ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. zenuwen Maandag 10 September 1928 68 Jaarg8i)g B u iti FlakmdT- ftiinfixw.rith TmwiiAa&Mim 8270 A80JHE1ENTSPRIJS: B1NNENLAMD. Bmnen Ter Neuzexi f 1 40 per 3 maanden Buitcn Voor Belgie en Amerika f 2.25, over:qe landen J 2 60 Dit Mad verschijnf iederen Maardan- Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden per 3 maanden fr. per post Abonnementen vooi Woensdaq- en Vrijdagavond. Bij voorukbetalinq f: het buitenland aileen bij GRONDRELASTING. NEDERLAND EN BELGIc. Een B. T. A. telegram uit Geneve meldt ,dat de Belgische minister van bui tenlandsche zaken Hijmans heden een on- derhoud zou hebben met jhr. Beelaerts van Blokland, inzake een hervatting der onderhandelingen met het oog op een re geling der tusschen Belgie en Nederland hangende vraagstukken. DE OLYMPIADEZEGELS. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat de tijd gedu rende welke de Olympiadezegels op de postkantoren verkrijgbaar zijn, op 15 Sep tember eindigt. Zij die tot nog toe nog verzuimden tot aankoop dezer zegels over te gaan zijn daartoe dus nog tot genoem- den datum in de gelegenheid. De niet ver- kochte zegels zullen worden vernietigd. BENOEMING WACHTGELDERS. De heer Braat heeft aan den Minister van Onderwijs, K. en W. de volgende wag-en gesteld Is de minister bereid, de redenen op te geven, waarom enkele groote steden niet verplicht worden om wachtgelders bij het onderwijs te benoemen, terwijl vele kleine gemeenten die, evenals zij, ook geen wachtgelders leverden, daartoe wel ver plicht worden? Is de minster bereid om in dezen stad en dorp gelijk te stellen DE INVOERING VAN DE TABAKS- WET. Ingediend is een wetsontwerp tot ver- lengmg met een jaar van den termijn, ge- noemd in art. 88a der Tabakswet, betref- fende opschorting van de verplichting om kleine tabriekjes in overeenstemming met de bepaalde eischen in te richten. De mi nister van Financien schrijft in de memo- r:e van toelichting, dat er redenen is, om dien termijn, welke reeds viermaal is ver- lengd, andermaal te verlengen, daar de omstandigheden, welke het aan kleine fa- brikanten moeilijk maken een aan de eischen van de wet voldoende werkplaats te vinden, nog steeds voortduren. Het aantal ontheffingen, aanvankelijk 2262 bedragende, is thans gpdaald tot 1190. De controle op deze kleine fabriek- jes geschiedt thans op geheel bevredigen- de wijze. STRIJD TUSSCHEN STOOMTRAM EN AUTOBUS IN LIMBURG. Door geheel Zuid-Limburg worden de zer dagen de concessies voor autobus- iijnen of wel geweigerd, of wel aan zoo fSUlLJLSTOS. De innemende Landlooper door E. RATH. ,,Was hij er erg aan toe?'' vroeg ze. ,,Niet zoo heel erg, geloof ik". Ze zuchtte. ,,Maar ik wil wel weer teruggaan zei hij snel. Hilda lachte, maar scheen zich plotse- ling te schamen voor haar luchthartigheid. ,,Ik moet je bedanken, Rawlins." ,,Dat is niet noodig, juffrouw. Ik wou liever u bedanken." ..Waarvoor?" vroeg ze verbaasd. „Voor de goede gelegenheid." ..O! Dat dat had ik vergeten. Eenige minuten verliepen waarin ze niets kon bedenken om te zeggen. Ze had door willen rijden; ze begreep, dat ze hem een uitleg schuldig was, maar het viel haar zwaar. Toch had ze het gevoel, als- of Rawlins haar begreep. ,,Ik heb me heel erg vergist", begon ze eindelijk. ,,Het was tenslotte niet zoo heel erg." ..Jawel, Rawlins! Het was een groot ge- luk, dat ik niet met mijn two-seater ge- gaan ben en jou thuis gelaten