Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. De innemende Landlooper bui tewTa h i>. B1SMEHLAH1). F£U1LL£T Vrijdag 17 Aug. 1928. No. 8260, DE BEZUINIGINGS-COMMISSIE OVER DE SOCIALE VERZEKERING Van de Bezuinigings-Commissie is ver- schenen een belangwekkend verslag inza- ke de sociale verzekering. Het werk der commissie van deskundigen heeft in hoofdzaak geleid tot beschouwingen en conclusies over de ..openbare uitvoerings- organen", zijnde de Rijksverzekerings- bank, de Raden van Arbeid, en de Ver- zekeringsraad. Zij komt daarbij tot de volgende conclusie ..Indien een zoo groote veischeidenheid van Overheidsorganen, die tot elkaar in zoo verschillende verhouding staan, aan eenzelfde taak, de uitvoering der sociale verzekeringswetten werkt, is een vlotte en economische werkwijze niet te berei- ken. Eenheid van leiding ontbreekt, het- geen bij de uitvoering van een ongeval- ienverzekering en een invaliditeitsverze- kering, die voor een gedecentraliseerde uitvoering van zoodanig wijde strekking als voor de ziekteverzekering algemeen wenschelijk wordt geacht, niet geschikt zijn, tot kostenvermeerdering moet lei- den." Samenvattend wijst de commissie de volgende fouten der bestaande organisa- tie aan: het heterogeen kar'akter van de Overheidsorganen: gebrek aan behoorlijk wettelijk verband tusschen de Overheids organen; gebrekkige en onoordeelkundige verdeeling van bevoegdheden over de Overheidsorganen; gebrek aan wettelijk geregelde centrale leiding bij de uitvoe ring der verzekering; de aan de Raden van Arbeid toegekende bevoegdheid om belangrijke uitgaven te doen, zonder dat de met het beheer der verschillende fond- sen belaste Bank of Raad van Toezicht daarop invloed kan oefenen; een te ver in bijzonderheden afdalende wettelijke rege- ling der verzekeringen; omslachtigheid en stroefheid in de samenwerking tusschen de Bank eenerzijds en den Verzekerings- raad en de Raden van Arbeid anderzijds; een veelvuldiger inmenging van het cen- traal Regeeringsgezag inziake de uitvoe ring der verzekering dan oorspronkelijk bedoeld was. Het is waarlijk niet gering wat hier naar voren wordt gebracht, en het werpt wel een eigenaardig licht op onze sociale ver zekering zelf. &a deze aanklacht der com missie kon dan ook niet uitblijven haar slotconclusie, dat geheel gebroken moet worden met het bestaande stelsel, voor zoover de Overheidsorganen daarbij be- trokken zijn". Een conclusie, die zeker an- dere gedachten zal opwekken bij hen, die maar steeds op uitbreiding onzer tegen- woordige sociale verzekering aandringeu! ANTI-MILITARISTISCHE GEESTELIJKEN. Te Amsterdam is het eerste intcrnatio- nale con'gres van anti-militaristische gees- telijken geopend. Er waren ongeveer ne- gentig afgevaardigden, voor het meeren- deel predikanten, van wie een enkele vrouwelijke. Er zijn Zwitsersche, Engel- sche, Duitsche, Noorsche, Belg'ische, Ita- liaansche, Zweedsche, Deensche, Fran« sche, Amerikaansche en Nederlandsche predikanten aanwezig. Namens het comite van voorbereiding heette prof. Heering de aanwezigen wel- kom. Wij alien, zeide hij, strijden in eigen lanid tegen het militairisme; het eene land moet het andere in dezen strijd aanvuren: zonder deze nationale werkwijze worat op internationaal gebied niets bereikt. Zij, die ons daarom slechte patriotten noemen (ons patriotisme is slechts van anderen aard) kunnen thans aan onzen gemeen- schappelijken aard zien, als zij zien willen, dat wij niets anders zoeken dan dat ko- ninkrijk, waarvan ten slotte ook alle na tionale heil afhankelijk is. Ons christelijk anti-militarisme kan aan de vredesbeweging drie gewichtige dien- sten bewijzen door E. J. RATH. 17) (Vervolg) IX. Hilda Kilbourne kwam dien middag