bproebujkeh stand," ,enu wstillenct MIJMHARgg HANDELSBEBlGHT£i». INGEZONDEN MEDEDEELINGEN en enu^j kend GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. VERKOOPINGEN, UITVOER1N GEN AANBESTEDINGEN, ENZ. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDIN GEN, ENZ- LOOP DER BEVOLKING VAN TER NEUZEN. LOOP DER BEVOLKING VAN SAS VAN GENT. EEN MUIZENTENTOONSTELLING. In Londen, de stad van de vele vereenigin- gen, bestaat ook een vereeniging, die zich de ..National Mouse-Club" noemt en die zich toe- legt op het kweeken van interessante muizen- soorten. Deze Muizen-Club heeft onlangs een tentoonstelling georganiseerd, waar 170 mui- zen te zien waren, die niet tot de talrijke families der gewone huis- en veldmuizen be- hoorden. Bijzonder interessant waren de pelsdier-muizen. Deze luxe diertjes waren in verschillende kleuren tegenwoordig, in wit, geel, in reekleur, maar ook in parelmoer, zil- vergrijs, chocoladekleur en zwarjL Ook ge- vlekte waren eronder. Voor de mooiste van deze aristocraten onder de muizen waren er een eerebokaal en aanzienlijke geldprijzen De club meent, dat het kweeken van de muis om haar vel een groote toekomst voor zich heeft, daar het kleine, maar zeer dichte, glan- zende en zwarte vel zich voortreffelijk leent voor fabricage van kostbare pelswerken. DE UITVINDER DER POSTZEGELS. Drie kwart eeuw is thans vervlogen sinds den dood van den Engelschen boekhandelaar en uitgever James Chalmers, van den man die de uitvinder van de postzegels werd. De flinke drukker en krantenuitgever uit Dundee heeft zeker niet kunnen droomen, dat deze door hem het eerst vervaardigde stukjes pa pier, niet alleen de basis zouden vormen van de reusachtige ontwikkeling van het post- wezen maar ook van de groote wereldomspan- nende verzamelwoede. Men heeft bestreden, dat hij de uitvinder was en de uitvinding toe- geschreven aan den reformator van het Engel- sche postwezen, Roland Hill, de schepper van de Penny-port, maar thans is uitgemaakt, dat Chalmers, inderdaad de uitvinder is van den postzegel, die opgeplakt kon worden. Zijn rijke persoonlijke ervaring als uitgever van een krant, dwongen hem zich met de posttoestan- den, die toen zeer slecht waren, te bemoeien en hij ontmoette toen de postmeester-generaal Rowland Hill. Hill zocht een vereenvoudiging van het postwezen en het goedkooper maken der porti door de invoering van het z.g.n. „Penny-systeem" en Chalmers, die het on- praktische van de gestempelde briefomslagen inzag, liet op zijn drukkerij vier proefjes ma ken van vier portomarken en van gom voor- zien. Reeds in Augustus 1834 liet hij die proeven aan eenigen van zijn vrienden zien en in 1837 zond hij zijn postzegels in bg het Brit- sche ministerie van financien. Zijn ontwerp werd overwogen door Rowland Hill en den 6en Mei 1840 werden de eerste postzegels ver- vaardigd. (Vervolg uit het Eerste Blad.) Vervolg punt 6. De heer DE BAKKER meent, dat bij deze zaak de bedoeling voorzit, ook de mingegoe- den van radio te voorzien De VOORZITTER: Ieder die het wenscht kan zich hierdoor van radio voorzien. De heer DE BAKKER meent, dat het toch in hoofdzaak wordt gedaan met het oog op de mingegoeden. Naar zijn meening zal dat doel niet worden bereikt, aangezien het toch nogal duur komt. Een abonnementsprgs van 50 cent per week, met 16 voor aansluitkosten en de aanschaffing van een luidspreker is niet goed- koop. En dan kan nog maar alleen Hilversum en Huizen beluisterd worden. Als hij dan na- gaat dat men tegenwoordig voor 65 en nog wel op afbetaling in het bezit kan ko- men van een eigen radio apparaat, waarmede men 15 Europeesche stations kan beluisteren, meent hij, dat deze zaak voor onze gemeente niet noodig is, en meer last dan nut zal te- weegbrengen. We hebben nu al een rommel van draden en palen in onze gemeente, die een onooglrjk zicht verwekken en nu zouden er dan nog een hoop bijkomen. Hij zou liever zien, dat dit achterwege bleef. Die eigen, door hem bedoelde