SPORT. PRBDIKBEPBTEM~ F euilieton-vert elling en GEMENGDE BEBICHTEH. Zondag 9 September 1928. Rubriek van den Arbeid. DRe. de. Hij deed zijn verbijsterde onderdanen nl. weten, dat zij, die het koninklijk park wenschten te bezoeken, waar men zifn oogen kon verlustigen aan amusementen, Europeesche kleeren moesten dragen en Europeesclie pebruiken moest in acht ne- men, die pasten bij hun kleedij, zoodat zij niet pelijk altijd het pebruik was, op het pra- mochten paan zitten, doch op houten zetels, die voor hen waren neerpezet, en hun consumptie moesten nuttipen met be- huip van kopjes, schoteltjes en lepeltjes en bijpevolp hun vinpers niet mochten aflikken, zooals zij altijd deden. Koninp Amanoella zelf voltooide het moderne tooneeltjes door voor zijn ,,volks- vertepenwoordipers" te verschijnen in ja- quet en hoopen hoed en hen de hand te schudden, in plaats van hun, volpens oud gebruik, toe te staan hem de hand te kus- 6en. iDe berichtpevinp vermeldt niet, of de hoofden de parlementaire hervorminp vol- doende wisten te waardeeren, doch wij vermoeden, dat het hun toch een proote geruststellinp is te weten, dat zij na afloop van „de zittinp" als zij naar hun berpen kunnen terupkeeren, hun morsipe kleedij en haveloos schoeisel weer stiekum mopen a^ntrekken. MEXICAANSCHE POLITIEK. Ofschoon meer dan honderd politieke proepen van de meest verschillende seha- keerinp president Calles verzocht hadden, zijn ambtstijd nop met twee jaar te ver- lenpen, nu de in zijn plaats pekozen op- volper peneraal O'brepon vermoord is, heeft hij, schrijft de N. R. Ct„ in het Mexi- caansche Conpres als zijn onherroepelijk besluit meepedeeld, dat hij den lsten De cember aan het einde van den constitu- tioneelen termijn, zal aftreden en zich ook nooit meer voor de hoopste waardipheid in het land candidaat zal stellen. Hij ver zocht derhalve het Conpres een voorloo- pipe President aan te wijzen, tot tijd en wijle zijn opvolper door het volk kan pe kozen worden, en zich daarbij slechts door vaderlandlievende overwepinpen te laten leiden. Als candidaten komen, naar men meent, Tejarda, die vroeper reeds door Calles voor het ambt aanbevolen is, of Saenz, de minister van buitenlandsche za- ken, onder wien Mexico door de verzoe- ninp met de Vereenipde Staten een nieu- wen politieken koers heeft kunnen inslaan, het eerst in aanmerkinp. Dan worden pe- noemd Trevino, de pouverneur van een der staten, die in Amerika heeft pestu- deerd, en Valenzuala, de pezant te Lon- den. Eindelijk werkt de militaire kliek voor peneraal Esoobar. een militair pou verneur. In Calles' rede kwam echter de belanq- rijke passage voor dat hij den tijd van de militaire dictatuur, waarin wedijverende peneraals met elkaar om de opperste macht streden en de uit den wep ruiminq van den eenen peneraal door den anderen aan de orde bleef, als geeindigd beschouwt en den wep voor geordende democrati- sche repeermethoden thans peopend acht. Onder Calles' bewind is de toestand in Mexico stellip van lieverlee geconsoli- deerd. Op het pebied van de buitenland sche politiek is de proote gebeurtenis het vestigen van nieuwe hartelijke betrekkin- pen met de Vereenipde Staten geweest, met welke op zeker oopenblik over de kwestie van de geldigheid van oude ver- kwanselde petroleumconcessies een gewa- pende botsinp had pedreipd. Nu kon Cal les in Zijn rede echter met sympathie van de uitstekende verstandhouding met de proote Unie in het Noorden pewapen en zoo is het te beprijpen dat de Amerikaan- sche pers met