te laat aan tafel en voerde als verontschulai- ging aan, dat haar klok achterliep. ,,Je hebt nog niets gemist, behalve den gewonen uitleg van je moeder over den nieuwen landlooper", merkte de heer Kil bourne op. „Weer de oude geschiedenis. Hij ging rustig door met vleesch snij- den. Alleen bij bijzondere gelegenheden schikte de heer Kilbourne zich naar de moderne tafelwetten, maar in gewone doen stond .hij er op, op o.uderwetscne wijze zelf vleesch te snijden en zijn gezin te bedienen. Hij wist, dat het een doorn in het oog van Grosvenor was wat op zichzelf al een goede reden was. „ls iemand al iets over hem te weten gekomen?" vroeg hij. Mevrouw Kilbourne keek haar man verbaasd aan. ,,Maar, Henry, ik heb je toch alles ver- teld, wat ik me herinner van zijn levens beschrijving en ik weet zeker, dat ik zoo wat niets vergeten heb." „0, dat! Ja, dat heb je me wel vertcld, qeloof ik." Hij keek Hilda eens aan en knipoogde. ,,Maar dat bedoel ik niet. Is iemand al iets over hem te weten gekomen ..Ja, Hij kan dui...' Marian hield zich plotseling in en greep naar haar glas. Ze had zich bijna lee.ijk versproken. het groeiende anti-militarisme der wereld een principieel-ethische basis verschaffen. 2. Daardoor invloed oefenen op ds openbare meening en deze zoo mogelijk omouigen. 3. In Gods hand kan onze beweging een middel worden om het vuur der reli- gie te brengen in den strijd voor de vrede. Oorlogsvuur heeft de wereld genoeg, vredesvuur te weinig. Doordat dit laatste vuur nog grooten- deels ontbreekt, blijft de Volkenbond zwak en zal ook het Kellog-tractaat ons niet afdoende helpen. De volken blijven gewapend. Zij zullen hun „levensbelan- en" met de wapenen „beschermen en aarmede het militarisme in stand houden. Wij, antimilitaristische voorgangers, gelooven niet aan een gewapenaen vrede. De ware vrede is een zedelijke hervor- ming, die bij het geweten aanvangt. ONDERWIJSFILMS. Wat is een goede onderwijsfilm Dat is een film, speciaal gemaakt en samenge- steld voor het onderwijs door een be- kvvaam paedagoog, die over rijpe ervaring u'it het filmonderwijs beschikt, in samen werking met een filmfotograaf, die voile- dig in staat is den paedagoog te begrijpen. Vele films worden als onderwijsfilms aan- geboden, zonder het te zijn en een deel der teleurstellingen, met filmonderwijs opge- daan, is het gevolg van het gebruik van die films. Een onderwijsfilm moet hoeda- nigheden bezitten, geheel verschillend van die uit een amusements-bioscoop-program- ma. In het beginstadium der onderwijs- bioscoop, toen onvoldoende goede onder wijsfilms beschikbaar waren, zijn tallooze schoolvGorstellingen met z.g. bijprogram- ma uit de bioscopen georganiseerd en hebben over de resultaten van die voor- s.ellingen, min of meer deskundigen on- derzoeken plaats gevonden, waarvan de cijfers thans niet meer als juist worden beschouwd, op grond van het gebruik van ongeschikt filmmateriaal. Het stilstari'^ap- paiaat, dat thans geen algemeene tcepas- sing meer vindt, is een uitvinding van d en tijd, een gevolg van de oppervlakkigheid der films, die het behoorlijk toelichten der bewegende beelden verhinderde. In een goede onderwijsfilm moeten de afzonder- iijke opnamen in logische volgorde aan el kaar gehecht zijn, al of niet ve-rduidelijkt door goede Nederlandsche teksten en moeten die afzonderlijke opnamen zoo lang op het doek staan, dat kinderen in staat zijn, het begrip, dat er in is vastge- legd, in zich op te nemen. Langzaam maar zeker breidt zich het aantal goede onderwijsfilms uit, zoodat thans reeds voor jaren voldoende stof aan wezig is, en met de toeneming van het ge bruik der film voor onderwijs en ontwik- keling zal ook zeker de vervaardiging dier films meer