Ter Ncuzensche Ccurant Tweede Blad. buitenland BINHEHLAND. OEMENGDE BEBIGHTEE. V A a I A. Maandag 3 Sept. 1928. No. 8267. df geschiedenis van een bouquet. GEMEEN TER AAD VAN ZAAMSLAG. pen en 240.000 VAN houdt men in ..reservations van onze menschen eenvoudiq qevanqen. De Indiaan wil peen burper van Amerika zijn. Hij wil zijn rechten, die in de verdrapen met Enpelschen en Amerikanen zijn neerpelepd. Onzen eer veer 50 jaar door Saidi Hassan gekocht was. hy hi ac t dag n had be.voond, ver- trok hij en liet niets mee-i van zich io Daarop verscheen hij te Constantinopel, waar hij aan de vrouw van zijn meester de tijding bracht, dat deze in Perzie door roovers was beroofd en vermoord. Hy zelf had weten te sten slaq voor de rechtbanken hebben wij ontkomen en was met ontzaglijke moeite er ir 1. 1 1 1*1. 1 l /I 1 i-1a! 4- knuAilrnvi ~!\|T /MTWA11 W. PLATTELANDERSBOND. Donderdapmiddap is te Utrecht een al- pemeene verpaderinp van den Plattelan- dersbond pehouden. De heer A. Braat, lid van de Tweede Kamer, heeft deze p^opend met een rede waarin hij er op wees, dat de bond in !e- dental toeneemt, dat de verdeeldhe.d i den bond is verdwenen, doch dat de finan- cien nop te wenschen overlaten. Hij laak te de tepenwerkmp in de Kamer, die voortspruit uit domheid en onkunde der leden, die peen' beprip hebben van de si- tuatie op het platteland. Het platteland, zeide spr„ wordt miskend; de zomertijd blijft pehandhaafd ondanks alle verzet uit landbouwkrinpen. Verder oefende spr. crtiek op de re- peerinp over het instandhpuden van een veel te duur ambtenarencorps. De hooqe- re ambtenaren zijn de lintwormen, die de rijksfinancien ondermijnen. Per jaar wordt niet minder dan 225 millioen aan ambte- naarssalarissen uitbetaald. Concurrence met het buitenland is on- mopelijk in verband met den druk op den handel, de scheepvaart en de industrie, als pevolp van onze dure sociale wet- pevinp. Winkelsluitinq, bakkerswet, classihca- tie noemde spr. onzin. Kleine partijen mo- qen zich voor de radio niet laten hooren. Het bolsjewisme tiert hier rustip en onpe- stoord1. Op nop vele andere zaken oefende spr. critiek. Zoo behoorde men z. i. de qrond- belastinp terup te qeven, daar deze de pachten duur maakt en de loonen der landbouwers perinper. Spr. wilde voorts de vfouw uit de open- bare ambten, behalve dan bij het onder- wijs, verwijderen. Spr. wilde het peil ten plattelande ver- hoopen. Daartoe zal o.a. de classificatie voor het platteland moeten verdwijnen en aan ouden van dapen en invaliden dient z. i. op 65jaripen leeftijd een premievrij pensioen te worden pepeven. Onze vijand, zeide spr., zit in Den Haap. Op wetpevend pebied dient er veel verbeterd t|C worden. Voor het plattelano is er slecht- teleurstellinp en achterstellinq weppelepd. Spr. wekte ten slotte de leden op. hem te steunen in zijn streven naar verbeterinq Verder was de verpaderinp huisnoude- liik. pewonnen met het resultaat dat is beslist, dat er voor de Indianen peen internatio nal prenslijn bestaat. Maar thans zullen wij den tweeden slap slaan. Als de rechtbanken maar eerst de rech ten der Indianen op volslapen zelfrepee- rinp hebben erkend, dan zuiien wij de re- peerinp verzoeken, een proot pebied in het Westen der V. S. te reserveeren, op- dat wij daar onze nieuwe natie kunnen stichten. Het liefst hadden wij bijv. pe- heel Texas, dat dan onder de verschillen- de stammen zou kunnen worden ver- deeld." (United Press). OH EEN HANIJVOL GRAS. Woensdagavond werd de 74jarige Fluit te Amersfoor'i bij het grassnijden voor zijn geit, op een stukje land van den heer B. door den eigenaar en diens zoon verrast. Bij de woor- denwisseling, welke ontstond, nam de oude B. de zeis en sloeg Fiuit er mede tegen den schou- der. Hij werd vrij ernstig gewond. BRAND BOOR HET SMELTEN VAN WAS. Woensdagmiddag heeft in den Haag in per- ceel Stevinstraat 111 eeh