PUROL Pijn I i j ke Kioven SPORT. LANDBOUWBERICHTEN. OBMEKGDE BERICHTEN. Fljnioos Scheren g1||h| verzacht en ^eneest lag men met AARDENBURG. INGEZONDEN MEDEDEELINGEK I«u 'JlvJ.XgS nieuwsgierigen Zondag buitenpewoon proot. trots het verbod van samenscholen door den burpemeester uitpevaardipd. De pendarmen hadden heel wat werk om de menipte uiteen te drijven en op behoor- lijken afstand van de werken te houden. Tusschen de militaire autoriteiten en de inpenieurs van den waterstaat was een scherp conflict perezen, dat op een be- paald oopenblik zelfs de voortzettinp der werken in pevaar bracht. De komst van minister Baels blijkt daar echter een ein- de aan te hebben pemaakt. Daar de telegraafkabel Enpeland Belpie, die onder den dijk bij de onder- mijnde sluis loopt, door het peweld van het water peheel bloot is pelepd, pevaar loopt bij een nieuwe verzakkinp door te breken, is deze kabel op een afstand van een paar kilometer voorloopip door een bovenprondsche telepraaflijn vervanpen. zoodat de verbindinp, zelfs in peval van verdere onheilen, verzekerd blijft. STORMVERWOESTING IN NIEUW ZUID-WALES. In Nieuw-Zuid-Wales heeft Zondap een warme stormwind die een snelheid van 100 K.M. in het uur had, de daken van honderden bij honderden huizen weg- perukt en vele boomen peveld. Boschbranden vererperden het pevaar. Op de proote wepen reden auto's tepen elkaar op, waarvan de bestuurders ten pevolpe van den rook van brandende bos- schen en het oppewerveld stof met slecht zicht te kampen hadden. Een papierfabriek te Cumberland werd peheel door vlammen omrinpd en ten slotte in de asch pelepd. De schade wordt voorloopip op 3 millioen pulden peraamd. Er zijn nop peen berichten ontvanpen over verlies van menschenlevens. De peheele schade ten pevolpe van den storm wordt nu op 12 millioen pulden pe raamd. Een boschbrand in het district Woy- woy heeft zich plotselinp lanps het strand uitpebreid en 31 huizen verwoest. VLAAMSCHE ACTIVIST IN VRIJHEID GESTELD. De, in den loop der voripe week, bij zijn terupkeer uit den vreemde, te Wevel- qem, bij Kortrijk, in hechtenis genomen Vlaamsche politiek, veroordeelde Con stant Vansteenkiste is, naar men uit Brus- sel meldt, weer op vrije voeten pesteld. Verzekerd wordt, door de Vlaamsche bladen, dat deze invrijheidstellinp ver- band houdt met de diensten door Van steenkiste. met zijne uitvindinpen. aan de vlasindustrie bewezen, namelijk de prak- tische toepassinp van het vlasroten door middel van warm water en de zwinqel- turbine. Men wil hem aldus in de gele- penheid stellen zijne uitvindinpen nader toe te passen. ITALIe EN HET VLOOTACCOORD. Uit Rome wordt een samenvattinp van het antwoord pemeld dat Italie op de me- dedeelinpen over den inhoud van het En- qelsch-Fransche vlootaccoord thans naar Londen en Parijs verzonden heeft. De samenvattinp maakt niet, schrijft de N. R. Crt., den indruk van een aanvaardinp of verwerpinp van het accoord door Ita lie, maar eer van een bijdrape tot het ont- wapeninpsdebat, waarin eerst de moei- lijkheden van het peheele probleem nop eens in het licht worden pesteld. Het ont- wape; inpsvraapstuk, zoo betoopt de Ita- liaansche repeerinp, dient op de breede basis beschouwd te worden van een be- perkinp van alle verdedipinpsdiensten: de zee-, iand- en luchtmacht. Italie beqint dus met de pedachtenwisselinp uit te brei- den buiten het enge kader van een vloot accoord. Dit is niet zoo onnatuurlijk, om- daf" bekend is dat Enpeland en Frank- fijk aan hun repelinp over de vloot de kwes:ie van het niet in rekeninp brenpen van de reserves van de Fransche