's Morgens en's Avonds Bieten rooien GEMENGDE BEEIGHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN WEER EEN ERNSTIG ONGELUK MET EEN ALARM-1'ISTOOL. EEN AUTO, EEN CHAUFFEUR EN EEN VROUW OP PROEF. EEN AUTO DOOR EEN TANK GERAMD. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN DRIE BROERS BEDOLVEN EN GEDOOD. HET VERHOOR VAN DEN MOORDENAAR HOPP. TER BEGRAFENIS VAN EEN LEVENDE. INGEZONDEN STUKKEN. zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passendaarom behoort op iedereslaap- kamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn een Belgischen koopman verkocht gewor den. Het paard was nog niet lang in bezit van den troep. Eerst onlangs, tijdens hun voorsteliing te Gent werd het van een Engelschman aangekocht voor den prijs van 13.000 frs. Voor minder dan het tiende deel van de- zen prijs is het overgegaan in handen van den slachter, zoodat dit ongeval wel als een gevoelig verlies mag beschouwd wor- den, want van verzekering is hier natuur- lijk geen sprake. In sommige streken leeft onder de boe- renbevolking het spreekwoord: Wie vee houdt, mag het vel verwachten! Dit is thans hier ook weer gebleken. DE BEZWAREN DER MOSSEL- KWEEKERS. De schrijver van „Onder de Menschen" in de N. R. Crt., is op bezoek geweest bij ,,De Mos- selaers van Bruinisse", en heeft daar een vier- tal feuilletons aan gewijd. In het laatste daarvan bespreekt hij de moeilijkheden in het bedrijf. Stellig bestaan er nog, die er den kost in verdienen maar elk jaar meer vallen er af van toch oude, vroeger welvarende mosse- laers-families, die 't er niet in houden kunnen. Er zijn nu menschen, die 't dorp plat leenen, om aan hun verplichtingen te kunnen vol- doen. Er zijn er, die trekken naar den vasten wal, om er niet nog't laatste beetje in te ver- spelen. Onlangs nog, van twee broers, heeft de jongste" dan maar zijn heele deel aan den oudste gelaten, die immers getrouwd is, en is hij zelf op avontuur weggegaan uit zyn dorp, zooals er ieder jaar meer hun geluk elders moeten gaan zoeken. De oorzaken Overproductie, vooral door de motoren, die 't bedrijf zoozeer versnellen; de naweeen van de lage valuta, de moeilijk heden met 't mosselzaad, de voor velen ondragelijk zwaar geworden kosten van dat- zelfde motorbedrijf, van de in Belgie geheven rechten, van de hooge pachten voor de percee- len 6nde onderlinge concurrentie, die, in al die onrust en benauwdheid, soms tot een soort broodnyd wordt, waarvan de groote kooplui in Antwerpen profiteeren om de prij- zen te drukken, lager vaak dan ze v66r den oorlog geweest zijn. Voorheen waren de mosselschippers van Bruinisse en elders de pachters van de per- ceelen, die 't Rijk, 't departement van finan- cien, hun afstond voor een matigen prijs. In 1912 zouden zij wederom voor dertig jaren worden uitgegeven. Maar toen waren som mige welgestelde oester-kweekers in Ierseke op het denkbeeld gekomen, dat de gronden ge- schikt zouden zijn om hun oesters vet te krij- gen. En voor sommen, die hier en daar wel tienmaal uitgingen boven de tot nu toe be- stede pachtsommen van de mosselaers, maak- ten zij zich meester van ongeveer een derde deel d6zer perceelen. Er waren er, die drie a vier honderd gulden per jaar opgebraeht had- den en waarvoor toen drie a vier duizend werd geboden. ,,Ik had een perceel van honderd zeventig gulden voor mijn mosselen" zei een nu berooide man ,,dat een oes- terkweeker met twee duizend gulden van my weg pachtte. En later hebben de mossel schippers daar weer overschotten van kun nen overnemen, maar met hooge premies er nog weer boven op. ,,Toen kwam de oorlog. De Iersekers had- den inmiddels voor hun oesterbedrijf 'n coope- ratie gevormd, „de CoSco". Haar directeur ging op audientie bij Minister Treub, zette hem de moeilijkheden uiteen van die hooge pachten onder de oorlogsmalaise, en kreeg gedaan, dat de cooperatie, in plaats van de pachtsom, dan maar twintig procent van de bruto-opbrengst der perceelen zou mogen betalen. Dat voorrecht gold dus