LANDBOU CTERICHTEnT 0EMENGDE BEBIGHTEN. incjEzoinhen iViededeelingfFemlieton-verteilingen MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-tabletten75 ct By Apoth en Drogisten BEZOEKT DE RI/KSLANDBOUW- WINTERSCHOOL TE GOES. Na het verschijnen van dit nummer resten nog slechts enkele dagen en de aangifte voor de Rijkslandbouwwinterschool te Goes zal zijn gesloten. Naar wij vernemen is de aangifte tot nog Toe beslist onvoldoende en de vraag mag gesteld worden, hoe is het toch mogelijk Zoo had Leeuwarden er 31 en Drachten 21, dus Friesland totaal 52 aangiften. Het zou een blaam voor Zeeland zijn, dat men de school te Goes met een uitstekenden naam in binnen- en buitenland niet zou kunnen be- volken. OflAaA'icr Er is echter nu nog tijd voor onze land- bouwers, om de vraag te overwegen: ,,zal mijn zoon naar de R. L. W. S. gaan Moest dit eigenlijk een vraag zijn O.i. niet Men mag immers aannemen, dat de landbouwende stand van deze tijden beseft, dat ontwikkeling en kennis belangrijke en onmisbare factoren zijn in het bedriifsleven, ook in dat van den boer. Hij zal toch weten, dat het een eisch van den tijd is, dat de grondslag voor de later te verkrijgen prac- tische ervaring is en moet zijn: theoretische kennis. Hoevele vraagstukken van technischen-, economischen en social en aard dringen bij voortduring in den landbouw naar voren. Meer en meer wordt van den landbouwer ge- eischt, dat hij voor zijn bedrijf en zijn stand zelf zal opkomen. Wat moet er van onzen landbouw in de toekomst te wachten zijn, wanneer de ouders van heden niet zorgen voor een ontwikkeld jonger geslacht Wij weten het, dat er helaas ook in den boerenstand nog zoovelen zijn, die de betee- kenis van goed onderlegde theoretische ken nis, die men aan de landbouwwinterschool kan opdoen, onderschatten, ja zelfs durven geringschatten en bedekt of openlijk ook doen. En toch hebben dezen zoo voislagen ongelijk. Niet, dat men in Goes van de jon- gelui practische boeren maakt; we weten het maar al te goed, dat de practijk en ondervin- ding dit alleen zelve kan, doen wel leert men daar het ,,hoe en waarom", verduidelijkt men de vaak moeilijke problemen en leert daarin wegwijs te worden, om zoo de grondslagen te vormen, waarop de latere practische kennis zal moeten worden opgebouwd. Geen theo- rie alleen, niet enkel practijk doch na de theorie de practijk, op dat streven moet ook de landbouwer zijn ingesteld en dat eischt het moderne landbouwbedrijf. Reeds meermalen is het in ons landbouw- blad gezegd. dat het meest waardevolle, dat men aan de jeugd om den strijd voor het be- staan in het verdere leven mee kan geven is: ,,goed onderlegde kennis". Laat ze leeren, die lust hebben om hun kennis te vermeerderen, moedig de studie van de theorie gebaseerd op de weten- schappelijke en practische kennis van Direc- teur en leeraren zooveel mogelijk aan, op- dat de jongeren later met des te meer ijver en voldoening zich zullen toeleggen op de beoefening van het landbouwbedrijf, de op- lossing zijner tallooze problemen, opdat ze in staat geacht mogen worden later mede te kunnen werken aan de verheffing van den Zeeuwschen landbouw en om leiding te geven aan het organisatieleven van den boe renstand. Wanneer er boerenzoons hun wensch te kennen geven ,,boer" te willen worden, laat het antwoord der ouders dan zijn: ..pat is goed, doch eerst de R. L. W. S. door: Dat is een soortgelijke eisch, die in zoovele an- dere kringen wordt gesteld. Er is een bijzondere reden, waarom men dit aan onze tegenwoordige landbouwers en boerenzoons in de komende jaren zal moeten