8 p o a x. LANDBOU WBERICHTEN.:^ QEMENQDE BERICHTEN, WIELERBAAN SAS VAN GENT. DE GEVOLGEN VAN EEN DUTJE. ATHLEET LOOPT IN EEN SPEER. derzeeer, die sinds 12 funi 1919 vermis: werd. Aangenomen werd, dat het vaar- tuig op een mijn was geloopen. De L. 55 had een uit 41 koppen bestaande equipage aan boord. Olnoeel wordt uit Londen gemeld, dat de admiral.teit aan de sovjets heeft ver- zocnt het stoflelijk overschot der duik- boo bemsnnmg naar Engeland te zenden. OmtrLn: de ooriogsverLezen der Engel- sche vloot in de Oostzee, deelt de admira- liteit mede, dat behalve deze duikboot nog 2 Engelsche torpedojagers in 1919 in de Oos-zee zijn tot zinken gebracht. BYRDS ZUIDPOOL-EXPEDIT1E. De „City of Newyork", het schip, waar mee de bekende Poolreiziger en Oceaan- vlieger Byrd zijn Zuidpool-expeditie wil ondernemen, wordt te Hoboken geladen. De verdere voorbereidingen voor de ex- peditie. die een millioen dollars zal kos- ten, zullen te Dunedin op Nieuw Zeeland getroffen worden, waar de ,,City of New york zal dokken en waar de geleerden die aan de expeditie zullen deelnemen, zich zullen inschepen. De drie vliegtuigen, waaronder het me- talen Fordvliegtuig, waarmede Byrd zal trachten over de Zuidpool te vliegen, zul len later ingescheept worden. Onder de enorme voorraden, welke meegenomen wo den, zijn een ton tabak en 500.000 si- garetten. Er zullen voedseldepots aangelegd wor den op afstanden van 160 K.M. langs de route, welke Byrd wil volgen naar de Pool, terwijl bases voor de vliegtuigen zullen worden opgericht, op plaatsen, wel ke nog nooit bevlogen zijn door vliegtui gen. Byrd's expeditie is de kostbaarste Poolreis, welke ooit werd ondernomen. CHINA EN DE TRACTAAT- MOGENDHEDEN. Zoolang in China Noord en Zuid om den voorrang streden, was het, schrijft de N. R. Crt., voor de staten, die krachtens verdragen bizondere voorrechten genieten zaak twee ijzers in het vuur te houden. Men kon nooit weten wie het won en als men op het verkeerde paard wedde zou dat zien later wreken. Na de nederlaag van Tsjang tso Lin en zijn dood door moordenaarshand zijn de tractaat-mogendheden echter een soort Marathon-loop naar Nanking begonnen. De Ver. Staten namen de leiding met de overeenkomst van 25 Juli, waarin zij China met ingang van 1 Januari 1929 volkomen douane-autonomie toekennen. Te Londen maakte deze stap, zonder voorkennis van de 'andere tractaat-mogendheden gedaan, geen bijster gunstigen indruk, Chamber lain merkte in het Lagerhuis ietwat spijtig op. dat samengaan der betrokkenen nu dnmogelijk was gemaakt en de Financial Times gaf uiting aan de vrees, dat Enge land te laat zou komen om de oeconomi- sche voordeelen van politieke concessies aan China te plukken. De verdere loop van zaken heeft bewe- zen, dat die vrees ongegrond was. De En gelsche regeering is thans, nu het geschil over de incidenten te Nanking van 24 Maart 1927 is bijgelegd. bezig met een mooie eindspurt. Naast de bereidverkla- ring om de eigenlijke verdragen te herzien heeft zij Nanking een onderhandelings- program voorgelegd en terloops herinnerd dat' dit reeds van 28 Januari 1927 dag- teekent. Engeland had destijds deze voorstellen in een memorandum aan de gezanten der andere mogendheden te Peking als basis voor onderhandelingen met Zuid-China aangebodep. Toen de anderen daarop uiterst koel reageerden omdat de bur- geroorlog nog lang niet beslist was bood Engeland ze op eigen houtje aan, doch zonder succes. De nationalisten stonden destijds nog te veel onder com- munistischen invloed om met concessies, die niet het voile pond van hun eischen inhielden, genoeqen te nemen. Thans nu de aematigden in de Kwo- mintang de bovenhand hebben, zullen ze allicht in betere aarde vallen. Engeland