ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 8282 Maandag 8 October 1928. 68e Jaargang Eerste Blad. ABOHNiMENTSPRIJS: BINN.ENLAND. FIUILLKT01. De innemende Landlooper BUITEN LAND. Binnen Ter Neuzen f 1.40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overiqe landen 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. Onze abonne's in rhet Buitenland worden dringend verzochthet verschuldigde abonnementsgeld voor 15 October in te zenden. Bij niet- ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het_ Buiten land worden slechts aangenomen bij vooruitbetaling. DE UITGEEFSTER. PRINSES JULIANA NAAR DEN BIOSCOOP. Prinses Juliana heeft Donderdagavond te Katwijk de bioscoopvoorstelling van Ben Hur bijgewoond. De Prinses zat ge- woon te midden van de andere bezoekers. Na afloop van het stuk toen de Prinses vertrok, werd het Wilhelmus gezongen, waaraan de Prinses ook meedeed. EXAMEN KOMMIES DIRECTE BELASTINGENENZ. De Minister van Financien maakt be- kend, dat het vergelijkend examen voor kommies der 2e klasse der directe belas- tingen, invoerrechten en accijnzen in het jaar 1929 vermoedelijk niet zal worden gehouden. DE VLUCHTEN VAN DEN HEER VAN LEAR BLACK. De heer Van Lear Black, die op het oogenblik in Amerika vertoeft, heeft de K. L. M. verzocht den vlieger Geysen- dorffer of den mecanicien Weber naar Amerika te zenden, teneinde een studie te maken van de Wilbur Wright Whirl- Wind-motoren, welke hij gaarne gemon- teerd ziet in den nieuwen 3-motoren Fok- ker, welke gebouwd wordt voor zijn groote vlucht naar Kaapstad en Tokio, Zoo weet men, gebruikt de K. L. M. op haar machines voornamelijk Jupiter-moto- ren, doch ook de Weight Wbirl-Wind- motoren hebben uitstekende kwaliteiten e» een proefneming ermede acht de K. L. M. niet ondienstig. Het staat nog niet vast wie van de beide mannen de reis zal maken. Einde Decem ber zal hij dan den heer Van Lear Black op den terugweg naar Europa vergezellen. DE OLYMPIADE-ZEGELS. Volgens de voorloopige opgaven van de postkantoren hebben de Olympiade-post- zegels ruim f 60.000 boven de frankeer- waarde opgebracht. DE WELDADIGHEIDSZEGELS. De weldadigheidszegels, die in Decem ber 1928 zullen worden uitgegeven, zullen zooals bekend, de beeltenis dragen van resp. Minckelers, Boerhaave, Lorentz en Huygens. De frankeerwaarde der zegels zijn in deze volgorde bepaald op 1JZ, 5,7/2 en 12% cent. De kleuren zullen resp. zijn door E. J. RATH. 38) Vervolg. Marian keek hem pruilend aan. Zie je well" riep ze uit. ,,Daarom heb ik getraeht iemand van je te maken. Je durft zelf niet." ..Hoe ben je van plan dit goed te ma ken tegenover Hilda?" vroeg hij. Ik -o, laten we nog maar wat wach- ten. Wat doet het er toe? Bovendien is ze er zoo opgewonden over, Wade, dat het haar echt goed doet.' Hij schudde het hoofd. ,,Ze zal me een gluiper vinden en terecht." Weer keek Marian hem a^n. ,,Je schijnt het nogal belangrijk te vin den, wat Hilda over je denkt' merkte ze op. Wat ben je van plan te doen? vroeg hij koppig. .,Ik zal het je zeggen. Ik krijg net een inval. Ik zal Hilda vertellen, dat je het tegen me gejokt hebt." ,.Heb je dan heelemaal geen moreel ge- voel?" ,,Maar je hebt ons al meer voorgelogen, Wade. Dat heb je me den eersten dag al bekend. Wat doet het er toe of je er nog een beetje mee doorgaat? Je denkt toch zeker niet, dat i k zal bekennen, dat ik gelogen heb?" ,,Neen, dat denk ik niet", zei hij som- paars, rood, groen en blauw. De bijslag, waarmede deze zegels boven de frankeer waarde verkocht zullen worden, staat nog niet vast. ALS