ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVEfUENTlEBLAD VOGR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. WAT Een M ATADOR de MATADOR No 8280 Woensdag 3 October 1928 68 Jaargang Eerste Blad. zeer waardevolle dingen bezorgen Aspirin- ABQNNFMENTSPRIJS: P1RILI.KT0M De innemende landloopsr BINNENLAND, BUITENLAND, verkoudheid. per 3 maanden Bii vooruitbetalinq fr. per post f 6,60 per jaar Binnen Ter Neuzen f 1.40 per 3 maanden Buitem Ter Neuzen fr. per post f 1,80 Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige landen 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonncmenten vcor het buitenland alleen oij vooruitbetaimg. Dit blad verschijnt iederen Maandag-* Woensdag- en Vrijdagavond. door E. J. RATH. 3<5) Vervolg. „Ik heb je nu in ieder geval alles ver- teld," zei Marian, zich nog steeds afvra- ge*d, wat Herb Wheeler met het heele geval te maken kon hebben, maar beqrij- pead, dat het nutteloos zou zijn verder te vaagen. „Minnie heeft een organdie jurk, die een droom is!" ,,Ze kleedt zich altijd goedzei Hilda veorzichtig. „Poes, poes!" riep Marian en vluchtte de kamer uit. Zoo gebeurde het, dat er een heele keer kwam in Wade Rawlins' leven op Kilbourne Heights. De verandering had plotseling en niet zonder sensatie plaats gegrepen. Het was niet alleen een ver- schil voor Rawlins zelf, maar de heele familie was er bij betrokken. Loge's wa- ren niets ongewoons voor de Kilbourne s, naaar een lope als deze hadden ze nog aooit gehad. De buren hadden nog nooit fevochten om hun een past afhandig te maken. De familie Kilbourne werd plotseling qewekt uit een genoeglijken zomerslaap. Hilda wist zeker, dat ze niet verbaasd was. Ze was ervan overtuigd, dat de be- drieger ver kon gaan; maar ze was bang voor verschillende dingen. In de eer ste plaats was er het geval met Minnie Harlan. Hilda vond het niet eerlijk tegen- over Minnie, tenminste dat maakte ze zich DE ZOMERTIJD. In Nederland, Belgie, Frankrijk en E-- geland e'ndigt de zomertijd in den nacht van 6 op 7 dezer. DE VLIEGTOCH TEN NAAR INDIe. Het tweede postvliegtuig s Maandag te Batavia aangekomen. DE NENIJTO. Zondagavond is de Nenijto te Rotter dam gesloten. De tentoonstelling werd in het geheel bezocht door ongeveer ander- is een is een uitb!inker, haantje de voorste, de BESTE onder alien van z'n soort I Welnu BINNENKORT KOMT ook bij U Zorg dat ge met hem ken- nis maakt, want hij zal U Let op de volgende aankondiging wijs, zonder na te denken of ze dit eerlijk meende. Marian waarde rond in een soort ex- tase, de rol vervullend van raadsvrouw. vriendin en geleidster. Ze deed Hilda den. ken aan. het loodsmannetje, dat haaien fcegeleidt. Mevrouw Kilbourne schikte zich, nog ietwat ontdaan, in de groote verandering en begon te denken, dat ze misschien een werktuig der Voorzienigheid was ge- weest. Kane had er weinig over te zeggen of mee te maken; zijn gedachten waren el ders in beslag genomen. Mijnheer Kilbourne beschouwde het ge val even ernstig, als hij den heelen strijd van de buurt beschouwde den struggle for high life. Rawlins moest met zooveel mogelijk kieschheid te werk gaan. Hij moest voort- durend op zijn qui vive zijn. Hij moest rekening houden en met de Kilbourne's en met hun buren, met Minnie Harlan en Hilda, dikwijls met beiden te gelijk. Hoe- wel hij onbezoigd er op los scheen te leven, lette hij toch aldoor op. Onqetwijfeld had hij veel steun aan Marian. Ze trad op als een soort van tus- schenpersoon, waar dat noodig was. Als nieuwsbureau