felle binnenbrand gewoed. In genoemd perceel woont een drogist, die bezig was met het koken van was. Op een gegeven oogenblik kookte deze was over en spoedig deelden de vlammen zich aan de om- geving mede, aangezien bij het waskoken zeer Ficht ontvlambare stoffen worden gebruikt. De brandweer onder leiding van haar chef den heer J. de Jager, bluschte den brand met 6<5n straal op de waterleiding. Echter is de keulren geheel uitgebrand. IN DE ANTWERPSCHE HAVEN. De Dinsdap in de haven uitpebroken staking van arbeiders aan de ertsbooten heeft peenerlei invloed pekrepen op de overipe bootwerkers. Reeds Woensdap was het peschil oppelost. De plaatselijke pers heeft aan deze snel peeindipde stakinp weinip aandacht pe- schonken en haar meer beschouwd als een der in het havenbedrijf den laatsten tijd voorkomende kleine strubbelinpen, die nopal spoedip in het reine worden pe- bracht. DE UITSLU1TING IN DE KLEEDINGINDUSTRIE IN DUITSCHLAND. Voipens schattinpen van het verbond van Duitsche kleermakers zijn in het rijk tot dusver vijf en twintiq duizend arbei ders en arbeidsters in de kleedinpindustrie uitpesloten. Onpeveer 20.000 confectie- arbeiders zijn tot dusver niet door de uit- sluitinp qetroffen. In de door het verbond bijeenperoepen vercjsderincjen rvolharddcn de verflcider- den bij den oorspronkelijken eisch van een loonsverhoopinp van 20 pet. Het bestuur van het verbond van Dm - sche kleermakers deelt mede, dat bij de door de uitsluitinp petroffen firma s ook de coupeurs zijn oppezepd en dat men hen, onder uitbetalinp van het loon, io. den opzeppinpstermijn verschuldipd, ter- stond heeft ontslapen. DE ROODE BROEDER TREKT OP. Eindelijk laat, na zoo lanp zwijpen, de ,,roode broeder" weer eens iets van zich hooren. De Indianen zijn wederom op het oorlopspad en verlanqen krachtip hun on- afhankelijkheid. Wei is waar zal men dit- maal niet den tomahawk zwaaien, maar met wetsartikelen in den pijlkoker teqen de bleekqezichten oprukken, zooals bv. het opperhoofd .Donderwater erfelijk hoofdman der Saoeks en der ,,Vossen en voorzitter van den hoopen raad der Indianenstammen in de Ver. Staten en Canada. De afpevaardipden van vele stammen zijn koit peleden in Donderwa ter's woninp bijeenpekomen en hebben daar besloten alle relaties met de Cana- deesche repeerinp te verbreken en zich tct onafhankelijke en autonome natie uit te roepen. M ar her opperhoofd Donderwater ver- raadt voorsbands niets van zijn plannen: kii -eat alleen, dat hij naar Chicapo wil om daar den beroemden advocaat vergeefs getracht den top te bereike |"U'— De HET SKELET IN HET HUIS ONGELUK MET VUURWERK. Dinsdagavond is een lOjarige jongen in de Schutterstraat te Arnhem bij het spelen met vuurwerk door een donderbus getroffen. Het kind werd ernstig in het gelaat, vooral aan de oogen gewond. In zorgelijken toestand is de knaap naar het ziekenhuis gebracht. DE ROTOKEN WORDEN AFGESCHROEFD. Men herinnert zich de enkele jaren geleden met veel ophef aangekondigde uitvinding van het rotorschip, dat, ofschoon het door den wind werd voortbewogen, veel sneller vooruitkwam dan een zeilschip. De oorzaak van deze groote snelheid waren de twee op reusachtige schoor- steenen gelijkende, door een motor in draaien- de beweging gebracht rotoren, die den wind opvingen, en daaraan meer energie ontleenden dan de zeilen deden. Nadat wij geruimen tijd slechts weinig van Flettners vinding hadden gehoord, wordt thans gemeld, dat het rotorschip Baden-Baden", dat aanvankelijk door den uitvinder „Buckau" was gedoopt, maar welks naam werd veranderd, blijkens een bericht uit Hamburg aan het ,,Berl. Tageblatt'" thans definitief, nadat alle vroegere onderhandelingen waren mislukt, naar Amerika is verkocht. Het vaartuig is overgenomen door de Cape Navigations Cor poration, welke brj den aankoop de voorwaarde heeft gestelddat eerst de rotoren worden