voorhouden om te trachten de meest moge- lijke kennis en theoretisch en practisch -zich eigen te maken. Er zal een tijd komen -wij doelen hier op de drooglegging der Zuiderzee dat er grond en bedrijven be- schikbaar komen, die aan hun leiders de hooqste eischen aan kennis van den vader- landschen bodem en cultuur zullen stellen. Niet hij hopen we die het meeste geld kan bieden zal daar een bedrijf kunnen ver krijgen, doch wel degene. wiens bekwaam- heid de waarborgen biedt, dat met te ver- wachten succes hem de cultiveering van een deel van Nederlands twaalfde provincie in handen kan worden gegeven. Ook op onzen Zeeuwschen boerenstaiyl zal dan het oog gericht zijn, omdat de histo ric leert, dat er in Holland als elders, zelf tot in Drenthe toe, Zeeuwen onder de voortrek- kers zijn geweest. Nu nog is het tijd voor hen die weifelen, om een spoedige beslissing over de vraag: ,.zal mijn zoon naar Goes te nemen. We weten wel, dat de kosten voor hen, die over de Wester- of Ooster-Schelde wonen, niet onbelangrijk zijn, en de winsten in de laatste jaren niet overmatig aroot ja veelal gering waren, doch men bedenke, dat het kapitaal besteed aan opvoeding en vermeer- dering van kennis van de jeugd, de hoogste rente zal opleveren, welke mede berekend kan worden uit de dankbaarheid van het toe- komstige geslacht en waardeering van de ge- heele samLleving. SIEBENGA. Landbouwblad voor Zeeland en Noord- Brabant.) 1) De toelatingsexamens vinden 10 October plaats. Inlichtingen worden op aanvraag ver- strekt door den Directeur der R. L. W. S. te Goes. BRABAN i'SCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 2 October 1928. Menier, De boomen krij- gen polleka-kop- kes, amico, ze worren k.aal Zemmen uitge- schoren nekskes mee hier en daar 'n pinneke, zoo- as sommige ouwe dames onder m'n klanten, die er 's mergens in d'ren hansjop net uitzien as 'nen kalen boerekool. Keb er een bij, as die 's mergens van mijn de gruuntes aannimt dan hek mceite om gin meneer teugen d r te zeggen. Da's net 'nen perfesser-op-va- kaansie. Maar ik wou et ove: de boomen emmen en dan mot ik zeggen: de klad zit erin. De zomer, ',n schoon frummes, is aan 't aftakelen en 't is net, of er mee elk blaaike dat er van de boomen warrelt, of er w: e 'nen tand uit mevrouw Zomer d'r mondje valt. En straks, as gij dit briefke leest, dan emmen ze weer aan de klok geprutst en ga-d-om half zes de lamp aan. En is veur ons d'n kalme tijd weer gekomen. Dan gaan me blokskes zagen veur d'n heerd, pepkes lOoken, kortom zo'n bietje lanter- fanten. Maar eer me zoover zijn komt er hier eerst nog heel wa kijken. Op d'n oogenblik is et druk zat. 't Leste wa naar binnen kan, ga nouw naar binnen. Kuilen maken veur d'erepels, erepels binnenhalen veur d'n eersten tijd, kuilen maken veur d'r. pulp die me binnenkort gaan halen van de suikerfebrieken en da mot ik veral nie vergeten, d'akkedeemiefeesten vieren. En da pakken me aan, amico! Kol- lesaal, in een woord. Me vieren 't hall October en om 't sjuuster te zeggen: offiesjeel begin t ge- valletje Woensdagavond om zeuven uur en eindigt dan 's Zaterdagsaves. Da's dus zes dagen feest, want me pakken d'r van- zelevers d'n heelen Woensdag bij om op gank te komen, om Donderdags dierek goed op stoot te zijn en d n Maandag hou- wen we b±okkenmaal. Kek es, 'n hondeidjarig feest van de Koninklijke Mulletere Akkedeemie, da motte nie uitvlakken. 