land- macht pekoppeld hadden. Na een alpemeene bereidverklarinq om aan elke beperkinp van krijpstoerustinpen mede te werken, verklaart de Italiaansche repeerinp zich verder, uit hoofde van haar eipen behoeften wat de vloot betreft, voorstandster van de beperkinp van de globale tonnemaat in plaats van beper kinp volpens scheepstypen en klassen. Elke staat kan dan de voor hem beschik- bare tonnemaat pebruiken op de wijze die het meest met zijn behoeften strookt. Hieruit zou dan af te leiden zijn. dat Italie evenmin als Amerika vrede kan hebben met het bepinsel van het En- pelschFransche accoord dat aan den aanbouw van kruisers of torpedojapers met kanonnen van 15 c.M. en duikbooten van 600 ton of kleiner peen prens pesteld wordt want de beperkinp van de globale tonnemaat zou van zelf medebrenpen dat zulke schepen niet in onbepaald aantal pebouwd konden worden. Hoewel Italie's antwoord er niet veel meer toe doet, aanpezien het accoord we- gens het verzet van Amerika toch opge- borpen zal worden, stelt het andermaal in het licht hoe moeilijk het zal zijn, een be- vredigende repelinp te vinden waarin met ieders bijzondere behoeften rekeninp pehouden kan worden. De kern van de moeilijkheid blijft intusschen, dat Enpe land zich peen beperkinp meent te kunnen laten opleppen die het in oorlopstijd met afsnijdinp van zijn voedinps- en andert toevoerkanalen bedreigt. DE NIEUWE KONING VAN ETHIOPIE. De wereld, die na den oorlop vele kro nen in het stof heeft zien rollen, krijpt, schrijft de N. R. Crt., er gaandeweg nieuwe pekroonde hoofden bij. De emir van Afpanistan nam twee jaar peleden den koninpstitel aan, de president van Albanie onlangs, er loopen peruchten dat ook Polen naar een koning verlanpt, en nu is Ras Tafari, de troonsopvolger- regent van Abessinie, daar koning gewor- den. Het vreemde is in dit peval dat in Ethiopie (of Abessinie) nu de keizerlijke en de koninklijke waardigheid naast el kaar bestaan, want ..koningin" Judith, dochter uit het eerste huwelijk van Mene- lik II, repeeit er sedert 1916 als keizerin. Toen werd haar neef Jozua van den troon pestooten. Het is moeilijk zich een poed beprip te vormen van het tweevoudig regime in Abessinie, maar men had eenipen houvast aan het feit dat Ras Tafari Makonnen de repent, tevens minister-president en mi nister van binnen- en van buitenlandsche zaken is. Zijn verheffinp tot Nepus (ko ning) zal, naar men aanneemt, met uit- breidinp van zijn reeds proote macht ge- paard paan en dan kan men verwachten dat koning Tafari Makonnen zijn politiek om het land te moderniseeren met kracht zal doorzetten. Totdusver heeft hij daarbij veel verzet ontmoet van den kant van den feodalen adel en de machtige en tal- rijke peestelijkheid, die er belang bij heb ben hun oude privilegien onverkort te handhaven. Een der belangrijkste hervorminpen die op zich laat wachten, is die van de finan cier De provinciale pouverneurs ontvan pen peen salaris en steunen op de ont- vangsten uit de belastinpen die zij heffen tot onderhoud van zichzelf en hun onder- hooripen en volgelingen. Zij moeten na- tuuclijk ook een deel van de opbrenpst aan de centrale repeerinp afdrapen. De priesters hebben proote bezittingen aan iand en trekken tegelijk proote sommen uit 's lands schatkist. De keizerin, die tegelijk godsdienstig en conservatief is, toonde neipinp om te luis- teren naar den raad van de hevoorrechte klassen en dientenpevolpe had Tafari proote moeite om zijn politiek te verwe- zenlijken. Hoe dan ook, moet hij ten slotte een overwinninp over de behoudzieke ele- menten behaald hebben en het