alleen voor de oestergrondende mosselaers bleven voor hun voile pacht aansprakelijk. En velen hunner konden die zware sommen toen on- mogelijk op tijd opbrengen. Toch meenen velen, dat het vraagstuk niet bij de pachtkwestie moet worden aange- vat, omdat een oplossing enkel te vinden is in de middelen om het mosselbedrijf weer aan de loonende uitkomsten van vroeger te helpen zoo, dat de menschen uit hun verdiensten de pacht behoorlyk kunnen betalen. Al zijn er dan billijkheidsredenen te pleiten voor de kleine schippers, die de tegenspoed van de laatste jaren in de onmogelijkheid heeft ge- bracht om deze schuld te voldoen. Maar hierbij moet niet vergeten worden, dat het bestuur van de visscherij in Zeeland als ver- tegenwoordiger van den Staat, inderdaad te- genover de pachters, die in gebreke bleven, al heel lang geduld heeft betracht. Op de vraag aan de deskundigen wat dan die middelen zijn, om de mosselaers uit de misdre te helpen, was het antwoord eenslui- dend: organisatie, waarvan de gezondmaken- de uitkomsten verleden jaar immers zoo on- omstootelijk zijn gebleken uit de werking van den Bond, die van 16 Mei '27 tot 23 Januari j.l. regelend is opgetreden. In hoofdzaak werd daarmee bereikt: het jaarlijks vaststellen van billy ke minimum- pryzen voor consumptie-mosselen en het rant- soeneeren van den handel, om de leden op beurten te laten leveren en een zeker deel van een ieders productie vast te stellen overeen- komstig den omvang van een elks bedrijf in verband met de vraag naar mosselen waar- by op democratische wijze rekening zou wor den gehouden met den welstand en de behoef- ten der leden. Het verblydend gevolg is geweest, dat de hierop gevormde aaneensluiting, waar maar een tien procent van alle ondernemers bulten bleven staan den prijs die jarenlang gemid- deld ruim een gulden per ton geweest was, het vorig jaar op gemiddeld twee gulden ge- bracht heeft, wat op een meerdere op- brengst van de Zeeuwsche mosselen neer- kwam van 450.000. En op het onder de marlct werken was een ferme boete gesteld. Herhaalde conferenties van hoofdbestuurde- ren in Belgie en in Parijs hadden de buiten- landsche handelaren tot het aanvaarden van dezen bijna verdubbelden prijs gebracht, uit overweging vooral van de zoo zeer gestegen exploitatiekosten. En nu kreeg een iedere schipper de beurt aangewezen voor zijn deel in de levering waartoe alle bestellingen plaat- selijk werden verzameld. De grooteren brach- ten het overeengekomen kwantum van hun productie aan eerste soort mosselen naar Antwerpen, maar de kleine man kon nu ook zijn li<561e opbrengst aan tweede- en derde- soort kwijt. Het bedrijf floreerde weer. En van de totale productie van circa 560.000 ton werden er 'n kleine driehonderdduizend ton geleverd. Zoo werd de overproductie binnen de perken gehouden. De tusschenpersonen te Antwerpen echter, zagen hun bestaan bedreigd. En zij begon- nen te kuipen. Zy conspireerden met de en- kele ongeorganiseerd gebleven schippers, die inmiddels graag mee-profiteerden van de hoo- ger-gedwongen markt en lieten hen alles naar Antwerpen brengen wat zij hadden, dus ongerantsoeneerd, tegen soms nog hoogeren prijs. In Ierseke waren onder deze buiten- staanders enkele welvarende firma's. Waarbij kwam, dat dit eerste levensjaar van den bond te kampen had met de nu eenmaal minder goede kwaliteit van de mosselen. Over die kwaliteit, die dan toch over 't algemeen niet anders was, kwamen nu de klacliten van de buitenlandsche handelaren. Zij wilden vanzelf liever de keuze van den schipper aan zich houden inplaats van afhankeiyk te zijn van degenen, die de Bond hun zond, ieder op z'n beurt, zij 't met eerste-, tweede- of derde soort. En vooral zy, die gewend waren, uit- sluitend eerste soort te betrekken, zochten nu hun steun bij de ongeorganiseerden. In Januari probeerde 6en hunner, de in- vloedrijke firma Anthonisde Cleer, te Ant werpen, die te Bruinisse een commissionair heeft wonen, bij 'n zes, zeven Ierseker kwee- kers