ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBIAD VOOR ZEEUWSCti VLAANDEREN. en Groot Gala-Ruitarteest 8275 Vrijdag 21 September 1928 68e taargang Tweede Blad. Uitloting uPldlesning. Wielerbaan Sasvan Sent A80NNFMEN TSPRUS: BINNENLANP. BUITENLAND. 1 Ojiguiten Kozakken 8POHT, Burgemeester en Wethouders van TER NEUZ BN brengen ter kennis van belang- hebbenden, dat van de leening groot 17500,- aangegaan in 1906, krachtens het desbetref- fende raadsbesluit, alsnog zijn uitgeloot de aac deeSen 15 en 28. De aandee'en zijn aflosbaar 1 October a.s. ten kantore van den ontvanger dezer ge- meente, bij de Atns'erdanische Bank te Amsterdam en bij Julius Oppenheim's Bank te Gsoningen. Ter Neuzen, den 20 September 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j. HU1Z1NGA, Burgemeester. B. 1. ZONNEViJLLE, Secretaris. \rGEZONDEN MEDEDEELINGEN INGEZONDEN MEDEDEELINGE' TERREIN ZONDAG 23 September MAANDAG 24 September TER NEUZEN, 21 SEPT. 1928. <t+ CO U RANT - tj.r i\ 1 rt—n - "iA i f _....-■ i, ni- I,, ,i ,i Binnen Ter Ncuz^°efrJ^°^25, landeZ/S m^'nden'fr.Hpe^pos/ Ahonnementen voor het buitenland allecn bij v Dit Wad verschijnt fcdcrsn Maandag-. Woensdag- *n "'T-ijdagavond. Voor Belgie en Bij vooruitbetalinq fr. per post f 6,60 per jaar ooruitbetalinq. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Bij den aanvang van de vergadering van, hedenmiddag aanvaardde de voorzitter jhr. mr. Ruijs de Beerenbrouck zijn taak met een rede, waarin hij wees op de verkeerde opvat- ting bij sommige leden, dat de werkzaamheden der Earner eerst weer ter hand genomen zou- den worden na den derden Dinsdag in Septem ber. Dit geldt echter alleen voor openbare ver- gaderingen, niet voor den arbeid in het alge- meen. De voorzitter bracht voorts dank voor den steun, hem gegeven in de afgeloopen drie jaren, dat hij de leiding der werkzaamheden had. Dit vie.de jaar zal aan den arbeid der le den hooge eischen stellen, weshalve hij een be- roep deed op hun zelfbeperking. Benoemd tot leden der vaste commissie voor de buitenland- sche zaken worden de heeren Heemskerlc, No lens, Merchant, Schokking, Vliegen en Knot- tenbelt en tot leden der vaste commissie voor de staatsuitgaven de heeren Aalberse, Van Vuuren, Vliegen, Oud, Van Boetselaer, Van Gijn en Schouten. WACHTGELDERS. Op viagen van het Tweede Kamerlid, den heer Braat, luid'ende: Is de minister bereid de redenen op te ge- ven, waarom enkele groote steden niet ver- plicht worden om wachtgelders bij het onder wijs te benoemen, terwijl vele kleine gemeen- ten, die, evenals zij, ook geen wachtgelders le- verden, daartoe wel veiplicht" worden? Is Zijn Excellentie bereid om in dezen stad en dorp gelijk te stellen? heeft de minister van Onderwijs, Kunstsn en Wetenschappen geantwoord: In het algemeen bestaat er geen wetteljjke verplichting voor de gemeenten tot het benoe men van wachtgelders bij het onderwijs. Alleen met betrekking tot de aanspraak op de in art. 56 der Lager Ond'erwijswet bedoelde rijksver- goed ng bevatten het vierde en het vijfde lid van dat wetsartikel ten deze eenige bepalingen. Voor de tospassing dezer bepalingen wordt geen onderscheid gemaakt tusschen stad en dorp. STENHUIS NIET LANGER IN DE S.D.