leedwezen van zijn besluit om zich terug te trekken kennis neemt. Op het pebied van de binnenlandsche staatkunde was Calles er ook in peslaapd een ontspanning in het conflict tusschen kerk en staat te bewerken. Het vooruit- zicht op verzoening tusschen deze twee machten is nochtans minder hoopgevend geworden doordat de moordenaars van Obregon van samenspanning met clerica- le leiders beschuldipd worden. Zijn op volper zal in deze kwestid den noodigen tact dienen te toonen, indien de godsdienst vrede door het proces en wat eruit volqt niet opnieuw in gevaar wil komen. Indien nochtans het Cong res van Cal les ovej-neemt, en ertoe meewerkt om de heerschappij der generaals, van wie de gevaarlijkste trouwens thans gewelddadiq verwijderd zijn, niet opnieuw op te laten komen, zal Mexico in het buitenland het vertrouwen kunnen winnen, dat vreemde geldschieters zal aanmoedigen financieele hulp te verleenen voor den verderen op- bouw van de welvaart der republiek. TER NEUZEN, 7 SEPT. 1928 CHR. ZANGVEREENIGING ..EXCELSIOR' Naar men ons meldt vierde j.l. Woens- dapavond bovenpenoemde zangvereeni- qing een heuglijk feit. Door de giften van leden in staat gesteld. heeft men n.l. een vaandel kunnen aanschaffen, hetwelk dien avond werd onthuld. Die plechtigheid werd op verzoek van het bestuur verricht door den eere-voor- zitter, den heer B. N. van Dijke, die zulks in passende woorden deed. Voor zoover hij zich herinnert is „Excelsior" de eerste Christelijke vereeniging in de plaats onzer inwoning, die over een vaandel beschikt. Hij feliciteerde de vereeniging hiermede, en in het bijzonder haar directeur, den heer Adr. B. Holster, die ook in dit vaandel kan zien, dat hij de vereeniging haar naam waardig heeft gemaakt. Hij wekte de leden op het vaandel trouw te blijven. Verder spraken verschillende personen hun dank uit aan het bestuur, voor de op- offeringen die dit zich heeft getroost om het vaandel te verkrijgen. Het vaandel, eenvoudip doch zeer fraai uitgevoerd, is ontworpen en vervaardigd door de kunstzijde-inrichting van den heer C. M. van Diemen te Dordrecht. Het fotografisch atelier van J. R- Elzinga zorgde voor vereeuwiging van de plechtig- heicl der onthulling. BLOEMPJESDAG. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal alhier door den Chr. Nationalen Werkmansbond op a.s. Zaterdag een col- lecte worden gehouden door den verkoop van bloempjes. Daar de opbrenpst hiervan strekt voor het instandhouden van haar sanatorium en kinderherstellingsoord steunt men door het aankoopen van zoo'n bloempje een poed doel, waardoor lijdende ouderen en kinderen penezing kunnen vinden of hun lijden kan worden verzacht. RIIWI EL VEROUI STERIN G Door de gemeente-politie alhier werd Woensdap j.l. onder de gemeente Koewacht oppespoord J. S., kermisreizi- per, die verdacht werd van rijwielver- duisterinq, ten nadeele van een rijwiel- handelaar in deze gemeente. MUZIEKFEEST TE SAS VAN GENT. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maat- schappij, betreffende het rijden van een extra-tram op aanstaanden Zondap, ter gelegenheid van het muziekfeest te Sas van Gent, die een mooie gelegenheid schept om dat feest bij te wonen. Het mu- ziekgezelschap ,.De vereenipde werklie- den" dat ook aan dat feest deelneemt, zal ook met die tram de reis maken. EINDEXAMEN WATERBOUW- KUNDIG OPZICHTER. Voor het eindexamen van den cursus voor Water'oouwkundig Opzichter slaag- de te Goes o.m. de heer P. Rosseel te IJzendijke. