AL8EMEEN NIEUWS- EH ADVERTEWTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAWDEREW. spirin- 8271 Woensdag 12 September 1928. Jaargang yerkoudheden en koorts AB0NME4EMTSPRIJS: B I Nffl E N L A N D. yBTTILLBTOy. De innemende Landlooper table t ten o^ri^TWO plr? mSSn,frPpLPpi/-°AbJnnementen voot bet baitenland elites b:i Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdaq- en Vrijdaqavond. per post J a oi v, .irr.ret. bnq. HERKEURING DIENSTPLICHT. DE NIEUWE COMMISSARIS DER JCONINGIN IN NOORD-BRABANT. Bij Koninklijk besluit is met inqanq van 20 September benoemd tot Commissaris der Koninqin in de provincie Noord-Bra- bant, mr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. lid van de Tweede Kamer. Plaatsvervanger van den heer van Rijckevorsel voor het lidmaatschap der Tweede Kamer is ir. L. J. M. Feber, oud- lid van de Tweede Kamer en lid van den Haagschen gemeenteraad. VOORZITTER EERSTE KAMER Bij Kon. besluit is herbenoemd tot voor zitter der Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal, qedurende de zittng, die za! aan- vangen den derden Dinsdaq in Septem ber, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, ltd van die Kamer. TH. M. KETELAAR. Men meldt, dat de heer Th. M. Kete- laar (v.d.), sedert September 1897 lid der Tweede Kamer, voornemens is, zich bii de verkiezinq in 1929 niet weer voor een candidatuur beschikbaar te stellen, mede in verband met de vele werkzaamheden aan het wethouderschap van Amsterdam verbonden. DE STUDIE VAN PRINSES JULIANA De Prinses zal in den a.s. cursus aan de Leidsche universiteit de volqende col leges volgen Prof. dr. Christensen: Eqyptische gods- dienst; prof. dr. de Vries: Germaansche mythologie; prof. dr. Huijsinga: Alqe- meene geschiedenis; dr. Duijvendak: ge- schiedenis van het moderne China; prof, mr. Blom: Het Zuiderzeevraagstuk; prof, dr. Verweij: Nederlandsche letterkunde; prof. jhr. mr. v. Eijsinga: Volkenrecht. Na Kerstmis komt er mogelijk verande- ring in dit programma. 28) door E. J. RATH. o— Vervolg.) XV. Het was maar een huiselijk dinertje, maar toch hield mevrouw Kilbourne er van. al- les in de puntjes te hebben. Bovendien had ze ophef gemaakt van den gast uit de stad, zooals gastvrouwen dat soms doen. Ze had bekend gemaakt, zonder in de tails te treden, dat hij iets bijzonders was en het was een groote teleurstelling. dat ze nu nooit de proef op de som zou kun nen leveren. „Het zou me niet zooveel kunnen sche len als het een groot diner was", zei ze; maar als er maar een paar gasten komen, en er een meisje te veel is Marian maakte een diep-tragisch ge ,,Hij was bestemd voor Minnie Har Ian zei mevrouw Kilbourne neerslach- tig. „Nu is er niemand voor haar, tenzij ja, tenzij Ze keek haar jongste dochter veelbetee fcenend aan. Marian stampte op den grond en balde de vuisten. Het is gemeen! Ik wil het niet! kerm de ze. „Hiida, maak dat ze het niet doet.' Hilda's belangstelling was nog steeds flauw. Ze v-roeg zich af, hoe het diner ver- loopen zou zijn, als haar plannen met Wheeler niet mislukt waren. Misschien had ze door moeten zetten; dan zou er geen meisje over zijn geweest aan tafel HERDENKING ZILVERVLOOT. Onder groote belangstelling is Zater- dagavond bij het standbeeld van Piet Hein te Rotterdam een krans neerge- legd ter herdenking van het derde eeuw- feest der Zilvervloot, namens de vereeni- ging „Delfshaven" tot veredeling van het volksvermaak. De plechtigheid werd met muziek opgeluisterd. DE OUDE DAG VAN DEN BOER Naar het ..Friesch Lbld." meldt heeft thans het aantal deelnemers in het Onder- ling Boerenverzekeringsfonds de duizend bereikt. De groei van