OVERLEDENAFGESCHREVEN De arbeider P. S. in Haarlemmermeer schrijft ,,De Maasbodeheeft eenige jaren geleden gedurende zijn militairen diensttijd een ongeluk gekregen, waardoor hij voor den dienst werd afgekeurd en hem een klein pensioen werd uitgekeerd, dat hem per kwartaal wordt uitbetaald. Zijn verbazing was onlangs zeer groot, toen hij, zich wederom voor het ontvangen van zijn geld aanmeldende, van den betaalmeester hooren moest, dat hij dood was, dus voor geen pensioen meer in aanmerking kwam. Hij zou eerst moeten bewijzen, dat hij niet dood was en naar verluidt zijn de burge- meester en de Minister er aan te pas ge- komen om hem weer als levende te boek te stellen. SJEF VAN DONGEN, Men rneldt: De afdeelinc De afdeeling Waalwijk e.o. van de Nederlandsche Kynologenclub heeft ge- meend, Sjef van Dongen, die te Waal wijk is geboren, niet beter te kunnen hul- digen, dan hem op de tentoonstelling van Zaterdag een echte poolhond ten ge- schenke te geven. Zij heeft daarvoor aangekocht de Samoyeedteef Duinrands. Drottering uit de kennel von Reckleben, eigenaar de heer De Wilde te Apel- doorn. VERLAGING DER POSTTARIEVEN Uit de postbegrooting der laatste jaren blijkt een voortdurend streven naar tariefs- verlaging, welke om de daaraan verbon- den geldelijke gevolgen echter eerst gelei- delijk kunnen worden doorgevoerd. De reeds ingevoerde portverlagingen in de laatste jaren hebben niettemin reeds een aanzienlijken omvang bereikt. Het einde van de reeks verlagingen is echter nog niet bereikt. Een hernieuwde verlaging van de porten voor correspon dence naar het buitenland is voorbereid en wel wat het port der brieven betreft van 15 tot 12J/2 cent voor de eerste 20 gram en van 10 op 1XA cent voor elk volgend gewicht van 20 gram. Het port der brief- kaarten wordt dan 7J^ in plaats van 10 cent en dat der gedrukte stukken, akten en monsters iy2 cent in plaats van 3 cent per 50 gram minimum per zending voor akten 12JX cent en voor monsters 5 cent. Het briefport in het algemeen verkeer met Belgie zal worden teruagebracht van 12J^ op 10 cent, terwijl het recht voor expressebestelling van briefpostzendingen in het buitenlandsch verkeer zal worden bepaald op 25 in plaats van 30 cent. Tevens zal van deze gelegenheid ge- bruik worden gemaakt om voor het locaal verkeer een wijziging tot stand te brengen voor het port der brieven van 20100 gram, waarvoor thans 15 cent moet wor den voldaan; dit zal op 10 cent worden gesteld. Het ligt in de bedoeling deze tariefswijzigingen op 1 November a.s. te doen ingaan. In verband met de wijziging van de bui- tenlandsche tarieven wordt aan het pu- bliek in overweging gegeven niet meer frankeerzegels van 3, 10 en 15 of brief- kaarten voor internationaal verkeer in te koopen. dan zij voor gebruik tot 1 Novem ber a.s. noodig hebben. ber; ,,het zou je anders geen kwaad doen, want het is waar." Marian gaf met een beweging te ken- nen, dat hij gelijk had en dat ze berustte. ,,Ik ben tenminste geen gluiper zei ze ,,Blijf nog maar een tijdje Franklin Fiel ding. Hilda heeft een paar boeken van hem. Ik zal ze je brengen, dan kan je je oefenen." ..Ik ken al zijn rommel. Hij is een kwast' ..Heusch? Dat spijt me, Wade; maar hij was de beste, dien ik zoo gauw kon be- denken. Ik kon toch moeilijk zeggen, dat je Gertrude Atherton bent.' Bij wijze van antwoond legde Rawlins zijn hand op haar rug en duwde haar het water in. Marian dock lachend op en trok een leelijk gezicht tegen hem. Ze be- schouwde deze onderdompeling als bewijs dat hij haar vergiffenis schonk. ,,Om het hardst