Y vtrCdoei -Led&teen SPORT. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN wordftajezondensierk het krijgt mooier glans het wjcrdt vrij van poos het blijft beter zitten Hallo Hallo, groot nieuws. Kindervoorstelling Zaterdag 3 uur. Volwassenvoorst, beidaavondenom8u~. De Verovering der Zilvervloot 1626 - 8 Sept. 1928 indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol powB^BffiSHcsafcsee*T-V RUZIE TUSSCHEN MAN EN VROUW. Reeds herhaaldelijk moest de politie handelend optreden tegenover A. V. al hier, die in een bui van dronkenschap zijne vrouw en kinderen het huis ontzegde. Dit was ook Zaterdagavond jl. het geval. Met A. V. viel niet te praten en dus nam zijne vrouw met hare kinderen bij een buur- vrouw voor dien nacht haar toevlucht. Een en ander bracht ter plaatse heel wat volk op de been. GESIGNALEERDE. Heaenmorgen werd door een agent van politie alhier aangehouden de Belg. V. D., die in het algemeen politieblad gesigna- leerd stond, daar hij nog f 5 boete betalen moest, wegens venten zonder vergunninq. Na dit geld te hebben afgedragen, werd hij in vrijheid gesteld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN" De beroemde schitterende Flores-film zal a.s. Zaterdag en Zondag 15 en 16 Sept. hier in Ter Neuzen vertoond worden. 'n Heerlijk stuk oorspronkelijk leven bij een onbeschaafd volk. Prachtige opnamen, leuke exploitatie. Boeiend van begin tot eind. Entree voor volwassenen 75 en 35 ct. Koopt bijtijds Uw kaartjes, bespieekt Uw plaats. DIEFSTAL Vrijdagmiddag j.l. ongeveer 4.30 uur werden door een agent van politie aan gehouden twee jongens, genaamd D. D. en F. v. D., beiden alhier, die bij zich ctroegen een zak gegalvaniseerd ijzer, dat zij trachtten te verkoopen bij een opkoo- per alhier, die dit niet wilde doen. Bij on- derzoek bleek, dat zij dit ijzer ontvreemd hadden ten nadeele van den heer G. in deze gemeente en dat zij tevens onder steenen een belangrijke hoeveelheid be- trekkelijk dtiur ijzer hadden verstopt, om dit later weg te halen. Hun doel was een en ander te verkoo pen, teneinde aan geld te geraken. BALDADIG. Voortdurend bereiken de politie klach- ten over baldadigheid der jeugd op alle gebied en wel speciaal ten opzichte van in aanbouw zijnde gebouwen. Zaterdag klaagde een aannemer, dat gaten waren geboord en spijkers waren geslagen in nieiv e deur- en raamkozijnen. Hiertoe had men (en hiervan werden kinderen verdacht, welke gedachte later bleek juist te zijn) een ladder geplaatst, teneinde op de bovenverdieping te geraken, waar zich het gereedschap bevond. In verband hiermede hield de recher- cheur van politie dien dag nog aan L. v. O, welk kind in een dergelijk gebouw een 5root stuk stopverf had ontvreemd en een amer had geworpen in een speciebak. Na ernstige vermaning is die jongen aan zijn ouders teruggeven. CONG U R RE N TIE. Door een winkelier alhier werd bij de politie geklaagd, dat door een firma in damesgoederen te Middelburg, een mode- show met verkoop van goederen zou wor den gehouden in een hotel alhier, waar eene drankwetvergunning geldt. De poli tie stelde een onderzoek in, waardoor op grond der bepalingen van de aangehaalde wet bedoelde show met verkoop ter plaat se niet doorgaat, doch in een ander lokaal zal worden gehouden. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie te Ter Neu zen maakt bekend, dat, omtrent onder- staande gevonden voorwerpen, inlichtin- gen te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen: Baby-pakje, J. de Lege, Klaassensstr. 5. Otuaentenmuts, G. W. Verbiezen, Steenkamplaan 55. Portemonnaie met inhoud, P. Dieleman, 1 e Kortestraat 11 Tangetje, C. Weststraete, Westkolk- straat 5. Rijwielbelastingmerk in etui, F. de Bree, Vlooswijkstraat 44. Badcostuum, C. H. v. Gelderen, Nieu- vvediepstraat 21. Rijwielbelastingmerk in etui, J. Pijpe- link, Kanaaldijk P 53. Lips sleutel, F. Kegels, Tholensstr. 