om ongerantsoeneerd een zeventig-, tachtig duizend ton eerste soort mosselen ge leverd te krijgen tegen Bondsprijzen en zelfs hooger. En voor die verleiding zijn de mees- ten bezweken. Wat weldra den Bond tot lam heid heeft geslagen. Op 14 Jan. werd immers de handel weer vrijgegeven. Thans hebben de hoofdbestuurders aan Mi nister Kan een plan in overweging gegeven, waarvan zij voor het herstel van de organisa tie groote verwachtingen hebben. Zij hebben gevraagd: Geef ons, Bondsbestuur de be- voegdheid om onder staats-controle het mos selzaad uit de Zuiderzee te di3tribueeren on der de Zeeuwsche kweekers, en wel voor een ieder naar rato van zijn productie in de voor- afgaande jaren. Machtig ons, dit uitsluitend te verstrekken aan leden van onzen Bond. Dat zou alle menschen in hun eigen belang tot toetreden nopen. En mocht ge dezen maat- regel van staatswege te drastisch achten, laat 't ons dan onder leden en buitenstaan- ders eerlijk verdeelen. Dit zal ons gezag her- stellen om regelend op te treden in het kwij- nende bedryf. Minister Kan heeft toegezegd over dit ver- zoek een oordeel te vormen, nadat hij in zijn kabinet een gedachtenwisseling zal hebben aangehoord inzake dit vraagstuk tusschen het Kamerlid Krijger, dat hierbij het Bondsstand- punt zou verdedigen, en den inspecteur van de visscherij op de Zuiderzee, den heer Van Hengel. Geen wonder, dat de mosselaars deze be- slissing afwachten in groote spanning. Want 't gaat om de herleving van den Bond, die ge- toond heeft een zegen te kunnen zijn voor dit eeuwenoude Zeeuwsche bedrijf. T© Rotterdam gaf de 15jarige loopjongen W. F. v. d. K., in den Oppert, een demonstra- tie met een z.g.n. alarmpistool. Zulk een pistool gelijkt uiterlijk veel op een browning. De loop is evenwel van voren dicht, maar heeft van boven een opening. Deze pistolen geven bij het schieten een luider knal en als men op iemand mikt en schiet geeft het den indruk als werd er werkelijk geschoten. De lOjarige C. v. N., uit de Wilhelmina- straat, stond by de demonstratie te kijken. Toen v. d. K. schoot was v. N. met het ge- zicht vlak boven de opening in den loop. De jongen kreeg emstige brandwonden aan de linkerzijde van het gezicht. Hij is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar men de brandwonden heeft behandeld. Ver- volgens is hy naar de inrichting voor oog- lyders aan de Nadorststraat gebracht, waar hy ter verpleging is opgenomen. Gevreesd wordt, dat hy het linkeroog zal moeten mis- sen. Tegen v. d. K. is proces-verbaal opge- maakt. Dit is de tweede maal in korten tijd, dat daar een ernstig ongeluk met een alarmpistool gebeurt. VERKEERSONGEVALLEN. De 82-jarige heer S. Terpstra, oud-school- hoofd te Heerenveen, is door een auto aan- gereden en bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Zondagnacht heeft te Hoogezand een ern- stige aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een motorfiets met zyspan, waarop en waarin zaten de heeren Klein, vleesch- handelaar, en Borgesius, timmerman, beiden van Stadskanaal. Klein werd ernstig verwond en naar het ziekenhuis te Groningen gebracht; Borgesius werd naar zyn huis vervoerd. Een passeerende wielryder werd in het Winscho- terdiep geslingerd; hij wist zich zwemmende te redden. BAGGERMOLEN GEKAPSEISD. Tengevolge van het onklaar raken van bag- geremmers is ter hoogte van Linne in de Maas de baggermolen „Anna" van de firma Van der Hoeven te Utrecht, gekapseisd en gezonken. De opvarenden hebben zich bytyds kunnen redden. De berging van het vaartuig is opgedragen aan de N.V. de Wit's Berging en Transportbedrijf te Rotterdam. OP EEN AUTO GESCHOTEN. Vrijdagavond omstreeks half zes passeerde op den Rijksweg onder Weert uit de richting Eindhoven de marktauto van den koopman Engelen uit Eindhoven. Naby den overweg, op de grens van Brabant en Limburg, werden plotseling drie schoten op de auto gelost, waarvan er twee door de voorruit drongen en een ketste. De schoten bleken door personen, die zich