zwemmen, Franklin Fielding?" daagde ze hem uit. Hij dook onder haar door. Met een kreet van schrik begon ze uit alle macht te zwemmen. Rawlins besloot een opheldering uit te stellen, totdat hij zelf beter zou weten, wat hij wilde. Hij wist niet zeker of hij zich zou kunnen bepalen tot het doel, dat hem oorspronkelijk naar Kilbourne Heights gevoerd had. Elementen, waarop hij niet gerekend had en die hij met geen mogelijkheid had kunnen voorzien, maak- ten de zaak ingewikkeld. Onwillekeurig had hij zijn plannen al uitgebreid. Het werd nog niet onpleizierig, maar hoe het eindigen zou, was nog geheel in het duis- ter. Het bleek maar al te duiidclijk, dat er ecu ve andering had plaats gegrepen met Hilda. Rawlins merkte het al dadelijk na de Franklin Fielding-geschieienis. Ze was niet koeler, veeleer hartelijker dan eerst. Bij oogenblikken was ze zelfs minzaam, GUNSTIGER BEDRIJFSUIT- KOMSTEN DER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN IN AUGUSTUS. Over de maand Augustus van dit jaar is een millioen gulden meer ontvangen door de Nederlandsche Spoorwegen dan over de maand Augustus in 1927. De ont- vangsten in Augustus 1928 waren f 17.169.220, die van dezeifde maand in 1927 bedroegen f 16.202.795,68 of f 966.484,12 minder. Het leeuwenaandeel leverde het reizi- aersvervoer op n.l. f 9.272.440 of f 677.290,07 meer dan in de overeenkom- stige maand in 1927. Dit is natuurlijk mede een gevolg van de Olympische Spe- len. De b'agage-opbrengst was f 209.500, dat is f 6799 meer dan in dezeifde maand een jaar terug. Ook de brief- en pakketpost bracht rond f 22.000 meer op. AKKERS DIE IN WEIDEN VERANDERD WORDEN. De Land News, een landbouworgaan, waarschuw dat er in Engeland steeds meer akkerland in weiland veranderd wordt, en dat Engeland, indien zijn voed- seltoevoer werd afgesneden, slechts ge- noeg voedsel voor zijn bevolking zou kun nen voortbrengen, om enkele maanden van te bestaan. In 187175 war^n er 14.770.000 acres (1 acre 3920 M2.) bouwland, tegen 11.300.000 acres weiland. verleden jaar was de verhoudmq 10.310.000 acres bouwland, tegen 15.280.000 ac es weiland. In den oorlogstijd is er veel weiland ge- scheurd, maar de verandering krijgt tegen- woordig in steeds sneller tempo haar be- slag. In 1927 was de oppervlakte die in Engeland en Wales met graan en knol- vruchten bebouwd is, 688.000 acres klei- ner dan in het laatste jaar voor den oor- log. HET HERSTEL VAN DE COALITIE. ,,De Standaard" a.-r.bepleit herstel van de samenwerking tusschen de drie rechtsche partijen. Na te hebben opge- merkt, dat van het oogenblik af, dat de Evenredige Vertegenwoordiging haar in- trede heeft gedaan, het overieg eerst een aanvang nam, nadat de stembus had ge- sproken en door de Kroon een kabinets- formateur was aangewezen, zegt het blad: „Deze gang van zaken is ongetwijfeld constitutioneel de juiste, maar te ontken- nen valt niet, dat het kiezersvolk daarbij voor verrassingen kan worden gesteld. die het allerminst voorzien had. Daarom zijn we van oordeel, dat wer.- schelijk moet worden geacht, dat ook de partijen zelf, voor de stembus, zich uit- spreken over den weg, dien men straks gaarne zag ingeslagen, nadat de uitslag van de stembus bekend is geworden; zoo deze althans beantwoord aan de verwach- tingen, die men gekoesterd heeft. Onzerzijds is dit gedaan in 1922 als in 1925. In den vorm eener resolutie door de i Deputatenvergadering aangenomen. Voor wat de antirevolutionaire partij aangaat, twijfelen we dan ook niet, of ook ditmaal zal aan de partij, in haar Deputa tenvergadering vereenigd, gelegenhed