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal pevallen van besmettelijke ziekten over de week van 26 Aug. tot en met 1 Sept. in de provincie Zeeland be- droep: roodvonk: Goes 2, Hontenisse 2, Kruininpen 3, O. en W. Souburg 1, Stop- peldijk 2. Diphteritis: M'ddelburg 1, Ter Neuzen 1. In penoemde week zijn geen pev/allen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezond- heid gekomen. (St.ct.) BESTRIJDING VAN VEESMOKKELARIJ. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft: A. met ingang van 6 Sept. 1928, het vervoeren of doen vervoeren van her- kauwende dieren en varkens verboden binnen een strook in de provincien Zee- land, Noord-Brabant en Limburg langs de Nederlandsch-Belgische grens en in de pemeenten Vaals, Wittem en Bocholtz langs de Nederlandsch-Duitsche grens ter breedte; a. van 1 kilometer van zonsopgang tot zondsondergang b. van de z.g. lste linie, namelijk van het terrein, bedoeld bij art. 177 der Alge- meene Wet van 26 Augustus 1822 (St.bid. no. 39), van zonsonaergang tot zonsop gang; B. bepaald dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van sub A bedoelde ver- bod noodzakelijk maken, zoodanige afwij king kan worden toegestaan door den bur- gemeester van de betrokken gemeente, onder de door den betrokken inspecteur van den veeartsenijundigen dienst aan te geven voorwaarden. SAS VAN GENT. De heer P. IJsebaert, door het stem- bureau als opvolgend raadslid aangewezen, heeft thans definitief deze benoeming aan- vaard, zoodat in de vacature, door het overlijden des heeren A. G. Stubbe ont- staan, thans voorzien is. Woensdagmiddag wilde een dame-mo- to rijdster, haar rijwiel aan het douane- kantoor alhier, aan den gang maken, toen izij, wellicht door de versnelling te vlug over te halen, met haar motorrijwiel kwam I te vallen eji met de hand tusschen een der kamwielen peraakte. Een vinper werd als i't ware afpekneld, terwijl een andere ern- stip werd beschadigd. Geneeskundige hulp werd inperoepen. (M. Ct.) SCHOONDIJKE. Het inrichten van de tentoonstellinp is in vollen panp. Op het terrein van den heer Butler is een heel tentendorp ver- rezen, waar lOtallen nijvere handen van den vroepen morpen tot den laten avond druk in de weer zijn. Ook met de versie- rinp der straten is een aanvang pemaakt, zoodat te verwachten is, dat alles morgen een feestelijk aanzien heeft. Zijne Excellentie Minister Kan wordt ZaterJagmiddag door de Stoomtram Mij. Breskens-Maldephem in haar salonrijtuig in pezelschap van den heer Commissaris der Koninpin en andere autoriteiten naar Schoondijke vervoerd. Het hooge pezelschap zal behalve den tentoonstellinp ook de Landbouwschool alh er bezoeken. Het feestpropramma is nog uitgebreid met een schilderijententoonstelling van mevr. de Bruijn te Antwerpen en de hee ren Bergsma te Zoutelande en Jacobs te Vlissinoen, welke Zaterdagmorgen wordt peopend. Na de opening van de Tuinbouwten- toonstelling door Minister Kan, vooraf gegaan door een ontvangst ten gemeente- huize, wordt een zanguitvoering en een concert gegeven. 's Avonds is er eveneens concert, 's Zondaps worden verschillende con- certen pepeven door verschillende mu- ziekvereenipingen, zoowel op het tentoon- stellinpsterrein als op het gei'llumineerde marktplein. De avond wordt besloten met een vuurwerk. Des Maandaps vindt in den voormid- dap een voorstelling voor de schoolkinde- ren plaats, terwijl 's middags een bloe- mencorso wordt gehouden. In het tweede gedeelte van den namid- dag wordt een buitengewoon concert ge geven door het Middelburgsch muziek- corps, terwijl de avond besloten wordt met een lichtstoet. We kunnen nog vermelden dat voor de verschillende onderdeelen van het feest een flinke deelname is en eveneens voor de tentoonstellinp. VOETBAL. Zondag. 