66. Portemonnaie met inhoud, G. J. v. Kam- pen, Scheldekade 22. RIfKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Augustus werden aan het postkantoor alhier op spaarbank- bo:kjes ingelegd 17.975,25 en terugbe- taald 13.454,96; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 4.520,29. Er werden 8 nieuwe boekjes uitgegeven Op staatsschuldboekjes werd afge- schreven een bedrag van f 400. ELISABETH DE WITTE. De oudste inwoonster van ons land, mej. de weduwe E. AsselmanDe Witte, te Hengstdijk, is gisteren overleden. Zij was bijna 106 jaren oud. EXAMEN HOOFDAKTE. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdakte de heer P. L. Everaert te Hon- tenisse. NED. HERV. KERK. Door het Prov. Kerkbestuur van Zee- land is tot den predikdienst in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer J. van Kuike. theol. cand. te Wierum (Friesl.). MUITERIJ AAN BOGRD. Vrijdagnacht had te Gent een muiterij plaats aan board van het Duitsche s.s. „Patria", liggende in de haven van Gent. De kapitein Heinrich Lass en een matroos werden gekwetst. Drie zeelieden werden aangehouden. HET VEER OVER DEN MOERDIIK. De waarn. hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Brabant maakt bekend, dat de stoompont Moerdijk ten behoeve van het verrichten van werkzaamheden van 17 tot en met 30 September a.s. of zooveel lan- ger of korter als de werkzaamheden zul- ien vorderen, buiten dienst worden ge steld. Gedurende dien tijd zulJen de af- vaarten plaats hebben van de oude aan- leqplaatsen op de heele en halve uren, te Moerdijk van 6.30 uur vm. tot 11 uur nm. en te Willemsdorp van 7 uur vm. tot 11.30 uur nm. Maximum toegelaten gewicht: voor een- assige voertuigen 2400 K G.; voor twee- assige voertuigen 4800 K.G. ZAAMSLAG. De heer A. Simons, hoofd der bijzon- dere Herv. school alhier, is benoemd tot schoolhoofd te Herveld, gem. Andel bij Nijmegen. SAS VAN GENT. Muziekfeest. Zondag had het jaarlijksche muziek feest plaats, dat door het muziekgezel- schap „De vereenigde vrienden' .met me- dewerking van een vijftal zustervereeni- gingen georganiseerd was. Tot de medewerkende vereenigingen behoorden de Liberale Harmonie, Vrede- kring en Kunstmin, Katholieke Gemengde Chorale, alle drie van Selzaete, De ver eenigde werklieden van Ter Neuzen en Eikels worden Boomen van Westdorpe. Na een feestelijken optocht door zoo- wat bijna alle straten van 't Sas werd op twee muziektenten het programma afge- wikkeld. Tijdens den optocht werden de bestuurs- leden der deelnemende gezelschappen door het college van burgemeester en wethou- ders ten stadhuize verwelkomd, bij welke gelegenheid de burgemeester de besturen in welgekozen en hartelijke bewoordingen verweikomde, waarna de eerewijn werd aangeboden. Na de uitvoering der stukken werden de directeuren door den burgemeester ge- complimenteerd, terwijl het belangstellend publiek zich niet onbetuigd liet. Tengevolge van verschillende omstan- digheden was de toeloop van belangstel lend publiek echter niet zoo groot als men had mogen verwachten. Feesten hier en sportdemonstraties el ders schijnen hun nadeeligen invloed te hebben uitgeoefend en aan de anders zoo hoog gespannen verwachtingen niet te hebben beantwoord. Er moet geconstateerd worden, dat de sport zijn deprimeerenden invloed doet ge- voelen op alle kunstgebied; dit bedenke- lijke verschijnsel doet zich niet alleen in- dividueel voor, maar wordt langzamer- hand een algemeen voorkomend verschijn sel in het maatschappelijke leven. Om een uur of acht begon, overeenkom- stig de gedane weervoorspellingen, de lucht een bedenkeliik aanzien te krijqen en ontlaadde zich een langaanhouoend on- weer. Het vuurwerkprogramma kon in ver band daarmede slechts gedeeltelijk wor den afgewerkt, want het luchtvuurwerk domineerde, zoodat Natuur de Kunst