-FRACTIE. Dinsdag had, zoo meldt Het Volk, een ver gadering van de Soc. Dem. Tweede Eamerfrac- tie 'plaats, waarin de kwestie-Stenhuis is be- sproken. Aangezien partijgenoot R. Stenhuis gewei- gerd heeft, gevolg te geven aan den w-ensch van het partijbestuur en van den partijraad, dat bij zijn kamerlidmaatschap zou neerleggen, nam, zoo meldt het blad, de fractie overeen- komstig de haar door de vergadering van den partijraad op 9 September 1.1. gedane uitnoo- diging het besluit, R. Stenhuis van heden af niet langer als lid der fractie te beschou- wen Van dit besluit is aan het partijbestuur, aan R. Stenhuis en aan den voorzitter der Tweede Earner mededeeling gedaan. POSTVLIEGTUIGEN NAAR IN Die, Gisteren is van Schiphol, onder zeer groote belaugstelling het tweede postvliegtuig naar Indie vertrokken. Met een tusschenlanding te Neurenherg arriveerde het te 14,56 te Boeda- pest. Het eerste de vorige week vertrokken vliegtuig was gisteren te Calcutta aangekomen en h?i,d daar de post voor Rangoon afgeleverd. Met het tweede vliegtuig werden gisteren vervoerd 24 zakken luchtpost, met een totaal gewiclit van 197.38 E.G. bruto en 190.12 E.G, netto. Hiervan waren 16 zakken bestemd voor Baiavia met een brutogewicht van 158.28 E.G. en netto 152.84 E.G.). De zendingen hevatte 9396 brieven (waarvan 955 aangeteekende3376 briefkaarten (waar van 90 aangeteekende61 drukwerken, 4 mon sters en 17 postvvissels, totaal 12854 stuks. Hiervan waren voor Batavia bestemd 7453 brieven, 2803 briefkaarten, 37 drukwerken, 3 monsters en 14 postwissels, totaal 10310 stuks. DE MILLIOENENNOTA. Daaromtrent schrijft de M. Crt. Allereerst gunstige resultaten van vorige dienst jar en: het overschot van '26 was geraamd op 56.5 millio n; het is echter 68.1 millioen; voor '27 word't het overschot geraamd op 52 millioen en vermoedelijk zal ook '28 met een batig sal do sluiten. wijst voor den gewonen Daartegenover staat 10.3 millioen minder uitgaven voor de staatrschuld, als gevolg van de in '28 aangevangen en voortgezette buiten- gewone aflossing en conversie van Staatslee- ningen. w Voor 1929 word't ten laste van den kapitaal- dienst de 6 pet. Amerikaansche dollarleening van 40 millioen dollar buiteugewoon afgelost. Het perspectief der staatsfinanden. In een speciale beschouwing van den Minis ter van Financier) over het perspectief der staatsfinancien, betoogt deze dat het ook nu ten slotte gelukt is, het normaal accres der uit gaven, dat in het algemeen gezegd kari wor den tegen het normaal accres der midd'elen op te wegen, d >or voortgezette besparrng ruim op te vangen. Ook voor de naaste toekomst zal dit in hooge mate gewenscht blijven. Bovendien behoort in dit verband bedacht te worden, dat de belastingverlaging waar van nu de laatste 5 millioen in de budgetcij fers voor 1929 zijn verwerkt nog allerminst geacht kan. worden tot een bevred'gend emd te zijn gebracht. Verschillende verschijnselen, die ten deele van den hoogen belastingdruk in- vloed ondervinden, o.a. de in ons land heer- schend'e duurte, blijven een bedreiging vormen voor ons economisch leven, dat, gelijk ook uit de nog steeds omvangrijke werkloosheid blijkt, zich slechts moeizaam kan herstellen. Tegen een te groot optimisme zou de Minu ter dan ook willen waarschuwen. Ook voor zoover dit optimisme voeding mocht vinden gelijk nu en dan het geval bleek in gun stige saldo's op den gewonen dienst van ach- teil ggende jaren, Zooals reeds in de millioe- nennota van het vorige jaar werd uiteengez^et, is de raming der middelen in die achterlig- gende jaren meermalen belangrijk overschre- den ten gevolge van het tcenmaals gevolgde stelsel van ramen. Ook de uitkomst van den d'enst van 1927 vertoont daarvan weer d'e spo- ren. D^ch met ingang van 1 Januari 1928 is i met dat stelsel gebroken. Bovendien worden ook de uitgaven thans scherper geraamd. In '27 is ongeveer f27 millioen minder uitgegeven dan op de begrooting was toegestaan. Op zich zelf is dit natuurlrjk een gunstig verschijnsel, dat voor een niet onbelangrijk 1 deel is toe te schrijven aan een verscherpt be- grootingsbeheer en aan allerlei voorzieningen welke ter besparing op de uitgaven getroffen ziin. Het spreekt dan ook vanzelf, dat ook in de toekomst krachtig in die riehting zal moe- trn worden gestreefd. Maar evenzeer spreekt het vanzelh