PUROL Hait ll IMF GBMENflDE BEEICHTEN. IAH DJB0U W BEEICHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN RECHTSZAKEN. DE GEVAREN VAN EEN KUNSTGEBIT. MET LEVENSGEVAAR VERKREGEN FOTO'S. doen pijn bij den arbcid en leiden vaak tot verzwering of bloed- vergiftiging. Reinig ze altijddade- Jijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ct. den en Parijs is het Amerikaansche ant- woord immers dadelijk aldus uitgelegd, dat het voor de hervatting der onder- handelingen de deur opengehouden heeft. Te Parijs verluidt dat aan Fransche marine-deskundigen spoedig zal opge- dragen worden, een nieuw ontwerp uit te werken. Te Parijs schijnt men eveneens voort- varender gezind ten aanzien van wereld- kundigmaking van den tekst van het ac- coord, al erkent men er dat dit nog slechts historische waarde heeft. Hier- voor is echter Londen's toestemming noo- dig. en daar schijnt men nog te aarzelen en zich op het argument te beroepen, dat Japan en Italie er eerst hun toestemming toe zouden moeten geven. Dit lijkt on- begrijpelijk, want de twee mogendheden die het accoord hebben gesloten, hebben alleen te zeggen over de openbaarmaking ervan. Tenzij natuurlijk het voornemen zou bestaan, ook de antwoorden van Ja pan en Italie tegelijk te publiceeren. Het is echter bekend, dat ook in de kringen der Engelsche conservatieven ontstem- ming bestaat over de politiek der regee ring in zake het vlootaccoord, waardoor de v'ereenigde Staten vooraf niet gekend werden in de kwestie van beperking der strijdkrachten ter zee, en over het ge- heele stelsel van ,,geheime diplomatic". Mogelijk wil dus de Engelsche regeering dien wrevel onder haar aanhangers eerst nog wat laten bekoelen. Uit de houding van de openbare mee- ning in Engeland over dit geval moet men echter niet afleiden, dat zij nu ook gezind zou zijn, aan de Vereenigde Sta ten in de kruiserpolitiek hun vollen zin te geven. De behoefte van Engeland aan een zoo groot mogelijk aantal kruisers tot bescherming van zijn zeewegen wordt door 't Engelsche volk zoo algemeen er- kend. dat ook MacDonald, toen hij met de arbeiderspartij aan het bewind kwam, het door de technici van de Admiraliteit voorgestelde bouwprogram voor kruisers handhaafde. En het zou ook voor een Engelsche regeering tegenover de open- bare meening een heel waagstuk zijn, in- dien zij er zich bij neerlegde, het ge- wenschte aantal kleine kruisers te bou- wen ten koste van een overvleugeling van Engeland's sterkte in groote kruisers door Amerika. CHANG Arrondissements-Rechtbank, Middelburg J. H,, oud 31 j., zonder beroep te Schore, is wegens het niet doen uitklaren aan de uiter- ste wacht, toen hij met een motorboot voer over de Schelde naar Belgie op 2 September 1926 veroordeeld tot 300 25 boete. Politierechter te Middelburg. Zitting van 5 October 1928. De volgende zaken werden gedagvaard B. J. M., oud 28 j., schipper op het schip „Disponible", wegens het niet vertoonen van een geldig bewijs van aangifte voor de rijks- belasting van schippers, op 30 September 1927 te Breskens. Eisch f 7,50 boete of 4 dagen hechtenis. Uitspraak f 7,50 boete of 4 dagen hechtenis. F. L., oud 26 j., schippersknecht op het schip ,,Dankbaarheid", wegens eenzelfde overtreding als de vorige, te Ter Neuzen op 27 October j.l. Eisch f 7,50 boete of 4 dagen hechtenis. XJitspraak 7,50 boete of 4 dagen hechtenis. A. K., oud 50 j., herbergier te Hulst, is wegens overtreding van de Tabakswet te Hulst op 16 Juni j.l. Eisch 5 boete of 3 dagen hechtenis. XJit spraak f 5 boete of 3 dagen hechtenis. A. V., oud 36 j., zonder beroep en zonder vaste woonplaats, wegens weigering van visitatie te Sas van Gent op 4 Augustus 1927. Eisch f 50 boete of 1 maand hechtenis. XJit spraak idem. SMOKKELEN VAN SPIRITUS. Een boete geeischt van f 120.000. Voor de rechtbank