toch is bereid verder te gaan dan de Ver- eenigde Staten. Niet alleen wil het de volkomen douane-autonomie erkennen, maar bovendien de bevoegdheid van de moderne Chineesche rechtbanken voor zaken, waarin Engelschen de eischers, gedaagden of beklaagjden zijn. In de concessie-gebieden is het aenegen de bestaande moderne Chineesche wet- boeken van burgerlijk- en handelsrecht en de bijbehoorende wetten toe te passen en wat de tractaat-havens betreft is het be reid om naar gelang van de bizondere om- standigheden van elke haven of te komen tot een samensmelting van het bestuur met dat der aangrenzende Chineesche gebie- den, of tot eenigerlei andere methode van overdracht van net beheer aan de Chinee- zen, mits aan de Engelsche gemeenschap eenige medezeggenschap in gemeentelijke aangelegenheden wordt verzekerd. Behalve douane-autonomie opperen de Engelsche voorstellen bijgevolg een vrii- wel volstrekte opheffina der ex-territoriale rechten, waarvan de Ver. Staten niet wil- len v/eten. Frankrijk en Italie zijn in den wedloop naar Nanking bij hun mededingers stuk- ken achter geraakt. Wei is Frankrijk op weg om de incidenten van 24 Maart 1927 op denzelfden voet bij te leggen als En geland. maar overigens hebben Parijs en Rome het nog gelaten bij de platonische bereidverklaring tot herzienina van de verdragen op voet van wederzijdsche meestbegunstiging. Heel achteraan komtlapan. Het heeft in Mantsjoerije, waar Tsjang hsoe Liang na den dood van zijn vader Tsjang tso Lin een schijn-bewind voert, zulke enorme be- langen dat het heel voorzichtig moet ma- noeuvreeren om zich voor onherstelbare verliezen te vrijwaren. Tsjang zou niets Iiever willen dan aansluiting van Mant sjoerije bij China, maar tot dusver heeft Japan hem weten te verhinderen dien wensch in daden om te zetten. Tokio weet heel goed dat China den Japanners niet bijster welgezind is, zoodat de vrees voor verlies van de in Mantsjoerije beleade milliarden, volkomen verklaarbaar is. In- tusschen beseft de Japansche regeering, dat het ook niet zonder gevaar is de Chi- neezen in hun streven naar eenheid te dwarsboomen. Van oudsher heeft China het wapen van den oeconomischen boycott vaardig gehanteerd en Japan heeft de scherpte van dit wapen te vaak aan den lijve gevoeld om er niet bang voor te zijn. Daarom zoekt Tokio naar een modus vivendi, bestaande in stevige waarborgen voor zijn belangen, maar het zal heel wat staatsmanskunst vereischen om er een te vinden. Het anastige zoeken er naar ver- klaart de voortdurende tegenstrijdigheid in de berichten uit Moekden, ,,Beati possidentes zijn de Japanners in Mantsjoerije niet. HET WRAK VAN EEN ENGELSCHEN ONDERZEEBOOT GEVONDEN. Schepen van de Baltische Sowjet-vloot hebben in de Koporja-bocht het wrak van de in 1919 in den grond geboorde Engel sche onderzeeboot L 55 gevonden. Men heeft het wrak naar Kroonstad gesleept, waar het in het dok is opgenomen. De geraamten van leden van de bemanning, welke veertig koppen telde, zijn erin ge vonden. TER NEUZEN, 20 AUG. 1928. BENOEMD. Tot tijdelijk-gemeentewerkman is door Burgemeester en Wethouders benoemd W. Dees Kz„ alhier. OPLICHTING. De vorige week namen in een hotel al hier een heer en een dame hun intrek. De dame sprak alleen Duitsch, de heer een weinig gebroken Nederlandsch. Zij zouden in het laatst van de week vertrek- ken. Vrijdag had de heer ,,ongelukkiger wijze geen Nederlandsch geld, en moest een betaling doen, waarvoor hij van den kelner 5 pop wist te leenen. 