heb, want dan hadden we geen ruzie gekregen. En als hij geen ruzie maakt, is hij heusch heel aardig. En ,,U zou toch niet met hem getrouwd zijn," zei Rawlins, toen ze zweeg. ,,Denk je niet?' bezwarende voorwaarden gebonden, dat men piactisch zeggen kan, dat de dien- sten zullen moeten worden opgeheven. Daardoor worden verschillende gemeen ten opnieuw geisoleerd. Een tweetal ge meenten zal een represaillemiddel toepas- sen; aan de Limburgsche Tramweg Maat- schappij zal n.l. bij deurwaardersexploit worden aangezegd, dat zij haar tramlijnen van den gemeentegrond heeft te verwij- deren. De daartoe strekkende vergun- nngsacten waren nog niet geteekend. DE WATERLEIDING OP SCHOUWEN EN DUIVELAND De vergadering van de waterleiding- maatschappij voor Schouwen en Duive- land heett de vergunningsvoorwaarden, - zooals die door Ged. Staten van Zeeland zijn ingezonden aanvaard, Daaruit blijkt o.a. dat de bevoegdheid tot naasting is ge steld op 1 Juli 1940, omdat in dat jaar de eerste aflossing plaats vindt van een lee- ning door de maatschappij aangegaan bij de Rijksverzekeringsbank. De voorzitter, de heer A. v. d. Weijde vond in deze vergadering gelegenheid met klem de geruchten tegen te spreken over zout water, geen voldoende hoeveelheid water enz., die onder het publiek ver- spreid zijn Van de gemeente Bruinisse was bericht ingekomen, dat zij zich thans op het stand- punt van verplichte aansluiting plaatst en dat van gemeentelijke garantie verlaten heeft. In verband met een verzoek van de ge meente Renesse om zich als nog bij de waterleiding te kunnen aansluiten, werd besloten, dat dit kan, als zij 76 aandeelen neemt, f 4560 in het reservefonds stort en f 4700 bij een kassier deponeert, ingeval de regeering meldt, dat Renesse niet on der de gemeenten valt, waarvoor de risi- co- garantie is aangevraagd. EEN NIEUWE POLITIEKE PARTI J. Te Amsterdam is opgericht de ..Neder- landsche Volkspartij voor hoofd- en handarbeiders Deze nieuwe politieke partij.die bij de komende Kamerverkiezingen aan den strijd ter verkrijging van Kamerzetels zal deelnemen, stelt zich ten doel, lo. te agee- ren tegen het bestaande parlementaire stelsel; 2o. op te komen voor algemeene volksbelangen; 3o. te bevorderen de in- voering van premievrij staatspensioen. DE KON. NED. MIDDENSTANDS- BOND. De Kon. Ned. Middenstandsbond heeft zich in zijn congres te Alkmaar uitgespro- ken tegen de Zondagssluiting van win- kels in de wet op te nemen. Het congres verklaarde zich echter voor sluiting om 8 uur 's avonds in de week, en om 11 uur 's Zaterdags. LIBERALE RADIO-AMATEURS. Gemeld wordt Ten overstaan van notaris H. L. Morra te 's Gravenhage heeft vanwege het comite dat zich ten doel stelt zoo spoedig mogelijk een verspreiding van de liberale beginselen langs radio-telefonischen weg te verkrijgen en zich daartoe reeds ge- ruimen tijd geleden tot den minister van waterstaat heeft gewend met een officieele aanvraag inzake een vergunning tot uit- zending over een door den minister aan te wijzen zendstation, plaats gehad de op- „Ik weet het zeker." ,,En waarom dan?" De oogen zouden u opengegaan zijn." „Daar ben ik nog niet zoo zeker van." ,,Ik wel." Ze keek hem aan, wat hij voor haar vergemakkelijkt door zelf strak voor zich uit te kijken. Ze begreep zijn kalmte niet. Als hij zich triomfantelijk betoond had, zou ze het gewoon gevonden hebben, maar hij scheen volkomen tevreden te zijn ai leen met chauffeeren. Ze wilde hem