9 September a.s., is het voor de voetballers weer de dag waarnaar reeds lang is uitgezien. Dien dag immers begint de com- petitie en elke voetbalclub zal alle krachten inspannen om den eersten wedstrijd te winnen, want wanneer dit gelukt is het een groote ge- ruststelling voor een volgenden. Zal ,,Terneu- zen" .die den eersten dag van de competitie tegen een harer sterkste tegenstanders, n.l. ,,Walcheren" van Middelburg, moet uitkomen, met een overwinning huiswaarts keeren? Wij hopen het. Wij vertrouwen, dat door de spe- lers alle zeilen zullen worden bijgezet en dat het elftal zoo volledig mogelijk de reis naar Zeeland's hoofdstad zal aanvaarden, als het mogelijk is, begeleid door vele vrienden-voet- balliefhebbers. Wij zien den uitslag met ver trouwen tegemoet. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9V2 u. en 2 u., Ds. A. Timmer- man. Sluiskil, 9V2 u., leeskerk en 2 u., Ds. Hermanides. Hoek. 9Vi u., en 21/2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 91/2 u., Ds. H. Smelt van Doe- tinchem en 2V2 u., Ds. G. vanDis. SasvanQent. 91/2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot. van Houten Roos. Kloosterzande. 10 u., Ds. G. van Dis. Oerefornieerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Van- haelen. Zaamslag, 9V2 u., en 2V2 u., Ds. A. B. W. M. Kok, Chr. Oereformeerde Kerk. Zaamslag. 9V2 u. en 2i/j u., Ds. Tolsma. Oereformeerde Gemeente. Vlooswijkstraat. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6V2 u.. leesdienst. Oad-Oereformeerde Gemeente Vlooswijkstraat. Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 61/2 u., Ds. Van der Garde van Opheusden. Axel. Oereformeerde Gemeente. Weststraat. 9V2 u., en 2V2 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer" Kerkhoflaan. Ter Neuzen. 5V2 u. Evangelisatie. ■R. K. Kerkdlensten te Ter Neuzen Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 8V2 en 10 uur. 's Namiddags om half drie Lof. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 4 Sept. 1928. Menier, ,,Ziede nouw wel, ziede nouw wel, verdijde deurdrijver, zie- det nouw En ondertusschen stak ik kalmkes m'n pijp aan en liet ze maar zie- denouwellen. Maar aan alles komt n einde, ok aan 't aan- steken van oew pijp en eindelijk moes ik dan wel, graag of nie, kijken naar de krant, die Trui me on der m'n neus hield. ,,Hier zee ze, toen k ,,per on^eluk op n ander plak keek, dan waar ze d'ren vin- ger bijhield, ,,hier en leg nouw nie te jen- nen, hier motte zijn En daar sting 't hoor: Minister Bokanowski bij een vlieg- ongeluk, met vier andere reizigers, ge- dood. k Wier d'r even koud van, amico, want zooas ge wit: Keb zellevers n paar weken gelejen 'n paar duuzend meters boven in de locht gefladderd en dan voelde zo'n ak- kevietje veul dichter bij oew as da-ge d'r niks van wit. Maar 'k hiel m'n eigen goed en zee: ,,Ziede-nouwel, ziedenouwel; wa- d-eb ik daar mee te maken Heb ik soms wa-d-uit staande mee da-d-ongeluk Affijn, mee vrouwen is nie te praten (as g'r tenminste mee getrouwd zijt; in elk ander geval kunde 'r soms heel gezellig mee riddeneeren, over koeikes en kalfs- kes!) en keb er verder t zwijgen toege- daan. „En gij ga nooit meer vliegen", zee Trui nog in bed, toen 'k al driekwart van de wereld was. Hee jouw vrouw daar ok zo'n last van, amico As Trui wat te be- redderen