ook in dit opzicht in de schaduw stelde. TUIFlBOUWTENTOONSTELLING TE SCHOONDIJKE. Ter gelegenheid van de tuinbouwtentoonstel- ling, die van wege de Maatschapprj tot bevor- dering van Ooft- en Tuinbouw in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te Schoondijke werd ge houden, tevens ter viering van haar 50jarig bestaan, was die geheele gemeente in feestdos. Bij de verschillende ingangen van het dorp prijkten eerepoorten, terwijl voorts sparre- groen en guirlandes waren aangebracht, het- geen bij de wapperende vlaggen aan alles een inderdaad feestelijk aanzien gaf. De tentoonstelling zelf werd gehouden op een groote weide, onmiddellijk bij de kom van het dorp gelegen. In 7 groote tenten zijn de talrijke inzendingen van bloemen, ooft-, groen- ten enz. onder gebracht, terwijl ook nog enkele inzendingen van bloemen, heesters en boomen op het open terrein de aandacht vragen. Uit die inzendingen blijkt, dat Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen kweekers van beteekenis telt. De heeren A. van Uxem te Groede, J. J. Droog te Breskens, M. W. van der Plassche te Aardenburg, J. C. Aers te Oostburg, C. M. van den Broeke te Aardenburg, zijn met mooie in zendingen bloemen en ooft uitgekomen, terwijl ook de inzendingen van verschillende liefheb- bers er zijn mogen. In eene tent waren saamgebracht de bloe men, door de leden van de vier afdeelingen der maatschappij van uitgereikte stekjes gekweekt, nl. fuchsia's, geraniums en hangplanten, terwijl ieder der afdeelingen Breskens, Biervliet, Schoondijke en Oostburg collecties inzonden, evenals de vereeniging van oud-leerlingen der cursussen in landbouwhuishoudkunde." Ook waren er inzendingen van bijen, de ge- wassenkeuring der Z. L. M., de zaden en poot- goederen van den Wilhelminapolder, een fraaien stand van de veilingsvereeniging „Avi- cultura" te Oostburg, de landbouwwerktuigen van A. I. Leenhouts te Oostburg enz. enz. Zooals gemeld was de heer Mr. Kan, Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, bereid gevonden de tentoonstelling te openen. Hij kwam daartoe Zaterdag herwaarts, en met hem de Commissaris der Koningin, de leden van Gedep. Staten Van Dusseldorf en Stieger, de Voorzitter der Z. L. M. de heer Mr. Diele man, het lid der Eerste Kamer de heer Jhr. De Muralt, en verschillende autoriteiten uit de omgeving en ook uit Belgie. De Voorzitter der Maatschappij, de heer Van Zuijen, burgemeester van Breskens, nam allereerst het woord en memoreerde de ge- schiedenis der Maatschappij, waarbij hij in her- innering bracht de stichters, in het bijzonder den heer G. A. Vorsterman van Oyen, die met de oprichting dezer vereeniging, ten doel heb ben het aankweeken van liefde voor ooft- en tuinbouw, als vak, daaraan verbindende het kweelcen van bloemen door liefhebbers, bleek een goeden vooruitzienden blik te hebben ge- had. Hij deelde mede, dat het H. M. de Ko ningin behaagd had bij deze gelegenheid den vice-voorzitter der maatschappij, den heer I. A. Risseeuw te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, terwijl de bode der maat schappij, die dit is van af haar bestaan, de gouden medaille van de Oranje-Nassau-orde kreeg. Hij verzocht hierna den Minister de tentoon stelling te willen openen. Deze deed dat met de volgende rede: Een van de aangenaamste werkzaamheden voor den Minister, aan wien de zorg voor de landbouwbelangen is toevertrouwd, is het ope nen van tentoonstellingen. Daar toch leert men de menschen in hun werk, hun organisatie- vermogen, hun kunnen en doen het beste ken- nen. De geheele streek pleegt moeite noch kos- ten te ontzien om voortreffelijk voor den dag te komen. Het zijn, wat de zeelieden plegen te noemen, de schoone-hemds-dagen. Is het mij dan ook steeds een voorrecht, zoo eenigszins mogelijk, gevolg te geven aan de roepstem van een klok, die mij weder