deze instelling is een be- wijs, dat de boeren meer en meer tot het inzicht komen, dat zij langs dezen weg op eenvoudige, en niet dure wijze hun ouden dag kunnen verzorgen. Vooral in een tijd, als wij thans be- leven, waarbij door de onderlinqe con- currentie de huren opgedreven zijn tot een peil, waarbij een behoorlijke reserveering sterk in het gedrang komt, geeft het On- derling Boerenverzekeringsfonds een mooie gelegenheid tot het sluiten van een capitaals- of lijfrenteverzekering. waarbij de druk van de premiebetaling zoo zacht mogelijk is gemaakt. VRIJHEIDSBOND. Men schrijft aan de N. R. Crt: Van 3 tot 9 September is te Amers- foort in de Internationale School voor Wijsbegeerte door de Liberale Staatspartij De Vrijiheidsbond" een cursus gehouden die ten doel had de jonge liberalen in te lichten omtrent allerlei politieke vraag- stukken. Door dezen cursus werd een wensch vervuld van den eersten leider van den Vrijheidsbond. wijlen mr. H. C. Dressel Mevrouw B. Boon-v. d. Starp had zich bereid verklaard, de leiding op zich te ne- men, terwijl de heer H. Groenewout al dien tijd tegenwoordig was om de vraag lustigen te Bevredigen. Er zijn lezingen gehouden respectie- velijk door mr. P. Droogleever Fortuyn over qemeentepolitiek, H. Groenewout over de plaais der Liberale Staatspartij de ,,Wat Marian?" vroeg ze. Mij boven houden." „Je zegt het net, alsof het er niet op aan komt," zei Marian opgewonden. ,,Tij bent al op zooveel diners geweest, dat het je niets meer kan schelen. Dit is mijn eer ste kans! En, moeder, u hebt het beloofd. Mevrouw Kilbourne wist niet, wat te doen. Dit heb ik natuurlijk niet kunnen voor- zien. Ik had nooit gedacht, dat Rene ons zou teleurstellen. Nu moet er maar iemand anders naast Minnie Harlan zitten, maar daarmee is het nog niet verholpen, en... „En ik blijf over," zei Marian. „Waar- om zegt u niet aan Minnie Harlan, dat ze niet moet komen?" „Stel je niet aan, Marian, antwoord- de Hilda, met een afwijzend gebaar. ,,Je bent jong en kunt nog dikwijls ge- noeg uitgaan, kindlief", zei mevrouw Kil bourne vriendelijk. „Dat praatje heb ik al meer gehoord. Ik trek altijd aan het kortste eind. Waar- om stuurt u me niet naar beneden om met de meiden te eten? Dan had ik tenminste gezelschap." Marian, ik wou, dat je niet zulke din- qen zei." _,r ..Wees dan ook eerlijk. Waarom heb ik anders een nieuwe jurk gekregen? Hilda en haar moeder keken elkaar aan. Ze begrepen, dat die nieuwe jurk haar een verplichting oplegde, maar zelts een nieuwe jurk maakte niet goed, dat er een heer te kort was. Plotseling keerde Marian, die boos heen en weer liep, zich om, zwaaide met de armen in de lucht en klapte triomfante- lijk in de handen. ,,Ik ben er! riep ze uit. ,,Waar?" Vrbheidsbond tegenover de andere staat- kundige groepen; prof. dr. B. D. Eerd- mans over Christendom in de politiek: prof. mr. dr. A. van Gijr. over Vrijhandel; dr. I. H. J. Vos over Werkloosheidszorg; i dr. W. W. v. d. Meulen over Het gevaar van doctrinairisme; mei. dr. E. C. van Dorp over Staatspensioen; mr. G. A. Boon over Internationale r- twapening en de I Volkenbondsgedachte en ten slotte sprak mr. D. Fock over Indie. De laatste dag was gewijd aan de pro paganda voor de naaste toekomst. Van circa 150 afdeelingen waren dien dag be- langstellenden gekomen om de besprekin- gen bij te wonen. HET DORUS RIJKERSFONDS. Verschenen is het jaarverslag over 1927 van het Helden ter zee-fonds Dorus Rij- kers. Het hoofdbestuur erkent hierin met dankbaarheid en trots, dat Nederland van hoog tot laag heeft willen bijdragen om den ouden redders voor de door hen be- wezen diensten