te Middelburg werd Vrij- dag behandeld de zaak tegen den schipper W. d. V., oud 39 jaar, te Alkemade, aan wien was ten laste gelegd frauduleuze in- en vervoer van spiritus. Verdachte was eenigen tijd geleden met zijn zeilschip de „Anna Maria" de sluis te Hans- weert binnengevaren, komende van Belgie en met bestemming naar Duitschland. Volgens den schipper zou zijn vaartuig ge- laden zijn met mais en ijzerwaren. Van de zijde der douane vertrouwde men de zaak evenwel niet en op het oogenblik, dat verdachte met zijn vaartuig de haven zou ver- laten, kwamen een tiental kommiezen aan boord om de lading te visiteeren. Dit had tot gevolg, dat onder de lading verborgen 'n aan tal kisten werden aangetroffen, die bij nader onderzoek elkeen tweetal bussen spiritus bleken te bevatten. Niet minder dan negentig kisten werden blootgelegd, te zamen inhouden- de 3600 liter spiritus. Het gevolg was, dat schip en lading werden inbeslag genomen. Verdachte was verschenen en werd rechts- kundig bijgestaan door Mr. Van Dillen, advo- caat te Rotterdam. Door den president ondervraagd, erkende verdachte de feiten, zeggende aan het trans port f 100 te hebben verdiend. Verdachte had het schip in huurkoop en het heeft een waarde van f 24.000. De rijksadvocaat het woord krijgende, is van oordeel, dat de feiten vaststaan. De kisten met spiritus waren onder de mais verstopt. Volgens spreker is aan accijns ,f 22000 ontdo- ken. De boete bedraagt dus 120.000, zijn- de 5 maal de ontdoken accijns. Op grond van een en ander eischte hij een boete van 50, verbeurdverklaring van het ijzeren zeischip en een boete van f 112.366. De verdediger van verdachte, Mr. Van Dil len bestreed den rijksadvocaat, bewerende, dat deze een voltooid delict had ten laste gelegd, terwijl hier, volgens pleiter, toch sleehts sprake kon zijn van een poging tot verboden uitvoer. De schipper had het vrije goed van de lading aangegeven en was nadien ook nog in de gele- genheid aangifte van het gedistilleerd te doen. Spreker vraagt, dat de rechtbank verdachte zal vrijspreken of ontslaan van rechtsvervol- gi ng. De rijksadvocaat repliceerende, zegt, dat het feit moet worden geacht te zijn gepleegd, wan- neer men het kantoor van aangifte is gepas- seerd. Verdachte heeft inderdaad aangifte gedaan van de accijnsvrije goederen, die zijn lading bevatte. Deze aangifte is des avonds geschied. Daarna is hij met zijn schip in de haven blijven liggen tot den volgenden mor- gen, waarop hij is doorgevaren. Tijdens de vaart is hij door de belastingambtenaren aan- gehouden met het bekende gevolg. XJitspraak in alle zaken 19 October a.s. CHANG HIJ ZOCHT HET IN DE KEUKEN. In den laatsten tijd kreeg de politie te 's Hage telkens mededeeling van kleine dief- stallen, meestal door een scharenslijper in de keuken van de huizen waar hij z'n klanten vond, gepleegd. Reeds 5 of 6 ,,insluipingen", zooals het officieel heet, werden op deze wijze gepleegd en na een ongenood bezoek aan het culinaire paradijs van het pand Bad- huisweg 177 vervoegde de keukendief zich ten laatste in 't huis Cornelis Speeimanstraat 28. Er lag eenig geld op tafel en reeds was ons scharensliepje bezig, dat van eigenaar te doen verwisselen, toen de dienstbode den man op heeterdaad betrapte, In de meeste gevallen zou een gil geslaakt zijn door de vertegenwoordigster van de sexe, dewelke zwak heet te zijn. Deze jongedame bewees practisch de juistheid van de gelijkstelling van man en vrouw; zij vatte den schapen- slijper kordaat bij den kraag en zou zeker met haar spartelenden buit naar 't politie- bureau gewandeld zijn, indien de man, niet toevallig gruwelijk het land aan een derge- lijke visite gehad zou hebben. Hij rukte en trokhet meisje kon hem niet houden en de scharenslijper, die anders messen poetste, verrichtte ditmaal eenzelfde