zichtbare teeken hiervan is de koninpskroon die hij zich nu op het hoofd heeft kunnen dyuk- ken. LANDVERHUIZING NAAR CANADA. Mackenzie King, de eerste-minister van Canada, is te Londen aanpekomen, en de pers verwacht dat hij met de Britsche re peerinp overlep zal houden over een proot plan om in 10 jaar tijds 20.000 Britsche pezinnen naar zijn land over te plaatsen. TER NEUZEN, 10 OCT. 1928. MINISTER KAN NAAR ZEELAND. Ter pelepenheid van de opening van de tentoonstelling voor ooft- en tuinbouw te Schoondijke, een maand peleden, werd minister Kan van verscHTIIende zijden ge- vraapd, de daar vertepenwoordipende bedrijven in werking te komen zien. Z.E. zal nu Donderdap i 1 dezer verschillende kweekerijen, boerderijen en vlasserijen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen in oogen- schouw paan nemen. De minister, die verpezeld zal zijn van den heer Meijer de Vries, rijksinspecteur voor de werkverschaffinp in algemeenen dienst, zal bij dit bezoek worden voorge- licht door den Commissaris der Koningin in Zeeland en door eenige der leidende fipuren in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. MOORD TE SLUIS. Gisteravond ongeveer kwart over 9 uur heeft zich in de Kapellestraat alhier een vreeselijk drama afpespeeld. Op dit oopenblik weerklonken uit den v/inkel, bewoond door mej. Pijpers, re- volverschoten en hulpperoep. Onmiddellijk daarop kwam de 15jarige zoon Marcel Pijpers naar buiten loopen, luid ,,moord" pillende. Uit den winkel werd luid pekerm ge- hoord. Toesnellende voorbijpanpers durf- den den winkel niet binnenpaan, uit vrees met revolverschoten te zullen worden ont vanpen. Daarna kwam ook mej. Pijpers naar buiten loopen en ging zij met haar zoon Marcel naar de marechaussee's, die spoe- dip daarop met de gemeente-politie ter plaatse verscheen en den winkel binnen- pinpen. Zij vonden, half achter een hoop pa pier verborpen, in den winkel, in een prooten plas bloed, de 17jarige dochter Judith Pijpers lippen, die door revolver schoten was pedood. De vrouw zelf had slechts een schamp- schot in den schouder. De zoon was er erper aan toe, daar hem een kopel in den hals was gedrongen, waardoor hij hevig bloedde. Ook had hij nop een schot in den schouder pekrepen. Een inmiddels ter plaatse verschenen peneesheer trachtte bij de dochter nop dc levensgeesten op te wekken, doch dit mocht niet meer baten. Zij had een schot in een halswervel pekrepen, waardoor de dood spoedip was inpetreden. Uit het voorloopip onderzoek bleek, dat de moord pepleepd is door den on geveer 40jarigen Belp Van den Winckel, die feitelijk den winkel dreef en ook leur- de met wien de vrouw samenleefde. Reeds meerdere malen waren er twis- ten voorpekomen. De directe oorzaak van dezen moordaanslap is nop niet be kend. Na het plegen van de misdaad is de man pevlucht. Door den wachtmeester der marechaussee is het signalement in de pe heele omgeving verspreid. EXAMEN WATERBOUWKUNDIG OPZICHTER. Bij het te Middelburg in September en October afpenomen examen voor water- bouwkundip opzichter. uitpaande van de proep waterbouwkundige ambtenaren in Zeeland, van den Bond van Technische ambtenaren in overheids- en in semi- overheidsdienst, zijn peslaapd van de 55 candidaten de volgende 30 heeren: P. Boddinpius te Veere, E. de Bruijne te Middelburg, J. Cijsouw te Wemeldinpe, L. M. van Damme te Kortpene. J. Dekker te Schore, C. F. Dieleman te Westkapel- le, J. D. Dormaar te St. Annaland, L. Geldof te Oostkapelle, A. K. Giljam te Scherpenisse. J. W. G. Heunks te Rotter dam, L. J. Hoeksma te Rotterdam. D. M. Korstanje te