't Kwam na- tuurlijk allemaal terecht! Later is gebleken dat het niet terecht kwam en een deel van het ,,geleendebe- drag is gebruikt voor het betalen van spoorkaartjes naar Gent, waarheen het paar blijkbaar vertrokken is, zonder hier eerst voor de afrekening te zorgen. Blij- kens het radio-politiebericht van j.l. Zater- dagavond verzoekt de burgemeester van Ter Neuzen opsporing van dit paar. REIS NAAR KNOCKE. Van de extra-reisgelegenheid, ingericht door de Zeeuwsch-Vlaamsche tramweg- maatschappij, maakten gisteren 200 per- sonen gebruik. Bij het mooie weer, was het een aangename tocht en men kon vol- op profiteeren van de strandgenoegens aan de Belgische kust. Het was daar in alle badplaatsen zeer druk. GESIGNALEERDE. Zaterdag j.l. werd door een politie- agent alhier aangehouden de schipper L., wonende te Halsteren, die nog f 5 boete betalen moest. Na dit geld te heb ben afgedragen, werd hij weder vrijo laten. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie te Ter Neu zen maakt bekend, dat omtrent onder- staande gevonden voorwerpen inlichtin- gen te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen Kinder-portemonnaie met inhoud, J. J. Bliek, P. 38. Sierspeld, M. Hamelink, Dijkstraat 22. Sierspeld, J. van Minnen, Tholens- straat 86. Pakje met gebak, H. Koekoek, Zwaan- tje 28. Huissleutel, G. Weststrate, Westkolk- straat 4. Voetpomp, Koole, Grenulaan 42. GEMEENTEBESTUUR CONTRA P. Z. E. M. In verband met het contract, dat de ge- meente Aardenburg heeft met de Mabeg inzake levering van gas, heeft het gemeen- tebestuur er ernstig bezwaar tegen dat de P. Z. E. M. haar leiding voor de leverin. van electriciteit over gemeentegrond legt en in het bijzonder over dat deel waarin de Mabeg haar buizen heeft liggen. Nu dit het qeval zou zijn bij de leiding die de P. Z. E. M. naar Eede aanlegt, is een door haar geplaatste piket bij een kruis- punt met het gasbudzennet op last van het gemeentebestuur afgebroken. Het doe! was daar een transformatorenhuisje t bouwen. DUIVENSPORT. Woensdag j.l. gaf de duivenmaatschappij „Recht voor Allen" te Sas van Gent een prijs- vlucht uit Mouscron, met 43 duiven. De prijzen werden gewonnen door: le, 7e Jul. de Groff; 2e R. Geirnaert; 3e, 6e, 9e, 12e G .Inghels; 4e A. Avermaete; 5e, 8e, Tr. Renique; lOe A. Geirnaert; lie J .Vermoet, alien te Sas van Gent. De duiven werden gelost 11.40. Snelheid le prijs 1374.9; laatste 1336.9 M. per minuut. Een evenement, zooals er zelden te vermel- den vallen. Reeds Zaterdagnamiddag geen enkele tribunekaart meer te bekomen, want de heele oplage was „vergriffen", zooals het in den boekhandel heet, wanneer het aantal ge- drukte exemplaren van een boek totaal is uit- geput. Wei een bewijs, dat er een run op de cassa had plaats gehad, niet zooals het bij de banken ordinair het geval is de gestorte gel- den onder den invloed van een pani'ek op te vragen, maar deze in een toestand van extase te storten. Die extase, men vermoedt de reden zeker wel, was het optreden van het broeder- paar Van Kempen, Piet, die, zoo pas van een vermoeiende six days te Parijs was thuisgeko- men en Jantje, zijn jongeren broer ,die reeds eenige malen op de Sassche baan acte de pre sence gegeven heeft. De beide Van Kempen's zijn rara avis in de sportwereld, zeldzame vogels, maar daarom ook dure vogels, die niet op elke baan ver- schrjnen. Maar Piet had bij zekere gelegenheid aan den voorzitter zijn woord verpand en zooals een Hollander betaamt, heeft hij het ook ge- houden. Er is zelfs meer. Daar de Parijsche zes dagen hem nog versch in de beenen zaten, heeft hij ditmaal aan het publiek kunnen too- nen, wat hij onder normale omstandigheden zou hebben kunnen laten zien. Daarom heeft hij zijn felsten tegenstander Hamerlinck Zon- dag, 2 September a.s. uitgedaagd tegen hem te rijden in verscheidene matches, om bij die gelegenheid te toonen, dat hij, Piet van" kem pen, inderdaad de kemphaan is, wiens naam ingeschreven staat in het