ter ten toonstelling noodt, het verzoek van Schoondijke was mij een bron van- btjzondere vreugde. En wel om twee redenen. Vooreerst de ligging. Moge de reis hierheen al met eigenaardige moeilijkheden gepaard gaan, geen enkele evenaart haar in schoonheid. De moeite wordt dus ruimschoots beloond en bovendien, wie zou zich niet gaarne eenige inspanning getroosten om den bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen te bewijzen, dat zij stellig op medeleven der re- geering niet minder aanspraak kunnen doen gelden, dan zij, wier woonplaats men gemak- kelijk van Den Haag uit, gedoken in de kus- sens eener spoorweg-coup6, kan bereiken? Maar er is nog een tweede reden, waarom deze tentoonstelling een bijzonder cachet draagt. Zij is georganiseerd door de maatschappij tot be- vordering van ooft- en tuinbouw. Eigenlijk ge- zegd is zij dus geen landbouwtentoonstelling. Toch is zij van groote beteekenis. Een vooruit- ziend man, die stellig hier nog lang niet is ver- geten, de heer Vorsterman van Oyen, heeft met tweeledig doel de vereeniging opgericht: 1. het aanmoedigen van de z.g. floralia- tentoonstellingen, dus het kweeken van plan- ten door de burgerij; 2. den beroepstuinbouw te doen opleven. Het eerste doel is meer idealistisch. Van oudsher is het kweeken van bloemen een taak geweest, die den schuonheidszin en de edelste gevoelens van het menschdom vleide. Het tweede toont, wat ook de meest ver- stokte idealist nooit behoort te vergeten: dat, naast ideeele, ook materieele nooden vervul- ling vragen. De breede vlucht, die de tuin bouw in de laatste jaren meer en meer neemt, wijst er met beslistheid op, dat deze tak van volksbestaan zich een vooraanstaande plaats weet te veroveren. Het was dus met waren staatsmansbiik, dat de oprichter van de ver eeniging dit tweede oogmerk mede als doel der vereeniging uitstippelde. Stellig heeft hij ook voorzien, hoezeer samenwerking dit doel kan bevorderen. Het tegenwoordige geslacht kan den voor- treffeiijken man niet beter eeren, dan door eendrachtige samenw. rking te toonen, wat de vereeniging ook op dit gebied vermag. Het is mijn oprechte wensch, dat deze ten toonstelling dienstbaar zal blijken aan de ver- wezenlijking van het grootsche doel. Met dien wensch, die zeker uw aller instemming zal wegdragen, verklaar ik de tentoonstelling ge- opend. Daarop werden door den Minister en de ver- dere autoriteiten de verschillende stands met groote belangstelling bezichtigd. Daarna werd ook nog een bezoek gebracht aan de landbouw- school, onder geleide van den directeur, den heer Van Dijk. De autoriteiten zijn des avonds vertrokken. Ofschoon niet van groote drukte kon worden gesproken, was er toch al veel belangstelling van de zijde van het publiek en in sommige tenten kon men zich door de vol-te slechts langzaam bewegen. De tentoonstelling werd ook nog gisteren en heden gehouden. In de gemeente hebben ver schillende feestelijkheden plaats. V'OETBAL. Afdeeling IV. Competitie 3e klas A. "o doelp. c/» *2 s: -S c p 3= 2. v.—t. Terneuzen 1 1 2 2-1 Walcheren 1 1 1-2 Goes Zierikzee Middelburg II Hulst Vlissingen II Sinoto Zeelandia II Het voetbalseizoen, dat gisteren is begonnen met het spelen van competitie-w^dstrijden, is door de club „Terneuzen" beter ingezet dan het vorige. Ook toen moest zij te Middelburg haren eer- sten wedstrijd spelen en wel tegen de club Middelburg II. Toen echter kreeg zij klop met 20, terwijl nu de overwinning werd behaald met 2—1. Het cijferverschil is wel niet groot, doch wel het den wedstrijd winnen of verliezen, en als men verder bedenkt, dat de beste kracht van de achterspelers door omstandigheden nog niet aan dezen wedstrijd kon deelnemen, dan mag men zeker tevreden zijn, vooral waar het hier den kampioen van het vorige seizoen betreft. Onze club moet echter zich door dit voorloopig