aan den weg achter een boom hadden opgesteld, te zyn gelost. De auto stopte en de vijf inzittenden stapten uit. Enkele oogen- blikken bleven de aanvallers staan, maar namen daarop de vlucht. Hun identiteit kon niet worden vastgesteld. De marechaussee heeft de zaak in onder- zoek. ERNSTIG MOTORFIETSONGELUK BIJ WASSENAAR. Zaterdagavond heeft op den Leidscheweg onder Wassenaar een ernstig motorfiets- ongeluk plaats gehad. Jhr. E. O. Berg van Middelburgh, uit Was senaar, kwam uit Alphen en reed met zyn zoontje op de duo. Even v66r Wassenaar ge- raakte hij in botsing met een vrachtauto, waardoor hij kwam te vallen en zoo ernstig gewond werd, dat de dood 3poedig daarop in- trad. Het zoontje kreeg geen noemenswaar- dig letsel. De heer E. O. Berg van Middelburgh was 39 jaar oud, hij was sedert 1921 secretaris van de N.V. R. S. Stokvis Zonen te Rot terdam. AUTO TEGEN EEN WINKELRUIT GEREDEN. Zaterdagavond is op de Haarlemmerdyk te Amsterdam een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een particuliere auto reed met vrij groote snelheid achteruit en kwam tegen de pui van het winkelhuis van den heer Bonarius terecht. De winkelruit en een deel van de etalagekast, waarin kindergoederen lagen uitgestald, werd vernield. Twee voorbygangsters geraakten tusschen den auto en de pui bekneld, tengevolge waar van zij vry ernstig gewond werden. Beiden, een gehuwde vrouw en een 21jarig meisje, zijn naar het Binnengasthuis vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. De auto werd in beslag genomen. Zondag is de gehuwde vrouw, van der Bosch genaamd, wonende in de Willemstraat, aan de wonden bezweken. EEN AANVARING. Het Nederlandsche passagiersschip „Kriem- hilde" is naby Koblenz tengevolge van een aanvaring lek geworden. Een raatroos werd gedood. Het schip is op den oever gezet, om zinken te voorkomen. Eenigen tyd geleden kwam, naar de N. R. Crt. meldt, een 30-jarige gescheiden vrouw op visite bij een vriendin in de Prinsenstraat te Rotterdam, aan wie zij vertelde, dat zij eventueel wel voor de tweede maal zou willen trouwen. De vriendin bracht haar in kennis met den 41-jarigen W. J. de K., die haar al spoedig sprak van liefde en trouwen, waarby hij liet doorschemeren, dat hij zeer wel in staat zou zijn, een vrouw een gelukkig leven te bereiden, een leven, waarin geen geldzorgen vertroebelend zouden werken. Want hy dreef groote zaken in het Westland; hij was een van de voornaamste koopers op de veilingen aldaar en had op een bank in 's Gravenzande een zeer aanzienlijke som staan. Men kwam echter overeen, eerst een ,,hu- weiyk op proef" te sluiten, en het paar nam voorloopig zijn intrek in een woning in het Noordeiyk stadsdeel. De man vond het lastig, iederen dag naar het Westland te moeten reizen met trein en tram en autobus. Het zou toch veel gemak- kelijker zyn, als hij een eigen auto had. De wederhelft beaamde dit ten voile en samen gingen zy naar een autogarage in de Benthui- zerstraat, waar men naar een tweedehands auto vroeg, zoo in den prijs van ongeveer 900. Zulk een auto had men daar niet, maar men kende wel een chauffeur, die een wagen te koop wist. De chauffeur werd er by ge- haald en deze bracht het paar per huurauto naar een garage in de Pelgrimstraat. Daar stond een Renault te koop voor 400. De K. vroeg te mogen proefrijden. Dit werd toegestaan en den geheelen morgen reed men met den Renault door de stad; de gehuurde auto moest maar volgen. Onderweg kwam men langs een fietsenzaak, waar De K. en passant een nieuwe fiets voor zijn vrouw in sp6 kocht... op crediet. Per slot van rekening wilde De K. den auto niet hebben. Een wagen van 400 kon toch niet veel zijn. Aan de garage had men even wel ook nog een Buick te koop, welke 1250 moest opbrengen. Dit leek er beter naar en den, geheelen middag heeft men met den Buick proef gereden. De K. was enthousiast over den wagen en besloot hem te koopen. De chauffeur van den huurauto, die ook des middags achter den wagen op proef had aan- gereden, werd