radio-toestellen zijn goed. Tele- funken heeft er op de laatste jaarbeurs 4000 verkocht. Als het er om te doen is te profitee- ren van de radio, is men veel beter met zoo'n eigen toestel, aangezien men dan naar 15 sta- stions kan luisteren, en bij cle distributie alleen naar Hilversum en Huizen. Dan komt er nog bij dat verschillende neringdoenden in Ter Neuzen er zich op ingespannen hebben om het publiek te bedienen en dat men hun dan op deze manier een concurrent brengt. Hij zag bet liever niet tot stand komen. De heer SCHEELE wil aannemen, dat er ■verschillende voordeelen aan verbonden zijn, als de ingezetenen zich voor radio aan een dis- tributienet kunnen aansluiten, maar niemand zal toch willen tegenspreken, dat er ook scha- duwzijden aan verbonden zijn. Hij wijst in de eerste plaats op de gevaren. We hebben een electrisch net en hij vraagt of, indien daarboven andere draden voor radio distributie worden gespannen en zoo'n draad breekt en komt in aanraking met een draad van het electrisch net, dan daardoor geen ge- vaar kan ontstaan voor hen die zoo'n distri- butie-aansluiting hebben en deze in werking stellen. Hij meent, dat men daarop ook in Vlissingen gewezen heeft, vooral in verband met de hoogspanningsdraden van de electri- sche tram, en dat men er in geen geval voor kon instaan, dat dit gevaar zou zijn onder- vangen. 1 Ook hij is van oordeel, dat de abonnements- i prijs van f 26 per jaar nog te hoog zal blijken, waar dan 16 bijkomt voor aansluitkosten, en voorts de aankoop van hetgeen men dan ver- der nog noodig heeft. Dat zal alles bijeen een beduidende uitgaaf zijn, die voor velen toch nog te hoog zal blijken. Hij zou het beter ach- ten, indien men in dit stadium nog eens zou willen wachten, aangezien het in de toekomst wellicht beter en goedkooper en daardoor ook nuttiger zal zijn. Z.i. was het 't verstandigst, er thans niet op in te gaan. De heer BEDET kan zich aansluiten bij de vorige sprekers, betreffende de kosten en het gevaar, terwijl hij voor zich er in ziet een niet geringe bron van groote moeilrjkheden, met de electrisch lichtgeleidingen die we reeds hebben. Voor het spannen van die draden is eenmaal concessie verleend en hij gelooft niet dat het aanbeveling verdient om nu nog eens een concessie te geven voor het spannen van bovengrondsche draden aan een andere maat- schappij. Hij voorziet al de gevallen dat als concessionaris nummer twee hier of daar draden gespannen heeft en concessionaris nummer 6en acht die voor zijn bedrijf hinder- lijk, dat dan de heer Van der Lubbe komen zal en die draden van concessionaris nummer twee zonder vorm van proces zal doorknippen, zeggende met die tweede concessie niets te hebben te maken. Dan zijn de poppen aan het dansen en krijgt de gemeente de moeilrjkheden en wellicht de schade. Hg acht het daarom ook beter nog maar eens te wachten, tot wel licht de omstandigheden veranderd zijn. De heer VAN CADSAND acht het ge- wenscht, nog een enkel woord hierover te zeg- gen. Hij heeft in de vorige vergadering reeds ontwikkeld, waarom hij, op principieele gron- den, tegen het voorstel is. Het zal wel over- bodig zijn, dat nogmaals te doen. In de tweede plaats wil hij te kennen geven er bezwaar tegen te hebben, voor deze zaak openbare ge- meentegronden disponibel te stellen. Willen de ingezetenen op hun eigen grond draden spannen, daarin wil hij ieder vrij laten, daar- over heeft hij trouwens ook niets te zeggen, doch voor zoover vergunning noodig is, kan hij er zijn stem niet aan geven en zal dus tegen stemmen. De heer COLSEN gaat met de vorige spre kers ten deele accoord, en wil voorts uiteen- zetten waarom hij er tegen is, de gevraagde vergunning te verleenen. Hij heeft hier bg zich exemplaren van de R. K. Luistergids, en uit hetgeen daarin geschreven wordt in de „Vraagbaak" blijkt, dat de bezitters van eigen toestellen hinder ondervinden door het span nen van de draden voor het distributienet. Dat wordt geschreven over