Bij Scheren wstm end PREDIKBEURTEH." mRK:. Kerkdiensten te^.TerZNeuzen. I"1 ®Zondag~zijh de H. H."Diensten om 1] 8V2 en 10 uur. 's Namiddags om half drie Lof. PAARDENPOKKERU. GEMENQDE BEBICMm enuw*. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Zondag 26 Augustus 1928. RECHTSZAKEN. HET VOORDEELIGE BEDELAARSBEROEP. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN kend UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEP VAARTBE WEGIN G. geen Pijn en naschriinen of stukgaan der huid, indien men v6or hetinzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL gen van anderhalf milliard per jaar, gedu- rende een tijdperk van vier jaren. Die uitzonderlijke toestand zal eenige maan- den voor 1930 eindigen. De tijd van belasting-verzachting is dus aanstaande. De begrooting van 1930 zal de last van anderhalf milliard uitzonder lijke belastingen niet meer hebben te dra- gen. Het fiscale stelsel zal dus rond dien tijd geheel moeten gewijzigd en omge- werkt worden. De belastingen, die het meest warden gecritiseerd, zullen afge schaft worden. De overdrachttaxe, die thans twee procent bedraagt, kan dan op een procent gebracht worden en dit reeds zou een ontlasting beteekenen op de ver- koopprijzen der inlandsche producten, van een half milliard francs. Ook de luxe-t ixe behoort gewijzigd en verlaagd te worden. De super-taxe kan alsdan vermind.rd worden, evenals de rechten op de erfenis- sen. Houtart betooade verder, dat de polit'ek der socialisten betreffende de belasting der erfenissen noodlottig is en door de andere partijen niet moet worden gevoigd. TER NEUZEN, 24 AUG. 1928. JUBILEUMFEEST VAN HET ZIEKENHUIS. Dit jaar wordt herdacht de stichting van het ziekenhuis, geexploiteerd door de Vereeniging tot Ziekenverpleging alhier, nu 25 jaar geleden. Op 24 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de eerste patient werd opgenomen. Aangezien het voornemen bestaat het jublleum te her- denken met een openluchtfeest, kan die datum wegens het alsdan daarvoor te ver gevorderd seizoen niet in aanmerking ko- men. Een zich daartoe voorloopig ge- vormd hebbend dames-comite zou dit wenschen te doen op nader te bepalen dag in het begin der maand September. Het ligt in de bedoeling die feestviering dienstbaar te maken aan een idieef doel, nl. om gelden bijeen te brengen voor de hoog noodige aanvulling van den inven- taris van het ziekenhuis, waarvoor de ge- wone middelen der vereeniging niet toe- reikend zijn. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt. worden tegen a.s. Maandagavond belangstellenden in deze zaak en voor dat werk ter vergadering opgeroepen. Van hen die verhinderd zijn, doch willen mede- werken, zal men ook gaarne schriftelijke mededeeling ontvangen. Men stelt zich voor dat het te organi- seeren feest in de eerste plaats een feest zal zijn voor kinderen, doch waar ook spelen en wedstrijden zullen gehouden worden waaraan ouderen hun krachten kunnen beproeven. Er zullen tentjes qe- plaatst worden, waar ververschingen zijn te verkrijgen, en ook een tent, waar ver- schillende voorwerpen, ten bate van het doel geschonken, zullen worden te koop qepresenteerd. Zij die niet daadwerkelijk kunnen helpen en toch dit doel wil steu- nen, kunnen dat ook doen door het schen- ken van voorwerpen voor dien verkoop. Deze zullen gaarne ontvangen worden door mevr. Israel of aan het Ziekenhuis. Het zal wel overbodig zijn deze zaak van algemeen nut bij de ingezetenen aan te be- veien. Als een bijzonderheid deelt men ons mede, dat in dit jubileumjaar 1928 ook de 1928ste verpleegde patient zal worden in- geschreven. ONGEVAL. Tijdens de werkzaamheden voor het binnenhalen van den oogst viel Woens- dagavond