ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. m ..MATADOR" Aspirin- Woensdag 10 October '928. 68e Taargang- No 8283 AB9N tt ■IHTSPI1JS BINNENLAND. FBUILLKTON* De innemende LandSooper PRIMA ZWARG SHAG MATADOR" BUITENLAND. Tabletien over wiens komst wij U de vorige maal in- lichtten, is inderdaad nu aangekomen, hij is prachtig van kleur, fijn van snit en heeft een buitengewoon fijne smaak U kunt nog heden met deze Matador kennis maken door uw winkelier te vragen een half ons voor slechts 10 ct. per pakje geeft U GRATIS BONS voor WAARDEVOLLE CADEAUX U zult over deze kennismaking dubbel en dwars tevreden zijn rheuma tiek NEUZENSCHE COURANT Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalina fr. per post 6.60 per jaar Voor Belgie en Ameri&a f 2.25. overige land-en 12.60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetulinq. Dit blad verscbijnt iederen Maandan-. Woe-pdag- en Vrijdagavond. DIENSTPLICHT. Later onderzoek. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter kennis van den verlofganger Aal- bregt Klink der lichting 1919, behoorende tot het 14e regiment Infanterie, dat hij op Don- derdag 8 November 1928, namiddags 2,15 uox, aanwezig zal moeten zijn te Ter Neuzen, in de voormalige school A aan het Scnool- plein, tot het ondergaan van het onderzoek, waarvan hem dit jaar uitstel werd verleend. Voor dit onderzoek gelden de yolgende bepalingen 1. De verlofganger moet bij dit onderzoek versehijnen in uniform gekleed en voorzien van alle tot zijn uitrusting behoorende goe- deren. voor zoover deze hem zijn uitgereikt of door hem zelf zijn aangeschaft. 2. De verlofganger staat niet alleen gedu- rende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar ook voor zoolang hij ter gelegenheid van het onderzoek in uniform gekleed is, ohder de bevelen van den Districtscomman- dant of den door dezen voor het houden van het onderzoek aangewezen officier, zoodat indien hij ongeregeldheden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, hetzij bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huls heeren, te dier zake kan worden gestraft volgens de daaromtrent gel- dende wettejijke bepalingen. 3. Een streng of een licht arrest van ten hoogste zes dagen het streng arrest te ondergaan in een daartoe bestemd vertrek of huis van bewaring, het licht arrest te on dergaan in een kazerne kan door den Districtscommahdant of den door dezen voor het houden van het onderzoek aangewezen officier worden opgelegd aan den verlofgan ger, die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt of, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van al de hiervoren bedoelde goederen. Onverminderd de onder 3 genoemde straf kan de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der door genoemde feiten of wiens goederen bij het onderzoek blijken niet in den vereischten staat te verkeeren, worden ver- plicht om op een nader te bepalen tijd en plaats te versehijnen of opnieuw te versehij nen tot. het ondergaan van het onderzoek voor den Districtscommandant of den door dezen aangewezen officier. Ingeval van ziekte of gebreken de deelne- ming aan het onderzoek mochten verhin- deren, dient daarvan zoodra mogelijk ter gemeentesecretarie te worden overgelegd een gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Districtscommandant te richten en met redenen omkleed verzoek worden ver- gund het onderzoek in een andere gemeente binnen het district of in een gemeente in een ander district te ondergaan. Het verzoek- schrift moet tijdig en gefrankoerd worden toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien de vergunning is verleend het onder zoek in een ander district te ondergaan, daarvan geen gebruik op den tijd. door of vanwege den commandant van dit district bepaald, dan wordt de vergimning geacht niet te zijn verleend. Ter Neuzen, 8 October 1928. De Burgemeester, J. HUIZINGA. DE LIBERALE FRACTIE IN DE TWEEDE KAMER. Naar wij vernemen zullen bij de eerst- volgende verkiezing voor de Tweede Kamer de oud-minister Posthuma en de door E. J. RATH. 39) Vervolg.) Een oogenblik deed Hilda wanhopige pogingen zich de intrige van ,,De laatste Ontleding" te herinneren, waarvan som- mige critici zeiden, dat het een helden- dicht was terwijl anderen het weeen rom- mel noemden. Maar ze