Alkmaar, door in genieurs. Op die gronden is hij er tegen, ter wijl hij er voorts ook op wijst, dat hier ver schillende menschen groote kosten gemaakt hebben, om radio-installaties enz. te kunnen leveren en die dan hiervan concurrentie krijgen. De heer VAN DEN BULCK geeft te ken nen, dat hij accoord kan gaan met het voorstel van burgemeester en wethouders. Indien deze onderneming hier tot stand komt, ontstaat de gelegenheid voor velen, voor wie het aanschaf- fen van een eigen toestel, om de kosten, een bezwaar is, doch die zich wel deze lagere uit gaaf kan getroosten, ook van radio te profi- teeren. Hij weet dat de distributie in Vlissin gen reusachtig werkt en dat de aangeslotenen er hoogst tevreden over zijn, terwijl de bezit ters van eigen toestellen er geen last van heb ben. voorwaarde te stellen, dat de draden zooveel mogelijk ondergrondsch moeten worden aan- gebracht en waar het niet anders kan langs de huizen. Er zal worden getracht te zorgen, dat het net de draden van de electrische centrale zoo weinig mogelijk snijd en het aantal te plaatsen palen zoo gering mogelijk blijft. 7 en opzichte van de kwestie door den heer Bedet geopperd, die een minder goede verhou- ding verwacht tuschen den concessionaris der electrische verlichting en de exploitante der radio-distributie, wijst spreker er op, dat z.i. die vrees niet behoeft te bestaan. Het zijn geen verwante ondememingen. Hij kan niet inzien, dat er gevaar voor conflicten te duch- ten zijn. De rechten van beiden worden om- schreven. Zij werken beide in verschillend op- zicht in het belang van groepen ingezetenen. In elk geval kunnen daaruit voor de gemeente geen moeilijkheden of aanspraak op schade ontstaan. De heer VERLINDE kan zich met de eerste sprekers in geenen deele vereenigen. Lang niet ieder, die zich wel de uitgaaf kan ver- oorloven om zich bg de radio-distributie te abonneeren, kan ook een eigen toestel aan- schaffen, al is het dan ook een goedkoop toe stel van f 65. Want met het aanschaffen van dat toestel is men er dan nog niet, dan moet men toch ook nog de batterijen enz. aanschaf fen, terwijl men voor het onderhoud van een radio-installatie toch ook wel niet met 25 per jaar toekomt. De bezitters weteh dat wel an ders. En dan spreekt hij nog niet van de aan schaffing van nieuwe lampen, hetgeen te zij- ner tijd toch ook noodig is, en die kosten heel wat meer dan een gewoon Philips lichtlampje. Hij is het er ook niet mede eens, dat het dis tributienet concurrentie zou verwekken voor de handelaars in radio-installaties, nog afge- dacht van de vraag of dat een reden zou moe ten zijn om die onderneming tegen te houden. De distributie is juist aanleiding dat er meer installaties verkocht worden. Zij die door de distributie kennis maken met de radio, zullen dan te eerder overgaan tot het aanschaffen van een eigen apparaat, omdat zij zich niet tevreden stellen met het luisteren naar de twee binnenlandsche stations en ook wel eens naar het buitenland willen luisteren, al is het ook dat de praktijk leert, dat de bezitters van eigen installaties zich ten slotte toch bepalen tot het luisteren naar een of twee stations. Zij, die zich bij het distributienet laten aan sluiten, hebben alleen aan te schaffen een luid spreker en hebben geen onderhoud, zoodat dit veel voordeeliger uitkomt. Dan komt er nog bg, dat men hier in Ter Neuzen veel storing ondervindt. Spreker stelt zich voor, dat de antenne voor de ontvangst van het distributie-station zal gesticht worden op een storing vrije plaats, zoodat de abonne's de uitzendingen ook storingvrij zullen ontvan- gen, en die ontvangst alzoo meer genietbaar zal zijn, dan thans bij de bezitters van eigen toestellen het geval is. Met een bezwaar kan hij zich vereenigen, dat het nl. niet gewenscht is, dat er nog een aantal palen moeten geplaatst worden. Wel licht is het wel mogelijk draden te spannen langs de huizen. Als dat gemaakt kan wor den, kan hij zich best met het voorstel ver