ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOB ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No, 8279 Maandag 1 October 1928 68e Jaargang Kloosterbdilsem ABONNEMENTSPRIJS: RAADSVERGADER1NG. BINNENLAND. HPItHTOB- 0e innemende Landlooper BUITENLAND. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdaq- en Vrijdaqavond. Onze abonne's in ^^^letBuitenland worden dringend verzochthet verschuldigde abonnementsgeld voor 15 October in te zenden. Bij niet- ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het Buiten- land worden slechts aangenomen bij vooruitbetaling. DE UITGEEFSTER. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad Is belegd tegen Donderdag 4 October 1928, des namiddags twee uur. Ter Neuzen, den 1 October 1928. De Burgemeester voomoemd, J. HU1ZINGA. Wet wordt aan de provincien, ter vervan- ging van opcenten op de personeele belas- ting, een iets ruimere bevoegdheid ge- geven tot het heffen van andere opcenten. Het ontwerp van de staatscommissie 1921 tot regeling van den steun aan nood- lijdende gemeenten, wordt, benevens wij- ziging van een der artikelen, in dit wets- ontwerp overgenomen. Het ontwerp zal in werking treden op 1 Mei 1931; een gedeelte der bepalingen op 1 Januari 1931. TWEE TON VOOR DE COOP. VEEVOEDERFABRIEK TE GOES. Bij Tweede Nota van Wijziging van het Vllde Hoofdstuk 3 der Staatsbegroo- ting voor 1928 wordt f 206.656 aange- vraagd. Bij de openbare beraadslaaing vergadering van de Tweede Kamer van DE FINANCIEELE BETREKKING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. Thans is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de financieele betrekking tusschen het Rijk en de gemeenten en wijziging van eenige bepalingen der Gemeentewet. De voornaamste bepalingen daarvan zijn de volgende: Ingesteld wordt een gemeentefonds, waaruit jaarlijks aan de gemeenten uit- keeringen zullen worden gedaan volgens een formule, waarin eenerzijds de druk der verplichte uitgaven en anderzijds de draagkracht der ingezetenen tot uitdruk- king is gebracht. De middelen van het fonds worden ver- kregen uit de opbrengst van de Gemeen- tefondsbelasting een nieuwe herring, die blijkens de memorie van toelichting be- doelt te zijn een unificatie in aematigden vorm van de gemeentelijke inkomstenbe- lasting meentejijke inkomstenbelasting wordt argeschaft, evenzeer als de foren- senbelasting. Aan de gemeenten wordt argestaan ae hoofdsom cfer grondbelasting, hetzij op de qebouwde, hetzij op de ongebouwde eigendommen, naar keuze van elke ge- Aan de gemeente wordt de bevoegd heid qegeven een eigen verteringsbelas- tinq te heffen. Hiertegenover wordt de rijksbelasting op het personnel afgeschatt. Aan de gemeenten zal vrij staan opcen ten op de gemeentefonds-belasting te he fen waarvan het getal niet hooger mag zijn dan het getal opcenten dat in de qemeente geheven wordt op net ge- bouwd* en dat, indien het de 30 over- schrijdt, in zekere verhouding zal moeten staan tot het aantal opcenten op de ver- moqensbelasting. De wet van 1897 inzake de uitkeenngen aan de qemeente wordt ingetrokken. Door'een wijziging van de Provmciale door E. I. RATH. 35) (Vervolg.) Marian sprak met een beslistheid, die alien verderen twijfel uitsloot. Bovendien had ze het rvoordeel, dat zij als vrouw kon oordeelen. ,Als dat zoo is, spijt het me zei hn. Dat is ook onzin. Wat geeft het, ol het je spijt? Ik vind het eeniq. Hilda gaat niet met je mee naar de Harlans, zeker. Neen. Ze weigerde vanochtend. Hm. Dat wist