't Is 'n nette, futsoendelijke en geeve inrichting, waar beste spullen vandaan komen. Honderd jaren achter mekaar emmen ze daar offisieren gemokt en as ge ze zoo deur heel 't land rond ziet loo- pen, nouw! dan zulde me toe motten geven, as damme ze netjes emmen afgele- verd. In 't algemeen zien ze r uit as melk en bloed en daar zijn merakels veul kap- teins, die tien jaar gelejen tien keer „pre- sent" moesten roepen veur d'n goever- neur ze zag, die nouw nie meer deur de poort kunnen. i Namens ons allemaal, ok namens mijn en Trui, biedt d'n burgemeester d'akke- deemie 'n kedoowke aan. Allemaal em men eraan geschokt. Ik weet nog nie wa me ze zullen geven en Trui ee-t-er ok nog gin idee van, maar die wouw 'n stuk in t huishouwen geven, nen stofzuiger of zoo, maar dan nen goeien' zee ze. En dan wouw ze 'r in laten greveeren: ,,Ter uwer verjaring". Nouw gij! Dan spreke me 'n openingsrede uit en die wordt as er niks tusschenkomt, deur Fielips z'nen radejoow heelemaal naar Indie getillefeneerd waar ok 'nen stomp offisieren zitten van ons akkedee mie en die er ok gere eentje op zullen pak ken. En dan gaat de meziek deur de stad. Nie een kurps. verscheiene! En as ze mekaar dan teugenkomen. dan doeme wie 't hardste kan blazen en die t wint, daar gaan me-n-allemaal achter en d n andere iaten me in z'n eentje blazen. Wij houwen nie van da gefiedel en die treurmarschen, 't mot daveren, dat de jarige akkedeemie er d'n sjarleston van staat te tnillen! Af- fijn da's allemaal nog maar de opening. Zo'n halfzacht begin mee 'n slordig bor- reltje. Van de rest houw ik op de hogte, want, amico, da feest ga nie deur as ik er nie van t begin tot t end bij Pen. En as dieen brief n bietje slapperig uitvalt, amico, dan motte maar denken: t Akke- deemiefeest in Berda is geslaagd. 'k Was verlejen week in den Haag, om te. helpen landstormen. Da kwam zoo 'n stuk of vier van m'n mannen moesen daar naar toe, om d'r eigen 's aan ons koningin te laten zien. Ze waren nog nooit in deri Haag gewiest, dus ik gong mee om ze d'n weg te wijzen en op t goeie pad te houwen. SVant ik ben ai zoo dikkels daar qewiest, da 'k persies weet waar m n per- seneel nie mot komen... En aangezien qe as werkgever, as petroon, ok de ver- antwoording het veur oew perseneel, affijn, gij ben Trui nie, laat ik dus ophou- wen mee m'n smoesjes. Ja, amico, da wot zo'n tweede natuur om altij mee oew I rui rekening te houwen, wa gij? Maar k was er dan uit en veur ik t wist, zat ik Hid den tusschen de landsturmers in den Haag, en kon veur m'n futsoen nie an- ders doen as mee deeveleeren veurbij de koningin d'r huishouwen. Da kwam eigenlijk vanwege n vergis- sing van nen offisier, die ons allemaal op~ vonq en in t gelid zette. En de meeste landsturmers waren van 't platteland ziede enne... as ge r maar eventjes uitzag as 'nen boeremensch, dan versleten z'oew veur landsturmer. Ik docht: veruit Dre, nouw ziede deur die vergissing de koningin ok is. En toen me op Houtrust kwampen toen waren daar zo'n twintig duuzend man en d'r werd ingeschonken, amico, m- qeschonken- op de rejaa ste mamer. Zadden er 'n aparte leiding veur aan- qeleed mee tweehonderd kranen, maat daar liep nie anders uit as kikvorschen- pils. Ginneraal Duim-maar-vantwist ee- d'nen spiets gehouwen en ons allemaal bedankt en de koningin ee hem bedankt. i Kelijn was er ok, deze fde die net.zoo- lank onze gulden veilig ee gesteld tot er te veel guldens in de schatkist kwamen. Om drie uur waren me uitgehekserseerd. Toen hek de jongens op d'n trein gebrocht en heb zellevers nog n bietje nagesturmd. t Was nen schoonen dag weer en al- Ies liep mee. Veral de waterleiding! Daarom hek nog n bietje na-geschut- terfl. Maar slag hek nie geleverd. Da moes gebeuren in Ulvenhout, want d'n Kommedaant Trui was nie te spre- ken over mijn na-geschutter. Maar daar hek 'nen behoorlijken pin aan gezogen en tot oorlog is t nie ge komen. Webben 't nie verder gebrocht as nota's wisselen mee n ultimatum op t end. En toen da stuk gespuld had, toen las ik s aves in de krant as da Moeselieni Tunnie z'n trouwerij ge wit wel, die& bokser, die z'n eigen binnen ee gebokst en npuw allemaal redevoerings houwt en boeken gaat schrijven maar dat de Moes dan, Tunnie z'n trouwerij verslet veur 'nen ,,roman van deze eeuw.