dat, wanneer gedurende enkele jaren longs dezen weg goede uitkomsten be- reikt zijn deze allengs bij de samenstelling der begrooting hun invloed doen gevoelen. Ook in dit opzicht mag op hooge meevallers in de toe komst daarom niet meer gerekend worden. Het komt den Minister dan ook voor, dat, wcl verre van op meergemelde batige sloten over achterliggende jaren onze toekomstige fhmncieele politiek te bouwen, er veeleer aan- leiding bestaat met Mr. Wintgens in de Parlementszitting, waarin destijds het laatste Indische Batig slot behandeld werd te zeg- gen: „Neemt uw hoed af; gij zult het (in dezen vorm) niet terugzien." Zuiderzeewerken. Gebleken is, dat de in '25 gemaakte ramin- gen voor de versnelde uitvoering van de droog- iegging der Zuiderzee, verhoogd moeten wor den. Het hoogere bedrag is nog niet vastge- steld en dus niet op de begrooting gebracht, maar is in '29 wel noodig. Herziening van dc nmbtenaarssalarissen. In de tweede plaats zijn nog geen gelden uitgetrokken voor de technische herziening van de ambtenaarssalarissen, waarvoor de Minister' zich ten vorigen jare bij de memorie van ant- woord op hoofdstuk I bereid heeft verklaara een matig bedrag uit de schatkist beschikbaar te stellen. De kosten van deze herziening kon- den vooralsnog niet in de begrooting worden geraamd ,omdat de destijds gestelde voor- waarde, n.l. een eenstemmig advies van de centrele commissie voor georganiseerd overleg waa.raan gevolg zal kunnen worden gegeven, op dit oogenblik nog niet is vervuld. K»mt een herziening op den aangegeven voet tijdig tot stand, dan zal ook daarvoor een deel van net thans op de begrooting voor 1929 aan- wezige saldo beschikbaar gehouden moeten worden. d'uidelijk geworden dat zij in de twee eerstge- noemde hoofdsteden slecht ontvangen is. Dus kan zij in haar tegenwoord gen vorm geen ba sis vormen en daarom zou .et geen zin h ebb en indien jhr. Loudon nu ma^r deed of hij niets gemerkt had en de voorbereidingscommissie bijeenriep, voor wier verde e beraadslagingen Engeland en Frankrijk de struikelblokken uit zaal, waarin geen plaatsje onbezet was hebben de opgekomenen ten voile genoten van het spel 1 dat gegeven werd In de eerste plaats door i mevr. Van der Wiele als „Aaike Aikes" en j Arie van den Heuvel als de dorpsdokter. i Nevens deze artisten noemen we nog den heer Gaston van der Meulen voor zijn vertolking j van de allerminst dankbare rol van Klaus den weg heeten geruimd .e hebben. De poli- j Eeck, wa'.rmede we overigens niets te kort tieke medewerker van 'e Daily Telegraph schreef juist gisteren: „In officieele kringen te Londen doet men nu moeite om het feit te verhelen dat de Engelseh-Fransche vlootovereenkomst in haar tegenwoordigen vorm dood is." Het ligt dus alleszins vooi- de hand een diplo- matieke conference te Parijs te beleggen om uit te maken, in welken gewijzigden vorm de overeenkomst dan wel een basis voor de voort- zetting van het ontwapemngsdebat zou kun nen vormen. Lord Cushendun is dadeijk tegen jhr. Lou don's denkbeeld in verzet gekomen. De mogend- heden die te Parijs overleg zouden houden, zijn, zeide hij, ook ds onderteckenaarsters van de Washingtonsche overeenkomst voor vlootbe- perking, die automatisch pas in 1931 voor her- z'ening in aanmerking komt, en wat nu voor- gesteld werd was een voorultloopen op zulk een herziening onder andere auspicien. Het argument leek gezocht, gelijk zoo menig ander argument waarmee van Engelsche zijde het ontwapeningsdebat is opgehouden. Enge land en Frankrijk hebben hun vlootovereen komst immers gesloten in de onderstelling dat zij buiten de Washingtonsche overeenkomst om- ging. Zij betreft voornamelijk het kruiser- vraagstuk, dat na Washington hangende is ge- bleven, waarom Amerika de tweede (en mis- lukte maritieme conferentie te Geneve ook bij eenriep. Het is dus niet te begrijpen, hoe een verfatsoeneering van de vlootovereenkomst door de naast betrokken mogendheden om haar tot een geschikte basis voo.