heet, dan lap ze'm da-d-altij teu- pen da 'k slaap. Witte wa'k dan doei Kunde van me overnemen da middeltje. Dan draai ik m'n eigen om, -mee m'nen rug naar 't front, trek m'n slopmuts over m'n ooren en snurk zoo hard da 'k er zelf wakker van blijf. Op n mement vuul ik dan 'nen bons teugen teugen laat ik zeggen: m'nen rug, dan nen ruk aan de dekens en da's zooveul as 't slot van de nachtstorinp. Maar op Bokkenofski trug te komen, da's lillijk afgeloopen, ee De Fransche kranten motten geschreven ebben dat ie gevallen is als slachtoffer van 'n misdadige luchtvaartleiding. As ge nouw wit dat et slachtoffer zellevers de leiding was, dan zeg ik maar: hoffelijkheid is maar alles, speesjaal de beroemde Fran sche hoffelijkheid. Toch is daar 't zaakje nie in den haak. As ge nagaat dat er in Juli daar achttien man verongelukt is, uit de locht, en as ge rekent da ze 's daar n oorlogsluchtvaart op nahouwen om van te beven, dan zie- g-et er daar zoo maar op z'n Franschen- slaps uit, mee de Lucht-artellerie. En zouw bij nen oorlog wel 's uit kunnen komen, 't sprikwoord: 'nen kuil veur 'n ander gra ven en d'r zelf invallen Maar d'r kom gin oorlog meer. Zijde dolZemmen er 'n schoon ketrakske veur opgemokt mee handteekeningen en veul lakzegeltjes; d'n oorlog is nouw opgezet; op sterk water. Kellop, 'n ouw menisterke uit Amerika, ee-g-et ketrakske opgesteld. Hij was zoo- "veul as d'n ambtenaar van d'n burgerlijken stand toen 't stuk geteekend wier. Maar t zal ermee gaan, amico, as mee alle ketrakskes. Veur ik m'nen hand zette op't raadhuis had Trui koeien mee gouwen horens be- loofd: maar hedde gij die beestjes gezien, heb ik ze gezien Ze hee onder anderen gehoorzaamheid beloofd en op grond van al die schoone beloften hemme toen geteekend, ,,een, twee, drie. Op d'n goeien afloop En zoo ga-g-et. Steld oew veur. da de onderteekenaren van t Kellog-verdragske keet krijgen on der mekaren. (Ik spreek van ondervin- ding Denkte dan, as Pwankeree 'n ul timatum aan Streseman stuurt en de Strees stuurt dan aan den Pwan 'n afschrift van t ketrakt, da Pwan zal zeggen: Ojeekes, Strees, nimmenie kwalek, maar da ding ha 'k glad vergeten Denkte, as ik aan Trui zou zeggen: ,,Trui, wees pehoorzaam en zwijp, want daar hedde veur geteekend", da ze zwij gen zal Dan zou ze op zoo'n mement al gin haar verschillen mee Pwankeree, amico Maar, laten me er t beste van hopen. Da zee m'n vader ok op m'nen trouwdag en as gehoorzamen zeun zit ik steeds maar te hopenMaar toch, na dartig jaren hoop, as ge dan in de krant gaat, leest da ze t ver-zien-mesjien al bijna gevonden emmen, dan wor t zoo-maar nen aarigen hoop, amico. Want as me strak op reis gaan en Trui zet de Kijk-radio aan, blijft dan maar ge- lukkig. Steld oew veur, da ge tillegrafeert: ,,leste trein gemist" en da ze oew in d'n kijk- radio op t zelfde mement oew uit 'n lol- lig dingeske ziet komen, zingende ,,emme- gaannognienaaruis", nouw, dan kunnen veur mijn part alle leste treinen en tille- graafkantoren wel kedoo krijgen. Waar die dan veur zijn, da weet ik nie meer. Me zullen dan denken: die waren veur onze goeie vaders. Alles verandert. Alles ga mee n snel- heid da g'r oewen nek over brikt. Deuzer dagen is d'n uitvinder van de gloeikouskes gestorven. As ie nie dood was gegaan, had gin-mensch meer aan z'n bestaan gedocht. En 'k weet nog, toen op mijnen hof de eerste gloeikouskes wieren gebrukt, 'nen heelen avond emmen me om de lamp henen gestaan of 't kouske zou blijven gloeien. We snapten d'r niks van. Een van