Wemeldinpe, M. Knop te Vl ssinpen, L. J. Lapedijk te Arnemuiden, W. van Leeuwen te Assendelft, A. J. de Looff te Wissenkerke, A. Meeuwse te Arnhem, A. P. M. Mol te Rilland. P. J. Midler te IJmuiden. W. J. M. Nieuwelink te Wierinpen, S. P. Oud te Goes, J. Pal mers te Haarlem, Th. Pellemans te Rot terdam, H J. Poppe te Middelburg. P. Rosseel te IJzendijke, J. C. Visser te Gra ve, F. J. Warren te Vlissinpen, H. L. van der Welle te Wierinpen, A. de Zeeuw te Koudekerke en J. Zwapemaker te Tholen. DE BRUG OVER DEN EENDRAGT. Heden had de officieele opening der brup over den Eendrapt, bij Tholen, plaats. De plechtigheid werd verricht door den Minister van Waterstaat, den heer Van der Vepte. Verschillende fees- telijkheden waren verbonden aan deze officieele opening der verbindinp van Tholen met den vasten wal. STQPPELDIJK. De proote Missieschieting belepd door de ..Marezaten" op 7 Oct. bij de Schep- per ten bate der Missie van onzen missio- naris bij de Mavri's in Nieuw-Zeeland, den Zeer Eerw. Pater J. Devolder, had een buitenpewoon succes. Er was een staande en een lippende wip. Aan prijzen was te verdienen f 56 en bovendien 5 medailles. Niet minder dan 205 schutters namen hieraan deel. De verwachting was wel proot, maar zoo'n spontane uitdrukkinp van godsdienstzin en medeleven in de moeilijke taak der missionarissen, had men wel stellig niet verwacht. Daarom hulde aan de orpanisators en hulde aan de deelnemers, die blijkbaar wilden too- nen de edele schietsport niet enkel te be- oefenen voor hun eipen penoepen, maar ook wilden medewerken aan het proote beschavinpswerk onzer onbeschaafde me- debroeders in verre landen. De heer W. G. J. van Vooren, die 17 October voor het Gerechtshof in Den Haap is opgeroepen wepens huisvrede- breuk in de bekende Burgergasthuiskwes- tie, heeft in een schrijven aan den Pro- cureur-Generaal er op pewezen dat van de 13 bij zijn verkiezinp aanwezige per- sonen er slechts 6 zijn pedapvaard, van welke 5 als zijn politieke tegenstanders mogen worden betiteld. Hij verzoekt daarom ook de overipe personen te dapvaarden. BRESKENS. De heer Dr. J. G. Ramaker, gemeente- secretaris alhier, is benoemd tot leeraar aan den cursus voor gemeente-admini- stratie te Vlissinpen. OOSTBURG. Voor het doctoraal examen in de rechts- wetenschap is aan de universiteit te Utrecht peslaapd de heer A. C. Mijs alhier. VLISSINGEN. Het bestuur der vereenipinp ,,Bethesda" die indertijd is opgericht door ds. Hoger- zeil, met het doel om hier in Vlissinpen een Diakonessenhuis te bouwen, heeft van iemand, die onbekend wenscht te blijven, de toezeppinp ontvanpen van een schen- kinp van f 250.000. Deze prachtipe gift stelt de vereenipinp in staat om in over lep met het pemeentebestuur onmiddellijk de handen uit de mouw te steken en te voorzien in de drinpende behoefte aan ziekenhuisverplepinp. (VI. Ct. MIDDELBURG. Zondapmiddap ontstond in de Korte- delft alhier een begin van brand in een uit Vlissinpen afkomstipe auto. Toen de politie met minimaxen ter plaatse kwam, was het vuur reeds met een emmer water pebluscht. Doordat de auto vlak bij de huizen stond, map deze poede afloop zeker worden toepejuicht. KORFBAL. J.l. Zaterdag hadden te Goes de wedstrij- den plaats om het districtskampioenschap van den Zeeuwschen Korfbalbond. Voor deze wedstrijden hadden zich ge- plaatst ,,Zeelandia" (Hansweert) als kam- pioen van Zuid-Beveland; ,,Rapide" (Axel) als kampioen van Zeeuwsch-Vlaanderen „D. O. S." (Middelburg) als kampioen van Walcheren. De uitslagen dier wedstrijden zijn: ZeelandiaRapide 11; RapideD.O.S. 00; ZeelandiaD.O.S. 