succes niet in slaap laten wiegen, doch van meetaf trachten de eerste plaats op de rang iest in te nemen opdat het niet meer mogelijk zal zijn, dat zij door een andere club zich den kampioenstitel ziet ontgaan. Te kwart voor twee laat de scheidsrechter beide elftallen opstellen, waarbij blijkt, dat „Walcheren" volledig is en Terneuzen" met een invaller speelt. Reeds dadelijk ontwikkeld het spel zich aan beide zijden op een zoodanige wijze, dat er elk oogenblik gevreesd wordt dat een der beide doelen doorboord zal worden. Het spel ging geregeld op en neer maar toch was .Terneuzen" in de meerderheid en kon dit voor. de rust nog met een fraai doelpunt van haar linksbuiten demonstreeren. De rust ging in met 10 voor „Temeuzen". Kort na de rust, was het „Terneuzens" rechtsbinnen die het tweede doelpunt plaatste. Dat „Walcheren" er nu alles op z6tte om de eer te redden is te begrijpen en ongeveer 10 minuten voor het einde werd door haar ook gescoord. 21. In dezen stand kwam geen verandering en de overwinning was verdiend. Gisteren speelde het tweede elftal van .Terneuzen" een vriendschappelijken wedstrijd te .S",s van Gent tegen ,,Sas van Gent II". Deze wedstrijd werd door haar gewonnen met 41. Wanneer dit zoo voort gaat zullen de resul- taten heel wat bevredigender zijn dan't vorige jaar. Weldra begint ook voor hen de compe titie, laat ze nu toonen, dat het haar meer emst is, dan het vorige jaar, daar het er toen tenminste op leek, dat het enkel en alleen speelde ,,voor de lol", daar het geen enkelen wedstrijd heeft kunnen winnen. Het tweede elftal kan zich best met ver schillende tegenstanders meten, maar het moet eerst beginnen den wil te toonen om door een- dracht te winnen. Piet Heyn, Piet Heyn, Piet Heyn, zijn naam is klein, Zijn daden benne groot Hij heeft gewonnen de Zilvervloot. Inderdaad, de naam van den ,,zeeschrick van Delftshaven" is klein, maar groot waren zijn daden, zelfs zonder de Zilvervloot, want in militair opzicht was deze daad van weinig be teekenis. Het is overbekend, hoe Piet Heyn zelf er zich aan ergerde, dat 'men, waar men zijn vroegere, veel vermeteler daden zoo geheel over 't hoofd had gezien, van dit feit zooveel ophef maakte. Toch heeft het nemen der Zil vervloot een diepen indruk gemaakt en de blijdschap daarover is niet alleen een uiting van hebzucht geweest: de stadhouder, de offi- cieren en manschappen van de vloot, de be- windhebbers en aandeelhouders der West- Indische Compagnie hadden alleen part aan den buit; de rest had toe te kijken; dat die rest nog zoo lustig zong, was ook uit vreugde over den slag, die den Spanjaard was toege- bracht, een slag, gevoelig in financieel opzicht en daarom voor de Hollanders m66r waard dan een overwinning te land of ter zee. Bovendien, het veroveren van de Zilvervloot was zoo ge- makkelijk niet; men had er al zoo vaak op ge- loerd, het was al zoo dikwijls mislukt. Twee jaren te voren (9 September 1626) was zelfs de Zilvervloot Piet Heyn in de straat van Flo rida langs zijn neus voorbij gevaren en hij had geen vinger durven uitsteken, om wat van die schatten te bemachtigen. „Het doet mij wee, zoo schoone occasie voor bij hebben moeten laten gaan door mancke- ment van seeours", schreef naar aanleiding van deze ontmoeting de vlootvoogd 10 Nov. 1626 aan de Bewindhebbers der West-Indische Com pagnie. Zoo was er aldoor wat geweest; nu eenS ,,manekement van seeours", dan weer dit en dan weer dat, maar de Zilvervloot had men nog nooit te pakken gehad. Want den Spaanschen koning lag alles aan het veilig binnenkomen zijner schatten gelegen. Een uit- gebreide dienst was georganiseerd om den vei- ligen overtocht te verzekeren. Het was ge- woonte, dat alle schepen, die waren of zilver voor den koning vervoerden, van Carthagena en Porto Bello, van Honduras en Vera Cruz (waar ook de waren van de