m'n ouwe knechts zee nog: ,,mee die uitvinding is d'n nacht afgeschaft en nouw zal t nie lank meer duren mee de wereld." En toen ie dood was, toen kwampen de lichtjes-op-fleschkes, de illektrieke bollekes en ik zie Trui nog d'n eersten avond, veur ze naar bed gong, de lamp perbeeren uit te blazen. Ze blies, da Philips z'n kopke schudde, maar 't licht bleef erin. En wa zumme nou nog krijgen Vrouwen mee baarden denk ik. Hedde gelezen van die frissche bussen- kwestie die me hier in de provincie emmen, amico Wat er persies tusschen zit, weet ik nie, maar wel weet ik, dat bij ons in t Westen de kanten van Roozendaal uit, 'n auto- bussen-affaire aan de hand is, om te lekke- baarden. 't Is al zoover gekomen, dat de pliesie er bij te pas is gekomen en avvekaten. En de bussende avvekaten wieren op't kantje- n-af gearresteerd omdat ze in de bus zaten en betaald hadden en vooruit wouwen. Avvekaten zijn menschen die altij veruit willen, da witte wel, dus lot staan as ze 'n buskortje emmen betaald. Maar 't is 'n vuile pan. Mee die bussen. Gedippeteerde staten speulen er nen rol in waar 't er omgaat om de trams te be- veurdeelen en de bussen kepot te maken. Net eender as in heel Nederland; maar zemmen het nergens zoo op de spits ge- dreven. En't schijnt toch maar veul waar te zijn, dat de menschen er veur de trammekes zijn en de trammekes nie veur de menschen Hier in Roosendaal—Bergen op Zoom is 't tenminste zoo en t is 'n ongepermeteerd schandaal. As ge halverwege zijt, staat er nen mas- jesee, lot oew uitstappen, pikt de bus in en daar stade mee oew goei gedrag. Zoodat, amico, in groote lijnen de wereld t zelfde blijft. De gloeikouskes emmen d'n bronolie verdrongen; de bronolie de snotneus en kouskes zijn verdrongen deur de illectrieke lampkes maar de lui die oew vroeaer op den weg overvielen in dielesjans, be staan nog. En toen pikten ze alleen wa kleinigheden, nouw pikken ze heel de die lesjans en liefst in naam der wet Amico, ik schaai d'r af. Die bussen- politiek hang me de strot uit. Dus veul groeten van Trui en gin horke minder van om het vliegtuig assistentie te verleenen. Een der vliegtuigen vertrok naar Den Helder en het andere bleef in de nabijheid van het motor- schip om de richting aan te geven. Toen men bij de vliegmachine arriveerde en schipper Van Hurk alles in gereedheid had gebracht om het vliegtuig op sleeptouw te nemen, bleek dat het mooie weer en de kalme zee hadden meege- werkt om het defect aan den motor op zee te kunnen herstellen. Men zou probeeren op te stijgen. Na het aanslaan van den motor en eenig gemanoeuvreer op zee, verrees het ge- vaarte uit het water en vertrokken beide vlieg tuigen in Noordelijke richting. VAN DEN WAAGTOREN GEVALLEN. Door het uitglijden van twee op elkaar ge- plaatste ladders zijn Donderdagmorgen twee werklieden uit Haarlem van den Waagtoren te Alkmaar gevallen, waar zij bezig waren met werkzaamheden voor den aanleg van bliksem- afleiders. Een der mannen, P. Wassenberg, kwam op het hoofd op het marktplein terecht. Emstig gewond en bloedend uit neus en ooren werd hij naar het St. Elizabethsgesticht ver voerd. De andere, Blommaert genaamd, vond steun in de dakgoot en bezeerde zich slechts licht aan een knie. DE NEDERLANDSCHE OPGRAVINGEN TE ARGOS. Men schrijft uit Argos aan de N. R. Crt.: De Nederlandsche opgravingen te Argos in Griekenland, welke den lsten Juni begonnen waren, zijn den 31sten Augustus geeindigd. Zij hadden nagenoeg uitsluitend ten doel de ont- graving van den diep onder puin