eenigen. De heer HAMELINK wijst er op, dat radio- distributie in zeker opzicht voorkomt het spannen van vele draden in de lucht, aange zien nu de bezitters van installaties alle zelf draden moeten spannen. De distributie zal meer eenheid brengen in het spannen van draden. Hij sluit zich aan bij den wensch van den heer Verlinde, dat zoo weinig mogelijk palen zullen worden geslagen. Dat we twee concessionarissen zullen krijgen, een voor het spannen van draden ten behoeve van het leve ren van electrische stroom en een voor distri butie van radio-ontvangst acht hij volstrekt geen bezwaar. Die behoeven elkaar geenszins te storen. Wat de kosten betreft, vermoedt hij, dat dit wel niet goedkooper zal kunnen worden dan thans in het vooruitzicht wordt gesteld. En wat het bezwaar van den heer Van Cadsand betreft, wijst spreker er op, dat deze dan toch hieromtrent een ander stand- punt inneemt dan ten opzichte van de elec trische verlichting, die toch ook op Zondag geexploiteerd wordt De heer VAN CADSAND: Omdat dat anders niet is te krijgen! De heer HAMELINK: Men zal wel zeggen dat radio meer behoort tot de amusementen, ofschoon deze toch ook reeds een ander doel heeft, en op Zondag menschen die niet in de gelegenheid zijn naar de kerk te gaan speciaal in staat stelt een kerkdienst bij te wonen. De heer VAN AKEN had ook een en ander ten voordeele van de radiodistributie willen zeggen, doch kan dit na de verdediging van den heer Verlinde nalaten. De VOORZITTER wijst er op, dat de direc- teur der maatschappij verschillende in de vo rige vergadering gestelde vragen schriftelijk heeft beantwoord en de bezwaren heeft weerlegd. Hij geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders zich op het stand- punt hebben gesteld, dat, aangezien men zon der eenige kosten van de zijde der gemeente, in de gelegenheid was alhier in het bezit te komen eener dergelijke instelling, men van gemeentewege in het belang der ingezetenen moest trachten die stichting te bevorderen, en het daarheen trachten te leiden, dat de ex- ploitatie mogelijk wordt. Bij de besprekingen is gebleken, dat er 3 groepen zijn van tegenstanders. Er wordt op gewezen op mogelijk gevaar en het wenschelijke om in verband daarmede nog wat te wachten, er werden moeilijkheden ge- vreesd en er is gesproken over concurrentie met leveranciers van radiotoestellen. Er werd ook bezwaar gemaakt tegen meerdere palen, er is ook gesproken over hinderen van bezit ters van eigen toestellen. Spreker deelt mede, dat het al tweemaal voorgekomen is, dat gewone radiohouders met hun antenne te dicht bij elkaar waren geko- men, hetgeen stoornis verwekte, doch dat dit telkens bevredigend is opgelost. Uit de stukken is gebleken, dat de onder- nemers der radiodistributie te kennen geven, dat er voor zal worden gewaakt, dat geen stoornis ontstaat. Wat de bezwaren betreft tegen het plaat sen van palen, kan spreker meedeelen, dat burgemeester en wethouders het voomemen hebben aan contractant bg de vergunning als Door den heer Verlinde is reeds besproken het door den heer De Bakker te berde ge- brachte bezwaar van te hooge kosten. Spreker vestigt er de aandacht op, dat niemand ge- dwongen wordt hierbij aan te sluiten. Dat verlieze men niet uit het oog. Er zgn groepen van menschen die zich kunnen helpen zonder de distributie-ondememing. Voor een andere groep zal zij een welkome gelegenheid zijn om, zonder dat het hun beurs te veel bezwaard. ook van radio te kunnen genieten. Uit de mededeeling van den heer Verlinde blijkt ook weer van verschillend inzicht, want deze be- weert, juist in tegenstelling met den heer De Bakker, dat de distributie-onderneming pro- pagandistisch zal werken voor den verkoop van toestellen, aan hen, die zich niet met de 2 zendstations kunnen vergenoegen, en deze stelling is zeer aannemelijk, al is het ook, dat, zooals de heer Verlinde er op laat volgen, dat men zich ten slotte tot het beluisteren van enkele stations terugtrekt. Het