een klein bewijs van waardeering te geven en hen te helpen het hoofd boven water te houden op de levenszee. Sedert de oprichting van het fonds zqn f 59.473 uitgekeerd en 23 oud-redders en weduwen overleden. In dit 5e verslagjaar werden ondersteuningen verleend aan 118 personen, n.l. 87 oud"recid,ers en 31 wedu-* wen, tot een totaal bedrag van f 20.621. De steunverleening strekt zich uit over 25 kustplaatsen en eilanden, terwijl de uit- keeringen wekelijks geschieden, grooten- deels door welwillende bemiddeling van de burgemeesters. De uitkeeringen bedra- gen hoogstens f4 per rveek. Het aantal aanvragen bedroeg 380. DE ONDERHANDELINGEN OVER HET VERDRAG MET BELGIe. De correspondent van de N. R. Crt. te Geneve seint: Het Maandagavond met veel ongeduld door de Nederlandsche iournalisten alhier tegemoetgeziene comr>jimiqup oyer het Nederlandsch-Belgische onderhoud, waar- van de uitgifte echter door minister Bee- laerts van Blokland overeenkomstig zijn ,'fspraak met minister Hijmans tot Dins- dagochtend werd uitgesteld, heeft den volgenden inhoud: „De minister van buitenlandsche za- ken jhr. Beelaerts van Blokland en de Belgische minister van buitenlandsche zaken de heer Hijmans hebben Maan- dagnamiddag te Geneve een langdurig onderhoud gehad over het Neder- landsch-Belgische vraagstuk. Zij hebben de oplossing besproken, die in aanmer- king zouden kunnen komen en kwamen overeen het onderzoek daarvan voort te zetten." Zooals men ziet is de inhoud bijzonder mager. Ik begrijp waarlijk niet. waarom voor dit communique zoo lang qeheimhou- ding moest worden betracht. In het communique ontbreekt iedere aanwijzing of de besprekingen bevredi- gend zijn geweest. Alleen valt uit het feit, dat de ministers zijn overeengekomen het or.derzcek der oplossingsmogelijkheden voort te zetten, af te leiden, dat men al- thans niet op een onoverbrugbaar mee- ningsveschil is gestooten. Minister Hijmans heeft aan de Belgische pets verklaard, dat zijn indruk van de be sprekingen uitnemend is geweest. De Ne derlandsche pers heeft van minister Bee laerts, die tegenover zijn landgenooten heel'vat kariger met zijn mededeelinqen blijkt te zijn dan de andere minister van buitenlandsche zaken tegenover de pers alhier, een dergelijke bevestiging of een verzwakkicg van den Belgischen indruk, nog niet mogen ontvangen. NAVORDERING VAN AFGETROKKEN SCHOOLGELDEN. Door den Raad van Arnemuiden is dd. 31 Augustus jl. een adres aan den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen gezonden van den volgenden inhoud Geeft eerbiedig te kennen de Raad der gemeente Arnemuiden; dat de gemeente Middelburg na het ge- wezen arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van den 1 Juni 1928 is over- gegaan tot navordering op deze gemeente van de over de jaren 1922 tot en met 1925 van de uitkeeringen ex artikel 104 der Lager Onderwijswet 1920 afgetrokken schoolgelden; dat, al moge deze vordering als wettig worden aangemerkt, zij toch in elk geval als een grove onbillijkheid moet worden geacht; dat ook het College van Gedeputeerde Staten dezer Provincie blijkens rondschrij- ven van 17 Juli 1925 No. 14, le afd. de wenschelijkheid heeft te kennen gegeven om bij de uitvoering van vorengenoemde wetsbepaling, aftrek van de schoolgelden toe te passen (eene meening, welke blij kens dat schrijven ook die der Regeering was); T redenen, waarom adreesant zich tot Llwe Excellence wendt met het verzoek te wil len bevorderen, dat wetswijziging ten aanzien van dit punt spoedig aan de orde worde gesteld en dat daarin tevens wordt bepaald, dat aanspraken op navordering over voorgaande jaren niet