handeling met de plaat. Terwijl hij het geld liet vallen vluchtte hij en de dappere dienst bode stond met leege handen. De politie werd van het feit in kennis ge- steld. Zij snuffelde in haar archief en be- vond, dat een zekere B. S. M., 37 jaar oud, die reeds vroeger specialist op het gebied van keukendiefstallen geweest was, in Juni de gevangenis verlaten had. Het portret van den verdachte werd aan het dienstmeisje ge- toond en werkelijkhet was dezelfde. Ook hier geldt de zegswijze: on rivent tou- jours, 5 ses premiers amours. In zijn huis aan de Van Boecopstraat werd S. M. gear- resteerd en hij is nu in verzekerde bewaring. Zooals gezegd wordt hij ervan verdacht in den laatsten tijd diverse diefstallen te heb ben gepleegd. In Rijswijk zag hij zelfs kans om 75 „achterover te drukken". Bij zijn overige experimenten moest hij zich met kleinere bedragen tevrejlen stellen. Vermoe- delijk zal de man nu het, op deze wijze zeer lucratieve, bedrijf van scharenslijper, wel moeten opgeven. VEJLDWACHTER ONTSLAGEN. Uit Hoorn wordt aan V. D. gemeld: Tegen den gem.-veldwachter Z. van Wijde- nes is onlangs een klacht ingediend wegens verduistering van gemeente-gelden, de veld- wachter werd toen in voorarrest gesteld, doch nadien vrijgesproken. De iphoud van het von- nis was echter niet schitterend. Voor eenigen tijd had de Commissaris der Koningin hem den wenk gegeven ontslag te vragen, wat dan eervol zou worden verleend. De veldwachter deed dit niet met het ge volg dat hij met ingang van Maandag on- eervol ontslagen is. VERSPILLING. De Zweedsche eommissie voor industrieele standaardiseering, heeft een brochure onder den titel „Verspilling" gepubliceert, waarin gewezen wordt op de nuttelooze verspilling, veroorzaakt door het ontbreken van uniformi- teit in de verschillende takken van handel en nijverheid. De eommissie heeft o.a. in een willekeurige plaats van 50 verschillende win- kels de meest gebruikelijke formulieren, als briefpapier, enveloppen enz. gevraagd, waarbij bleek, dat er onder de 80 formulieren niet minder dan 65 van verschillend formaat wa ren. Ongeveer gelijke resultaten bracht het onderzoek in alle takken van nijverheid aan het licht, zoo b.v. voor metalen buizen, rijwie- len, motoren, landbouwmachines en -werktui- gen, enz. In andere landen is de toestand niet veel anders. De eommissie wijst met nadruk op de ontzaglijke verspilling, die van dit ge- brek aan uniformiteit het gevolg is. EEN VERGETEN ZUIGELING. Op het station Weiden in Beieren werd een kinderwagen met een zuigeling erin aan het bureau voor gevonden voorwerpen afgegeven. In weerwil van informaties slaagde men er niet in de moeder te vinden, totdat uit Neu- stadt een telegram kwam, dat een vrouw haar kind had vergeten. Eerst toen de trein reeds was vertrokken, bedacht zij, dat zij den wagen met haar kind had laten staan. Te Kassel kreeg een echtpaar ruzie. Onder het kijven beet de vrouw het ondergedeelte van haar gebit in tweeen en slikte de eene helft m. De gouden haken zetten zich vast in de slokdarm en konden niet onmiddellijk worden verwijderd. Tijdens het transport naar het chirurgisch instituut te Wittingen is de vrouw aan inwendige bloedingen over- leden. OM GELD TE KRIJGEN VOOR EEN FEEST. Te Wallendorf bij Saalfeld heeft 'n 19jarige smid zijn 65jarige tante omgebracht. De jon- geman had zich in gezelschap van zijn 18jarige verloofde uit Jena naar Wallendorf begeven, waar twee tantes van hem woonden. Herhaal- delijk had hij al getracht geld van hen los te krijgen. Ditmaal trof hij alleen de oudste aan. Daar ze weigerde hem geld te geven, wierp hij zich op de ongelukkige en drukte een kussen op haar gelaat. Weinige oogenblikken later was de vrouw dood. Toen de moordenaar bemerkte, wat hij gedaan had, wilde hij zelf- moord plegen; hij sneed