rendabel worden en daar door het aantal zich sneller uitbreiden. Waar ook tal van films betrekking hebben op fabrieken en werkplaatsen, valt het toe te juichen, dat op die wijze reeds vroegtijdig den kinderen liefde voor het latere beroep kan worden bijgebracht. VERNIEUWING VAN DUIT SCHLAND 1 Ofschoon de zes en dertig monarchen, in wier milde hoede Heme eertijds Duitschland hoorde snorken, al lang ter ziele zijn, is schrijft de N. R. Crt., het djk nog een lappendeken van staten en staatjes gebleven, te bonter door de tal- rjjke enclaves, die de landen op elkaar s gebied hebben. Reeds voor den wereldoorlog stond de ze „Vielstaaterei" aan scherpe kritdek bloot, want het was waarlijk niet alleen de geniale spotter Heine, d!e de sterxc verdeeldheid hekelde. Tal van anderen hebben dit, op zakelijke gronden en be- zadigder dan hij, eveneens gedaan en in het iicht gesteld dat 't geen de eigen re- geeringen en parlementen de bevoltcing van de kleine landjes in den loop der ja ren hebben gekost, zelfs bij benadering niet te schatten valt. Na de revoiutie, die tien jaar geleden de vorsten heeft ont- troond, is de overtuiqing clat inden rompslomp der ,,Vie!staaterei einaelijK het mes diende gezet, pas met kracht op ,,Wat kan hij?" vroeg haar vader, even ophoudend met snijden. Marian dronk lang en langzaam om tijd te winnen. ,,Hij kan duizendmaal vlugger een auto opvijzelen en een band verwisselen, dan Oswald," zei ze kalm. Marian had het hem nooit zien doen. Het was nog niet noodig geweest sen nieuwen band op te zetten, sinds Rawlins er was; maar ze suste haar geweten door de stellige overtuiging, dat hij het onge- twijifeld duizend maal vlugger zou kunnen dan Oswald, als hij het wilde. Daarom vond ze niet, dat ze jokte, maar dat ze al leen een misstap herstelde. De kwestie van het duiken moest nog niet aan de fa- m.lie geopenbaard worden. Hilda wierp haar een beleedigenden blik toe, vol achterdccht en verwondering. maar ze was zoo tevreden over haar han- dige uitvlucht, dat ze er geen notitie van ,,Dat is tenminste iets, gat de heer Kilbourne toe „maar het heeft niet vee! met zijn levensgeschiedenis te maken. Maar het pleit voor hem, te meer, daar Oswald er meer tijd aan kon besteden, dan iemand anders. Wat heb jij over den nieu- weling ontdekt, Hilda Hilda had tenminste zooveel ontdekt, dat de ervaring van s ocht:nds haar nog voortdurend hinderde maar ze was niet van plan, dat aan haar familie te vertellen. Rawlins was haar een raadsel. maar ze was niet van plan zich te vcrnederen door ontboezemingen in den famdiekring. Hij had haar zelfs in grcote veriegrn- heid gebracht. Ze wilde. met over he.:: spreken. Dat was iets, dat ze wilde u;t- stellen, totdat ze hem volkomen in naar macht had. „Hij rijdt goed, vader," zei ze. Ik heb het vanochtend eens geprobeerd". d gekomer regime Was het bij kritiek gebleven, doch in de republiek is men op verbetering gaan zinnen. De te overwinnen moeilijkheden zijn echter zeer groot, omdat er zooveel persoonlijke belangen, waardigheden en gevoeligheden aan den huidigen toestand kleven, dat de politieke partijen geen van alien genegen zijn de kat den bel aan te binden. Het initiatief ten dezen te nemen bleef voorbehouden aan een buiten de partijen staand leider, den gewezen rijks- kanselier Luther. Het vorige jaar heeft deze den „Bond tot vernieuwing van Duitschland" gesticht en met medewer- king van gelijkgezinden een plan ontwor- pen, dat hij eind September had willen publiceeren, na er te voren de betrokken autoriteiten over te hebben geraadpleegd. De Deutsche Ztg. is er evenwel, ver- moedelijk door een indiscretie van een der geraadpleegden, achter gekomen en heeft een uittreksel openbaar gemaakt, dat de