mogelijk kun nen zijn." Van dit adres is een afschrift gezon den aan de gemeenteraden in ons land met verzoek daaraan adhaesie te willen be- tuigen. HET FEEST VAN DOUWE EGBERTS. Ter herdenking van het 175jang be- staan der N.V. Douwe Egberts Tabaks- fabrieken, koffiebranderijen en Theehan- del te Joure, is o.m. een boottocht over de Friesehe meren gemaakt, waaraan de di- rectie en het geheele personeel deelna- men. Zeven soombooten waren daartoe noodig. Drie muziekkorpsen verleenden hun medewerking. De tocht ging naar het oude stadije Sloten, waar burgemeester Verkouteren het gezelschap zeer vriende lijk ontving. Hij had een rondwandeling met muziek over de oude wallen, water- poorten, enz. georganiseerd en uitte in een toespraak de beste wenschen voor Douwe Egberts. De boottocht over de Friesehe meren duurde van 10.30 tot 5 uur, waarna een afscheidsmaal plaats vond. De jongste directeur, de heer H. de Jong dankte al- len, die tot het welslagen van het feest hadden medegewerkt en wees op het feit, dat qedurende 175 jaren ononderbroken een goede verstandhouding tusschen de Hilda zag er niet heel hoopvol uit. „Wie?" ..Wade." „Wade?" herhaalde haar moeder ver- baasd. „Natuurlijk, Wade Wade Rawlins. Weet u zijn naam niet meer? De^ nieuwe de chauffeur... de landlooper." Mevrouw Kilbourne greep onthutst een stoel. „Maar Marian!" ,,Is het geen pracht-idee?' riep Marian uit. „Het is... maar..." Mevrouw Kilbourne zweeg, overmand door verbazing. „Het is gewoon schitterend!' zei Ma rian, zich balanceerend op de leuning van het terras. .Niemand in de buurt kent Wade, behalve wij. Ze weten waarschijn- lijk niet eens, dat we een nieuwen land looper hebben. En als ze het weten, heb ben ze hem in geen geval gezien. U weet, evengoed als ik, dat hij zich keurig zal ge- dragen. Hij is een heer en heeft vast even goede tafelmanieren als wij. Dan hebben we iemand voor Minnie Harlan en hoeft u mij niet naar boven te sturen. Het is een schitterende inval!" Mevrouw Kilbourne waaide zich fris- sche lucht toe met haar waaier en tracht- te na te denken. Het was onmogelijk, be- spottelijk, en toch neen, het zou te mooi zijn. Op zekeren dag zou natuurlijk de ware man komen. Misschien was al, maar ze voelde zich nog niet bereid haar gasten aan te vullen met een land looper En als de buren het te weten kwamen... Hij zal heusch niet van zqn mes eten zei Marian. „Dat weet u heel goed en u hoeft verder niets uit te leggen. .Onmogelijk!" antwoordde haar moe der. INGEZONDEN MEDEPEELIN GEN. gaan snel over door Le! op den oranje band Prijs 75 eta. opeenvolgende patroons en personeel had bestaan. Spreker hoopte, dat dit steeds zoo zou blijven. De fraaie oud Jouster toren was door bijdragen van de ingezetenen, schitterend ge'illumineerd. De oudste directeur der firma, de heer C. J. de Jong te Hilversum, is benoemd tot ridider in de Orde van Oranje-Nassau, terwijl aan den meesterknecht in de koffie- afdeeling, den heer D. Ligthart, de eere- medaille dier Orde in zilver werd ver leend. HET MIDDEN ST ANDS- CONGRES. Het Nationaal Middenstandscongres, dit jaar te Alkmaar gehouden, heeft weer eens opnieuw de aandacht gevestigd op de beteekenis en de positie van den han- deldrijvenden en industrieelen midden- stand. Reeds qedurende anderhalve eeuw is er een belangrijke verandering in het econo- misch leven gaande, en nog steeds werken de krachten, die de structuur van het be- drijfsleven aan verandering onderwerpen door. Van de tweede helft der achttiende eeuw af tot op den huidigen dag vertoont zich een steeds toenemende concentratie van de productie. De technische bespa- ringen bij