- de voortzetting van het ontwapeningsdebat te maken en de be- zwaren van Amerika en Italie ertegen weg te nemen, ooit gelijk kan staan met een vooruit- loopen, op de nieuwe conferentie van 1931. De zaak is aangehoiden tot gisteren, maar het, is te vreezen, dat Engeland's verzet het gezonde denkbeeld van jhr. Loudon, zal blijken getorpedeerd te hebben. DR. BORMS. Gisteren en eergisteren behandelde de Bel- gische Kamer de amnesstevoorstellen, welke naar een speciale j* ve'"onden en tot November verdaagd zijn. In de wandelgangen der Kamer deed na afloop het gerucht de ron- de, dat de Regeering binnen korten tijd zal overgaan tot onvoorwaardelijke invrijhe:d- i stelling van Dr. Borms, teneinde de Vlaamsche natiouallsten een machtig propagandawapen i uit handen te nemen en de politieke atmosfeer eenigszins te zuiveren voor de hervatting der parlementaire werkzaamheden in November. willen doen aan het spel der dames C. Allard er. G. Bauwaert, en der heeren Lode Renders en G. Meijeis, daar zij ongerept medewerkten aan een goed geheel. Het publiek was dan ook 1 allerminst karig met zijn bijvalsbetuigingen en gaf algemeen blijk van bijval bij de bloemen- hulde die aan mevr. Van der Wiele werd ge- schonken^ Donderdagavond was het Concert- en Bioscoopgebouw overvol met foelangstellenden die waren opgekomen om bij te wonen de op- voering van „Het Kwelduiveltje", blijspel in 3 bedrijven. door ,,Het Nieuwe Tooneel" van Gent, bestuurder de heer Schumacher. Het werd een vroolijke avond. De inhoud van dit stuk moge niet diep gaan, daarnaar vraagt men ook niet, als men zich een avond aange- naam wil amuseeren. En daarvoor was volop gelegenheid. ,,Het Kwelduiveltje" een rol als geknipt voor mej. Adry Derese werd vertolkt op de vlugge, losse manier waarop we dat van haar gewoon zijn, en zij vond in den, heer J. de Mey, als Johan, de knecht van haar schoon- broer ditmaal een waardige partner, die met den hoxmaarschalk Van Ooievaar, den heer M. Snauwaert, de bezoekers herhaaldelijk een lachbui bezorgden. De leider, de heer Schu macher, had ditmaal als de Prins van Waldin- gen een bescheiden rol, doch werkte op de van hem gewone wijze mede tot een mooi geheel, hetgeen niet minder deden de verdere mede- 1 werkende dames en heeren. Op dezen avond ont- ving mej. Adry Derese een welverdiende bloe- menhulde. In het „Luxor Theater" was het jl. Woensdagavond geheel bezet, ter gelegenheid van de tooneeluitvoering die werd gegeven door het gezelschap van de „Nieuwe Circus Schouwburg" te Gent. De opvoering van het drama „Marguerite Gauthier" viel ten zeerste te loven, en het waren bovenal mej. Netty Hart en de heer Hesselink die daarin naar voren kwamen, flink ter zijde gestaan door de ove- rige dames en heeren. Donderdagavond was ook hier de zaal goed bezet, bij de opvoering van „De meester der smeltovens" Ook deze uitvoering voldeed aan de opgekomenen ten zeerste. Uit vorenstaande kan wel worden afgeleid, dat, gezien het drukke bezoek, men hier een ruimen kring liefhebbers telt, die gaarne een avond in een schouwburg doorbrengen. OPERETTE. Dat er bovenal veel liefhebberij bestaat voor de Folies Bergere uit Brussel, bleek reeds he denmiddag bij de plaatsbesprekir.g in het Con- cert- en Bioscoopgebouw, waar zich velen ver- zamelden voor de plaatsbespreking op heden- avond, en de zaal te klein bleek. v oor directie en belangstellend'en jammer dat het gebouw geen harmonica is. Men veizccht ons te willen melden, dat mor- genavond de prachtoperette Orlow wordt woord kozakken in den mond kwam, was het om u verhalen op te