hoofdtrekken van het plan weergeeft. De kern ervan strekt tot stichting van een groot Noord-Duitsch rijksland, be- s-aande uit Pruiren, de twee Mecklenbur- gen, Hamburg, B-remen, Lubeck, Olden burg, Thuringen, Anhalt, Brunswijk, Lip- pe en Schaumburg-Lippe. Voor Zuid-Duitschland hebben de ont- werpers een dergelijke ingrijpende ver- andering blijkbaar niet durven aanbeveler., omdat daar en met name in Beieren, Wur- temburg en Baden in Saksen in veel minde.e mate de felste tegenstanders van den eenheidssraat zitten. Alleen oppert het plan vereeniging van het landje Hohenzollern met Wurtern- burg en afstand van enkele Wnrcembv.rg- sche enclaves aan Baden. Ofschoon Luther's voorstellen dus slechts een deel bevatten van hetgeen de unitariers willen, zijn ze toch alle aandacht v.aard als een, zij het wat beschroomde s ap in de goede richting. De staatjes die zij met Pruisen tot rijksland willen ver eenigen hebben thans een kostbare eige - huishouding, die aanmerkelijk eenvondi- ger en goedkeoper zou worden bij rij.ks1; e- stuur. Luther en de zijnen verwachten dat de belastingbetalers bezuiden de Main- linie daar op den duur niet blind voor I zullen blijven en dat dan van hen een be- weg'ng zal uitgaan om tot de uiteindelijke eenheid te komen. Het rijksland denkt Luther zich ver- deeld in provincies, met gouverneurs aan het hoofd. wier benoeming bij den rijks- president in overleg met den rijkskanse- lier berust. Een Raad van State zal mede- werken aan de voorbereiding der wetten voor het rijksland en bover.dien het recht van veto krijgen. De begrooting van het rijksland zal een zelfstandig onderdeel van de rijksbegxooting uitmaken. Ziehier in hoofdtrekken het p'an, voor zoover het bekend is geworden. De Duit sche pers heeft er tot dusver zeer terug- houdiud en ten deele vrij vau-r over qe- schreven, omdat het halverwege blijft staan en alleen voor het noorden spijk- rs met koppen slaat. In de Vossische Ztg. bespreekt nu de riiksminister van jusatie, dr. Koch, de voorstellen uitvoerig en tot op zekere hoogte met waerdeering. _Be stichting van net Nocrd-Duitsche r jks- |- land juicht hij toe, eveneens de bestenda- ging van Beieren, Baden en VVurtem- burg als afzonderlijke landen. Maar dan komt het verschil. W^aarom zoo vraagt hij een nieuwe Mainlinie te scheppen Waarom de Zuid-Duitsche staten niet eveneens tot rijkslanden gemaakt Zij behoeven er waarlijk niet veel voor op te offeren, als men zich bij de staatsrechte- lij'ke regeling van centralisme verre houdt en hun een vergaande autonomic waar- borgt. Als men voor het noorden de door Luther c.s. aanbevolen ingrijpende veran- dering ging verwezenliiken en in het zui- den alles bij het oude liet, zou Koch dal zelfs een gevaar voor het bijeenblijven van het rijk achten. Daarom wil hij deze voor Duitschland zoo gewichiige zaak in eens afdoen. Trachtte men ze in gedeelten op te lossen dan zou men vervvijder'ng in plaats van toena'dering scheppen. Het woord is nu aan Zuid-Duitschland dat de voorstellen van Luther al met een onwelwillend gegrom van „Pruisische he- gemonie" heeft ontvangen en over de amendementen van Koch nog wel veel minder te spreken zal zijn. „Iedere chauffeur kan goed rijden", merkt de heer Kilbourne op. ,,Ik kan het ook, als ik er zin in heb." Hij schijnt van alle mogelijke soorten auto's op de hoogte te zijn," voegde ze er aan toe. ,,Wie is dat niet vroeg haar broer Kane. „Dat maakt nog geen verheven wonder van hem." ,,Zei ik, dat hij een wonder was vroeg Hilda koel. Marian keek haar zuster aan met een omdeugende flikkering in de oogen. Ze had een goed geheugen. Een week gele den had Hilda geweigerd een cent uit haar eigen zak voor te schieten om een chro- ni'sch tekort in