ook al was er niemand anders bij en dat was iets nieuws. Toch deed ze alles met overieg en voorzichtigheid. Ze sprak langzaam en duidelijk, als dicteerde ze een stenotypist, zonder ge legenheid te hebben zich te verbeteren. Ze koos zorgvuldig de onderwerpen van gesprek uit. Ze handelde en sprak, als volgde ze de aanwijzingen van een on- zichtbaren leidsman. Hilda twijfelde en daarom was ze vast- besloten zich niet blcot te geven. Toen ze bekomen was van den eersten schrik van Marian's onthulling en haar woede en angst wat bedaard waren, was ze zorg- vuldig alle mogelijkheden gaan overwe- gen. Rawlins kon natuurlijk gelogen heb ben en Marian kon kinderlijk goedgeloo- vig zijn geweest. Ze wist, dat hij niet voor een leugen zou terugdeinzen, als het in zijn kraam te pas kwam; maar er was even veel kans, dat hij de waarheid had qe- sproken. Gesteld, dat het waar was, dan werd daardoor bijna alles verklaard. En toen ze na zorgvuldige overweging nog niet wist, wat ze moest gelooven, kon ze niet ar.ders doen dan letten op al haar woorden en bewegingen. Als hij werkelijk Franklin Fielding was, meende Hilda de vreeselijke gevolgen van een boek over de familie Kilbourne te kunnen verzachten, door een gunstigen indruk te maken. Als hij een boek voor- bereidde, was er al veel kwaad gedaan, maar misschien kon ze nog wat goed- maken. Als hij stilletjes haar karakter ontieed- de vond ze het niet meer dan billijk tegen over zichzelf hem de beste kanten te laten zkn. Als ze de heldin zou worden van een gedrukte pagina en als Franklin F elding alleen maar 'schreef wat hij werkelijk ge- zien en ondervonden had, dan zou ze ten- geboden worden aan haar wensch dien- aangaande uitdrukking te geven. Er blijven volgens het blad slechts twee mogelijkheden: Of een combinatie van R.-Katholieken met de S.D.A.P. waartoe dan ook de vrijzinnig-democraten zouden kunnen toe- treden of een hermieuwd samengaan van de drie rechtsche partijen. De eerste oplossing acht ,,de Stand, echter niet waarschijnlijk. ,,Maar dan zien we ook geen anderen uitweg, dan dat ernstig beproefd wordt om de in 1925 verbroken saamwerking weer op gang te brengen. Het lijkt ons gevaarlijk daarmee te wachten tot de ver- kiezing achter den rug is. Wel is waar zal een kabinetsformateur ook dan weer een program moeten ontwerpen en daarop steiin zoeken bij de groepen van welke hij dien in het algemeen verwachten mag, maar voor dien tijd dient men toch te weten welken koers men uit wil. Onze partij zal zich daarover in haar Deputatenvergadering uitspreken; ande ren achten wellicht de behandeling der staatsbegrooting een gepaste gelegenheid. Maar in ieder geval is het wenschelijk, dat men vooruit wete in welke richting de partijen den terugkeer tot zuiverder par- lementair-constitutioneele instellingen na- streven. Het is niet te verwachten, dat de anti revolutionaire partij zich afkeerig zal too- nen van medewerking, wanneer er op haar een beroep mocht worden gedaan om de vorm ng van een christelijk kabinet mogelijk te maken; maar zooals ons blad reeds vaker opmerkte, voorshands hebben we slechts af te wachten. Wij zijn dood- onschuldig aan het verbreken der saam werking; verantwoordelijkheid voor de misselijke gevolgen daarvan dragen we niet. We staan, om het in een militairen term uit te drukken, thans „op de plaats rust". En we zijn wel verplicht bij die houding te volharden, tot we in de qelederen der anderen het ,,Geeft -acht hooren klin- ken. En dan zullen we natuurlijk luiste- ren. En gaarne overwegen of we, met be- houd van eigen