vra- gen, waarom hij zoo zeker was, maar een zekere verlegenheid belette het haar. ,,In ieder geval", zei ze, „sta ik diep bij je in de schuld. Probeer het niet te ont- kennen, want het is een feit." Hij boog even. Haar blik dwaalde af naar zijn handen, die los rustten op het stuurwiel en daarna haalde ze haar zak- doek te voorschijn. e knokkels bloedenzei ze. ij keek er verwonderd naar. ,,Stop even, Rawlins!" Hij stopte, maar maakte een afwerend gebaar, toen ze een verband begon te ma ken van haar zakdoek. Daarna liet hij haar maar begaan, omdat het haar blijk- baar plezier deed. „Wil je soms liever, dat ik rijd?' vroeg ze. ,,Ik heb er niets geen last van, juffrouw. Ik had het niet eens gemerkt." Plotseling begon ze te lachen. ,,Stel je voor, dat het je neus geweest was, Rawlins Hij lachte bij de gedachte aan die mo- gelijkheid. ,,Dan zouden we er nog last mee ge kregen hebben zei ze. ..Neuzen zijn niet zoo gemakkelijk te verklaren. .En Plotseling werd ze ernstig. ,,Ik zou graag richt'ng van de Vereeniging van Liberale Radio Amateurs (V.L.R.A.). Namens genoemd comite traden als op- richters der vereeniging op de heeren mr. D. Fock, Wt. J, Bastiaan, mr. G. A. Boon, H. P. Gelderman, prof. mr. G. M. Verrijn Stuart en S. Wijnbergen. Blijkens haar statuten stelt de vereeni ging zich ten doel, de belangstelling voor de radio-wetenscha;:«pen op te wekken bij de Nederlandsche bevolking; haar leden door middel der radio-telefonie en -tele- visie nuttig en aangenaam bezig te hou- den en door middel van bovengenoemde wetenschappen de beginselen te versprei- den van de Liberale Staatspartij De Vrij- heidsbond. De vereeniging tracht dit doel te bereiken door het uitzenden van rede- voeringen, lezingen, debatavonden, con- cer.en, enz., het organiseeren van de ont- vangst hiervan voor een zoo groot mo gelijk aantal personen; het verstrekken van inlichtingen op radio-technisch gebied aan haar leden en het verkrijgen van een eicen zendstation. GROOTE INTERNATIONALE TENTOONSTELLING. Ter gelegenheid der honderste verja- ring van hare stichting, houdt de Kon. tuin- en landbouwmaatschappij van Ant- werpen een groote internationale tentoon- stelling. Deze tentoonstelling verschilt geheel van de Gentsche Florailien, daar ze in een ander seizoen wordt gehouden. Werden te Gent vooral azalea's en orchi- deeen tentoongesteld, te Antwerpen zijn het vooral dahlia's en rozen, de Antwerp- sche specialiteiten Er zijn een massa dahlia's, waaronder nieuwe kweekproduc- ten. Wat de rozen betreft, hebben de groot- ste rozenkweekers hun mooiste exempla- ren ingezonden. Er is insgelijks een afdee- ling orchideeen. De tentoonstelling wordt gehouden in de stedelijke feestzaal te Ant werpen. van. 8 tot fv .September a.s. ANTI-DUITSCH INCIDENT TE BLANKENBERGE. Te Blankenberge, de vooral door Duit- schers bezochte badplaats. waar zich een jaar geleden hevige. door chauvenistische kranten uitgelokte incidenten voordeden. doch waar het dit jaar, op dit gebied, rus- tig was gebleven, heeft zich thans weer een voorval voorgedaan, dat door de ho- telhouders die op hun Duitsche clientele gesteld zijn, ten zeerste wordt betreurd. Duitsche en Belgische kinderen en jon- gelieden hadden zich den heelen middag bezig gehouden met, naast elkander. op het strand, zandforten te bouwen. Zij wedijverden met elkaa-r, maar ten slotte bleke^ de Duitschers het, voor wat de hoogte en den omvang van hun ,,fort' betrof, van de jonge