mopper- de de heer Kilbourne. „Vooiuit dan maar! Breng me stiekum mijn hoed en jas. Ie vindt ze wel ergens in de kast onder de trap. Wijs me dan, waar de wagen staat. Als je mijn vrouw tegenkomt, zeg dan, dat ik naar boven ben gegaan. Begrepen? heer Abr. Staalman. t Tweede Kamerlid en lid van de commissie van voorberei ding uit de Kamer voor dit ontwerp, de redactie voert, schrijft: In het begin der vorige week heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijver- heid aan de commissie van voorbereiding in de Tweede Kamer terzake van het drankwet-ontwerp zijn antwoord op het verslag der commissie doen gewor- den. Het staat ons niet vrij iets omtrent den inhoud van dit stuk mee te deelen. Hoe de verdere behandeling van het wetsontwerp zal loopen, is nog niet be kend. Er kan nog mondeling overleg plaats vinden tusschen commissie en Mi- Ik ben naar bed hoofdpijn en wensch niet gestoord te worden, zelfs a! wordt er opaebeld." Toen Rawlins met een hoed en een jas terugkwam, liet de heer Kilbourne zich over de leuning van het terras naar be- neden glijden met een lenigheid, die zijn iaren eer aandeed. Rawlins volgde hem. Toen ze samen in de du stern s voo tlie- pen, bewoog de heer van Kilbourne Heights zich voort met de voorzichtigheid van een kat, die een natten weg ove~- steekt." ,,U hoeft den chauffeur niets te vragen of te zeggen", zei Rawlins zacht. Hij weet, wat hij moet doen en hij is betaald. ,,Ik heb een voorgevoel, dat ik ga ver liezen," kl.agde de heer Kilbourne. .Waarom gaat u dan?" ,,Omdat ik niet bijgelooviq ben. Waar is de wagen?" S-s-st! We zijn er zoo en let niet op den chauffeur. Hij weet zelfs niet, wien u bent. Hij is vanavond niet ande s dan een automaat." ,,Laat me dat wonder eens zien." grom- de de heer Kilbourne. Het wonder zat in elkaar gedoken voor op de auto. Hij keek niet op, toen zijn passag er verscheen, in gezelschap van Rawlins. De heer Kilbourne kon niet an- ders onderscjjeiden dan een uniform, een pet en een bril. ,,Slechte oogen?" vroeg hij, toen Raw lins hem de auto in duwde. Uilenoogen zei Rawlins. Rawlins sloot het portier, liep naar vo- ren, fluisterde iets tegen den chauffeur en kreeg een knik ten antwoord. Voorzich- tig werd de motor op de eerste versnel- ling gezet en de auto gleed zacht weg in de duisternis. nister en het is dus heel goed mogelijk, dat er nog vrij wat tijd verloopt alvorens van openbare behandeling van het wets ontwerp sprake zal kunnen zijn. GEREHABILITEERD. Men herinnert zich, dat enkele maan den geleden gevankelijk naar Maastricht werd overgebracht de waarnemende kan- toorhouder L. te Bleyerheide, die ver- dacht werd uit een te New-York afae- zonden aangeteekenden brief die be stemd was voor de Broeders te Bleyer heide een biljet van 500 dollars te hebben ontvreemd. Zoowel tijdens het herhaald verhoor door de Kerkraadsche politie als door de justitie bleef L. pertinent ont- kennen, dat hij de dader was. L. werd in het huis van bewaring ingesloten, na het scheikundig onderzoek van in beslag genomen extrine, maar vrij spoedig daar- j na, nog denzelfden dag, door den rech- ter-commissaris wederom in vrijheid ge- steld. L. werd tevens gezegd, dat hij zou worden gerehabiliteerd. Thans heeft L. van de justitie te Maastricht bericht gekregen, dat uit het deskundig onder- j zoek gebleken is, dat de bedoelde brief j was geopend na de afstempeling te New- York op 15 Mei en voor de stempeling te Kerkrade (op het hoofdkantoor) op 24 Mei. Na de stempeling werd de brief in een postzak overgebracht naar het kantoor Bleyerheide, waar L. dienst deed. De justitie bevestigt