zich den polsader door. Ernstig gewond werd hij naar een zie- kenhuis gebracht. Uit een verklaring van zijn verloofde bleek, dat hij het geld had willen loskrijgen om zich met het meisje naar het Octoberfeest te MUnchen te begeven. Ze wil- den daar samen een prettigen dag doorbren- gen en vervolgens zelfmoord plegen. Het meisje is in hechtenis genomen. EEN WOESTELING. Te Lemberg kreeg een Poolsch vlieger- officier, die beschonken was, met den chauf feur van een taxi, waarmede hij zich naar een nachtlokaal liet brengen, ruzie over de beta- ling. De officier trok zijn revolver en loste 4 schoten op den chauffeur, die daardoor ernstig gewond werd. Voorbijgangers, die te hulp wilden komen werden door den beschonkene eveneens met zijn revolver bedreigd. Ten slot- te gelukte het den gendarmes den officier te arresteeren. Onder de bevolking van Lemberg heerscht over dit voorval groote opwinding, te meer, daar zich ongeveer een jaar geleden een der- gelijk voorval heeft afgespeeld en de betrok- ken officier later door den krijgsraad vrijge sproken werd. BEDWELMD DOOR GAS. In de Rothenburgstrasse te Hamburg heeft bij het herstellen van een gaspijp een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij vier personen gedood werden. Vijf arbeiders waren bezig met het dicht-' maken van pijpen, die in 't grondwater lagen. Vier van hen, die in de pijpen gekropen waren gaven spoedig geen teeken van leven meer. De brandweer werd gewaarschuwd. Vier brandweerlieden, voorzien van gasmaskers, begaven zich in de pijpen, maar moesten on middellijk daaruit terugkeeren. Intusschen had men de pijpen afgesneden zoodat men de vier verongelukte arbeiders te voorschijn kon halen. Pogingen om de levensgeesten op te wekken waren tevergeefs. De brandweerlieden hadden ook ernstige gevolgen ondervonden van het verstikkende gas. Een onderzoek, naar den aard van het doodende gas is inmiddels gelast. BERUCHTE M1SDADIGERS ONTSNAPT. Vorige week zijn drie beruchte misdadigers ontsnapt uit de gevangenis van Gollnow in Pommeren. Onmiddellijk na de ontdekking van hun ontsnapping werden pogingen onder- nomen de vier mannen, die vrijwel ongekleed waren, te vangen. Tot nu toe is men daarin echter niet geslaagd. De misdadigers hebben in den afgeloopen nacht nog verschillende in- braken, diefstallen en andere misdrijven ge pleegd. Bij een landbouwer stalen zij in de eerste plaats kleeren en schoenen en wat le- vensmiddelen. In een herberg werd vervol gens de inhoud van de geldlade meegenomen. Een arme arbeider werd gedwongen zijn laat ste paar schoenen af te staan. Tenslotte sta- ken ze een hoeve in brand; zeven koeien, twee varkens, een stier en de geheele oogst werden hier een prooi der vlammen. EEN MISDADIGERSBENDE GESNAPT. Een uit negen personen bestaande bende misdadigers, op een na alien vreemdelingen. is in handen der Parijsche politie gevallen. Deze is buitengewoon ingenomen met haar vangst, daar het heet, dat de bende tal van misdrijven (diefstallen en verduisteringen) uit de laatste maanden op haar geweten heeft. De mannen zijn gevat tengevolge van him poging om gestolen juweelen aan een juwelier te verkoopen. Twee Zuid-Slaviers bleken de leiders der bende te zijn; door hen kwam men na een langdurig onderzoek, op het spoor der overige leden, alle jonge mannen, Zuid-Sla- viers en Tsjechen. Zij waren het ook, die in Juni j.l. de inbraak in de Tsjecho-Slowaak- sche legatie te Parijs pleegden en de echtge- noote van den gezant onder bedreiging met een revolver's nachts in haar slaapkamer van haar juweelen beroofden. Een Amerikaansch meisje in Zuid Dakota, heeft met gevaar voor haar leven een drietal photografieen gemaakt van den tornado in dit gedeelte van de Vereenigde Staten. Haar doel daarmede was slechts door een buiten- gewone foto den prijs te