Belgen te winnen. Dit gaf aanleid-ing tot gejouw, getier, scheldwoorden als sales Boches" enz. met het gevolg, dat er een groote samen- scholing ontstond. Een der Belgische jon- gens plantte een Belgisch vaantje op het Duitsche fort, dat er weer door een Duit- scher werd afgehaald en toen kwam het natuurlijk tot een vechtpa-rtij. De politie moest tusschenbeide komen, maar slaagde er niet in de menigte uit elkaar te drijven. Ten slotte begeleidde zij de Duitschers, onder luid gejouw, naar hun hotel, waar- mede het incident ook was afgeloopen. willen weten, wat je over het geheele ge val denkt, Rawlins. Hij schudde het hoofd. Heusch, Rawlins, ik meen het." .Hij heeft flink gevochten." ,,Dat bedoel ik niet." ,,Als hij minder boos was geweest, had hij er veel meer van terecht gebracht. Hij wou te veel te gelijk d6en." ,,Je begrijpt me verkeerd. -Hij was in goede conditie en heeft moed genoeg. Maar Rawlins!" Hij wendde zich om en keek haar aan. „Je weet, dat ik het zoo niet meen. Ik bedoel mezelf. Ik ik zou wel eens wil len weten, wat men in zulk een geval van iemand denkt." .Waarom?" vroeg hij. ,,Maar als ik er om vraag. ,,0, als u er om vraagt dan maar ik denk niets slechts over u. U zult teleur- gesteld zijn." ,,En toch wil ik het weten," zeide ze lachend. Hij werd ernstig en rimpels verschenen op zijn voorhoofd. Daarna schudde hij het hoofd. ,,Met uw permissie, juffrouw, maar ik vind eigenlijk, dat we er heelemaal niet over moesten spreken. We moeten traeh- ten het te vergeten. U bent nu zenuwach- tigU weet het zelf misschien niet, irmar toch is het zoo. U zit er verlegen mee. Het allerbeste zou zijn, als u naar de club ging om een ronde te golfen. Ik zal u er heen "'He" was de langste rede, die hij ooit teqen haar gehouden, maar ze was e: niets tevreden over. Toch begreep ze. dat verder aandringen overbodig zou zijn. ..Neen, ik speel vandaag niet, Rawlins. HET ZOEKEN NAAR DE LATHAM. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Te Oslo is, naar het Noorsche Tel. Bu reau meldt, op het ministerie van lands- verdediging een conferentie gehouden, waarbij tegenwoordig waren de minister van verdediging, de opperbevelhebber ad- miraal Berglund, professor Hoi, een des- kundige op het gebied van de Pool, kapi- tein Heimansen, die deelnam aan de ex- peditie van de Michael Sars" en kapitein Lerche, marine-adviseur. Besproken werd een voorstel van den Franschen admiraal Herr aan boord van den kruiser ..Strass- bourg", om de nasporingen in het ijs naar de Latham te staken. Allen waren het er over eens, dat de na sporingen in het ijs, blijkens de inlichtin gen, waarover men thans beschikt, ge- .staakt kunnen worden. De nasporingen langs de Noorsche kust zullen worden voortgezet. Bij Tromsoe zijn nog meer wrakstukken van het vliegtuig van Amundsen gezien, meldt een V.D.-bericht uit Oslo. DE DOOD VAN BOKANOWSKI. Naar thans bekend wordt, had de on- derdirecteur van de luchtvaartmaatschap- pij, die met den Franschen minister van handel Bokanowski in een vliegtuig van deze maatschappij verongelukte, Boka nowski, zonder dat deze het wist, voor de vlucht voor 300.000 frank verzekerd. EEN GEDENKTEEKEN VOOR AMUNDSEN. De Noorsche regeering heeft besloten een herdenkingsdag voor Amundsen te houden. Aan het einde van de maand zal in zijn geboorteplaats een gedenkteeken voor den Poolvorscher onthuld worden. Uit Tromso wordt gemeld, dat de ka pitein van de „Korona", een