de productie in het groot, de voordeelen, die het fabriekswerk in ver- gelijking met de ambachtsnijverheid ten aanzien van den kostprijs biedt, hebben het industrieele kleinbedrijf al meer en meer doen verdwijnen en zijn plaats doen afstaan aan de grootindustrie. De vlucht, die het verkeerswezen kort na den inzet der industrieele revolutie nam, bevorderde de concentratie der productie in weinige centra met groote afzetkringen ten zeer- ste. In allerlei takken van nijverheid. waarin het productieproces zich voor mechaniseering en het product zich voor venvoer leende, verdrong de fabriek de werkplaats van den ambachtsman. De ge- meenschap eischt- nu eenmaal de doelma- tigst ingerichte productie, en de industrie heeft in deze behoefte voorzien. Omstreeks 1870 had de fabriek al in menige branche definitief overwonnen en was de ambachtsnijverheid naar de uit- loopers van het vak teruggedrongen of vernietigd. Niettemin bloeide in dien tijd de middenstand, hetgeen blijkt uit de op richting van talrijke credietvereenigingen op particulier initiatief. Dertig jaar later echter, bij de verdere doorwerking van denzelfden concentratietendenz. gevoelde de middenstand zich bedreigd. De fabrieken, die op het eind der 18e En daarna keek ze Hilda aan, ais ver- wachtte ze van haar den genadeslag; maar Hilda was blijkbaar nog zoo ver niet. Ze zat peinzend voor zich uit te kijken en beet zich op de lip. ,,De buren zullen gnuiven! riep Marian uit. Mevrouw Kilbourne was het met haar eens, al zou ze de gedachte anders gefor- muleerd hebben; maar ze was niet iemand die gemakkelijk van sleur afweek. Daar voor was ze niet sensationeel genoeg. ,,Het is onmogelijk," herhaalde ze hoofd- schuddend. ,,Je vader zou ,,Wat weet u van vader af?" zei Ma rian. Ze had nog meer kunnen zeggen, maar ze verqat niet, dat het soms loonde om voorzichtig te zijn. ,,Neen, er is geen denken aan. Niet- waar, Hilda?" Op deze manier noodigde mevrouw Kilbourne haar oudste dochter uit een eind aan de kwestie te maken. Hilda keek ernstig op. ..Het lijkt me wel een goed plan, zei ze langzaam en nadenkend. ,,Maar Hilda." Mevrouw Kilboume's uitroep van ver- bazinq werd ten eenenmale overstemd door triomfantelijke vreugdekreten van Marian, die zich van de leuning liet at- glijden en haar zuster bijna verpletterde in een teedere omhelzing. Hilda duwde haar van zich at. Ze han- delde geenszins uit vriendschap voor Ma- rianHet heipt u uit alle moeilijkheden", zei ze. ,,Ons eigen personeel zal het alleen weten en die kunnen uir den aard der zaak niets zeggen. En wat Rawlins aangaat - Ze zweeg, als om te overleggen, hoe ze het best haar gedachten onder woorden kon brengen. „Hij heeft ongetwijfeld een goede opvoeding genoten; hij praat ver- standiger dan een heeleboel mannen, die ik ken en ik gelocf, dat hij kiesch genoeg zal zijn om ons niet in verlegenheid te brengen of partij te trekken van de ge legenheid. Het lijkt me, dat Marian het goed bedacht heeft.' Mevrouw Kilbourne bleef zich koelte toewaaien, trachtend deze wonderlijke uitspraak te doorgronden. Ze had dit nooit van Hilda verwacht, want Hilda was altijd haar steun en toeverlaat als Marian tot orde geroepen moest worden. Ze kon ook natuurlijk niet weten wat er in Hilda om- g.ng. Ze kon niet bevroeden, dat Hilda een ingewikkelde, wraak nam op Herbert Wheeier; of zelfs, dat er eenige reden tot wraakneming bestond. Ze verwonderde zich alleen over het feit, dat Hilda een on- begrijpelijk voorstel steunde met krachti- ge, gezonde argumenten. Het was onge- I twijfeld schandelijk een landlooper te in- troduceeren in een gezelschap, dat land- I