Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. BIN N E N L A,N D. SPORT. Financieele Berichten, GEMENGDE BEBIGHTEN. Woensdag 26 Sept. 1928. No. 8277, HINDERWET. DE VLIEGTOCHTEN NAAR INDIc. Be* telegram van Aneta, uit Batavia, dd. q isteren meldt: Het eerste postvlieqtuiq. bestuurd door kapitein Koppen, is vandaaq te Batavia aangekoinen en doorqevloqen naar Ban doeng, waar het eveneens aangekomen is. Reuter seint uit Karatsji, d.d. 25 dezer: Het tweede Nederlandsche vlieqtuiq is vanochtend 10.55 hier aanqekomen, na den nacht te Charbar te hebben doorqe- bracht. TER NEUZEN, 26 SEPT. 1928. BRANDST1CHTING. Dezer daqen brak des nachts brand uit in een woninq te Clinge, bewoond door de wed. F. De woninq brandde tot den grond toe af. Bij het onderzoek naar de oorzaak van den brand, deed de politie evenwel de zonderlinqe ontdekkinq, dat een zeer qroot qedeelte van den inboedel in een aanqrenzend schuurtje stond opge- borgen en ontdekte zij bij verder onder zoek. dat andere voorwerpen, waaronder eenige beeldjes met stolp, onder een hoop aarde en onder een bessenstruik in den tuin stonden verborqen. Een en ander gaf aanleidinq te denken dat h»er misdriif in het spel was. De bewoonster werd aangehouden en ter beschikkinq van de justitie qesteld. EEDE. GOES. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben den wensch te kennen qeqeven, dat de Raad zich zal uitspreken omtrent de vraaq, of de aanstellinq van een aan- tai schoolartsen voor de provincie Zee- land wenschelijk wordt qeacht en of er qenegenheid bestaat, zich daarvoor finan cieele offers te qetroosten. Volqens Ged. Staten rekent de Provinciale Zeeuwsche Verceniqinq Het Groene Kruis, waarvan de desbetreffende actie uitgaat, erop, dat er voor qeheel Zeeland 6 schoolartsen zullen moeten worden aangesteld, waar van de jaarlijksche kosten f 10.000 per arts zullen bedraqen, makende te zamen een uitqaaf van onqeveer f 0,25 per in- woner per jaar. Deze kosten zullen dan worden qevon- den uit bijdraqen uit de publieke kassen en van de besturen der bijzondere scholen. B. en W. hebben omtrent deze aanqele- genheid het gevoelen van de besturen der bijzondere scholen ingewonnen, die, al- hoewel blijkbaar qeenszins enthousiast over het naar voren qebrachte denkbeeld, niettemin bereid zijn. de aan te wijzen schoolartsen tot het onderzoek der leer- lingen toe te laten, doch zich qeen finan- cieele offers wenschen te qetroosten. Met dit laatste kunnen B. en W. zich vereeni- gen, daar het h.i. niet in overeenstemming zou zijn met het in de L. O. wet 1920 neergelegde beginsel der financieele qe- lijkstelling van openbaar met bijzonder la- aer onderwijs. De ontworpen reqelinq zou de gemeente Goes komen te staan op een jaarlijksche uitgave van ongeveer .f 2250. Teneinde, alvorens hun standpunt te bepalen, zoo volledig mogelijk te worden ingelicht, hebben B. en W het gevoelen vaa den qemeente-qeneesheer ingewon nen aangaande invoerinq van het school- artseninstituut in een qemeente als Goes. Uit het aan B. en W. qezonden schrijven meenen B. en W. de conclusie te moqen trekken, dat door genoemden heer de aan- weziqheid van schoolartsen, hoewel, in het alqemeen qesproken, nuttiq, toch voor het meerendeel der Zeeuwsche pemeenten niet noodzakelijk wordt qeacht. B. en W. wil het bovendien voorkomen, dat waar volqens den qemaakten opzet, elke arts zich 6000, grootendeels over zeer ver- spreid liggende dorpen verdeelde, kinde- ren ter verzorqinq zal zien toegewezen. het aantal malen, dat hetzelfde kind ge durende zijn lceftijd zal worden onder- zocht, slechts zeer qerinq zal kunnen wezen. Als vanzelf doet daarbij de vraaq zich op. of in zoodanig qeval de betrekkelijk qroote uitqaaf van f 2250 per jaar gerech tigd qenoemd mag worden en