kon zich de intrige niet meer bedenken. ,,Ik voel niets voor intrdges vandaag". bekende ze. ,,Dat ben ik niet eens' zei Rawlins. ,,|e hebt gei'ntrigeerd tegen juffrouw Harlan. „Noem je dat een intrige? „Vraag het haar maar eens". Hilda glimlachte en voelde zich gerust- gesteld. Ze had noodt geweten, dat een intrige zoo eenvoudig kon zijn; toch bleef ze op haar hoede. Hij was misschien Franklin Fielding niet, maar het was toch altijd nog mogelijk. Ze begon dus over iets anders en hij volgde haar gedwee. Ze was buitengewoon vriendelijk tegen hem en dat zei veel. Ze reden geruimen tijd rond, zonder een woord te reppen over Minnie Harlan of eenig ander ge- vaarlijk onderwerp. Een oogenblik stond ze op het punt weer te beginnen over het duistere hoofdstuk, maar ze durfde niet, bang, dat hij het zou beschouwen als be- dekte toespeling op literatuur. Ze waren tegen den lunch op Kilbourne Heights. Toen Hilda voor het terras uit- stapte, nam hij haar plaats in en reed de auto naar de garage. Bo/en aan de stoep heer G. J. van Kempen, oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust, tot de Candida- ten van de Liberale Staatspartij De Vrij- heidsbond behooren. Dr. Posthuma zou dan bestemd zijn lei- der van de fractie te worden in de plaats van prof, van Gijn, die, evenals mr. P. Droogleever Fortuyn in verband met diens benoeming tot burgemeester van Rotterdam, geen hernieuwing van zijn mandaat in 1929 wenscht. (N. R. Crt. OP WACHTGELD GESTELDE ONDER WIJZERS. Door het ministerie van O. K. en W. j is naar den toestand van 1 October jl. op nieuw een lijst van op wachtgeld gestel- de onderwijzers vastgesteld en aan de gemeentebesturen rondgezonden. In ver- gelijking met de lijst van 1 Mei j.l. is het aantal wachtgelders, dat voor een be noeming bij het lager onderwijs in aan- merking gebracht wordt, wederom be- langrijk verminderd. Op de lijst van 1 October komen voor van 57 leerkrachten beneden den leeftijd van 55 jaar, t.w. 7 hoof den van scholen, 41 onderwijzers en 9 onderwijzeressen, verder van 18 per- sonen tusschen den leeftijd van 55 en 60 jaar, n.l. 7 hoof den van scholen, 10 on derwijzers en 1 onderwijzeres en einde- lijk van 14 personen van neutrale bijzon- dere scholen; in totaal worden op deze lijst 89 personen ter benoeming aange wezen. De lijst van 1 Mei vermeldde de na- men van 137 personen. t.w. 90 leerkiach- ten beneden den 1 eefBjd van 55 jaar. 22 van 55—60 jaar en 25 vajn^jtet neutral. bijzonder onderwijs. COMMISSIE VOOR ZWEMONDER- RICHT AAN SCDIPPERS EN SCHIP- PERSKINDEREN. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. M. A. M. Was- zmk, zal a.s. Vrijdagmiddag half Vier in het stadhuis te Rotterdam installeeren een door het ondgrwijsfonds voor de binnen- vaart in het leven geroepen commissie tot bevordering van en het bijeenbrengen van fondsen voor het geven van zwem- onderwijs aan schippers en schipperskin- deren. Voorzitter der commissie, in welke een aantal vooraanstaande personen uit Rot- terdamsche scheepvaartkringen zitting heeft, is de heer G. C. Nuy te Rotterdam, de heer G. de long, directeur van het On- derwijsfonds voor de binnenvaart te Am sterdam, zal als secretaris der commissie optreden. 400 SOLLICITANTEN VOOR 1 VACATURE. Naar aanleiding van een oproep van Burg, en Weth. van Arnhem hebben zich ruim 400 sillicitanten voor een betrekking van onderwijzer of onderwijzeres aange- meld. In verband met dit groot aantal sol- licitaties ligt het in het voornemen van Burg, en Weth., om evenals dat in Am sterdam en Den Haag geschiedt, een lijst van benoembaren aan te leggen, waarop een 20- a 30-tal sollicitanten wordt ge- plaatst, dat voor een benoeming in aan- merking komt. Komen er vacatures, dan kunnen deze door een keuze uit deze lijst worden aangevuld. Op deze wijze wordt het voor Burg, en Weth. overbodig om bleef Hilda staan om hem na tekijken. Het v as te zien, dat ze in groote onzekerheid verkeerde. Hij was zoo... Daaina werd ze plotseling in haar over- p inzingen gestoord. Om den hoek van Pet huis verscheen een vrouw. Ze was blijkbaar opgewonden en lichtblond. Hilda Kilbourne kende haar niet. De blauwe two-seater minderde vaart en stopte, terwijl de vrouw van het gras- veld op den rijweg stapte. Rawlins boog zich in haar richting. Hij sprak met de