ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8277. Woensdag 26 September 1928. 68e Jaargang. Eerste Blad. E. H. Kantoorhouders ABONNEMENTSPRIJS: FXTJILLKTOH. BINNENLAND. De innemende Landlooper BUITENLAND. Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige landen 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bi) vooruitbetaling. Dit blad versehijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. Onze abonne's in 'het Buitenland worden dringend verzochthet verschuldigde abonnementsgeld voor 15 October in te zenden. Bij niet- ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het Buiten land worden slechts aangenomen bij vooruitbetaling. DE U1TGEEFSTER. De abonne's van 'het Gei'llustreerd Zon- dagsblad, welke het blad per post ontvangen, worden ver- zocht hun abonnementsgeld voor 1 October a.s. in te zenden, daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE U1TGEEFSTER. worden verzocht het abonnements geld over het 3e kwartaal 1928 van de Ter Neuzensche Courant, voor 1 October in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op dat wij bij terug- ontvangst van eene onbetaalde kwi- tantie onmiddellijk de toezending van het blad zullen staken. DE UITGEEFSTER. HINDERWET. door E. J. RATH. 33) (Vervolg.) ,,Het spijt me, dat ik me tegen je moet verzetten", zei hij. Niettegenstaande de hevige beroering in haar binnenste was Hilda kalm qenoeq om te begrijpen, waarom Rawlins in stae^t was zijn eigen zin door te zetten. Hij had een ontstellende hardnekkigheid, waar- door hij weerstand nog meer over het hoofd zag dan overwon. ,,Maar je kunt het niet doen, Rawlins. Zie je dan niet in, dat het onmogelijk is?" ,,Ik zal verschrikkelijk voorzichtig zijn, Zei„Je begrijpt het niet. Het personeel al leen al „Laat dat maar aan mij over. Ze keek hem wanhopig aan. ,,Dat komt allemaal wel in orde zonder veel moeite," vervolpde Rawlins. ,,Ik kan je bijna zeker beloven, dat je er geen last van zult hebben." „Ik Ze zweeg, begrijpend, hoe vruchteloos haar woordem zouden zijn. ,,Dan moet ik de reden weten." „Het wordt al laat," zei hij; „en morgen zullen we het druk hebben. Hij keerde zich om en liep weg, maar Hilda klampte zich krampachtiq vast aan wat ze haar plicht achtte. „Rawlins, doe het niet. Ik ik smeek het je." ri Maar hij schudde het hoofd ten teeken, dat ze zich die vernedering kon besparen. „Vannacht zal ik nog in de garage sla- DE KONINKLIJKE FAMILIE IN AMSTERDAM. Maandagochtend hebben de Koningin. de Prins en de Prinses een bezoek ge- iracht aan de nieuwe torpedojagers De ■iuijter en Evertsen, welke morgen naar Indie zullen vertrekken. Ze lagen nu ge- meerd aan de iDe Ruijterkade. H.M. wenschte de bemanning een voorspoedige reis toe, waarop een driewerf „Leve de Koningin!" werd aangeheven. 's Middags werd een bezoek gebracht aan de Nederlandsche Bank, waar achter- eenvolgens werden bezichtigd: de klui- zen, het drukken van de laatste handtee- cening op de bankbiljetten, het waarde- oos maken van bankpapier, de goudkluis, de remise voor goudverzend'ing, de zilver- kluis, de bankbiljettenkluis, en daarna de kantoorlokalen van de verschillende af- deelingen. Aan het diner ten paleize waren civiele en militaire overheidspersonen genoodiqd. Voor Dinsdagmorgen stond op het pro- gramma een bezoek aan volkstuintjes en schoolwerktuinen. Voor Dinsdagmiddag een groote rondrit per auto. KERKTELEFOON. In het jaarverslag P., T. en