*1 Goeiemorgen Baks! Maar as de Moes dan maar weten wii as da-d-ik mee mijnen roman veur Tunnie gin horke onderdoei! Da's 'nen roman die mijn al 'n dikke dartig jaren „boeitEn nie zoo zuinig! Stevige boeien, amico! En Tunnie zal ok wel in de gaten krij- gen over 'n tijdje, as dat ie heelemaal gin boekskes meer hoef te schiijven as ie een- maal z'n trouwboekske te pakken heet. Want eer ie da vol hee, zal ie wel in de gaten emmen, dat de Moes n zo n bietje d rin ee laten tippelen veur wa fascisten- reklamel t Kom, amico, ik schei d r af. Er staan weer errepels veur de deur en die motten gelost. Ontvang as altij veul groeten van den kommedaant en gin horke minder van oewen toet a voe, DRe, Landsturmschuttei EIGEN POSTVERZENDING DOOR DE PHI RIPS FABJilEKElN. Sinds eenige dagen is er voor de postver- zending bij Philips een geheel nieuwe regeling getrotfen, daar de duizenden brieven, die iederen avond aan het Postkantoor werden af- j geleverd, niet snel genoeg konden worden ge- expedieerd en vaak te laat hun bestemming bereikten. Tijd is geld! Philips verzendt thans zijn post zonder tusschenkomst van het postkan toor! De brieven worden in de Centrale Post- afdeeling eerst automatisch gesloten en met behulp van twee frankeermachines van het vereischte porto voorzien. De postzegels zijn hierbij vervangen door een speciaal stempel. Daarna worden de brieven door Philips-be- ambten gesorteerd, en voor zoover noodig nog afgestempeld met door de Posterijen ter be- schikking gestelde poststempels. De controle op de behandeling der aange- teekende stukken geschiedt hierbij door een postambtenaar van het kantoor Eindhoven, die deze stukken in de postafdeeling van de firma tegen bewijs in ontvangst neemt en in- pakt. Hij deponeert de pakketten met aange- Leekende stukken in de postzakken, bestemd voor het overbrengen van de gewone corres- pondentie en sluit deze zakken. De postzak ken worden dan door personeel van Philips rechtstreeks naar de posttreinen vervoerd. De postadministratie blijft aansprakelijk voor de jjiste verzending en event, verlies van de aan- geteekende stukken, voor de overige post be- rust deze verantwoordelijkheid bij de firma. Het is te begrijpen, dat de Posterijen niet zonder meer bereid waren hiervoor vergun- ning te verleenen, daar, voor zoover bekend, nog nergens dergelijke faciliteiten aan een particuliere onderneming zijn verleend. Na- dat echter enkele postautoriteiten een bezoek aan de Centrale Postafdeeling van Philips hadden gebracht, verklaarde het Hoofdbestuur zich bereid hare toestemming te verleenen. Dat onze Posterijen het belang van deze re geling voor een groote industrieele onder neming ten voile beseffen en op deze wijze hare medewerking hebben verleend, getuigt van een ruim inzicht en verdient ongetwijfeld bijzondere waardeering. EEN BEROOVING OP DE LEMMERBOOT. Woensdagnacht is van een dame die zich bevond op de salonboot „Jan Nieveen" op weg van Amsterdam naar Lemmer, 'n beurs met geld geroofd. Toevallig bevond zich tevens aan boord een rechercheur van politie, die een medereizigster, zekere mej. W. uit Balk tot bekentenis bracht. Zij had echter de beurs reeds in zee geworpen. EEN BEROOVING IN EEN TREIN. Woensdagochtend is in een sneltrein uit Leipzig een reiziger, Serra genaamd, bij het station Zschortau door een treinroover over- vallen, zwaar gewond en beroofd. Het geluk- te Serra tijdens de "worsteling met den aan- valler aan den >odrem te trekken, waarop de roover, die Cosmella heet, uit den trein sprong. Hij is later zwaar gekwetst aan den dijk gevonden en naar een ziekenhuis over- gebracht. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. In de buurt van Vianna de Castello zijn, naar Wolff uit Lissabon meldt, vier men- schen door den bliksem gedood. EEN GEZELSCHAP At TOMOB1EISTEN IN DEN WOESTIJN VERMIST. Een twaalftal Engelsche militaire vliegtui- gen is in den woestijn aan het zoeken naar een gezelschap, dat per auto op jacht was gegaan en sinds Zaterdag vermist wordt. EEN ONTPLOFFING. Naar uit Sofia wordt gemeld, heeft er in de steengroeve Alta Tepe bij Plowdiw een hevige ontploffing plaats gehad tengevolge van de achteloosheid van onkundige arbei- ders. Er is een vrouw gedood en tal van menschen zijn gekwetst door weggeslingerde steenen, die tot midden in de stad vielen. EEN SLANG OP STRAAT. Als de bewoner van de groote stad zich van iets wil ontdoen, gaat het de straat op. Een Londensche agent vindt van alles. Maar de agent die Zondagavond een zak in Fleet- street zag liggen, en erin keek, schrok hevig toen hij een slang van ruim 2 M. gewaar werd. Het' dier was in een toestand van verdoo- ving, door de koude van de steenen of door honger. In elk geval vond men het op den politiepost maar veilig de slang die een boa constrictor bleek te zijn, onmiddellijk af te maken. BESCHULDIGD VAN KINDERMOORD. De eigenaar van een groot verkoophuis te Bonn. August Rushild, heeft naar Wolff meldt, wegens achteruitgang van zijn zaak getracht zichzelf, zijn vrouw en twee kinde- ren door gasvergiftiging, van het leven te berooven. De twee kinderen zijn bezweken; de ouders zijn in een kliniek opgenomen. Tegen hen zal een vervolging wegens moord worden ingesteld. FABRIEKSEIGENAAR IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Een onlangs te Michelstadt (Odenwald) in bedrijf gestelde kammenfabriek is totaal door brand verwoest. De brand ontstond door het ontploffen van een bus met spiri- tus, die men op een kachel had gezet. Met razende snelheid grepen de vlammen in de celluloidvoorraden om zich heen. Men vond later het lijk van den eigenaar der fabriek, geheel verkoold. De 40 arbeiders konden zich met moeite redden. De brandweer moest zich bepalen tot het beschermen der belen- dende perceelen. AUTO OP TROTTOIR. Een uit Bielefeld komende personenauto reed te Quelle bij Bielefeld het trottoir op, op een plaats waar zich eenige menschen bevon- den. Een persoon werd gedood, drie zwaar gekwetst. De bestuurder van de auto, die beschon- ken was, bekommerde zich niet om de slacht- offers, maar reed ijlings weg. DIEFSTAL VAN POSTZEGELS. Maandagavond kwam een meneer in een winkel aan de Kruiskade te R'dam om post zegels te koopen. De winkeluffrouw vond, dat de klant wat erg breedsprakig was, en veronderstelde - naar haar al spoedig bleek terecht dat de man oneerlijke bedoelingen had. De klant praatte aan 6en stuk door en vroeg haar honderd uit over prijzen, kleuren, echtheid, overdruk, gaafheid, stempeling, enz. Maar tegelijkertijd zag de winkeljuf- frouw, die gedulaig alle vragen beantwoord- de, dat de meneer met zijn rechterhand tel- kens bij een stapeltje losse postzegels kwam, om even later te gesticuleeren, waama