vieemde. Hilda keek toe, zonder er iets van te begrijpen. Nu sprak de vrouw en maakte s iehe bewegingen met haar parasol. Rawlins viel haar in de rede. Toen spraken ze sa- men, maar Hilda kon er niets van ver- staan. Langzamerhand kalmeerde ze. De vreemde lachte dat hoorde Hilda dui- delijk. Rawlins maakte een beweging en zei blijkbaar meteens iets, dat een eind aan de zaak maakte, want zonder verder een woord te zeggen stapte de vrouw in de auto en ging naast hem zitten. Een blauw rookwolkje ontsnapte aan den uitlaat en de two-seater snorde zacht weg niet in de richting van de garage, maar van den weg. H.Ida zag hem verdwijnen tusschen de fcoomen. Daarna ging ze op de bovenste tree van de stoep zitten en trachtte na te denken. XXI. Laat in den middag veel te laat voor een wandeling, die ze met Rawlins had willen maken zag Hilda haar auto terugkeeren. Ze was boven in haar kamer en ze stond ver genoeg van het raam af om er zeker van te zijn, dat hij haar niet kon zien, als hij toevallig in die richting zou kijken. IIVOEZONDEIV /VI E D ED E G L I N G E N. Matador h in de eerstvolgende jaren opnieuw oproe- pi'ngen te plaatsen. DE VREDESBRIEF. Naar wij vernemen, zijn mevrouw B. van LeeuwenDrost en de heer mr. M. W. G. van der Veur, beiden wonende te Middelburg, Maandag 1 October door den minister-president jhr. mr. De Geer in particuliere audientie ontvangen ter aanbieding van den Nederlandschen Vredesbrief welke door 11421 personen boven 21 jaar geteekend is (enkele lijsten Al lang had haar verbazing plaats ge- maakt voor woede en er was een onheil- spellende uitdrukking in haar oogen. toen ze zag. dat hij de auto neerzette naast het huis. Daarna liep hij naar het terras en verdween uit het gezicht. Snel ging ze voor den spiegel staan. streek even het haar glad, poederde haar neus en spoedde zich toen naar beneden. Halverweg de trap kwam ze hem tegen. ,,0, hallo!" zei hij en liep haar voor- bij zonder een woord te zeggen Het gebeurde alles zoo snel, dat ze ver- bluft was. In plaats van hem staande te houden en om een verklaring te vragen, zooals ze van plan was geweest, vervolq- de ze haar weg naar beneden. Zijn vroo- lijke glimlach en onverschillige begroe- ting ergerden haar zoo, dat ze een oogen blik geheel de kluts kwijt was. Rawlins begaf zich naar den vleugel, waar zijn kamer was, maar liep door tot het einde der gang. Daar was een deur niet die van zijn kamer; toch opende hij die zonder aan te kloppen, stapte de kamer binnen en sloot de deur achter zich. Hij was in Kane Kilbourne's kamer. Kane zat te schrijven aan een bureau. Voordat hij zich omkeerde om te zien. wie daar binnen kwam, schoof hij een vel pa pier onder zijn buvard. Toen hij Rawlins zag, keek hij verwonderd, maar tevens op- gelucht. ,,Als die brief voor Annabelle is zei Rawlins, ,,dan hoef je hem niet te posten. Wa wat?" Kane's opluchting scheen te verdwijnen. „D;e brief, dien je daar schreef. zei Rawlins. „Dien je onder je buvard schoof. Als hij voor Annabelle bestemd is, schei er dan maar mee uit. Als hij voor iemand anders is, gaat hij mij niet aan. Hij is maar waar bemoei je je eigen- lijk mee?" Kane kreeg een kleur als vuur. zijn nog in rondgang). De minister heeft daarbij toegezegd. den inhoud van den brief ter kennis te zullen brengen van den ministerraad en de ministers individueel, speciaal zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken. Hij heeft voorts getuigd van de zeer vre- del evende gezindheid van de tegenwoor- dige en vorige Nederlandsche regeerin- gen en er in het bijzonder den nadruk op gelegd. dat de Regeering al het mogelijke doet en zal blijven doen ter bevordering van het Vredeswerk. „Omdat het tusschei jou en Annabelle mis is, vriendje." Annabelle! Wat weet jij van haar?'' Rawlins ging zitten, haalde een sigaret te voorschijn en stak die aan. „Ik heb net een groot deel van den mid dag in gezelschap van Annabelle doorge- bracht", zei hij. Kane's ongeloovigheid was geheel on- geveinsd. Hij stond langzaam op en keek strak voor zich uit. „Wist je niet, dat ze hier was?" vroeg Rawlins. ,,Hier bij ons?" ,,Ja. Ga zitten en houd je kalm. Ze heeft niemand van je familie gesproken; ze zocht jou Toen ik haar tegenkwam. was ze nog niet zeker of ze in huis zou binnendringen. maar ze dacht er hard