T. lezen we onder telefoondienst o.a. dat het beschik- baar stellen van rijksgeleidingen voor kerktelefonen ten behoeve van hen, die door bijzondere omstandigheden gods- dienstoefeningen thuis wenschen te vol- gen, onderging in 1927 een gestadige uit- breiding. In 51 plaatsen werd totaal hier- voor 122.944 M. rijksdubbelgeleiding in gebruik gegeven. EMIGRATIE VAN LANDARBEIDERSGEZINNEN NAAR FRANKRIIK. De regeeringscommissie-Van Rappard, voor de emigratie van landarbeidersgezin- nen naar Frankrijk, heeft in haar laatste vergadering besloten, in overleg te treden met de Fransche regeering inzake de aan- stelling van een ambtenaar (interprete) in Zuid-West-Frankrijk, die tot taak zal krijgen, de reeds geemigreerde gezinnen met raad ter zijde te staan en verder de commissie van advies te dienen inzake ge- schikte deelbouwboerderijen (metayeries). Zooals bekend, is het toch de bedoeling, dat de geemigreerde landarbeiders geen loonarbeiders blijven, maar pachters of deelbouwers worden. Eenige gezinnen zijn dezen herfst reeds als deelbouwers ge- plaatst. Intusschen zullen verdere resul- taten eerst worden afgewacht, voordat emigratie van een nieuwe groep landarbei ders naar Z. VA brankrijk zal worden bevorderd. DE ZILVERBONS VERDWIJNEN De directie van de Nederlandsche Bank acht het om tal van redenen zeer ge- wenscht, dat de zilverbons spoedig defini- tief verdwijnen. Hiermede heeft de Min. van Financien zich vereenigd. Het is in verband hiermede, dat op het muntpro- gram voor 1929 de aanmunting voorkomt van f 20 millioen aan rijksdaalders. Indien deze voorraad in 1929 ten voile gereed- komt zal in 1930 wellicht nog f 10 mil lioen aan rijksdaalders moeten worden vervaardigd. Een hoeveelheid van f a millioen aan rijksdaalders wordt n.l. voor- pen zei hij. „Dan kunnen we morgen mijn rommel verhuizen. Wat?" riep ze verschrikt uit. "Het komt er niets op aan, welke lo- geerkamer ik krijg. Ik ben nogal gemak- kelijk te voldoen. Goeden nacht, Hilda. Machteloos leunde ze tegen den pilaar, terwijl hij het terras afliep, het grasveld overstak en verdween in de duisternis. Hij zou het natuurlijk doorzetten; ze zag nu in, dat ze het van dem beginne af ge- weten had, Hij beheerschte de heele sy tuatie, Hij zou het bedrog volhouden, wie weet hoe lang. Ze konden niets beginnen. Ten slotte zou alles uitkomen. Het zou een ramp zijn en de familie zou hope- loos medeplichtig zijn. De schaduw, die onheilspellend lag over Kilbourne Heights omvatte ook haar, totdat het was alsof ze zou stikken onder den zachten, meedoo- genloozen druk. E,n wonder boven wonder ze was blij, dat Rawlins bleef. XVIII. Mevrouw Kilbourne zat langzaam haar ontbijt op te peuzelen. Ze was voorzich tig in haar doen, want ze wist niet of ze ontsteld of zegevierend moest zijn. Her- haaldelijk keek ze over de tafel heen naar Henry Kilbourne, als om eenige aanwijzing te vinden voor haar cjevoelens. Ze werd er niet veel wijzer door, hoewel het haar toch in zekeren zin gerust stelde te zien, dat hij zijn spek en eieren met den gewo- nen eetlust verorberde. Hij had s ochtends altijd een gezonden trek. „Het is waarschijnlijk onze eigen schuld", zei ze polsend. ,,Wat bedoel je", vroeg hij zonder op te zien. .Rawlins, natuurlijk." loopig voldoende geacht om te kunnen overgaan tot geleidelijke intrekking der zilverbons en ter voorziening in de geble- ken behoeften der circulatie. GEHEIME RADIOTELEFONIE. Naar