ik gisteravond al. Als ze" ging, zou ze toch alleen maar Min nie's racket stuk bijten of zoo iets. Het is dus misschien wel goea. Nu neem ie mij zeker mee?" Hij keek haar snel en achterdochtig aan. ,,]a natuurlijk. ]e moet meegaan. ,.Dank je. Ik was in ieder geval meege- gaan. Ik Ze zweeg plotseling, bleet staan en trok rimpels in het voorhoofd, ten teeken, dat ze nadacht. i „Hoor eens, Wade. Als ik je iets vertel, dan houd je je snavel. Afgesproken? Natuurlijk." ,,Nu dan ik ga, omdat Hilda met gaat. Snap je het al? Toen hij verbaasd keek, ging ze op de teenen staan en fluisterde, hoewel er nie- mand in de buurt te bekennen was: Hilda heeft het me gevraagd!' XIX. Toen Wade en Marian thuis kwamen na het tennissen, zagen ze, dat men niet het verslag der commissie omtrent de in- lichtingen op het adres van de Coop. Vee- voederfabriek Zeeland en West-Brabant te Goes, houdende verzoek om schade- loosstelling in verband met een door die fabriek met den regeeringsadviseur voor veevoederbereiding gesloten contract, heeft de toenmalige Minister van Finan- cien de toezegging gedaan de betreffende aangelegenheia nog eens aan een onpar- tijdig onderzoek te zullen doen onder- werpen. Met dat onderzoek heeft zich destijds, op zijn verzoek, belast de heer Pr°f- F. de Vries, hoogleeraar aan de Nederl. Handelshoogeschool te Rotterdam. Diens op, 10 ]uli 1928 uitgebracht ad vies strekt er toe, dat aan de cooperatie alsnog een uitkeering uit s Rijks kas zal worden gedaan ten bedrage van f 130.491,86, verhoogd met 6 interest van 9 April 1919 tot den dag van uitbeta ling. De Minister heeft zich met dit ad vies vereenigd en de cooperatie heert de schriftelijke verklarina afgelegd, dat zij, na ontvangst van ait bedrag, met den Staat volledig zal hebben afgerekend en derhalve alsdan van den Staat niets meer zal te vorderen hebben. NEDERLAND EN BELGIE. Twee katholieke bladen, de XXieme Siecle en La Libre Belgique, wijden Za- terdagavond een artikel aan het Neder- landsch-Belgische diplomatieke vraagstuk De XXieme Siecle is van oordeel, dat men toch een beetje te gauw gaat praten van echec der nieuwe besprekinaen en eventueele internationalisatie der Schelde. Het beroep op Euro pa mag alleen de ulti ma ratio zijn en het zou natuurlijk te ver- kiezen zijn, dat een accoord met Neder- land mocht worden bereikt. Maar de Bel- qische regeering dient zich te haasten en maq in geen geval een der Belgische eischen opgeven, welke speciaal voor Ant- werpen als een levensbelang moeten be- schouwd. De Libre Belgique vestigt in de eerste plaats de aandacht harer iezers op den passus in de jongste troonrede van Ko- ninqin Wilhelmina, waarin de wensch wordt uitgesproken de tusschen Belgie en Nederland hangende kwesties op vnend- schappelijke wijze te zien regelen. Het zou zegt het Brusselsche blad, wel eenias- zins naief zijn aan deze officieele woorden op hen gewacht had met koffiedrinken. Ze zaten alien aan tafel. Van een bank af op het Zuiderterras, waar ze zooge- naamd zat te lezen, kon Hilda hen hooren lachen. Het ergerde haar, niet alleen. om dat ze zooveel lachten, maar ook omdat ze niet wist, waarom. Ze kon geen woorti verstaan; alleen de vroolijkheid klonk tot h'Toen°ze de eetkamer uitkwamen, kostte het nog vrij wat moeite Marian van hem te scheiden. Ze wilde dadelij.k gaan dui- ken, maar Hilda herinnerde haar eraan, dat ze minstens een uur moest wachten na een maaltijd en eindelijk slaagde ze er in haar mee naar boven, naar haar kamer te