uitgenoodigd het middagmaal te nuttigen in de woning van het jonge paar, en tusschen de soep en de aardappels door zei De K., dat hy maar had besloten den chauf feur voorloopig op proef in dienst te nemen; dan kon hy hem den volgenden dag even naar 's Gravenzande brengen, waar de kooppenningen van den Buick van de bank moesten worden gehaald. De aanstaande echtgenoote zou meegaan en men besloot er een gezellig uitstapje van te maken. Enkele vrienden en vriendinnen werden uitgenoodigd en den volgenden dag vertrok men met den huurauto in zonnige stemming naar 's Gra venzande. Daar aangekomen vroeg de chauffeur aan zijn nieuwen patroon, waar nu eigeniyk het bankgebouw was. De K. noemde een buiten- plaats op; men reed er heen, maar vond er geen bank De K. verontschuldigde zich, dat hij zulk een domme vergissing had begaan en noemde een ander adres. Maar ook daar be- stond geen bank. De K. zei, dat hij er niets meer van begreep en dat hy even zou infor- meeren waarheen de bank zoo opeens ver- plaatst was, maar de chauffeur begon lont te ruiken en verloor zyn baas niet uit het oog. De K. wandelde wat heen en weer en werd met de minuut zenuwachtiger. Toen kwam er een veldwachter aangewan- deld. De chauffeur vroeg, of deze meneer De K. kende. O jawel, de veldwachter kende hem byzonder goed. Of die meneer inderdaad zulk een groote zaken dreef, werd gevraagd. Maar de veldwachter moest het in spanning wach- tende gezelschap een bittere desillusie berei den. Hy kende De K. zoo goed, omdat hij een berucht type is en heel wat op zijn kerfstok heeft. De chauffeur besloot toen korte metten te maken. Hy pakte zyn baas beet, duwde hem in den auto en halsoverkop reed hij terug naar Rotterdam, waar hy voor een politie- bureau stilhield. En daar is een regen van klachten neergedaald. Het bleek, dat De K., die tuindersknecht zonder werk en zonder vaste woonplaats is, nog geld had geleend van zyn aanstaande vrouw en van den chauffeur; dat hy geen geld had om den Buick te betalen, noch om de huurauto-schuld te voldoen; dat hy de fiets niet kon betalen, en nog veel meer. OPL1CHTING. De vorige week kreeg een handelaar in gou- den en zilveren voorwerpen die een winkel houdt in de Kalverstraat te Amsterdam, be zoek van een net gekleed heer, die zooals hy zeide, voomemens was om een zilveren pre- senteerblad te koopen. De winkelier liet ver- schillende modellen zien, doch de klant scheen niet tot bepaalde keus te kunnen komen. Vijf van de zilveren bladen bevielen hem al even- zeer, doch v66r hij beslissen zou, wilde hy toch eerst eens met zijn echtgenoote overleggen. De winkelier, die hem zooveel mogelijk ter wille was, stelde daarop voor, de vijf bladen op zicht te sturen aan het huis van den klant. Deze bleek daar aanstonds mee in te stem- men, gaf zyn adres op en vertrok. Op den- zelfden dag liet de winkelier de vijf bladen 'oezorgen aan het opgegeven adres. De af- spraak was gemaakt, dat den volgenden dag antwoord zou worden gehaald. De winkelier die niets kwaads vermoedde, hield zich aan deze afspraak. Den volgenden dag echter bleek de klant niet thuis te zyn. De winke lier had echter geduld maar een nieuwe po- ging was eveneens zonder resultaat. Eindelyk vemam hij, dat de heer aan het opgegeven adres een kamer had gehuurd, doch dat hy den dag na zijn bezoek aan den goud- en zilverhandelaar was uitgegaan en niet meer teruggekeerd. De winkelier vond het toen maar geraden, om de politie te waar- schuwen. Die is er echter nog niet in geslaagd den vreemdsoortigen klant op het spoor te komen. De zilveren bladen hadden een ge- zameniyke waarde van 475. BOERDERIJ TOTAAL UITGEBRAND. Zondagnacht tegen 66n uur is door onbe- kende oorzaak de boerdery van G. J. Wouden- berg aan den Kruisweg te Beekbergen totaal uitgebrand. Twee kinderen konden met moei- te worden gered. Een geit kwam in de vlam- men om. Twee roggemijten konden behouden blijven. Verzekering dekt de schade. VIERJARIG KIND IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Zaterdagavond