Aneta meldt, zijn de proeven, door de P. T. T. te Bandoeng met de z.g. aeheime telefonie, een uitvinding van den heer Van Druten, genomen van eind Augustus j.l. af tot heel en, volkomen mis- lukt. LEPROZEN IN VERZET TE AGOESAN. De fungeerend controleur van Blanke- djeren vernam uit Kotaradja, dat de le- prozenkolonie Agoesar, in de onder- afdeeling Gajoelos, zich ten doode wijdde. Onder militaire dekking ging hij met de familie van de lepralijders er heen. In weerwil van alle pogingen om de lepra lijders, waaronder enkele vrouwen waren, te kalmeeren, vielen 29 leden van de ko- lonie den controleur en de militairen met lansen en messen aan. Er moest van de wapens gebruik gemaakt worden. Zes mannen en vier vrouwen werden gedood en twee vrouwen en twee mannen ge- wond. Aan de zijde van de militairen wa ren geen verliezen. De rust is weer her- steld. De assistent-resident van de Gajoe- en Alas-landen stelt persoonlijk een on- derzoek in. ONTWAPENINGSMOEILIJK- HEDEN. Het slechte humeur van Amerika over de Engelsch-Fransche schikking over kruiser- en duikbootpolitiek gaat, schrijft de N. R. Crt., als een verkillende bries het antwoord van Washington over den Atlantischen Oceaan vooruit. Men heeft reeds cntstemming aan Amerikaanschen kant meenen op te merken in de terug- houding die Kellogg bewaarde toen hij naar Parijs overkwam ym het Pact tegen den oorlog te teekenen, dat toch een triomf voor zijn beleid was en alleszins aanleiding ware geweest voor een klin- kende toespraak bij het ten doop houden van een veelbelovend wicht. Kellogg liet het aan Briand over er iets vriendelijks over te zeggen, maar ook de Fransche minister was, wellicht onder den invloed van de Amerikaansche koelheid, niet op zijn best. Heel anders in elk geval dan na de toelating van Duitschland als lid van den Volkenbond te Geneve en na Locarno, Daarna kreeg Enqeland stof tot nadenken toen Kellogg op de terugreis de Engelsche kust vooroijvoer voor een be zoek aan Ierland. Of het antwoord echter wel zoo on- vriendelijk zal zijn, als het zwellend ge- rucht het maakt, moet in twijfel getrok- ken worden. De onaunstigste prognose is, dat Amerika tegelijk zou bekend maken dat het weigert om aan de ontwapenings- conferentie, die in de maak is en vooreerst nog wel in de maak zal blijven, deel te nemen. Voor zulk een opzettelijke on- hoffelijkheid bestaat immers geen reden. Amerika kan zijn afkeuring over de rege- ling uitspreken, waarbii Engeland zich vrijheid bedingt voor het bouwen van kleine kruisers en Frankrijk voor het op stapel zetten van talrijke kleine duikboo- „0! Daar hoef je mij anders niet de schuld van te geven. Ik ben er niet mee begonnen." ,,Maar kan het je niet schelen? ,,Neen! Gaat mij niet aan.' Dat nam haar een pak van het hart, maar toch kon ze de zaak met met rust laten. Haar geweten moest geholpen wor den. „Maar er zijn zooveel onvoorziene ge- volgen mogelijk, Henry „Het was gokken." ,,Ik ben er niet zeker van, dat ik goed gehandeld heb „Je hebt het zelf aangehaald' zei de heer Kilbourne, toen ze zweeg. „Laat je je nu op je kop zitten?" Hilda zit er vreeselijk over in." Hij keek zijn vrouw even aan en grin nikte toen tegen zijn kop koffie. „Ze kan ieder oogenbiik in haar schulp kruipen," zei hij. Mevrouw Kilbourne fronste de wenk brauwen en zuchtte. Dikwijls wenschte ze, dat haar man wat minder studentikoos sprak. ,,Ik weet niet zeker wat we moeten doen", zei