op de hofstede van den land- bouwer F. Dekker de werkman L. Kaijser in de schuur uit de hoogte op den dorsch- vloer, waarbij hem naar wij vernemen den schouder ontwrichtte en voorloopig niet in staat is zijn werk te verrichten. LEGER. Bij het 14e reg. infanterie te Bergen op Zoom is voor het bijwonen van de ver- volgoefeningen gedetacheerd de eerste luitenant j. H. Koole van den vrijwilligen landstorm alhier. ONDERWIJ ZER. Benoemd tot onderwijzer aan een Chr. school te Ter Neuzen. de heer J. J. de Jonge, te Denekamp. (Stand.) BEDRIIFSONGEVAL. Bij het lossen der lading hout van het stoomschip ..Engeland aan de loskade alhier, hield de werkman A. v. d. H., die naar we vernamen nog eenigszins vreemd teqenover dit werk stond, den kabel waar- mede de slingers hout worden opgedraaid vast, waardoor hij de hoogte in ging. Hij liet op een hoogte van enkele meters los en brak bij den val zijn rechterdijbeen. Nadat hem ter plaatse door Dr. Van Bockstaele de eerste hulp verleend was is hij ter verdere verpleging naar het zieken- huis overgebracht. „TER NEUZEN I." Het Ned. motorschip ,,Ter Neuzen I is deze week nabij Ouddorp, na aldaar steen gelost te hebben, door den storm verlagerd en op het strand komen te zit- ten. Het vlot brengen van het schip is opgedragen aan WT A. van der Taks Bergingsbedrijf te Rotterdam. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 12 tot en met 18 Augustus in de provincie Zeeland be- droeg: Febris typhoidea buiktyphus Middelburg 1, roodvonk: Hontenisse 1. Ter Neuzen 1. diphtheritis: St. Annaland 3, Zierikzee 4. BOEKHOUDEN VOOR WINiKELIBRS. De wetenschap dat boekhouden" voor de zakenmenschen onmis'oaar is, begint meer en meer door te dringen. Niettemin is het rationed boekhouden voor velen nog een gesloten boek. De Lever's Zefep- maatschappij te Vlaardingen heeft ge- tracht in die leemte te voorzien door ten behceve der winkeliers door n deskundige te laten samenstellen n ,,Beknopt systeem van boekhouden voor H.H. Winkeliers", dat zij voor hare afnemers verkrijgbaai stelt. Bij inzage van het ons toegezonden exemplaar blijkt ons dit een zeer prac- tisch boekje. waarin op populaire wl|ze een en ander wat voor de boekhouding noodig is wordt meegedeeld en door voor- beelden verduidelijkt. Behalve hetgeen over boekhouden wordt gezegd bevat het boekje nog verschillende practische wen- ken. welke voor den winkelier van groot nut zijn, terwijl er in wordt meegedeeld dat men zich om voorlichting nog kan wenden tot de Afd. Administratie van ge~ noemde maatschappij. welke belangeloos advies verstrekt. DE STAKING AAN ,.DE SCHELDE" TE VLISSINGEN. Men schrijft ons: Nu helaas de Donderdag gehouden conferentie tusschen den Metaalbond en de Arbeidersorganisaties over een moge- lijke oplossing van het conflict bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, geen be- vredigend resultaat heeft opgeleverd, blijft de strijd om de macht want anders is deze staking niet te noemen, onver- minderd voortduren en gaat de vierde maand van het conflict in met waarschijn- lijk nog meer scherpte dan tot nu toe het geval was. En wanneer zal nu het einde komen? Deze vraag is niet te beantwoor- den. De geheele stad, alles wat leeft van den kleinhandel lijdt ten zeerste onder de- zen treurigen toestand. Er kan veel min der worden gekocht en wat gelcocht wordt, levert veelal minder dan gewoon- lijk op, door de reductie die door vele winkeliers aan de stakers op vertoon van hun kaart wordt toegekend. ST OPPELDIJK. De heer A. van der Veeken te Stop- peldijk is benoemd tot onderwijzer aan de O. L .school te Oostzaan. VLISSINGEN. De politie te Vlissingen heeft een 12jarig meisje aangehouden, dat er haar werk van bleek