Marian's financien te dek- ken. Ze had zelfs zedepreeken gehouden over de zonde der verkwisting Marian vond dus, dat ze het recht had te sprelccn. .Hilda heeft me nooit gezegd, dat ze hem een wonder vond", zei Marian. „Ze heeft me alleen verteld, dat ze hem hoogst een eigenaardige persoonlijkheid vond Hilda was werkelijk een wonder van zelfbeheersching. Niemand aan tafel wist hoeveel moeite het haar kostte onbezorgd te gliml'achen. Ze bezat zelfs de wonder- lijk'e gave een bios te kunnen bedwingen, als ze wilde, en dat deed ze nu. Marian zag, dat ze doel had getroifen, m:ar bij zichzelf bewonderde ze de schit- teremde verdediging. Het was veel meer dan zij had kunnen doen, als men haar zoo had aangevallen. ,,AHe landloopers zijn eigenaardige wz- zens", zei Hilda luchthartig. Anders zou- den ze geen landloopers zijn. Vraag maar aan moeder. Die weet er alles van! „Neen die is te goedgeloov:g! pro testeerde Kane. Hilda heeft gelijk, zei mevrouw Ku- bourne, zonder op de woorden van haa zoon te letten. „Ze hebben wondenijk te- INDIe: De rivier Shyok, een zijrivier van den Indus op de grens van Tibet en het Ooste- lijk deel van den Noord-West-Indischen staat Kasjmif, was in deafgeloopen maand versperd geraakt door een reusachtigen gletscher, waardoor in den bovenloop een groot meer ontstaan is, dat een ernstig gevaar wordt voor bewoners in den verren omtrek in lagere dalen. De Daily Mail vertelt eenige bijzonderheden over de maatregelen, welke genomen zijn voor de afwending van de ramp. Een reeks waar- schuwingsvuren over een lengte van hon- derdveertig mijl van de hooge bergen aan de Tibetaansche grens naar Lah in Oost- Kasjmir is klaargemaakt, met het doel de bewoners van het dal van den Indus om- streeks half September te waarschuwen, dat de machtigste stroom, die de wereld in eeuwen te zien heeft gegeven, op hen aan- stormt. Het vastgehouden water wordt geschat op honderdtwintig millioen ton. Afge- scheiden van de vuren worden over net uitgestrekte gebied, dat door het water wcrdt bedreigd kanonnen opgesteld voor alarmschoten. Sinds eenige dagen zijn gansche legers koelies dag en nacht bezig alle roerende goederen te verwijderen uit het nieuwe paa van den stroom. Troepen, geheel voorbereid hebben hun kwartieren verlegd om te helpen aan de ontruiming van de hachelijke oorden. RADITSj'S BEGRAFENIS. Te Zagreb (Aqram), de hoofdstad van Kroatie, heeft onder geweldige belangstel- iing de begrafenis plaats gehad van den grooten boerenleider Stefan Raditsj. De geheel® stad was in het zwart gehuld en ruim een half millioen menschen volgden Deriigduizend kransen wer- toet rneegedragen, waaronder een doornenkroon, waaraan de revolver- kogel was bevestigd, die Raditsj op 20 juni in de Skoepsjtina trot. Koning Alexander van Joego-Slavie zelf was niet fegenwoordig. Hij had zich laten vcrvan- gen door den commandant van het zesde Kroatische legerkorps, generaal Matitsj. Deze bracht een prachtigen krans van zuiver zilver mede, waarop rnet ingelegdc aouden letters stond: Alexander aan Ste fan Raditsj." Pribitsjewitsj heeft op de begraafplaat cen indrukwekkende herdenkingsrede voor zijn gestorven vriend gehouden, waarna het lijk werd bijgezet tusschen Stefan's nccf, Paul Raditsj en dr. Bazaritsjek, de beide andere slachtoffers van den aanslag ie lijkkoets! in de Skoepsjtina. De geheele plechtig- !ieid ie. in de grootste orde verloopen, uit- gezonderd een incident, dat vcor de be grafenis bij het station voorvieh Er ont- stond daar eenige opschudding en er vie- len zelfs schoten, maar de politie kon door haar tactvol optreaen erger voorkomen. Men gelooft, dat het incident door ver- 'aclrte elementen. die tot de betoogers be- hocrden, was uitgelokt. Alles