door den heer Van Cadsand verdedigde standpunt is zuiver individueel. Deze stelt zich daaruij op een geheel persoonlijk stand punt, waarmeae spreker niet kan instemmen. De radio is een vinding die ons als zoovele andere dingen waarvan we algemeen genie- is gegeven en die we ook mogen gebrui- ken zooals het behoort. De taak der overheid is in deze, evenals in vele andere gevallen, om te waken voor misbruik. En dat ontstaat niet door de te verleenen vergunning. Al wenschen we het zelf niet, daarom mag de overheid het nog niet aan anderen onthouden. Burgemees ter en wethouders hebben zich althans op het standpunt gesteld, dat men aan hen, die op deze wijze van radio zouden willen profitee ren, dit niet mag onthouden. Zij zullen echter, zooals hij reeds aanstipte, door het eischen van zooveel mogelijk onder- grondsche draden, het niet snijden van het lichtnet der electrische centrale en verschil lende andere bepalingen, zooveel mogelijk trachten moeilgkheden te voorkomen De heer VAN CADSAND acht het van ge- noegzame bekendheid, dat hg in deze met den voorzitter van meening verschilt. Hij acht het echter zijn recht als raadslid om, wanneer men voor iets, dat hij verkeerd acht, het gebruik van de openbare straat te vragen, zich daartegen te verzetten. De VOORZITTER wil geenszins den heer Van Cadsand het recht betwisten om in deze als raadslid te stemmen zooals zgn ge weten hem dat voorschrijft, en hij wil zijn meening ook eerbiedigen, doch heeft daarover alleen gesproken, omdat hg die meening on- juist acht, omdat hij meent, dat die stelling niet meer te handhaven is. Het standpunt van den heer Van Cadsand ten deze is, spreker kan het niet anders uitdrukken, verouderd. We schrijden voort en moeten rekening hou den met de tgden waarin we leven en met de zaken die tot ons komen. Door den heer De Bakker is te kennen ge geven, dat de menschen op andere wijze goed kooper zouden kunnen worden geholpen. Spre ker persoonlijk heeft er geen ervaring van, maar zijn buurman fluisterde hem in 't oor dat het bezit van een eigen toestel wel op een uitgaaf van gemiddeld een gulden per week kan worden geschat. Spreker is van meening dat men velen door deze distributie mogelijk te maken een weldaad zal bewijzen. De heer SCHEELE merkt op, dat door den voorzitter verschillende te berde gebrachte bezwaren bevredigend zijn beantwoord. Hij heeft tegen de zaak als zoodanig geen princi- pieel bezwaar. Zij heeft haar onbetwistbaar nut. Het schept de gelegenheid ook aan ouden van dagen, aan zieken en zwakken een predikatie te beluisteren. Al is het ook, dat hg liever had gezien, dat men het nog eens wat uitstelde, wil hij, als anderen het noodig achten, er geen bezwaar tegen inbrengen. De heer DE BAKKER betoogt, dat hij in dien zin in de onderneming een concurrent voor de bestaande plaatselgke handelaars acht, dat de abonne's genoodzaakt zullen zijn hetgeen ze noodig hebben bij de exploiteerende maatschappij aan te schaffen. Door den voor zitter is gezegd, dat hij de tot standkoming dezer zaak voor velen als een weldaad be- schouwt, doch dit is toch aan twijfel onder- hevig als men van den heer Verlinde hoort dat het aanleiding zal geven, dat velen dan toch zelf een toestel gaan aanschaffen omdat ze naast Hilversum en Huizen ook Daventry en Langenberg enz. willen gaan beluisteren. Dan zou het juist een weldaad voor die menschen zijn de distributie niet te openen, want dan schaffen ze ten slotte toch een toestel aan, na eerst uitgaven te hebben gedaan voor aanslui- ting bij de distributie, en worden hun uitgaven dus hooger dan wanneer ze terstond zelf een toestel aanschaffen. De VOORZITTER merkt op, dat de heer De Bakker den raad nu niet in 'n cirkel moet rond- voeren. De heer Verlinde heeft zijn opmerking gemaakt naar aanleiding van het door den heer De Bakker geopperde bezwaar, dat hg in de zaak concurrentie zag voor plaatsgenoo- ten, nu moet de heer De Bakker het voordeel dat de heer Verlinde hem voor