bedolven binnenhof van het Venetiaansche kasteel op de Larissa. Dit doel is voor meer dan drie vierde bereikt; het werk zal worden voltooid in den zomer van 1930. Behalve de fundamenten van twee archaische tempels heeft de Nederland sche expeditie op de Larissa den rugmuur en de poort van een burcht uit het myceensche tijdperk aan het licht gebracht. Dat de burcht inderdaad uit dit lang vervlogen tijdperk dag- teekent, wordt bewezen door de ter plaatse gevonden voorwerpen. Op de eene van de twee parastaven van de poort staat een monu- mentaal opschrift, dat de namen van de oudste negen koningen van Argos vermeldt. De inscriptie is geschreven in letterschrift van de 6de of 7de eeuw v66r Chr. Hier heeft derhalve een der latere koningen van Argos de namen zijner voorgangers, voorzoover hij ze meende te kennen, doen vereeuwigen. Deze oudste koningslijst van Argos bevat verscheidene uit de mythologie bekende namen, o.a. dien van Adrastos, die in de sage bekend staat als ko- ning van Argos in den oorlog van de zeven tegen Thebe. Aan den anderen kant wgkt zjj sterk af van de door dichters uit de 5de eeuw v66r Chr. en mythographen overgeleverde ko- ningslijsten van Argos. In ieder geval strekt zij ten bewijze, dat de door de Nederlandsche expeditie ontgraven burcht inderdaad de burcht der koningen van Argos is. De leider der opgravingen betuigt bij dezen zijn oprechten dank aan alle Grieksche auto riteiten en particuliere personen, die door hun welwillenden steun en medewerking tot het welslagen der expeditie hebben bijgedragen. EEN SCHEEPSREDDINGSBOOT. Men schrijft aan de N. R. Crt.: A.s. Zaterdag zal een scheepsreddingsboot, voorzien van de Lowdnes Keel Rail, in de Noordzee, eenige mijlen uit de Hollandsche kust, in omgeslagen toestand te water gewor- pen worden. Dit zal waarschijnlijk geschieden van het stoomschip Berenice, der Kon. Neder landsche Stoombootmaatschappij te Amster dam. Elf zwemmers, leden van de U. Z. C. en van Zwemlust, alsmede mej. Cor Leibrand, die on- langs van Enkhuizen naar Stavoren is ge- zwommen, zullen onder leiding van den heer A. P. Schat, te Utrecht, gezamenlijk over boord springen. Het schip zal daarna direct de reis vervolgen en dus de sloep achterlaten. De Lowdnes Keel Rail, verandert een om geslagen reddingsboot in een vlot, waaraan men zich goed kan vasthouden. De Keel Rail bestaat uit gegalvaniseerde gaspijpen, welke in zes stukken van ongeveer 2 meter lengte, (aan weerszijden van de kiel der sloep drie stukken), schamierend aan de kiel bevestigd en daartegen kunnen wegklappen. Slaat een oewen toet a voe EEN SLAAPWANDELAARSTER. Te Vinkeveen heeft zich dezer dagen een eigenaardig geval van slaapwandelen voorge- daan. Een vrouw van 80 jaar stapte 's nachts uit haar bed, kleedde zich aan en begaf zich naar buiten. Langs een bruggetje kwam zij over een sloot, waama zij den weg overstak en in een roeibootje stapte. Aan de overzijde aan- gekomen verliet zij het bootje weer en ont- deed zich op een tuinbank van haar kleeren. Vervolgens heeft zij denzelfden weg terug af- gelegd en heeft zich weer, zonder dat haar huisgenooten iets van dezen nachtelijken tocht hadden gemerkt, te ruste begeven. Doordat men 's morgens haar kleeren op de tuinbank vond, werd men iets van de wandeling gewaar. Dat de vrouw geen ongeluk is overkomen, mag men wel als een wonder beschouwen. 