B. en W. meenen, op qrond van hetgeen hierboven is medegedeeld, deze vraaq ontkennend te moeten beantwoorden. Bovendien zijn in andere qemeenten, waar men school artsen heeft aanqesteld, de uitgaven veel geringer en behoeft het toch niet tot de absolute onmogelijkheden te worden ge- rekend, dat te eeniqer tijd ook voor de qemeente Goes een betere en goedkoope- re oplossinq wordt gevonden. Ze qeven den raad dan ook in overweqinq, te be- richten, dat er qeen qenegenheid bestaat aan de plannen mede te werken. RECHTSZAKEN. IN EEN BALLON OP GROOTE HOOGTE GESTIKT. HET ONGEVAL MET DE AUTOGIRO. H E R F S T. VAN Buigeraeester en Wethouders van TER NEUZEN breagen, ter voldoening aan het bepaalde in het laatste lid van artikel zes der Hinderwet, ter open- bare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie van Sag ▼an Gent ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van LUDWIG AUGUSTINUS SLOCK, wonende te Sas »an Gent aan de Noordstraat no. 331. om yer- gunning tot het oprichten van een smederij met electro-motor op het pereeel gelegen aan de Zand- straat, kadastraal bekend gemeente Sas van Gent, Sectie B No 834. Op Zaterdag 6 Oct. a.s. des voormiddags te elf uur zal in het Gemeentehnis te Sas van Gent gelegenheid bestaan om tegen de inwiltiging van dit verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij die bezwaren hebben kannen gedurende drie daqen, voor het bovenge- melde tijdstip, ter Secretarie dier gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op geveatigd. dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn, zij die niet overeen- komstig art 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen ten ->inde hunne bezwaren mondeling toe te lichten Tor Neuzen, den 26 Sept. 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot bur gemeester dezer gemeente de heer E. B*zeyn. Politierechter te Middelburg. Zitting van 25 September 1928. De volgende zaken werden behandeld: J. J. S., oud 26 j., arbeider te Hoofdplaat, werd ten laste gelegd, dat hij op 19 Augustus j.l. te Schoondijke Th. A. Vermeulen heeft geslagen en geschopt. Eisch 30 boete of 30 dagen hecht. Uit- spraak f 30 boete of 30 dagen hecht. M. A. M. v. K., oud 23 j., zonder beroep te Hontenisse, werd verdacht, dat hij op 18 Au gustus j.l. te Hontenisse Edmonda Schelfhout heeft geslagen en geschopt. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. Uit- spraak f 15 boete of 15 dagen hecht. S. P. v. d. H., oud 48 j., metselaar te Ter Neuzen, werd verdacht .dat hij op 11 Augus tus j.l. te Ter Neuzen Hendrik Heeffer heeft beleedigd. Eisch 5 boete of 5 dagen hecht. Uitspraak 5 boete of 5 dagen hecht. F. J. V., oud 42 j., werkman te Ter Neuzen, werd verdacht dat hij op 22 Augustus j.l. te Ter Neuzen W. J. Stoffels opzettelijk heeft geslagen. Eisch 20 boete. of 20 dagen hecht. Uit spraak f 20 boete of 20 dagen hecht. J. A. K.. oud 28 j., werkman te Hulst, werd beklaagd, dat hij op 6 Augustus j.l. te Hulst Ma. J. de Bruijn heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Uit spraak 10 boete of 10 dagen hecht. M. J. W., oud 42 j., venter te Haarlem, werd verdacht, dat hij op 5 Augustus j.l. te IJzendijke een glasruit, toebehoorende aan A. M. Hillebrand heeft vernield. Eisch 7 dagen gevang. Uitspraak 7 dagen gevang. A. J. R., oud 19 j., matroos te Ter Neuzen, werd verdacht, dat hij op 4 Augustus j.l. een reis met een koopvaardijschip van Ter Neuzen naar Blyth, waarvoor hij aangemonsterd was, niet heeft mede gemaakt. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak idem. Ten uitvoerlegging bevolen van een von- nis van den politierechter te Middelburg, van 5 Juni j.l., waarbij J. A. A., oud 24 j., schippersknecht te Walsoorden is veroordeeld wegens mishandeling tot 1 maand gevang. voorw., met een proeftijd van 3 jaar. EEN VADER DIE GEEN ONDERWIJS WIL VOOR ZIJN KINDEREN. Voor den krijgsraad te 's Hertogenbosch stond terecht de 40jarige adjudant-onder- officier-instructeur van het 6e reg. veld-artil- lerie te Leiden S. Z. Hij wordt beklaagd van overtreding der Leerplichtwet. Hij had n.l. niet gezorgd, dat zijn drie kinderen de lagere school te Lei den bezochten. Verdachte vond onderwijs niet noodig. God alleen is leeraar en zal wel zorgen, dat de kinderen kennen wat zij weten moeten, oordeelde bij. Hem werd voorgehou- den, dat de kinderen toch leeren moeten, om zich een plaats in de maatschappij te ver- overen en dat hij ook zelf onderwijs heeft ge- noten en zelf als instructeur onderwijs geeft aan militairen. Verdachte bleef echter in zijn standpunt volharden. Uit een inmiddels in- gesteld onderzoek near zijn geestvermogens is gebleken, dat verdachte volkomen normaal en toerekenbaar is. De aud.-mil. eischte wegens overtreding der Leerplichtwet 50 boete. De Krijgsraad ver- oordeelde hem tot driemaal f 5 boete. DUIVENSPORT. Op Zondag 16 Sept. hield de duiiienmaat- schapprj „Getrouwe Duif" te Cadzand een wedvlucht naar Breteuil. De 15 eerste prijzen werden gewonnen als volgt le, 3e en lie B. P. de Ridder, Cadzand; 2e P. Pleijte, Breskens; 4e Aug. Coens, Oostburg; 5e J. P. Duste, Oostburg; 6e I. Misilje, Cad zand; 7e A. de Gardeijn, Oostburg; 8e Jac. Wisse, Breskens; 9e en 14e A. I. Vermeulen, Breskens; lOe Fr. de Block, Schoondijke; 12e Joz. Pleijte, Breskens; 13e P. J. Robesin, Cad zand; 15e W. Brevet, Cadzand. Heeft, en de serie voor de 2 eerst getoonde, gewonnen door B. P. de Ridder. Zondag j.l. gaf de duivenmaatschappij „De Vrede" te Sas van Gent, een prijsvlucht uit Arras, waaraan 78 duiven deelnamen. Los 7.30 uur. De uitslag der prijzen was als volgt: le en 15e G. Inghels; 2e, 5e en 8e A. Reme- rij; 3e Fel. van Acker; 4e A. Lippens; 6e J. Konings; 7e, 12e en 18e J. van Acker; 9e Fr. van Acker; lOe en 13e H. Janssens; lie M. Meuleman; 14e Tr. Renique; 16e, 19e P. Stof- feris; 17e P. de Groff; 20e J. Vermoet. Snelheid le prijs 1143.5 M.; snelheid 20e prijs 1133.4 M. per minuut. BINNENLANDSCHE LEENINGEN. Men meldt ons, dat het Bestuur van het Waterschap Electra te Zoutkamp de toewij- zingskoers op de 4% leening, groot 900.000 heeft bepaald op 100.26. Er is zeer ruim op de leening ingeschreven. NOODLOTTIGE BRAND IN EEN REVUE-THEATER TE MADRID. Zondagavond tegen 9 uur brak in het revue- theater Novedades te Madrid tegen het einde van de pauze brand op het tooneel uit, die zich zeer snel uitbreidde. Onder de bezoekers ontstond een paniek en alien drongen naar de uitgangen, zoodat velen onder de voet geraakten. De eerste be richten wezen reeds op een groot aantal slachtoffers. De brand breidde zich daarom zoo snel uit, omdat het gebouw reeds van ouderen datum was en er zich veel houtwerk in de zaal be- vond. Het vuur, dat op het tooneel aankwam sloeg over naar de zaal en de vlammen wer den als door ontploffingen de zaal ingedreven. Het orkest toonde een buitengewone koel- bloedigheid en begon, om het publiek tot kalmte te brengen, een muziekstuk te spelen, maar het vuur greep zoo snel om zich heen, dat een ontzettende paniek ontstond. De bezoekers op de drie bovenste verdie- pingen stortten zich als een lawine op de trappen en de uitgangen en liepen elkaar on der de voet. Spoedig was het gansche gebouw een vuur- poel. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar haar werk werd zeer bemoeilijkt door de situatie van het gebouw, in de dichtbe- bouwde omgeving. De bezoekers van het parket en de eerste rangen in de zaal konden betrekkelijk gemak- kelijk weg komen, doch voor de bezoekers der verschillende galerijen was de toestand veel moeilijker en onder dezen zijn dan ook de meeste slachtoffers gevallen. Ooggetuigen vCrhalen, dat zij kort na het uitbreken van den brand, toen de zaal reeds een vlammenzee was, nog ongeveer 30 perso- nen, in vlammen gehuld, door de zitplaatsen een weg naar den uitgang trachtten te zoe- ken. De eerste 20 lijken werden in de zaal ge vonden. Men vreesde echter, dat het aantal dooden onder de puinhoopen aanzienlijk zou blrjken. De zaal, die tot de laatste plaats gevuld was, kon tweeduizend toeschouwers bevatten. Het gebouw, waarin het theater zich be- vindt, is geheel verwoest, evenzoo de daken van de belendende huizen. De brandweer moest er zich in hoofdzaak toe bepalen, den brand te localiseeren en te verhinderen, dat de vlammen op de aangrenzende huizen over- sloegen. Op de politiebureaux bevinden zich vele kin deren, die hun ouders bij de ramp hebben ver- loren. Er wordt een ernstig onderzoek naar de oorzaak van den brand ingesteld. Er moet zijn vastgesteld, dat de brandbluschapparaten in den schouwburg niet in orde waren. Reeds meermalen hadden de autoriteiten klachten over het brandgevaar in het gebouw ontvan- gen en sinds langen tijd waren maatregelen tot verbetering in overweging. Vier rechters zijn voor het onderzoek aangewezen. Het is gebleken, dat eenige lijken, die na den brand gevonden werden, beroofd waren. In verband hiermede rijn eenige personen, on der verdenking dezen l oof gepleegd te hebben, aangehouden. Volgens de gistermorgen uit Madrid ont- vangen telegrammen waren toen uit de puin hoopen 110 lijken geborgen, waaronder elf van kinderen. Het aantal gewonden is tot 400 gestegen. Over het ontstaan van den brand worden verschillende berichten verspreid. Zoo wordt thans gemeld, dat de brand is ontstaan ten- gevolge van Bengaalsch vuur, dat op het too neel werd ontstoken. Het Bengaalsch vuur zou de coulissen hebben doen vlamvatten, waama de brand via het tooneelgordijn naar de zaal is overgeslagen. In den schouwburg hebben zich vreeselijke tooneelen afgespeeld. Bij het dringen naar de uitgangen werden alien, die zich niet kon den verdedigen, onder den voet geloopen. Een aantal personen heeft zich, toen het bleek dat ontkomen uit het gebouw niet mogelijk was, in de vlammen geworpen. Volgens mededee- lingen van ooggetuigen zag men hier en daar levende fakkels tusschen de reeds verkoolde lijken. Korten tijd na het uitbreken van den brand, stortte het dak in en begroef de slacht offers daar onder. Tusschen verscheidene lijken werden mes- sen gevonden, waaruit men concludeert, dat velen getracht hebben zich met geweld een doorgang naar buiten te banen. Inderdaad vertoonde een aantal lijken messteken. Een aantal families is zwaar getroffen, doordat vier, vijf of zes leden bij den brand zijn om- gekomen. Het personeel van den schouwburg is met uitzondering van een koriste uit het gebouw gekomen. DE MODE VAN DEZEN WINTER. Natuurlijk bedoelen wij de damesmode. Er zal heel veel zwart worden gedragen; japon- nen van tweeerlei stoffen, 't zij matzwart met glimmend zwart, 't zij zwart met een andere kleur. Voor gekleede japonnen zal heel veel kant en crepe georf-Vte worden gebruikt en van avondjaponnen zal het d6collet6, wij ver- telden het onlangs reeds, aan de rugzijde zeer diep zijn. Korter worden de japonnen niet het zou niet kunnen. Langer zullen ze waar- schijnlijk ook niet worden, want volgens een Parijsch modemaker, willen de dames er niet van booren haar knieen te bedekken. (N. R. Crt.) DE ZONNIGE ZOMER. Aan het observatorium te Kew waren Maandag 126 uren zonneschijn opgeteekend als het totaal in deze maand tot dusver of 24 uur meer dan verleden jaar. In de maanden Juni tot half September zijn 264 m66r zonne- schijnuren geregistreerd dan in 1927. Slechts twee