zelfstandig karakter, kun nen meewerken aan het herstel van een gezonden parlementair-constitutioneelen toestand." DE NIEUWE REGEERING IN CHINA. De definitieve regeling der ambten in de nieuwe regeering van Nanking veroor- zaakt veel moeite. Volgens den corres pondent van de Times te Sjanghai is dit in hoofdzaak het gevolg van het wispel- turige karakter van Tjang Kai Sjek. De samenstelling der regeering is thans be- lichaamd in een wet van 7 hoofdstukken en 57 artikelen, waarin de functies van de 5 raden worden omschreven, welke de re geering vormen. De hoogste macht berust bij den reqeeringsraad, die uit niet meer dan 15 leden bestaat; hij heeft te zeggen over leger, vloot en luchtmacht. Het is het eenige orgaan, dat bevoegd is oorlog te verklaren, vrede te sluiten en over ver- dragen te onderhandelen met vreemde staten. De voorzitter van den raad is tevens opperbevelhebber van land-, zee- en luchtmacht, vertegenwoordigt de natie in Internationale aangelegenheden en teekent alle documenten met vreemde minste deel hebben aan de schepping van haar persoon. Als hij niet Franklin Fiel ding was waarop even veel kans was dan hinderde het nog niets, als ze vriendelijk tegen hem was. Achter Hilda Kilbourne's listiqe, maar opvallende verandering van politiek school nog meer. Als hij geen schrijver was, was hij toch iets anders. Het was meer dan waarschijnlijk, dat hij een per soon van gewicht was. Zelfs afgezien van haar eigen oordeel. dat ze langzamerhand gevormd had over Franklin Fielding, was er ncg de algemeene opinie van de buren. Het was nauwelijks mogelijk, dat zoo- veel menschen zich in hem vergisten. Iedereen scheen het er over eens te zijn, dat hij niet alleen interessant en aardig was, ma r iets buitengewoons. De buren haalden hem aan. Minnie Harlan haalde hem aan en stak het niet onder stoelen of banken. Waarom zou ook Hilda niet Ze was niet van plan van haar aanspraak en rechten afstand te doen, voordat er openlijk u tgemaakt was, wie hij was. Hilda was altijd bekoorlijk. Ze had een intelligente openhartigheid, die veel men schen aantrok. Als ze haar best deed, was ze zelfs verleidelijk. Rawlins ontdekte het; niettegenstaande h ar voorzichtigheid en gemaakten toon, lukte het haar toch niet haar charmes te verbergen. Ze probeerde het ook eigenlijk niet. Het kostte hem geen moeite het kunstmatige van het natuurlijke te onder- scheiden en alle aandacht te besteden aan dit laatste. Van het kunstmatige begreep hij de oorzaak. Het was beslist een aangename gewaar- wording om letterlijk aan Minnie Harlan ontroofd en ontvoerd te worden in een blauwen two-seater en dan nog uitgela- chen te worden. als zijn geweten hem dwong te vertellen, dat hij al lang ver- staten. Deze bevoegdheden moeten de ambities van Tsjang Kai Sjek wel bevre- digen. meent de Times-correspondent, al schijnt het toch, dat hij het nog niet mooi genoeg vindt. Bovendien is er nog zijn groote vijandschap tegen de groep van Kwangsi, die te Kanton en Hankau re- geert, zoodat men beducht is voor een breuk ter elfder ure. Hiertegenover moet evenwel worden gesteld, dat het land luide om vrede en hervorming roept. Daarom verwacht men, dat de regeering toch nog wel zal worden uitgeroepen op 10 October, den verjaardag der repu- bliek. GERUCHTEN OVER AFTREDEN VAN PRIMO DE RIVERA. Volgens een bericht aan de ..Daily Mail" van de Spaansche grens moet na den terugkeer van koning Alfons in Spanje een ernstige spanning tusschen den koning en Primo de Rivera zijn ont- staan, welke vermoedelijk met het aftre- den van Primo zal