te maken tijdens het ne- men van baden in de badhokjes geld uit portemonnaies enz. weg te nemen. De commissaris verzoekt hen, die daarvan de dupe zijn geworden, zich bij hem aan te melden. SELZAETE. De doodende draad. Een vreeselijk ongeluk gebeurde Don- derdagmiddag in de suikerfabriek Wit- touck. Terwijl de werkman Renaud bezig was met herstellingswerken op het dak van een der gebouwen, kwam hij in een onbewaakt oogenblik in aanraking met een hoog- spanningsdraad der electrische leiding. Met een ernstige brandwonde aan den arm viel hij naar beneden. Een kameraad. die mede met hem aan het werk was, riep onmiddellijk hulp in. Spoedig waren een paar geneesheeren ter plaatse, die gedurende drie uren lang kunstmatige ademhaling op hem toepasten. Doch hun poginaen mochten niet baten. De levensgeesten keerden niet terug. De ongelukkige was 27 jaar oud en ongehuwd. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. Sluiskil, Hoek. Zaamslag. Sas van Gent. Philippine. 9!/2 u., dhr. L. Dek en 2 u., Ds. J. W. Maas van Hontenisse. 2 u., dhr. L. Dek. 91/2 u., en 2V2 u., Ds. E. Raams. 9V2 u., en 2V2 u., Ds. G. vanDis. 9V2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 2 u., Ds. H. Akersloot. van Houten Roos. Hoek. Gereformeerde Kerk. 10 u. en 3 u., Ds. Koster van Wons. Zaamslag. 9^2 u., en 2V2 u., Ds. M. Ufjten- houdt van Koevorden. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9V2 u- en 2V2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Vlooswijkstraat. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en6i/2U., Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente Yloosw(jkstraat. Ter Neuzen. 10 u., 3 u., enOVj u., leesdienst. Axel. Gereformeerde Gemeente. Weststraat. 9V2 u., en 2V2 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer" Kerkhoflaan. Ter Neuzen. 6V2 u. Evangelisatie. Wij ontvingen het eerste nummer van „De koudbloedfokker", hetwelk om de 14 dagen zal verschijnen, staande onder redactie van C. J. Bakker te Rijswijk, L. Boogaert te Middel burg, Dr. A. L. Hagedoom te Soesterberg, Dr. J. B. C. te Hennepe te Rotterdam, J. M. Wil- lemse te IJzendijke en F. C. Zonnevijlle te Axel en P. Theunissen te Amsterdam. In een inleidend artikel wordt te kennen gegeven, dat dit tijdschrift is het eerste vakblad voor den koudbloedfokker in ons land. Behalve verschillende artikelen over de koudbloedfok- kerij enz., komen er in voor afbeeldingen van den kampioenhengst der Nationale Tentoon- stelling te 's Gravenhage, Castor B 916 van J. Q C. Lenshoek te Kloetinge en verschil lende dieren van Zeeuwsch-Vlaamsche fokkers. DE MOORD TE BLAl'WCAPEL. Het „Hbld." vemeemt, dat de verdachte van de misdaad le Blauwcapel, De B., na het psychiatrisch onderzoek krankzinnig is verklaard. Op grond van art. 16 Wetboek van Strafrecht, inhoudende, dat de rechter, in welken stand het onderzoek zich ook bevindt, de vervolging tegen een verdachte moet schorsen, indien na het strafbare feit krank- zinnigheid blijkt, is de strafvervolging tegen De B. dan ook gestaakt. Mocht hij later weer in het voile bezit zijner geestvermogens ko men, dan kan deze schorsing worden opge- heven. VIER GEVANGENEN ONTSNAPT. Romantische vlucht. Woensdagnacht hebben, naar de N. R. Crt. meldt, vier gedetineerden van de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen zij lagen als t.b.c.