krijgen bij een wed- strijd voor de meest opmerkelijke en onge- wone opname. De regeering van de Ver. Staten liet van haar drie negatieven ettelijke afdrukken maken en deze ter beschikking stellen van meteorologische stations. De Amerikaansche weerkundige Montgo mery Meigs acht de afbeeldingen van zeer groote waarde. LEPRABESTRIJDING. In de Klinische Wochenschrift van 23 Sept. geeft prof. Olpp uit Tubingen een eenigszins optimistisch gestemd overzicht van den stand van leprastudie en leprabestrijding over de geheele wereld. Het aantal lijders aan me- laatschheid valt niet mee. De cijfers der laat ste jaren worden langzamerhand minder onbe- trouwbaar dan die van enkele jaren geleden. De jongste schatting is, dat er bijna 3 millioen melaatschen zijn. China en Engelsch-Indie staan boven aan de lijst, beide met 6en mil lioen. Dan volgen Afrika met ruim 500.000 (waarvan 180.000 in de Belgische Congo en 90.000 in Nigerie) en Rusland met 150,000. Europa zou slechts 7000 melaatschen tellen, Noord-Amerika slechts 500. Wat de behandeling betreft zou er reden tot optimisme zijn. Meer nog dan van de behandeling met chaulmograolie en natrium- hydriocarpaat volgens Leonhard Rogers, ver- wacht sclirijver succes van de joodkali-behan- deling volgens Muir. Alle behandeling moet zoo vroeg mogelijk worden toegepast wil er kans op volledig herstel bestaan. De schrijver geeft voorts gegevens over de verschillende missies onder leprozen. GEVECHT MET STRAATROOVERS. Zaterdagnacht werd in de Gustaf Freytag- strasze te Berlijn een jonge man door 2 straat- roovers aangevallen. Toen hij zich te weer stelde, trok een hunner een mes, doch de over- vallene kon door een snelle wending aan den stoot ontkomen. De roovers bemachtigden echter zijn actetasch en gingen er vandoor. Zij werden door een aantal jongelieden achter- volgd en in een handgemeen brachten zij 3 van hun achtervolgers ernstige messteken toe. Eindelijk zakte een der aanranders uitgeput neer, den tweeden werd door een politieagent het mes met een gummiknuppel uit de hand geslagen en thans konden de mannen worden gearresteerd. De politie had moeite om hen tegen de woeae der omstanders te bescher- men. PLAFOND INGESTORT. Bij de verbouwing van een gedeelte van het Ullsteinhaus te Berlijn is een plafond inge- stort, waardoor 5 arbeiders 3 verdiepingen diep naar beneden stortten. Zij werden alien ernstig gewond. Het ongeluk herinnert aan de vreeselijke catastrofe bij den bouw van het Mosse-paleis, 6 jaar geleden. DE OVERSTROOMING IN HET YSER-GEBIED. Het Belgische departement van landbouw moge weliswaar nadrukkelijk hebben bekend gemaakt, dat de eerste berichten over de overstroomingen in het gebied van den Yser schromelijk overdreven zijn, geweest en dat zich geen "enkel ongeval heeft voorgedaan, -de doorbraak van den keerdam bij Nieuw- poort en het binnenstroomen van het water hebben bij de bevolking een paniek verwekt, 1 welke aanvankelijk alleszins gerechtvaar- digd was. En ware er niet zoo snel militaire hulp verschenen, dan is het de vraag, of de oveistrooming zich tot eenige hectaren land beperkt zou hebben. De Noordwesterscorm, die in den nacht van Zondag op Maandag aan de Belgische kust woedde, was voor een najaarsstorm buitengewoon hevig. Al sedert enkele maan den was een aannerner uit Brugge bezig met de herstelwerken aan de sluizen van het kanaal van Veurne, en hij had daartoe een dam laten aanleggen, welke echter tegen den sterken druk van het opgezweepte wa ter, dat tot 5.75 M. steeg (de normale druk was 3.50 M.niet bestand bleek en 's nachts om oinstreeks een uur doorbrak Het water stroomde met groote kracht het kanaal van Veurne binnen en trad al heel spoedig buiten de oevers, landerijen en velden overstroo- mend. Over een breedte van veertig meter ongeveer werd de oever