's Mor gens bij het ontwaken klaagde de vrouw, dat zij zoo onrustig had geslapen. WATER VLIEGTUIGEN. Woensdagmiddag streken in Enkhuizen in de visschershaven twee watervliegtuigen neer, nl. de W 55 en de W 60. De vliegers rappor- teerden dat er in de Zuiderzee op ongeveer 15 K.M. ten Zuiden van Enkhuizen een water- vliegtuig ronddreef, dat klaarblijkelijk een de fect aan den motor had en als gevolg daarvan een noodlanding in zee had moeten maken. Na telefonisch overleg met den commandant van het vliegkamp de Mok werd het motor-mossel- vaartuig E. H. 26, schipper Van Hurk, gehuurd DE NIEUWE WET OP DE COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMSTEN. Indertijd hebben wij reeds aandacht geschon- ken aan de nieuwe wettelijke regeling der C. A. O., doch aangezien deze 1 September in werking is getreden, is het nog van belang op enkele bepalingen van deze Wet nader de aan dacht te vestigen. Volgens de nieuwe Wet moet een C. A. O. schriftelijk worden aange- gaan. De werkgeverspartij kan bestaan uit e6n of meer werkgevers of uit den of meer vereenigingen van werkgevers, de arbeiders- partg moet bestaan uit een of meer vereeni gingen van arbeiders. Een vereeniging, die partij is bij de C. A. O., moet rechtspersoon- lijkheid bezitten en in de Statuten der ver eeniging moet met name de bevoegdheid tot het aangaan van C. A. O. vermeld zijn. Volgens artikel 1692 van het B. W. kan het bestuur van de vereeniging de C. A. O. afslui- ten. In de Statuten kan echter worden be paald, dat dit op andere wijze moet geschieden of dat bjjv. het bestuur voor een en ander de goedkeuring van de algemeene ledenvergade- ring moet hebben. Heeft een vereeniging een C. A. O. afgesloten, dan zijn alle leden daar- door gebonden, tenzij uitdrukkelijk is gezegd, dat de C. A. O. op hen geen betrekking heeft. Door opzegging van het lidmaatschap der ver eeniging blijft men aan de C. A. O. gebonden, als men het eenmaal was. Wordt de C. A. O. gewijzigd, dan is men niet meer gebonden. Een vereeniging, die een C. A. O. heeft aange- gaan, staat niet in voor haar leden, tenzij dit in de C. A. O. is bepaald. Alleen is de ver eeniging gehouden om te bevorderen in de mate als de goede trouw medebrengt, dat de leden de te hunnen aanzien gestelde bepalingen nakomen. Ontbinding der vereeniging heeft geen invloed op deze verplichting, noch op de verplichtingen der leden. Wanneer werkgever en arbeider beiden door een C. A. O. gebonden zijn, dan mag in de in- dividueele arbeidsovereenkomst niet van de be palingen der C. A. O. worden afgeweken. Een werkgever moet, tenzij anders is bepaald, de voorwaarden der C. A. O. ook toepassen op de arbeiders, die niet door de C. A. O. gebonden zijn. Arbeiders mogen echter wel tegen afwij- kende bepalingen gaan werken bij patroons, die niet aan de C. A. O. gebonden zijn, tenzfl dit uitdrukkelijk in de C. A. O. anders is be paald. In een C. A. O. mag niet bepaald wor den, dat een werkgever verplicht is (eventueel verboden is) arbeiders van een bepaalde gods dienst of staatkundige richting in dienst te nemen. Een C. A. O. kan niet langer dan voor vijf jaar worden aangegaan. Opzegging moet het- zij bij aangeteekende brief, hetzij bij deurwaar- dersexploit geschieden aan alle partijen, die de C. A. O. hebben onderteekend Opzegging door Sen der partijen heeft, tenzij dit anders is be paald, tengevolge, dat de overeenkomst voor alle partijen eindigt. Wordt de C. A. O. niet opgezegd, dan wordt zij geacht stilzwijgend verlengd te zijn voor 6<5n jaar. De C. A. O. en die v66r 1 September 1928 reeds van kracht waren, vallen niet onder de wet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2