zomers, die van 1911 en 1899 zullen ver- moedelijk blijken een grooter totaal aan zon- neschijnuren in vier maanden gehad te hebben dan dezen zomer. Gedurende de laatste 25 dagen heeft men te Kew steeds om 2 uur 's middags een temperatuur opgeteekend die boven de normale was, een record dat sedert den zomer van 1922 in geen enkel deel van het jaar overtroffen is. Majoor Garcia, een artillerie-officier, steeg Zondag met een ballon op, om te trachten het wereldhoogterecord te verbeteren. De ballon is bg Albacete gedaald. In den gondel vond men het lijk van den officier, die door verstikking om het leven was gekomen. Volgens de instrumenten had de ballon een hoogte van 12.000 meters bereikt. Garcia was een ervaren luchtschipper, die reeds in 1921 met denzelfden ballon was opge- stegen en sedert herhaaldelijk aan wedstrijden had deelgenomen. AARDVERSCHUIVING OP WIGHT. Op het eiland Wight is een zeer gevaarlijke aardverschuiving waargenomen. Groote aard- massa's geraakten in beweging, en vielen op den weg van Blackgang naar Niton. Langs dezen weg is de geheele aarde in beweging. Boomen vallen om en kondigen veranderin- gen in het aardoppervlak aan. De aardverschuiving bij Ventnor begint steeds grooter omvang aan te nemen; lang- zaam en gestadig schujven 50 acres bosch- grond zeewaarts, onder het geraas van ver- gruizelende steenen en vallende boomen. Dui- zenden tonnen rotsgrond vallen in zee. De verschuiving is blijkbaar reeds twee maanden geleden begonnen, toen een groot stuk van de rotskust tusschen Ventnor en Rockenend ill zee viel. De boschgrond schuift over een on- derlaag van klei, die door den zwaren regen van deze weken glibberig is geworden. Een redacteur van de Parrjsche ,,New York Herald", die La Cierva op de vlucht met diens autogiro vliegtuig vergezelde, welke eindigde in een zware breuk, schrijft in zijn blad, dat het ongeluk te wijten is geweest aan een beschadiging van het landingsgestel bij den start. De Cierva had even vo6r het loskomen een harde klap gehoord, maar wist niet wat er gebeurd was. Toen de autogiro na het volbrengen der vlucht, als een parachute lood- recht omlaag kwam, gaf de bestuurder, als gebruikelijk, op. enkele meters boven de aarde de machine weer eenige voorwaartsche snel heid, om haar vlak boven den grond sterk op te trekken. Bij het in contact komen met den grond echter zakte de machine door haar on- derstel en sloeg over links tegen den grond. Van den rotor of draagschroef waren drie der vier bladen afgebroken; het vierde voor- kwam, dat de machine over den kop ging. Het landingsgestel ging in elkaar, terwijl ook de korte linker-vleugel brak Ofschoon door dit voorval de Europeesche toer van de autogiro voorloopig onderbroken is, zijn alle deskundigen het erover eens, dat het ongeluk op krachtig, overtuigende wijze de groote voordeelen van het De La Cierva- svsteem heeft aangetoond. Een normaal vlieg tuig zou bij een dergelrjke ernstige beschadi ging van het onderstel, met zijn normale lan- dingssnelheid van 60 a 80 kilometer per uur, over den kop zijn geslagen, hetgeen meestal voor de inzittenden ernstige verwondingen meebrengt of den dood tengevolge heeft. Daar de autogiro echter met brjna geen voorwaart sche snelheid landt, was er alleen materieele schade. Zoowei De La Cierva als de journa list waren geheel ongedeerd. Daar het toestel zeer ernstig beschadigd is, zal de herstelling langen tijd in beslag nemen. De La Cierva zou echter van plan zijn, zijn Europeeschen toer met een andere autogiro voort te zetten. FAMILIE-TRAGEDIE. In de Weensche voorstad heeft zich dezer dagen een gruwelrjk drama afgespeeld. De Regierungsrat Dr. Artmann en zijn vrouw werden in hun woning vermoord ge vonden .terwijl de 16jarige zoon licht aan de