-lijders in een ziekenzaaltje in het ge- vangenisgebouw, waar zij als veroordeelden wegens diefstal met braak waren ingesloten tot het ondergaan van straffen van een tot vijf jaar kans gezien daaruit te ontvluchten. De bedoelde inbrekers-uitbrekers zijn de 23jarige F. F. v. d .M., de 25jarige M. v. d. B., de 26jarige J. K. en de 27jarige J. G. Zij lagen met hun vieren in het ziekenlokaal op de twee- de verdieping, waarvan de ramen met tralies zijn afgesloten. Zij hebben een van deze tra lies weten door tc zagen en een ander stuk, dat hun nog in den weg zat, weten te verbui- gen. Dit is op zichzelf al een kras stukje, daar de tralies gevormd zijn uit T-ijzer ter breedte van ongeveer 4 c.M. en ter dikte in doorsnee van Vz c.M. Deze tralies, beginnende ongeveer op manshoogte, sluiten met een boog het raam af, dat boven in den muur, tot aan het plafond is aangebracht. Het dient om de ziekenkamer behoorlijk te ventileeren. De verticale stangen van dit traliewerk zrjn op enkele plaatsen door horizontale stangen verbonden om te verhin- deren, dat door verwringing een opening wordt gemaakt, waardoor een ontvluchting zou kun nen geschieden. Dat deze niettemin is gelukt, is daaraan te wrjten, dat zij de beschikking over een ijzerzaag moeten hebben gehad. Op twee plaatsen al thans waren de tralies, n.l. juist bjj een kruispunt van een horizontalen en een verticalen stang, doorgezaagd, waarna de stangen tot het volgende kruispunt waren doorgebogen, juist voldoende ruimte latend om iemand van weinig omvang en dat waren de betrokkenen door te laten. De plaatsen, waar de stangen waren doorgezaagd, had men vetgemaakt, hetgeen het zagen ongetwijfeld heeft vergemakkelijkt. Dit vet was klaarblij- kelijk overgebleven, uit de jus van het middag- maal, dat de heeren Dinsdag hadden genuttigd. Intusschen is het een hoogte van ongeveer twee meter, waarop zich het gat bevindt, dat de ontsnapping mogelijk heeft gemaakt. Om dat te bereiken en met name om het zagen te vergemakkelijken, hebben de uitbrekers ver- moedelijk een of twee ijzeren kribben, die tot hun nachtverblijf behoorden, overeind ge- plaatst. De kribben hebben zij weer behoorlijk op haar plaats gezet, want toen de ontvluch ting ontdekt werd zagen de bedden er uit alsof de patienten er nog netjes in lagen! De bewakers, die 's nachts toezicht op de zie- kenkamers houden, waarbij zij zelf daarbuiten blijven, wisselen elkander om de 2 of 3 uur af. De dienstdoende bewaker moet 's nachts elk kwartier langs de ziekenkamers gaan om zich door het zijwaarts schuiven van een gordijntje (aan de buitenzijde dus) te overtuigen of alles daarbinnen in orde is. Er brandt dan ook door- loopend licht. Of echter Woensdagnacht deze ronde elk kwartier inderdaad volgens voorschrift is ge- schied, valt, gezien de omstandigheden, moei- ljjk vast te stellen. Intusschen zijn de drie be wakers reeds aan een verhoor onderworpen. Toen om zeven uur vanmorgen de vier ver- pleegden gewekt werden, lagen zjj oogen- schijnlijk nog te bed. De bewaker is toen de kamer binnengegaan om hen wakker te schud- den. Groot was zijn verbazing toen hij be- merkte, dat geen van het viertal meer aan- wezig was. De man waarschuwde onmiddellijk den directeur van de gevangenis, die onmiddel lijk een voorloopig onderzoek liet instellen, en den commissaris van politie Kramer van het gebeurde verwittigde. De heer Kramer leidde verder met assistentie van eenige inspecteurs en agenten, waarbij men voorts gebruik maakte van eenige po- litiehonden het onderzoek. Daaruit is o.m. duidelijk geworden hoe de uitbrekers, na het ziekenzaaltje te hebben verlaten, uit het ge- vangeniscomplex moeten zijn ontsnapt. Van de ziekenkamer af konden de uitbrekers, op een buitengang komen ter breedte van lVz meter, welke gang wordt afgesloten door den gevan- genismuur. Om op dien muur te komen be- hoefden zij geen bijzondere moeite te doen. Wel echter moeten zij acrobatische toeren heb ben verricht om er af te komen. De muur zelf is ter plaatse wel 9 M. hoog. Een sprong van deze hoogte naar den