1—0. Nummer 1 der seriewedstrijden van ge- noemden bond werd dus na spannenden strijd, „Zeelandia" uit Hansweert. RECH TSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank, Middelburg Zitting van 9 October 1928. De volgende zaak werd behandeld: C. B., oud 43 j., machinist te Sint Jansteen, was door den kantonrechter te Hulst op 19 Maart j.l. veroordeeld wegens straatschen- derij, het uitlaten van stoom uit de machine waardoor gevaar kon worden teweegge- bracht, tot eene geldboete van 15 of 30 dagen hechtenis. Tegen dit vonnis was hij in cassatie gekomen. De Hooge Raad ver- nietigde het vonnis van den kantonrechter en verwees de zaak naar de rechtbank te Mid delburg. De officier van justitie eischte15 boete of 15 dagen hechtenis. Mr. G. ter Laan uit Utrecht, verdachte's raadsman vroeg vrij- spraak. Politierechter te Middelburg. Zitting van 9 October 1928. De volgende zaken werden behandeld: F. J. M., oud 29 j., landbouwer te Bosch- kapelle, werd ten laste gelegd, dat hij op 11 Augustus 1928 te Boschkapelle Jozias Zegers heeft geslagen. Eisch verzet vervallen verklaren. Uit- spraak idem. C. V., oud 32 j., arbeider te Westdorpe, werd verdacht, dat hij op 4 September j.l. te Westdorpe Magdalena Ceulenaere heeft ge slagen met een drinkpul en haar heeft be- leedigd. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. C. W., huisvrouw van A. V., werd ten laste gelegd, dat zij op 31 Augustus j.l. te Clinge A. Beugels heeft geslagen met een waterkan. Eisch f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. W.. oud 28 j., schipper te Philippine, werd verdacht, dat hij op 19 Augustus j.l. te Philippine niet heeft voldaan aan een vorde- ring van een kommies van de belastingen om met zijn rijwiel halt te houden. Eisch vrijspraak. Uitspraak idem. E. J. N., oud 19 j., bakkersknecht te Axel, werd beklaagd, dat hij op 26 Augustus j.l. te Axel, een kleine hoeveelheid peren, toebehoo- rende aan F. de Feijter, heeft weggenomen. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. HET BELGISCHE EN HET NEDERLANDSCHE TREKPAARDEN- STAMBOEK. In antwoord op de pedane aanvraap tot erkenninp deed het Belpisch stamboek aan den voorzitter van het Nederl. stamboek een brief toekomen aldus bericht De Veldbode waarin het mededeelt dat na een zorpvuldip onderzoek van het pedane collectief verzoek, het hoofdbestuur van het Belpisch stamboek tot het besluit kwam, dat een toestemmend antwoord zou meebrenpen niet alleen de erkenninp van de Nederland- sche en Duitsche stamboeken, maar van alle stamboeken, pehouden door vereenipinpen, welke zich beziphouden met de fokkerij van trekpaarden van Belpisch ras. Daartoe meent het hoofdbestuur van het Belpisch stamboek niet te kunnen medewerken, daar het zulks in strijd acht met de alpemeene belanpen van de Belpische fokkerij. Het heeft daarom het principieele besluit peno- men niet aan het verzoek tot erkenninp te voldoen. De Veldbode teekent bij dit bericht aan, dat de kwestie nu andermaal in behandelinp komt bij de hoofdbesturen der Duitsche en Nederlandsche stamboekvereenipinpen, die wel in pemeenschappelijk overlep een be sluit zullen nemen. Daar de redactie van het blad nop onlanps in Den Haap de stemming heeft pepeild, meent zij te mopen voorspel- len, dat het zal uitloopen op een voor het vervolp niet meer erkennen van de Belpi sche stamboekpapieren. En daar in Neder- land paarden zonder bekende afstamminq niet meer worden inpeschreven, zou dit dus neerkomen op sluitinp van het stamboek Nederl. Trekpaard voor paarden uit Belpie. Hoe ver de bij het Reichsverband der Kaltblutziichter