internationale stam- boek onder de rubriek: meermaals bekroonde exemplaren. Om zijn verschijning op de Sassche wieler- baan te huldigen werd hem v6or den aanvang der wedstrijden door het zoontje van den heer Vernaeve, voorzitter van het bestuur der baan in de volgende bewoordingen toegesproken ,,Piet van Kempen! De wielerbaan van Sas van Gent viert van- daag feest. En? weet Gij waarom? Omdat de roem van ons land heden zijn intrede doet in deze baan. Toon dan ook aan deze sportieve plaats, dat gij dat feest waardig zijt. Daarom roep ik namens het heele sportieve publiek hier tegenwoordigLeve Piet van Kempen en een spoedig tot weerziens." Deze woorden, vergezeld van een boquet levende bloemen, zetten de heele baan in vuur en vlam en toen Jantje van Kempen van een dochtertje des voorzitters ook een tuil bloemen in ontvangst had genomen, barstte het geweld los in zoo'n roffel op de houten balustrade, dat er een oogenblik gevaar bestond of deze zou onder het trommelvuur bezweken zijn. Maar het liep goed af. Alleen tuimelden een paar bewonderaarfe tijdens de eereronde uit een boom, waarin zij zich, om beter te kunnen zien, hadden opgewerkt. Toen kon de eigenlijken wedstrijd een aan vang nemen. In de verschillende matchen waarin de beide Van Kempens als Hollanders tegen de Belgen Matton en Hamerlinck uitkwamen bleef de strijd onbeslist, daar beide koppels een gelijk aantal punten behaalden. RanschaertDebruycker hadden voor de vijfde maal hun zilveren bracelet weer te ver- dedigen tegen DecorteVerbiest. En zij be- hielden hun eenmaal veroverd zegeteeken met een voorsprong van 40 M. In een afvalrace tusschen Picavet, Bogaert, Meuner, Depauw, Goris, Haesendonck, Roels, Deneef, trad de laatste als overwinnaar uit het strijdperk. Het slot was een koppelwedstrijd tusschen 8 koppels waarin zich vooral Meunier Depauw onderscheidden, door op de anderen een ronde uit te loopen. Half-time stond het koppel Ranschaert Debruycker het gunstigt met 26 punten tegen HamerlinckPicavet met 32 en RoelsDeneef met 33 punten, terwijl de overigen met een be- langrijk aantal punten daar boven stonden. Dat er in het tweede gedeelte eene aanzien- lijke verandering in de situatie ontstond, moet aan allerlei omstandigheden worden geweten. Er werden o.a. nu en dan nogal eens ge- vaarlrjke schuivers gemaakt. Jantje a Kempis n.l. kwam b.v. eenmaal zeer onzacht in aanraking met het harde cement- valk maar reeds eenige minuten later reed hij weer als een ruiende kip, die haar veeren ver- liest moedig den troep achterna. En volhou- den, dat hij deed, tot het einde toe. Picavet raakte ook exit, door een ernstige wonde aan den pols. Verbiest moest ook wegens lichaamsgebre- ken pensioen aanvragen. Om het vuur brandend te houden werden door het bestuur 2 premies elk van fr. 50 uit- geloofd. De eerste werd door Roels binnenge- palmd. De tweede was met onderling goed- vinden voor Jantje van Kempen bestemd, zulks dienende als smartengeld voor de opgeloopen verwondingen. Summa summarum mag van deze wedstrijd gezegd worden, dat hij tot de bestgeslaagde behoort, die op de Sassche baan gereden zijn. Meer volk dan ditmaal zag Sas nog niet bin- nen zijn enge grenzen. Laat ons hopen, dat 2 September e.k. een Da Capo moge worden van 19 Aug. en het bestuur der baan evenveel succes moge boeken als het met dezen wedstrijd heeft mogen oogs- ten. Als de beslissing aan mij werd overge- laten, zou ik voor dien dag een serenen Ita- liaanschen hemel met prachtigen zonneschijn bestellen. BOTER EN MARGARINE. Het Centraal Bureau voor de Statistiek brengt de jaargegevens over 1927 van de margarine-industrie in ons land, schrijft de heer Geluk, secretaris van de Alg. Ned. Zui- velbond, in het