loopers verachtte. Marian was tot bedaren gekomen en keek naar haar moeder. Ze wist wanneer het het verstandigst was een gedachte kalm te laten inwerken, maar terwiil ze haar moeder gadesloeg, waren haar ge dachten bezig Hilda's wonderlijke houdinq te doorgronden. Ze begreep evenmin als mevrouw Kilbourne, maar ze zocht dieper beweegredenen. Eindelijk legde mevrouw Kilbourne den waaier neer. Het wonderlijke plan was listig. Hoe meer ze er over nadacht, des te meer beschouwde ze het als compliment voor zichzelf. Misschien werd dan einde lijk haar hoop verwezenlijkt. Bel Rawlins op", zei ze. (Wordt vervolgd. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bet volgende ter kennis van belanghebbenden 1. In November en December a. s. houdt de her- keuringsraad in versehillende gemeenten zitting. 2. De voorzitter van den herkeuringsraad kan aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, die nog niet bii de land- of de zeemacht zijn ingehjfd en aan gewone, zoowel als aan buitengewone dienst- pliehtigen, die nog niet in werkelijken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om bij genoemden raad een geneeskundig onderzoek naar hun geschikt- heid voor den dienstplicht te ondergaan. 3. Behoudens bijzondere rnachtiging van den Minister van Defensie worden tot het onderzoek met toegelaten personen a. die als vrijwilliger behooren tot de landmacnt, de vrijwillige landstorm hieronder begrepen de aeemacht of de overzeesche weermacht b. die in 1918 tijdelijl ongeschikt voor den dienst werden verklaard. 4. Overigens wordt een persoon, als in liet uerde lid kedoeld, tot het onderzoek slechts toegelaten, indien door hem of te zijnen behoeve daartoe een aanvraag wordt gedaan en in de aanvraag aannemelijk wordt gemaakt, dat zich een der volgende gevallen voondoet a. dat hij vroeger door een der keuringsraden voor den dienst geschikt werd verklaard, doch na de eitspraak van dien raad ziekten ofgebreken heeft gekregen, waardoor hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is ge word en b. dat hij vroeger bij het onderzoek door een der keuringsraden behept was met ziekten of gebreken, welke toen niet tot zijn ongeschiktverklaring voor den dienst hebben geleid, doch welke na de uitspraak van dien raad in zulk een mate zijn verergerd, dat hg vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is ge- worden dat hij vroeger verhinderd was om voor een der keuringsraden te verschijnen op den daarvoor vastgestelden tijd, ook geen der keuringsraden uit spraak omtrent hem heeft gedaan en hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is. 5. In de aanviaag moeten worden vermeld de geslaehtsnaam en de voornamen van den ingeschre- vene, het jaar en de datum van zijn geboorte, de gemeente, waar hij voor den dienstplicht is inge schreven, de lichting, voor welke hij is ingeschreven, het korps, korpsonderdeel of dienstvak, waartoe hij behoort of waaraan hij is toegewezen een en ander voor zoover het hem bekend is en zijn nauwkeurig 8. De aanvraag moet worden gericht aan den voorzitter van den herkeuringsraad en zoo spoedig mogelijk aan dezen worden toegezonden onder het volgende adres ,Aari den Voorzitter van den Herkeurmgaraad, gebouw van het Departement van Defensie, 1 lein No, 5, 's-Gravenhage. 7. De aanvraag behoeft niet op gezegehl papier te worden geschreven, maar moet wel gefrankeerd weiden gezonden. Tor Neuzen, den 12 September 1928. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. huys. ,i.i «r^4OTEraWr.WWWE»l!!!»«l'3a!ISSSSaE>*lilllliU|l JBHimilMI „0!" „Ik weet een heer!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1