Deutschlands aangesloten stamboeken in dezen zullen paan, dient te worden afpewacht. Gezien de uitinpen op de laatste bestuursvergaderingen en op de al pemeene verpaderinp van het Reichsver band, zullen waarschijnlijk ook alle Duitsche stamboeken voor paarden met Belpische pa- pieren en voor uit Belpie afkomstipe paar den pesloten worden. De Veldbode vernam intusschen reeds van meer dan een welinpelichte zijde, dat het besluit van het Belpische stamboek in Bel pische fokkerskrinpen een ware paniek- stemminp heeft veroorzaakt en dat in Belpie reeds allerwege stemmen oppaan om alsnop op het genomen besluit terug te komen. EEN NAAKTLOOPER Eenige inwoners van Goes, die Zaterdag- avond te Middelburg een vergadering hadden bijgewoond, keerden naar de G. Crt. meldt, in den nacht van Zaterdag op Zondag per autobus naar hun woonplaats terug. Toen de autobus over den 's Heer Hendrikskinderen- dijk Goes naderde, bemerkten de inzittenden op den weg bij het cafe „Oranjeboom" een gedaanie. Zij waarschuwden den bestuurder en deze bracht de autobus tot stilstand. Spoedig bleek dat men te doen had met een man die geheel naakt zich in de nabijheid van de bus bevond. De inzittenden besloten den naaktlooper te omsingelen en hem naar het politiebureau in Goes over te brengen. De ,,arrestatie" geschiedde zonder eenige moeilijkheid en men dwong den man in de autobus plaats te nemen. In Goes werd de nachtelijke wandelaar, die tijdens het vervoer zeer zonderlinge antwoorden gaf, overge- geven. Bij het politioneel onderzoek kwam men te weten, dat de aangehoudene een Duitscher was en dat hij teekenen van krankzinnigheid vertoonde. Zondag is hij op last van den burgemeester van 's Heer Arendskerke, in wiens gemeente de man is aangehouden, in het R. K. ziekenhuis „St. Joanna" voorloopig ter verpleging opgenomen. In den nacht der arrestatie begaf de politie zich nog naar de plaats waar de krankzin- nige naaktlooper was aangetroffen. Men vond daar de kleeding, die de ongelukkige zich van het lichaam had gescheurd, en een paspoort. Het portret van den betrokkene was evenwel uit den pas verdwenen. Men kon nagaan, dat de naam van den Duitscher H. N. was, dat hij vermoedelijk uit' Vlissingen kwam en op weg was naar Rotterdam. AVONTUURLIJKE ARRESTATIE VAN EEN KRANKZINNIGE. Zondagavond voer een schipper met zijn mo- torboot langs het van z'n Zondagsrust genie- tende Boskoop, toen hij plotseling werd aan- geroepen door een hem onbekenden jongeman, die vroeg mee te mogen varen naar Rotter dam; hij wilde daar werk zoeken op een schip en had geen geld om met de gebruikelijke vervoermiddelen naar de Maasstad te gaan. De schipper willigde het verzoek in en de jongeman kwam aan boord. Aanvankelijk vond de schipper niets vreemds in het geval, maar toen de passagier een voor een zijn kleeding- stukken uittrok en de zich aan den binnen- kant bevindende merken begon uit te snijden en te verwijderen, kwam hij op het denkbeeld, dat zijn gast wel eens een uit een inrichting ontsnapt persoon zou kunnen zijn, en hij nam zich dan ook voor bij aankomst te Rotterdam onmiddellijk de politie te waarschuwen. Nauwelijks echter was de boot aan de Maa:?