Philippijnen wer den aangebracht) te Havana samenkwamen. Onder sterk escorte werden ze vervolgens van daar naar Europa gebracht. Zoodra er een vtjandelijke scheepsmacht in de West-Indische wateren verscheen, werd hiervan dadelijk be- richt gezonden aan alle havens, die door Spaansche schepen bezocht werden; al deze moesten dan hun lading aan den wal in veilig- heid brengen. Waren de schepen eenmaal op weg van Havana naar Spanje, dan moest het al een sterke macht zijn, die ze met kans op succes kon aanvallen, te meer omdat in den regel van uit Spanje een aantal oorlogsschepen de zilvervloot nog tegemoet gezonden werden. In 1628 besloten de bewindhebbers der W. I. C. een nieuwe poging te wagen. Spanje begon zich weer verbazend te roeren; de in- neming van Breda bedreigde de veiligheid der Nederlandsche gewesten; in 1624 ondernamen de Spanjaarden een uitgebreiden strooptocht door den Achterhoek, de Veluwe en Groningen; in 1627 drongen Spaansche troepen zelfs door op Zuid-Bevelandzelfs werden in Spanje plannen beraamd om ons te treffen in de ziel onzer negotie, in den Oostzeehandel. Het was dus zaak voor de Hollanders zich tot tegen- aanval uit te rusten en een van de krachtig- ste middelen, waarmee men het Spanje kon lastig maken, was wel het afsnijden van den zilveraanvoer uit Amerika. Voor de leiding van deze onderneming was Piet Heyn de aangewezen man; niemand was beter dan hij bekend in de West-Indische wa teren; van de gelegenheden, die daar beston- den om buit te behalen, had hij bepaald studie gemaakt, zooals meermalen gebleken was. De vloot, voor het jaar 1628 uitgerust, telde 31 schepen en was bemand met 2767 matrozen en 900 soldaten; de royale betaling en de rijke buit op vorige tochten verkregen, had een keur van zeelieden op de vloot gevoerd; ook onder de officieren waren vele bekende namen, o.a. Loncq, Bankerts en Witte de With. Naar het schijnt wist de admiraal bovendien op voor- treffelijke wijze de tucht te handhaven. Den 20sten Mei was eindelijk alles voor de afvaart gereed en kon men van Texel vertrek- ken. Zonder noemenswaardige avonturen zeil- de men langs de Engelsche en Portugeesche kust en zonder Madeira of de Kanarische eilanden aan te doen, wat de gewone route was, werd koers gezet naar de West-Indische wateren. Na een voorspoedige reis ankerde men den lOen Juli voor het eiland St. Vincent, waar men de vloot van versch drinkwater en brandhout voorzag, terwijl aan elk der op- varenden een aantal bananen werd verstrekt. Elf dagen later werd de tocht voortgezet; men vermeed de Noordkust van Zuid-Amerika, om geen Spaansche schepen tegen te komen, en zette koers naar Hispaniola (Haiti), welks zuidpunt vijf dagen later in zicht kwam. Langs de schaars bewoonde Zuidkust van Cuba ging het nu WeStwaarts naar de Pinos-eilanden. Men begon thans in de streken te komen, waar men de zilvervloot ontmoeten kon, zoodat de noodige toebereidselen werden gemaakt. Men had den besten moed, want alles wees er op, dat de aanwezigheid van de vloot vrijwel on- opgemerkt was gebleven. Toch was er wel iets van bekend ge worden; te Carthagena al thans waren tijdingen binnengekomen, welke van de uitzending van de schepen aldaar deden afzien. Wel waren er twee galjoenen uit Honduras vertrokken ,doch deze waren, nog v66r Piet Heyn in West-Indie was aangekomen, opge- vangen door het eskader van Pieter Adriaansz. Ita, die toevallig ten Noorden van Cuba kruis- te. Beide galjoenen werden op den len Aug. vermeesterd en de rijke lading werd als buit naar het vaderland gezonden. Ook de vloot van Mexico dreigde Piet Heyn te ontspappen. Deze was den 21sten Juli 5 galjoenen en 30 kleinere schepen sterk van Vera Cruz af- gevaren en had dus gemakkelijk de veilige haven van Havana kunnen bereiken. Zij werd echter eerst door windstilte opgehouden, daar na door tegenwind en