afgeschroefd. EEN TANDENBORSTEL ALS REVOLVER. De brutalen hebben de halve wereld dat is alweer bewezen door het optreden van een Berlijnsch inbreker. Met een kameraad had hij een bezoek gebracht, aan de woning van een banketbakker in de Wilhelmstrasse, waar zij een aardigen buit hadden verkregen, bestaande uit kleedingstukken, sieraden, enz. Op straat werd bet gestolene verdeeld en ieder ging zijns j weegs. Spoedig echter trok het groote pak, hetwelk Barde, een der „firmanten", op zijn schouders droeg, de aandacht van een voorbij- ganger, die den man ging volgen. De schrik sloeg Barde om het lijf, toen hij dit bemerkte; hij wierp het pak weg en nam ijlings de vlucht. Maar zijn vervolger liet niet los en snelde hem met nog twee personen achtema. Plotseling zag Barde voor een huis 'n schut- ting; hij klom erop en wilde juist zijn beenen erover zwaaien, toen zijn vervolgers versche- nen en hem wilden grijpen. Ras besloten trok Barde zvjn revolver in den vorm van den gestolen tandenborstel van den banketbakker, en richtte het wapen op zijn belagers. De list gelukte; doodelijk verschrikt liet het drietal los en nam op zijn beurt de vlucht. Barde lachtte triomfantelijk en sprong aan den an- deren kant van de schutting naar beneden. Toen achterhaalde hem echter zijn Nemesis: hij kwam terecht op een grooten houten trog, waarvan de bovenplank onder zijn gewicht be- zweek met het gevolg, dat de heer Barda bijna tot aan zijn hals in de kleffige massa m den trog, zijnde leem, zakte. Slechts met groote moeite en van boven tot onder gehuld in zijn leempak, kan hij zich eruit werken. Het geluk, dat hem begunstigd had, toen hrj zijn tandenborstel trok, liet hem nu ook verder in den steek; een paar uur later werd hij door de politie gearresteerd. DE BEKL1MMING VAN DEN MONT BLANC. Een Engelsche dame, miss Maud Cairney is er, naar de Daily Mail meldt, in geslaagd den bijna 5000 meters, hoogen top van den Mont Blanc te hestijgen. De beklimming van den Mont Blanc is z!eer moeilijk en gevaarlijk. De vorige week hebben twee Duitsche toeristen getracht den berg te beklimmen zonder gidsen. Een van hen verloor daarbij het leven, terwijl de ander na drie dagen totaal uitgeput werd teruggevonden. Miss Cairney, die vergezeld was van twee gidsen vond de beklimming zeer moeilijk en zij heeft het uiterste moeten vergen van haar moed en volharding. De beklimming duurde 18 uur. De eerste beklimming van den Mont Blanc vond plaats op 25 Jul', door het echtpaar Richards uit Cambridge met twee gidsen die den berg van den Noordelijken kant bekiom- men. Tallooze malen is in de laa.tste jaren te geslaagd Constantinopel te bereiken. Mevrouw Sphahem overleefde dien slag niet lang zij stierf weldra en liet haar driejarig dochtertje zonder vermogen achter. Saidi trouwde na eenigen tijd en nam de wees in zijn woning op. Blijkbaar is het hem goed gegaan, zoodat hij tot grooten welstand geraakte. Zijn eigen zoon en het dochtertje van het slacbtoffer groeiden voorspoedig op en het lot wilde, dat zij, tot wasdom gekomen, met elkaar trouwden. Eigen- aardig genoeg maakte Saidi Hassan een paar dagen na de bruiloft om onbekende redenen een einde aan zijn leven. Tijdens d'en oork stierf zijn vrouw. Toen de resultaten van het onderzoek naar de vreeselijke vondst te Smyrna tot Constai - tin op el doordrongen, verkresen ook Saidi' zoon en zijn vrouw er kenni- van. Beiuei, ren met elkaar volkomen gelukkig. Doch de ontdekking van de misdaad, door den vader van den man aan dien der vrouw begaan, konden zij niet overleven. Zij zijn een paar dagen ge leden vergiftigd in hun woning gevonden. VERLOREN BALSCHOENTJE. In het politierapport werd het „geval" aan- geduid met de woorden: „lichte diefstal". i Of er inderdaad van diefstal sprake was, be- twijfelen wij -verteli de ,,Ind. Crt." doch net gebeurde is te giappig, dan dat wij er n;et even