ze peinzend. ,,Wat lijkt jou het beste, Henry?" ,Je wil mijn oordeel weten, he?" ..Natuurlijk." ,,In den piepzak, he? ]e hebt ook mijn oordeel niet gevraagd, voordat je hem op nam." Ja, maar toen ]a toen", sprak de heer Kilbourne „Het is al lanq goed. En hier heb je mnn oordeel. Ik vind het een verdraaid goe den mop tegenover ons. .Henry Maar Henry stond al op, aangezien er qeen spek en geen eieren meer te verwer- ken waren. Hij liep de hal door, waar hij ten, en weet dan, dat die regeling te niet wordt gedaan, want Engeland en Frank rijk hebben duidelijk te verstaan gegeven dat zij haar niet tegen den zin van de Ver- eenigde Staten willen doorzetten. Het overleg kan dan verder gaan tot men het mogelijk nog eens wordt, maar het is nog veel te vroeg voor Washington om te zeggen, dat het geen deel aan de ontwa- peningsconferentie zal nemen, aan welker voorbereiding het totdusver mee heeft ge daan, en dat het nu voortaan een vloot- politiek op eigen hand zal volgen. Dat de rneest pessimistische geruchten over den inhoud van het antwoord juist door de pers van Hearst verspreid worden, die de sterkste voorstandster is van Amerika's isolement en afzijdigheid tegenover Euro- pa, geeft te denken. De berichten in de Parijsche pers op het oogenbiik over het beloop van de Russische manoeuvres maken het echter weer eens duidelijk, waarom Engeland zoo schoorvoetend in het ontwapeninqs- probleem te werk gaat. Aan Worosjilof, den volkscommissaris van oorlog, wordt, na de inspectie van de troepen die aan de manoeuvres bij Kief hebben deelgenomen, de verklaring in den mond gelegd: ,,Gij zijt ons antwoord aan Chamberlain!" Het heet, dat de Sowjet-regeering het besluit heeft genomen, een groot aantal nieuwe bombardeervliegtuigen te bestellen en de onderzoekingen in de regeeringslaborato- ria betreffende vergiftige oorlogsgassen met kracht voort te zetten. Daardoor moet Engeland ook het gevoel krijgen, dat het even goed een veiligheidsvraagstuk leeft als Frankrijk, en dit moet een van de redenen geweest zijn, die beiden weer nader tot elkaar gebracht hebben dan sedert het einde van den oorlog het geval was geweest. In deze omstandigheden can men maar langzaam vorderen met alle beraadslagingen over beperking van oorlogstoerustingen, maar toch mag men hoop houden. dat het antwoord uit Was- lington niet den pas zal afsnijden voor verdere deelneming van de Vereenigde Staten aan het zoelcen naar oplossingen. DE WERVELSTORMEN IN WEST-INDIE. Volgens een telegram van den gouver- neur van Guadeloupe heeft de tornado op Guadeloupe aan 1270 menschen het leven gekost. Het opruimingswerk is nog in vol- 'en gang. De arbeid is gedeeltelijk hervat. 500.000 POND STERLING VOOR LIEFDADIGHEID. Bernhard Baron, de voorzitter van een welbekende Britsche tabaksfirma, die reeds in totaal 1.25 millioen pond sterling (fl5 millioen) aan instellingen van lief- dadigheid heeft geschonken, heeft op- nieuw een som van 500.000 pond sterling gereserveerd ten behoeve van ziekenhui- zen en tehuizen voor weezen en mismaak- te kinderen. Van de opbrengst van dit kapitaal zal 75 procent aan christelijke en niet op godsdienstige leest geschoeide in stellingen en 25 procent voor ]oodsche in stellingen op Baron's verjaardag ter hand worden gesteld. Bernhard Baron, die 78 jaar oud is, is van Fransche afkomst. Hij werd in Rus- land geboren, doch liet zich reeds vele jaren geleden in Engeland