beganen grond is levensgevaarlijk. De normale hoogte van den muur is echter niet meer dan 4 M. en de plaats waar de hooge muur op den lageren overgaat, is verbonden door een boogvorm waarvan het zich laten afglijden wel ze6r ge- waagd, doch niet onmogelijk is. Ongetwijfeld hebben de uitbrekers dan ook die glijpartij ver richt, en dat glijden moet met een aan vallen grenzende dus flinke snelheid zijn ge- gaan. Ter toelichting zij hier medegedeeld dat de bovenkant van den muur den vorm heeft van een halven bol, die bovendien smal en glad is, zoodat men er moeilijk kan loopen. Het viertal is dan ook eerst achterwaarts van den hoogen naar den lagen muur gegleden om daarna met sprongen voorwaarts glij- dend; dat zrj sprongen gemaakt hebben is ge- bleken uit de plaatsen, waar hun hakken spo- ren op den muur hebben achtergelaten het overige deel van den rit over den muur af te leggen, totdat zij op een geschikt punt waren beland om den beganen grond aan den buiten- kant van de gevangenis te bereiken. Wat overigens van de uitbrekers nog werd aangetroffen was' slechts eenig ondergoed - n.l. een onderbroek, een borstrok, een hemd en een paar sokken - blijkbaar door <5en van het viertal uitgetrokken. Dit werd op het dak ge- vonden. Toen commissaris ivramer Woensdagmorgen de situatie in de ziekenkamer opnam. vond hij van de twee van de vier bedden de dekens dooreengehaald. Dit scheen echter de onthut- ste bewaker te hebben gedaan toen hij 's mor- gens de kamer binnengetreden was. Aangezien er drie bewakers, zooals gezegd, den nachtdienst om beurten verrichten, valt het moeilijk uit te visschen, tijdens wiens diensturen de ontvluchting moet zijn .geschiedt. Ook moet in aanmerking worden genomen, dat de in de bijzondere gevangenis opgeslote- nen een aantal faciliteiten genieten, die in an dere gevangenissen niet worden verleend. Zoo ontvangen zij bijv. les in lichamelijke oefening, zooals springen enz., doch natuurlijk niet met de bedoeling daarvan bij een ontvluchting partij te trekken! Het onderzoek met politiehonden heeft nog niet tot een resultaat geleid. Men moet intus schen overwegen, dat des nachts en des mor- gens verschillende malen heeft geregend, zoo dat de sporen voor een belangrijk deel zijn weggespoeld. De overige genomen politie-maatregelen hebben o.a. hierin bestaan, dat de Hilversum- sche en de Huizensche radio-omroepen de sig- nalementen ter verspreiding hebben gekregen, dat de signalementen en foto's ruimschoots worden verspreid, dat de toegangen tot de om- liggende gemeenten zijn gecontroleerd, en dat in de groote steden de politie-autoriteiten extra ziju gewaarschuwd, evenals de stationschefs enz., terwrjl ook in de woonplaatsen der uit brekers de politie in actie is gesteld. Hier volgen de signalementen van de uit brekers met nog enkele bijzonderheden om- trent straftijd enz.: 1. F. F. van der M., geboren 9 November 1905 te's Gravenhage, wonende Bankahofje 41 aldaar, lengte 1.85 M., zwart haar, bruine oogen, smal en bleek aangezicht. Zijn straf tijd moest loopen van 1 October 1926 tot 19 Mei 1931. 2. M. v. d. B., geboren 28 Maart 1903, te 's Gravenhage en wonende Hekkelaan 73 al daar; lengte 1.87 M.; donkerblond, met bruine oogen, smal ovaal gelaat, litteekens boven het rechteroog. Straftijd 26 Nov. 192710 Nov. 1929. 3. J. K., geb. 22 Januari 1902 te Harderwijk en aldaar gedomicileerd, doch laatstelijk ver- blijfhoudend te Arnhem. (Zijn familie-adres is te Harderwijk.) Lengte 1.68 M., donkerblond, blauwe oogen, ovaal gelaat. Straftijd 27 Maart 1928—12 Oct. 1929. 