visschers- vaartuig, rapporteerde, bij t eiland Fugle een boei of daarop gelijkend voorwerp te hebben gezien, dat van een vliegtuig af- komstig was. Ook andere vaartuigen mel- j den, dat zij in de buurt van de plaats, waar de drijver van de Latham is gevon den, voorwerpen hebben zien drijven, die vermoedelijk van het vermiste vliegtun afkomstig zijn. Zij hebben hieraan niet te veel gewicht gehecht, daar hun toen nc niets van de ..Latham" bekend was. HET POOLSCH-LITAUSCHE GESCHIL. In den Volkenbondsraad hebben schrijft de N. R. Crt. - onze minister Beelaerts van Blokland, als rapporteur over de zaak, Zaleski, de Poolsche minis ter van buitenlandsche zaken en Wolde- maras, de Litausche minister-president en minister van buitenlandsche zaken, ach- tereenvolgens het woord gevoerd. In de Geneefsche atmosfeer klonk de toon van de twee siaatslieden uit het Oosten zon der hartstocht, hoewel de loop van de on derhandelingen tot dusver de onoplos- baarheid der onderlinge geschillen heeft aangetoond. Met voldoening vooral mocht men het ontbreken van heftigheid bij Woldemaras constateeren, die heeft door- gezet, dat in de nieuwe Litausche grond- wet thans geschreven is dat Wilna de hoofdstad van zijn land is en tegenover zijn landgenooten af en toe oratorisch te gen Polen heftig te keer gaat.. In een van zijn geruchtmakende redevoeringen heeft hij hen, geiijk men weet zelfs aange- spoord zich gereed te houden, om voor de onafhankelijkheid van Litauen en voor Wilna te sneven. Er zijn teekenen geweest, dat de Pool sche politick streeft naar het herstel van den historischen band tusschen Polen en Litauen in den vorm van een personeele unie of iets dergelijks, welke band echter voor de Litauers uit den tijd is, zoodat een regeling van de moeilijkheden in deze richting niet de minste kans lijkt te heb ben. De Polen zijn echter van meening dat de geschillen reeds veel van hun scherp- te zouden verloren hebben, indien zekere buren van Litauen die op hun beurt op den snel opkomenden Poolschen staat af- gunstig zijn, het vuurtje te Kowno niet telkens aanstookten. De Westersche mogendheden hebben zich tot taak gesteld zorg te dragen dat er van dit vuur geen vonken in hun richting overvliegen en de radicaalste bestrijding van dit gevaar is het uitdooven van den brandhaard. Hun invloed heeft vermoe delijk bewerkt dat de gedachtenwisseling tusschen de twee partijen voor den Raad op rustigen toon gevoerd werd en dat Woldemaras de uit zijn mond verrassen- de woorden sprak dat het 't beste was, om ten aanzien van de toekomst ..eenig optimisme te behouden". Achter de scher- men worden stellig nieuwe bedaringspo- gingen ondernomen en Briand moet iets dergelijks gedaan hebben, toen hij met Woldemaras een vertrouwelijk onderhoud had. Rijd nu maar naar huis. De volgende weg rechts brengt ons weer naar den wegwij- zer." Hij knikte en sloeg den volgenden weg rechts in. Hilda had het land, maar kon zich niet beklagen. Ze zwegen verder, tot- dat ze Kilbourne Heights weer bereikt hadden en de auto op haar plaats stond in de garage. Ze scheen ergens over te aarzelen, toen ze uitstapte, maar Rawlins begreep haar. ,,We zullen er natuurlijk over zwij- gen,' zei hij. Ze keek hem dankbaar aan. ,,Jou vertrouw ik onvoorwaardelijk, Rawlins, maar Wheeler ,,Geen enkele man spreekt over zijn eigen duistere hoofdstuk, juffrouw. H Ida glimlachte peinzend. ,,Zijn bloedroode hoofdstuk," verbeter- de ze hem. ..Bloedrood dan." Nog scheen