naturaliseeren. Verleden jaar schonk hij 180.000 pond sterling aan instellingen van liefdadigheid. een langen jongen man tegen kwam in tenniscostuum. Morgen, Rawlins", zei hij. „A1 ont- beten?" ,,Nog niet. Ben ik laat?" vroeg Rawlins. „Vroeg genoeg. Mijn vrouw is nog aan tafel. Ga je gang maar en laat Grosvenor je brengen wat je wilt." Daarna stapte de heer Kilbourne met een plechtig gezicht, dat alles en nog wat kon beduiden, het terras op om wat te rooken. Rawlins liep de ontbijtkamer binnen Zoodra mevrouw Kilbourne hem zag. werd ze zenuwachtig bedrijviq. Grosve nor, die op hetzelfde oogenbiik binnen- kwam, liet een glas vallen, dat rinkelend aan scherven viel. Rawlins boog met een ietwat spottende hoffelijkheid, ging aan tafel zitten en be- gon onmiddellijk een gesprek over een paar Vlaamsche gaaien, die duchtig te keer ginqen op het grasveld achter het huis. Blijkbaar had hij verstand van vo- gels, wat mevrouw Kilbourne als een goed teeken beschouwde, niettegenstaande het feit, dat hij waarschijnlijk al die kennis vercjaard had door in do opon lucht to slapen, na een dag rondzwerven. Toen Hilda binnenkwam, stond me vrouw Kilbourne op. Als Hilda verbaasd was, hield ze zich kranig. Als het ook maar een oogenbiik in haar opgekomen wes niet te willen ontbijten, verwierp ze die gedachte onmiddellijk weer, dank zij de tegenwoordigheid van Grosvenor, die bij het buffet stond, met een uitdrukkinq van verheven ongenaakbaarheid op zijn onbewegelijk gezicht. Goeden morgen", zei Rawlins; hij stond op en bleef staan, totdat ze was gaan zitten. .Goeden morgen." GROOTE DROOGTE IN DE ARDENNEN. De aanhoudende droogte heeft tot ge- volg, dat in de Ardennen talrijke water- bronnen beginnen op te drogen. In ver- scheidene dorpen wordt het water reeds gerantsoeneerd. Sommige bewoners moe ten het door hen benoodigde water van afstanden van 2 a 3 K.M. gaan halen. TER NEUZEN, 26 SEPT. 1928. R. H. B. S. TER NEUZEN. Bij Kon. besluit is aan mej. M. Nolting, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als leerares aan de R. H. B. S. te Ter Neuzen, en is als zoodanig tijdelijk be- noemd mej. C. A. Sti'obe te Rotterdam. GEREF. KERK. Ds. W. Sieders, em-predikant der Geref. Kerk van Vlaardingen, hoopt Don- derdag 11 October a.s. te herdenken, dat hij 60 jaar geleden het predikambt aan- vaardde te Axel. Hij stond vervolgens te Herwijnen (1871), Enkhuizen (1873) en Vlaardingen (1880), waar hij na 54jarige ambtsbediening op 30 Nov. 1922 eervol emeritaat verkreeg. De toen reeds 77jarige prediker ging toen nog geregeld aes Zondags Geref. kerken elders dienen. Tot Januari 28 heeft de lcrasse grijsaard dat volaehouden. Van tijd tot tijd gaat hij nog te Vlaardin gen voor. Ook op Zondag 14 October a.s. hoopt hij daar nog in den dienst des Woords voor te gaan, al is het niet zijn voornemen alsdan een gedachtenisrede te houden. Op 17 October wordt hij 83 jaar. UITSLAG A.V.R.O.-VERKIEZING. Blijkens een door het bestuur van de A.V.R.O. ontvangen verslag van de com missie van stemopneming is de uitslag der vemming dat voor Zeeland de navolgen- 4e personen zijn gekozen als leden van le afdeelingsbesturen: Mr. J. Adriaanse, advocaat en procureur, Oostkapelle, Huize „Va: ".a", Middelburg; mevr. H. BrandBekker, muziekleerares, Vlissin- qen; Mr. H. Pleijte, griffier der rechtbank te Middelburg, Middelburg; Jac. Y/elle- man, burgemeester te Krabbendijke; C. de Wolff Jr., boekhouder te