de hand in zijn jaszak verdween. De juffrouw zag kans, een klein meisje te wenken, dat de politie zou gaan waarschuwen. Maar toen het meisie zoo haastig den winkel verliet, kreeg de klant opeens haast. Hij zei, dat hij geen kens kon maken en later wel eens terug man niet laten vertrekken en begon nu op haar beurt bewijzen van welbespraaktheid te geven. Zij babbelde onverdroten voort en liet den klant nu eens dit en dan weer dat zien. Toen de man geen kan3 zag weg te komen, zonder onbeleefd te zijn, verklaarde hij op eens, dat hij zich onwel ging voelen en hij informeerde, of hij zich even zou mogen ver- wijderen. De juffrouw zei, dat het haar speet, maar dat de gelegenheid in kwestie juist in gebruik was. De klant gaf het op en besloot liever on beleefd te zijn dan op de komst van de poli tie te wachten. Opeens was zijn ziekte ge- nezen en hals over kop liep hij den winkel uit. Uit den winkel worden eenige postzegels vermist, ter waarde van ongeveer f 70. WASCH U HAAR NIET MET BENZINE. Bij het haarwasschen met benzine is freule De Zanties de Frymerson op haar slaap- kamer in de villa van haar vader te Poster- holt (L.) bijna verbrand. Zij stond met haar hoofd te dicht bij een petroleumlamp, waar- door de haren bij het overgieten vlam vatte. Zij bekwam ernstige brandwonden aan hoofd en armen. VERGIFT1GING DOOR KOOL- MONOXYDE. In de buitenafdeeling van het St. Joris- gasthuis te Delft hebben zich Woensdagoch tend onder de verpleegden eenige lichte en een zwaarder geval van vergiftiging door koolmonoxyde voorgedaan. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. SAMEN UIT. Een gezelschap, dat met een auto te Am sterdam uit rijden was geweest en daarbrj verschillende cafe's had bezocht, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat een tasch wordt vermist met een gouden schakelarmband, een gouden horlogearmband, een face main met gouden ketting en een ivoren vaporisa- tor, gezamenlijk tot een waarde van ongeveer f 400. Het gezelschap weet niet of het de tasch in den auto of in een caf<5 heeft laten liggen. VERONGELUKT. Dinsdagmiddag is de 25jarige sleeper R. Leyk uit Geleen, in een tusschenschacht op de 391 M.-verdieping van staatsman Mau- rits te Lutterade van de liftkooi, waarop hij stond om herstellingen te verrichten, onge veer 12 meter naar beneden gevallen. Hij was op slag dood. Leyk was Duitscher en laat een vrouw en een kind achter. EEN BEN ZINETANIt ONTPLOFT. Te Meerssen was Maandagavond in de werkplaats van den olie- en benzinehandel van den heer Bemelman de 20jarige arbeider T. Kleuters bezig met het repareeren van een Oenzinetank. Door tot dusver onbekende oorzaak is de tank ontploft. De man was op slag dood. In de werkplaats is een groote verwoesting aangericht. Het slachtoffer was afkomstig uit Houthem-Sint Gerlach. ALS DE VOORSCHRIFTEN NIET IN ACHT GENOMEN WORDEN. Woensdagmorgen was een man bezig in de Petroleumhaven te Amsterdam lekke petro- leumvaten te soldeeren. Het voorschrift bij dergelijke werkzaamheden is, om explosie van gassen in de vaten te voorkomen, deze met water te vullen. Dit heeft de onvoorzich- tige verzuimd; met eenige vaten was het goed afgeloopen doch plotseling klonk een knal en explodeerde het vat. Hierdoor werd de man het hoofd gedeeltelijk van den romp geslagen. Het slachtoffer is per auto van den G. G. D. naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. VERDRONKEN. Te Zijdewind, gem. Oude Niedorp, is het 3jarig zoontje van N. Ursem in de Ringvaart geraakt en verdronken. IN EEN SLUIS VERDRONKEN Donderdagmorgen om half elf is onder Halfweg een