derhalve, dat L. zich niet heeft schuldig gemaakt aan deze diefstal. VOOR HERZIENING DER SALARISSEN. In de millioenennota voor 1929 heeft Minister De Geer medegedeeld, dat het verwachte overschot ad pl.m. acht mil- lioen, op den gewonen dienst-1928 in de eerste plaats zal worden besteed aan een versnelde uitvoering der Zuiderzeewer- ken en aan een technische herziening der ambtenaarssalarissen. Naar de Tel. verneemt verejscht deze mededeeling eenige aanvullina. Gebloken is n.l.. dat de kosten van de drooglegging der Zuiderzee de raming met vele mil- lioenen overtreffen. Van het overschot op den gewonen dienst-1928 zal dan ook het leeuwenaandeel ongeveer 90 voor dekking der Zuiderzee-teaenvallers worden besteed, terwijl voor de herzie ning der salarissen derhalve siechts een onbeduidend bedrag circa f 800.000 -beschikbaar blijft. GEBOUW VRIJHEIDSBOND. In tegenwoordigheid van vele belang- stellenden uit liberalen kring, o.w. Air. Fock. Mr. Rink, Mr. van Gijn, Mr. Bik, mei. Joh. Westerman, Mr. Boon, Dr. v. d. Meulen, Prof. Van der Bilt en de heer Joels, is Vrijdagmiddag het nieuwe. door den ,,Vrijheidsbond" gesticht gebouw Excelsior" aan de Zeestraat, Den Haag geopend. Het geld is bijeengebracht door een commissie uit de Haagsche afdeeling. Het gebouw bevat een groote en een kleine zaal: en eenige kleine vergader- lokalen. Voorts een aantal verhuurde kantoor-vertrekken en beneden aan de straat verhuurde winkel. Mr. TREUB 70 JAAR. Prof. Mr. M. W. F. Treub. de oud- wethouder van Amsterdam, oud-hoog- leeraar aan de hoofdstedelijke universi- Rawlins keerde naar huis teruq. Hij wilde probeeren Hilda onder vier oogen te spreken te krijgen, als het mogelijk was. De bridge-les aan mevrouw Kilbourne trok hem niet bijster aan. De auto reed door zonder lichten, tot- dat men Kilbourne Heights achter zich had; daaina draaide de chauffeur het licht aan en de weg werd plotseling fel ver- licht. De heer Kilbourne zat achtecin te roo- ken. Hij zag niet anders dan de silhouet van het hoofd van den chauffeur en dat interesseerde hem niet bijzonder. Hij was volkomen bereid zich te houden aan de door Rawlins voorgeschreven regels. Groote mannen hielden zich niet op met kleinigheden. Het begin wilde hij wel mis- sen, dat was toch niets, maar daarna moest hij er bij zijn! De chauffeur met den bril wist precies wat hem te doen stond. Hij reed tien mijl door en sloeg af op de juiste plaats, zon der zijn passagier zenuwachtig te maken of tijd te verspillen. Toen de heer Kilbourne uitstapte, gooi- de hij een handje sigaren in de richting van den chauffeur. ..Je hoeft alleen maar te wachten," zei hij kortaf. De chauffeur tikte tegen zijn pet en de wagen verdween in de duisternis. Hij stopte onder de boomen, niet ver van het huis en wachtte, totdat de gedaante van den heer Kilbourne een oogenblik afstak tegen een rechthoek van geel licht om daarna achter een deur te verdwijnen. Daarna reed de auto weer in de richting van den hoofdweg. Een paar honderd meter verder stopte hij weer en zette Kane Kilbourne zijn bril af. Hij keek hoe laat het was. Daaina INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. met regen en wind zijn de voorr boden van den naderenden winter. Denkt U er toch om, dat juist zulk weder veelal kwaad« aardige verkoudheden veroorzaakt. Voorkomt U dus elk gevaar, door bij het geringste teeken eener opkomende ver* koudheid onmiddellijk de be« proefd gebleken teit, oud lid der Tweede Kamer en oud- Minister van Landbouw, Handel en Nij- verheid en van Financien, zal 30 Novem ber a.s. zijn zeventigsten verjaardag her- denken. Voor dit