4. J. G., geb. 15 Januari 1901 te Turnhout (Belgie), wonende bij de familie in de Oost- hovenstraat aldaar; lengte 1.76 M., lichtblond, met lichtblauwe oogen, ovaal gezicht en eenigszins bruine gelaatskleur. Tatoeeringen op den rechterarm. Straftijd 2 April 19282 April 1929. In de ziekenkamer van het gebouw zijn Woensdagmiddag ten overstaan van den voor- zitter van het college van regenten, van den directeur der gevangenis en van commissaris Kramer ,door den vertegenwoordiger der Lips- fabrieken in Den Haag eenige zaag- en ge- luidsproeven genomen op hetzelfde traliewerk, dat de uitbrekers op twee plaatsen hadden we ten door te zagen. De proeven hadden ten doel uit te maken, in hoeverre het zaagwerk in den nacht mogelijk kan zrjn geweest zonder de aandacht van den bewaker te trekken. De politie heeft reeds een zeer ernstig onder zoek ingestefd, ook onder het bewakersperso- neel. Verschillende bewakers zijn aan een ern stig verhoor onderworpen en het onderzoek wordt nog ijverig voortgezet. Uit den aard der zaak worden de nasporin- gen ten zeerste bemoeilijkt door het feit, dat het bewakerspersoneel steeds rouleert, en het onderzoek zou heel wat gemakkelijker zijn, wanneer de bewakers altijd voor dezelfde men- schen waren aangewezen. Aangezien het gebruikte zaagje niet tot de gereedschappen der gevangenis behoort, kan als vaststaande worden aangenomen, dat dit instrument van buiten af is ingevoerd, hetgeen zeer gemakkelijk kan geschieden, b.v. in de voering van een jas. De proeven, die Woensdagmiddag in de zie- kenzaal van de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen zijn genomen in verband met het onderzoek naar de ontsnapping van vier man, hebben meldt de N. R. Crt. aangetoond, dat de tralies in betrekkelijk korten tijd kun nen worden doorgezaagd, vooral als men daar een instrument van goed materiaal voor ge- bruikt. Echter maakt het dan vrij veel leven. Het was evenwel in den nacht van de ontvluch ting zeer onstuimig weer en het is niet onmo gelijk, dat het geloei van den wind en het ge- kletter van den regen de gevangenen goed ge- holpen hebben bij hun poging om te ontvluch ten. Intusschen wint bij de politie meer en meer de meening veld, dat een der bewakers betrok- ken is bij het gebeurde. Het onderzoek wordt dan ook in die richting voortgezet. Ook is nog de aandacht van de politie geves- tigd op het feit, dat er een twintig losse werk- lieden bij de bijzondere strafgevangenis aan het werk zijn. Onder hen zijn timmerlieden, stucadoors, enz. De directeur had vaste werk- lieden willen hebben, maar om bezuinigings- redenen zond men door tusschenkomst van de Arbeidsbeurs losse werklieden. Ook in deze richting stelt de politie een onderzoek in. Een der voortvluchtigen is te Voorschoten gepakt. Donderdagmiddag was, naar de N. R. Crt. meldt, de landbouwer L. J. v. d. K. wonende aan den Leidschen Straatweg te Voorschoten in zijn weiland met zijn knecht T. P. de G. bezig om zijn koeien te melken. Hij bemerkte tot zijn verwondering, dat een bosje hooi van een acht meter hoogen hooiberg, die achter de woning staat, naar beneden was gevallen. Toen hij om vijf uur was thuisgekomen, zag hij nog meer hooi beneden aan den berg lig- gen. Hij vroeg daarop aan zijn huisgenooten of iemand ook op den hooiberg geklommen was. Het antwoord luidde ontkennend. v. d. K. is toen zelf met zijn dochter met behulp van een laddertje naar boven geklommen en zag een oor boven het hooi uitsteken. Bij nader onderzoek bleek, dat een man zich onder het hooi bevond, die deed alsof hij sliep. V. d. K. ging naar omlaag en begaf zich naar het raadhuis in het dorp, op ongeveer een half uur afstand, om de politie te waar- schuwen. De hoofdagent S. v. d. M. en de agent H. gingen met hem mee. Intusschen was de man te voorschijn gekomen en liep een eindje den straatweg