disschen, die je de haren te berge deden rijzen. Hun overgrootvaders hadden echte kozakken gezien die in den Fran- schen tijd hun dorp waren binnengetrokken, midden in den winter in de sneeuw gekampeerd hadden, jenever met peper gedronken hadden, en er met de karwats lustig hadden op los ge- slagen als er niet snel genoeg stroo en hooi voor hun paarden en mordvoorraad voor hen zelven bezorgd was geworden. En blrj, dat een en ander hun zonder een halven cent vergoe- ding geleverd, werd, want de zweep en de knoet van die ongure gasten konden er gena- deloos op los slaan. En dat deden ze met des te meer voorliefde naarmate ze meer wodka met peper naar binnen gewerkt hadden. om 3 uur nam. om S uur nam. BE OilliANEN IN WEST-INDIe EN DE VER. STATEN. Reuter meldt d.d. Dinsdag uit Atlanta, in den staat Georgie, dat daar telegrafisch be- richt was ontvangen uit Palmbeach in Florida over den omvang der door den orkaan aange- richte schade. De voorzitter van het Roode fe„,,J Kruis te Palmhaech medde, dat in Palmbeach vertoond en in verband met den laatsten her- County alleen al de schade 5 25.000.000 zal blijken te belobpen, terwijl aldaar het aantal dooden wel tot 250 zou kunnen klimmen. te geven door de Nooit geziene acrobatie te paard Achttien verschillende nummers. - Opluistering door muzick. - Ziiplaatcen f 1,StaanpLaatsen <0,50. SPECIALE TRAMDIENSTEN Zondag 23 Sept.: vertrek Walsoorden 13 55 aankomst Sas van Gent 15,10. Vertrek Sas van Gent 19,10, aankomst Walsoorden 20,55. Vettrek Sas van Gent naar IJzendijke en Hoofdplaat 19,—. Maandag 24 Sept.: Venrek Sas van Gent na;K Ter Neuzen via Zaamslag 20 u. De voorstellinggn vangen ndn na aankomst sp. ciale trams. De begrooting '29 dienst aan: inkomsten uitgaven f 601.797.758 f 593.650.930 b. saldo f 8.146.828 Maar dit saldo zal noodig zijn voor dekking van te vermelde uitgaven die nog niet op de begrooting konden worden vermeld. Voor '28 waren de uitgaven geraamd op 592,9 millioen. Meerdere uitgaven zijn noodig o.a. wegens: wijziging pensioenwet, herstei zeven.iarigc leerplicht, staatsibijdrage invaliditeitsfonds. DE ENGELSCH-FRANSCHE vloot over eenkomst EN DE ONTWAPENING. Jhr. Loudon, die voorzitter is van de com missie tct voorbereiding van de ontwapenings- conferentie en tegelijk lid van de derde com missie (voor ontwapening) uit de Volkenbonds- t len zijn ongedeerd vergadering, heeft schrijft de N. R. Crt. te Geneve een knuppeltje in het hoenderhok geworpen. Men weet dat hem door een nieuws- agentschap kort geleden abusievelijk het vooi- nemen was toegeschreven om de voorbereiden- de commissie welke hij presideert, spoedig weer bijeen te roepsn. Wat hij wel van plan was, heeft hij bekend gemaakt toen hij in de derde commissie het denkbeeld opperde om als voorzitter van de voorbereidingscommissie de regeeringen van Frankrijk, Groot-Britannie, Italia, Japan en de Vereen gde Staten uit te noodigen gedelegeerden te benoemen ten einde met hem te beraadslagen over het vinden van een grondslag waarop de voorbereidingscom missie haar werk kon voortzetten. Daarbij zou dan moeten blijken of de jongste Engelsch- Fransche vlootovereenkomst zulk een basis zou kunnen verschaffen dan wel eerst gewijzigd zcu moeten worden. Deze door jhr. Loudon aanbevolen. procedure is volkomen logisch. Gezegde vlootovereenkomst heeft zich aangediend als het middel om de moe lijkheden die in de voorbereidingscommis sie het werk ophielden, ten gevolge van tegen- strijdige opvattingen van Engeland en Frank rijk, uit den weg te ruimen. De groote vraag is echter, of de naast betrokken mogendheden haar ook in dit licht beschouwen. Engeland en Frankrijk hebben dit zoozeer gevoeld dat zij de overeenkomst, alvorens haar openbaar te ma ken, aan de kaibinetten te Washington, Rome en