feest heeft zich een comite gevormd, waarvan het lid van den Raad van State, J. J. Rambonnet, voorzitter is, Mr. A. Tak. procureur-generaal bij den Hoogen Raad, secretaris, en waarin zit- ting hebben o.a. de oud-Ministers N. Bosboom, H. Colijn, Mr. Dr. Ant. van Gijn, Dr. C. Lely, Dr. F. E. Posthuma en Dr. J. Th. de Visser, Dr. C. J. K. van Aalst, Mr. J. A. van Hasselt. voorzitter van den Bond van Suikerfabrikanten. de leden van den Raad van State Mr. Dr D. A. P. N. Koolen en Mr. J. Limburg, Mr. B. C. J. Loder. Jhr. Dr. J. Loudon, Mr H. P. Marchant, Mr. Dr. A. van Rijckevorsel, Mr. G. Vissering en ande- ren en waarmede vooraanstaande perso- nen uit ongeveer alle partijen hun vol- lediae instemming hebben betuigd. Het ligt in de bedoeling op eene op zijn verjaardag te houden biieenkomst hem zijn borstbeeld aan te bieden en daarvoor plaatsing te vragen in een onzer openbare gebouwen, opdat tijdgenoot en nazaat hem nimmer zullen vergeten. Aan het mogelijk overschot zal, in met prof. Treub te plegen overleg, een lief- dadige bestemming worden gegeven. TNGEZONDEN MEDEDEELINGEN zocht hij een zaklantaarn, stapte uit, liep naar den achterkant van den wagen en keek hoeveel benzine hij nog had. ,,Tijd en benzine in ove vloed.' besloot hij. „Ik ben een boon, als ik hier vier of vijf uur op den ouden heer blijf wachten, tot hij belieft klaar te zijn! Hij hoeft het nooit te weten, en Rawlins ook niet." Toen de auto weer in beweqing kwam, vermeerderde hij de snelheid. Kane was een goed chauffeur en hij kende den weg, maar hij reed niet in de rich/ing van K;l- bourne Heigths. Meer dan een uur verstreek. Twee dor- pen en een stadje had hij gepasseerd. Ein- delijk rook Kane een onmiskenbaar zilte lucht en weldra ontwaarde hij een rij lichten. j ,,Ze dansen zeker in het hotel. mom- pelde hij. ,.En nu heb ik dit uniform aan. Ik zal haar door iemand laten halen.' j Merril Beach hield zijn reputatie van verjongend te werken ook dezen avond j op. Geen enkel raam in het groote hotel scheen onverlicht te zijn. Toen Kane de auto aan den achterkant neerzette. hoor- de hij den jazz-band boven het geschui- j fel van voeten op het terras. Verder op liepen paren kalm heen en weer, de ge- daanten afstekend tegen de donkere zee. Alles was normaal. „Netjes en als een heer", had Kane het laatste uur voortdurend bij zichzelf her haald. Toen hij zich afvroeg of Annabelle op het terras zou zijn of op de kleine ve randa, zei hij het nog eens. ,,Ze hoeft niet te denken, dat ik me door iemand op mijn kop laat zitten." mopperde hij. ,,Als ik het afmaak, doe ik het op mijn eigen houtje." (Wordt vervolgd.) COURANT ..lanwfcwgmwi .A# ampir iiMfwuwa [g Burgerneester en Wethouders der genrieente TER NEUZEN brengen ter voldoening aan het bepaalde in het laatste lid van artikel 8 der Hinderwet, ter openbare kennis, dat door Burgerneester en Wet- bonders van Sas van Gent bij hun besluit van 15 October 1928 aan LUDWIG AUGUSTINUS SLOCK, wsnende te Sas van Gent, Noordstraat 331, ingevolg" geiioeuide wet 1'itJTlT'FJWI!ftt is VeiTeend, om het perceel kadastraal bekend, gemeente Sas van Gent, Sectie B. No. 83t een smederij met electro motor op^te richten. Ter Neuzen, den 17 October 1928.j Burgerneester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgerneester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. ATADOR /WARE SH BWJ heb"t iitiiiiiiii, te nemen. Men verlange steeds de oris gineele verpakking „<0oyefc" met den oranje band en lette er op, dat op elke tablet het woord „BAYER" ingestems peld is. Prijs 75 cts.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1