averij genoodzaakt terug te keeren, waardoor achttien kostbare dagen verloren gingen, zoodat zij den 8sten Augus tus eerst opnieuw vertrekken kon. Op het oogenblik, dat de Hollandsche vloot dus bij de Westpunt van Cuba, kaap San Antonio ver scheen, waar men de schepen ging schoon- maken (57 Aug.), lag de Zilvervloot nog goed en wel in Vera Cruz. Natuurljjk was dit alles op onze vloot onbe- kend gebleven; en hoopte echter nog trjdig ge- noeg gekomen te zijn om de Zilvervloot te ontmoeten en bleef daarom de wacht houden bij kaap San Antonio. Dit bleek evenwel zeer moeilijk door de sterke, in oostelijke richting gaande stroomin- gen, waardoor de schepen voortdurend afdre- ven. Daarop werd besloten naar de Tortuga's te zeilen, een kleine groep eilandjes ten westen van Florida. Men vond hier twee kleine Spaan sche visschersvaartuigen, welke visch aan de Zilvervloot als zoodanig hadden zij de Hol landsche vloot aangezien wilden verkoopen. Van de opvarenden hoorde men, dat de vloten van Porto Bello en Mexico dagelijks werden verwacht en dat de Spanjaarden ,,bij hun ver- trek gansch geen kondschap van onze vloten hadden". De volgende dagen waren stormachtig met hevige onweders. Bovendien werden de sche pen onophoudelijk door den stroom in ooste lijke richting voortgedrevenden 24sten Aug. lagen zij voor Havana, den volgenden dag zagen zij zelfs den Pain de Matanzas, 70 K.M oostelijker ,,'t welk haer seer verwonderde en beducht maekte". Op den 29sten Aug. werd men een zeil gewaar; het bleek een bark, die zes dagen te voren door den gouvemeur van Havana afgezonden was, om de schepen van Porto Bello en Vera Cruz komende, te waar- schuwen, dat er kapers op de kust waren. De vermeestering van dit schip bracht wat aflei- ding in den saaien en moeilijken kruistocht, moeilijk vooral door het stormachtige weer en den zwaren stroom, die de vloot dreigde te verspreiden. Zoo verliepen weer een negental vervelende dagen en reeds begon men aan eenig succes te wanhopen, toen in den nacht van 7 op 8 Sept. een vreemd vaartuig te midden van onze schepen kwam drijven; door den kapitein van de „Witte Leeuw" aangeroepen kreeg men in het Spaansch antwoord, waarop onze matrozen van vreugde in de handen klappend uitriepen: ,,'t zijn Specken!" Na het lossen van een paar schoten werd het schip genomen en de op varenden deelden mee, dat de Zilvervloot op komst was; dezelfde stroomingen, die onze schepen zooveel last hadden bezorgd, hadden de Spaansche mijlen ver voorbij de veilige haven Havana gedreven. Bij het krieken van den morgen zag men te lij meer schepen, waarop dadelijk jacht werd gemaakt. Zij bleken alle geladen met verfhout, huiden, cochenille en indigo. Intusschen kwa-. men in den wind nog een aantal schepen op- dagen; het bleken vier galjoenen en twee an dere schepen te zijn, die't roer in allerijl naar den wal wendden, en door de onzen zoo snel mogelijk werden vervolgd. Het plan van den Spaanschen admiraal was de baai van Matan zas binnen te loopen en daar hij een groo- ten voorsprong had op de vloot van Piet Heyn het grootste deel van de lading in het nog woeste kustgebied te verstoppen. On- gelukkig trof toen de Spanjaarden een ernstig ongeval; hun schepen liepen op een ondiepte. waarvan zij het bestaan niet kenden; zij kon- den dus niet langs den wal aanleggen en even- min met hun kanonnen den ingang der baai bestrijken. De tegenslag bracht de grootste verwarring aan boord der Spaansche schepen, spoedig ge- volgd door muiterij en dienstweigering, vooral toen de Hollanders naderden en de booten uit- zetten om te enteren. De geheele situatie was juist naar den zin van Piet Heyn, die niet van plan was om onnoodig geweld te gebruiken: het kwam er op aan de schatten zoo spoedig mogelijk te vermeesteren. Nadat een paar salvo's met musketten de Spanjaarden vol- doende