over.' Kane trachtte te fluiten, maar zijn lip- pen waren droog. „Annabelle!" mompelde hij angstig. ,,Ze had een auto gehuurd in Merrill Beach", zei Rawlins. ,,Liet zich tot het hek brengen, betaalde den chauffeur en wan- delde verder. Ze verwachtte, dat jij haar teri g zou rijden." ..Goede hemel kreunde Kane. ,,Ik kwam haar toevallig tegen en bracht haar thuis." „Heeft heeft iemand haar gezien? '.Hilda, geloof ik; maar ze hebben el- kaar niet gesproken.' Kane liet zich in zijn stoel vallen en wischte zich het zweet van het voorhoofd. ,,Ik heb gezegd, dat ze nooit hier mocht komen". zei hij klagelijk fluisterend. „Ik heb gezegd. dat ze me zelfs nooit mocht opbellen. Als de oude heer ,,Ze is toch gekomen", viel Rawlins hem in de rede. „Ze zei, dat je haar verwaar- loosde. Is dat zoo?" ,,Ik ik durfde Hilda's wagen niet meer gebruiken," Rawlins aanvaardde deze verklaring. COLLECTIEF ONTSLAG. De Voogdijraad 's Gravenhage II heeft collectief zijn ontslag bij de Koningin in- gediend, aangezien tegen den uitdrukke- lijken wensch van dien raad een advocaat en procureur tot secretaris van het college is benoemd. Hei college acht deze beide functies on- vereenigbaar. Men vindt het minder oir- baar, dat faillissementen en echtscheidin- gen behandeld worden door den secreta ris van een college, dat met de huisaezin- nen contact heeft te houden. Het college had bovendien iemand voorgedragen, die met het werk reeds op de hoogte was. Ten einde aan de regeering de gelegen heid te geven. een nieuwen raad samen te stellen en de voogdij in zooveel huisge- zinnen niet te bemoeilijken, heeft het col lege, bestaande uit 11 leden. eerst met in- gang van 1 December ontslag genomen. DE OVERSTROOMING IN DE IJZERSTREEK. De berichten uit de met totale over- strooming bedreigde Yzerstreek luiden thans weer gunstiger. De minister van openbare werken, Baels, is Zondags vrij- wel den geheelen dag en ook s avonds te Nieuwpoort geweest en inspecteerde er de werken aan den hulpdam in de'vaart Nieuwpoort-Veurne, die door genietroe- pen is opgeworpen. De dam hield. tegen veler verwachting in, stand bij den vloed van Zondagavond, zoodat voocloopiq alle onmiddeilijke qevaar blijft geweken. Aan den dam zal nu door genietroepen nog verscheidene dagen worden gewerkt, ten einde hem sterk genoeg te maken om. zelfs in geval van instorting der door het water ondermijnde sluis, de Yzerstreek tegen overstrooming door zeewater te kunnen blijven beschermen. Te Nieuwpoort was de toeloop van INGEZONDEN MEDEDEELINGE treden rheumatische pijnen voor* al hevig op. Men bedenke, dat chronisch kan worden. Bijtijds en krachtig aanpakken is dus dubbel noodig. Men neme de beproefd gebleken die een weldadigen invloed op den gestoorden bloedsomloop hebbqn en daardoor spoedig pijnstillend werken. Men weigere riamaak en lette er op, dat op elke tablet het woord „BAYER" ingestems peld is. Prijs 75 cts. ,,Maar ik was van plan morqen naar haar toe te gaan vervolgde Kane. .Ze had zich niet zoo dik .behoeven te maken". ,,Ga liever niet", ried Rawlins aan. ..Ik geloof niet, dgt ze zoo dol meer op je is. Ik beroem me-ler heusch niet op. maar ik geloof. eerlijk gezegd. dat ze noqal op mij gesteld is." Kane staarde hem aan, met stomheid geslagen. „Ze heeft me uitgenoodigd; ze verwacht me. Annabelle wil getroost worden." ,,Ga jij naar haar toe? ,,Ik heb niet gezegd, dat ik gaan zou; ik heb gezegd, dat ze me verwacht. Ze zal blij zijn als ik kom. Annabelle is zoo kwaad nog niet. Ze zegt eerlijk, wat ze denkt, wat ik in haar bewonder. Ze heeft me van alles verteld over jou." Kane bloosde verlegen en keek naar de neuzen van zijn schoenen. ,.Ze zegt, dat je met haar verloofd bent", vervolgde Rawlins. Kane keek verschrikt op. ..He?" ,,Wat scheelt er aan? Is het met waar? Goede hemel, neen! Ze heeft een alleraardigsten ring.' ,,Maar we zijn niet verloofd!" kermde Kane. ,,Gek, dat ze het zich dan verbeeldt! Over het algemeen schijnt Annabelle noq al gezond verstand te hebben. ,.Maar we zijn niet verloofd herhaal- de Kane koppig. ,.Ze denkt het toch vast. }e bent toch niet van plan haar in den steek te laten, hoop ik.?" ,,Ik ik heb het nooit met haar over trouwen gehad." ,,Je voelt je toch niet te goed voor een koriste?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1