- kade gemeerd, of d'e passagier rende snel weg in de richting van de Feijenoordstraat. De schipper begaf zich niettemin direct naar het politiebureau aan de Nassaukade en vertelde daar zijn bevindingen; hij had zijn passagier goed opgenomen en wist een vrij nauwkeurig signalement van hem te geven. Hoewel nog uit geen enkele inrichting een verzoek om op- sporing van een ontsnapte was ontvangen, werd het toch raadzaam geoordeeld een re- chercheur de zaak te doen onderzoeken. De rechercheur begaf zich naar de Feijenoord straat, informeerde in, de talrijke schippers- caf^tjes in die straat, en had na lang zoeken succes: in een der cafe's was een jongeman geweest, d'e aan het signalement beantwoord- de. Men had hem naar een cafe aan den Kreek- weg gezonden. Daar trof de rechercheur hem inderdaad aan. Ook aan den politieman ver telde de jongeman van zijn wensch om aan boord van een schip te gaan werken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Geen pijn of naschrijnen en stukgaan derhuid, indien men v6or het inzeepen de baardopper- vlakte inwrijft met een weinig Purol. Heeren die gewoon zijn na het scheren poeder te gebruiken, nemen de verzachtende Purol- poeder daarvoor. Purol in doozen van 30 en 60 ct., tube 80 ct. Purol-poeder in bussen van 60 ct. en 1 gld. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten Nou, dan bof je, zei de politieman hem, bij ons op het bureau zit al den heelen mid- dag een schipper, die morgen wil gaan varen, en nog steeds een knecht zoekt. Is dat wat voor jou? Ga dan mee met me. De niets kwaads vermoedende jongeman had daar wel ooren naar, en hij wandelde met den rechercheur, die reeds bemerkt had dat hij met een krankzinnige te doen had, naar het poli tiebureau. Maar vlak bij het bureau kreeg hij blijkbaar argwaan: hij rende weg naar den wateikant, en sprong met een flinken duik in de Koningshaven, blijkbaar met de bedoeling om naar den overkant te zwemmen. Een schip per, die het geval zag, stelde onmiddellijk zijn roeiboot ter beschikking van de politie, en twee agenten zetten de achtervolging in. Al spoedig waren zij den zwemmer genaderd. Maar steeds v/anneer zij hem wilden grijpen, klampte deze zich vast aan het roeibootje, en trachtte dit te doen kantelen, hetgeen hem enkele malen bijna gelukte. Ten slotte slaag- den de agenten er na een lange worsteling in den man aan boord te trekken en naar het po litiebureau over te brengen. Daar werd hjj van droge kleeren voorzien en aan een verhoor onderworpen. Spoedig kwam men er toen achter met wien men te doen had: hij bleek te zijn d'e 21-jarige I. v. d. R. uit Dordrecht, sinds eenigen tijd ver- pleegde in de inrichting Meer en Bosch te Heemstede, waaruit hij had weten te ontsnap- pen. Aan zijn avontuurlijken tocht naar de vrij- heid kwam nu ras een einde: nog denzelfden avond werd v. d. R. door eenige verplegers af- gehaald en naar Heemstede teruggebracht. EEN ACHTERVOLGING OVER DE DAKEN. Woensdagavond 8 uur zag een rechercheur in de buurt van den West-Varkenoordscheu weg te R'dam een man loopen, die een groot pak onder den arm droeg. De rechercheur vermoedde, dat de man op weg was naar een opkooper, die daar in de buurt woont, en hij besloot den man te volgen. Op den West- Varkenoordschen weg kwamen van de tegen- overgestelde richting twee rijwielagenten aanrijden. Toen de man hen zag aankomen, ging hij dadelijk staan praten met eenige jongens en meisjes, die voor een geopende straatdeur op de stoep zaten. De achtervol- gende rechercheur wenkte daarop de agen ten, die snel dichterbij kwamen, maar niet zoodra had de achtervolgde dit gemerkt, of hij holde opeens langs de kinderen het por- taal in en de trap op. De rechercheur en de agenten renden den man na, die over den zolder het dak was op- gevlucht. Hoewel men nog geruimen tijd heeft gezocht, is het toen niet meer gelukt, den man te vinden. Het bleek evenwel, dat hij bij zijn vlucht het pak had weggegooid. Dit is in beslag genomen. Er zat een groote partij electro- lytisch