krijgen, waar ze de deur achter zich Sl°JEn, was het een schandaal?" vroeg ze haar zuster. Hilda was er geen oogenblik bang voor, maar ze wilde Marian aan het verstand brengen, dat het algemeen welzijn van de familie een sterker drijfveer was, dan per- soonlijke nieuwsgierigheid. Schandaal? Wade? Hoe kom je er bij riep Marian uit. ,,Ik had je voor- speld, dat hij sensatie zou maken nu het was nog veel erger dan ik verwacht had. Jullie zijn lanq gebleven' zei Hilda. „Kon er niets aan doen. Minnie s vader en moeder kwamen op de baan. Die moesten ook al met hem spreken. Zoo- doende verloren we veel tijd. En daarna wou Minnie hem pier se de honden en den tuin laten zien, zoodat we ten slotte niet veel gespeeld hebben. ,,Hoe waren de honden en de tuin? „Je denkt toch zeker niet, dat ik ban mee gegaan! Ik liet hem kalm aan Minnie over. Dat scheen ze prettiger te vinden. Marian zweeg lang genoeg om Hilda gelegenheid te geven een opmerking te maken, maar Hilda was op haar hoede. ,,'t Was de eerste keer, dat ik Minnie waarde van een protocol te geven, maar anderzijds zou het blijk geven van omwel- willendheid, indien men deze eerste spon- tane daad van toenadering sedert de ver- werping van het verdrag door de Eerste Kamer uit het oog ging verliezen. Dan volgt een korte historische uiteenzettin^ van de sedert 1848 in het werk gestelde pogingen om tusschen Belgie en Neder land eene entente te bewerken. Ook de Libre Belgique dreigt echter aan het slot van het stuk, dat de handtee- kening draagt van Rene Warlomont, iemand die onbekend is in Belgische pers- kringen, op hare beurt met het brengen van het Nederlandsch-Belgische probleem voor den Volkenbond ingeval Nederland jeen concessie wil doen en de staten, die nelang hebben bij dit debat, waarbij her- innerd wordt aan het woord van Van de Weyer tegen baron Bentinck, den Neder- landschen diplomatieken vertegenwoordi- ger te Londen onder het kabinet Thor- becke, luidend, dat in de oogen van iede ren Engelschman de Schelde een Engelsch vraagstuk is. De corr. van de N. R. Crt. te Brussel meldt: Het Antwerpsche blad Neptune publi- ceert een stukje over den stand van de Nederlandsch-Belgische besprekingen, waarin gezegd wordt, dat het Belgische departement van buitenlandsche zaken thans in het bezit is van nieuwe Neder- landsche voorstellen, welke als basis van verdere onderhandelingen zouden kunnen dienen. Deze voorstellen zouden het gevolg ziin van de ontmoeting, welke de Belgische minister van buitenlandsche zaken Hy- mans met zijn Nederlandschen collega Beelaerts van Blokland te Geneve heeft qehad tijdens de jongste zitting van den Volkenbond. De redacteur van de Nep tune stelt het voor, alsof een accoord zeer onwaarschijnlijk dient geacht, met het ge volg, dat dan de Belgische regeering om de internationalisatie van het vraagstuk zou verzoeken. Deze internationalisa'ge, zegt hij. is voorzien in het tractaat van V ersailles, dat door het instellen van een Rijn-commissie te Straatsburg het belang heeft bevestigd van de Rijnscheepvaart en subsidiair van de Schelde, niet alleen voor oeverstaten als Belgie, Duitschland, Zwitserland en Nederland, maar ook voor Italie, Enge- land en Frankrijk Verder meent de Neptune te weten, dat de gedelegeerden dezer staten bij de com missie te Straatsburg zijn gepolst en ver- scheidene onder hen de internationalisatie zouden wenschen, in dezen zin, dat de scheepvaart op de Wester-Schelde onder hun bevoegdheid zou worden geplaatst. Niets kan