ze te aarzelen en dit keer trachtte hij niet haar gedachten te door- gronden. ,,Ik heb aangeboden je te betalen, zei ze langzaam, ,,maar ik denk, dat je er niet op gesteld bent. Heb ik gelijk?" „Ja, u hebt gelijk." ,,Dan wel bedankt!" Ze stak hem haar hand toe, die hij vluchtig drukte. ,,Je behoeft die tasschen niet meteen thuis te brengen, Rawlins. Ik heb er nu geen haast mee. Als je ze zoo lang hier, of misschien boven, bewaart, zal ik je wel eens zeggen, wanneer ik ze noodig heb." ..Uitstekend, juffrouw. Ze knikte en liet hem achter. In diep gepeins verzonken liep Hilda naar huis, maar haar gedachten waren geenszins bij Herbert ^Vheeler, noch bij TER NEUZEN, 10 SEPT. 1928. CONCERT OP DE MARKT. Het muziekgezeischap ,,De vereenigde werklieden", directeur de heer A. Schir- ris, is voornemens Dinsdagavond 8 uur, 1 op de Markt, tot sluiting van het seizoen, het volgende programma uit te voeren. 1. Dixmude Nieuport, marche militaire J. de Smetsky. 2. Cor et cavatine sur l'opera de Ricci. 3. Les cloches de Corneville, valse Coard. 4. A mon Pays, Fantaisie B. Edel. 5. Potpourri marsch. P a u z e. 6. Un Moment de Tristesse, scene musical. 7. Franche Amite, Fantaisie, J. Martin 8. Valse d Amour L. Langlois. 9. Marche Finale. 10. Wilhelmus. BEZOEK. Dinsdag 18 September zal de Commis- saris der Koningin een bezoek brengen aan de gemeenten Axel, Westdorpe, Zuiddorpe en Overslag. haarzelf, noch bij het ongelukkig avon- tuur. Ze peinsde over den raadselachtigen Wade Rawlins, die hoe langer hoe raad- selachtiger werd. Ze trachtte zich iemand anders voor te stellen, die opgetreden zou zijn als Raw lins, maar ze kon niemand bedenken. De vechtpartij op den weg was niet eens de hoofdzaak. Van veel meer belang was zijn houding gedurende de periode. die daarop volgde. Bij de voordeur ontmoette ze Marian en haar moeder en dadelijk zag ze, dat er iets niet in den haak was; de angst, die haar een oogenblik bekroop, verdween on- middellijk weer. ..Goddank, dat je daar bent!" riep me- vrouw Kilbourne uit. ,,We hebben je overal gezocht." ..Mankeert er iets aan. moeder? ,,Dat zou ik meenen. Rene Fisher heeft van uit de stad opgebeld, om te zeggen, dat hij niet kon komen. Zaken of zoo iets. ..O Ieder ander oogenblik zou deze ramp indruk gemaakt hebben op Hilda. Het feit. dat ze een heer te kort zouden komen aan tafel liet haar nu vrijwel koud. ,,Hij had moeten begrijpen, dat we hier niet een, twee, drie menschen kunnen krijgen", kermde mevrouw Kilbourne. ,,Daar heeft hij natuurlijk geen oogen blik aan gedacht'Vzei zij en liet zich in een stoel neervallen. ..Maar wat moeten we beginnen?' Hilda zuchtte. Waarom moest zij altijd alles in orde brengen? (Wordt vervolgd.) per post f 6.60 vcoruitbetaling. per jaar Q De Burgemeester van TER NEUZEN, Gelet op artikel 15 der Wet van '26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) tot regeling der Grondbelasting. Brengt ter tennis dat de door hem ontvangen staten der uitkomsten van de meting en schatting enz. in bovengemeld artikel bedoeld gedurende 3u dagen op de Secretarie der gemeente ter inzage z,jn ne.lergelegd en dat aan ieder wiens eigendommen in die staten vermeld zijn een kennisgeving zal worden toegezoijden. Ter Neuzen, 10 September 1928. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. 27) Vervolg. .-iKMceti kalmeeren e» worden qesterkl door msje 75ct Bij ApotH en Dro^isten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1