bondsorgaan, en hij vervolgt: Hieruit blijkt, dat de productie van mar garine in 1927 weer belangrijk is toegenomen. Er zijn 3 nieuwe fabrieken bijgekomen haar aantal is thans 16 en de productie is van 134.384 ton gesteaen tot 140.784 ton, dus met 6.4 mill. ICG. of 4.8 Deze groo- tere productie is geheel in het binnenland af- gezet, naar verhouding heeft de margarine in 1927 haar afzetgebied in het binnenland nog meer vergroot, daar de export 1.7 mill. K.G. is teruggegaan. In 1927 werd in ons land rond 6.5 mill. K.G. margarine meer ver- bruikt, dan in 1926. Per hoofd der bevol- kina steeg dit verbruik van 7.4 K.G. tot 8.1 K.G. In 1922 bedroeg het margarineverbruik per hoofd der bevolking in ons land nog maar 5.4 K.G., het is dus sindsdien toegenomen met 2.7 K.G. En hoe staat het in dit opzicht met onze boter? De productie van boter steeg van 83.000 ton in 1926 tot 85.111 ton in 1927. Het bin- nenlandsch verbruik bleef ongeveer gelijk, het steeg n.l. van 43 mill. K.G. tot 43.2 mill. ICG. Het verbruik per jaar per hoofd der bevolking daalde van 5.8 tot 5.7 K.G. Deze daling houdt onaetwijfeld verband met de toeneming der bevolking, waartegenover Seen evenredige stijging van het totaal ver- ruik staat. In 1923 bedroeg het boterverbruik per hoofd der bevolking in ons land 6.8 KG, zoodat dit in 4 jaar met 1.1 KG is terug ge- gaan. Evenals het vorig jaar wijzen deze cijfers dus in de richting van een grooter margari ne- en kleiner boterverbruik. Door de nog steeds stijgende boterproductie moet er dus ook steeds meer boter worden uitgevoerd, hetgeen ook niet geheel zonder moeilijkhe- den gepaard gaat. Bovendien is de afzet op de binnenlandsche markt als regel voordee- liger dan op de buitenlandsche, zoodat er alle aanleidihg is, om te trachten het boter verbruik in ons land weer op te voeren. Waar het steeds toenemende margarine verbruik ongetwijfeld voor een belangrijk deel het gevolg is van de reusachtige recla me, welke voortdurend voor dit artikel ge maakt wordt, moge dit voor ons wel een vin- gerwijzing zijn, wat wij te doen hebben om onzen boterafzet in het binnenland weer wat beter op peil te brengen. EEN KRAAN GEBROKEN. Aan de werf ,,Vooruit" te Spaarndam is, terwijl men bezig was plaatijzer te lossen met behulp van een kraan uit een aldaar geankerde schuit, de kraan gebroken. Een 50jarige arbeider uit Spaarndam geraakte er onder en werd doodelijk een het hoofd ge troffen. Hij laat een groot gezin achter. Een 24jarige, ongehuwde arbeider uit Haarlem, bekwam ernstige inwendige kneuzingen en werd naar het ziekenhuis te Haarlem over- gebracht. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Vrijdagmiddag sloeg te Didam de bliksem tijdens een hevig onweder in een boerderij, die totaal afbrandde. De bewoner en zijn vrouw werden tegen den grond gestagen, waarbij eerstgenoemde een tijdelijke verlam- ming kreeg. Van een inwoner van Nunspeet, die met een hem onbekende was gaan slapen op een aan de De Ruijterkade te Amsterdam lig- gende stoomboot, is de kleeding ontvreemd. De onbekende had zijn eigen oude kleeding achtergelaten, DOODGEDRUKT. Toen de boerenknecht J. de Backer uit Hoogerheide met een zwaren wagen, bela- den met graan, den dijk tusschen Zuid- en Casterspolder te Woensdrecht kwam afge- reden, weken de paarden wat te veel uit naar den dijk, met het noodlottig gevolg, dat genoemde de B. tusschen de kar en den dijk bekneld geraakte. De ongelukkige bekwam een schedelbreuk en een beenfractuur en overleed enkele oogenblikken later. IN DEN KELDER GEVALLEN. De 78jarige heer M. uit Deventer had zijn zoon, die uit Amerika terugkeerde, in Rot terdam van de boot gehaald. De terugreis werd te Arnhem onderbroken, waar men eenige oogenblikken in