oogen stelde weer niet omgekeerd als een bestrijdingsmid- del aanvoeren. Indien ze een luidspreker heb ben aangeschaft voor de aansluiting aan de distributie, kunnen ze die toch ook weer voor het eigen apparaat gebruiken. De heer BEDET merkt op, dat de voorzitter door zijn mededeeling wel eenigszins heeft on- dervangen het bezwaar van spreker tegen con flicten met de electrische centrale. Hij vraagt echter; indien conflicten ontstaan, wie moet dan de kosten betalen De gemeente of de ondernemers De VOORZITTER: Indien er kwesties zou den komen, zouden de financieele gevolgen in geen geval voor de gemeente kunnen komen. De praktijk heeft echter geleerd, dat we hier verschillende kwesties die zich voordeden zon der zulke moeilijkheden zijn te boven gekomen. De heer DE BAKKER vraagt of het niet mogelijk zou zijn in de voorwaarden te om- schrijven, dat de abonne's vrij zijn waar ze hun verdere apparaten aankoopen. Dan kunnen ze ook van ingezetenen koopen. De VOORZITTER: We zouden dat kunnen probeeren. De heer HAMELINK wijst er op, dat dit een technische kwestie is. De VOORZITTER stemt daarmede in, en acht het eigenlijk bedenkelijk, dat de gemeen te zich daarin zou mengen. Indien b.v. een abonne die zelf een toestel had gekocht bg de maatschappij kwam reclameeren, dat hij het doorgezondene slecht verstaan kon, zou men hem kunnen tegenwerpen, dat dit een fout was van den door hem zelf aangeschaften luidspre ker. Het beste is, dat de gemeente zich buiten die technische kwestie houdt. De heer DE BAKKER acht die concurren tie toch een bezwaar. Het heeft aan verschil lende ingezetenen veel geld gekost om zich te installeeren. De heer COLSEN is nog niet geheel door de uiteenzetting van den voorzitter bevredigd, daar deze niet voldoende heeft doen uitko- men, dat ook gewaakt zal worden voor stoor nis van de bestaande liefhebbers. Hg zou wen schen, dat juist omschreven wordt, dat deze geen hinder mogen ondervinden door het span nen van de draden, langs hun woningen of over hun erven. De heer GEELHOEDT meent, wat dit laat ste betreft, dat de liefhebbers daar van zelf tegen gewaarborgd zijn, daar burgemeester en wethouders geen vergunning kunnen geven voor het aanbrengen van draden aan wonin gen of het spannen over particuliere erven. De raad geeft alleen vergunning voor gemeen- tegrond. De heer DE BAKKER merkt op, dat men toch voorzichtig moet zgn, met het geven dier vergunning, dat het geen storing verwekken kan. Er wordt nu al zooveel over storing ge- klaagd, dat er een vereeniging is opgericht, om die tegen te gaan. De VOORZITTER: Die vereeniging zal ons adviseeren. De vergunning wordt verleend onder nader door burgemeester en wethouders te stellen voorwaarden; late men dit maar eens aan burgemeester en wethouders over. De heer COLSEN wil er mee instemmen, indien een voorwaarde wordt gemaakt, dat de bestaande radio-liefhebbers er geen hinder van mogen ondervinden, en dat indien zulks zou blijken, de distributiedraden anders gespannen moeten worden. De heer VERLINDE wijst er op, dat ze zelf in hun brief verklaren, dat die storing niet kan voorkomen. Hij kan zich met het voor stel vereenigen. De heer DE BAKKER wijst er nog op, dat uit Alkmaar verschillende bezwaren worden opgesomd. Hij kan daarvan desnoods voorle- zing geven. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders met de verschillende opmerkingen rekening zullen houden voor het opmaken der voorwaarden. En zegt hij indien mettertijd de klachten te groot werden, dan kunnen we immers de vergunning noer intrekken ess De heer COLSEN acht dat onmogelijk; als er honderden menschen op aangesloten zijn, kan men dat niet gaan intrekken. De VOORZITTER zegt pertinent toe, dat maatregelen zullen worden genomen, dat de rechten van de tegenwoordige bezitters van radio-installaties zullen moeten worden ont- zien. De heer VERLINDE wijst er op, dat zou kunnen worden voorgeschreven, dat ze moeten zorgen, dat geen inductie kan voorkomen. De