Tokio hebben voorgelegd. Het is intusschen Den gouverneur van Florida is verzoeht de krijgswet af te kondigen. I Uit New York wordt gemeld, dat te San Juanr, op Porto Rico, emstige ongeregeldheden j zijn voorgevallen. j Het Roode Kruis is begonnen met het uit- deelen van voorraden. Meer schepen, geladen I met voedsel en klueren, zijn thans op weg naar den West-Indischen Archipel. Dinsdag is te New York behouden aange- komen het s.s. ,,San Lorenzo", welks opvaren- den den wervelstorm, die over Porto Rico is ge- j gaan, hebben meegemaakt. Wolff zond het 1 volgende relaas: Het stoomschip lag voor anker in de haven van San Juan en was met 20 stalen kabels aan de kade vastgemaakt. De passagiers na- men de schrikwekkende gebeurtenis waar, die zich voltrok. Naar zij vertelden, bleef het an- derhalven dag duister. Al dien tijd werd de i regen als met bakken uit den hemel gegoten! I Het onweerde allerontzettendst, zo6 zelfs, dat het in de lucht vliegen van een in de buurt gelegen ammoniak-fabriek niet werd opge- merkt. Heele huizen werden omgerukt; ont- wortelde boomen vlogen door de lucht. Het plaatijzeren dak van een huis dicht bij de ha- I ven werd als een stroomat opgerold. f'uinbrok- ken van 1000 K.G. en meer werden weggebla- zen. De passagiers van het schip werden ge durende den storm benedendeks gehouden; al- DE ORKANEN. Een officieele schatting door de autoriteiten te Washington stelt het aantal slachtoffers van de orkanen op tenminste 2100 en wel 1000 op Porto Rico, 400 in Florida, 650 op Guadeloupe en 60 tot 75 op de kieinere eilanden beneden den wind. De schatting voor Porto Rico is echter nog vrij raw, daar nog weinig betrouw- bare gegevens voorhanden waren. Alleen het Roode Kruis heeft cijfers gezonden van door zijn organisatie behandelde gevallen en wel 240 dooden en 600 gewonden, van welke 200 ern- stig. TOONEEL. Hetgeen j.l. Woensdagavond door het gezel schap van den Kon. Ned. Schouwburg te Gent, uirecteur de heer Karel van Rijn, in het Con- i ccrt- en bioscoopgebouw alhier geboden wera was van de bovenste plank". Er werd van het tooneelspel „De Koekoek" van den beken- den Nederlandschen schrijver Fabncius een op- zooals men zich die maar bekend teekent de voering gegeven jnsehen ban. Zooals schrijver zijn figuren scberp. Welnu, de dames en heeren die zijn werk voor het voetlicht bre chten deden dit op een wijze, dat ook zelfs de kantjes er af waren. In den schouwburg- van misdag het aanvangsuur op half acht is gesteld. BESMETTELIJIIE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek- ten over de week van 9 tot en met 15 Septem ber in de provincie Zeeland bedroeg: Febris typhoidea (buiktyphusAardenburg 1 (geinfecteerd in het buitenland); Baarland 2, Middelburg 1, O. en W. Souburg 3, Roodvonk: Hontenisse 2, Ter Neuzen 1, O. en W. Soubutg, 2 Oesenisse 1, Oud-Vossemeer 1, Ierseke 1. In genoemde week zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid geko men. SAS VAN GENT. Jubiieum. Woensdag vierde de heer Theophiel van Laere, nachtwaker aan de Cooperatieve Sui- kerfabriek zijn 40jarig huwelijksfeest. Te dezer gelegenheid werd de jubilaris van de zijde der Directie gehuldigd, terwijl als blijk van waardeering hem een paar gemakkelijke zetels werden aangeboden Het is te hopen. dat de Ijeide feestelingen zich nog lange jaren in het bezit dier doel- matige geschenken zullen mogen verheugen. Ook van de zijde van het personeel werden toepasselijke cadeaux aangeboden. Behalve als nachtwaker in dienst van boven- gemelde firma, maakt de heer Van Laere ook deel uit van een corps, dat, alhoewel onmis- baar in het maatschappelijk leven, nfemand gaarne ter hulp roept. Want waar de diensten van dat gilde wor den ingeroepen, heerscht nimmer een vroolijke stemming. Verre van