weggesleurd. Daar de wegen tusschen Nieuwpoort en Rams- capelle spoedig geheel blank stonden, achtte de sluiswachter van Nieuwpoort het noodig den chef van den Waterstaat van het gebeur- de in kennis te stellen. Deze verscheen dien- zelfden nacht nog per auto in 't overstroom- de gebied en oordeelde het requireeren van militairen onverwijld noodig. Maandagochtend om acht uur waren reeds twee compagnieen van het derde regiment uit Oostende op de plaats des onheils aan- wezig, om met zand en cement voor de sluis een dam op te werpen, die echter 's middags met den opkomenden vloed weer werd ver- nield. Den laten namiddag en den geheelen daarop volgenden nacht werkten zij door om er eindelijk in te slagen het water te stuiten. Gedurende al dien tfjd verkeerde de bevol king in angstige afwachting. Boerderijen werden "in allerijl ontruimd, het vee haastig binnengehaald. In sommige dorpen werden zelfs de noodklokken geluid. Gelukkig is een werkelijke ramp ten slotte voorkomen. EIGENAARDIG GEVAL. Een eigenaardig geval is aan het licht ge- komen bij het onderzoek dat te Montreal door kapitein Demers, den commissaris voor scheepswrakken", is ingesteld naar het teloor- gaan van het 8000 tons Noorsche stoomschip „Queens County" uit Bergen, dat op 18 Au gustus van Egg Island voor Labrador strand- de en werd stukgeslagen. Volgens getuigenis van den gezagvoerder en den eersten stuurman werd aan boord een wacht gelaten om het wrak te bewaken, doch na korten tijd werd het te middernacht om- ringd door een aantal bootjes met visschers uit Labrador, die het onttakelde vaartuig be- klommen, en terwijl zij de wacht in bedwang hielden, alles wat was mee te nemen weg- kaapten, o.a. 1000 ton meel. De wacht wist te ontkomen en bereikte een naburigen vuur- toren vanwaar ze met assistentie terugkeerde, slechts om te zien hoe roovers zich met hun buit uit de voeten maakten. JACHT OP SMOKKELAARS. Op de kust van Finland is dezer dagen een avontuurlijk gevecht geleverd tusschen een motorboot van de Finsche douane en een Duitsch smokkeljacht. Van het jacht was reeds een gedeelte van de bemanning aan land, toen het douanevaartuig in het zicht kwam. De smokkelaars haastten zich aan boord terug en toen ontstond een felle jacht. Daar de smokkelaars niet letten op het bevel bij te draaien, opende de douaneboot het vuur, dat echter beantwoord werd. Eindelijk ont- kwam het smokkelvaartuig onder dekking van een rookgordijn EEN MONUMENT VOOR MuNCHHAUSEN. Aan de nagedachtenis van den in de heele wereld bekenden baron von MUnchhausen zal in diens geboortestadje Bodenwerder aan de Weser een monument worden gewijd. Het zal worden geplaatst in den tuin, waarin de baron zijn vrienden zijn fantastische verhalen op- dischte. EEN GEHEIMZINNIG BERGONGELUK. Naar het huis van bewaring te Innsbruck is de student Philip Halsmann overgebracht, die verdacht wordt in het Zillerdal. tijdens een bergtocht, zijn vader te hebben vermoord. De student had te Bregenz kennis gekregen aan een meisje, doch op aandringen van zijn vader deze betrekking afgebroken. Sedert was hij echter voortdurend gedrukt en prikkelbaar. Men stelt thans een onderzoek in, of er wel- licht verband tusschen het afbreken der lief- desbetrekkingen en de daad, waarvan de jonge man wordt verdacht, bestaat. Hij zelf ont- kent hardnekkig, de daad te hebben begaan en verklaart, dat het een bergongeluk is ge weest, dat zijn vader het leven heeft gekost. EEN NIEUW DOODENDAL. Het Augustus-nummer van het Bulletin van den Ned.