echter, aldus het blad, prac- tisch gesproken Nederland verplichten, zich eventueel zelfs gan een eenparig be- sluit van de commissie over deze kwestie te onderwerpen, maar in een dergelijk ge- :ou een weigering Nederland toch in een onbehagelijke internationale positie gen. Als uiterste instantie zou dan het beroep bij den Volkenbond overblij- landsche voorstellen thans door de tech- nici van dit departement worden bestu- deerd. Omtrent den inhoud van deze voorstellen kon echter niets worden mee- gedeeld. Het bericht van de Neptune be- vat verscheidene onjuistheden. Verder wordt het bericht bevestigd noch gedocu- menteerd. Men acht het absoluut onge- wenscht, in het huidige stadium der on derhandelingen daarover iets meer aan de pers mede te deelen. HET VERDACHTE NOORSCHE SCHIP. Aneta verneemt de volgende nadere bij- zond'erheden omtrent het geval van het Noorsche stoomschip „Baune De ge- zagvoerder van het stoomschip weigerde aanvankelijk, mede te werken aan het on derzoek van de politi-e naar de lading. Tenslotte gaf de kapitein, na eenige wei gering, last de luiken te openen. De poli- tie drong toen door tot het ruim van het schip. De gezagvoerder ontkende, eenige munitie aan boord te hebben onder de la ding, maar desondanks slaagde de politie er in, verscheidene kisten munitie te vin den, welke onder den kolenvoorraad ver- borgen lagen. Het verdere onderzoek is uitgesteld tot den volgenden morgen. Men besloot verschillende politie-beambten aan boord van de „Baune" te posteeren, ten- einde te beletten, dat het schip er van door zal gaan. Nog voor de politie er echter in geslaagd was, het bureau aan de haven te verlaten, teneinde zich op het schip te posteeren, wist de ,,Baune onder stoom te komen en te verdwijnen. „Aneta" seint nader: Een motorboot met politie-autoriteiten en den havenmeester aan boord, heeft 's avonds de „Baune" achtervolgd, maar was 's morgens nog niet teruggekeerd. De motorboot had geen proviand aan boord en slechts voldoende benzine om vier uur te varen, zoodat te Tandjong Priok ongerustheid ontstond over het lot van de boot. Daarop is een tweede mo torboot u-itgezonden om de eerste te gaan zoeken, doch deze moest terugkeeren we- gens een motor-defect. Intusschen waren de gouvernementsstoomers „Merel' en „Wega" met twee andere groote mocor- booten uitgevaren op zoek naar het ver- miste schip. De ,,Meral" slaagde er in, de eerst uit gevaren motorboot met alle opvarenden op te pikken en keerde met hen naar Tandjong-Priok terug. Alle uitgevaren schepen hebben daarop instructie gekre- gen, terug te keeren. in het nauw gekomen industrieen noemen. Van liberale zijde is ook te verstaan ge- geven dat er een goed voorbereide samen- spanning in het kabinet en in de kies- districten bestaat om hem af te brengen van zijn vroeger gedane belofte, om geen algemeen beschermend tarief in te voeren, en de ijzer- en staalnijverheid hetzij dade- lijk hetzij na een conservatieve overwin- ning bij de stembus aan beschermende „beveiligings"rechten te helpen. De rede die Baldwin Vrijdagavond op het congres hield, bevatte stellig verschil lende aanwijzingen dat er sterke aandrang op hem geoefend wordt, om op den weg der bedekte bescherming voort te gaan. Aan den anderen kant zal hij niet ver- geten, welk een groote verkiezingsneder- 'iaag de conservatieve partij eens onder leiding van Joseph Chamberlain met de leuze van tariefhervormina" (een euphe- misme voor bescherming) heeft geleden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. De