heer HAMELINK wijst er op, dat dit er al in staat. De heer VERLINDE erkent dit bg nader inzien; dan is het ook niet noodig. De heer DE BAKKER merkt op, dat we al aardig in de moeilijkheden zitten en de instel ling er nog niet is. De VOORZITTER: Ja. indien we althans moeite doen om moeilijkheden te scheppen. De heer COLSEN vraagt nog, wat nu ge daan zal worden ter voorkoming van de sto- ringen. De heer HAMELINK betoogt, dat ze tegen woordig al zoo ingericht zijn, dat die vrijwel niet meer voorkomen. De VOORZITTER herhaalt, dat in de voor waarden bepalingen zullen worden opgenomen, die de tegenwoordige radio-liefhebbers waar- borgen zullen geven tegen hinder. Het voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Scheele, Verlinde, De Bruijne, Colsen, Hamelink, Van den Bulck, Van Aken, Bedet, De Jager en Geelhoedt; tegen stemmen de heeren Van Cadsand en De Bakker. fabrieks- H. S. van Acker, zonder, van Ixelies (B ambtshalve. B. L. M. van Opdorp en gezin, arbeider, van Ter Neuzen. V. M. Thiron, dienstbode, van Axel. Vertrokken: i den Hemel, zonder, naar St. R. H. Andries. M. M. C. Volckaert, zonder, naar Breda. G. P. Geilleit, zonder, naar H. en Lag-* Zwaluwe. E. Chr. Feverde, dienstbode, naar Selzaete. J. Ph. M. van Goethem, zonder, naar Hulst. A. M. Aerssens, dienstbode, naar Ant- werpen. G. de la Reulle, dienstbode, naar Breda. M. Gelderland, zonder, naar Stoppeldijk. C. van der Zanden, religieuse, naar Roo- sendaal. M. Hillaert en gezin, fabrieksarbeider asmr Antwerpen. J. A. Th. M. Kieboom, zonder, naar Hulst. C. L. M. Kieboom, zonder, naar Hulst. J. M. Baert, dienstbode, naar Selzaete. J. E. C. Michielsen geb. Lagace en gezin zonder, naar Vlissingen. G. M. Coone, dienstbode, naar Zuiddorpe. Ch. L. van de Moortel en gezin, kermis- reiziger, naar Ter Neuzen. J. I. van Acker, zonder, naar Amsterdam. C. C. JM. van Goethem Leuze (B. zonder, naar A. M. Roctus, dienstbode, naar Crbpy (F.). 9 Oct. TER NEUZEN. Prijsopgaaf gevraagd voor levering van stukkolen, anthraciet en giet- cokes. Gemeentebestuur van Ter Neuzen. PHILIPPINE. Verkoop bg instel van een huis met schuur. Notaris Callenfels 10 Oct. TER NEUZEN. Algemeene vergadering van de Onderlinge Brandwaarborg Mg. Draag* Elkanders Lasten, in het Hotel du Commerce 11 Oct. TER NEUZEN. Aanbesteding maken metselwerk voor te bouwen magaziin. I. P Casteleijn. 12 Oct. KOEWACHTAanbesteding levering kunstmeststoffen. R. K. Boerenbond 13 Oct. SLUISKIL. Veiling vijf woonhuizen. No taris Van der Veen. 16 Oct. PHILIPPINE. Verkoop bij toewijzing van een huis met schuur. Notaris Callenfels. TER NEUZEN. Zaterdag werd door den architect L. de Brurjne, namens zijn lastgeefster, in het „Hotei du Commerce", in het publiek aanbe- steed: het bijbouwen van 2 Kamers aan het perceel no. 13 aan de Scheldekade alhier. Ingeschreven werd als volgt: Timmerwerk: P. L. Bogaard te Ter Neuzen, 1210; E. van dei' Bent en G. J. Minnik te Ter Neuzen, 1030; H. Dieleman te Zaamslag, 970. Glas- en verfwerk: E. van der Velden te Ter Neuzen, 210; Alph. Guilliet Zn. te Ter Neuzen, /181; J. J. Verjaal te Ter Neuzen 171; H. P. Goethals te Ter Neuzen, 169. Voor het metsel- en loodgieterswerk waren geen inschrgvingen. ZAAMSLAG. Zaterdag werd alhier door het Burg. Arm- bestuur verkocht een woonhuis, kadastraal be- kend gemeente Zaamslag, Sectie F no. 1228, groot 44 c.A. staande op het Dorp in de Ach- terstraat. Hiervan werd kooper de heer P. Haak te Zaamslag voor f 180. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: S. Vonk en gezin, machinist groote vaart, Westkolkstraat 56, van Rotterdam. H. van Langevelde, dienstbode, Dekker- straat 52, van Goes. A. J. Eekman, adj.