een restaurant ver- toefde. Tijdens dit oponthoud wilde de heer M. gebruik maken van de W.C., doch hij ver- giste zich in de deur en viel ter plaatse in den kelder, Toen een spoedig geroepen dok- ter ter plaatse verscheen, bleek de heer M. reeds te zijn overleden. DRAMA IN EEN AUTO. Een droevig gebeuren is, naar de Crt. meldt, Zondag in Hilversum het gesprek van den dag geweest. Te halftwaalf heeft de 45- jarige boekhandelaar F. W. S., wonende aan 'de Havenstraat, zijn 22jarige kantoorbedien- de, mej, J, W. Kooring, met een revolver- schot gedood en zich zelf daarna twee ko- gels door het lichaam gejaagd. De heer S., wetende dat zijn kantoorbe- diende uit de Zuiderkerk aan den Neuweg moest komen, haalde haar daar met een huur- auto af. De auto reed den Eikbosscherweg op. Ter hoogte van het kinderhuis van Pro Juventute hoorde de chauffeur schoten in zijn auto. Hij stopte onmiddellijk en opende het portier. Mej. K. wankelde daarop naar buiten, doch viel levenloos neer voor de voeten van den hevig ontdanen chauffeur. De heer S. had zich na het volvoeren van den moord een kogels in den hals en een in de hartstreek geschoten. Men vond hem dood. Het meisje was eveneens in de hartstreek geraakt. Op het geluid van de schoten was inmiddels veel publiek toegesneld. Ook de politie was spoe dig ter plaatse, alsmede de doktoren Berg en Wessel, die den dood bij beide personen con- stateerden. De lijken zijn daarop naar de al- gemeene begraafplaats vervoerd. Begrijpelijker wijze verwekte het gruwelijk feit heel wat ontsteltenis in de gemeente, te meer, omdat beide ongelukkigen in hun eigen kring en ook daarbuiten, gunstig bekend stonden. Van den heer S. wist men o.m. al- gemeen, dat hij een volijverig man was, die zijn boekhandel van den grond had op gewerkt tot een der belangrijkste in de ge meente. Hij laat een weduwe en 1 kindje na. EEN VIJFDE SLACHTOFFER OVERLEDEN. Zondag is in het ziekenhuis te Heerlen aan de tijdens de vliegramp, welke vorige Zon dag aldaar plaats vond, bekomen verwon dingen overleden de heer L. Custers. Hier- mede heeft dit ongeluk zijn vijfde slachtof- fer opgeeischt. Een zeer droevig en niet alledaagsch on- geval heeft Zondagmorgen, naar de Crt. meldt, plaats gevonden op een sportterrein aan de Vlaggemanskade te Rotterdam. Door eenige jongelui werd daar de athletiek beoefend. Een der deelnemers hield zich bezig met speerwerpen.. Deze speren zijn aan de eene zijde van een ijzeren punt voorzien, terwijl zij ook aan het boveneinde spits toeloopen. Hij had een der speren weggeworpen, zoodat de ijzeren punt in den grond stak en de speer onder een hoek van pl,m. 35 gr. kwam te staan. De 24jarige kantoorbediende H. Gel- derman, was bezig zich te trainen voor het hardloopen. Hij had de speer echter niet gezien, zoo dat hij met groote kracht in de houten punt liep. Het gevolg was, dat de speer hem dwars door het lichaam ging en aan den anderen kant eruit kwam. Bovendien brak de speer af. In zeer ernstigen toestand is de jongeman door het personeel van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Men vreest voor zijn leven. TWEE RANGEERDERS GEDOOD. Op den spoorlijn nabij den overweg aan de Binnenwatersloot te Delft, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een droevig onge luk plaats gehad. De rangeerders J. L. van Okkenburg en G. de Niet, waren om3treeks twee uur bezig met het rangeeren van eenige goederenwa- gons. Zij bevonden zich op e<5n der hoofdspo- ren en hebben vermoedelijk niet bemerkt, dat uit de richting Den Haag een goederen- trein naderde. Zij werden door de locomotief gegrepen, met het noodlottig gevolg, dat bei- den zwaar werden verminkt. De N. kreeg een schedelfractuur, terwijl van Van O. een been