hand gewond was. Aanvankelijk dacht men aan moord en zelfmoord, doch de feiten, die bij het onderzoek aan het licht zijn gekomen doen vermoeden, dat de zoon zijn beide ouders heeft vermoord. Aan den vooravond van den dag, waarop de moord is geschied, toen Regierungsrat Art mann zich te bed had begeven, liet hij zijn zoon brj zich komen en deed hij hem verwijten wegens zijn gebrek aan vlijt in de school. De verklaring van den jongen Artmann dat hij uit noodweer heeft gehandeld, toen hij het doodelijke schot op zijn vader loste, is onge- loofwaardig, daar laatstgenoemde op dat oogenblik reeds een schot in het reChter hand- gewricht had en dus niet in staat was zijn zoon aan te vallen. Bij het onderzoek van de divan, waarop mevr. Artmann dood werd gevonden, is ge- eonstateerd, dat het, gezien de richting van het schot, totaal onmogelijk is, dat zij zelf moord heeft gepleegd. De beweegreden tot den vermoedelijken oudermoord zou met name liggen in de om- standigheid, dat de zoon in het bezit van een vermogen wilde komen. Zijn vader was n.l. voor 70.000 shilling verzekerd, en de jonge Artmann droeg hiervan, naar hij zelf heeft erkend, kennis. EEN ONDANKBARE MINNAAR. In Praag heeft zich onlangs een tragi- comische geschiedenis afgespeeld, waarin de knappe dochter van een eerzaam handwerks- man de hoofdrol vervulde. Het meisje was verliefd geworden op een ontegenzeggelijk knappe, maar lichtzinnige kappersbediende Alfred Krzilak geheeten, doch haar ouders konden den omgang van hun dochter met den Praagschen Figaro niet goedkeuren en het kwam tot een familietwist. Als ik niet met Alfred trouwen mag, spring ik het raam uit!" dreigde de schoone Marie. ..Spring maar!" hoonde de vader, die op de ervaring vertrouw- de, dat zulke van te voren aangekondigde ge- welddaden zelden uitgevoerd worden. Maar de door de liefde bezetene sprong werkelrjk uit het raam. Zij stortte zich luid gillend uit de derde verdieping, bleef echter ter halve hoogte aan een vooruitspringende muur hangen en zweefde zoo tusschen hemel en aarde tot de brandweer kwam en haar uit haar netelige positie verloste. Heelhuids werd Marie weer aan haar ouders afgeleverd, maar haar brui- degom was zij toch kwijt, want toen deze van de heldendaad van zijn verloofde hoorde, werd het hem bang om het hart; wie zoo energiek is, verklaarde hij, zqu dat ook in het huwelijk zijn en hij wenschte zich 'n meegaande vrouw. Arme Marie! VEIILICHTE OLIFANTEN. We hebben onlangs gelezen, dat paarden van politieruiters van een achterlichtje op de straat zouden voorzien worden. lets dergelrjks wil men nu op Ceylon metolifanten gaan doen, die dan bovendien ook nog een lichtje op den snuit zouden krijgen. Dat alles ter wille van de godheid verkeer. Op Ceylon zijn olifanten lastdieren, en automobilisten, die deze dikhuiden achterop of tegemoet rijden, hebben zich beklaagd, dat ze in het donker kans loopen met deze dieren in botsing te ko men. De gemeenteraad van Kanday heeft zich met deze zaak beziggehouden in den vorm van een voorstel om voor- en achterlich- ten voor olifanten als verplicht voor te schrijven. DE ZWIJGENDE ECHTGENOOT. Een magistraat in Noord-Londen heeft Zaterdag .beslist, dat een man zijn vrouw kwaadwillig kan veriaten door, terwijl hij met haar in hetzelfde huis samenwoont, te wei- geren om tot haar te spreken. De magistraat bracht nog in het midden, dat het huis en de meubelen eigendom van de vrouw waren en dat zij niet weg kon gaan zonder dit ailes in den steek te laten. Twee jaar iang al had de man geen woord tegen zijn vrouw gezegd, en wanneer hij thuis kwam om te eten of te slapen, gedroeg hij zich ,,als een automaat". De magistraat beval den man zijn vrouw 35 sh. in de week uit te kceren en sprak een scheiding van tafel