eindigen. Hij moet den koning een besluit ter onderteekening hebben voorgelegd, waarin straffen wer- den bepaald tegen een groot aantal per- sonen, vooral zulke, die tegen Primo de Rivera in woord en schrift hebben ge- ageerd. Daar bovendien in militaire kringen de stemming zich meer en meer tegen Primo keert, wordt zijn aftreden meer en meer waarschijnlijk. Wie zijn opvolger zal zijn, is nog onbekend, doch men verwacht, dat het in ieder geval een persoon uit mili- taire kringen zal zijn. HET ENGELSCH—FRANSCHE VLOOT ACCOORD. Te Londen en Parijs is men, schrijft de N. R. Crt., druk in de weer om Was hington weer in een qoede luim te bren gen. In de eerste piaats heeft men dit trachten te doen door alle stukken die over het vlootaccoord tusschen de En- gelsche en de Fransche regeering voor de totstandkoming ervan gewisseld wa ren, ter kennis van de Amerikaansche regeering te brengen. Het Fransche de- partement van buitenlandsche zaken is in dezen voorgegaan, en zoodra te Londen bekend werd, dat het de stukken aan den Amerikaanschen gezant te Parijs over- handigd had, heeft men er het Fransche voorbeeld gevolgd. Als Parijs en Lon den aldus het bewijs schijnen te leveren, dat zij een zuiver geweten hebben en dat er in de stukken niets staat dat Washing ton ergernis kan berokkenen, is het te verwonderlijker dat men niet dadelijk den koninklijken weg bewandeld heeft, in plaats van een excerpt je van de voor- naamste bepalingen naar Washington te zenden, zoodat dit over sommige punten opheldering moest vragen, voor het kon antwoorden. Nu erkent men stilzwijgend achteraf een gebrek aan oordeel dat ook in andere opzichten bij de heele behan deling van de zaak aan den dag was ge- komen. Natuurlijk wordt het accoord in het ar- chief opgeborgen. Er zal geen poging gedaan worden, om de Vereenigde Sta ten tot andere gedachten te brengen. in- tegendeel men zoekt thans een midde! om op grond van de wenken die Ameri ka in zijn antwoord gegeven heeft, een nieuw plan in elkaar te zetten. Te Lon- wacht werd op het tennisveld van de Har- lans. i ,,Een loge heeft plichten te vervullen." zei ze. ..Maar een afspraak „Kan nooit opwegen tegen de aanspra- ken van de familie Kilbourne. „En zal de familie Kilbourne mij van alle schuld vrijpleiten?" ,,Niet dit lid der familie. Hebben wij die afspraak gemaakt?" Ik geloof," zei hij, ,,dat je redeneering ergens onlogisch is Ik zal straks wel ont- Jekk?n waarin het hem zit." Ongetwijfeld," stelde ze hem gerust. ,,Ik ben niet erg logisch. W 1 je niet liever zelf chauffeeren?" ,,Ik zou niet durven. Mijn plicht zou me d\\ ingen rechtsomkeert te maken." Hilda lachte, terwijl hij behaaglijk ach- terover ging zitten. ,,Als je heusch zoo een qevoelig gewe ten hebt," zei ze, ,,als het knaagt en je marteltja, als het zoo erg met je ge steld is, zal ik je zelf wel terugbrengen.' Rawlins schudde somber het hoofd. ,,Ik ben bang, dat het te laat is. Ik kan nu wel het slachtoffer van deze intriqe blijven." „Houd je van intriges?" vroeg ze en voelde meteen, dat deze vraag te veel op den man af was. „Wat voor intriges?" vroeg hij, haar aanziend. „Ja... alle mogelijke." „Neen, ik geloof het niet." Hilda beet zich op de lippen, geerqerd, dat ze zich versproken had. Het was een onnooze'e vraag tegenover Franklin Fiel ding. zelfs tegenover Wade Rawlins. „Als je een bepaalde intrige kon ver- zinnen," vervolgde hij. ,,dan kon ik je qe- makkelijker antwoorden." (Wordt vervolgd.) Pf' Kjf I NEUZENSCHE COURANT EKC2r:5nrjisaa»t!w

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1