is verder cover, vcrwachting, goed afgeloopen. DE SPEELZAAL TE B LAN KEN- BERGE. Te Blankenberge is de speelzaal van de Cercle des Etrangers in het Casmo op bevel van het parket van Brugge gesloieu De boekhouding en andere voorwerpc van het secretariaat zijn medegenomsn ■ater heeft het parket, daar er een nieuw secretariaat was georganiseerd en de speelclub in een-andere zeal opnieuw was geopend, de spceltafels doen demontee- ren en het heele materieel naar Brugge doen overbrengen. Deze feiten hebben on der de badgasten heel wat opschuddinc teweeggebracht. MAIL PER VLIEGTUIG VERDER GEBRACHT. Een watervliegtuig met mailzakken is des middaps orn een uur van het dek van de ..He de France" met een catapult weg- gescho.en, toen het schip ongeveer 450 mijl van het land verwijderd was. Het vliegtuig kwam om vijf uur te New- York aan en won daarmede dus 24 uur voor de aflevering van de mail uit. Als de proefneming in de praktijk blijkt te vol- doen, zal geregeld op deze wijze de post warden behandeld. LOEWENSTEIN'S DOOD. De geruchten, dat de bankier Loewen- stein vergiftigd zou zijn, schijnen niet be- vestTg^^worden. Wel zijn bij het che- miscli onderzoek sporen van vergift ge vonden, doch dit wettigt nog niet de ge- volgtrekking, dat Loewenstein vergiftigd is of zichzelf vergiftigd zou hebben. Dit vergift kan in het lichaam zijn gekomen door een overmatig gebruik van genees- middelen door den bankier. Ook de directeur van het bacteriolo- gisch instituut moet verklaard hebben, dat er van dood door vergiftiging geen sprake kan zijn. EEN KATHOLIEKE VLAAMSCHE ZENDER TE LEUVEN. ,,De Standaard", het Katholieke Vlaam- sche blad, deelt thans mede, dat op dit oogenblik een kapitaal van 4 millioen fr. wordt bijeengebracht voor de oprichting van het vroeger reeds aangekondigde radio-station te Leuven. Deze Vlaamsche post, die uitzenden zal op een golflengte van 265 meter, moet, volgens het plan zijner promoters, een waar kultuur-lichaam worden in de Viaamsche wereld. De kracht zpU 7 kilowatt in de antenne be- draqen die van Radio-Belgique te Brussel is slechts x/2 kilowatt) en eventuee! op 15 kilowatt kunnen worden gebracht. De kosten worden geraamd op ruim 3 millioen francs. Met de uitzendingen zou dan dan in het voor jaar van 1929 reeds een begin kunnen worden gemaakt. DE LUCHTMANOEUVRES. Meer dan 100 bommenwerpers zijn nu in de aanvallen om Louden naar den grond aeschoten. Officieel werd gemeld, dat Maandag 65 vliegtuigen van Oostland waren vernield en 32 verdedigende vlieg- machines van Westland ook. Dinsdag- avond moeten er 40 zijn gevallen... theo- retisch dan altijd. Dinsdag is het ministerie voor den vlieg- dienst door een bom getroffen. Een ernstig luchtgevecht werd Woens- lagmorgen in de vroegte boven Wimble don gehouden, toen een escadron bom- uenwerpers, dat bij Bognor was binnen- gekomen, door een sterk eskader vecht- machines werd aangevallen. Een qroot deel van Wimbledon moet echter inmid- dels in puin zijn gevallen, daar de bom menwerpers, om hun last te verlichten, al hun bommen over boord wierpen. genstrijidige eigenscliappen; maar ze heb ben allemaal iets goeds in zich." Dit oordeel was ieder welbekend, want mevrouw Kilbourne herhaalde het bij iede- ren landlooper. ,,Dat geldt zeker ook van den man, die verl'eden zomer mijn hond stalgromde Kane. „Hij hield van beesien en hij was er al tijd goed voor," merkte zijn mceder on- verstoorbaar op. De heer Kilbourne beet zich op de lip- pen, maar zei niels. ,,Als deze uw wagen stal, zou hij zeker onschuldig zijn, volgens het principe, dat hij zoo del was op motoren!" zei Kane. Er is nog nooit een wagen van ons gestolen, Kane!" Dit was een volkomen bevredigende op- I'ossing voor mevrouw