geheel werd afgere- den, Laatstgenoemde bekwam bovendien nog een gebroken arm en een hoofdwonde. Nadat dr. Wassink de eerste hulp had ver- leend, zijn beiden naar het gasthuis vervoerd, alwaar zij eenigen tijd later aan de bekomen verwondingen zijn overleden. Van O. was 40 jaar. gehuwd en vader van 3 kinderen. De N„ 34 jaar oud, laat een we duwe achter, Een tragische bijzonderheid is iu>g. dat eenigen tijd geleden een broer van van O. op dezelfde ongelukkige wijze om het leven is gekomen. VERRASSINGEN MET EEN ONAAN- GENAMEN UITSLAG. Dezer dagen vierde het echtpaar T. aan den Amstelveenschen weg te Nieuwer-Amstel zijn 25 jarig huwelijksfeest. Vele verrassingen, talrijke bloemstukken en cadeaux werden aangedragen. Ook voor den inwendigen mensch werd gezorgd, want zelfs taarten, gebak en wijnen werden be- zorgd aan het adres van het jubileerend echtpaar. De geschenken werden met of zon der te weten, van wie ze kwamen, dankbaat aanvaard. Eenige dagen later echter veranderde de aangename herinnering in een groote teleur- stelling, want voorloopig kwam vast te staan, dat wat op het feest was opgegeten en ge- dronken, niet was betaald door de schen- kers. Of er nog nota's zullen komen voor de reeds verwelkte bloemstukken en voor de cadeaux, zal moeten worden afgewacht. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft gehad met grappenmakers, wier grap even- tueel den leveranciers een nadeeltje kan be- zorgen. De familie heeft reeds een onderzoek in- gesteld, doch is er nog niet achter kunnen komen, wie de dader(s) zijn, ofschoon er aan- wijzingen zijn, dat familieleden,, die niet ge- noodigd waren, dit spelletje op touw gezet hebben. (Tel.) AUTO-AANRIJDING. Ruim een week geleden vertrokken uit Amsterdam de heer en mevrouw Fortuin met hun auto, waarin nog de heer Oud uit Am sterdam en een dame van gezelschap, zus- ter Beets, hadden plaats gelnomen, naar Zwitserland, meldt de Tel. Te Luzern liet men den eigen auto achter en huurde een ande ren om daarmee over Interlaken en Aigle den tocht naar Geneve voort te zetten. Even voor Interlaken, nadat de Brunigpas gepasseerd was, moest bij een bruggetje gestopt wor den voor een auto, die van den anderen kant kwam. Instede voorzichtig te passeeren, reed deze wagen regelrecht op den auto met Ne- derlanders in, met het gevolg, dat deze tegen en door de brugleuning werd gedrukt en on- derstboven in een ravijn van verscheidene meters diepte stortte. Weldra toegeschoten hulp bevond, dat zuster Beets er het ergst aan toe was, zij had een ernstige bekken frac- tuur bekomen. Van mevr. Fortuin werden 2 ribben gekneusd; de heer Fortuin, die onder den wagen lag, had hevig bloedende wonden aan arm en oor, de heer Oud, de vader van het Tweede Kamerlid, kwam er met enkele schrammen af. De gewonden zijn in het zie kenhuis te Interlaken opgenomen. DORPSBRAND. Spelende kinderen hebben brand gesticht in het dorp Bedgoraj, in de buurt van Kat- towitz, met het gevolg, dat 37 boerderijen zijn afgebrand. Een jongetje van zes jaar is in de vlammen omgekomen. DE EERSTE SUCCESVOLLE BROAD CASTING VAN TELEVISIE. Donderdag heeft de televisie-zender in New York de eerste van zijn geregelde televisie- uitzendingen gebroadcast. De ontvangst was een groot succes, In de zone van het station zijn reeds 2000 luisteraars van ontvangtoe- stellen voorzien, zij waren in staat de uit- zending volledig te volgen, Zij hebben alle Jjersonen, die voor de microfoon kwamen, dui- delijk kunnen onderscheiden. EEN CYCLOON IN ALGIERS. Zaterdagochtend is tusschen 5 u. 15 en 5 u. 30 een uiterst heftige cycloon, gepaard met regen en hagelslag, over de streek van Dgid- jelli, in Algiers, gegaan en heeft in het bij zonder de stad zelve