-Indischen Vulkanologischen Dienst geeft bijzonderheden over het ontstaan van een nieuwe dooden-vallei nabij Batoer, in het Dieng-district (Midden-Java), waar, naar men zich herinnert, ongeveer begin Mei een aardbeving heeft plaats gehad. Het Bulletin zegt o.m. het volgende: Begin Juli stegen groote hoeveelheden ver stikkende gassen op uit spleten in den weg van Batoer naar Dieng, vooral C02 werd er onder hoogen druk uitgeworpen. Aan beide zijden van den weg groef men toen afvoergoten, waardoor het gas uitstroom- de. Het gas vormde een laag van 20 centi meter hoogte en zelfs op een afstand van 60 meter van de spleten werd een kaarsvlam door het verstikkende gas gedoofd. Een lichte tegenwind, medio Juni, verhin- derde de gassen weg te vlieden, anders hadden zij een hoogte van ruim anderhalven meter boven de spleten bereikt en waren daardoor gevaarlijk geworden voor mensch en dier. In het begin waren deze gassen zichtbaar. Dr. Ch. E. Stehn ondervond bij zijn onderzoek aan den lijve "het gevaar dier gassen. De aanwezigheid der gassen kon verder vastgesteld worden uit het feit, dat het plan- tenleven gedood werd; zelfs boomen van 10 meter hoogte zagen er uit als boomen tegen het eind van een herfst, een ongewoon ver- schijnsel voor de tropen. In een oud explosie- gat stond het gas 1,4 M. hoog. Vroeger groeide bamboe in deze gaten; thans is die bamboe dood, terwijl ook verscheidene vogels het slachtoffer der gassen werden. Vele tabaksvelden en andere nuttige gewassen zijn door de stikgassen vemietigd. Ook de Noordwest-zijde van den ouden Tela- ga Nilakrater bevat thans stikgassen. Volgens toeristen, die medio Juni het be kende doodendal op den Dieng, de Goewadji- mat, bezochten bevonden er zich toen geen stikgassen in. Eenige dagen later echter kon men constateeren, dat het gas een hoogte van 2V2 meter bereikt had. Aangezien de vallei daardoor wederom gevaarlijk is geworden, is zij door het bestuur van Bandjarnegara af- gesloten. CHANG WAAROM NIET WAT MEER MOEITE VOOR ZOO'N EDEL PRODUCT? De heer C. Zwagerman schrijft in het Landb.bl. voor Z. en N.-Br. Ik was onlangs op een veiling, waar nogal wat boerenboler verkocht werd. De beste bracht J 2,12 per (KG op, de slechtste kon het niet verder dan tot f 1,30 per KG brengen. Een kleine demonstratie van het feit, hoe verschillende der afnemers en gebruikers in hunne waardeering staan tegenover slechte en goede boerenboter. Waar boter geveild wordt, ziet men herhaaldelijk zulke groote prijsverschillen. En dat is goed ook, omdat daarin een sterke prikkel voor kwaliteits- verbetering zit. Waar de boter op de markt verkocht wordt of men aan winkeliers en handelaars op basis marktnoteering levert, komt, jam mer genoeg, dat kwaliteitsverschil dikwijls onvoldoende in den prijs tot uiting. De prik kel tot kwaliteitsverbetering is dan veel minder sterk. En ik meen dat het publiek, dat tegenwoordig in verschillende deelen der provincie 1,20 tot J 1,30 voor een pond boerenboter betaalt, toch wel recht heeft daarvoor een goed, duurzaam en sma~ kelijk product te ontvangen. Ik meen zelfs, dat het een groot belang is voor de produ- centen van boerenboter zelve te zorgen voor prima kwaliteit. De teleurgestelde afnemers die eenmaal tot de margarine of tot de fa- brieksboter (meestal veel gelijkmatiger pro- ducten) zijn overgestapt, zijn gewoonlijk als klanten voor boerenboter voor goed ver- loren Ik weet wel, dat het voor vele boerinnen moeilijk of zelfs onmogelijk is, geregeld eer ste kwaliteit boter te bereiden. Daarvoor zijn kelderinrichting en watervoorziening dikwijls te slecht. Ook valt het in de tijden van ge- ringe melkproductie, als er soms haast een week noodig is om room voor een karn bij elkaar te krijgen, niet mee. Maar jammer is het, dat er nog zooveel slechte boter gemaakt wordt door onvol doende zorgen. Vooral de zindelijkheid en de roomverzorging tijdens de verzuring be- hoeven bij vele boerinnen nog verbetering. Enkele fouten, die mij voor kort weer eens opvielen bij het bezoeken van boerderijen, wil ik hier daarom even naar voren brengen, Op een bedrijf waar