op in de richting Leiden. Vervolgens liep hj een aan den overkant van den weg liggend weiland op. Dit weiland, waarin eenige slooten zjjn, wordt behalve door den straatweg, begrensd door den spoorlijn LeidenDen Haag. De vluchteling begaf zich naar een visscher, een zekeren V., met wie hij een praatje maakte. Inmiddels had men ook de Leidsche politie gewaarschuwd, die de spoorlijn afliep, terwijl de rijkspolitie ter assis tentie kwam, zoodat het weiland weldra ge heel omsingeld was. Ziende, dat hij niet meer kon ontkomen, is de vluchteling aan den kant van een sloot gaan liggen, waar de hoofdagent v. d. Meer hem heeft gevonden. Zonder eenige moeite heeft hij zich aan den politieman over- gegeven, die hem naar het politiebureau te Voorschoten en later naar Scheveningen heeft overgebracht. De vluchteling bleek te zijn de 27-jarige Belg J. G., een der vier vluchtelin- gen uit de bijzondere strafgevangenis te Sche veningen. Het geval trok te Voorschoten zeer groote belangstelling. Het geheele dorp was vrrjwel uitgeloopen. Niemand had echter iets van de drie andere vluchtelingen gezien, terwijl G. weigerde eenige inlichtingen aan de politie dienaangaande te verstrekken. De visscher V., dien de ontvluchte G. heeft aangesproken, weigerde iets los te laten over hetgeen hrj hem verteld had. De politie te Voorschoten vermoedt, dat de twee anderen den Belg onderweg in den steek hebben gelaten en dat zij zelf verder zijn ge- gaan. TWEE JONGENS VERMIST. j Sedert Woensdagmiddag omstreeks twee I uur worden op Schiermonnikoog twee jongens, I zoontjes van schipper J. Teerdstra en oud I resp. acht en twaalf jaar vermist. Men ver- moedt, dat hun een ongeluk is overkomen. Een groot aantal menschen heeft zonder resultaat het eiland geheel afgezocht. Nader wordt gemeld: De twee jongetjes van schipper Jan Teerd stra, die op Schiermonnikoog vermist werden, zijn dood in een zandkuil gevonden. Zij had den een diepe speelkuil in het duin gemaakt, welke is ingestort. ONWEER EN BRAND. Te Dantumawoude is het arbeidershuis van D. Zijlstra door den bliksem getroffen en af- gebrand. Een koe werd door den bliksem ge- dood. Alles is verzekerd. Door het inslaan van den bliksem is Dins dag te Volkel afgebrand het woonhuis met in- boedel van mej. M. de Jager. Alles was ver zekerd. Dinsdagavond is te Made op de buurtschap Wagenberg afgebrand de herberg van J. van der Zanden. Ook de inboedel ging verloren Verzekering dekt de schade. BESCHONItEN TORENBEKLIMMER. Te Bussum is zekere R. onder den invloed van sterken drank langs den steiger op den St. Vitustoren geklommen. Boven den trans werd hij opgemerkt en werd door de politie gesommeerd naar beneden te komen. Het duurde eenigen tijd voor hij de terugreis aan- vaardde. Hij werd in de eel opgesloten om zijn roes uit te slapen. Tegen den torenheld werd proces-verbaal opgemaakt. SNEEUW IN TREBIZONDE. In Trebizonde is sneeuw gevallen. Men kan zich niet herinneren, dat zulks ooit vroeger in Augustus het geval is geweest. De verraste bevolking is naar de moskees geijld om Allah's boosheid door gebed te bezweren. Het merk- waardigste is, dat het, terwjjl het in Trebizon de sneeuwt, te Konstantinopel en Angora war mer is, dan het in de laatste zomers ooit ge weest is. Voor het overige is men in Trebi zonde, behoudens aan de kust, wel met sneeuw en koude vertrouwd doch in den winter. GROOTE DIAMANT GEVONDEN. Op Klipfontein, in het Transvaalsche district Hopetown, heeft een delver een diamant ge vonden van 85 karaat, die door den diamant- handelaar Goldberg van Kimberley voor 6000 pond is aangekocht, dat is dus voor c.a. 7 pond per karaat. Verklaard wordt, dat dit de hoogste prijs is, ooit per karaat voor een