geteiaterd. Vele daken werden afgerukt en wanden van huizen in- gedrukt. Alle electrische installaties zijn ver- nield en vrijwel alle boomen afgebroken. De tirailleurskazeme en het ziekenhuis liggen in puin. In de buurt van de havenplaats Bougie heeft een baggermolen schipbreuk geleden; zeven leden van de bemanning zijn verdwe- nen. In het geheel wordt gesproken van acht of tien dooden en 150 gewonden. De mate- rieele schade is nog niet te begrooten. De cycloon ging vergezeld van een spring- vloed en aardbeving. SACCO, DE HONGERLIJDER. Ricardo Sacco, de honger-kunstenaar, gaf te Southend een demonstratie in het langdurig vasten. Hij lag in een verzegelde glazen kist; de demonstratie zou 58 dagen duren. Totdat opeens de controleurs bemerkten, dat Sacco in zijn glazen kist was flauwgevallen. Spoedig kwamen er dokters opdagen, die hem d'won- gen voedsel te nuttigen. Eerst weigerde Sac co, maar toen hem werd duidelijk gemaakt, dat hij dan nog maar een paar uren te leven had, zwichtte hij voor het onvermijdelijke. NOODWEER IN MORA Vie. Het heele zuiden van Moravie, vooral de plaatsen aan de Oostenrijksche grens, zijn door hevige onweders geteistert. In de omgeving van Znaim waar een storm van orkaansterkte woedde, werden groote verwoestingen aange- richt, doordat de daken van de huizen gerukt en de boomen ontworteld werden. Kleine ver- droogde beekjes veranderden in woeste, brui- sende stroomen, die met geweld een weg door de velden zochten. De telefoon- en telegraaf- verbindingen werden overal verbroken en de straten werden door het water overstroomd. Uit niet minder dan acht plaatsen in Zuid- Moravie wordt melding gemaakt van onweders waarbij den bliksem brand veroorzaakte. Deze onweders verergeren nog het lot van de zwaar bezochte bevolking, die dit jaar toch reeds van vorst, droogte en noodweer te lijden heeft ge had. ALS TWEE HONDEN VECHTEN OM EEN BEEN Een koopman uit Parijs kreeg ruzie met een taxi-chauffeur, waarover vermeldt de historie niet, maar dat doet ook niets ter zake, al liep de ruz!e dan ook zoo hoog, dat de vuisten er bij te pas kwamen en al kreeg de koopman een aantal fiksche slagen. Toen de chauffeur het al te bar maakte kwam een voorbijganger tusschenbeide om de vechtend'en te scheiden. Dit lukte na eenige moeite, maar toen de mishandelde na eenigen tijd wat op zijn verhaal was gekomen, kwam hij tot de ontdekking, dat met zijn aanvaller en met den voorbijganger ook zijn portefeuille met 3800 francs verdwenen was. De koopman stelde de politie van den dief- stal in kennis en d'eze wist den chauffeur op te sporen. De man wist echter aannemelijk te maken, dat hjj de portefeuille niet gestolen had zoodat de beroofde tot de conclusie moest ko men, dat zijn bevrijder ongevraagd zichzelf een belangrijke belooning had waardig gekeurd. ALPEN-TR AGEDIE. Op de Aiguillie du Petit Dru bij Chamonix is een Alpen-ongeval gebeurd, dat thans snel het karakter van een tragedie aanneemt. Een Franschman, was bij het bergbeklimmen zoo gevallen, dat hij zich niet meer kon bewegen. Zijn vriend was op den smallen rotsrand, waar het ongeval gebeurd was, bij hem gebleven. Thans zijn zij daar nog steeds en daar er sinds Donderdag 30 c.M. sneeuw gevallen is, is hun toestand veel ernstiger. De gidsen uit Cha monix. die hun te hulp wilden komen, hebben hen niet kunnen bereiken. Daarop besloten drie alpinisten uit Geneve een poging te doen en den beiden verongelukten voedsel te bren gen, alvorens de avond gedaald zou zijn. Zij beklommen de Aiguille du Petit Dru in record- tijd en gaven den Franschman en zrjn vriend niet alleen voedsel, doch ook het meerendeel van hun kleeren. Op hun terugweg werden de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2