venijnige steken van spit in den rug overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker s Kloosterbai- sem, welke tot diep In de weefseis doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht. ,,Geen goud zoo goed' De .bescherming door een achterdeur- tje" wordt voor de kiezers ditmaal sma- kelijk toebereid en gekruid niet schoone verwachtingen over vermindering van werkloosheid in verschillende takken van nijverheid. De verkiezingstaktiek van de conservatieve partij is nochtans een ge- vaarlijk koketteeren met protectie. Het congres heeft Vrijdag alvast een belang- rijk besluit genomen toen het zich ver- eenigde met n motie van het parlements- iid Sir Henry Croft, welke een uitbreiding van het stelsel van beveiliging van nood- lijdende industrieen bepleit op een schaal die Baldwin niet voor den geest stond, toen hij dit stelsel voor het eerst in net parlement bepleitte. De protectionism tische vleugel behaalde Vrijdag nog een groot voordeel doordat het oorspronkelijke ven. In het departement van buitenlandsche zaken te Brussel is mij Zaterdaaochtend in verband met dit bericht van de Neptune bevestigd, dat zekere preliminaire eder- belanqstelling zag toonen voor den tuin" vervolgde Marian. „Toen ze eindeh,k teruqkwamen, hebben we een balletje ge- slaqen met behulp van Minnie s broer, maar daar werd ook al gauw een eind aan qemaakt door de twee meisjes Perkin, die aankwamen. Ze hadden van hem gehoord door de Shinns en verzonnen een bood- schap. Hij is gewoon een race, ledereen wil hem hebben.' „Laat ze," zei Hilda, bij gebrek aan beter. je hebt nooit iemand gezien, die zoo ontvangen wordt als Wade. Ik weet met, hoe het komt, maar iederen keer, dat hai menschen ontmoet, krijgt hij een uitnoo- diging voor het een of ander. De meisjes Perkin leggen nu ook beslag op hem. „En ze zijn pas aan hem voorgesteld en Marian knipte met de vmgers. ,,Maar die liouden hem met, Hilda. Laat dat maar aan Minnie Harlan over. Je weet wel, Minnie zegt nooit veel; ze werkt in stilte, maar als ze eenmaal het oog op iemand heeft, laat ze hem niet met rUHilda trachtte onverschillig te kijken. Minnie kan me niets schelen zei ze „Ik denk aan ons zelf. Heeft hij iets ge zegd of gedaan, wat ons in verlegenheid zou kunnen brengen? Zou iemand iets kunnen vermoeden?" Marian keek haar zuster medelndend aan. Hilda, je spreekt of hij een wilde was. We hebben van hem niet half zoo veel te vreezen als van Kane of iemand anders, die zoogenaamd van onzen stand is. |e schijnt nog niet te beseffen, dat Wade op en top een heer is. Ons m verlegenheid brenqen! Nogal waarschiinlijk. Hi] weet meer van etiquette, dan de heele lamihe Kilbourne ooit zal weten, al worden we allemaal honderd. BALDWIN VOOR ZIJN PARTIJ. Op het conservatieve partijeongres te Yarmouth heeft Baldwin, de iiritsche eerste-minister, voor het iaatst a,vorens de algemeene verkiezing gehouden zal worden, het woord gericht tot de gedele geerden van de conservatieve partij. Men was schrijft de N. R. Crt. vooral benieuwd naar zijn houding tegenover ..bescherming door een achterdeurtje zooals de liberale vrijhandelaars het te- genwoordige stelsel van beveiliging van, door scherpe buitenlandsche concurrence, ,;Heeft hij over zichzelf gesproken?" ,,Wel neen! Niet noodig. Ze vinden al- les vanzelfsprekend." „,Hoe bedoel je?' vr^eg Hilda. Alles. Ze nemen aan, dat hij rijk is en welopgevoed en al wat ze meer kunnen bedenken. Hij heeft het met Minnie gehad