gelntimideerd hadden, werd lijfsbehoud aangeboden, indien zij zich overgaven en dit gaf den doorslag bij de verdwaasde en muiten- de bemanning der Spaansche schepen; vlug werden zij vervolgens aan wal gezet. Om nachtelijke plunderingen te voorkomen liet de admiraal het meerendeel der matrozen naar hun schepen terugkeeren. Na op alles orde te hebben gesteld, ging ook Piet Heyn naar zijn eigen schip terug, ..danckende Godt voor de goede victorie". Met het opkomen van den vloed raakten de galjoenen vlot, waarop de ankers werden uit- geworpen. De andere prijzen waarvan er en kele bij Havana waren achterhaald, werden ook naar Matanzas gebracht; de Spanjaarden die er op werden aangetroffen konden eerst niet gelooven wat er gebeurd was en kregen tranen in de oogen; ook zij werden aan wal gezet met voedsel voor drie dagen. Een voile week lang, van 1017 Sept. had men werk met lossen. Bij het opmaken van den inventaris bleek de buit te bestaan uit 185.000 pond zilver, 133 pond goud, 22.836 huiden, 253 kisten suiker, 2270 kisten en balen indigo en cochenille, 37 pond muscus, 7 pond amber en 1000 parels; verder gouden ketenen, benevens een aantal kostbare snuisterrjen, al les te zanjen een waarde van pl.m. 12 millioen gulden. Bij het tellen van het gemunt geld kwam het voor, dat een papegaai, blijkbaar op- gewekt door den klank van het goud, begon te roepen: victoria, victoria, o que beneva", het- geen veel vroolijkheid verwekte. Maar nog aangenamer werd de stemming, toen tegelg- kertijd een scheepje met Spaanschen wijn als prijs werd opgebracht, zoodat aan alle schepe- lingen een extra dronk wijn kon worden ver strekt. Het was zaak van niet te lang te toeven. Elk oogenblik toch kon men worden aange- vallen door de vloot, die van Carthagena kwam. Daarom werd de zaak zoo snel moge lijk afgemaakt en den 17den Sept., twee uur v66r zonsopkomst, werden de ankers gelicht en zette men koers naar het vaderland. Terwjjl de vloot huiswaarts zeilde, zette de vlootvoogd zich aan de aangename taak om in Missive aan onze Heeren en Meesters" ver- slag van het gebeurde te doen. Dit kostbare stuk werd zorgvuldig in een kistje, met een compagnie-wapen voorzien, verpakt, toever trouwd aan den kapitein van het snelvarende jacht „de Vos" met uitdrukkelijken last om, zoo het eenigszins te vermijden was, geen en kele haven aan te doen. Een duplicaat van dat verslag werd toevertrouwd aan den kapi tein van het jacht „de Ooievaar", die ,,de Vos" vergezellen moest. Reeds den 15en Nov. liep „de Ooievaar" te Rotterdam binnen en was de eerste, die de blijde tijding in het vaderland bracht, dat ditmaal de Zilvervloot genomen was. De huiswaarts zeilende vloot was echter nog verre van de veilige haven; weken achtereen had men met zware stormen te kampen en werd de bemanning door ziekte geteisterd. Op het eind van November begonnen de eerste schepen in onze havens binnen te vallen, doch de hoofdmacht kreeg eerst den 3en December de Engelsche kust in zicht, waar Piet Heyn de Staatsche oorlogsschepen ontmoette, die uit- gezonden waren om de vloot voor de Duinker- kers te waarschuwen. Daar de vloot geheel uiteengedreven en de bemanning zoo afgetobd was, ,,dat men een gevecht zeer gevaarlijk achtte", besloot Piet Heyn de Engelsche haven Falmouth binnen te loopen; hier vemam hij, dat ook een achttal van zijn schepen te Ply mouth waren binnengekomen, zoodat de vloot voor een groot deel terecht was. Nadat men de bekomen averij hersteld had en de beman ning weer op haar verhaal was gekomen, ging den 5en Januari 1629 de vloot onder zeil; de schepen uit Plymouth voegden zich erbij, even als de landschepen onder Evertsen, die den schat convoyeerde en zonder ongevallen werd het vaderland bereikt; den lOden Januari kwam de Amsterdam" voor Hellevoetsluis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2