we de koeien in de weide inspecteerden, vonden we in het land, in de voile zon, een's morgens gebruikten en niet gereinigden melkemmer, Er waren nog flink wat melkresten in, die reeds tot bederf overgingen. De slooten stonden droog, ner- gens in de buurt was water te ontdekken. Aangenomen moet worden, dat deze emmer langen tijd achtereen voor het melken ge- bruikt wordt zonder behoorlijke reiniging. Alleen hierdoor is het reeds onmogelijk op zoo'n bedrijf fijne en duurzame boter te maken. Er is alle kans dat deze ipoedig sterk wordt. Op bedrijven waar de koeien ver van huis loopen, komt deze handelwijze veel voor. Het tweede geval betrof een bedrijf waar de boter zeer kort na de bereiding erg sterk werd. Ze was niet te genieten. De afnemers bedankten er voor ze te ontvangen. Opper- vlakkig zag alles er goed uit. De netjes ge- witte kelder zag er echter keurig uit. Wat bleek echter bij nadere inspectie? De ontroomer stond 's middags om 4 uur nog zooals hij s morgens na het ontroomen verlaten was. Zelfs water was er niet door- gespoeld. De bol zat vol met centrifugeslib (het vuil uit de melk) en met kleverige melk- bestanddeelen, die al in ontbinding verkeer- den Hier v/as een der hoofdoorzaken voor de sterke boter. De versche melk wordt bij het centrifugeeren door een niet gereinigden ontroomer met allerlei schadelijke bacterien besmet. Die veroorzaken later de slechte smaakjes aan de boter. Voor de boterberei- ding is het een noodzakelijke eisch, den ont roomer na elk gebruik volledig te reinigen. Dat kost misschien een kwartier tijd en is een hoofdvoorwaarde voor het verkrijgen van goede boter. Zeer vele boerinnen willen zich hiervan niet laten overtuigen. Een tweede fout was de volgende: De room werd verzameld in een niet meer onbeschadigd geemailleerd emmertje. Dit is vrij algemeen gebruikelijk. Na hej centrifu geeren werd dit emmertje in de roombus leeggegoten. Het werd 14 keer per week gebruikt en maar 3 keer schoongemaakt. Heele dagen stond het dus, met een zeer dun laagje room bedekt, in den kelder. Een dunne laag room aan de lucht blootgesteld, gaat zeer spoedig ontleden en bederven. Het emmertje verspreidde een zeer sterken reuk, veel gelijkend op die in de boter. Na het uit- gieten van den room behoort men het room- emmcrtje, zoo noodig nagespoeld met wat ondermelk, zorgvuldig te reinigen. Met heel weinig moeite is deze fout, die ook door veel boerinnen gemaakt wordt, te voorkomen. Voorts was het op dit bedrijf niet de ge- woonte den room, direct na het centrifugee ren, in koud water af te koeien. Het emmer tje werd direct in de roombus geledigd. Daardoor krijgt men met warm weer slappe boter en een veel te snelle verzuring. De bo ter ruikt dan zuur en er blijft veel karnemelk in. Ook dat werkt sterk jyorden in de hand. Het best is het roomemmertje, na het ont roomen, een poosje in de welput of in een vat met koud welwater te hangen. Hoe vlug- ger en hoe dieper afkoeling, des te beter. Een tobbe met water in den kelder zetten geeft niet. Dat water wordt te warm. Ook duurt de afkoeling te lang als men het em mertje met room een paar uur gewoon in den kelder laat staan, zooals vele boerinnen doen. Op het bedrijf, waarvan hier sprake was, werd driemaal per week gekarnd, n.l. op Maandag, Woensdag en Vrijdag. De laatste room ging 1JA dag voor het karnen in de roombus. Ook dat is minder goed. Maandag ochtend moet de room van Zondagochtend nog meegekarnd worden, enz. Hoe jonger de room is als men hem karnt, hoe beter. De boter van deze boerderij was zeer moeilijk te verkoopen. Ik ben er van over- tuigd, dat de koeien hier niet de schuld wa ren van de optredende afwijkingen. Met een- voudige, zeer begrijpelijke middelen, was hier aigeheele verbetering bereikbaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2