over stamboomen." Dit wekte Hilda's belangstelling. Heeft hij het over zijn eigen stam- boom gehad?" Hij heeft zelfs met geen blaadje gerit- seid, maar hij heeft heel beleefd zitten luisteren naar dien van Minnie. Hij neeft haar alle mogelijke dingen gevraagd en haar ten slotte den indruk gegeven, dat hij geeft om stand. Echt koren op Min nie's molen." Hilda schoof ongedurig heen en weer op haar stoel en deed alsof haar aandacht getrokken werd door iets, dat buiten ge- beurde. Ze wilde verschillende dingen vragen, maar ze was niet van plan haar waardigheid op te offeren. .Minnie zag er vanochtend echt knap uit", merkte Marian op na een flinke pauze. Ze sloeg haar zuster scherp gade, maar Hilda vertrok geen spier. „Dat vond Wade ook." „Bestudeert hij de buren? ,Dat weet ik niet, maar Minnie is wer- kelijk knap gedeeltelijk tenminste. ,1k vind haar heel knap zei Hilda „Dat zei Wade ook, toen we naar huis gingen." ;Dan zijn we het allemaal eens. Weer keek Hilda naar buiten, naar de boomtoppen van Kilbourne Heights. Ma rian gaapte en keek naar de klok. ,,Ik geloof, dat Minnie verwachtte, dat we haar zouden vragen vanmiddag te ko men zwemmen zei ze. ,,En heb je haar niet gevraagd?" vroeg Hilda. „Neen. Waarom zou ik? Wade gaat me voorstel geamendeerd werd met de uit- drukkelijke vermelding van de ijzer- en staalnijverheid als een van de indusaieen die uit den brand geholpen moesten wor- Daldwin danste op eieren. Hij heeft zich eerst tot voorstander verkiaard van de be- sluiten der oeconomische wereldconteren- t-e te Geneve ten gunste van verlaging der taviefmuren. Maar hij liet tegelijk door- schemeren, dat Engeland niet werkeloos kon blijven toezien, dat andere landen door hun tarieven de Engelsche nijver heid drukten. Dus is hij voor een „ver- eenvoudiging" en een ..bekortmg der procedure, waardoor een tak van nijver heid die zichzelf tengevolge van de bui- leeren duiken. Minnie kan niet zwemmen en dan zou ze ook les van hem wdlen hebben. Ik wil het rijk al een hebben. Het scheen Hilda koud te laten, maar ze kreeg plotseling een idee, dat zij s mid- dags ook wel eens zou kunnen gaan zwem- O ja, nog wat", zei Marian plotseling. Hij eet vanavond niet thuis. De Harlans wilden hem per se hebben. Ik geloof, dat ze jou ook zouden opbellen. Hilda verstijfde. Dan heb ik al een afspraak zei ze. '.Met wie? Met Wheeler?" Als Marian plotseling een brandklok qeluid had of een kom had laten barsteu, dan zou ze haar zuster niet meer hebben kunnen laten schrikken. Hilda keerde zic^ met een ruk om in haar stoel en even kee^c ze anqstig en achterdochtig. Daarna be- heerschte ze zich en remde, maar het kostte moeite. .Waarom vraag je dat, Marian vroeq ze. Waarom zou ik het niet vragen? zei Marian, zonder te trachten haar eigen verbazinq te verbergen. „Nu bedenk ik me opeens, dat ik hem niet gezien heb, sinds eergisteren. Is er iets? ,,Wat zou er kunnen zijn? zei Hiiaa onverschillig. ,,Och, zooveel!" antwoordde Marian en keek haar zuster scherp aan. ,,Er is niets en ik heb ook geen afspraak met hem." Hilda had haar zelfbeheersching hei- wonnen, maar ze wist, dat ze het er met heel handig had afgebracht. Het herleven van den heer Wheeler, al was liet maa als onderwerp van gesprek, had haar on- verwacht getroffen. Sinds den vorigen middag had ze geen oogenblik meer aan hem gedacht. i (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE CO U RANT LUC II llij qruut vuuiucci 7 r j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1