was ze onbetaalbaar, maar ze had af en toe de lastige gewoonte zelf het initiatief en de leiding op zich te ne men, waardoor zelfs Rawlins, de slag- vaardige, wel eens in verlegenheid werd gebracht. Dan waren er nog redenen, waarom zijn positie buitengewoon sterk was, maar daarvan wisten de buren niets en de leden van het gezin Kilbourne ieder slechts een klein beetje. Er was, bijvoorbeeld, de quaestie van den heer Wheeler, waardoor hij in zeke- ren zin de bondgenoot was geworden van Hilda. Hilda kon hem openlijk niets in den weg leggen. Dan v as er nog het geval met Henry Kilbourne en zijn nachtelijke autotochten, die eindigden in spel en drank. N'emand j wist er iets van behalve Rawlins, hoewel het niet uitgesloten was, dat Marian ook achterdocht koesterde. Dan was Marian zelf er nog. Als haar vader merkte, dat ze van het personeel geld leende, liep ze groote kans als een klein kind gestraft te \yorden. Ten slotte was Kane Kilbourne er nog, die cich niet verdiepte in den geheimzin- nigen vreemdeling, maar wel min of meer bang voor hem was. Kane had iets op zijn kerts ok, dat ze thuis niet mochten weten en Rawlins wist er al iets van. Dank zij dezen stand van zaken. kon Rawlins brutaal en vol vertrouwen te werk gaan; aan brutaliteit ontbrak het hem niet. maar het vertrouwen was misschien min of meer kunstmatig. De moeilijkheid was, dat hij nog niet met zekerheid kon zeggen, hoe alles zou afloopen. Hij wist eigenlijk niet eens, wat hij zelf wilde. Hij had het gevoel, dat alles wel gauw duidelijk zou worden, maar in dien tusschentijd moes> hij doorzetten, op hoop van zeqen. Op een oogenblik, dat Marian een be- vlieging kreeg weer wat nieuws te ver- zinnen, stortte ze haar hart uit bij Hilda. „Ik ben het beetje bij beetje te weten gekomen," legde ze uit, „en ik heb de woorden uit hem moeten trekken. Hij be gon met zich te verspreken en daarna heb Ik hem niet met rust gelaten. Als je ooit laat merken, dat ik je iets verteld heb, dan zal je er voor boeten. Hilda beloofde te zullen zwijgen. Ieder meisje. dat brandde van nieuwsgierigheid zou het beloofd hebben. half millioen betalende bezoekers of ge- middeld 12000 per dag. Ter opluistering van den laatsien avond hielden de grenadiers en jagers. benevens de mariniers uit Rotterdam, een feestelijke taptoe. R. STENHUIS. De heer R. Stenhuis heeft bij het par- tijsecretariaat der S.D.A.P. zijn bedank- brief als lid der partij ingezonden. Naar aanleiding daarvan schrijft Het Volk: „Het is wel du delijk, dat Stenhuis thans zijn Kamerzeiel, dien hij als candidaat van f de S.D.A.P. ve.worven heeft, ter beschik- king behoort te stellen, een eisch, die wat gemeen'.eraadszetels betreft. zeker ook met zijn instemming, steeds aan ieder ge- steld is die uit onze partij trad. De kiezers hebben hem als lid van de S.D.A.P. ge- kozen. Nu hij dat lidmaatschap heeft op- gezegd, eischt de goede trouw, dat hij ook van het Kamerfidmaatschap a'fstand doet." INDUSTRIEPLANNEN TE ROOSENDAAL. Zooals men weet, hebben B. en W. van Roosendaal een rapport gevraagd aan de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen- ten over het verzoek van de heeren A. G. Mastboom, G. Greiner en ir. Van Dit:.huyzen, om aan een door hen op te richten N.V. „LTn^ ustrielle" een rente- loos voorschot van een millioen te ver- strekken. Het eindoordeel van de vereeniging is, dat het verzoek, zooals het thans luidt, niet ingewilligd kan worden, om drie re denen, en wel: lo, de gegevens voor een jr iste beoordeeling van de positie der „Industrielle" ten opzichte van hare doch- terondernemingen ontbreken; 2o. over de exploitatiemogelijkheid van de door die dochtersondernemingen te stichten bedrij- ven geen cijfers en gegevens zijn ver- strekt; 3o. het van de gemeente gevraagde geldelijke offer te zwaar is. B. en W. hebben dit rapport ter kennis van den raad gebracht. In de Zate dag gehouden raadsverga- dering zijn bovengenoemde industrie-plan- nen met overgroote meerderheid afge- stemd. 