ernstig ongeval gebeurd. Een tram, die uit Amsterdam kwam, passeerde even voor de gemeente een bruggetje over een sluis. Een jongmensch, Peters geheeten die werkzaam is bij een bloemist te Halfweg, sprong van de treeplank, waarop hij stond en geraakte te water. Door de zuiging in het sluisje werd hij meegesleurd en tegen het rooster gedrukt. Bij het ophalen bleek zijn leven geweken te zijn. RAT IN DE WIEG. In een gezin te Amstelveen kwam Woens dagmorgen de moeder tot de ontdekking dat zich in de wieg van het kind van 6 maanden een groote rat bevond. Het dier, dat ijlings de vlucht nam, had het kind in het oor en in de kin gebeten, en de speen van de zuig- flesch afgeknaagd. NEDERLANDSCH SCHIP IN NOOD. In de Ochtendbladen van Donderdag werd melding gemaakt van draadlooze berichten uit den Atlantischen Oceaan, volgens welke het Nederlandsch stoomschip ,,Celaeno" (een vaartuig van 3544 ton van de Mij. Zeevaart Hvdig en Veder te Rotterdam) zich in zin- kenden toestand zou bevinden tengevolge van stormschade. In den loop van den nacht ontving Vaz Dias nog de volgende telegrammen: Uit New-York een draadloos station meldt, dat het s.s. „Baltic" het Ned. s.s. ,,Celaen- do" hulp verleende. De „Celaeno" is in een storm beschadigd. Het s.s. „Laurentic" meldt dat de „Ce- laeno" Woensdagavond te half tien nog drij- vende was. Het schip is met de ,,Celaeno" in verbinding. Het s.s. „America", dat Woensdag aan de ,,Celaeno" is ter hulp gesneld meldt, dat het zijn reis naar Portsmouth heeft voortgezet, daar het Duitsche s.s. „Albert Ballin" mede- deelt, dat zich op slechts 150 mijl van de ,,Celaeno" bevindt en hulp zal verleenen. Volgens een bij de reederij ingeltomen tele gram heeft de kapitein Woensdagavond te 11 u. 16 het volgend draadloos telegram an,n de .Baltic" gezonden. .Zullen trachten het uit te houden. Har- telijk dank en goede reis. IJlstra. De sleepboot „Gele Zee" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst is uit Queen- stown vertrokken om de ,,Celaeno" assisten- tie te verleenen. 'ook een spelletje. Spelenderwijs had de 9jarige P. v- d. Maas te Strijen een touwtje om zrjn pink gebon- den. Een paar speelkameraadjes trokken zoodanig aan dit touw, dat de top van den pink totaal werd afgesneden. Dr. Schroot verleende geneeskundige hulp. EEN SLOEP ZONDER BEMANNING. Onder Aardswoud (Noord-Holland) is zei- lende uit zee zonder bemanning komen aan- drijven een Groninger sloepje, waarin een overjas, een fiets, merk Gruno, met Michelin- banden, twee riernen en een hoosvat, waarop gesneden de naam J. de Vries. De sloep is voorzien van sprietzeil met giekje, zwaard en roer. Ze is iets beschadigd. EEN ONFORTUINLIJKE ,.1'IET HEIN". Zondag is het stoomschip „Piet Hein" van de naamlooze vennootschap Van Meel's scheepvaart- en agentuurmaatschappij te Rotterdam van daar naar zee vertrokken, met een lading cokes aan boord. Toen het schip goed en wel buiten de pieren was, be gon de lading te werken, en het schip kreeg zware slagzij. De kapitein oordeelde het on der deze omstandigheden beter, de reis niet voort te zetten en hij besloot terug te keeren. Met ruim 20° slagzij is de „Piet Hein" Zon dagavond te Rotterdam aangekomen, Het schip heeft ligplaats gekregen aan boei 24 op de rivier. Sleepbooten zijn langszij geko men, om assisentie te verleenen. Omdat men vreesde, dat het schip zou kapseizen, heeft de rivierpolitie de opvarenden van boord ge- haald. Des nachts om 3 uur is een lichter langszij van de ,,Piet Hein" gekomen en terstond is men begonnen met het lossen van een deel der lading. Langzamerhand is het schip