is de groote schuur van de ontginning „Theodoor-hoeve" te Putbroek Echt (L.) door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. De geheele oogst en alle machinerieen, welke opgeslagen waren en toe- behoorden aan den heer Lenten, gingen ver- loren. Op een gegeven oogenblik vermiste men het 4jarig zoontje van R. Na lang zoeken werd het ventje in de brandende schuur, ge- heel verkoold, gevonden. Hy was bij het uit- breken van den brand in den schuur geweest, en aldaar om het leven gekomen. IN ZAND GESMOORD. Kinderen hadden te Herenthals aan den voet van een berg putten en gangen gegraven. Toen 's avonds het zesjarige zoontje van een kleermaker niet thuis kwam, gingen zijn on- geruste ouders naar de plaats, waar hun kind dikwyls speelde. Daar bemerkten zij, dat een aarden brug was ingestort en, na den ver- schen grond te hebben omgewoeld, vonden zij het lijk van hun zoon. LATE WRAAK. Acht-en-twintig jaar geleden stak de Cor- sicaan Zanelli in een twist zyn landsman Big- gi dood. Hy vluchtte de bergen in, werd daar door de gendarmes gepakt en kreeg vijf jaar eel gevolgd door vyf jaar verbanning van Corsica. Biggi liet een zoon na, die ten tijde van den moord 10 jaar was, De jongen zwoer wraak op den moordenaar. Hij werd groot, diende, vocht in Marokko, vocht in den we- reldoorlog, keerde toen naar zyn dorp Ghisoni terug. Enkele dagen geleden keerde ook Za nelli, nu een man van 63 jaar er terug na een afwezigheid van 28 jaar. Daags daarop ver- scheen Biggi in Zanelli's woning, en schoot den moordenaar van zijn vader pardoes neer. Toen vluchtte hij de bergen in, waar hij nu, gelijk eens Zanelli, door de gendarmen wordt gezocht. MOTORFIETS TEGEN OLIFANT. Een motorwielrijder reeds Zondag tusschen Bury St. Edmunds en Newmarket tegen een olifant van een circus op, terwijl het dier on der de hoede van twee oppassers bij den weg lag te rusten. De motorwielrijder botste tegen den buik van den olifant tusschen zijn voor- en achterpooten op en het dier stoof toen ver- schrikt op. De motorrijder werd eenige meters weggeslingerd, kwam gelukkig niet onder de olifantspooten en kon zyn tocht vervolgen. De olifant kreeg enkele schrammen, waarvan hij zich niets aantrok. EEN JUYVEELTJE. Zaterdag heeft de podestaat van Triest, in de burgemeesterskamer aldaar de premie van 630 lire van de gemeente Triest, die uitge- keerd wordt uit het fonds Domenico Rossetti, aan huisbedienden, die ten minste 15 jaar eer lijk en trouw deze familie gediend hebben, uitgereikt aan Maria Ursich. Maria was de gelukkige uit 61 gegadigden, maar zij had de premie wel verdiend; 53 jaar is zij nu al bij dezelfde familie in dienst. Zoo'n trouw familie- stuk moet zelfs in de dagen onzer overgroot- moeders al een bijzonderheid geweest zijn, hoeveel te meer dan in dezen tijd van veran- derlykheid en veel-eischendheid by dienst- boden, zoowel als bij meesters en meesteres- sen". EEN MERKWAARDIG GEVAL VAN ZELFMOORD. Maandagochtend heeft de directeur van een dynamietfabriek in Oostenryk op een ietwat ongewone wyze zelfmoord gepleegd. Hy had zich een dynamietpatroon, voorzien van een lont, om het lijf gebonden en daarop de lont aangestoken. Daar de man die 57 jaar oud was voor zoover men weet, geen enkele reden tot zelfmoord had, vermoedt men, dat hy in een vlaag van zinsverbijstering heeft gehandeld. DE SOWJETSKI SJEWER TEREUHT. Naar Wolff uit Moskou meldt, is de beman- ning van het vliegtuig Sowjetski Sjewer te recht. Het vliegtuig heeft den 22 Augustus in de nabijheid van de baai van Koljotesjin averij opgeloopen. De bemanning is te voet 300 K.M. teruggeloopen en aan de kust van de ijszee door het stoomschip Stawropol opge nomen. Krasinski, de vlieger, en zijn meca- nicien zijn naar het vliegtuig teruggekeerd. Gelijk wy verleden week gemeld hebben was het toestel het laatst gezien den 18en Augustus toen het de Stawropol passeerde. De Sowjetski Sjewer was 31 Juli van Wladi- wostok vertrokken op een