'NGEZONDEN MEDEDEELINGEN. j HET KANAAL VAN ANTWERPEN NAAR GENT. 1 Door den provincieraad van Oost- Vlaanderen is Maandag te Gent na een uiteenzettirig van gouverneur de Kerck- hove in principe besloten om van het gra- 1 ven van een kanaal voor schepen van 1350 ten tusschen Antwerpen en Gent door het Waasland af te ziqn en genocgen te ne men met een kanaal voor schepen van 600 ton, dat tevens als afwa.eringskanaal kan gebruikt worden en het noorden van de provincie voor wat de afwatering be- treft, onafhankelijk moet maken van de Zeeuwsch-Vlaamsche wateringen. STAKING BIJ DE ZEESCHEEPS- WERVEN IN DUITSCHLAND. In alle steden aan de Noord- en Oost- zee. die scheep^werven bezittgn, is Maan dag een staking onder het pe soneel dezer werven uilgebroken. Het aantal s alcers wordt op zestigduizend geschat, waarvan alleen vijftienduizend te Hambu g en 12.500 te Kiel. De communisten te Ham burg hadden straatbetoogingen geoigani- ..Hij is alleen maar bescheiden," zei Marian. ,,Hij is bang dat we zullen deA- ken, dat hij op ons neerkijkt. Hij wil zich niet op een verheven standpunt plaatsen en hij heeft nergens zoo het land aan, als om verheerljjkt te worden." Heusch?" zei Hilda, met opgetrokken wenkb auwen. ,.Dat had ik nog niet op- gemerkt." „Dat komt, omdat jij hem niet zoo goed kent als ik." ,,Ik moet toegeven, Marian, dat ik nooit Intiem ben ge\- eest met moeders landloo- pers." Marian keek haar zuster boos aan. „0, als je zoo begint, kan het je zeker ook niets schelen iets naders te weten te komen over Wade Rawlins." Hilda had moeite het juiste evenwicht te v nden tusschen haar nieuwsgierigheid en haar waardigheid. ..Zoo bedoel ik het niet", zei ze. „Het is natuurlijk van belang, dat ik iets over hem weet. Iemand moet het weten, al was het alleen maar ter bescherming van de fa milie." ,,Dat kan je wel aan mij overlaten antwoordde Marian koel. Hilda beet zich op de lippen. Ze wilde het weten en Marian hulde zich telkens weer in een geheimzinnig waas. ,,Zoo bedoel ik het ook niet ten minste niet heelemaal, maar ik ben ge- dwongen zooveel met hem in contact te komen, dat het niet meer dan billijk is, dat ik weet, wat er achter zit." Waarom beken je niet eerlijk, dat je springt van nieuwsgierigheid?' vroeg Ma rian. Omdat het niet zoo is, maar Marian viel haar in de rede door hoo- nend te lachen. Daarna liet ze zich ver- teederen. Branden der oogen verstoptheid van den neus en al- gemeone zwakte zijn zekere voor- teskenen eener tabletten, seerd, die echiter niet veel te beteekemen hadden, daar de leiders der vakvereeni- gingen de beweging in handen hebben. Ineidenten in de haven worden d'enten- gevolge niet verwacht. De arbeiders schijnen voor de 9'ak.ing geen ginstig oogenblik te hebben geko- zen. De toestand op alle scheepsweiven is verre van goed. Honderden arbeiders zijn enkelen tijd geleden o.a. bij Blohm en V-oss te Hamburg, A. G. Weser te Bremen ont- slagen. De werven hebbsn thans weinig werk en zullen vermoedelijk van de sta king gebruik maken om hun personeH