Kilbourne. ,,iDeze zal in ieder geval nooit iets ste- len," zei Marian nadrukkelijk, als maakte clat een eind aan de discussie. ,,Wat voor waarborg heb je?" vroeg Kane zuchtend. ,,0, ik heb met hem gesproken." ..Vriendschap gesloten zeker." Ieder kende Marian's zwakke punt, zelfs het personeel. „Ik heb geen vriendschap gesloten. Je kunt toch wel met menschen praten zon der dadelijk dikke vrienden te zijn. Ik voel me niets te deftig. r „,Het is geen kwestie van dertighnid, kin'dlief", zei haar moeder. Niemand hicr voelt zich te deftig^. .Grosvenor wel. Stil Marian," waarschuwde mevrouw Ki bourne, met een angstigen blik in de richting van de eetkemerdeur. Het is waar", hield Marian koppig vol. ,,En hij weet, dat ik het weet. Ik heb het hem gezegd." Mevrouw Kilbourne verwachtte me., TER NEUZEN, 17 AUG. 1928. RIJKSWATERSTAAT. Bij Ken. besluit is de opzichter van den Rijkswatgrstaat 2de klasse J. van Goor te Ter Neuzen, benoemd tot opzichter lste klasse. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit van 10 Augustus is aan den heer F. J. L. M. van Waesberghe, op zijn verzoek, met ingang van 20 dezer, icrvol ontslag verleend uit zijn betrekking an kantonrcchter-plaatsvervanger in het kanton Hulst, onder dankbetuiging voor ie als zoodanig bewezen diensten. EXAMEN FRANSCH L. O. Geslaaad te Utrecht voor het examen Erar. rh L. O., de heer A. J. A. van Putte te Clingc. EXAMEN ENGELSCH L. O. Voor het examen Engelsch L. O. slaag- de mej. M. C. de Hon^t te Groede. POST EN TELEGRAFIE. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October benoemd: tot hoofd-inspecteur der posterijen en telegrafie te 's Gravenhage G. J. Hofker, thans inspecteur der posterijen en telegra fie in algemeenen dienst, G. Kiveron, thans directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam, en A. P. f. Duynstee, thans inspecteur der posterijen en telegra fie te Maastricht; tot hoofdingenieur-directeur der tele grafie te 's Gravenhage, ir. H. J. Boetje, thans hoofdingenieur der telegrafie in al gemeenen dienst; tot directeur van het telegraafkantoor te Rotterdam, C. A. van den Briel, thans inspecteur der posterijen en telegrafie te Dordrecht; tot directeur van het telegraafkantoor te s Gravenhage, J. den Heyer, thans in specteur der posterijen en telegrafie te Middelburg. win mmm dat een harer familieleden den butler zou verdedigen. Hij was onberispelijk, maar niet bemind; ze keerde dus tot het vorig onderweip van gesprek terug. ,,Ik wou, Marian, dat je een beetje voor- zichtiger was met vriendschap sluiten met vreemden. Ze zouden je verkeerd kun nen begrijpen, en ,,-Ik breng ze niet hier", klaaqde Ma rian. „Daar gaat het niet om. Door iemand work te verschaffen en zoodoende in de gdegenheid te stellen zijn goede eigen- schappen te ontwikkelen, maken we hem nog niet tot vriend des huizes tenmin- s e niet, voordat hij bewezen heeft dat waard te zijn." ,,En zoo ver komen ze nooit", smaalde Kane. Dat is hun beste eigenschap", merkte de heer Kilbourne op, die aandachtig had zitten luisteren. ,,Aus ze zoo lang bleven, zouden we den zonderlingsten vrienden- kring er op nahouden." ,,Dit is in ieder geval geen zonderling zei Marian heftig. Dat lest natuurlijk de heele kwestie op", De heer Kilbourne sneed zich nog een stuk vleesch. ,,Maar toch moet ik zeg- gen, dat ik niet qeloof, dat een van julue zooveel omtrent je moeder's nieuwen gast ontdekt heeft, als ik." De drie kinderen Kilbourne en mevrouw Kilbourne keken hem verbaasd aan. „En hij heeft u alleen maar van het s.at.'on naar huis gereden," riep Marian uit. „Dat is zoo." „Wat hebt u in 's hemdsnaam in dat oogenblikje ontdekt Wordt vervolgd. VAN nam- J L

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5