melding van zouden maken. Een I juffrouw liet bij een Chineeschen schoenmaker op Simpang Soerabaja een paar keurig nette balschoentjes maken, die zij een paar dagen later kwam halen. Zij werden mooi m- gepakt en in de dogcart gelegd, waarmee de tocht huiswaarts werd aangevangen. Onder- weg merkte de juffrouw echter tot haar groo ten schrik, dat sen van de muiltjes, zoek was geraakt. Oogenblikkelijk liet ze het voertuig keeren, om den afgelegden weg weer terug te rijden en te kijken of het schoentje mis- schien ergena op straat zou zijn te vinden. j Het zoeken was echter vergcefsch. Het mooie muiltje was en bleef weg. Bedroefd ging het juffertje huiswaarts en overlegde met haar verloofde, die haar die juweeltjes present had gedaan, of het niet mo- gelijk zou zijn, een rechter-schoentje er op- nieuw bij te laten maken. Aldus werd beslo ten. Den volgenden dag ging zij weer naar den schoenmaker met het linker-schoentje in de hand en juist, toen ze den winkel wilde be- treden, om een rechter-schoentje te laten ma ken zag zij een mijnheer met een rechter- mui'ltje in de hand, die aan den Chinees kwam vragen, voor hem een linkermuiltje te maken. Het linker-schoentje van de juffrouw paste toevallig precies hij het rechter, dat bedoelde heer in zijn handen hield. Wat er toen verder is gebeurd, zegt de Ind. Crt.", zullen wij niet omstandig uiteenzet- ten omdat onze woordenrijkdom daarvoor te- kortschiet, maar dit kunnen wij wel zeggen: mijnheer heeft er van gelust. Bovendien werd de zaak nog bij de politie aangegeven. IN DE FRONTLINE. Van den dezer dagen overleden En gel.sc lien staatsman lord Haldane wordt de volgende ge- schiedenis uit den oorlogstijd vermeld. Lord Haldane begaf zich eens met zijn ad- judant en een begeleidend officier naar „de voorste loopgraven". Na enkele mmuten flui^- terde de begeleider: „Mylord is thans in het front-gedeeltehetgeen de adjudant netjes en ook fluisterend, aan Haldane overbrachi. Men drong verder naar voren, en de offic er fluisterde: „Nu zijn wij in de tweede loop- gravenlinie!" en weer een poosje later: „nu zijn wij heelemaal vooraan." Fluisterend vroeg Haldane terug: „hoe ver zh'n we nu van de Duitschers vandaan en hij kreeg tot zijn verbazing teruggefluisterd het antwoord: „Zeven kilometer, myloK. Woedend viel Haldane uit „Wat drommel, waarom wordt hier dan zoo idioot geflu.s- terd En de begeleidende officier neemt de hoo ding aan, salueert, en fluistert correct: „Om- dat k heesch ben, mylord!" halefi, dat dezer dagen in het paleis van justitie j Lc Pa ijs igebeurd. d'e niet wist hoe zij een rechter zou bedankfen, die een vrij kiesche zaak op minnelijke wijze' voor haar had geschikt, ver scheen 's middags in het kabinet van den ma- gistraat met een prachtig bouquet. De rechter, hoewel zeer getroffen door de vriendelijke be- j doeling, bedankte de dame hartelijk, maar meende de bloemen te moeten weigeren en de griffier, een niet meer jonge celibatair, deed met veel waardigheid hetzelfde. Maar de 1 dame moest haar dankbaarheid luchten en zoo j liet zij haar bouquet achter in het kamertje van den bode. En toen nu deze, die daar wat wonderlijk met de mooie bloemen zat, een I kudde toeristen uit de Sainte Chapelle zag komen schoot hij op een bekoorlijke vreemde- i liDge af en bood haar de bouquet aan. ,,Uit naam van de justitie!" zeide hij. De Figaro denkt, dat deze vreemdelingen thuis wel geen kwaad van de Fransche justitie zullen spreken. DWERGEN EN REUZEN. De gemiddelde grootre der menschen kan, naar de omgeving waar de metingen worden verricht, zeer verschillen. Toch kan men over het algemeen zeggen, dat de gemiddelde groot- te van een man ongeveer 170 c.M. bedraagt. De groei schommelt ongeveer tusschen 147 tot 170 c.M., d'e grootte van de vrouw schommelt tusschen 135 en 175 c.M. Toch zijn er belang- rijike afwijkingen van den norm. Men noemt