en bed uit. HU WE LIJKEN OP JONGEN LEEFTIJD. Er is vastgesteld, dat er in Engeland in het jaar 1927 druk is getrouwd. Precies 308.370 paren werden in het huwelijk vereenigd, niet meer of minder dan 28.500 m66r dan het voor- afgaande jaar. Opmerkelijk was echter, dat de trou.wlustigen zoo jeugdig waren, haast angstwekkend jong. Immers, 58.000 paartjes waren onder de 21 jaar, 34 bruidjes niet ouder dan vijftien en 12 bruidegomszestien jaar oud. Tegenover hen staan echter 1295 mannen en 363 vrouwen, die buder dan 70 jaar waren, en het huwelijk nog aandurfden. Het geboortecijfer was zeer gering; 654.712; sedert 1855 was het zoo laag niet geweest. ARRESTATIE-MANIAK. Te Neudamm kreeg een bakker, Pszak, op de bruiloft van zijn broer onaangenaamheden met andere gasten, die hem allerlei dingen ver- weten. De bakker trok zich deze verwijten zoo hevig aan, dat hij van het feest wegliep en zich verdronk. Na lang zoeken werd zijn lijk ge vonden. Deze gebeurtenis werd door de bewoners van Neudamm natuurlijk druk besproken en aller lei beschuldigingen werden aan het adres van de familie van den gestorvene geuit. Deze be schuldigingen gingen zoover, dat tenslotte de justitie er zich mee ging bemoeien. De plaats- vervangende rechter dr. Stahlberg leidde een onderzoek in met het volgende resultaat: Hij liet acht familieleden van den doode, onder verdenking van moord arresteeren en opslui- ten. Daarop kwam de beurt aan den gevan- genbewaarder, die het toezicht op de arrestan- ten had, vervolgens liet hij zijn eigen secreta- resse in voorloopige hechtenis nemen en nog een aantal andere personen die in verband met den moord werden genoemd. Dr. Stahlberg ging tot een en ander over, omdat hij de overtui- ging had, dat de door hem gevangen gezette personen den ondergang van den bakker had den gewild en hem op de bruiloft een bedwel- mend middel hadden ingegeven en vervolgens in het water hadden gegooid. De burgemeester van Neudamm, uit vrees dat in korten tijd alle bewoners van hetplaatsje zich in arrest zouden bevinden, besloot daar voor een stokje te steken door den president van het Landgericht in Landsberg te hulp te roepe Voor hij echter zoover rs. h'ul dr. Stahlbeig tegen hem, en even later ook tegen den commissaris van politie een bevel tot in- hechtenisneming uitgevaardigd. Dit bevel werd door zijn ondergeschikten echter niet opge- volgd. bit bracht den rechter zoo van streek. dat hij zijn bureau uitliep, de straat op, roe- pende: „Men wil mij niet meer gehoorzamen, men vervolgt mij!" De president van het Land gericht in Landsberg, ondertusschen gewaar- schuwd, kwam met een ambtenaar van het 0. M. in allerijl naar Neudamm en liet na een kort onderzoek alle gevangenen weer in vrij- heid. Dr. Stahlberg werd in een sanatorium op- genomen en heeft voor onhepaalden tijd we gens storing van geestvermogens verlof ge- kregen. DE BESTE WERKMAN. Drie jaar geleden heeft de Fransche regee- ring uitgemaakt, dat elk jaar het kruis van het Legioen van eer zou worden toegekend aan dengene, die zou worden beschouwd als de voortreffelijkste werkman in een bepaald vak. Deze maatregel is indertijd met instemming begroet om dat men daarin zag een erkenning en een aanmoediging van den arbeid van den artisan", den t.ypisch-Franschen arbeider, die met liefde voor zijn handwerk is vervuld. Dat echter de onderscheiding met het kruis van het Legioen niet tevens welvaart beteekent, berwijst wel het volgende verhaal van Paris Soir. Een medewerker van dit blad zag_ eenige dagen geleden een ourien mar,, fatsoenlijk maar arm in de kleeren, die op de gitaar speelde langs de huizen en zoo eenig geld ophaalde. Deze zwervende muzikant droeg het lint van het Legioen van eer en bij ondervraging bleek. dat hij twee jaar