dia mant betaald. KAZERNE-DAK INGESTORT. Naar uit Nizza gemeld wordt, is in de ka- zerne van Villa Franca een deel van het dak ingestort, waarop eenige arbeiders werkzaam waren. Drie werklieden verdwenen met het dak, dat door de plafonds van de derde en tweede verdieping heenviel, in de diepte. Zij kwamen terecht op de eerste verdieping tus schen een groep soldaten. Onder de puin- hoopen werd het lijk van een der dakbedek- kers gevonden. De overige twee arbeiders, als mede zeven Alpenjagers, werden emstig ge- wond. VLIEGTUIGEN VOOR HET VERVOEREN VAN DIAMANTEN EN GELDSWAARDEN. In Zuid Afrika wordt een druk gebruik ge maakt van vliegtuigen voor het vervoeren van diamanten en geldswaarden. Toen onlangs een vliegtuig met een zending waardevolle steenen aan boord, een noodlanding maakte bij Moores- burg, en de inlandsche bevolking in haar on- schuldig nieuwsgierigheid toesnelde, werd ze door de vliegers met revolvers op een afstand gehouden. Op 10 Augustus werd een toestel, dat met een aanzienlijke geldswaarde aan boord, van Kimberlie naar Lichtenstein vloog, bij een noodlanding in het duister vernield, terwijl de beide inzittenden het leven verloren. Nabij het wrak van het vliegtuig lag voor een waarde van 40 tot 50.000 gulden aan bankbil- jetten verspreid. Ondanks een trotsche reputatie van 's we- relds rijkste stad te zijn, heeft New York zijn bedelaars, en deze zijn heusch „niet mis". Evenals de multi-millionnairs hebben zij hun standaard van rijkdom. De bezigheid is z6<S lucratief, dat een jongeman wien een betrek- king van 60 gulden per week werd aangebo- den bedankte met de woorden, dat hij meer kon verdienen met op straat en zijn eigen baas te blijven! Het hoogste bedrag dat in een week is los- gebedeld, was naar men zegt 1200 gulden. Het is niets ongewoons, dat beroepsbedelaars per taxi naar en van hun „werk" gaan, bank- deposito's hebben en den winter in Florida doorbrengen. En zeker werkt er niet een op Zondag. Zoo lucratief is het bedelen in de city,dat er zelfs een school is waar het bedelvak wordt geleerd. Hier leert men een gezond lichaams- deel zo6 te houden, dat het ongelukkig schijnt. De doode blik der blinden kan worden aange- leerd en soms zet de leeraar drie of vier flinke leerlingen op drukke punten uit, om dan later de winst met hen te deelen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Bjj Irun in Frankrijk aan de Baskische grens is een vreeselijk auto-ongeluk gebeurd, waarbij een meisje geheel verbrand is. Een verkeersauto reed op den weg van St. Joan de Luz naar Loyola, tengevolge van het bre- ken van een as tegen een boom, viel in een gracht en begroef 14 Engelsche dames en meisjes onder zich. Door de explosie van den motor raakte de wagen in brand. Een; deel der inzittenden bekwam schedelbreuken, sleu- telbeenfracturen en gebroken ribben. De orga- nisator van den tocht, dr. Denvry, werd zwaar gewond. De chauffeur, die slechts licht werd gewond, is geheel overstuur. Hij schreit on- afgebroken. De vriend van Uw vriend heeft een vriend weet te zwijgen. tab letter] TER NEUZEN. Gisteren werd door notaris Van der Veen in het „Hotel du Commerce" geveild de af- gebrande woning met erf, groot 95 c.A. te Ter Neuzen, aan de Steenkamplaan no. 1, be- woond geweest door den heer J. M. de Putter. Kooper werd de heer M. de Kraker voor 975. Voor Ter Neuzen: 22 Aug. Belg. s.s SCHELDEDAM, 346, ledig, Londen; Belg. s.s. REN6, 1544, kolen, New-Castle. Van Ter Neuzen: 22 Aug. Belg. s.s. SCHEL DEDAM, 346, gem. Londen. Van GentTer Neuzen: 22 Aug. Eng. s.s. MERANNIO, 563, stukg., Londen. Van Riemen: 22 Aug. Deensch s.s. SIGRUN, 799, gem., Kolding.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2