transarctischen tocht, die te St. Petersburg had moeten ein- digen. Men was zich over het lot der opva renden reeds ongerust beginnen te maken en de sowjetregeering had reeds 2000 roebel uit- geloofd voor het opsporen van het verrniste vliegtuig. Een groote tank, die van de manoeuvres in Sussex terugkeerde, liep, bij het dalen van een heuvel te Wanborough, wat al te hard. De bestuurder raakte de controle over het gevaarte kwijt en de tank beschreef een zig- zaglyn naar beneden en kwam in botsing met een auto, waarin twee dames en een heer ge- zeten waren. De auto werd nagenoeg verbryzeld en een der dames geraakte onder den wrakhoop be- klemd. De tank moest worden opgevijzeld om haar te bevryden. Zij moest in het ziekenhuis te Guilford worden opgenomen. De beide an- deren kwamen met den schrik vrij. EEN 70JARIGE TER DOOD VEROORDEELD. Na een proces, dat twee dagen geduurd heeft, heeft de juryrechtbank te Lyck, den bijna 70jarigen grondeigenaar Johann Se- browski, woonachtig in het district Lyck, we- gens moord ter dood en tot de gewone bijko- mende straffen veroordeeld. Sebrowski had vorig jaar zyn echtgenoote geworgd. DE VERDWENEN PREDIKANT IN HET VADERLAND TERUG. Hutchinson, de verdwenen predikant van Doddinghurst, is Zaterdag uit Canada in het vaderland teruggekeerd. Bij zijn aankomst te Liverpool ge'interviewd verklaarde hij, dat hy nog denzelfden avond naar zijn voormalige standplaats zou terugkeeren. Hij beriep er zich op, dat hy als Britsch burger, op grond van de Britsche vrijheid, gaan mocht wan- neer, waar en hoe hy verkoos. VERBRAND DOOR BENZINE. De Parysche correspondent van de Maas- bode meldt: In de Rue de Varenne alhier is Maandag ochtend bij 'n kapper een meisje van 22 jaar, dat bezig was gordynen met benzine schoon te maken, levend verbrand, voordat men haar te hulp kon komen. Een werkster, die by haar was, werd zeer ernstig gewond en ligt in het ziekenhuis. De kapper en andere personen moesten het vreeselyk tooneel machteloos gadeslaan, daar Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver- zacht en geneest men snel met Doos 30 en 60 ct. PUROL een bus met benzine, die op den grond stond, ontplofte en het achtergedeelte van den win kel in lichte laaie zette. Toen de brandweer kwam, vond zij slechts een verkoold lijk. Bij St. Remy-Blarzy groeven drie broers, jonge menschen van 15, 18 en 27 jaar oud, een kuil. Doordat de aarde in beweging geraakte, werden zij alle drie bedolven. Toen men hen uitgegraven had, bleken zij reeds te zijn over- leden. TWEE PERSONEN DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Naar de Montag meldt, is Zondagmiddag in de telefoonfabriek Berliner A. G. in Steg- litz een ernstig ongeluk gebeurd. Aldaar kwamen de 42jarige technicus Paul Krause uit Lichtenberg en de 41jarige smid August Rutzen uit Weissensee, met den sterkstroom- leiding in aanraking en werden op slag ge dood. DE VERDWENEN MINISTER. Uit een meertje in den Schlossgarten van Schwerin is Zondagochtend het lijk opgehaald van ministerial direktor BrUckner, oud-minis- ter van justitie van Mecklenburg Schwerin, die sinds verleden Dinsdag spoorloos was ver dwenen. Uit het onderzoek is gebleken, dat hij zelf moord heeft gepleegd onmiddellijk nadat hij door den rechter van instructie was gehoord. Hij heeft zich een kogel door den slaap ge schoten en daarby klaarblykelijk in het water gevallen. Hij was door een neef beticht van zekere handelingen met een minderjarig nich- tje. In werkelijkheid was dit nichtje 23 jaar die aan haar oom talrijke minnebrieven had geschreven. Hij leefde in onmin met zijn familie en was aangesloten bij de democra tische partij. Zaterdagochtend is de moordenaar Hopp opnieuw aan een verhoor onderworpen. Hy verklaardde, dat hij zonder vaste plannen in de coupe tweede klasse was gestapt. Daar zag hij een heer bewusteloos op de bank liggen. Daar hij argwaan koesterde, dat hier een mis- drijf was gepleegd, welke argwaan nog werd versterkt door 't feit, dat 'n vreemdeling