nog meer in te krimpen. Voor enkele onder- nemingen komt de staking ongelegen, o.a. voor de Nord Deutsche Lloyd, d'e thans bij de vcltooii'ng van de beide nieuwe schepen aanmerkelijke vertraginq zal krijgen. EEN BEIAARD VOOR BRUSSEL. Door den buigemeester van Bru: sel is Maandagavond aan den gemeenteraad medegedeeld. dat de Belgische ho fdstad binnenkort eveneens een carrillon zal be- zitten. Een comite met dit doel samenge- steld, bracht ruim een half millioen f ancs bijeen, voor den aankoop van een beiaard. die in den mooien renaissancetoren van de oude Sinte Kathelyneke k zal worden qe- plaatst. RIISSISCHE FILM VAN HET NOORDPOOLDRAMA. Naar de Moskousche bladen berichten, is thans de laatste hand gelegd aan de ver- vaardiging van de film ..Pciski ekipazja .Luister!" fluisterde ze. Hij stamt uit een heel oude familie uit Massachusetts- Mayfloi- er, geloof ik, maar dat heeft hii niet willen zeggen. Nu weet je het!" „Is dat alles? vroeg Hilda, toen Ma rian zweeg. ,,Neen, het is niet alles. Hij heeft een zuster, die getrouwd is met een Italiaan- schen hertog, waardoor ze hertogin is en ze woont ergens in een paleis. Een andere zuster is beeldhouwster in Parifs. Zijn brcer is officier en zijn vader is dood. Maar zijn mceder Left nog en is schatrijk. Ze woont in Back Bay, Boston. Is dat scms nog niets?" Hilda knikte. Ze trachtte zich de berto- gin voor te stellen. ,,Hij heeft de heele wereld rondqe- reisd", vervolgde Marian. ,,Hij heeft itzie met zijn familie. Niet gewoon ruzie, want hij zou het ieder oogenblik kunnen goed maken, als hij wou, maar hij wil niet. Zijn moeder wil. dat hij diplomaat wordt, maar hij zegt, dat hij zijn beroep niet wil op- geven." ,,Zijn beroepherhaalde Hilda. ,,Ja. hij heeft een beroep, en je raadt nooit wat." Marian ging gemakkelijk achterover zitten cm de uitwerking van haar woorden te zien. ,,Neen, ik geloof niet, dat ik het kan raden", zei Hilda voorzichtig. ,,Wat voor soort beroep is het?" „Hij is Ze zaten samen op het ter ras en voordat Marian verder sprak, sloop ze eerst ron.d om te zien of er niemand in de buurt was. Hij is schrijver!" zei ze heesch. (Wordt vervolqd.) NEUZENSCHE »e. igmsw- r VRIJSTELLING WEGENS KOSTWINNERSCHAP ENZ. MSTEL VAN EERSTE OEFENING. D« Burgemeeater van TER NEUZEN, brengt onder de aandacht van degenen, die voor de lichting van het volgend jaar tot gewoon dienstpliehtige z\jn of woxden bestemd dat vrijstelling wegens kostwinner sehap of wegens persoorilijke onmisbaarheid, in het algenaeen moet worden aangevraagd omstreeks drie maanden voor het tijdstip, waarop de inge- schrevene zal worden ingelijfd. Tan aanz.ien van hen, wier inlijving zal plaats hebben binnen drie maanden na Ontvangst van de kennisgeving betreffende de toewijzing aan een •nderdeel van de landmacht of de zeemaeht, geschiedt de aanvraag binnen 14 dagen na ontvangst van hedoelde kennisgeving. Ontstaat de reden van vrijstelliog eerst na den luerboven aangegeven tijd, dan geschiedt de aanvraag binnen 14 dagei nadat de reden van vrijstelling is ontotnan. Omtrent elk der genoemde redenen van vrijstelling geldt voorts hetgeen hieronder vermeld is. j Kostwinners. Vvj|ste!ling wegens kostwinnersehap wordt ver leend aan hem, door wiens verblijf in werkelijkea dienst voor eerste oefening voldoende middelen tot keveasonderhoud aan andere personen ontbreken of zeaden komen te ontbreken. Onder deze personen worden uitsluitend begrepen a. de echtgenoote van den ingeschrevene k zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad d. zijn pleegouders e. degenen, in wier onderhoud de ingeschrevene ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. Geldt het iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt de vrijstelling niet verleend, zoo de belangen van den dienst het wenschelijk maken haar met te ver- leenen. Met verdient bijzondere aandacht, dat vergoeding wegens kostwinnersehap voor het verblijf onder de wapenen voor eerste oefening slechtsbij uitzondering wordt toegekend, namelijk alleen in het geval, dat de behoefte daaraan eerst tijdens den duur van de eerste oefening ontstaat en als bo'vendien de be- tangen var. den dienst niet toelaten d8n ingelijfden k oat winner vrij te steljen. Wie vrijstelling wegens kostwinnersehap verlangt, Moet ter secretarie van de gemeente verzoeken een staat van inlichtingen op te maken. Bij uitzondering kan de staat van inlichting in een andere gemeente of in het buitenland worden opgemaakt. Opmerking. Vrijstelling wegens kostwinnersehap wordt aan- vankelijk den of meermalen voor een bepaalden dnur verleend. Is de vrijstelling reeds voor een gezanaenlijken duur van tenminste vierjaren verleend en blijkt de grond voor de vrijstelling bij een daar- na te nemen beslissing nog aanwezig, dan wordt de vrijstelling voorgoed verleend. Zoolang de vrijstelling aog niet voorgoed verleend is, kan zij worden inge- trekken, als blijkt, dat de grond voor de vrijstelling aiet meer hestaat. Persoonlijke onmisbaarheid. Vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid wordt verleend aan hem, wiens aanwezigheid nood- zakelijk is voor de instandhouding der middelen van bestaan van personen, als hierboven met betrekking tot kostwinners onder de letters ae zijn vermeld. Omtrent het aanvragen van vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid geldt hetgeen ten aan- zien van het aanvragen van vrijstelling wegens kost winnersehap is vermeld. Wat hierboven onder „Opmerking" staat. geldt ook voor deze reden van vrijstelling. Bewijs van gedane aanvraag. Van elke aanvraag om vrijstelling wordt terstond een bewijs afgegeven, aan den persoon die de aan vraag doet. Beslissing. Op de aanvragen om vrijstelling wegens een der bovwegenoemde redenen wordt beslist door den Minister van Oorlog of, betreft het iemand, die voor de zeemaeht bestemd of bij de zeemaeht ingelijfd is, door den Minister van Marine. De aanvraag moet niettemin ter gemeentesecretarie geschieden. N.B. In tijden van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden treedt de wegens kostwinnersehap of persoonlijke on- misbaaiheid verleende vrijstelling buiten war king. llitstel van eerste oefening. Aanvragen om uitstel van eerste oefening be- hooren in het algemeen te geschieden omstreeks 3 maanden voor het tijdstip, waarop de belanghebbende in werkelijken dienst zal moeten komen. De aan vraag moet aan den Minister vac Oorlog of van Marine worden gericht, inaan kan ter gemeente secretarie worden aangeboden, In welk geval aldaar zal worden gezorgd voor opzenling aan den Minister. Ter Neuzen, 30 September 1§28. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. SOB II hull I'lil— WMHIII'lil I II Weesl U voorzichtig en neemt die het lichaam de mogetijkheid verschafien, zijn zelfverdediging iegen de binnengedrongen ziekte- verwekkers buitengewoon te ver* sterken. Men lette er op, dat de verpakking den oranje band draagt en op elke tablet het woord "BAYER" staat.| Pri s 75 cts.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1