weer recht komen te liggen, zoodat het ge- vaar nu is geweken. DE STORM OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. De felste storm die in drie jaar op de rechtstreeksche scheepvaart-route tusschen Engeland en Amerika had gewoed, heeft zich meer dan een etmaal lang over een uitge- strekt gebied midden in den Atlantischen Oceaan laten gelden. Uit draadlooze berichten van de schepen die onderweg waren bleek, dat de kracht van de winden die van een gewonen storm over- troffen en dat zij uit alle streken van het kompas over een oppervlakte van vierdui- zend vierkante mrjlen woeien. De Cunard-boot „Carmania" meldde van een punt, elfhonderd mijlen ten W. van Ier- land, Westenwind met een stormkracht die te vergelijken was met die van den Orkaan die pas Amerika en West-Indie geteisterd heeft. Men verklaart de luchtstoring uit een zeer diepe depressie die zich langzaam in Ooste- lijke richting beweegt, en de weerkundigen zeggen, dat zij wel een nawerking kan zijn van de jongste wervelstormen. Deskundigen voorspellen tevens, dat de maximum-sterkte' van den wind bereikt zal zrjn v66r de depressie zich aan de kusten van Europa laat gelden. PASTOOR BEYENS VERDRONKEN. De zeer eerw. heer pastoor Beyens vein Sinkawang is te water geraakt tusschen de steiger en een boot. De ingestelde pogingen tot redding zijn mislukt. Nadat men die gedurende drie kwartier had voortgezet kon men den drenkeling ophalen. Toen waren de levensgeesten echter reeds geweken. V ECHTP ARTIJ TUSSCHEN JAPANNERS EN HOLLANDERS. Tusschen Japansche visschers en matrozen van den stoomer „Van Doorn" van de Ko ninklijke Marine ontstond Maandag te Mena- do een woordenwisseling in een bar, welke woordenwisseling op straat werd voortgezet. Een handgemeen was het gevolg en twee Hollandsche matrozen werden met knuppels neergeslagen. Een moest met een hersen- schudding naar het hospitaal worden ge bracht, waar hij Dinsdagmorgen overleden is. De Japanners zijn aangehouden. EEN ERNSTIGE BERGSTORTING. Bij Bellinzona heeft Dinsdagmiddag tegen 3 uur bij de Monte Arbino een groote berg- storting plaats gehad. De top van den berg is met geweldig geraas naar beneden ge- stort. De steenlawine heeft een breedte van 2 y2 K.M. en is op verscheidene plaatsen ongeveer 100 meter hoog. Ongeveer 20 alpenhutten, die echter, daar men de berg- storting brjtijds voorzien had, ontruimd wa ren, werden bedolven. Men weet nog niet, of er slachtoffers te betreuren zijn. EEN GEVELTOERIST. Een Nederlandsche bankier, die met zijn echtgenoote verbleef in een hotel in het wes- ten van Berlijn, werd Dinsdagnacht gewekt door gedruisch in zijn kamer. Een geveltoerist was langs een steiger, die voor het gebouw stond, naar boven geklommen en vervolgens door het open raam in de kamer van het Ne derlandsche echtpaar binnengedrongen. Met de hulp van een zaklantaarn had de indringer reeds de juweelen van de echtgenoote van den bankier, waaronder een kostbaar parelsnoer, buitgemaakt. Op het oogenblik, waarop hij de kamer weder door het open raam wilde ver- laten, ging de bankier hem te lijf. De man slaagde er echter in zich los te rukken en langs den steiger te vluchten. De bankier alarmeerde nu het personeel van het hotel, dat het gebouw terstond omsingelde. Weldra was ook de politie ter plaatse. Eerst kon men gee nspoor van den dief ontdekken; tenslotte vond men hem in een leegstaand vertrek van het hotel, waar hij zich achter een gordijn ver- borgen had. Het bleek een oude bekende van" de justitie te zijn. De buit was nog in zijn bezit.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 6