-commies Rijks bel., Schoolweg 7, van 's Gravenhage. C. L. van de Moortel en gezin, kermisreizi- ger, woonwagen, van Sas van Gent. J. A. I. de Rugter, werkman, Van Steenber- genlaan 34, van Hoek. G. J. Broekhoven en gezin, koopman, Van Steenbergenlaan 34, van Hoek. L. M. Michielsen, dienstbode, N. Kerkstraat 18, van Westdorpe. B. van der Meide en gezin, tuinder, Van Steenbergenlaan 36, van Naaldwijk. C. L. de Buck, dienstbode, Nieuwstraat 40, van Biervliet. H. C. Rooijmans, zonder, Noordstraat 99, van Riethoven. A. E. de Meijer, dienstbode, Nieuwstraat 9, van Duiven. Vertrokken A. B. Dhaeze. hotelbediende, N. Kerkstraat 33, naar Ginneken. L. M. Buijsse, dienstbode, P 102, naar As- senede. M. M. Maas, dienstbode, Grenulaan 35, naar Hontenisse. S. M. de Waele, fabrieksarbeider, Hoogstr. 7, naar Eindhoven. L. J. van de Broecke en gezin, landbouwer, Van Steenbergenlaan 55, naar Rochester INew-York). A. J. van de Ree, lasscher, Tuinpad 2, naar Eindhoven. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: W. J. Nieuwdorp, zonder, van Krabben- dijke. I. R. M. de Rijcke, zonder, van Aardenburg. A. Hollebosch en gezin, landbouwer, van Assenede. E. S. Pauwels wed. N. Begijn, zonder, van Philippine. R. Ph. M. Andriessen, zonder, van Bergen op Zoom. J. P. van den Broecke, dienstbode, van Assenede. L. P. Stubbe en gezin, smid, van West dorpe. L. Oole, zonder, van Ambt-Hardenberg. C. van Geetsum, dienstbode, van West dorpe. R. E. A. de Kegser, zonder, van Deume. M. P. M. de Vliegher, landbouwersknecht, van Biervliet. A. de Feijter en gezin, fabrieksarbeider, van Ter Neuzen. O. I. N. van Hecke, dienstbode, van West dorpe. A. van de Wiel, marechaussee, van Apel- doorn. R. Vervaetel, fabrieksarbeider, van Sel zaete. Rotterdam, 8 October 1928. VEEMARKT. Aangevoerd werden 440 vette runderen, 192 vette- en gi askalveren, 299 schapen en 1am- meren en 1442 varkens. De noteering was als volgt: Koeien le kw. f 1 tot 1.05; 2e kw. /0.90 tot 0.80; 3e kw. 0.70 tot f 0.60. Ossen le kw. 0.92% tot f 0.95; 2e kw. f0.85 tot /0.75; 3e kw. 0.65 tot f 0.55. Kalveren le kw. f 1.50 tot 1.75, 2e kw. /1.30 tot 1.10, 3e kw. f 0.95 tot f 0.80. Schapen le kw. 0.70 tot 0.75, 2e kw. 0.60 tot 0.50, 3e kw. /0.45. Lammeren f 0.85 tot f 0.95. Varkens le kw. 0.70 tot f 0.72 2e kw. 0.68 tot f 0.65, 3e kw. /0.63 tot f 0.61, exportv. f 0.66 tot f 0.69. Vet vee en vette kalveren met matigen aan- voer en redelijken handel in eerste kwaliteiten. Schapen en lammeren met redelijken aanvoer en bevredigenden handel in lammeren. Var kens werden bij den aanvang der markt zeer matig verhandeld wegens ruimen kanvoer, waardoor prijzen gedrukt werden. BINNENLANDSCHE GRANEN. Tarwe met klein aahbod, hooger verkocht 11.75 tot 12.25, voer f 11.50 tot f 11,66. yffs?nch£vallierJ 12 tot 12.50. Rogge /II tot /U.oO. Haver /II tot 11.65. Erwten. Kleine groene onveranderd, 18 tot 21.50, schokkers iets lager verkocht. Bruine boonen tameliik ter markt, 40.50 tot 42. FIJNE ZADEN. r *Lii "ialvoer f16 tot 18. Zaailgnzaad f 18 tot 20, Blauwmaanzaad 35 tot 37, Karwij- zaad f 35 tot 37, Koolzaad 23 tot 25. AARDAPPELEN. Zeeuwsch blauwe 3.75 tot 4, Zeeuwsche eigenheimers f 2.75 tot f 3, Blauwe edgenhei- mers 2,80 tot 3.20, Brielsche eigenheimers /3 tot 3.50, Bevelanders 2.70 tot 3, Poters 2 tot 2.50, alles per H.L. Westlandsche zand, ronde, 7 tot 8 ct. per K.G. Aanvoer gewoon, vraag redelijk. VILAS. Aangevoerd: Blauwbloei 750 K.G., 1 20 tot f 1.30, Groningsch 6000 K.G., 1.10 tot f 1 20 HOlrl'-nnelrr8,M,/-G" f h15 tot f1™' root oOO K.G., 1 tot jf 1.10. Handel sleepend. Hulst, 8 October 1928 EIERVEILING V.P.N. Aanvoer 6000 stuks. Kip-eieren 8.20 noe lie-eieren /6.20. BOTER 2.10 tot 2.20 per K.G. TER NEUZEN. (Nadruk verboden.) Huwelijks-aangiften. 5 Oct. Johannes Wie- les, oud 25 j„ jm. en Elizabeth Anna van Eck. oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Oct. Ren6 Los- sie (van Stoppeldijk), oud 25 j„ jm. en Martha Maria Maas, oud 21 j., jd. Krijn Hamelink, oud 25 j., jm. en Mechelina van Langevelde, oud 24 j., jd. Geboorten. 28 Sept. Marinus Michiel, z. van Johannes Jacobus de Meg en van Wilhelmina Houtman. 29 Sept. Johanna Cornelia, d. van Jan Dekker en van Johanna Cornelia Deea.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 6