zich opvallend snel uit de coup6 had verwyderd, trok hij zijn revolver en naderde den op de bank liggenden heer. Toen hij nu met de hand, waarin hij den revolver had, den be- wustelooze wilde omkeeren, zou per ongeluk een schot zijn afgegaan, dat den heer Nord- mann doodde. Hopp ontkende ten stelligste, dat hy den doode reeds eerder herkend zou hebben. Van moord met voorbedachte rade is volgens hem in geen geval sprake. Deze verklaringen wijken geheel af van die, welke de verdachte vroeger heeft afgelegd. Uit Mainz wordt nader gemeld, dat het vaststaat, dat Hopp na den moord op direc teur Nordmann nog eenige andere misdrijven heeft gepleegd. Men heeft op hem vier ringen gevonden. Verder een medaillon met eeh kostbaren briljant, In een portefeuille heeft men foto's en brieven gevonden, die mogelyk dienst kunnen doen om deze laatste zaak op te helderen. In La Clarence, gelegen in het district Saint Omer had een mynwerker onaange- naamheden met zijn vrouw, die zulk een om vang aannamen, dat hij besloot te scheiden. Zyn familieleden waren er zeer tegen, maar hij zette zijn zin door. Nieuwsgierig, hoe zijn iamilie na zijn besluit tegenover hem stond, besloot hij de volgende lugubere grap uit te halen. Hij zond een telegram aan zijn fami lieleden, dat hij gestorven was tengevolge van een mijnongeluk. Natuurlyk verwachtte hij, dat zij op zijn begrafenis zouden komen. Twee dagen later versohenen inderdaad ;enige leden van zijn familie in rouwkleeren n met kransen. Een groote verrassing .vachte hen, want hij, dien zij gestorven waan- den, kwam hun in levende lyve tegemoet. Wat nu te doen met de kransen? Een lid der familie stelde voor deze neer te leggen op het oorlogsmonument van het dorp. Dit werd gedaan, waarop alien in een eenigszins slecht humeur wegtrokken,, in het gevoel, voor niets ooveel geld te hebben uitgegeven. RIJKE NEYV-YORKSCHE NEGER ONTVOERD. Vier blanken hebben Vrydagavond Kaspar Holstein, een rijken neger, ontvoerd. Zij gre en hem, terwijl hij even na middernacht zyn woning verliet, die gelegen is in de omstreeks dat uur nog zeer drukke New-Yorksche wijk Harlem. De bandieten wierpen Holstein in een auto en reden in voile vaart weg. Hoewel de chauffeur van Holstein hen nazette in den grooten auto van zyn meester, kon de limou- ine de straathoeken niet zoo snel nemen als de ontvoerders in hun kleinen wagen, zoodat hy spoedig het spoor byster raakte. De ontvoerders hebben met een club, waar van Holstein president is, getelefoneerd en een Josgeld geeischt van 17.000 dollar, dat zij later verhoogden tot 50.000 dollar. (Buiten verantwoordelykhedd der Redactie. i Zaamslag, 25 September 1928. Geachte Redactie, Ik lees onder rechtzaken vechtparty te Zaamslag in Uw blad, dat de heer Mr. Diele- man van meening is, dat het zeer wenschelijk zou zijn verschillende muziekgezelschappen in Zeeuwsch-Vlaanderen tot hooger zedelijk peil op te voeren, zulks in verband met de in deze gemeente op den avond van den 9 Juli 1.1. plaats gehad hebbende vechtparty. De heer Mr. Dieleman trad in deze zaak op als verdediger voor die vechtersbazen en was dus aangewezen om te trachten hen uit de gevangenis te houden, althans de straf zoo licht mogelijk te doen zijn. Het spijt mij echter dat de verdediger het zedelyk peil der muziekgezelschappen by deze gelegenheid in gedrang heeft gebracht. Toegestemd dat het wellicht mogelijk is het zedelijk peil hooger op te voeren, weet ik zeker dat ik namens het overgroote deel der bevolking van Zaamslag spreek, als ik schryf dat het zedelijk peil van het muziekgezelschap niet zoo laag staat en niets uit staande had met de ook door mij verfoeide vechtpartij, maar dat er immer in eene gemeente helaas ongelui zijn die elke gelegenheid aangrijpen om elkander eens af te drogen en daar in zeker opzicht trots op gaan. U mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. J. STOLK Lzn., Voorz. der muziekvereeniging te Zaamslag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2