Oostburg. SAS VAN GENT. Geslaagd voor het diploma B voor landmachinist, de heer J. Aarsen, alhier. Gevoelig verlies. Ondanks het groote succes, dat de groep Russische ruiters op de Wielerbaan mocht oogsten. heeft men toch de treurige on- dervindinq moeten opdoen, dat het niet al gcud is.' wat blinkt. Zij hebben n.l. het veilies te betreuren van een hunner beste paarden. In den nacht van Zaterdag op Zondag was er onder de paarden in den stal een hevige vechtpartij losgebroken. Zonder dat een der oppassers het heeft kunnen verhoeden ontving een der dieren van zijn buurman zocdanigen klap tegen het achterbeen, dat het dier te gronde is qevallen. Ingeroepen veeartsenijkundiqe hulp mocht niet meer baten. De behande- lende veearts verklaarde, dat het beest on- geneeslijk was en afmaken de eenige uit- komst. Op gtond van dit advies is het toen aan Hiermee was de teerling geworpen en Rawlins begreep het. Hij wist nog niet, hoe dit alles zou afloopen, maar er was weer een crisis doorstaan. Toen Grosve nor in de dienkamer verdween, keek Hilda op. ,,Weet vader hiervan af?" vroeg ze. ,,Ik ben hem teqengekomen in de gang". Hilda knikte. Op het oogenbiik had ze van dien kant niets te duchten. Ze keek verbaasd naar Rawlins' kleeren. ,,Ik zal het je uitleggen", zei hij. ,,Het was onvermijdelijk, dat alles zoo zou lcopen. Je hebt me gisteren nogal royaal geld gegeven. Je hebt het zelf misschien niet eens nageteld. Ik kon er van alles voor k'oopen. ik heb natuurlijk niet alles betaald, maar ik ben er toch een heel eind mee gekomen. De rest heb ik laten op- schrijven." Sprakeloos van verbazing keek ze hem aan. Niet, dat ze een oogenbiik aan zijn woorden twijfelde, want het was blijkbaar maar al te waar, maar toch stond ze ver- steld. ,,Zelfs een klucht moet aangekleed wor den", zei ze. >t „Of een society-stuk.' In haar hart was ze blij, dat hij er net- jes uitzag. Anders was het nog ondraag- lijker geweest. .,Moet ik met je moeder spreken over mijn kamer?" vroeg hij. Dat had ze heelemaal vergeten en het kwetste haar opnieuw. Maar sedert den vorigen avond had ze geleerd geen noode- loozen weerstand te bieden. ,.Je hoeft er moeder niet mee lastig te vallen", zei ze, „de butler zal er voor zor- gen." Op datzelfde oogenbiik kwam de butler te voorschijn uit de dienkamer. (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE COURANT i:rj|jiiN»i<iiMT'BiiT(gi'iiTinwrTiii nB^Ti—i'W<n>~irBniTni^-T^r""r^-riiirfrTriirr"r'Ti1 w mi ■■i—iiiwnil_- Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente- Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van ADRIA.AN DE JAGER te Ter Neuzen, om ver- gunning tot het plaatsen en in werking brengen van een amandelmachine met een electro-motor van P.K., in zljn bestaande broodbak kerij, in het perceel kadas- traal bekend in Sectie L No. 766. Op Maandag 8 October a.s., ties namiddags dne unr, zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichter.. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagenvoor het bovenge- melde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis rumen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudents niet tot beroep gerechtigd zijn, zij, die niet overeen- komstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten Ter Neuzen, den 24 September 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd^ J. HUIZ1NGA, Burgemeester, B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1