geleden de onderscheiding had gekregen als de beste houtsnijder in Frankrijk. De man kon echter geen werk vin- den omdat hij oud was geworden en lang- zaam. Hij was inderdaad vijf en tachtig jaar oud en had twee- en zeventig jaar als hout snijder gewerkt. De Schaal woog dag en naeht gelijk; Reeds sluipt de Stekelspin Op Phoibos' weg en Hades' rijk, Eischt weer zijn koningin. Bij 't stoven van het zomervuur Voorzag de vlijt haar voorraadschuur, En roofde gaard en akker leeg; Nu dort haar oogstkrans aan de weeg Haar sikkel is in 't dak geplant, Haar ooftmand omgekeerd. Thans neemt zij wan en vlui ter hand, Die de echo kleppren leert. In strenge maat, gelijk de slag Niet anders de aren treffen mag; Nu stroomt, van't schuttend kaf ontbloot, Haar Ceres' gave in den schoot. Van 't Evenpunt aan 't Zonnepad Genaakt met rasschen tred, De Herfst. Hoe siddren bloem en blad, Waar hij de schreden zet! Daar trekt het sap, dat leven kweekt, Zich in de kern terug; daar bleekt Het huivrend loof aan boom en heg, En fladdert van zijn steunsel weg. Daar kwijnt de pronk van beemd en hof; Daar zinken bloem en kruid, Van geur en verf beroofd, in 't stof; De zomervogel fluit Geen vroolijk wijsje meer, maar vlucht Op rappe wiek naar zoeler lucht, En ruimt voor stiller gast het veld, Van ruwer oord hierheen gesneld. Soms blikt de reus genadig Vond Met helder stralend oog, En plooit een lach zijn strengen mond. Dan praalt de hemelboog In schittrend blauw; dan blinkt het bosch Verruklijk in zijn bonten dos: Zijn bronzen veer, zijn gouden blad Tart Flora's schoonsten voorjaarssehat. Dan weeft hij kantwerk; wonderfijn, Waarmee hij 't landschap tooit; Dan wordt het witte wolksatijn Met rozen overstrooid, Wanneer in't nevelig verschiet Het avondlicht ter kimme vliedt; Dan 4amt natuur de zoetste rust. Terwijl de dood haar lippen kust. Dan laat het loover willig los Van onbewogen tak En sluimert op het bed van mos Of drijft op 't zilvren vlak Der beek gelaten in het niet, Terwijl 't verfletste oeverriet Zijn druk gefluister heeft gestaakt. Gevoelend, dat zijn ure naakt. Dan toont hij zich een kunstenaar, Die voor geen lente wijkt, Wiens kloek talent het scheidend jaar Met zooveel schoons verrijkt, Als Meimaand in haar feestgewaad, Hoe fraai ook, niet aanschouwen laat: De glorie van een stervend held, Te midden des triomfs geveld. Dan is hij vriendlijk, zacht en mild, Schier teeder als een bruid; Maar dikwerf is hij woest en wild En barst hij grimmig uit. Dan heeft hij zich ten strijd gerust; Verdelgen, dooden is zijn lust; Dan jaagt hij op zijn snuivend ros Door 't rillend veld en 't kreunend bosch. Dan schudt zijn vuist het woudgevaart Met dreunend krijgsgerucht; Dan slingert hij het dor geblaart In wolken door de lucht; Dan beukt en geeselt hij den vloed, Die bruit, als hij, met trotschen moed En ongetemd zijn boos geweld Gelijke woede tegenstelt. Dan laat hij tegen stulp en schuit Zijn dolle vlagen los. Geen bee, die dan zijn gramschap stuit, Geen kracht, zijn steigrend ros. Dan beeft de visscher op het dek, Zijn bleeke vrouw in 't eng vertrek; Dan zucht de landman in zijn hoek Gebogen over 't bijbelboek. Dan stormt hij op naar 't wolkenheer, Vervult het ruim met schrik, Of zet zich norsch en geemlijk neer Met sombren, strakken blik En trekt met kille nevelhand Een lijkwa over't naakte land, Verdrinkt den grond in plas bij plas En weert het licht van 't vensterglas. Dan treurt de grauwe najaarsdag Om 't luisterrijk verleen: De zon, die hem te koestren plag, Gaat telkens vroeger heen, Steeds later rijst ze, en eindlijk zlt Op 't kaal geboomt het doodsche wit Des langen nachts, en toomig bromt De Herfst: ,,Zie toe! de Winter komt." F. VAN DIXHOORN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5