koper in, dat, naar spoedig kon wor den vastgesteld, was gestolen uit het trans- formatorenhuisje aan de Putschelaan. Uit dit huisje was herhaaldelijk electroly- tisch koper gestolen en men verdacht er den 38jarigen bankwerker J. W. M-m. van, die sedert Juni in loondienst bg het gemeente- lijke electriciteitsbedrijf is en die bij dit transformatorenhuisje te werk was gesteld. De politie heeft dezen man den volgenden morgen aangehouden, en toen bleek, dat hij sedert den vorigen dag zijn snor had laten afscheeren. De man, die des Woensdags- avonds over de daken was ontsnapt had een snor gehad. Bij een huiszoeking kon men evenwel niet de kleeren vinden, welke de ont snapte had gedragen. De politie meende evenwel termen te hebben, om aan te mogen nemen, dat de ontsnapte en de aangehouden bankwerker J. W. M-m. een en dezelfde per- soon was. Dit vermoeden werd nog ver- sterkt, toen men weldra bij kennissen van M-m. een stel kleeren en een pet in beslag kon nemen, welke kleedingstukken hij bij die kennissen in bewaring had gegeven en welke geheel beantwoorden aan de beschrijving, welke men had van de kleeren, die de ont snapte vluchteling aan had. Ten slotte is de aangehoudene door den mand gevallen en hij heeft bekend inder daad zich aan de diefstallen te hebben schul- dig gemaakt. Het gestolene verkocht hjj aan den 29jarigen opkooper C. O., die er hem 50 cent per kilo voor betaalde, een bedrag, dat veel te laag is. Deze O. is daarom aange houden, als verdacht van heling. INBRAAK. Zondagmiddag, den laatsten kermis-Zon- dag, is te Nijmegen op brutale wijze ingebro- ken in de woning van een veehandelaar aan de Nieuwe Marktstraat. De bewoners waren niet thuis en juist was de dienstbode met het kind naar het naburige park gegaan, toen de dieven hun slag sloegen. Zij drongen het huis binnen, braken de geldkist open en snuffel- den de portefeuille na. Het moet bekend ge weest zijn, dat de veehandelaar naar de vee- markt zou gaan. De politie stelt een uitge- breid onderzoek in. Er wordt veel geld ver- mist. EEN GEBOUW INGESTORT. Dinsdagmiddag om 3 uur is op den hoek van de Poricstrasse en de Bischofgasse te Praag een groot in aanbouw zijnd pand van 5 verdiepingen van de firma Gaschek met de stellingen, die er omheen stonden, ingestort. Het gebouw was reeds onder den kap. Er waren 80 arbeiders in aan het werk, waarvan het grootste deel bedorven is. Men weet ook niet, of het neerstortende puin misschien niet een aantal voorbijgangers in de Poricstrasse heeft getroffen, want in deze straat is het grootste deel van het puin terecht gekomen. Ook moeten daar twee wagens met paarden hebben gestaan. Van de op en in het gebouw werkende 84 arbeiders hadden zich om 6 uur nog maar 16 aangemeld. Over de andere slachtoffers waren nog geen berichten aanwezig. Tot 7 uur 's avonds heeft men tusschen de puin- hoopen geen slachtoffers meer gevonden. Nader werd aan de N. R. Crt. gemeld: De instorting die in de geheele stad de diepste ontroering heeft gewekt, is de groot ste van de vele, waarvan men hier de laatste maanden getuige is geweest en wel evenals de vorige een direct gevolg van de bouw- koorts, waarin de bouwbeweging, onder in- vloed van de noodlottige bouwwet, die voor de belastingvrijheid van nieuwe huizen een te korten termijn stelt, is ontaard. Openlijk wordt thans ook officieel toege- geven, dat de beweging de stedelijke bouw- politie over 't hoofd is gegroeid, zoodat men op de handhaving der veiligheidsvoorschrif- ten geen behoorlijk toezicht meer kon hou den.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2