gewoonlijk menschen, die kleiner dan een me ter zijn, dwergen. De sagen en fantastische vertellingen vertellen ons niets van de werke- l\jke grootte der dwergen. Eerst door de ge schiedenis van de dwergen en narren aan de vorstelijke hoven weten wij wat meer over den groei van deze kleine menschen. Marcus An- tonius beizat een dwerg, die 63 c.M. „lang" was. Ook de dwerg van Julia, de dochter van keizer Augustus, was niet grooter. De dwerg Borus- iawski mat 73 c.M., net zooveel als een Pool, die zich in het jaar 1760 te Parijs liet zien. In Duitschland reisde in de 18e eeuw de „hu- zaar" Johann Hermann, een betrekkelijk groo te dwerg, want hij was 83 c.M. hoog. Naast zulke geloofwaardige opgaven vindt men ook mededeelingen over dwergen, die vijftig, veer- tig c.M. en nog minder zouden hebben gemeten. Maar zulke mededeelingen zijn evenwel weinig geloofwaardig. Graag pronkten de vorsten met ae geringe afmetingen van hun dwergen, die als hofnarren. dienst deden en daar zij graag met den kleinsten dwerg pronkten, gaven zij foutieve opgaven, welke verder werden vei- spreid. Zoo is vaak ook beschreven, hoe een groote koek op tafel werd geplaatst, uit welke koek een paar dwergen te voorschijn kwamen. En daarom is het verheugend de juiste cijfers uit den nieuwen tijd over dwergen en reuzen te vinden. De grootste der in onzen, tijd onder- zochte 22 dwergen schommelden tusschen 76.6 en 119 c.M. Drie hunner bereikten niet de lengte van 80, vier niet van 90 en zeven wa ren 92 tot 100 c.M. hoog. De laatste acht had den een lengte van 101 tot 110 c.M. Ook over reuzen krijgen we belangwekkende bijzonderheden. De grootste man, een Fin, heeft een lengte van niet minder dan 283 c.M.. de kleinste reuzin was 207 c.M. groot, dus toen nog altijd 37 c.M. langer dan de gemiddelde man. Een vrouw was 255 c.M. lang, was dus een meter langer dan de gemiddelde vrouw. Interessant is het te weten, dat de bijbelsche Goliath niet als bijzonder groot wordt afge- schilderd. Hij mat zes ellen en een band. Wan- neer men de bijbelsche el (amah) op ongeveer 50 c.M. stelt, dan was Goliath ietwat meer dan drie meter lang, dus tamelijk wel te vergelij- ken met d'en reusachtigen Fin van 283 c.M. d. Een schrijven van de Commissie van beheer van d'e Chr. Bewaarschool, daarbij hare beg.ooting, dienst 19281929, aanbie- dende en daarbij vferzoekerule eene subsidie te willen verleenen van 12.50 per kir.d. Overeenkomstig het voorstel van Burge- meester en Wethouders wordt besloten dit i punt aan te houden tot bij de behandeling der gemeentebegrooting. e. Een verzoek van de Commissie van vakonderwijs van den Alg. Ned. Politiebond, houdende verzoek eene subsidie toe te ken- nen ter instandhouding van de door haar ge- stichte model Politievakschool en politie-vak- cursoissen. i Burgemeester en Wethouders stellen voor 1 op dit verzoek afwijzend te beschikken. 1 Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. f. Een verzoek van H. W. Ferdinandusse om van de gemeente te koopen oude keien en lc li ri t s t g 0 n ©ri Burgemeester en Wethouders geven het vol gende te kennen, Waar wij van oordeel zijn, dat de oude keien nog goed kunnen worden gebruikt voor her- stellingen enz., maar de kantsteenen kunnen worden gemist, stellen wij U voor te besluiten geen oude keien te verkoopen, maar wel aan gegadigden dude kantsteenen te verkoopen voor 60 cent per strekkenden meter. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat Burgemeester en Wethouders reeds oude keien zullen laten verwerken aan den verruimden in- rit van den weg naar Nieuw Zaamslag bij de Ter Neuzensche straat en voorts kunnen er ook nog gebruik worden aan verbetering van den weg naar de Griete. Ze houden daarom de oude keien liever zelf. De gemeente bezit evenwel een groote partij kantsteenen, die wel niet meer zullen noodig zijn. Met het oog daar op stellen Burgemeester en Wethouders voor die te verkoopen en achten 60 cent per strek- kende meter een billijke prijs. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. qaan. Cla^erce Darrow te consulteeren. tijden zijn voorbij", sprak Donderwater, dat wij ons met de Italiaansche bureaux der Amerikaansche of Canadeesche re- ceerinq konden ophouden. Wij zullen deze thans als instanties iqnoreeren en on in de toekomst er niet meer om bekom- meren. Wij willen de Amerikaansche re qee'ina uitnoodiqen ons de reden rnee te deelen. waarom zij de reserves in de over- eenkomsten met ons volk niet respecteeit. welke alien den rooden man absolute on- afhankelijkheid qarandeerenT De Indiaan heeft er steeds aan vast- qehouden, dat hij de onderdaan is ncch Van Groot-Brittanie noch van lemand an- ders. Hier in Amerika heeft men ons een- oudiq het s aatsburqerschap opqedwon- Een gruwelijke ontdekking is onlangi- .e Smyrna gedaan, toen men bezig was de pum- hoopen van een door een aardschok veiwoes. huis op te ruimen. In de keuken vond men een door een ijzeren plaat bedekt gat, waarm he skelet lag van een met de voeten aan den gionu vastgeklonken gemummif iceerd mannenli- chaam. Rondom d'e voeten lagen losse blaacl- jes papier, waarop met bevende hand was ge- schreven „Mijii naam is Ibrahim Sphahem, mijn familie woont te Constantinopel. Op ;le terugreis uit Indie, in het bezit van een niee- gebrachten schat van gaud en edelstei er oen ik dcor mijn bediende Saidi Hassan naar uit huis gelokt en hier gebracht. Zonder mij te kunnen bevrijden moet ik verhongeren m voel mijn einde naderen. Geloofd zij Allah Ondezoek bewees, dat het huis voor o.ige- DE PRINS VAN WALES. Anecdoten over de Engelsche prinsen en prinsessen gaan er bij het Engelsche couran- ten-publiek altijd grif in. Dikwijls zijn ze wat erg serviel en voor niet-Britten een tikje wee; maar een enkele maal zijn die anecdoten toch wel goed. Hier volgt de jongste. De prins van Wales bevond zich te Ferrmg, een microscopisch badplaatsje bij Worthing. Daar was een jongen aan het strand druk bezig met een schep en een emmertje. Een voorbijganger spreekt hem aan en ■vraagt: ..Waar ben jij daar zoo druk mee b^zig?" De jongen, die te zeer bij zijn werk is, kijkt niet op en zegt: „Pieren zoeken". Moeilijk?" ..Neen, niet erg." ,,Kan ik je dan misschien lielpen; ik heb met veel te doen. Wat moet ik doen Nou", zegt de jongen, ,,ik graaf en als ik dan aan de pieren kom, doet u ze in den emmer." Dadelijk waren de jongen en de mrjnheer aan het werk, en de helper toonde zich een ljverig, bekwaam en geinteresseerd pierenpakker. Spoedig geschiedde het lostrekken van pieren, die enkel nog maar een klein stuk boven den grond uitstaken, met onfeilbare zekerheid. Zwijgend en ingespannen werken de twee pierenvangers door, totdat de jongen, goedig', tegen zijn helper zegt: „U doet het nog met eens zoo beroerd." En hij kijkt den nieuwen vriend eens aan en herkent den prins. .LADDERS" IN KOUSEN. Een uitvinding, welk voor de vrouwen een belangrijke besparing^ beteekent, n.l. het repa- reeif-n van z.gn. ..ladders" in zijden kousen. werd door de Gotham Silk Hosiery Inc. aange- kpcht. Deze maatschappij zal de uitvinding exploi- t»>eien, door middel van filialen, die volgens het ,Read-whil-you-systeem zullen werken. Voorloopig zal men de exploitatie alleen in de Vereenigde Staten ter hand nemen, doch later zullen in Europa eveneens afdeelingen worden Twee broers, die een jaar of vijf geleden een bezoek aan de fabrieken der Gotham Co. brachten en van den directeur hoorden, dat zij- deh kousen, waarin ..ladders" vielen, nle- 's herstellen waren. hebben na jareniange pi nemingen een middel om ze te herstellen ge vonden. Beide werd 1.000.000 voor hun mt- vindiim aangeboden, doch zij gaven er de voor- keur ain, in de winsten welke de Gotham Co. er mee zal behalen, te deelen. In de palefzen van Justitia spelen. behalve treurire, zich dikwijls dwaze tooneelen af en zoo weet de Figaro het volgende geval te ver- Vergadering van Vrijdag 31 Augustus 1928, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer J. de Feijter, Burge meester. Tegenwoordig de leden: A. de Feijter, S. van Hoeve. A. de Koeijer, C. H. H. Wisse, A. Haak, A. Dees, H. Bakker, J. de Regt en A. Jansen, benevens de Secretaris J. Stolk; later ook de heer M. Dekker. Afwezig de heer D. Dees. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat de heer D. Dees hem heeft bericht verhinderd te zijn deze vergade ring bij te wonen. Spreker herinnert vervolgens, dat heden H.M. onze geeerbiedigde Koningin haar jaar- dag herdenkt en stelt voor Haar het volgende telegram te zenden: Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, Het Loo. De raad der gemeente Zaamslag, heden bijeen vergadc-rd, hiedt zijne hartelijke ge- lukwenschen aan. Spare de Heere U tot in lengte van da,gen. tot heil en zegen van Vorstenliuis. Volk en Vaderland. JO,DE FEIJTER, Voorzitter. JaCS. STOLK, Secretaris. Onder applaus wordt dit voorstel met alge meene stemmen aangenomen. 2. "Notulen. De notulen der vergadering van 4 Juni 1.1. worden met algemeene stemmen vastgesteld zooals die in druk zijn verschenen. 3. Mededeelingen. a. Proces-verbaal van de gehouden opna- me van de boeken en kas van den administra- teur van het gemeentelijk electrisch bedrijf, op 17 Juli 1928, waarbij bleek, dat, overeen komstig d'e vertoonde bescheiden, in kas is bevonden f 148,29. Aangenomen voor kennisgeving. b. Proces-verbaal van de gehouden opna- me van de boeken en kas van de gemeente ontvanger, waarbij bleek, dat, overeenkomstig de vertoonde bescheiden, in kas is bevonden 7351.99. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stukken. a. Een drietal brieven van Gedeputeerde Staten, betreffende wfiziging van de kermi te Biervliet en te Waterlandkevkje en het verzetten van de kermis t? Muidelburg. Aangenomen >or kennisgeving. b. Perichten van aanneming van de be- noernmg tot Pd van het Algemeen Burger- lijk Armbestuur door C. de Putter Lzn. en J'. C. Kaijser. Burgemeester en Wethouders -tellen voor j de stukken a en b aan te nemen voor ken 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om aan Gedeputeerde Staten te be- richten, dat de gemeente niet geneigd is tot het brengen van offers voor het doen werkzaam zijn van schoolartsen. Ter zake deze aangelegenheid is van Gede puteerde Staten ontvangen de navolgende cir culate Het Hoofdbestuur van den Provinciale Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis' heeft zich tot de Staten dezer Provincie ge- wend met het verzoek, een bijdrage van ten hoogste 50 van de totale kosten, verbon- den aan het instellen van districts-schoolartsen uit de Provinciale kas te mogen ontvangen. Blijkens de bij dat verzoekschrift overge- legdt bescheiden is het Bestuur van oordeel. dat de meest ideale toestand voor de gezond- heidszorg en het geneeskundig schooltoezicht zou verkregen worden door verdeelir.g van de provincie in de hieronder volgende distric ted met in totaal 6 schoolartsen. le. Walcheren, Noord-Beveland en. het W. deel van Zuid-Beveland met 2 schoolartsen. 2e. De Oostelijke helft van Zuid-Beveland, Tholen en Sint Philip si and met 1 arts. 3e. Schouwen en Duiveland met 1 arts. 4e. Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren met 2 artsen gezamenlijk. Bij deze indeeling zou, naar het oordeel van het Hoofdbestuur voornoemd, aan iederen arts een maximum van ten hoogste ongeveer 6000 kinderen ter verzorging worden toege- wezen. Opgemerkt v:orde voorts. dat het de bedoeling is, dat de schoolarts niet als prac- tiseerend, doch louter als adviseerend medicus zal optreden; is in bepaalde gevallen medische behandeling noodig, dan zal deze door den huisarts, c.q. door een specialist dienen te ge- schieden. Mede hierom wordt het door den adressant noodig geacht, dat de schoolarts is een beroepsschoolarts, d.w.z. dat hij door de gemeentebesturen als zoodanig wordt aange- steld, terwijl de aan hem uit te keeren wedde en de aan hem toe te leggen vergoeding voor reis- en. verblijfkosten uit de openbare kassen zullen moeten worden gekweten, zij het lan dat door de besturen del bijzondere scholen, die van de diensten van den schoolarts wen schen gebruik te maken, een evenredig deel in die kosten zal moeten worden bijgedragen. Als jaarwedde is voorloopig, naar uit het adres blijkt, aangenomen een bedrag van f 7000.—, hetwelk, met d'e noodzakelijke hier- boven aangeduide verdere onkosten, de totale kosten per arts op ongeveer f 10000.zou brengen, Deze kosten zouden, bij aller mede- werk ng, naar het oordeel van het adressee- rende bestuur, door een bijdrage naar een maatstaf van 0.25 per inwoner kunnen wor den gevonden. Daargelaten of de door de adresseeren e vereenigingen gekozen weg de juiste i.- ter bereiking van het in het uitzicht gestelde doe!, hetgeen wfj vooralsnog niet vermogen te be- oordeelen, meenen wij ons thans te moeten onthouden van de beantwoording der vraag, of op dit gebied voor de provincie eer. taak is weggelegd. Devijl evenwel in ieder geval de medewer- king van gemeenten en schoolbesturen in vol- doende mate noodzakelijk zal zijn, verzoeken wij U deze aangelegenheid bij den Raad uwer gemeente aanhangig te maken, met de besturen der bijzondere scholen overleg te willen plegen, te trachten in beide gevallen een uitspraak uit te lokken, zoowel omtrent het beginsel, als omtrent de offers, die de be- langhebbenden bereid zijn, zich te getroosten en ons binnen twee maanden na dagteekening van dit schrijven mededeeling te wilier, doen van den uitslag uwer bemoeiingen. Daarbii ontvangen wij gaarne een opgave van het aan- tal leerplichtige kinderen in uwe gemeente op 1 Januari 1928. Burgemeester en Wethouders 7iin van mee- ning, dat de aanstelling van beroepsschooiart- sen niet wenschelijk en niet noodig is te ach ten. Volgens de berekening zou d'it voor de ge- 1 meente eene kosten mede brengen van 2-5 cent msgevmg. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van het Algemeen j Burgerlijk Armbestuur, daarbij hare be- grooting, dienst 1929, ter goedkeuring toe- I zendende. Gevraagd wordt eene subsidie van f 3500. 1 Overeenkomstig hot voorstel van Burge- meesl f r er Wethouders wordt besloten dit punt aan te houden tot bij de behandeling der gemeentebegrooting. per inwoner en per jaar, dus voor Zaamslag be" dragen plus minus 900. Burgemeester en Wethouders, niet overtu. gd van de noodzakelijkhe:d tot het aanstellei! van schoolartsen, mede gelet op de eventueel hooge kosten, stellen voor aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat zoowel omtrent het begins =1 als omtrent de te brengen offers, niets wordt gevoeld. D" heer JANSEN vraagt, of Burgemeester en Wethouders de meening der schoolbesturen ook gevraagd hebben. Hij geeft voorts te ken nen, in bc-ginsel niet tegen invoering van schoclartsen te ziin. doch erkent, dat, zooals het thans wordt voorgesteld, de kosten wel wat hoog zijn. De vraag is echter of dat juist is. Dokter Staverman heeft naar hij vernomen i heefc te Krabbendijke eene lezing gehouden waarin ovpr deze zaak is gesproken, en heeft daarbij opgemerkt, dat de circulaire van Ge deputeerde Staten niet duidelijk genoeg is ge- weest, want dat de bedoeling is, dat de provin- cie 50 der kosten voor hare rekening zou nc isn. Is dat juist, dan zouden de kosten voor j deze gemeente dus niet f 900, doch maar 450 zijn. hetgeen geheel anders klinkt. Hij zou 1 daarom gaarne-zien dat het voorstel nog eens werd aangehouden en Burgemeester en Wet- houders nader informeerden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5