daar. Met zijn chef Mobelus verschijnt het op plaatsen waar geween heerscht en rouw de harrer: vervult van hen, die dat corps ter hulp roepen Ik bedoel: het gilde der lijkendragers. Als zoodanig heeft Theophiel met zijn gezel- len reeds menigeen op den schouder genomen. De oude hoofdman Mobelus had dan ook voor een passende hulde van zijn helpei ge- zorgd er. in do speech, die door den ouden gildebroeder bij gelegenheid van dit 40jarig huwelijksfeest werd afgestoken, liet zich de chef der eorporatie zich dan ook in zoodamge termen uit. dat hij hoopte het tijdstip, waarop der gildebroeders hulp zou "moeten worden in geroepen nog lange en vele jaren op zich mocht iaten wachten, een wensch, waarbi] wij ons bij dgzen gaarne aansluiten. Kozakken. Wat is er toch aan de hand, dat de menschen zoo hard in de riehting van het tramstation loopen Een bende jongens, die denzelfden kant uit- renden hadden nauwelijks den tijd en den adem om nadere inlichtingen daaromtrent te ver- strekken. Alleen 6en enkel woord lieten zij zich in hun Snellen loop ontvatlcn: Kozakken. In mijn jonge jaren heb ik ouderlingen dit woord dikwijls hooren uit.spreken met een soort heilige vrees. Want als die ouden het Dat waren de Kozakken van den Don en van de Wolga, die alleen respect hadden voor hun hetman. Zij dienden als lichte raiterij in het Russische leger dat Napoleon achtema zat, toen hij van zijn tocht naar Moscou terugge- trokken was. Maar deze Kozakken zien er heel wat vreed- zamer uit. Het zijn zwervers, thans uit hun land verbannen en den kost winnende met het vertoonen van hun rijkunst. Hun intocht hiel- den zij, begeleid door zoowat de heele Sassche kindeibevolking, welke den troep escorteerde tot het cafe De Ridder aan het tramstation, waar zij ondergebracht zijn. Zondag en Maandag a.s. kunnen de liefheb bers van echte paardensport op het terrein der Wielerbaan zich van hun bedrevenheid overt uigen. ZAAMSLAG. Woensdag vierde het echtpaar F. Hamelink en M. vail Drongelen, wonende in de buurt- schap Margaretha, hun 50-jarige eehtvereeni- ging. Ten eind'e dezen dag voor de jiubilarissen zoo aangenaam mogelijk te maken, werd hen door het muziekgezelschap „De Volharding" een serenade gebracht. Door den voorzitter van dat gezelschap, de heer J. Stolk, werden zij in passende woorden toegesproken. Bij deze hul- diging was ook tegenwoordig de burgemeester, de heer J. de Feijter. De jubilarissen stelden e hun betoon.de belangstelling op hoogen prijs en ook de buurtschap zelf bleek veel pleiziet te hebben in het muzikaal bezoek. AXEL. Tot onderwiizer aan de school voor nationaal dir. onderwijs te Ar.el is benoemd, de I van Wijck te Kruiningen. H. KOEWACHT. Woensdag namiddag was een ingezetene dezer gemeente aan het jagen in den Karne- melkpolder. Hij had zijn rijwiel aan den weg geplaatst. Bij zijn terugkomst bemerkte hij, dat zijn fiets verdwenen was. Dadelijk werd aangifte gedaan bij de politie. De brigadier der marechaussbe slaagde er in den dief op te sporen, die het rijwiel in het riet verstopt had. De dader was een Belg uit Kruisstraat (ge meente Moerbeke). Een landbouwer vond hij het uitgraven van een sloot een graniet. Hij gaf daarvan kenpis aan de politie die het gevaarlijke voor- weip in beslag nam. VOETBAL. Zullen de voetballiefhebbers ook nu weer worden teleurgesteld Wij willen hopen, dat dit niet het geval is en dat wij Zondag a.s. eens een aardig partijtje voetbal mogen zien van ons tweede elftal. dat spfelen moet tegen de Sas sche Boys, de kampioen van 't vorig jaar. Waar onze elftallen nu een geheelen zomer' hebben yeoefeud mogen wij ve,rwachten, dat de wedstrijden voor ,,Terneuzen II" een gunstiger verloop zullen hebben dan bij de vorige compe-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5